Gebrek aan vorm baart Lisse zorgen Leiden neemt verder afstand Zege De Danaïden in spektakelstuk KZ nu ook y ,nuP af Vrouwen Bollenstreek goed voor drie punten Sport '«MAANDAG 13 DECEMBER 1993 -CHEF ROB ONDERWATER. C i De basketbalcompetitie in de vrouweneredivisie kende r dit weekeinde een vreemd verloop voor de regionale ploegen. BV Lisse ging hard onderuit bij koploper To- jnego (94-47), terwijl MSV zich verslikte in het puntloze BCA '60: 64-61. Grasshoppers daarentegen haalde fors uit tegen Orca's. De Katwijksen, op zoek naar eerherstel en een plek bij de bovenste vier, lieten weinig heel van de i ploeg uit Urk 101-42. j LEIDEN GERRIT-JAN VAN GEEN ■j BASKETBALMEDEWERKER Lisse ging naar Haaksbergen toe met in het achterhoofd het ge geven dat de ploeg in een dal zit, terwijl Tonego in bloedvorm verkeert. Maar ook dat de thuis wedstrijd pas na verlenging werd verloren van de onaan tastbare landskampioen. Al snel bleek dat Lisse weinig in te brengen had. De bezoekers speelden een dramatische eer ste helft. Pas na tien minuten kon de eerste score op het for mulier geschreven worden voor Lisse. De scheidsrechters speel den daarbij ook een rol. Lisse had weinig sympathie van de leidsmannen en liet dat het spel beïnvloeden. Bij rust was het leed bijna niet te overzien. Lisse had slechts een punt per twee minuten ge noteerd (56-10) en dat is te wei nig voor een ploeg die op de tweede plaats staat. Na de basketwisseling kon Lisse weer aanhaken en speelde een verdienstelijke tweede helft. Tonego sloot de tweede rond gang met een punt winst af: 94- 47. De matige vorm van Lisse baart Roy Emanuels wel zorgen. De tweede plaats moest de ploeg al prijsgeven aan Den Helder, teiwijl Groningen qua verliespunten gelijkstaat. „We spelen niet goed, dat bleek al afgelopen dinsdag toen we van Orca's verloren. Volgen de week is de laatste wedstrijd in de reguliere competitie en die moeten we winnen. Maar de tegenstander volgende week, Prisma College, moet winnen om de elite A-poule te halen, dus dat wordt ook geen makke lijke wedstrijd", aldus Emanu els. „Gelukkig is Annette Keur weer bezig in vorm te komen en dat is belangrijk willen we met vier punten voorsprong op Grasshoppers de elite A ingaan. Scores Lisse: Keur 17, Van der Bosch 10. Kans MSV liet zaterdag de kans liggen om vrijwel zeker zesde te wor den. De Noordwijksen stonden BCA '60 toe de eerste winst van het seizoen te pakken. „Het was een wedstrijd van de gemiste kansen. In dubbel opzicht wel te verstaan", rea geerde Rick Driessen met het oog op de stand op de ranglijst. MSV nam nog wel de leiding. In de twaalfde minuut had de ploeg een comfortabele voor sprong (28-18), die bij rust ech ter vrijwel verdwenen was: 35- 34. In de tweede helft nam BCA '60 snel afstand (44-35), maar hield die voorsprong niet lang vast. Drie minuten voor tijd viel de beslissing toen Renate Sluys door haar enkel ging. Daarmee was het speerpunt uit de aanval waar BCA '60 van profiteerde. De blessure van Sluys ziet er overigens ernstig uit. Verwacht wordt dat zij voorlopig niet aan spelen toe komt. Door dit resultaat blijft MSV voorlopig zevende in de eredivi sie. Die plaats geeft recht op deelname aan de elite B-com- petitie. De ploeg van Rick Driessen heeft overigens nog een minieme kans. Volgende week moet er dan wel van Grasshoppers gewonnen, terwijl Prisma College moet verliezen. Indien Orca's dan van Landsla- ke Lions wint eindigen de drie ploegen gelijk en bepaalt het onderling resultaat in het voor deel van MSV. Scores MSV: Berghahn 15, Thomas 14, Sluys: 12, Jansen 10. Grasshoppers De wouwen van Grasshoppers hadden een inspannender avondje verwacht dan ze werd voorgeschoteld. Orca's klopte afgelopen dinsdag nog Lisse en moest dus ook in staat worden geacht om het Grasshoppers moeilijk te maken. Daarvan bleek alleen de eerste paar mi nuten wat. Daarna was het slechts eenrichtingsverkeer richting Urkse basket. Tot 8-4 in de derde minuut wees nog niets erop dat Orca's afgeslacht ging worden. Het had zelfs voor de eerste score ge zorgd, terwijl de lange Margreet Uninge voor gevaar zorgde en constant aanspeelbaar was. Eenmaal op achterstand brak er iets bij de Urker vrouwen. Tot de tiende minuut kwam de ploeg nauwelijks meer over de middenlijn. Grasshoppers pakte interceptie op interceptie en werd steeds vrije doorgang ver leend naai de basket. Via 29-10 liepen de Katwijksen door naar 48-18 bij rust. Iedereen bij Grasshoppers was inmiddels al ruim speeltijd Marloes Driessen (14) scoort namens Grasshoppers. Hennie Koffeman (9) e laat. Grasshoppers won simpel van de ploeg uit Urk: 101-42. toegediend, zonder dat de aan valsdriften stokten. Opvallend was dat de top- scoorster bij Grasshoppers, Pe tra Weeda, zich afzijdig hield van scoren. Het maakte niet veel uit. Met Anja Kuyt en Ma- rie-Jose Allers voorop in de strijd werd de Urkse verdedi ging steeds omzeild. Zelfs de wanhopige poging om middels een zoneverdediging Grasshop- Scores Grasshoppers: Kuyt 19, Allers 16, Van Duyn 15, Driessen 14, Hoogkamer 13. LEIDEN GERRIT-J, BASKETBALMEDEWERKER Hoop gloort voor BS Leiden, terwijl het eerste deel van de competitie er bijna opzit. Door de winst op Rotterdam Zuid (72-62) nam dé ploeg verder af stand van de laatste posities. Het team heeft nu vier punten voorsprong genomen op de me dedegradatiekandidaten in de promotiedivisie. Bovendien ziet het er naar uit dat Leiden na de kerst weer met een compleet team het veld in kan stappen. Het herstel van Theo de Bruin vordert na zijn knieoperatie, terwijl Maarten Wals morgen aan hetzelfde gewricht gehol pen wordt. Coach Tiemen Win kel richt zich dan ook volledig op het tweede deel van de com petitie, waarin Leiden tot de middenmoot moet gaan beho- Het begin pakte niet goed uit voor Leiden. Scorend kwam de ploeg maar moeilijk op gang, zodat bij rust nog geen afstand was genomen: 35-35. Na de thee speelde Leiden een stuk agressiever. Hoewel center Al- bert Stuyfzand al vrijwel direct met vijf fouten naar de kant ging bleef de thuisploeg op voorsprong. Vooral jelle de Graaf toonde zich een waardig vervanger. De bankspeler was sterk in de rebound. De scorende rollen waren voor Jack Ginjaar en Loet de Ruijter weggelegd. Het tweetal kreeg daarbij steun van Diede- rik Hofstede. Scores BS Leiden: Ginjaar 17, De Ruijter 16, Hofstede 16, Gil- liot 12. MSV had in de eerste divisie B de nodige problemen met hek- kesluiter Rotterdam 2. De kop loper maakte het zich vooral in het begin moeilijk. Rotterdam kreeg open schoten en rondde die goed af, terwijl de thuis ploeg zelf onzorgvuldig in de aanval speelde. Pas tegen het eind van tfe eer ste helft, toen MSV ging pres sen, liuep de ploeg in. Na rust (39-43) bleef MSV doorgaan op dezelfde weg. In de 26e minuut kwam het voor het eerst op voorpsomg (52-51) waarna Rot terdam een tijd niet scoorden. Vier minuten voor tijd was het gat boven de tien punten geko men (76-65), zodat MSV niet meer in gevaar kwam. Scores MSV: B. Driessen 23, Van Velzen 17, Dogo 16, Steen voorden 10, R. Driessen 10. De mannen van BV Lisse heb ben nog steeds te kampen met zieke spelers waardoor de con frontatie met Braggarts in de slotfase uit handen werd gege ven. Jeroen Koot en Pieter van Schijndel hadden de hele week niet getraind wegens griep, ter wijl Paul Ruygrok, Nanno van Zanten, Jörgen Goudswaard en Andre - Kamps ontbraken. Zo doende had coach Gerard van der Worp slechts vijf gezonde spelers tot zijn beschikking. Bovendien kwam Lisse pas een paar minuten voor aanvang aan in Heerlen door het slechte weer en moest het koud het veld in. Lisse kwam daardoor snel op achterstand (21-10), maar nivelleerde de score tot een punt bij rust: 34-33. In de tweede helft was Lisse echt warm en liep gelijk uit naar 39-51. Daarmee was wel de koek op. Het spelerstekort worg de ervoor dat het licht langzaam uitging. Drie minuten voor tijd kende Lisse de laatste voor sprong: 50-57. De laatste minu ten waren desastreus van aard. Braggarts verscheen nog acht tien aan de vrijeworplijn en dat leidde de Lissese nederlaag in: 67-58. Scores Lisse: Van der Stoep 14, Van Schijndel 14, Van der Akker 11. nr tv tv 1 a 1 1 a 1 De Algemene op dreef tegen Trekvogels KORFBALMEDEWERKER Met vijfenveertig goals bood De Danaïden - Tempo al het spekta kel van het moderne zaalkorfbal. In déze ongekende doelpuntenla- wine hield het Leidse achttal zich het beste staande en won met 23- 22. Door deze overwinning loste de ploeg van coach Ruud Schreu- I der Tempo af aan de kop van de eerste klasse E. I Verliezend coach Nico Oskam had de nederlaag snel verwerkt. „Toen we drie doelpunten achterston den, heb ik Ruud al gefeliciteerd met de overwinning. Dat we in de laatste minuut nog tot op 23-22 te rugkwamen, deed weinig meer terzake. Normaal gesproken win je negen van de tien wedstrijden als je meer dan twintig goals scoort, maar vandaag niet. Slechts eenmaal in het duel had Oskam kansen gezien het duel in Alphens voordeel te beslissen. Na bijna drie kwartier tegen een ach terstand van maximaal vier pun ten te hebben aangekeken, kwam Tempo na 18-16 terug. Marjan Wielinga bracht met twee treffers de ploegen op gelijke hoogte, waarop Arianne Verweij na een impasse van zeven minuten 18-19 inschoot. Direct daarop zag Joke Boot een treffer afgekeurd. „Het zou inderdaad verdedigd kunnen zijn", blikte Oskam terug. „Telt die goal, dan is de wedstrijd wel ge broken. In die fase hadden we het initiatief definitief naar ons toe kunnen trekken. Maar we speel den te geforceerd en dan gaan er dingen fout." Ook doordat De Da naïden de slag om de afvang won, kreeg het treffen een andere wen ding. De strijd om de korfpositie was van cruciaal belang oordeelde De Danaïden-coach Schreuder. „Het vertrouwen in het schot kwam doordat er voldoende re bound was. Op 18-16 stokte de eerste aanval eigenlijk te lang, maar daarna ging het weer uitste kend." Met vijf treffers die de stand op 23-20 brachten, onder streepten topschutters Heiko Lo cher en Marcel Keijzer (beiden zesmaal succesvol) de woorden van hun coach. Alleen invaller Erik Pons, die zijn eerste schot door de mand zag gaan (20-20), kon tegen dit schuttersgeweld iets inbrengen. Annemarie Rasing, met Marjan Wielinga de meest produktieve Al- phense, en Martijn Hooijer zorg den nog voor 23-22, maar toen was de (lange) laatste minuut reeds geruime tijd ingegaan. Vanaf 1 januari is het korfbal in Nederland geen puur ge mengde sport meer. Zaterdag besloten het (gemengde) Ko ninklijk Nederlands Korfbalverbond (KNKV) en de Neder landse Dameskorfbalbond (NDKB) verder samen te gaan. In Utrecht bleken de afgevaardigden van het KNKV unaniem voor de samenwerking. Deze eensgezindheid was opmerke lijk gezien de krachtige bezwaren die in de afgelopen maan den in diverse afdelingen waren geuit tegen deze principiële stap en de hevige strijd die nog geen twee jaar geleden werd gevoerd rondom het middenvak. In Beek en Donk, waar de dameskorfbalbond vergaderde, waren de meningen meer verdeeld. Met 192 voor en 53 tegen sprak de NDKB zich uit voor de fusie. De nieuwe organisatie blijft de naam Koninklijk Nederlands Korfbalverbond dragen. De bond telt nu rond de 100.000 le den, waarvan bijna 10.000 dameskorfballers. Het korfbal in Nederland voldoet nu aan de eis van het ministerie van WVC en het NOCNSF van één vertegenwoordigende en gesubsidi eerde organisatie per tak van sport. Chantal van Duijn is gracieus op weg naar de korf. De TOP-aanvalster treft geen doel, zoals ook haar volledig zoekgespeelde opponente van DKC zal kunnen constateren. foto henk bouwman KORFBALMEDWERKER Alle tien clubs uit de Leidse re gio hebben thans tenminste twee punten op hun conto staan. KZ Leiden kwam als laatste van de nul af door een 12-9 zege op Rotterdam. De Al gemene, Fides Pacta en Cres cendo behielden hun ongesla gen status, dit in tegenstelling tot Tempo. De Alphense eerste klasser moest zich in de streek - derby tegen De Danaïden met 23-22 gewonnen geven. Pernix was in het duel met Al dus geen schim van de ploeg die vorige week Fiks zo overtui gend klopte. De beginaanval speelde aldoor zonder vaart en overtuiging en scoorde voor rust enkel via Karen Arnoldus en Bert Vanhaelen (7-5 rust). Ook verdedigend bleek dit vak kwetsbaar. Nadat Lian Tiele- man uit een doorloopbal 13-11 had gemaakt, nam de hekke- sluiter van 1D het heft geheel in handen om via 13-17 met 17-19 te zegevieren. Poulegenoot Fiks deed het heel wat beter met 16-14 winst op De Vinken. De Oegstgeeste- naren waren technisch sterker en benutten de kansen ook be ter. Zij liepen van 4-6 via 4-8 (rust) dan ook uit naar 5-10. Het leek met 9-11 weer spannend te worden, maar Theo Vreeken (3), Annemieke van der Gugten en Jaap Rietdijk stelden toen gauw orde op zaken (9-14 en 11-16). De Algemene speelde een sterke wedstrijd tegen Trekvo gels. De ploeg van Ed Molloy bezat door goals van Alfred (6) en Amoud Lambooy (3) en Remco Molloy (2) steeds een voorsprong, die na drie kWartier maximaal 16-10 bedroeg. Zij dreigde even uit balans te raken doordat de bezoekers meer fy sieke kracht in de strijd wierpen en tot 16-13 en 18-16 naderden. Het pleitte echter voor de blauw-witten dat zij in deze kri tieke fase hun concentratie en schotkracht behielden. Jory Sjardijn en Wflma Sinteur scho ten kort achter elkaar raak en legden zo de basis voor een knappe 20-17 triomf. TOP had gelet op de kansen DKC dan met 16-12. De Sassen- heimers dankten hun zege aan een productieve bui tussen de twaalfde en dertigste minuut, waarin Ron van der Willik (5), Anne van der Zaag (2), Chantal van Duijn en Steven Baart 2-3 omzetten in een 11-5 ruststand. Ook Sandra van Rookhuijzen en Stella Tiggelman onder scheidden zich in deze fase als afvangsters. Na de rust was de scherpte uit het spel van TOP verdwenen, want enkel Van der Willik (negen doelpunten) kwam meer dan eens tot sco- Fides Pacta moest zesender tig minuten lang met een dame minder spelen tegen Rozen burg, omdat Patricia Gottmer rood kreeg. De scheidsrechter zag haar schoppen tegen een tegenstander, maar had niet ge zien dat zij daarvoor een schop had gekregen. Het stond op dat moment mede door een goal van Gottmer 1-6. Na haar weg zenden hield de driemans-ver dediging behoorlijk stand, me de doordat Frank Peter de Haas en René van der Vooren in het andere vak zuiver bleven schie ten. Daardoor bleef de voor sprong behouden: 7-12. Na drie "nullen" op rij be haalde KZ Leiden tegen Rotter dam eindelijk eens de volle winst: 12-9. Coach Herman Go- defroy had zijn spelers ver voor de wedstrijd bij elkaar geroepen en hen gewezen op de nood zaak meer collectief te gaan spelen. Dat deed het eerste aan- valskwartet nu ook, blijkens de score van Aldo Spadon (4), An- nelies van der Blom (2). Linda Weerheim én Martin Verhorik. De tweede aanval liep niet zo goed, want Sabine Marquenie en Sandra Verhorik werden te weinig in stelling gebracht. Zij viel op 9-5 achttien minuten lang zonder succes aan, zodat het met 9-7 toch weer span nend werd. Gelukkig maakte Ronald van Leeuwen op 10-8 wel een doelpunt, voldoende om de resterende vijf minuten rustig uit te ballen. Crescendo werd yoor de wed strijd tegen OKV geconfronteerd met een speelverbod voor Gert Jan Hensing en Edwin van der Kraan, omdat zij schoenen met zwarte zolen hadden. De eerste kon op de gympen van coach Ruud Niesing nog toch mee doen, maar de tweede moest op de bank blijven. Door twee doelpunten van Saskia Baak, Wijnand Alberts en Hensing werd er een 6-9 voorsprong op gebouwd, maar daarna dreigde het toch verkeerd te gaan (11- 10). Drie minuten voor tijd red de Arno Kooloos met 11-11 in elk geval een punt. Voor Velocitas leverde het be zoek aan Spirit louter en alleen tegenslagen op. De Leiderdor pers begonnen zonder F.rika Vlagsma, Marco Leons en Paul Meerburg (griep) en verloren op slag van rust ook nog Paul Ro bert Nugteren die zijn rechte- renkel blesseerde. De onfortuin lijke speler had tot dan toe alle goals gemaakt (6-2). Na rust liep de achterstand fors op, tot 19-9 toe. Arjen Bakker scoorde nog twee maal en ook debutant Erik Spek had eens succes. HANDBALMEDEWERKER Bollenstreek veroverde drie punten in twee wedstrijden. Van VZV werd gewonnen, tegen Hellas gelijk gespeeld. In dat treffen met Hellas liet Bollen streek een punt liggen. In Nieuw Vennep werd het 13-13, rust 6-7. Met nog acht minuten te spe len leidde Bollenstreek met 13- 10. Een fraaie doorbraak Van Manja van der Klaauw die on danks een forse overtreding van een van de Haagse verdedig sters toch nog vallend scoorde, werd door de in de slotfase er gerlijk slechte arbitrage omge zet in een vrije worp. Die leverde uiteraard niets op. In de daarop volgende aanval gebeurde vrijwel hetzelfde en weer kreeg Hellas een vrije worp. Dat was voor Manja van der Klaauw te veel. Zij maakte een wegwerpgebaar naar de ar bitrage en dat leverde een tijd- straf op. Hellas mocht nog zo'n buitenkansje proberen te verzil veren toen Nicoleta Boriceanu met een tijdstraf werd gecon fronteerd. Dat lukte maar wel met veel pijn en moeite omdat Monique van der Poel een voor treffelijke wedstrijd stond te keepen. Voor Bollenstreek scoorden: Gerrie van Jaarsveld 6, Nicoleta Boriceanu 3, Angeli- que 'Schonk en Simone Lake- Tegen VZV pakte Bollenstreek wel twee punten, 14-17, rust 7- 8. Bollenstreek liet zich in deze wedstrijd niet van zijn stuk brengen en bleef geconcen treerd handballen. Ook de voor de eredivisie unieke ingreep van de sporthalleiding - vanwege het geconstateerde gebruik van hars werd het licht in de sport hal gedoofd en dat duurde on geveer tien minuten - bleef Bol lenstreek na de hervatting bij de les. De magere voorsprong bij de rust wercj snel omgezet in een voorsprong van drie tref fers, 7-10. Dat bleef zo wat VZV - hartstochtelijk door het pu bliek aangemoedigd - ook pro beerde. Voor Bollenstreek speel de Nicoleta Boriceanu in deze wedstrijd een absolute hoofdrol. De scores voor Bollenstreek werden verzorgd door: Nicoleta Boriceanu 9, Gerrie van Jaars veld 4 en Simone Lakeman en Manja van der Klaauw. In de tweede divisie bleef Stompwijk '92 tegen Groene Ster na een veelbelovende eer ste helft moeizaam overeind, 13-12, rust 12-7. Het vertragen de spelletje van Groene Ster werkte als een verdovend mid del op de Stompwijkse defensie die zich herhaaldelijk liet vee- rassen door onverwachte scho ten. Gelukkig kon Hanneke Martens met haar treffer nog net voorkomen dat Stompwijk '92 een fikse kater aan deze wedstrijd overhield. Voor Stompwijk '92 scoorden: Han neke Martens 6, Sylvia Hoevers 4, Eugenie van Geylswijk en Ir ma van der Bosch 1. De mannen van Saturnus hadden in de rust een hartig woordje nodig van trainer- coach Robin van Olphen om in de tweede helft orde op zaken te stellen tegen een pover maar wel bikkelhard handballend DSO, 25-20, rust 10-12. Teveel zocht Satumus het in de eerste helft in individuele acties. Een kolfje naar de hand van DSO. Het commentaar van Saturnus in de richting van DSO had een averechts effect. Het regende tijdstraffen voor de Leidse ploeg die op gegeven moment in de eerste helft zelfs maar drie spe lers in het veld hadden staan. Gelukkig kon het tij nog worden gekeerd. Voor Saturnus scoor den: Hans Blansjaar 6, Winfried van Boheemen 5, Andre van Leeuwen 4, Jasper Olierook. Dan Olsen en Peter Innemee 3 en Dirk Klok 1. In de afdelings eerste klasse won Foreholte van HEC: 12-20, rust 6-9. Coach Elly Hoek mocht van de arbitrage verhuizen naar de tribune omdat zij haar keepster bij een strafworp wilde instrueren hoe zij die moest proberen te stoppen. Het baatte HEC niet. Voor Foreholte scoor den: Kim Geerlings 6 en Elly Spreeuw 6, Esther Hoek en El len Warmerdam 3 en Jacqueline de Graaf en Linda Rotteveel 1 MSV won van OASE: 11-9, rust 7-4. Een overwinning die MSV vooral dankte aan een sterk begin, 5-0. Voor MSV scoorden: Karin van Schie 5, Anita Spreeuw 2, Joke Knijnen- burg, Francoise Beugelsdijk, In- grid Knijnenburg en Claudia van Rijn 1. Bij de mannen won Saturnus 2 royaal van Hermes 2: 24-12, rust 11-8. Voor Saturnus scoor den: Jan Wolter Ijssel'de Schep per en Anton Klok 5, Jan Tiele- mans, Leo I.ucassen en Bart van de Boogaard 4 en Andre van Es.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21