Congres tegen dubbelmandaat voor d'Ancona Teulings: Geef top verdiener voorrang in crèche 'We laten de onderklasse noodgedwongen in de steek' Binnenland tales vraagt onderzoek aar fraudecursus politie 'ersoneel bejaardenzorg rijgt hogere beloning Minister tegen verdere uitbreiding banenpools Torenhoge boetes voor overproduktie van mest ERDAG 11 DECEMBER 1993 153 3 ANP AJgemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdienst Eindelijk "thuis' •t» De reizende reptielenexpositie 'Serpo' heeft vanaf van- een vaste tentoonstellingsruimte aan de Stationsstraat in 5aiïft. Dat betekent dat deze waterpython om de nek geslin- lssjd van verzorger Walter Getreur en wigkopkrokodil na hun zwervingen door Nederland eindelijk een vast woon- en ver- Tefplaats hebben gevonden. foto anp ed oudenaarden rachtschip verliest hout jiden Het Noorse vrachtschip Adra heeft gisteren op de ordzee circa 120 pakketten hout verloren. Dat heeft het Kust- tij chtcentrum in IJmuiden bevestigd. De vrachtvaarder was on- viliweg naar Delfzijl, toen een deel van de deklast op circa 100 it >meter ten noorden van de Waddeneilanden overboord lelde. Het scheepvaartverkeer op de Noordzee is voor de pak- hout gewaarschuwd, omdat ze door hun massa een kunnen beschadigen, ierdaagse werkweek bij Heineken ^0jECHTDe Industriebond FNV wal bij het drankenconcern ineken op termijn naar een vierdaagse werkweek van 32 uur. ie bond is bereid daarvoor de loonsverhogingen voor 1994 en 'mi5 in te zetten. Dat blijkt uit de ontwerp-voorstellen voor de 13 O-onderhandelingen bij Heineken, die overigens nog wel Dr de leden moeten worden goedgekeurd. De industriebond rbindt aan het voorstel voor de collectieve arbeidstijdverkor- g wel de voorwaarde dat alle vrijkomende uren worden opge door nieuw aan te nemen personeel, s mnotwilg welkom bij boeren n techtBij het Landelijk Overleg Natuur- en Landschapsbe- er (LONL) hebben zich 300 boeren aangemeld die op hun ld knotwilgen willen laten aanplanten. De boeren hebben zich ngemeld in het kader van de zes weken geleden gestarte actie otten voor Knotten. In alle provincies, Flevoland uitgezon- rd, werden de afgelopen weken in totaal 2.000 wilgen aange- Jiformatienummer 'zepige' taartmix n iSEN» Baukje Bakprodukten in Rijssen heeft een gratis tele- (06-0992205) geopend voor informatie over het uit ou handel nemen van de hartige taartmixen Hollands en Oos- s. De mixen met coderingen die beginnen met 2A of 2C en n.n houdbaarheidsdatum hebben tot eind februari '94 of eind '94, zijn uit de winkels gehaald opidat de saus is gaan ver pen. Er is volgens de Hoofdinspectie Gezondheidsbqscher- ing geen gevaar voor de volksgezondheid. ra| ;e1ulp daklozen Moskou en Azerbajdzjan n haag Het Nederlandse Rode Kruis heeft van minister t loijmans (buitenlandse zaken) 500.000 gulden gekregen voor - opvang van daklozen in Moskou. Tevens heeft hij bijna 1,3 dejljoen gulden uitgetrokken voor een project van Artsen zonder et enzen in Azerbajdzjan. lalederlander topman WordPerfect 1 itterdam De Nederlander A. Rietveld is door de raad van be- reüur van WordPerfect Corporation in Orem, in de Amerikaanse k_&at Utah, benoemd tot algemeen directeur. Rietveld was me i-oprichter van WordPerfect Nederland. In 1992 werd hij be- tot adjunct-directeur van het Amerikaanse moederbe- a_ ijf. WordPerfect heeft wereldwijd het hoogste marktaandeel in lr imputergestuurdetekstverwerking. Konsumenten Kontakt houdt op te bestaan 'anspol verkoopt advies aan verzekeraar haag anp - nister Dales (binnenlandse jen) overweegt een onder- jk naar de vraag of de stich- g Transpol met het geven van 1 cursus 'Fraude-onderken- Ig' aan de verzekeraar Cen- r al Beheer over de schreef is taan. De stichting, die wordt stuurd door de korpschefs - ii de drie grote steden, mag (gens Dales geen geld verdie- n aan opleidingen aan der- h. be stichting Transpol is ooit gericht om management-on- hvijs aan politiemensen te yen. De Stichting verzorgt ges voor agenten in binnen- buitenland, talencursussen seminars. Het bestuur van stichting bestaat uit de Am- rdamse korpschef Nordholt lorzitter), zijn collega's Hes- (Rotterdam) en Brand (Den ag) en het hoofd van de Cen- le Recherche Informatie- nst Wilzing. Volgens woordvoerder Wil- g van de Amsterdamse poli- heeft de stichting, die in het rknemers in de bejaarden- Irg krijgen volgend jaar een Dnsverhoging van 1,75 pro nt. Een jaar later is er nog ns een verhoging van 0,5 pro nt mogelijk. De loonsverho- igen worden veroorzaakt lor een nieuw functie-waarde- igssysteem. Minister De Vries iale zaken) heeft dit de Ka- den haag wilco dekker Noodgedwongen berust directeur Bert Donia in het feit dat Konsumenten Kontakt 1 januari ophoudt te bestaan. Met minder dan vijftigduizend dona teurs is er na een kwart eeuw geen plaats meer voor 'zijn' organisatie. Het laatste nummer van het ooit roem ruchte blad Koopkracht is inmiddels verschenen. De subsidiegevers, de vak beweging voorop, zagen er geen heil meer in. De nu 50-jarige Donia was er vanaf het begin in 1968 bij. Liefst twintig jaar was hij directeur. Tachtig uur per week was niets bijzonders. De klap moet hard zijn aangekomen. Maar voor iemand wiens levenswerk over drie weken defi nitief wordt opgeheven, oogt Donia opmerkelijk opgewekt. „Ach, levenswerk. Ik moet wel wat wegslikken. Maar het zat er al een tijdje aan te komen. Ik heb me wel eens af- i of alles voor niks is geweest, maar ik weet nu dat dat niet zo is. Je kunt wel iets blijven willen, maar er moet wel een maatschappelijk draag vlak voor zijn." Dat was er steeds minder. Konsumen ten Kontakt werd in de jaren zeventig en begin jaren tachtig groot als het kri tische, sociaal bewogen broertje van de veel meer neutrale Consumentenbond. Het a-sociaal in de kou zetten van wanbetalers door energiebedrijven of een koopkracht-onderzoek onder de minima, dat was het terrein van KK. Niet toevallig was dit jaar de bijstand het onderwerp van het allerlaatste KK- onderzoek. Mede op basis daarvan be sloot een commissie van kamerleden af te zien van plannen om de bijstand nog verder te korten. Dat laatste succesje heeft een bittere bijsmaak. Immers, wie komt er na het verscheiden van KK nog op voor deze groep? „Daar maak ik me veel zorgen over. Er is een onderklasse in Neder land, die steeds groter wordt", zegt Do nia. „Voor die mensen is het echt een gemis dat wij verdwijnen. Deze groep dreigt tussen wal en schip te raken. We zijn met het secretariaat uitkeringsge rechtigden van de FNV in bespreking, of dat de belangenbehartiging voor de ze groep kan overnemen. Ik hoop dat dat lukt." 'Bedankt voor het opkomen voor de minimumlijders, een bevolkingsgroep die jullie zal missen', schrijft een be droefde lezer in het laatste nummer van Koopkracht. „Dat doet me wel wat", erkent Donia. „Je krijgt zo het ge voel datje die mensen noodgedwon gen in de steek moetlaten." „We doen al jaren onderzoek naar de positie van de laagstbetaalden en heb ben een goed beeld van hun situatie. Die is erger dan veel mensen denken. De laatste keer dat de gegevens bin nenkwamen, had de typiste het moei lijk om ze in te voeren. Ze kon het ge woon niet meer aan. Het gaat om mensen in een troosteloze, geïsoleerde toestand." Dat wordt niet altijd voldoende erkend, vindt de KK-directeur. Vooral niet door politici. „Ik word kwaad als ik politici daar met wat dédain over hoor praten. Zo van, dat zijn fraudeurs, die mensen moeten worden geprikkeld om aan het werk te gaan. Natuurlijk wordt gefrau deerd, dat weet ik ook wel. Maar de grootste groep uitkeringsgerechtigden fraudeert niet, dat durf ik rustig te be weren. En wat doet de politiek tegen woordig voor die mensen?" Donia stelt vast dat de tijdgeest heeft toegeslagen. „Zo in het midden van de jaren tachtig is de omslag gekomen. Er kwam steeds meer aandacht en waar dering voor de aanbodkant, het be drijfsleven dus. En steeds minder voor de vraagzijde. Voor de consument." „Dat begon ik in die tijd ook te merken bij Konsumenten Kontakt. Het enthou siasme bij het bestuur, vooral bij de vakbeweging, brokkelde geleidelijk af. Er werd steeds meer getwijfeld aan de meerwaarde van KK. naast de Consu mentenbond. Dat deed toen pijn, dat het werk van KK blijkbaar minder werd gewaardeerd. Veel meer pijn dan nu, bij het einde. Het is een langdurig rouwproces geweest, ha. ha." Niet alleen binnen het bestuur merkte Donia dat het draagvlak voor Konsu menten Kontakt kleiner werd. „Hoe vaak het NOS-journaal hier vroeger niet over de vloer is geweest. Eén tele foontje en we hadden de opening, bij wijze van spreken. En kamervragen, dat was al helemaal geen probleem. De betreffende minister werd direct op hoge toon ter verantwoording geroe pen. Maar wanneer hebben we de laatste jaren nog contact gehad met kamerleden? Voor dat onderzoek naar de bijstand. Ons laatste onderzoek." Werkdruk voor èn Straatsburg èn Den Haag te hoog den haag gpd Het congres van de Partij van de Arbeid verbiedt minister d'Ancona (WVC) zowel lid te worden van de Tweede Ka mer als het Europees Parlement. Tegen de zin in van het partijbestuur verwierp het congres dit zogenaamde dub belmandaat. d'Ancona zal daarom afzien van het lid maatschap van de Tweede Kamer en alleen lijsttrekker worden voor de komende Europese verkiezingen. amsterdam gpd Op de eerste dag van het PvdA- congres stemde een krappe meerderheid van 53,8 procent voor het voorstel van de afde ling Brussel af te zien van de kandidaatstelling voor beide parlementen. Volgens de afde ling is de werkdruk van het Eu ropees Parlement tè groot om deze te combineren met het lid maatschap van de Tweede Ka mer. Leden met een dubbel mandaat schitteren doorgaans door afwezigheid, aldus de dwarsliggende PvdA-afdeling. „Wij houden van Hedy en daar om willen we haar honderd procent". De partijtop wilde juist met dit dubbelmandaat het contact tussen Den Haag en Europa versterken. „Dit experiment is de moeite van het proberen waard", bepleitte voorzitter Rottenberg. Minister d'Ancona besloot na overleg met het par tijbestuur zich terug te trekken voor de lijst van de Tweede Ka mer, waar zij op de derde plaats stond. Ze wordt nu alleen lijst trekker voor de PvdA voor het Europees Parlement. d'Ancona reageerde teleurgesteld, omdat ze het experiment graag had willen aangaan. „Maar het con gres heeft het laatste woord". PvdA-leider Kok vindt het ronduit jammer dat het congres nee heeft gezegd tegen het dub belmandaat voor d'Ancona. Kok, kersvers uit de Europese top te Brussel, vertelde in een eerste reactie dat hij voluit ach ter het experiment stond. „Ik vónd dat boeiend; het bood een goede basis voor de broodnodi ge verbinding tussen Den Haag en Europa." Door het vertrek van de be windsvrouw van de kandidaten lijst voor de Tweede Kamer waarover het congres vandaag besluit is nieuwkomer Karin Adelmund (vice-voorzitter van de FNV) de hoogste vrouw van de lijst geworden. Onder de eer ste tien zijn nu slechts twee vrouwen. Met een kleine meerderheid sprak het congres zich uit voor onmiddellijke sluiting van de kerncentrales in Borsele en Do- Hedy d'Ancona: alleen kandidate voor het Europees parlement. archieffoto anp dewaard. Ook onderzoek naar honderd procent veilige kern centrales moet worden ge staakt. Dat levert jaarlijks 60 miljoen gulden op. Het geld dient besteed te worden aan ontwikkeling van milieuvrien delijke energie. Het congres wil ook dat de komende vier jaar meer geld wordt uitgegeven aan ontwikke lingssamenwerking. Het per centage dat voor deze hulp be stemd is, moet verhoogd wor den van 0,7 naar 1 procent van het nationaal inkomen. Dit kost de komende jaren ongeveer 1,3. miljard gulden extra. De partij top had slechts 500 miljoen ex tra willen uitgeven. Ondanks verzet van fractievoorzitter Wöltgens om niet mee te doen aan deze luchtfietserij, stemde het congres in meerderheid in met de aanscherping van deze passage in het verkiezingspro gramma. 'Meer banen aan onderkant arbeidsmarkt' groep langdurig werklozen is die toch geen enkele kans meer maakt en dus blijvend op een banenpool is aangewezen. De Vries stelt dat nu al één op de zes banenpoolers het werk doet van een ander in een nor male baan en op hetzelfde ni veau. Eén op de vijf banenpool ers doet helemaal nieuw werk. Volgens hem wijst dit erop dat een groot aantal banenpoolers ook in de toekomst naar een normale baan kan. De minister wil niet wachten op economisch betere tijden waardoor mensen in een ba nenpool als het ware vanzelf een normale baan kunnen vin den. Hij wal de omvang van de banenpools ook niet afhankelijk maken van de economische si tuatie. De Vries acht het beter te proberen meer banen te schep pen aan de onderkant van de arbeidsmarkt. Minister De Vries (sociale za ken) is tegen een blijvende uit breiding van het aantal plaatsen in banenpools. Hij keert zich daarmee tegen een plan van re geringspartij PvdA. De sociaal democraten willen het aantal plaatsen in banenpools van 20.000 nu, verdubbelen. Ko mend jaar zouden er al 5.000 bij moeten komen. De PvdA wil dit volgende week bij de behande ling van de begroting Sociale Zaken in de Kamer regelen. In een brief aan de Kamer noemt De Vries de blijvende uitbreiding van het aantal plaat sen in banenpools „niet wense lijk". Volgens hem moet er alles op gezet worden om mensen in een banenpool na vier jaar te la ten doorstromen naar. een nor- 'male baan. Hij keert zich tegen de gedachte dat er een grote den haag anp hoofdbureau in Amsterdam is gevestigd, éénmaal een cursus voor buitenstaanders georgani seerd. Dat betrof een cursus fraude-onderkenning voor de verzekeraar Centraal Beheer in Apeldoorn. Wilting benadrukt dat de cursus niet door Trans pol werd gegeven. In een politie-almanak staat de stichting Transpol Manage ment Consult nog omschreven als instelling die „cursussen voor de politie, maar ook voor het bedrijfsleven" organiseert. Dat is volgens Wilting veran derd nadat minister Dales eer der nadrukkelijk liet weten dat er door politiemensen geen commerciële activiteiten mo gen worden verricht. De com merciële actviteiten van Trans pol zijn daarna stopgezet. Een woordvoerder van minis ter Dales liet gisteren weten dat er wel onderzoek naar de actvi teiten van de stichting zal wor den gedaan. Dales wil weten of de stichting commercieel heeft gewerkt en of er aan de cursus sen voor Centraal Beheer geld is verdiend. Tussen de beraadslagingen door neemt fractievoorzitter Thijs Wöltgens tijdens het tweedaagse PvdA-congres in Amsterdam tijd voor een broodje. foto anp frans van der linde Veehouders die in 1995 meer mest produceren dan is toege staan, moeten torenhoge boetes gaan betalen. Dat blijkt uit een wetsontwerp dat minister Buk man (Landbouw) gisteren naar de Tweede Kamer heeft ge stuurd. Het wetsontwerp, dat onder deel moet gaan uitmaken van de Meststoffenwet, heeft als doel de produktie van over- schotmest Financieel te ont moedigen. Veehouders moeten zorgen dat ze in 1995 de mest van hun veestapel op verant woorde wijze afzetter) in de om geving, bij akkerbouwers of bij een mestfabriek. Kunnen ze dat niet, dan wachten hen zware heffingen. Zo moet voor elke kilo fosfaat in de mest waarvoor geen be stemming is 30 gulden boete worden betaald. De heffing voor een overtollig gehouden mest- varken komt op ruim 200 gul den. Een pluimveehouder be taalt 7,50 gulden per overtollige kip, terwijl een overtollige zeug ruim 600 gulden gaat kosten. De boetes zijn met opzet hoog. Bukman wil er zeker van zijn dat elk economisch voor deel van een te grote mestpro- duktie wordt weggenomen. Vandaar dat de geldboetes ook wel worden omschreven als wurgheffingen. Boeren die meer dieren hou den dan op grond van hun mestquotum is toegestaan, kunnen helemaal rekenen op fikse geldstraffen. Een illegaal mestvarken gaat 740 gulden kosten en een illegale zeug meer dan 2.000 gulden. Vanaf 1995 mag er steeds minder mest op het land wor den uitgereden, doordat de fos faatnormen worden aange scherpt. Bukman verwacht dat het voor veehouders moeilijker wordt hun drijfmest op verant woorde wijze kwijt te raken. De verleiding om de mest zomaar ergens te dumpen neemt daar mee toe. De wurgheffingen zijn dan ook tevens bedoeld om te voorkomen dat justitie het te druk krijgt met veehouders die de mestwetgeving hebben ge schonden. KANTOORUNITS VERKOOP/VERHUUR Plan econoom maakt kinderopvang voor minima onbetaalbaar mer gisteren laten weten. Ook werknemers in de ge zinsverzorging (0,8 procent) en het kruiswerk (0,7 procent) ont vangen volgend jaar meer loon. Dit is een uitvloeisel van eerde re afspraken over een toename - van het aantal banen in beide sectoren en het verhogen van de aantrekkelijkheid er te wer ken. den haag annalaura molducci en sjaak smakman De wachtlijsten voor de kinderopvang verdwijnen als sneeuw voor de zon als de bestaande subsidieregelingen wor den afgeschaft cn iedereen de kosten voor kinderopvang voortaan van de belasting mag aftrekken. Als de over heid van de kinderopvang afblijft, kan de markt gewoon zijn werk doen. De crèche wordt dan veel te duur voor mensen met lagere inkomens, wier kinderen dan plaats maken voor de kinderen van goedverdienende ou ders. Dat is de strekking van een artikel van de econoom Coen Teulings van de Uni versiteit van Amsterdam in het tijd schrift Economisch Statistische Berich ten. Volgens Teulings is de huidige re geling voor de kinderopvang tamelijk absurd. Om die opvang voor iedereen betaalbaar te maken, zijn er allerlei subsidies en regeltjes bedacht. Rijks overheid, provincies, gemeenten, werk gevers en ouders betalen allemaal mee aan de kinderopvang, wat tot een bonte lappendeken leidt. Volgens de subsidieregels die per 1 ja nuari gaan gelden, moet een echtpaar dat samen anderhalve baan heeft op het niveau van het minimumloon en een kind drie dagen per week naar de crèche brengt, daarvoor 231 gulden per maand betalen. Een echtpaar dat samen anderhalve baan heeft tegen een modaal salaris, betaalt voor drie dagen kinderopvang 438 gulden per maand. De echte yup pen, die samen 4.900 gulden netto of meer verdienen, betalen 597 gulden. Omdat de crèche daardoor voor lagere inkomens relatief goedkoop is, willen veel mensen graag een plaats en wordt de wachtlijst almaar langer. Er zijn 66.000 opvangplaatsen, waarvan in to taal 120.000 kinderen gebruik maken. Tachtigduizend kinderen staan nu op de wachtlijsten. Een plaats in een kinderdagverblijf kost ongeveer 16.000 gulden per jaar. Ou ders en werkgevers betalen momenteel tweederde van de plaatsen (en dus de kosten), eenderde komt op het bordje van het rijk, provincies en gemeenten. Al die verschillende geldstromen ma ken het geheel ondoorzichtig en leiden tot veel administratieve rompslomp die geen enkelé extra opvangplaats ople vert. Teulings wil daarom dat iedereen de volle mep voor de crèche betaalt en die kosten vervolgens grotendeels mag af trekken van de belasting. Dat hoeft niet meer te kosten dan de 500 miljoen gul den die rijk en gemeenten nu in de kin deropvang steken. Wordt dat bedrag gereserveerd voor belastingaftrek, dan kunnen ouders maximaal 14.000 gul den per kind per jaar aftrekken. Voor het eerder genoemde minimum loon-echtpaar wordt de crèche daar mee vrijwel onbetaalbaar. Dit stel zou volgens Teulings bruto 800 gulden per maand moeten gaan betalen voor drie dagen kinderopvang in plaats van 231 gulden. Van die 800 gulden krijgen ze via de belastingaftrek ongeveer 270 gul den terug, zodat de opvang op rond de 530 gulden per maand uitkomt: 2,5 keer zo veel als nu. Voor de modalen geldt eveneens dat zij van hun 800 gulden bruto bijdrage rond de 270 gulden terugkrijgen, zodat ook zij op 530 gulden uitkomen. Dat is nog altijd bijna honderd gulden per maand méér dan in het huidige (inkomensaf hankelijke) stelsel. Het voorstel van Teulings pakt daaren tegen wèl gunstig uit voor de yuppies. Omdat zij in een hoog belastingtarief vallen, is hun belastingvoordeel groter. Van hun 800 gulden bruto bijdrage krij gen ze ongeveer 350 gulden terug. Zij betalen dan nog slechts 450 gulden net to per maand tegen bijna 600 gulden volgens de normen per 1 januari. Teulings erkent dat hij met zijn plan de kinderen van de minima de crèche uit jaagt. Veel vrouwen houden dan zo weinig van hun salaris over. dat ze zul len stoppen met werken om weer voor hun kroost te gaan zorgen. Teulings heeft er in het geheel geen moeite mee dat hij vrouwen zo terugjaagt naar het aanrecht: „Als je iets niet kunt betalen, moet je het gewoon niet kopen. Op dit moment wordt kinderopvang voor ab surd lage prijzen aangeboden, totaal niet realistisch". Volgens hem is zijn idee economisch heel goed verdedigbaar. Als de kinderen van over het algemeen laaggeschoolde moeders plaats maken voor die van hooggeschoolde moeders, zal daardoor het nationaal inkomen toenemen: die hooggeschoolde vrouwen produceren immers meer dan laaggeschoolde. En van een hoger nationaal inkomen profi teren uiteindelijk ook weer de lagere in komens. Een tweede voordeel van het schrappen van de inkomensafhankelijke ouderbij drage is dat fraude wordt voorkomen. Ouders moeten nu aan het kinderdag verblijf opgeven hoeveel ze verdienen. „Er wordt al getwijfeld aan de mogelijk heden van de belastingdienst om het inkomen goed te bepalen. Voor een crèche is dat helemaal ondoenlijk. Het kan niet anders dan dat hier op aan zienlijke schaal fouten worden ge maakt."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3