Hoffotograaf van dikkerds en dwergen Armando en de Mirando's nog te weinig schrijnend Cultuur Kunst Nederlandse kunstwerken voor Europarlement Illustraties te koop Alkmaarse 20 Brothers House winnaar Grote Prijs 1993 Voces Lugdunenses redelijk doordrenkt van kerstgedachte MAANDAG 13 DECEMBER 1993 Dromen in het paradijs rotterdam In het Museum voor Volkenkunde in Rotterdam is van 18 december tot en met 7 januari 1994 de tentoonstelling 'Dromen in het paradijs' te zien. De tentoonstelling geeft een overzicht van de Islamitische kunst van het museum. De exposi- oont kunstobjecten, variërend van architectonische elemen- tot oude handschriften, kostuums en sieraden. Overzichtstentoonstelling en fotoboek van Erwin Olaf Overzichtstentoonstelling Anton Pieck kaatsheuvel» In de Belgische plaats Herentals is van 24 decem ber tot en met 9 januari een overzichtstentoonstelling te zien van het werk van Anton Pieck. Het overgrote deel van de geëx poseerde werken is bovendien te koop. In 1988 en 1990 werden in België ook al tentoonstellingen gewijd aan het werk van de Nederlandse kunstenaar, die in 1987 overleed. De belangstelling uit Nederland voor die exposities was groot. Op de korhende ex positie zijn 69 orginele werken te zien, waaronder etsen, hout sneden, gravures, tekeningen en illustraties. Bovendien worden drie kalenderplaten tentoongesteld. Het bestaan van één van die platen was tot nu toe niet bekend. Alle werken zijn afkomstig uit particulier bezit. Kunstwerken van onder ande ren Mariene Dumas en Tiong jAng gaan het Europees Parle ment sieren. Het Europees Par lement koopt de komende jaren uit alle EG-lidstaten kunst aan. Voor het Nederlandse aandeel is bijna honderdduizend gulden gereserveerd. De Raad voor de Kunst heeft de Nederlands kunstenaars uit gezocht. „Rekening houdend met het budget is gekozen voor een keur aan kwalitatief hoog waardige werken van jongere Uitverkoren zijn schilderijen van Tiong Ang, Suzan Drum men, Fons Haagmans en Ab van Hanegem. Van Frank van den Broeck, Mariene Dumas en Jacobien de Rooij zijn tekenin gen geselecteerd. Verder wer den fotowerk van Hans Aars man, een wandversiering van Joep van Lieshout en een schil derij /wandobject van Emo Ver kerk en Paul Beekman uitverko- Verdwenen film Ivens wel bewaard jDe Nederlandse cineast Joris Ivens (1898-1989) heeft kort na de Tweede Wereldoorlog fil mopnamen gemaakt in Bosnië. iNa de breuk tussen de Joegosla vische president Tito en zijn iSovjet collega Stalin in 1948, is ide rolprent verdwenen. De film zou politiek onge wenst zijn, omdat Ivens niet koos voor Tito's communisti sche weg. De Sloveense regis seur Dusan Povh heeft dat vrij dag laten weten tijdens een dis- (cussie op het International Do- icumentary Filmfestival Amster dam (1DFA). Povh vermoedt dat het mate riaal ergens in het voormalige i Oostblok is opgeborgen. Hij hoopt dat de Tsjechische presi dent Vaclav Havel, wiens ouders in Praag eigenaar waren van het Barandove-filmlaboratorium, hem -kan helpen. Ivens werkte daar vaak. De film maakte deel uit van een project getiteld Vier demo cratieën. Behalve over Joegosla vië zou de film over Hongarije, Roemenië en Bulgarije gaan. In Bosnië filmde Ivens de aanleg van de nieuwe spoorweg Brcko- Sarajevo, waarbij communisti sche vrijwilligers uit verschillen de landen waren betrokken. Een deel van het materiaal is door de Nederlandse filmer ge monteerd om aan Tito als ver jaarscadeautje aan te bieden. Ook deze filmversie is verdwe- Het fotoboek 'Joy', van de Amsterdamse fotograaf Er- win Olaf zal niet door ie dereen als een sieraad voor de salontafel worden be schouwd. Zijn foto's zijn vaak bizar. Sommigen zul len ze schunnig, zelfs shoc kerend vinden. Er komt veel bloot in voor. Van mannen en vrouwen. Vooral vrouwen met enor me borsten en indrukwek kende derrières. Zijn mo dellen zijn bijna nooit mensen met een conven tionele schoonheid. Erwin Olaf is de hoffotograaf van dwergen, dikke vrouwen en travestieten. In de galerijen van de Kunsthal Rotterdam is een overzichtsten toonstelling ingericht van het werk van de Amsterdamse foto graaf, naar aanleiding van het verschijnen van'het boek waar in zijn belangrijkste foto's en fo toseries van de afgelopen twaalf jaar zijn opgenomen. Olaf werkt voornamelijk als studiofoto graaf, zijn foto's zijn geënsce neerd en theatraal. Over zijn modellen zegt hij: „Mensen ver wijten mij wel eens dat ik alleen geïnteresseerd ben in 'freaks'. Ten eerste is dat niet waar, ten tweede bestaan 'freaks' hele maal niet, of is iedereen een beetje een 'freak'. Dat Olaf een uitgesproken voorkeur heeft voor voluptueu ze wouwen is wel duidelijk. Daarentegen zijn de heren in zijn foto's doorgaans goed ge proportioneerd. „Vollere vrou wen geven veel mooiere scha duwen", verklaarde hij vorig jaar in een interview met De Volkskrant. „Bij mannen is het net omgekeerd. Dikkere man nen worden op de foto glad, rond en saai." Een van de bekendste foto's van Erwin Olaf is ongetwijfeld die van een mooie, naakte jon gen met een spuitende cham pagnefles: een erotisch zeer ge laden foto, misschien wel de ul tieme 'nieuwjaarskaart'. In de categorie wenskaarten maakte Olaf ooit ook een alternatief ge boortekaartje, met een dikke travestiet in een luier, gedragen door een ooievaar. Hij portret teerde enkele bekende Neder landers (choreograaf Flans van Manen, zangeres La Pat en zichzelf), maakte foto's voor en kele (omstreden) theateraffiches en, voor Vrij Nederland, een se rie over sado-masochisme. De meeste foto's liegen er niet om. Excentriek Hoewel humor en ironie een belangrijke rol spelen in de fo to's van Erwin Olaf worden zijn posanten over het algemeen als excentriek en zijn foto's als aan stootgevend ervaren. Zoals in zijn eerdere fotoboek 'Ches smen' (1988) waarin mensen verschillende schaakstukken uitbeelden: naakt, ingesnoerd in touwen, bedekt met spinrag en uitgedost met helmen, sabels en zwepen. Olaf werd er in Duits land voor bekroond met de eer ste prijs voor jonge fotografen. In 1990 volgde het fotoboek 'Blacks' waarin hij zwarte mo dellen plaatste in een passe partout van zwart gekleurde takjes, bladeren en bessen. De modellen zijn gemaskerd en ge huld in schaarse kledij die het geslachtsdeel veelal onbedekt Een jaar later maakte hij sa men met kunstschilder Frans Franciscus 'Tadzio'. Een door menig criticus geprezen film. Hij nam een aantal videoclips op, onder anderen met Mathil- de Santing die een liedje zong van Annie M.G. Schmidt. Flet filmpje werd door de schrijfster zelf de grond ingeboord. In 1992 fotografeerde Olaf het werk van ontwerper Borek Si- pek voor de catalogus van diens tentoonstelling in het Stedelijk Museum. Hij fotografeerde de buitenissige gebruiksvoorwer pen van Sipek, glazen schalen, vazen, lampen, tussen de zigeu ners in Slowakije. De luxueuze, barokke voorwerpen in handen van de arme bevolking leveren een vervreemdend effect op. Erwin Olaf gaat er prat op zijn modellen niet te zien als een prooi, maar als trotse Slowaken, of als mensen die van hun eigen lichaam, hoe onvolmaakt ook in de ogen van anderen, houden. Seks speelt, volgens de fotograaf zelf, een ondergeschikte rol. Hij zegt zijn modellen niet te kiezen uit seksuele overwegingen. Zijn foto's zouden in eerste instantie ook niet prikkelend bedoeld zijn maar, bijvoorbeeld, als weerga ve van „een ander volk met an dere seksuele codes." In een zuiver 'Olafiaanse' context is dat misschien alle maal waar. Desondanks zijn Er win Olafs foto's gewaagder dan de erotische fantasiën in Ma donna's 'Sex' boek, minstens zo seksueel geladen als het werk van Robert Maplethorp, en in elk geval vele malen prikkelen der dan de vaselinefoto's in Penthouse. Ze zijn bovenal een ode aan de 'beautiful people', die stoet van dwergen, dikkerds, transseksuelen en travestieten die de cultus van het perfecte li chaam voorbij zijn. De overzichtstentoonstelling 'Joy' in de Kunsthal Rotter dam, aan de Westzeedijk 341, is te zien t/m 30 januari 1994, dinsdag t/m zaterdag 10.00- 17.00 uur, zon- en feestdagen 11.00 tot 17.00 (1 januari ge sloten). Het fotoboek 'Joy' is een uitgave van Focus Amster dam. De prijs bedraagt f 89,50. Sprookjesachtig jubileum bibliotheek Schouwburg, Leiden. Alle wufte lakschoentjes lichtten helder op in het rode licht. Rood, dat is gevoelig, gepassioneerd zelfs. Koel blauw kleurde het zigeunerorkest van Tata Mirando als er wat minder gearticuleerd ui ting werd gegeven aan het zigeunerleed. En daar hield de niet-muzikale expressie mee op. Als je de uitgestreken koppen van Armando en de familie Mirando (een Nello, Nello, Tata en een Nello) ziet, begrijp je ineens dat alle emoties uit de vio len moeten komen. Het gaat hier om de muziek en niet om de show. Het schijnt dat het Koninklijk zigeunerorkest voor Armando op zijn zestigste verjaardag is ko men spelen en dat daaruit dit tournee met de schrijver-kunstenaar is voortgekomen. Want hoe wel hij al een dikke veertig jaar zijn viool op non- actief had gesteld, bleek hij alle bekende melodie ën nog goed mee te kunnen .fiedelen'. De traditionele zigeunerwijsjes, ongetwijfeld zo oud als de straat, werden zaterdagavond met ver ve en virtuositeit gespeeld: smeuïge, lange halen, met weemoed getrokken. Het gevaar van dit soort muziek zit 'm in het hoge kitsch-gehalte. De structuur is voorspelbaar, in zichzelf gekeerde stukken worden afgewisseld met extroverte uit barstingen. Langzame, zachte stukken met dyna mische, of zelfs jazzy intermezzi, waarvan het tempo steeds hoger wordt. En zo hoort het ook. Zigeunermuziek moet schrijnend zijn en, indien niet ten gehore gebracht in een zomerse nacht met volle maan, doen verlangen dat het dak van de Schouwburg even niet het zicht op de sterren hemel ontneemt. In het beste geval vergeet je dat je in een zaal met keurig pluche zit, en waan je je aan de oevers van de Donau, maar die momenten waren schaars. Heel even, toen Armando's viool een ge sprek aanging met de bas en de viool van de pri masde eerste viool, ja toen was de Schouwburg even weg. Toen even geen virtuositeit en klank schoonheid, maar een omfloerst boos en verdrietig om heel het wereldleed. Wellicht laatste aflevering wedstrijd om popprijs amsterdam peter bruyn De Grote (pop)Prijs van Neder land werd afgelopen zaterdag in het Amsterdamse Paradiso ge wonnen door 20 Brothers Hou se üit Alkmaar. Een groep bont uitgedoste muzikanten die oogt als The Village People, vijftien jaar geleden, en ongeveer klinkt als het voormalige Gotcha! Een winnaar van het grijze compro mis. Het werkelijke nieuws is daarom dat dit de laatste keer is geweest dat de Grote Prijzen slag op deze manier heeft plaatsgevonden. En dat is maar goed ook. Af gelopen dinsdag gunde de VPRO-televisie haar kijkers een hilarische blik op het overleg van de jury tijdens een halve fi nale van dit popmuziekcon cours. Een onzinnige vraag als 'Wat zou er van die band over blijven zonder die zanger?' kwam serieus ter tafel. Alsof je ter discussie stelt of Maradonna een groot voetballer zou zijn ge weest als hij met één been was geboren. Kwaliteit in muziek is een zaak kwantitatief vast te stellen be grippen als 'diepgang' en 'oor spronkelijkheid'. En die waren zaterdag bij de finale van de Grote Prijs ver te zoeken. 20 Brothers House, dat met een cheque van vijf mille naar huis ging, had het in ieder geval niet. En hetzelfde kan gezegd wor den van nummer twee goed voor f 3000 de braaf alle soul- en hiphopclichés invullende Rotterdamse formatie Update. Ook de schoolse latin van het Utrechtse Alcasar en de funkre- vue van de als Pat uitgedoste Kacha the Trance Machine bleken flinterdun. Twee groepen onder scheidden zich enigzins: Hel met de derde prijs f 1000 beloonde Rotterdamse hiphop- metal-gezelschap Döppelgan- gers rond de Neanderthaler-act van bassist Skoeter heeft kracht en diepgang voor zover je daar in het genre van kunt spre ken. En het meest fris en oor- de pop- spronkelijk hoewel geënt op van niet bestaande elementen was het buiten de prijzen vallende Barby-Pop uit Amsterdam. Ne derlandstalig, zich. bij vlagen kwetsbaar opstellend en tegelij kertijd vol branie. De Grote (pop)Prijs is een aanmoedigingsprijs zonder 'im pact'. En het is ook een veeg te ken, dat nergens in het officiële programmaboekje een over zicht wordt gegeven van de ne gen voorgaande winnaars. Bij deze: Neel (1983), Gaga (1984), Gin on the Rocks (1985), Longs- tory Short (1986), The Riff (1987), One Track Charlie (1988), La Lupa (1990), Super and the Allstars (1991) en Doe Aerobics Lobo Probe (1992). Geen van deze bands heeft bin nen de Nederpop een deuk in een pakje margarine weten te slaan. Geen wonder dat tijdens de finale het gerucht al ging, dat het met de Grote Prijs op deze manier afgelopen is. recensie li dy van der spek Middagconcert van Voces Lugdunenses (zangleerlin gen van Leny Stevens-Ridderhof) en het Jeugdka- merorkest Leiden, dirigent Henk Briër, m.m.v. Reinilde Buys, harp. Gehoord 12/12, Lokhorstkerk. Leiden. Onder de naam 'Voces Lugdunenses' zongen Leidse vocale ensembles in di- verse bezettingen van leerlingen van Le ny Stevens-Ridderhof, gecompleteerd door het Jeugdkamerorkest Leiden onder leiding van Henk Briër gistermiddag in de geheel gevulde Lokhorstkerk hun de- cemberconcert, redelijk doordrenkt van de kerstgedachte. Een Concerto Grosso in g kl. van een tijdgenoot van Bach, de Italiaan Frances co Durante. Een heerlijk in het gehoor liggend maar zeker niet overbekend werk, dat hinkte op twee gedachten: het teruggrijpen op de 16e-eeuwse muziek en de nieuwe smaak van de 18e. Flet Concertino was gereduceerd tot twee violisten, Hartmut Ometzberger en Cinta Depondt, waarin met name Ometzber ger de hoofdrol speelde in zijn virtuoze solorol èn in een mooie dialoog met De pondt. Voor een kamerorkest van louter jonge amateurs was dit een mooi staaltje van technisch en muzikaal kunnen, waarbij het hobospel zeker geprezen mag worden. In 'Lauft, ihr Flirten, allzugleich' van Michaël I-Iaydn (1737-1805) zong Els van Onselen een stralende sopraansolo, waarbij zij zichzelf overtrof in <de herha ling van de melodie. Was het koor hier al goed op dreef, de vruchten van Leny Ste vens' zanglessen werden overduidelijk getoond in 'a Ceremony of Carols' van Benjamin Britten met zijn verrassende niet voor de hand liggende harmonieën. Prachtig gescandeerd, zeer dynamisch, soms huppelend dan weer als 'een stormwind werd er onder leiding van Henk Briër gezongen, eindigend met een wegstervende Gregoriaansachtige onder toon. Deze liederen voor vrouwenkoor werden krachtig en overtuigend begeleid door de harpiste Reinilde Buys, die zich ook als een professionele muzikale vakvrouw liet horen in de 'Aria in Classic Style' voor harp en strijkorkest van Mar cel Grandjany (1891-1975), romantisch werk vol breedgolvende melodielijnen. Een selectie uit 'A Christmas Cantata' van de vorige week 83 jaar geworden pianist en componist Gerard Hengeveld vormde de sfeervolle afsluiting van het concert: overbekende kerstliederen die door subtiele veranderingen in de van zelfsprekende harmonie weerklonken als een vernieuwend veeltonig zangfeest. Hoé goed de verschillende leden van Voces Lugdunenses ook soleerden, de bas Hans Brons en de sopraan Els van Onselen staken door hun techniek en bovenal hun interpretatie en uitstraling daar met kop en schouders bovenuit. Het Leidse bibliotheekfiliaal Zuid-West, aan de Ed. van Bei- inumstraat 2, viert deze week I haar 25-jarig jubileum. Nieuwe leden krijgen 25 kwartjes kor ting op een jaarabonnement en er is een aantal activiteiten op touw gezet die het thema 'sprookjes' hebben meegekre gen. Morgenmiddag wordt in de bibliotheek een lezing gehou den door Ingrid Moerman, con servatrice van het Stedelijk Mu seum De Lakenhal, over het „lugubere Leidse sprookje rond Goeie Mie." Louise Schamper, die de hoofdrol speelt in de ge lijknamige speelfilm die over de Leidse gifmengster wordt ge maakt, - speelt een scène uit de film. Het programma Êegint om 14.30 uur en de toegang is gratis (reserveren: 071-761441). Op zaterdag 18 december houdt de bibliotheek, van 10.00 tot 15.00 uur, open huis. Er wordt dan een sprookjes-voor- lees-estafette gehouden. Cul tuurwethouder Koek, directeur en personeel van de biblio theek, bekende en minder be kende Zuid-Westers zullen alle maal hun steentje bijdragen. Er is verder onder meer een tentoonstelling van sprookjes boeken en illustraties, de jeugd kan zich laten schminken en in een vitrine zal het een en ander te zien zijn over Goeie Mie en er mag gesnoept worden van het huis van Hans en Grietje. Amsterdam 'Een schransende koning' van Fred de Hey is een van de illustraties die morgen bij Van Gendt Book Auctions in Amsterdam wor den geveild. Het gaat om originele tekeningen die Nederlandse illustratoren maakten in tal van boeken voor kinderen en volwassenen. FOTO ANP

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11