IxP.W.PJ. Pleidooi voor betaalstrook langs wegen 'Bezoek Arafat logische stap op weg naar vrede' Binnenland Buitenland Kanaaltunnel is nu echt bijna open Bus zonder chauffeur Eindelijk vrij 3 Reparatie van Hubble is volledig geslaagd Gat Vie d'Or blijkt groter: 80 miljoen InterHolland ZATERDAG 11 DECEMBER 1993 neen Nederlands Persbureau AP Associated Press ;se Agentur CPD Gemeenschappelijke Persdienst dependent IPS Inter Press Service RTR Reuter Overvaller eindigt tegen kademuur rotterdam Wegblokkades noch een kogelregen konden giste ren in Antwerpen een 25-jarige overvaller tot stilstand brengen na een criminele toernee die begon in Rotterdam. Een crash met een kademuur betekende uiteindelijk zowel het einde van zijn gestolen auto als van een wilde achtervolging. Eerst beroofde de man 's avonds in Rotterdam een buschauffeur en diens passa giers. Daarna overviel hij een pomphouder en beroofde hij de daar aanwezige Wegenwachter van zijn auto. Later dwong hij de bestuurder van een andere auto tot hetzelfde en verdween hij richting België. Een poging om daar een taxichauffeur te bero ven ontaardde in de wilde achtervolging. Zeven maanden voor totaalweigeraars arnhem Tien totaalweigeraars zijn gisteren veroordeeld tot ze ven maanden cel. De tien eisten dat ze zouden worden behan deld als Jehova's Getuigen, wier principiële bezwaren tegen de dienstplicht zijn erkend. De weigeraars beriepen zich daarvoor op een uitspraak van het VN-Mensenrechtencomité, dat vrijstel ling van de dienstplicht voor alleen Jehova's Getuigen onredelijk vindt ten opzichte van gewetensbezwaarden. De rechtbank vond dat die VN-uitspraak niet kon meewegen in deze procedu- Kwart werknemers is vakbondslid voorburg Een kwart van de Nederlandse werknemers is lid van een vakbond. Eind maart 1993 stonden er volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek ruim 1,8 miljoen mensen ingeschreven bij een van de bonden. De organisatiegraad blijft per bedrijfstak sterk uiteenlopen. Bij de openbare nutsbedrijven is de helft van de werknemers lid van een vakbond, in de bouwnijverheid en bij installatiebedrijven 43 procent, in het onderwijs 41 procent en bij de transport-, opslag- en communicatiebedrijven 38 procent. Het percentage vakbondsleden bij banken, verzekeraars en za kelijke dienstverleners blijft met 10 traditioneel laag, maar ver toont wel een groei. Omzet industrie daalt met 3,5 procent voorburg De omzet van de Nederlandse industrie is in het der de kwartaal met 3,5 procent gedaald ten opzichte van hetzelfde kwartaal vorig jaar. De binnenlandse omzet daalde met vijf pro cent en de export liep met twee procent terug, zo heeft het CBS berekend. Er werd vooral minder omgezet in de voedings- en genotmiddelenindustrie, de chemische industrie en de metaal industrie. Een stijging van de omzet viel te noteren voor de elek trotechnische industrie en de textiel. Regering Mali verijdelt coup bamako De democratische regering van Mali heeft een poging tot staatsgreep verijdeld van militairen rond de afgezette dicta tor Traore. Minister van informatie Kamissoko zei dat regerings getrouwe troepen vijf officieren hebben gearresteerd die de staatsgreep afgelopen woensdag hadden willen plegen. Alle vijf stonden in contact met de gedetineerde Juitenant-kolonel Dial- lo, een voormalige adjudant van Traore. Volgens de minister voorzag het scenario van de coupplegers in de moord op presi dent Konare, premier Sow en parlementsvoorzitter Diallo. Werkloosheid zit in alle sectoren van de economie zoetermeer anp Niet alleen in de bouw en de metaal heeft de werkloos heid dit jaar keihard toegeslagen. In alle sectoren van de economie, ook in het bankwezen en de gezondheidszorg, is een forse toename te zien van het aantal mensen met een WW-uitkering. De Sociale Verzekeringsraad heeft gisteren gedetailleer de gegevens gepubliceerd over het aantal WW-uitkerin- gen van eind september 1993 en die vergeleken met de gegevens van eind september 1992. Het aantal werkne mers met WW nam in die periode toe van 209.393 tot 282.009. Die toename is bijna volledig het gevolg van ont slagen in bedrijven. In de bouw steeg het aantal WW'ers van bijna 11.000 naar ruim 16.000. In de metaalnijverheid ging het aantal van 8.800 naar ruim 15.000 en in de metaalindustrie van 18.000 naar 23.500. Bij de banken kwamen er 13.000 WW'ers bij. Bij de Nieuwe Algemene Bedrijfsvereniging, dat de verzkeringen verzorgd voor diverse kleinere bran ches, zoals de journalistiek, nam het aantal WW'ers met 9.000 toe tot 33.812. In de zorgsector kwamen er ruim 4.000 WW'ers bij. In totaal lag het aantal WW-uitkeringen daar eind septem ber op ruim 34.000. Ook in de detailhandel en bij de am bachtelijke bedrijven gaat het slecht. Er kwamen bijna 8.000 WW'ers bij. In totaal worden daar 37.500 WW'ers geteld. Ruim zeven jaar na het begin van de werkzaamheden heeft aannemer TransManche Link (TML) gisteren symbolisch de sleutels van de Kanaaltunnel overgedragen aan Eurotunnel, de maatschappij die de spoor wegtunnel gaat exploiteren. Van een leien dakje is het allemaal niet gegaan sinds president Mit terrand en premier Thatcher in 1986 tot de bouw besloten. Al heel spoedig rezen er moeilijkheden tussen de Britse co-directeur van Eurotunnel, Lord Pennock, en de aanne mers, verenigd in TML. Pen nock stapte in 1987 al op en maakte plaats voor Alastair Morton, een bankier, die" on middellijk de hulp inriep en kreeg van vijf banken om het grootste bouwproject van deze eeuw financieel overeind te houden. De Franse en de Britse spoor wegen, de SNCF en British Rail, waren de volgende dwarslig gers. Hoewel zij als eersten zou den profiteren van de tunnel, zagen de maatschappijen als een berg op tegen de enorme kosten (33 miljard gulden) en de bijdrage die van hen werd Dat alles legde de werkzaam heden een tijd stil. Maar het uit stel gaf tevens wat lucht voor andere, met de tunnel samen hangende werkzaamheden, zoals de aanleg van een station voor hoge-snelheidstreinen (TGV's) in Lille. De tunnel moet de hele regio van Noordwest-Frankrijk nieuw leven inblazen. Maar voor de Noordfranse stad Boulogne-sur- Mer is de tunnel catastrofaal ge bleken. In 1991 gaf de veer dienstmaatschappij Sealink haar sinds 1842 bestaande dienstregeling Boulogne-Fol kestone op. Even later hevelde ook de rederij P&O alles over naar Calais. Boulogne is blijven zitten met een geheel vernieuw de treinaansluiting op een bijna lege ferryhaven. De veetdienstmaatschappijen hebben inmiddels miljarden ge stoken in de ontwikkeling van gigantische schepen voor 1400 passagiers in de hoop niet ten onder te gaan in de concurren tie met de tunnel. Ondertussen rijden er al trei nen onder Het Kanaal om de lijn uit te testen. In maart kun nen de eerste vrachtwagens op de trein van en naar Engeland, een maand later gevolgd door personenauto's. De officiële opening is voorzien op 6 mei door de Britse vorstin en de Franse president. Londen komt overigens niet op twee en een half uur rijden van Parijs te lig gen, zoals was aangekondigd. Aan de Britse kant is onvol doende hard gewerkt aan de aanleg van een netwerk voor hoge-snelheidstreinen, waar door de treinen aan de Engelse kant slechts 150 kilometer per uur kunnen, de helft van hun vermogen. Zakenman moet Leger des Heils 7 miljoen geven londen afp De zakenman Stuart Ford moet het Le ger des Heils 2,2 miljoen pond (ruim 7 miljoen gulden) betalen. Dat heeft het Britse Hooggerechtshof bepaald. Het Leger des. Heils had Stuart ervan be schuldigd samen met de Egyptisch-Ca- nadese zakenman Gamil Naguib 6,2 miljoen pond (ruim 17 miljoen gulden) te hebben verduisterd. Het geld zou worden gebruikt voor investeringen van het Leger, maar kwam voor een deel terecht op parti culiere bankrekeningen in onder meer Luxemburg, Groot-Brittannië, Panama en Zwitserland. Ford heeft bovendien een deel van het geld gebruikt om au to's, sieraden en andere luxe goederen te kopen. De affaire leidde'tot ontslag van een hoge functionaris van het Leger des Heils en tot overplaatsing van drie mindere goden. spijkenisse anp Een bus zonder buschauffeur. Busmaatschappij Zuid West Nederland (ZWN) wil daarmee gaan experimenteren tussen Spijkenisse en het dorpje He- kèlingen. De zogeheten „people mover" zou de huidi ge buslijn 82 moeten vervan gen. De „people mover" rijdt momenteel alleen in het Duit se Düsseldorf. In Nederland zou het een primeur zijn. Vol gens een woordvoerder is de „people mover" te vergelijken met een kabelbaan. ZWN hoopt met de nieuwig heid in één klap alle benodig de bezuinigingen voor 1994 en 1995 binnen te halen. De in vesteringen voor de „people mover" (camera's voor de be veiliging en rails of kabels) zouden moeten worden be taald uit een investeringsbij drage van het rijk. Burgemees ter en wethouders van Spijke nisse moeten nog een beslis sing nemen over het opheffen van de bemande buslijn. ij Ruimteveer komt maandag terug houston ap Het, Amerikaanse ruimteveer k Endeavour heeft de opgeknapte Hubble-telescoop gisteren los gelaten. Volgens het Ameri- - kaanse ruimtevaartbureau NA- ■j SA is de reparatiemissie volledig geslaagd, Gisteren aan het eind van de ochtend koppelde de Zwitserse astronaut Claude Nicollier de Hubble-telescoop los van de 15 meter lange robotarm van de Endeavour. De astronauten hadden de telescoop eerder de ze week in het laadruim van het ruimteveer geplaatst en gerepa reerd. Het loslaten van de Hubble liep op het laatst nog enkele uren vertraging op. Dat kwam door een computerstoring. Maar de NASA-vluchtleiding in Houston oordeelde uiteindelijk dat andere computers van de telescoop de storing voldoende opvingen. Dc-astronauten heb ben tijdens vijf ruimtewandelin gen de Hubble-telescoop onder meer voorzien van een nieuwe hoofdcamera en lenzen. De Hubble werd in 1990 gelan ceerd en kon door enkele con structiefouten niet de gegevens doorseinen waarop astronomen hadden gehoopt. Het zal nu zes of zeven weken duren voordat de Hubble op bijna 600 kilome ter boven de Aarde weer foto's gaat maken. Pas dan blijkt dus of de telescoop nu wel in staat is verre objecten in de ruimte waar te nemen. De reparatie van de Hubble heeft 629 miljoen dollar gekost. De missie werd gezien als de grootste uitdaging voor de NA SA sinds de landing van een mens op de maan in 1969. De Endeavour wordt m weer op aarde verwacht. Hoogleraar heeft plan om files te omzeilen Langs wegen met veel files kunnen elektronische betaal- stroken worden aangelegd. Automobilisten die willen op schieten, kunnen tegen betaling van zo'n strook gebruik maken. Deze suggestie deed hoogleraar verkeerskunde P. Bovy gisteren in zijn intreerede aan de Technische Uni versiteit Delft. Volgens Bovy draagt een derge lijk experiment bij aan de ver mindering van het aantal files. Samen met een selectieve uit breiding van het autowegennet kunnen met zijn plan opstop pingen op de Nederlandse we gen worden tegengegaan. Overigens vindt de hoogleraar dat verstopping op de wegen niet betekent dat het Neder landse wegennet slecht is ont worpen of gepland. Hij stelt dat het veel te kostbaar zou worden als de wegen zo worden aange legd dat ze zelfs de grootste pie ken zonder files aan kunnen. De nieuwe Delftse prof vindt dan ook dat files niet volledig hoeven te verdwijnen, maar moeten afnemen tot een aan vaardbaar niveau. Op dit mo ment bedragen de kosten van files 1,2 miljard gulden per jaar. Het Nederlandse net van au tosnelwegen dreigt door de ho ge kwaliteit aan zijn eigen suc ces ten onder te gaan, aldus Bo vy. In de afgelopen twintig jaar is het autogebruik verdubbeld. Bovendien hebben nieuwe ver bindingen, extra rijstroken en een beter rijgedrag de capaciteit van het snelwegennet vergroot. amman Nadat ze maandenlang hadden vastgezeten in Iraakse gevangenissen liet Baghdad drie Britten vrij. Op het vliegveld van de Jordaanse hoofdstad Amman werden ze met enkele familieleden herenigd. Op de achtergrond is nog net de Britse ex-premier Heath te zien, door wiens be middeling de drie weer op vrije voeten kwamen. foto reuter alijarekji Mogelijk maandag aanvraag faillissement veldhoven. anp De levensverzekeraar Vie d'Or kan niet meer zelfstandig voort bestaan. Door „mismanage ment" is er op de balans van de Veldhovense verzekeraar een gat ontstaan van maar liefst 80 miljoen gulden. Er wordt ge zocht naar kapitaalverschaffers die het miljoenengat willen dichten. Dat heeft bewindvoer der C.M. Boet bekendgemaakt. Maandag moet het toezicht houdende orgaan, de Verzeke ringskamer, een goed financieel reddingsplan hebben ontvan gen. Als dat niet gebeurt, dan zal de Verzekeringskamer de vergunning intrekken en de „noodregeling" aanvragen bij de rechter. In feite wordt dan het faillissement aangevraagd. Als er dit weekeinde geen red dende engel opduikt, zijn de ne gatieve gevolgen voor de 13.000 Leider van de PLO komt maandag naar Nederland den haag margreet vermeulen Yasser Arafat heeft een histori sche dag uitgekozen om Ne derland te bezoeken. Uitgere kend maandag moet Israël in Jericho en de Gazastrook een begin maken met de ontman teling van het 26 jaar oude be zettingsapparaat. Het is een cruciale dag, want de Palestij- nen smachten ernaar om de eerste tastbare resultaten te zien van het vredesakkoord tussen de PLO en de Israëli sche regering. Ondertussen zal de PLO-leider, die eens het symbool was van alle kwaad, hier min of meer als staatsman worden ontvan gen door premier Lubbers, de ministers Kooijmans (buiten landse zaken) en Andriessen (economische zaken) en tal van leden van de Eerste en Tweede Kamer. Zelfs de voor malige aartsvijand, het Cen trum voor Informatie en Do cumentatie Israël (CIDI), heet Arafat „van harte welkom in Nederland". Er is geen ont moeting met Arafat voorzien, „maar als hij ons had uitgeno digd voor bijvoorbeeld een re ceptie waren we beslist ge gaan", aldus directeur Tamara Hirschfeld van het CIDI. Bij het Nieuw Israëlitisch Weekblad is de toon wat min der enthousiast. De komst van Arafat geeft hoofdredacteur Tamara Benima een „onbe haaglijk gevoel". Dat de Israë lische regering met Arafat za ken doet, doet daar weinig aan af, stelt het Nieuw Israëlitisch Weekblad in een hoofdredac tioneel commentaar. Daarin wordt Arafat verantwoordelijk gesteld voor bloedvergieten, „of hij nu wel of geen opdrach ten geeft aan Palestijnse moor denaars of dat hij ze niet in de hand heeft...." Aan de ene kant is ook het Nieuw Israëlitisch Weekblad onder de indruk van Arafats moed, overlevingskunst, visie, wendbaarheid en charme. Aan de andere kant is er die irrita tie omdat je nooit weet wat je aan hem hebt. Zelfs Arafats biografen, Janet en John Wal lach, zijn er in hun 465 bladzij den tellende boek niet in ge slaagd 'Mr. Palestine' te por tretteren. Hij is beurtelings een Messias en een verrader, een gespletenheid die hij tot in zijn uiterlijke verschijning heeft doorgevoerd. Zo onberispelijk als hij steevast is gekleed in zijn gesteven uniform met blinkend gepoetste knopen, zo slordig ziet hij er uit boven de uniformboord: met stoppel baard en rafelige keffija. De houding van Nederland tot Arafat is altijd moeizaam ge weest, vooral omdat Nederland een felle bondgenoot van Israël was. Vóór 1974 lagen de zaken nog simpel: toen was Arafat louter een misdadiger, terro rist en een halve wilde. Dat imago veranderde langzaam vanaf 1974 toen hij in de Vere nigde Naties (weliswaar met het pistool op de heup) de Pa lestijnse zaak over het voet licht bracht. Maar het zou nog i J Yasser Arafat: niet langer beschouwd als een halve wilde. lang duren voordat de 'vrij heidsstrijder' een gespreks partner zou kunnen worden. Minister Van Der Klaauw van Buitenlandse Zaken zorgde voor grote opschudding toen hij in 1981 voor een ontmoe ting met Arafat naar Damascus afreisde. Dat hij niet als Neder landse minister, maar als EG- vertegenwoordiger Arafat ont moette, mocht niet verhinde ren dat hij in eigen land werd neergesabeld. Het Europese initiatief om het vredesproces in het Midden-Oosten op gang te brengen, werd als waarde loos gezien zolang de PLO en Israël weigerden elkaar te er kennen. De ommezwaai kwam in 1989 nadat Arafat voor de Verenigde Naties in Genève namens de PLO de gewapende strijd af zwoer en het bestaansrecht van Israël erkende. De tot dan FOTO Reuter toe zo behoedzame minister Van den Broek van buiten landse zaken stuurde zijn fei- zende ambassadeur Wijn- aendts naar Tunis voor een ontmoeting met de PLO-leider. Arafat liet uiteindelijk echter verstek gaan. Meteen kwamen er in pers en politiek vragen waarom Nederland zo nodig de eerste moest zijn om Arafat, na zijn koerswijziging, de hand te schudden. Uiteindelijk was minister Kooijmans de eerste die Arafat drie maanden geleden de hand schudde in de functie van Ne derlands minister van buiten landse zaken. Dat was nog sneller dan verwacht. Want na dat Israël en de PLO in Noor wegen de strijdbijl hadden be graven, was weliswaar formeel de weg vrijgemaakt voor offi ciële contacten op ministersni veau met de PLO, „maar dat betekent nog niet dat we mijn heer Arafat direct moeten uit nodigen", zei minister-presi dent Lubbers toen. Minister Kooijmans dacht daar blijk baar anders over. De beoogde 'president van Pa lestina' bezoekt dezer dagen niet alleen Nederland. Hij maakt als het ware een tour nee langs vele Europese hoofd steden. Want het Westen heeft de macht en het geld om de PLO te helpen bij de opbouw van een heuse staat. Economi sche vooruitgang voor de Pa- lestijnen is een van de beste waarborgen om het broze vre desproces niet te frustreren. Dat is óók in het belang van het Westen. En als iemand een bruikbare bondgenoot is in de strijd tegen het moslim-funda mentalisme in die regio dan is het Arafat wel. Het is dus een bezoek met meer dan alleen een symboli sche betekenis. Het is zinloos om er voor of tegen te zijn. Of zoals rabbijn Soetendorp het zegt: „Het bezoek van Arafat is een logische stap op weg naar vrede". polishouders „aanzienlijk". Het tekort is hoger dan ver wacht. Analisten hadden op een gat van ruim 30 miljoen gulden gerekend. Dat blijkt nu bijna drie keer zoveel te zijn. Volgens Boet is Vie d'Or onderuit ge gaan door het falen van de di rectie. De winstmarges op de verkochte produkten waren te laag, de provisies te hoog. Er zijn aanzienlijke voorschotten en royalties betaald, maar waar voor die waren is niet duidelijk, zegt Boet. Verder verkeerde de admini stratie van Vie d'Or in een slechte staat. Boet en de on langs benoemde directeur A. Lieuwma weigerden overigens over fraude te spreken. „Daar wil ik mij niet over uitlaten. De zaak is nu in handen van justi tie", zegt de curator. Lieuwma verkondigde enkele weken geleden nog dat de voor malige directeuren Maes en Van Santen de kas van Vie d'Or hadden geplunderd. Boet gaf wel toe dat er sprake is geweest van „belangenverstrengeling". De bewindvoerder is tamelijk optimistisch over de overne ming van het pakket met polis houders door een andere le vensverzekeraar. „Je praat over een portefeuille met winstcapa citeiten. Ik denk dat er een kans bestaat van zestig tot zeventig procent dat de polishouders bij een ander worden onderge bracht". Lieuwma heeft al met verscheidene partijen overleg gepleegd. H.A.H.? Eens per jaar of wekelijks uw drukwerk huis-aan-huis ver spreiden? InterHolland Verspreiders besteedt de grootst mogelijke zorg aan al uw opdrachten, groot of klein. Bel voor een offerte en vraag naar Frans Kolderman. BEL 023-421531 VERSPREIDERS - Huis-aan-huis met effekt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5