Sport Lisse blijft in het spoor van Katwijk Van Heusden loopt stage bij Port Vale Bescheidenheid maakte Van Marle bemind KNVB wil Advocaat Van der Zee en Quick Boys uit elkaar twee jaar vastleggen DIOK vindt sponsor 4MAANDAG 13 DECEMBER 1993 '.-CHEF ROB ONDERWATER. C Herfstkampioen d CL Na de uitglijder van I O Feyenoord vrijdag avond, werd Ajax na de zege op Willem 2 ge kroond tot herfstkam pioen. rotterdam cpd IDirect nadat er met Johan jCruijff definitieve afspraken zijn gemaakt over de coaching van thet Nederlands elftal tijdens de :eindronde van het WK in Ame- jrika, verwacht de KNVB een nieuwe tweejarige overeen komst af te sluiten met Dick Ad vocaat. Het is de bedoeling dat ide Voorburger het Nederlands elftal na het WK in de Verenigde Staten opnieuw onder zijn hoe de neemt en dan bondscoach blijft tot en met de eindronde van het Europees kampioen schap in 1996 in Engeland, j De onderhandelingen tussen de KNVB en Johan Cruijff zijn op een oor na gevild. Slechts voor één probleempje - van commerciële aard - moet nog een oplossing worden gevon den. Johan Cruijff heeft te kennen gegeven dat hij Tonnie Bruins Slot. (zijn rechterhand bij Bar celona), Ron Spelbos (de trainer van NAC) en Pim van Dord (de fysiotherapeut van Ajax) aan de staf van Oranje wil toevoegen. Het sectiebestuur heeft daar geen bezwaar tegen. Bruins Slot moet de tegenstanders van Ne derland gaan analyseren en Spelbos zou bij de training het veldwerk moeten doen. Opnieuw snelle zege Delibas berlun Orhan Delibas heeft zaterdag zijn derde overwinning voor zijn Duitse club Velbert behaald. De Nederlandse kam pioen in het zwaarweltergewicht versloeg in Berlijn Tankul Ako- va door opgeven in de tweede ronde. Akova is een zoon van de voormalige prof Vedat Akova, een oud-tegenstander van Rudi Koopmans. Delibas bezorgde zijn tegenstander in de eerste ronde acht tel len rust met een linkse op de lever. De kansloze Akova trad ver volgens niet meer aan voorde tweede ronde. Delibas behaalde in Berlijn zijn derde voortijdige overwinning voor Velbert, dat uitkomt in de tweede liga. In totaal heeft Delibas nu 7 minuten en 20 seconden in de ring gestaan voor zijn club. Velbert verloor het treffen met Berlijn met 16-11. VCL ontstemd over rood James leiden» Marvin James, spits van vierdeklasser VCL, is gisteren in de wedstrijd tegen ROAC '79 uit het veld gestuurd. Hij ontving in de 65ste minuut zijn tweede gele kaart, omdat hij de ROAC- grensrechter beledigde. Toen hij scheidsrechter Lugthart vertel de dat de grensrechter 'zwarte' tegen hem had gezegd reageerde Lugthart:Maar je bent toch ook zwart?". VCL-VÓorzitter Johrf ter Beek neemt de zaak hoog op: ,,De KNVB is met een actie be zig om het racisme van de velden te weren en dan komt een scheidsrechter, een verlengstuk van de bond, met zo'n uit spraak. Ik kan dat niet rijmen. Het VCL-bestuur gaat zich mor gen beraden over eventuele maatregelen. Scheidsrechter Lugt hart ontkende de uitspraak, maar volgens omstanders heeft de leidsman wel degelijk de uitspraak 'maar je bent toch ook zwart' in de mond genomen. Forse geldboete voor SJZ leiden De Zoeterwoudse vierdeklasser SJZ heeft een boete van 250 gulden ontvangen voor het gestaakte duel tegen Altior op 17 oktober. Aanvoerder Peter-Niek Plooy werd voor een wedstrijd geschorst. SJZ reageerde bij monde van pr-man Gerard van der Hoeven opgelucht:,,We zijn vooral blij dat we geen punten in mindering hebben gekregen." De gestaakte wedstrijd wordt op een npg te bepalen datum hervat met een penalty voor Altior in de 44ste minuut. Van Gaal krijgt meer bedenktijd Amsterdam Ajax geeft Louis van Gaal alle tijd en ruimte om na te denken over een eventueel nieuwe verbintenis in Amsterdam. Aanvankelijk zouden het bestuur en de technisch directeur deze maand al de eerste gesprekken voeren. Privé-omstandigheden hebben er toe geleid dat de besprekingen voorlopig zijn opge schort. Hij heeft door de ernstige ziekte van zijn vrouw echter meer bedenktijd nodig. „Op dit moment", zei hij gisteren, „zijn mijn ambities minder belangrijk." maassluis gert-jan onvlee Hans van der Zee vertrekt aan het eind van dit seizoen bij Quick Boys. De 37-jarige oefen- meester maakte die beslissing zaterdagmiddag in Maassluis bekend aan bestuur en spelers van de Katwijkse zaterdageer steklasser. De Diemenaar is be zig aan zijn tweede jaar bij Quick Boys. Eerder al was Van der Zee drie jaar actief op Nieuw Zuid, waarna hij voor een even lange periode bij IJs- selmeervogels werkzaam was. Van der Zee stelde zaterdag met nadruk niet uitgekeken te zijn op de club. „Het gaat op dit moment juist goed. Het contact met de spelersgroep is uitste kend, er zijn geen problemen met het bestuur en Quick Boys heeft nog altijd de beste sup porters van Nederland." Dat Van der Zee het deson danks aan het eind van deze voetbaljaargang voor gezien houdt heeft alles te maken met wat de Diemenaar 'een natuur wet' noemt. „Na elke zomer komt een herfst. En vijf jaar bij een top-amateurclub is voor mijn gevoel maximaal. Je kan de spelers niet scherp blijven houden. Zeker niet als het ver loop binnen de selectie zo ge ring is als dat van Quick Boys. Er komt een tijd dat het effect is uitgewerkt. Ik heb door mijn beslissing nu te nemen dat mo ment voor willen zijn." De oefenmeester ontkende met zijn beslissing op een schokeffect uit te zijn. „Dan had ik het wel direct na de winter stop gezegd. Ik heb het juist nu naar buiten gebracht, omdat we de komende weken een rustige periode hebben. Daarbij is het voor de vereniging natuurlijk erg prettig nu al te weten dat men op zoek moet naar een ge schikte vervanger. Toen ik de vorige keer bij Quick Boys ver trok, heb ik dat pas laat kenbaar gemaakt. Dat was vervelend voor de club. Die fout heb ik nu een beetje goed gemaakt." Wat Van der Zee volgend sei zoen gaat doen, weet hij niet. „Ik heb dit besluit pas deze week genomen. Van contacten met andere verenigingen is ook absoluut geen sprake. Ik zal me daar nu wat meer mee gaan be zighouden. Alle opties zijn open. En als zich geen geschikte club aandient, blijf ik net zo ge makkelijk een jaartje aan de kant. Ik ben bezig aan m'n tien de jaar achtereen als trainer. Waarvan acht in de zaterdag eerste klasse. Dus een keer een wat rustiger jaar, zou ook niet slecht zijn." Vooraleerst wil Van der Zee echter het 'karwei Quick Boys' naar behoren afmaken. „Want er is op dit moment natuurlijk nog helemaal geen sprake van een afscheid. Na de winterstop rest mij en Quick Boys nog een geweldige uitdaging. De inhaal race op Katwijk en FC Lisse. Want het spreekt vanzelf dat mijn werk bij Quick Boys er nog lang niet opzit." Van der Zee heeft er ook alle n dat Quick Boys nog nadrukkelijk mee zal doen om de ereplaat sen. „De kwaliteit van de spe lersgroep staat daarvoor garant. We hebben een topploeg. Een ploeg ook die in de periode na Van der Zee nog een tijd mee- kan. Want er wordt wel eens ge zegd dat Quick Boys een oude spelersgroep heeft, dat is abso luut niet waar. De gemiddelde leeftijd is nu zo'n 26 jaar. Ik ken heel wat selecties in de eerste klasse waar dat een stuk hoger ligt." A Prettige Kerst y« q De w Katwijk Is I 1/ verzekerd van pret tige feestdagen. Na de winst op Rozenburg is de landskampioen dit seizoen niet meer te achterhalen in de zaterdageersteklasse A. Masefield weg bij FC Lisse Keith Masefield. teruggekomen van enkele zware blessures, is teleurgesteld in het feit dat hij niet speelt in de hoofdmacht van FC Lisse. Zaterdag maakte de bijna 37-jarige rechtsback - oud-speler van Aston Villa, Haarlem. Beerschot en Telstar - bekend er een punt achter te zetten. „Ik ben tot de conclusie gekomen dat het mooi is ge weest." De Hoofddorper zal tij dens de winterstop overschrij ving naar DIO uit Haarlem aan vragen. Masefield heeft een functieverbetering bij de PTT aangeboden gekregen. Hierdoor zou de Brit niet langer in de ge- legendheid zijn om op zaterdag te voetballen. Lisse-trainer Ruud Bröring zal alles in het werk stellen om Masefield voor FC Lisse te behouden: „Ik wil Mees er per se bij hebben." In de zuiging van Katwijk blijft FC Lisse knap het spoor van de leider in IA volgen. Een hard werkend, maar mo menteel kwaliteitsarm Noordwijk kon de ploeg van Ruud Brö'ring zaterdag op Ter Specke niet op andere gedach ten brengen. Hoewel de thuisploeg in de slotjacht van de bezoekers even leek te wankelen, was de 3-2 zege dikver diend. Het klasseverschil werd in die score echter aller minst tot uiting gebracht. Lisse is nog steeds top, terwijl middenmoter Noordwijk volgens doelman Arjan van Heusden inmiddels 'de blik naar beneden' heeft gericht. lisse wim van wanroqybode benutte strafschop (3-1) werd de situatie toch in het voordeel van FC Lisse opgelost. Van Duyvenbode - door Step- han Spruyt van zijn vertrouwde positie achterin verdrongen - toonde zich als spits behendig „Niet voor lang, hoor. In onze ploeg lopen voldoende goede spelers rond om het tij te keren. We het leiden peter klein rugbymedewerker De Leidse rugbyclub DIOK heeft een sponsor gevonden. De Mul- tec-organisatie, die hoger technisch personeel werft en te werk stelt j en vestigingen heeft in Nederland (Delft), België, Groot Brittannië en Duitsland verbindt zich voor drie jaar aan de vijfvoudige lands- kampioen. DIOK zal de financiële ondersteuning gebruiken bij de uitvoering van zijn beleidsplan voor verdere professionalisering van het eerste team en de vereniging, alsmede de jeugdopleiding. Naast de ver bintenis met de Leidse landskampioen zal Multec een volledig van DIOK gescheiden overeenkomst met de Nederlandse Rugby Bond aangaan. De Leidse topclub en organisator van het toernooi om de Euro Rugby Trophy fungeerde als bemiddelaar bij de mondelinge overeenstemming. werken en niet van het voetbal hebben. Daar moet je eerlijk in zijn. In het begin van de com petitie was het precies anders om," vindt Van Heusden. „We wisselen goede momenten met hele zwakke af Op karakter ko men we toch nog een heel eind", meent trainer Henny Schipper. Bröring is het daar roerend mee eens. „Noordwijk heeft in potentie meer toppers in de ploeg dan wij. En dat meen ik echt. Wij zijn minder creatief. Dat bleek in de slotfase, toen we moesten counteren. Dat be heersen we absoluut nog niet. We zijn dat niet gewend en trai nen er ook niet op. Het was een leerzame fase, waarin voor mij nog eens duidelijk is geworden dat we nog geen titelkandidaat kunnen zijn. We kunnen nog niet counteren." Wanneer FC Lisse dat aspect wel beheerst zou hebben was Noordwijk met een veel minder voldaan gevoel - nu viel de schade nog mee - aan de bij uitbeurten na afloop traditione le dis gaan zitten. De geel-blau- wen verschenen meer dan een handvol keer oog in oog met Van Heusden, die zijn ploeg lang in de race kon houden. Di rect na rust (2-1) mocht de Al- phenaar overigens niet klagen toen hij voor zijn overtreding op de doorgebroken René Ras van de altijd spraakmakende arbiter De Wit - roep Quick Boys-ARC van vorige week maar in de her innering op - geen rode kaart kreeg. Maar met een gele prent en een door Bert van Duyven- het elf-n trappen. Nadat Noordwijk-ook al via een strafschop na een overtreding van doelman Wer ner Kooistra (geel) op Patrick Scheurwater - door Frank Aboi- koni binnen negen minuten op voorsprong was gekomen, te kende de routinier van FC Lisse zes tellen later van de stip voor de gelijkmaker. De duw in de lucht van Jos Smits (geel) tegen René Ras werd door De Wit on reglementair geacht. Bro"ring: „Volgens de letter juist, maar niemand fluit er voor. De eerste strafschop vond ik onterecht omdat Scheurwater op de kee per liep, bij de derde had Van Heusden er uit gemoeten. Ik vond de man wel persoonlijk heid hebben, maar warrig flui ten." Daar kon Schipper zich wel in vinden. „Je wist absoluut niet wat je aan hem had. En ik durf hem nog wel een thuisflui- ter te noemen ook." De Noordwijk-trainer ging niet zover om de zege van FC Lisse het predikaat 'onterecht' op te plakken. „Ze waren na tuurlijk veel gevaarlijker dan wij. Zij realiseerden de kansen wèl, wij maar heel sporadisch. Ik vind het knap zoals ze de bal in ée'n keer kunnen raken en maar blijven gaan." Hoewel FC Lisse na die snelle 3-1 in de tweede helft volop kansen kreeg om het karwei (Bröring: „Mijn spelers vonden het de zwaarste dobber tot nu toe.") af te maken, bleef Noord wijk op de ommekeer hopen. Toen Schipper Hein van Heek inwisselde voor extra aanvaller Geert-Jan Bakker, kwam er meer evenwicht tot stand. Met dien verstande dat Noordwijk zijn opponent in een verdedi gende rol dwong. Schipper: „Er zat bij ons geen diepte in het spel. Met Bakker kreeg ik er in de aanval een kaatser bij en we i natuurlijk bij die ach terstand risico's nemen." De invaller vond zelf de weg naar het succes. Uit een hoek schop van Scheurwater nam Bakker de bal op zijn pantoffel en via het lichaam van Jeffrey Stolk leek er voor Noordwijk met nog 23 minuten op de klok van alles mogelijk. „We kregen nog maar hele kleine kansjes," besefte Schipper later. En dus kwam FC Lisse niet meer in ge- ordwijk; 3-2 (2-1). 9. tr.). 15. Van Duvve Polman 2-1. 19. Duyvenbode 3-1. 67. Bakker 3-2. ter: De Wit. Toeschouwers. 1700. schot; De Bidder Arjan van Heusden stapt mor genochtend op Tiet vliegtuig naar Engeland, waar hij gedu rende een week stage gaat lo pen bij tweede divisionist Port Vale in Stoke. De zaterdag 21 jaar geworden doelman van Noordwijk neemt Piet Buter - als bondsdocent in dienst van de KNVB en onlangs nog waarnemer voor Henny Schipper bij Noordwijk - mee. Buter legde voor Van Heusden bij Port Vale ook de contacten. „Een paar weken geleden schoot Buter mij na de wed'- strijd tegen Ajax aan. In dat gesprek maakte hij duidelijk dat hij iets voor me kon rege len. Buter kent de manager van Port Vale namelijk goed. Ik vertelde hem belangstelling te hebben en vorige week donderdag kreeg ik te horen dat ik uitgenodigd was. Ik weet helemaal niet wat me te wachten staat en waarom ze mij willen zien. Ook heb ik geen idee of ze een keeper no dig hebben. Ik kijk wel hoe het loopt." Van Heusden, die nooit on der stoelen of banken heeft gestoken een profloopbaan te ambiëren, is van plan iedere goede kans aan te grijpen. „Maar het moet er wel goed uitzien", houdt de Alphenaar een slag om de arm. Sparta en Haarlem liet de bloemenvei lingmedewerker eerder aan zijn deur voorbijgaan. „Kijk, ik hoef ook niet zo nodig naar Engeland. Als ik in Nederland bij een club terecht kan, heeft dat mijn voorkeur. Maar je moet wel elke kans die je krijgt serieus nemen. Overigens maak ik dit seizoen bij Noord wijk af. Als het met Port Vale iets wordt, dan wat mij betreft pas voor volgend seizoen." Van Heusden trekt deze week n bij Robin van der Laan, die J bij Port Vale speelt. zeist albert geesing gpd-verslaggever Een grote, onverbrekelijke KNVB, het was het ideaalbeeld van Jo van Marle. Nog steeds. Een scheiding der geesten, daar is hij altijd bang voor geweest. Meer dan ooit dreigt er nu een scheuring tussen de profs en de amateurs. Maar voor één mid dag vonden de twee secties el kaar zaterdagmiddag in de Zeis ter bossen. Samen hadden ze de rode loper uitgelegd voor de man, die na 39 jaar KNVB-re- gentschap afscheid nam als voorzitter van de voetbalbond. Moegestreden, geveld door li chamelijk ongemak, maar nog lang niet geknakt. „De KNVB was aanvankelijk een stuk van m'n leven, het is m'n leven geworden", sprak Jo van Marle zaterdagmiddag in zijn laatste speech als bonds voorzitter. „Voetbal was geen hobby voor hem, het was zijn leven, tot in z'n aderen", zei z'n vrouw Nel een half jaar eerder. „Ik heb de rekening betaald. Maar ik heb er geen spijt van", zei Jo van Marle op die maan dagmorgen in juni. „Ik klink nu erg nuchter en rustig, maar ik weet dat er van binnen enorm veel emoties borrelen", waren zaterdagmiddag z'n laatste woorden als voorzitter van de grootste sportbond in ons land. De zaal kwam massaal over eind. En applaudiseerde lang durig. Inclusief Ad Lansink, de voorzitter van de amateursectie, die hem eerder de speld had uitgereikt die hoort bij het ere lidmaatschap, de hoogste on derscheiding die de KNVB kent - Jo van Marle was pas de vijfde in het honderdjarig bestaan van de voetbalbond die tot erelid werd benoemd. Inclusief Ed de Goey, die Van Marle namens de internationals een Oranje-shirt met de handtekeningen van de spelers had overhandigd. Inclu sief staatssecretaris Hans Si mons van WVC, die Jo van Mar le namens het kabinet de Hol land Trade Award had uitge reikt. Hij was de derde, na Jo han Cruijff en Anton Geesink. „De hele wereld weet wie Jo han Cruijff is. Net als Anton Geesink. En als ze niet weten wie Anton Geesink is", kreeg Van Marle de lachers op zijn hand, „zorgt-ie er zelf wel voor. Ik ben alleen bang dat niemand weet wie Van Marle is". I let was vooral zijn bescheidenheid, die Van Marle bemind maakte. „Hij heeft het hart van veel mensen gestolen, ten koste van z'n eigen hart", prees Ad Lansink zijn dienstbaarheid. „De naam van Jo van Marle staat voor een le ven lang voetbal", vatte Hans Simons de 39 jaar KNVB samen. „Dank zij hem is het voetbal niet alleen een uithangbord maar ook de smeerolie voor het exporterende bedrijfsleven van ons land". „Toespraken", relativeerde Van Marle op zijn beurt, „zijn meestal niet de gelegenheden waar de slechtste woorden wor den gesprokenVoor hem overheerste vooral „de dank baarheid dat ik bijna veertig jaar voor de KNVB heb mogen wer ken. Ik ben geen gemaakte Voorzitter, maar gegroeid van beneden naar boven. Wie mij kent, weet dat ik de KNVB zal blijven volgen zoals ik dat altijd heb gedaan". Schrik Van Marle doet het met de schrik om het hart en met de wetenschap dat het nieuwe be leidsplan van het profvoetbal de twee secties verder dan ooit uit elkaar heeft gedreven. De profs sturen regelrecht aan op een grotere mate van zelfstandig heid, de amateurs zijn ge schrokken van de harde taal die de profsectie heeft gesproken. Het is de erfenis van de struc tuur die is gebaseerd op afspra ken die bij de financiële verzelf standiging in 1974 werden ge maakt. zo weet Van Marle. „Wij moeten ons herbezinnen op de afspraken die toen zijn ge maakt, Als vertrekkend voorzit ter durf ik te zeggen dat niets eeuwig is", loste hij na afloop van zijn 26e en laatste bonds vergadering als voorzitter een welgemeend schot voor de boeg. Niemand kon destijds over zien dat het topvoetbal zo'n enorme vlucht zou nemen, vooral financieel, het amateur voetbal zit nu met de gebakken peren. „Toen, in *74", herinnert Van Marle zich. „hadden we het nog over 25.000 gulden aan sponsoring van Adidas en over 40.000 gulden voor een tv-inter- land. Die bedragen zijn in een totaal andere orde van grootte komen te liggen. De inkomsten van het Nederlands elftal gaan volledig naar het profvoetbal, dat is de grootste fout die we toen hebben gemaakt". Gevangen Profs en amateurs, is het credo van Van Marle, zijn gevangenen van elkaar. „De UEFA en de FI FA kennen maar één bond, en dat is de KNVB. Daar berust de verantwoordelijkheid", waar schuwt Van Marle de profs voor een overijlde pogfng zich af te scheiden. „Hij is al omschreven als een bruggebouwer, dus dat klinkt hoopvol' „Amateu kunnen drukte V Ad lünsink. en betaald voetbal ?t zonder elkaar", Marle iedereen nog maar eens op het hart. „Wij moeten niet de tegenstellingen tussen de secties accentueren, maar wel die ene positie van de KNVB naar voren brengen". De 69-jarige Zwollenaar kreeg een warm en langdurig applaus. „Mijn dank voor uw spontane uiting van vreugde en instem ming bij mijn vertrek". Het wa ren z'n voorlaatste woorden. De laatste waren voor Nel, zijn vrouw. „Bedankt r

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15