VNGeen brandstof meer voor Serviërs Europese leiders zuinig in strijd tegen werkloosheid Buitenland Hoe een klein land zich groot rekent Wetenschappers VS wekken grootste kernfusie op Palestijnen gedood bij Israëlische aanslag Algerije: Er hangt hier lood in de lucht ZATERDAG 11 DECEMBER 1993 Honderden gewonden bij brand Amman amman Bij een brand in een warenhuis in de Jordaanse hoofd stad Amman zijn gisteren meer dan 200 mensen gewond ge raakt. Volgens het ministerie van binnenlandse zaken moesten alle slachtoffers in het ziekenhuis worden opgenomen. Een aan tal van de gewonden verkeert in levensgevaar. De oorzaak van de brand is kortsluiting, waardoor een grote kerstman en een metershoge plastic kerstboom vlam vatten. Nieuwe verdachte Duits bloedschandaal Het Duitse openbaar ministerie onderzoekt of er nog een derde bedrijf betrokken is bij het schandaal rond met HIV-virus besmet bloed. Het ministerie van volksgezondheid van de deelstaat Hessen deelde mee dat een man die in 1986 vijf keer bloed had gegeven aan de firma Plasmadienst in Offen bach, een jaar later seropositief bleek te zijn. De firma's UB Plas ma uit Koblenz en Hemoplas uit Hannover hebben in verband met het bloedschandaal al moeten sluiten. Het HIV-virus ver oorzaakt AIDS. Toestand Hongaarse premier verslechtert Budapest» De toestand van de Hongaarse premier Jozsef An tall, die op 23 november in het ziekenhuis werd opgenomen, ver slechtert. De 61-jarige Antall lijdt aan lymfldierkanker en heeft in oktober een celtransplantatie ondergaan. Een nabehandeling met chemotherapie en straling werd gevolgd door een griepaan val. Minister Peter Boross (binnenlandse zaken) treedt sinds de ziekte van Antall op als waarnemend premier. Dode bij ongeregeldheden in Gabon Libreville» Bij rellen in de Gabonese hoofdstad Libreville is giste ren een dode gevallen. Aanhangers van de oppositie hebben barricades opgeworpen en zijn op verschillende plaatsen slaags geraakt met de politie, nadat donderdagavond bekend werd dat president Omar Bongo was herkozen. Ambassades hebben bui tenlanders in Libreville aangeraden binnen te blijven. Brief Lincoln brengt 1,4 miljoen op new york Een brief van de voormalige Amerikaanse president Abraham Lincoln heeft op een veiling in New York bijna 1,4 mil joen gulden opgebracht. Lincoln schreef de brief in 1860 aan een vriend van een van zijn zoons, die er niet in slaagde te worden toegelaten tot de universiteit van Harvard. Kurden in Duitsland in hongerstaking frankfurt-am-main» Zo'n 1.000 Kurden zijn in Duitsland in hon gerstaking gegaan uit protest tegen het Duitse verbod op de Kur dische Arbeiderspartij (PKK). „Duitsland heeft de partij aange pakt en steunt nu openlijk de mensenrechtenschendingen van de Turkse regering", aldus een Kurdische zegsman. Frankrijk heeft vorige week een aantal Kurdische organisaties verboden die banden zou hebben met de PPK. VS vernietigen lanceersilo's Washington De VS hebben gistermorgen in Missouri de eerste van driehonderd lanceersilo's voor Minuteman-II-raketten ver nietigd. Onder president Bush waren de elektronische systemen van de raketten al uitgeschakeld. Dit alles gebeurt volgens het START-verdrag tussen Washington en Moskou voor drastische vermindering van strategische kernwapens. Dode bij aanslag bioscoop Egypte helwan Onbekenden hebben gisteren in de Egyptische plaats Helwan, 24 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Cairo, dyna miet in een bioscoop laten ontploffen en met automatische ge weren om zich heen geschoten. Daarbij kwam een politieman om en raakten zeker zes anderen gewond. De politie gaat ervan uit dat de aanslag het werk is van extremistische moslims. Londen betaalt voor schoonmaakactie londen Groot-Brittannië heeft zich na slepende onderhande lingen bereid verklaard Australië een schadeloosstelling te beta len voor de schoonmaak van drie gebieden waar de Britten tot 1967 atoomproeven hielden. Londen zal de komende zes jaar in termijnen ongeveer 57 miljoen gulden aan Australië betalen. De Britten gebruikten in het zuiden van Australië drie gebieden, Maralinga, Emu Field en de Monte-Bello-eilanden voor kern proeven. Tankvliegtuig geëxplodeerd: 6 doden Milwaukee Een tankvliegtuig van de Amerikaanse Nationale Garde is gistermorgen op het vliegveld van Milwaukee in brand gevlogen en geëxplodeerd. Bij de explosie op Mitchell Interna tional Airport kwamen zes beroepsmilitairen van de luchtmacht om het leven. Nobelprij s voor de Vrede uitgereikt °ok EU ovenvee^ scherpere sancties De Verenigde Naties leveren sinds gisteren geen enkele brandstof meer aan de Bosnische Serviërs. Op die manier hopen de VN hen te dwingen de hulpkonvooien naar de moslims door te laten. Ook de Europese Unie (EU) over weegt de sancties tegen de Serviërs te verscherpen als zij niet meer grondgebied aan de Bosnische moslims willen afstaan. Oslo» ANC-leider Mandela en de Zuidafrikaanse president De Klerk gaan zich nog meer inspannen om een einde te maken aan de apartheid in hun land. Zij hebben dit gisteren beloofd nadat zij gezamenlijk de Nobelprijs voor de Vrede 1993 ontvingen in het stadhuis van de Noorse hoofdstad Oslo. Mandela loofde in zijn dankrede De Klerks rol. „Hij had de vooruitziende blik om te beseffen en te aanvaarden dat alle mensen in Zuid-Afrika in een onderhande lingsproces als gelijkwaardige partners tezamen moeten besluiten hoe hun toekomst eruit zal zien." De Klerk feliciteerde Mandela in zijn rede en zei: „Er is geen plaats voor zelfgenoegzaamheid, ledereen van ons die in vrede gelooft, moet zijn inspanningen verdubbelen om onze landgenoten te verzekeren dat hun rechten en veiligheid gegarandeerd zijn." Op de foto tonen Mandela en De Klerk hun onderscheidin gen die zij zojuist uit handen van de voorzitter van het Nobelcomité, Francis Sejersted (links), hebben ontvangen. foto reuter ulli michel SARAJEVO/BRUSSEL Dertig procent van alle brand stofleveranties van de VN aan Bosnië gaat naar de Serviërs. Die blokkeren sinds een week het overgrote deel van de kon vooien naar de moslims, vooral die naar de moslim-enclaves Srebrenica en Gorazde. Volgens Bill Aikman, woordvoerder van de VN-troepen in de Bosnische hoofdstad Sarajevo, is de situa tie in deze gebieden zeer ern stig. Bemiddelaars Owen (EG) en Stoltenberg (VN) hebben de nieuwe ronde van onderhande lingen over Bosnië uitgesteld tot 21 december. Aanvankelijk zou het overleg morgen in het Griekse Thessaloniki worden voortgezet. Maar vooroverleg met de Servische leiders Milose vic, Karadzic en Krajisnik in Bel grado leverde niets op. Struikel blok is de eis van de moslims vier procent meer van Bosnië te krijgen dan de 30 procent die de Serviërs hebben toegezegd. De ministers van buitenland se zaken, bijeen in Brussel voor de Eurotop, beraden zich nog over scherpere sancties tegen de Serviërs. „De humanitaire hulpverlening verloopt na de jongste afspraken in Genève iets beter, ook al hebben de hulp konvooien nog steeds proble men. Maar op het politieke vlak is er geen enkele vooruitgang. Daar moet iets aan gebeuren". zei minister Kooijmans (buiten landse zaken). De twaalf ministers willen de strijdende partijen op 20 de cember uitnodigen om hun duidelijk te maken wat de eisen van de EU zijn. Kooijmans liet blijken dat wat hem betreft de belangrijkste voorwaarde is dat de Serviërs territoriale conces sies doen aan de moslims. De EU hield onlangs de Ser viërs een wortel voor met de be lofte de sancties eventueel te verzachten als ze meer grond gebied in Bosnië zouden opge ven. „Maar als ze niet in deze wortel bijten, moet de stok maar tevoorschijn komen", al dus Kooijmans. Voor de EU is het onderwerp Bosnië een pijnlijke en bescha mende zaak. Toen Joegoslavië in 1991 uiteen begon te vallen, nam de EU het initiatief de cri sis te beheersen. Door interne meningsverschillen heeft de EU toegekeken hoe Bosnië verstrikt raakte in een burgeroorlog die al aan meer dan 200.000 men sen het leven heeft gekost. Ierse premier hoopt op vrede met Kerstmis brussel/dublin» ap De Ierse premier Albert Reynolds heeft gisteren de hoop uitgesproken dat met Kerstmis een einde kan komen aan 25 jaar bloedvergieten in Noord- Ierland. Maar een gesprek met zijn Britse ambtgenoot John Major heeft de meningsver schillen over de toekomst van Ulster voorlopig niet uit de weg kunnen ruimen. Reynolds en Major spraken een uur met elkaar in de marge van de EG-top in Brussel. In een korte verklaring zei de Britse re gering dat de twee leiders heb ben afgesproken nog voor het einde van het jaar bij elkaar te komen om te proberen „de be sprekingen tot een succesvol, einde te brengen". Een volgen de top tussen Major en Reynolds zal nog voor Kerstmis plaatsvinden, zei een Ierse woordvoerder. Doelstelling van de beide premiers is een geza menlijke aanpak om aan het ge weld een einde te maken. Reynols zei geen tijdslimiet te willen stellen, maar „Kerstmis is een tijd van vrede, dus laten we hopen dat we het voor die tijd redden". De Ierse politie heeft donder dagavond in Letterkenny, 22 ki lometer van de Noordierse grens, vier mortieren gevonden die kennelijk bestemd waren voor een aanslag op veiligheids troepen in Noord-Ierland. De aanslag had waarschijnlijk sa men moeten vallen met de ont moeting tussen Reynolds en Major. De politie verrichtte vier arrestaties. Aantal lidstaten tegen nieuwe leningen BRUSSEL-PETER DE VRIES CORRESPONDENT De Europese regeringsleiders hebben gisteren afhoudend ge reageerd op Brusselse plannen de komende zes jaar meer dan honderd miljard gulden extra te lenen, om daarmee de werk loosheid in Europa terug te dringen. Vooral Groot-Brittan^ nië, Duitsland en Nederland verzetten zich tegen nieuwe 'Euroleningen'. De drie landen eisten op de halfjaarlijkse top van de Europese Unie (EU), de opvolger van de EG, dat Brussel eerst in de eigen begroting geld zoekt. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, had het plan voor de 'Euroleningen' tot kern gemaakt van een omvangrijk econo misch herstelprogramma. Om de werkloosheid terug te drin gen, pleit de Commissie verder voor loonmatiging, meer deel tijdwerk, flexibeler arbeidstij den, een vereenvoudiging van de vaak ingewikkelde regels voor bedrijven, een versoepe ling van ontslag- en aanwerf- procedures voor personeel en meer geld voor research. Volgens premier Lubbers werden de meeste aanbevelin gen positief ontvangen. Hij noemde het programma zelfs een „onderschrijving van het ingeslagen beleid in Neder land". Volgens Lubbers bevat het Brusselse rapport boven dien een aanbeveling in Neder land verder te gaan met verla ging van de arbeidskosten, loonmatiging en investeringen in onderwijs en research. Terwijl de Europese rege ringsleiders vergaderden, was het centrum van Brussel giste ren een zee van rode vlaggen. De socialistische vakcentrale ABW had namelijk opgeroepen actie te voeren tegen het bezui nigingsbeleid van premier Dehaene. De bond wilde ook aandacht vragen voor de mas sawerkloosheid in Europa. peter de vries CORRESPONDENT Opgelucht, om niet te zeggen apetrots, heeft minister Kooij mans (buitenlandse zaken) gis teravond het einde gemeld van een oude Haagse frustratie: Ne derland lijkt voortaan in Brussel als 'groot land' mee te tellen. Dat die nieuwe status niets voorstelt, hebben Kooijmans en premier Lubbers overigens di rect aan den lijve ondervonden. Hartekreten om vooral de posi tie van de Nederlandse taal in de Brusselse instellingen te ver beteren, werden alleen maar beleefd aangehoord. Nederland heeft nooit kun nen verkroppen dat het niet als 'groot' lid van de Europese Unie (EU), de opvolger van de EG, werd aangezien. Die positie was gereserveerd voor Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Spanje en Italië. Den Haag stak daarom uit arrenmoede altijd de borst vooruit door zich 'de grootste van de kleine' landen te noemen. Wanneer de dunbevolkte lan den Noorwegen, Finland, Zwe den en Oostenrijk zoals de be doeling is in 1995 lid worden van de EU, wordt de schare van kleine landen echter wel erg groot. Dat schept problemen met het halfjaarlijks wisselende voorzitterschap en de vertegen woordiging van de EU in het buitenland, die is toevertrouwd aan de scheidende, huidige en komende voorzitter. De erkende grote landen vreesden dat een driemanschap van ministers uit Noorwegen, Oostenrijk en Por tugal internationaal weinig ge wicht in de schaal zou leggen. De gisteren gevonden oplossing is heel simpel: de volgorde van voorzitters wordt veranderd zo dat er telkens één 'groot' land bijzit. In 1997 komt Nederland tus sen Ierland en Luxemburg aan de beurt. Omdat daaraan giste ren niet is getornd, constateer de Kooijmans dat Nederland nu als groot land telt. Proefin Princeton levert drie miljoen Watt op new YORK DPA-Rtr-AFP Amerikaanse wetenschappen zijn er donderdag Een de grootste kernfusie-r dusver op te wekken, woordvoerder van dt teit van Princeton, waar de proef werd uitgevoerd, zei giste ren dat het experiment een nieuwe stap betekent op weg naar een onuitputtelijke en schone energiebron. De uitgevoerde kernfusie van waterstof wordt gekenschetst als de energiebron van de toe komst. Het gaat volgens de na tuurkundigen van Princeton, 75 kilometer ten zuiden van New York, om een doorbraak in de nucleaire technologie. In de Tokamak-fusie-testre- actor bewerkstelligden geleer den de grootste beheerste ver smelting of fusie van atoomker nen, waarbij een energie-op brengst van drie MegaWatt (drie miljoen Watt) werd be reikt. De kernreactie duurde ze ven seconden en beantwoordde aan de gespannen verwachtin gen van de 500 medewerkers van het project waaraan al 20 jaar wordt gewerkt. Binnenkort willen de geleerden van Prince ton een energie-opbrengst van vijf MegaWatt behalen en voor het einde van het volgend jaar tien MegaWatt. Het vrijkomen van energie is volgens de wetenschappers be reikt dankzij een mengsel van de brandstoffen tritium en deu terium, dat tot ongeveer 300 miljoen graden werd verhit om de energie op te wekken voor het experiment. Natuurkundigen hopen dat kernfusie een mogelijkheid biedt een onuitputtelijke ener giebron te vinden die, in tegen stelling tot kernsplitsing, vrijwel geen radioactief afval produ ceert. Het experimenteren om over vloedige en schone energie- De zoon van Zaki Ahmed el-Majjar, de Palestijn die onlangs ii tijnse vlag is gewikkeld. Jabalya werd doodgeschoten, treurt bij het lichaam v D BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Drie Palestijnen zijn gistermid dag omgekomen toen onbeken den vanuit een auto met Israë lisch nummerbord het vuur op hen openden. De aanslag had plaats bij het dorp Beit Aula, in de buurt van Hebron, op de Westelijke Jordaanoever. On middellijk na de schietpartij kwam het tot felle anti-Israëli sche demonstraties in het ge bied. In een telefonische medede ling aan de Israëlische radio, vertelde iemand die zich be kendmaakte als 'Ronen' dat de actie een vergelding is voor de moord op twee Israëlische kolo nisten, afgelopen r De leider van de Israëlische oppositie Benjamin Neta nyahu, zei gisteravond geschokt te zijn door de drievoudige moord. „Als blijkt dat de moor denaars Israëli's zijn, moet het leger er alles aan doen hen in handen te krijgen. Daarna moe ten ze hun gerechte straf krij gen." De links-liberale rege ringspartij Meretz heeft ge vraagd een aantal extremisti sche kolonisten-organisaties il legaal te verklaren. Bij een guerrilla-aanval op twee patrouillerende Israëlische tanks in de door Israël ingestel de veiligheidszone in Zuid-Li- banon is gisteren een Israëli sche militair omgekomen. bronnen te vinden, is echter niet zonder problemen. De re actor in Princeton verbruikt bij de fusie ongeveer twee keer zo veel energie als hij oplevert. In zijn soort zou het evenwel om de efficiëntste reactor gaan. De proef leverde een rendement op dat twee keer zo groot was als een Europees kernfusie-proef twee jaar geleden. 'Diefstal uit post voor DDR niet strafbaar' BERLIIN DPA De door de voormalige DDR ge organiseerde postroof, de dief stal van geld en waardevolle voorwerpen uit westerse post voor DDR-burgers, is niet straf baar. Dat bepaalde de hoogste Duitse rechtbank in Karlsruhe gisteren. De ontvreemding van vooral Westduitse deviezen was een lucratieve bezigheid voor de Oostduise regering. Medewer kers van de betrokken afdeling van de geheime politie, M. ont vreemdden alleen al in de jaren 1986 tot 1989 omgerekend ruim dertig miljoen gulden uit brie ven en pakketten die van West naar Oost waren verstuurd. De toen legale diefstal is niet strafbaar, net zo min als het af luisteren van de telefoon of het vernietigen van brieven. De Duitse grondwet verbiedt nu eenmaal de vervolging van op zich strafbaar gedrag, als dat volgens de wetten niet strafbaar is, aldus de rechters. De geheime politie Stasi had de bewaking van de post perfect georganiseerd. Het ging daarbij niet alleen om verrijking, maar vooral om het bespieden van de eigen bevolking. De Stasi open de de brieven, fotografeerde de inhoud en sloot de brieven weer. Ongewenste brieven en pakketten werden uiteindelijk simpelweg vernietigd. Erich Mielke, de voormalige Oostduitse minister van staats veiligheid, moet voorlopig in de gevangenis blijven. Dat bepaal de een Berlijnse rechtbank gis teren. Mielke beweert te ziek te zijn om opgesloten te blijven. De 85-jarige Mielke werd in oktober veroordeeld wegens de moord op twee Berlijnse agen ten in 1931. Daarnaast moet Mielke zich verantwoorden voor zijn rol bij het neerschieten van vluchtende Oostduitsers. ALGIERS-PARUS DPA-AFP-Rtr Het fundamentalistische geweld tegen het regeringsapparaat heeft in Algerije inmid dels zulke vormen aangenomen dat buiten landers gedwongen zijn hun biezen te pak ken. Sinds de moordacties van radicale moslims begonnen, zijn elf vreemdelingen in koelen bloede gedood. De fundamenta listen hadden geëist dat alle buitenlanders het land voor 1 december uit moesten zijn. Frankrijk heeft zijn staatsburgers reeds te ruggeroepen. Maar sommigen, vooral men sen die al jarenlang in Algerije woonden, bleven en werden daarmee een expliciet doelwit. Rusland heeft inmiddels besloten de familieleden te evacueren van het perso neel van zijn ambassade en handelsverte genwoordiging in Algerije. Bij Algiers is erop aangedrongen maatregelen te nemen om de veiligheid van de Russische onderdanen te waarborgen. Nederland gaf woensdag een negatief reis advies uit voor Algerije en landgenoten die er al zijn, wordt aangeraden hun verblijf te beëindigen. De 75 tot 80 Nederlanders die er wonen en werken, zijn nog niet terug geroepen. Er ligt wel een evacuatieplan voor hen klaar. Parijs heeft iets soortgelijks voor de 25.000 Fransen die nog in Algerije zijn gebleven. Anderen krijgen van de Algerijnse autoritei ten zelf het dringend advies te gaan. „Ver trek, we kunnen de verantwoordelijkheid voor uw veiligheid niet meer nemen", kreeg een Duitse expert voor stadsontwikkeling bij het Algerijnse ministerie voor woning bouw te horen. Met zijn vrouw staat hij op het punt terug te keren naar Duitsland. „Ik woon hier al twintig jaar. maar we moeten Algerije verlaten", zegt zij niet zonder spijt. „Er hangt hier lood in de lucht." Niet alleen vreemdelingen en Algerijnse or detroepen zijn slachtoffer bij de golf van aanslagen, maar ook steeds meer burgers. Deze week kwamen al meer dan achttien bij gewelddaden die worden toegeschreven aan moslimfundamentalis ten. Gezien het ontbreken van een duidelijke leiding, vallen de fundamentalisten steeds meer in rivaliserende groepjes uiteen. Dat maakt hen onberekenbaar. De militaire arm van het fundamentalistische Islamitische Heilsfront FIS, de bewapende Islamistische Beweging, heeft zich al lang bij de Bewa pende Islamitische Groep (G1A) aangeslo ten, die naam maakt met de moorddreige- menten aan het adres van buitenlanders. Daarnaast wedijveren plaatselijke 'emirs', die hun troepen uit teleurgestelden en on tevredenen rekruteren, om de eer in de Hei lige Oorlog. En bijzonder explosief: de Alge rijnse mujahedien, bijgenaamd de Afgha- nen, wier aantal op 3.000 wordt geschat. Ze vochten in de jaren tachtig aan de zijde van de guerrillastrijders in Afghanistan tegen de Sovjetunie, maar de helft van hen is in het geheim teruggekeerd naar Algerije. Konan Bédié nieuwe president van Ivoorkust Het Hooggerechtshof van Ivoor kust heeft Henri Konan Bédié (59) gisteren benoemd tot presi dent. Daarmee is de strijd om de opvolging van de afgelopen dinsdag overleden Felix Houp- houët-Boigny beslecht. Onmid dellijk na zijn benoeming trad Bédié in overleg met de leiders van de belangrijkste oppositie partijen. Over het verloop van die gesprekken wilde hij geen mededelingen doen. Verwacht wordt dat hij een aantal opposi tieleiders in zijn nieuwe rege ring zal opnemen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7