Leidsch Dagblad President Jeltsin wint en verliest 5,75% WITLOF EN KIPPEBOUTEN. 1.25 Scheidsrechter sleept Van Hanegem mogelijk voor rechter BEL: 071-128030 ~Een kerstgratificatie ran een paar miljoen Bliksembezoek Arafat Patriot in vervallen grootmacht Rusland 06-0331 GOED NIEUWS \ANDAG 13 DECEMBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 40337 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Nog geen abonnee? rotterdam gpd es Krayenoord haalde zaterdag halsbrekende toeren uit om tot een elpunt te komen, maar de spits van Katwijk scoorde niet. foto henk bouwman De beledigingen en beschuldigingen aan het adres van arbiter Roelof Luinge kun nen Willem van Hanegem duur komen te staan. Luinge schakelt vandaag de tuchtcommissie van de KNVB in en overweegt zelfs naar de burgerrechter te stappen. Hij wordt daarbij gesteund door de Belangenvereniging Scheids rechters Betaald Voetbal (BSBV) en het sectiebestuur betaald voetbal. De bewindvoerders in Zeist kondigden gisteren bij monde van bestuurslid Ge rard Bouwer aan ook zelf de tuchtcom missie te vragen een onderzoek in te stellen naar de uitlatingen van Van Hanegem na afloop van Roda JC-Feye- noord (1-0). ,,We hebben door Luinge verloren", zei Van Hanegem toen. De Nederlandse scheidsrechters krijgen steeds meer betaald, maar gaan steeds minder fluiten." Luinge is vooral woedend over Van Hanegems bewering dat de arbiter ooit bij een wedstrijd van Wageningen, waar Van Hanegem destijds hulptrainer was, als scheidsrechter „dronken over het veld liep". Luinge: „Dit is echt absurd en absolute onzin. Dat hij mij een slechte fluitist vindt, dat is zijn goed recht. We leven in een vrij land, nietwaar? Dat hij mij een arrogante kwal noemt, is niet leuk en wellicht ongepast, maar daar kun je niet zoveel van zeggen. Maar zijn be weringen dat ik Feyenoord bewust pak en dat van dat dronken-zijn, kan abso luut niet door de beugel." BSBV-voorzitter Jaap Uilenberg vindt dat de trainer van Feyenoord los van een eventuele tuchtzaak nog deze week zijn excuses zal moeten maken. „Wat Van Hanegem heeft uitgeroepen over Luinge gaat alle perken te buiten. Het zijn de ergste beledigingen aan het adres van een scheidsrechter in de ge schiedenis van het betaalde voetbal. Ik kan me niet herinneren dat een lid van ons korps ooit zo ernstig is beschadigd. Hij heeft werkelijk alle normen van fat soen overtreden", aldus Uilenberg. Katwijk eiste na winst op Rozenburg de herfsttitel op in de zaterdag eerste klasse. Quick Boys verloor een punt bij Excelsior en moet op zoek naar een trai ner voor het Volgend seizoen. Hans van der Zee maakte zaterdag bekend dat hij de club gaat verlaten. De streekderbv Lisse-Noordwijk werd door de FC met 3- 2 gewonnen. UVS speelde gisteren in een aantrek kelijke wedstrijd 2-2 tegen Quick (H). Roodenburg kwam er bij Argon niet aan te pas (3-0 verlies). In de vierde klasse versloeg UDWS stadgenoot VNA met 3- 1. In die wedstrijd maakte UDWS-doel- man Ron Sinteur zijn debuut als voetbal ler. Egyptenaar in uik gestoken den aap rietveld jn 31-jarige in Katwijk vvoon- htige Egyptenaar is zaterdag- iddag op de Steenstraat in iden in zijn buik gestoken. De an werd met spoed opgeno- en in het Academisch Zieken- lis in Leiden en onmiddellijk opereerd. Hij verkeert niet eer in levensgevaar. De man werd zaterdagmid- ig om half vier onverhoeds ingevallen door een onbeken- man. Volgens het slachtoffer as de messentrekker een land- noot en een leeftijdgenoot n hem. Hij kende de aanvaller hter niet. De politie kon op de eenstraat en in de omgeving emand vinden die getuige &s geweest van de steekpartij. Nationalisten en communisten sterk in parlementsverkiezingen Rusland De eerste voorlopige resultaten van de Russische parle mentsverkiezingen wijzen erop dat communisten en ex- treem-nationalisten fikse winst hebben geboekt. Deze bittere pil werd voor de aanhang van president Jeltsin enigszins verguld doordat 60 procent van de kiezers Jeltsins Grondwet goedkeurde. Deze Grondwet, die de Sovjet-wet vervangt, geeft de president veel grotere be voegdheden dan het parlement. Slechts 55 procent van de kiezers bracht gisteren zijn stem uit. raal-Democratische Partij Rus land van de clowneske Vladimir Zjirinovski de grootste partij van het land. De LDPR zou 18,6 procent van de stemmen heb- moskou hans geleijnse correspondent ben gehaald. Tweede wordt de pro-Jeltsinpartij Ruslands Keuze met 18,1 procent. De commu nisten scoorden 12,3 procent en Vrouwen van Rusland 9,6 pro cent. De overige partijen haal den het niet bij deze vier. Jeltsins woordvoerder Kostik ov verklaarde afgelopen nacht dat samenwerking met de com munisten en Zjirinovski's LDPR mogelijk was, „De president ziet veel overeenstemming in de programma's van deze partijen en het sociale aspect van het presidentiële beleid, waar het gaat om patriottisme, sociale politiek en de wens van Rusland een krachtig land te maken", al dus Kostikov tegenover het persagentschap Interfax. Maar uit het regeringskamp kwamen andere geluiden. De vice-premiers Gajdar en Tsjoe- bais (beiden kandidaat voor Ruslands Keuze) verklaarden niet met „fascisten" te willen samenwerken. Vice-premier Sjoemeiko (ook Ruslands Keu ze) trok als conclusie dat de hervormingspolitiek kan wor den voortgezet. Officiële resultaten van de verkiezingen waren er vanmor gen nog niet. Bij de voorlopige uitslagen gaat het om 225 van de 450 zetels in de Staats- doema, het Lagerhuis van het nieuwe twee-kamerparlement. De overige zetels worden be twist in regionale districten. De meerderheid van de regionale kandidaten presenteerde zich als 'onafhankelijk', hoewel velen ook onder de vlag uitkomen van een van de 13 partijen die aan deze verkiezingen deelnamen. Ook bij de verkiezingen voor de Federatieraad (het parle mentaire Hogerhuis) is nog niet duidelijk welke kandidaten de )nden cees v drrespondent ,e werken 15 uur per dag en teer dan een paar weekjes va- antie per jaar zit er niet aan. laar in elk geval kunnen de uizenden dealers in de Lon- ense City dit jaar een zalige' Dronken rijder ~op terras disco fjoordwijk paul de vlieger 'ele dealers Londense City nu multi-miljonair kerst tegemoet zien. Zeker 250 van hen zullen het nieuwe jaar ingaan als multi-miljonairs. Nog nooit zijn de kerstgratifi caties op de Londense beurs zo genereus geweest als dit jaar. Zelfs de schlemieligste loonslaaf mag rekenen op een bonus van 30 procent van zijn netto-jaar salaris, dat op zich al een be drag is ter grootte van een tele foonnummer. Alleen al bij Goldman Sachs krijgen 100 van die loonslaven een gratificatie van meer dan 2 miljoen gulden de man. Tien managers krijgen bonussen van 10 miljóen gulden, een direc teur van Salomon Brothers ziet 25 miljoen tegemoet, en 2 hoofddirecteuren van Morgan Stanley mogen rekenen op een miljoentje of 30. Voor de gewone sterveling, die jaren moet werken voor dit soort bedragen, lijken einde jaarsuitkeringen van 7 cijfers wat overdreven. Maar, zeggen de banken, niets is minder waar. De dealers, de mannen- in-hemdsmouwen die dagelijks voor miljarden in aandelen en obligaties door hun handen zien gaan, hebben hun salaris dit jaar meer dan waargemaakt. Goldman Sachs zag zijn bruto winst stijgen van 1,7 miljard gulden tot 4,4 miljard gulden (vier maal zo veel als de winst van Philips in zijn gouden ja ren). Voornaamste reden voor de explosief gestegen winsten waren dit jaar de wereldwijde renteverlagingen. Die verlagin gen dreven de koersen van obli gaties en aandelen op, en daar mee de winsten van de banken die erin handelen. Een man als Alan Hovvard bij voorbeeld, die voor Salomon Brothers handelt in Ecu- en D- mark-obligaties, verdiende voor zijn bank 260 miljoen gulden. Wat, zo menen de banken, is dan een eindejaarsuitkering van 2 miljoen gulden? Inderdaad, een fooi. Zes dronken Rijpwetering hebben gister avond een enorme chaos aangericht op een terras jvan een discotheek aan De jGrent in Noordwijk. De zes jreden rond 22.00 uur in een personenauto het terras op, jwaarbij een afscheiding van 'hout en glas aan diggelen werd gereden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor omdat het terras op g dat moment leeg was. Na de aanrijding reed de j^gg Wagen, die werd bestuurd door een 22-jarige Ripper die volgens de politie al even dronken was als zijn dorpsgenoten, gewoon door. De omliggende poli tiekorpsen werden gewaar schuwd en dat leidde uitein delijk in Leiden, na een kor- Ite achtervolging, tot de aan houding van de zes. De Rippers, die tussen de 16 en 22 jaar oud zijn en zich volgens de politie bij hun aanhouding „uitermate lastig" gedroegen, zijn over gebracht naar het districts politiebureau in Noordwijk. Proces-verbaal is opge maakt. De omvang van de schade aan het terras is nog niet vastgesteld. den haag PLO-leider Yasser Arafat heeft van daag een kort bezoek gebracht aan Nederland. Bij aankomst op het marinevliegkamp Valken burg werd hij opgewacht door minister Kooij- mans van buitenlandse zaken. Arafats bezoek was onderdeel van een uitgebreide toernee langs diverse Europese steden, om financiële steun te krijgen voor de economische opbouw van de Gazastrook en Jericho op de Westelijke Jordaanoever. De PLO-leider was 7 uur in Ne derland. Hij sprak ondermeer met kamervoor zitter Deetman, premier Lubbers, de ministers Witlof, jiOO gram 5b Kippebouten, 600 gram 349"2.99 A QQ <iio zi&H.yy Janbiedingen gelden t/m zaterdag 18 d s Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. -I Kto vinovat, wie is schuldig. Ruslands democratische elite had het vandaag druk met het beantwoorden van die vraag. Waaraan is de onverwacht grote verkiezingswinst van de 'fascis tische cowboy' Vladimir Zji rinovski te danken? De beschul digende vingers wijzen naar journalisten, president Jeltsin, concurrerende partijen. Zjirinovski kan er alleen maar om lachen. De 47-jarige leider van een partij die zich presen teert onder de noemer 'liberaal- democratisch' heeft zijn grote slag geslagen. „Wij zijn de grootste partij van dit land ge worden. Alleen verkiezingsfrau de kan ons nog van die titel af houden", riep hij afgelopen nacht in het feestende Kremlin. Als een echte politieke matador voegde hij er onmiddellijk de eis tot aftreden van premier Tsjemomyrdin aan toe. Zover zal het waarschijnlijk niet komen. De minachting voor de kiezer in de verkiezings campagne gebiedt dat de rege ring ongewijzigd blijft, ongeacht de uitslag. Dat hebben de mi nisters, die voor verschillende partijen kandidaat stonden, vooral aflaten weten. Het is één van de vele blun ders die de democraten maak ten. Alle opiniepeilingen, hoe onbetrouwbaar dan ook, wezen uit dat de kiezer het geruzie van de politici aan de macht meer dan zat is. Dat er grote frustratie heerst over het verval van Rus land als grootmacht. En groot ongenoegen over de verarming van de overgrote meerderheid van de bevolking. Zjirinovski speelde op al die frustraties in. En met succes. Hij praatte niet in onverstaanbaar jargon. Hij deed niet moeilijk over het communistische verle den. Ne^, Zjirinovski gaf de Russen weer zelfvertrouwen, had het over het hier en nu, over alle dingen die hen nu er geren, en niet over een gouden, maar verre toekomst. Zjirinovski is daarin een meester. Hij is slagvaardig, krijgt met (racistische) grappen altijd de lachers op z'n hand, en vertedert omdat hij als een soort Don Quichotte het politie ke establishment te lijf gaat, dat Rusland tot bedelaar van de we reld maakt. In zijn 'autobiografie' De Vladimir Zjirinovski viert zijn feestje. foto reuter Laatste Drang naar het Zuiden geeft Zjirinovski aan hoe het wel moet. „Russische soldaten moeten hun laarzen in de Indi sche Oceaan kunnen wassen. Ze moeten orde kunnen schep pen in elk deel van de wereld. We moeten Russische vakantie oorden/sanatoria en jeugdkam pen opzetten aan de kusten van 172 van de 178 zetels gaan be zetten. In de Federatieraad heb ben elk van de 89 regio's en et nische republieken twee zetels. De republieken Tatarstan en Tsjetsjenië en het Siberische district Tsjeljabinsk deden niet mee aan de verkiezingen. Afgaande op de voorlopige uitslagen lijkt de voorspelling gewettigd dat Jeltsin een parle ment gaat krijgen dat voor de helft is bezet door opposanten van het tot dusver gevoerde hervormingsbeleid. Politie pakt 17 jongeren op en lost 57 zaken op voorhout paul de vlieger Met de aanhouding van 17 jon geren, voor het grootste deel af komstig uit de Duin- en Bollen streek, heeft de politie afgelo pen weekeinde een maanden vergend onderzoek afgesloten. In totaal werden 57 gevallen van diefstal, vernieling en heling op gelost, waarmee bij elkaar een bedrag van rond de 10.000 gul den was gemoeid. De aangehouden verdachten variëren in leeftijd van 15 tot 20 jaar. Elf van de 17 jongeren zijn afkomstig uit Voorhout. De rest woont in Noordwijk, Oegst- geest, Sassenheim, Leiden en Leiderdorp. Met het onderzoek naar de daders van de zoge noemde kleine criminaliteit is de politie vier maanden in de slag geweest. De buit van de diefstallen, die voornamelijk in Voorhout wer den gepleegd, bestond uit fiet sen, bromfietsen, jassen, com pact-discs, golfballen en autora dio's. Volgens de politie ston den alle diefstallen op zichzelf eri werden ze gepleegd in kleine groepjes van steeds wisselende samenstelling. De 17 verdach ten zullen binnenkort voor de rechter moeten verschijnen. Kooijmans, Andriessen (economische zaken) en Pronk (ontwikkelingssamenwerking) en staatssecretaris Van Rooij van economische zaken. Pagina 5: Akkoord Israël en PLO wordt later uitgevoerd. foto anp cor mulder Middellandse Zee en Indische Oceaan", schrijft hij onder Rusland als grootmacht is niet Zjirinovski's uitvinding. Het leefde onder de tsaren, onder de bolsjewieken, en het leeft onder de hedendaagse heersers in het Kremlin. Maar Zjirinovski is de enige die man en paard noemt. En omdat de man in de straat weet dat de „bruine makkers", de Turkse volken uit het zuiden, verantwoordelijk zijn voor woe kerprijzen, criminaliteit en ver nedering van het Russische volk, komt die boodschap aan. Bovendien poseert Zjirinovski als een eerlijk man, die nooit lid is geweest van de communisti sche partij. Voor veel Russen is hij een waar patriot, misschien geen groot leider, maar in elk geval iemand die de bezem door de vervuilde politieke stal zal halen. Maar of de Russen daar nu zoveel anders in zijn dan Brit ten, Duitsers, Italianen of Ne derlanders? Overal in Europa boeken extreem-rechtse partij en terreinwinst, dus Rusland niet? HET WOORD IS AAN Lichtenberg Slechte mensen winnen erbij als je hen nauwkeurig bestudeert en goede mensen verliezen erbij. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Programma's Randstad Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 25 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Later opklaringen Veel bewolking en in de nacht re gen en een kleine kans op ijzel. In de loop van de dag opklaringen en enkele winterse buien. Minimum temperatuur rond het vriespunt, middagtemperatuur 3 graden. Wind draaiend naar noordoost, matig, maar aan de kust in och tend tijdelijk hard of stormachtig. De hoogste rente van deVSB Bank. Vanaf f 25.000,- op de VSB HoogRendement-rekening. Volledige opnamevrijheid. Kom langs of bel gratis VSB'BANK Daar kom je verder me leidsch Dagblad Landelijke hulpactie voor Mostar den haag gpd/anp Artsen zonder Grenzen, Novib, Memisa en Pax Christi begin nen zaterdag samen een lande lijke actie voor Bosnië-Hercego- vina, onder het motto 'Bescher ming en dekens voor Bosnië'. De hoofdredactie van Leidsch Dagblad heeft besloten de afge lopen zaterdag aangekondigde lezersactie voor Mostar aan te sluiten op deze landelijke actie. Aan de landelijke actie doen meer dan 180 Nederlandse ge meenten mee, waaronder vrij wel alle gemeenten uit de Leid- se regio. Zij zullen zaterdag de deuren van hun gemeentehui zen openen voor giften geld, dekens en voedselpakketten van hun burgers voor Bosnië. Afgelopen zaterdag riepen Leidsch Dagblad en een groot aantal andere regionale kranten hun lezers op geld over te ma ken op gironummer 9323 ten name van 'SPU/GPD Hulpactie Bosnië'. Om het naast elkaar lo pen van twee acties te vermij den zullen giften die inmiddels gestort zijn of nog worden op giro 9323 ten goede komen aan de landelijke actie. Deze ac tie heeft gironummer 107 in Utrecht, met vermelding 'Bos- Pagina 2: Oost-Mostar snakt naar hulp. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ia, dat is goed nieuws Dus neem ik nu een abonnement. Postcode: Plaats: 0 Per maand automatisch 29.30) 0 Per kwartaal 0 via acceptgiro 85,55) 0 automatisch 84,55) Nr. bank/giro:. Of bel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1