'Moeilijk om je idealen niet te verliezen' De Kunst van het Blijven c t ZATERDAG 11 DECEMBER 1993 De meeste relaties lopen op de klippen wanneer, wat niet hetzelfde is als omdat, een van de partners een relatie of, zoalsliet ook wel dreigend heet, 'een affaire' met een an der is begonnen. De kans dat tenminste een van beide partners zich daaraan ooit te buiten gaat, is in relaties van mensen van 50 jaar of jonger, zo'n 60 tot 70 procent. Met andere woorden, er lijkt nauwelijks een ontkomen aan. De hamvraag voor iedereen die met het overspel van een partner wordt geconfronteerd, is of dit betekent dat de relatie ver der tot mislukken gedoemd is. Het antwoord op die vraag is sta tistisch gezien een eenvoudig e'. De meerderheid, ruim 60 procent, van de getroffen part nerrelaties overleeft een of meer aanslagen door overspel. Hoe doen ze dat? Het is die vraag waarop een aantal studies, onder andere door de sociaal-psycho loog Steven Duck en de klinische psycholoog Michael Broder die daarover recent een boek publi ceerde onder de veelzeggende ti tel The Art of Staying Together, antwoorden hebben proberen te vinden. Op basis van die antwoorden hebben ze een aantal adviezen r de 'getroffen' partner opge steld, die op zijn minst de moeite n het overdenken waard zijn. Aangenomen dat die partner wil i te redden wat er vaak te red den valt. Een van de eerste dingen, zo vond Broder, die 'bedrogen' partners zich vaak afvragen als a affaire uitkomt, is: 'waarom heb ik dit nooit in de gaten ge had, niet eerder zien aankomen?' Er blijken heel verschillende re denen voor dat niet-zien-aanko- i te zijn. Een ervan is, dat de ander de affaire(s) gewoon heel goed verborgen heeft weten te houden. Er zijn mensen die heel optimistisch beweren: 'Oh, als mijn man iets met een ander zou hebben, ik zou het onmiddellijk i de gaten hebben'. Maar de werkelijkheid is dat mensen die echt niet betrapt willen worden, ook zelden werkelijk door hun partner betrapt worden, of in ie der geval vaak pas na lange tijd, jaren soms. Een andere reden is, dat er wel al langere tijd signalen en (zoals minder seksuele toenadering door de ander, veel vaker weg, veel afstandelijker, 'onverklaarde' rekening, mysteri- e of 'verkeerd verbonden' te lefoontjes), maar dat de bedro gen partner daar niet echt op ge reageerd heeft. Soms worden dit soort signalen ook min of meer opzettelijk genegeerd, bijvoor beeld omdat dat gemakkelijker is, of omdat een gesprek erover beginnen vaak ook betekent het gesprek beginnen over hoe de onderlinge relatie er op het mo ment voor staat. Dat kan pijnlijk zijn, omdat het soms inderdaad zo best is. Maar algemeen geldt dat als een partner niet aar zelt om het aan de orde te stellen ineer hij of zij het gevoel heeft dat de ander meer afstand i het nemen is (wat niet altijd i 'ander in het spel' hoeft te betekenen overigens), de overle vingskans van een relatie groter Er is in zekeré zin niets triester dan dat de getroffen partner ach teraf, als het te laat is, bij zichzelf et constateren dat hij of zij door te ontkennen of te negeren, r ook zelf toe heeft bijgedragen dat het zover heeft kunnen ko- Een tweede belangrijke punt, maar minstens zo moeilijk, is It de ander het gesprek aan- in over 'waarom het heeft kunnen gebeuren' en te probe ren het ook van zijn of haar ge zichtspunt te zien. Te verwijten „maar als je allang vond dat het tussen ons niet goed ging, dan had je daar over moeten begin - i in plaats vanis proble matisch als je ook zelf vond dat het al een tijdlang niet meer goed ging en er ook niet over bent begonnen. Blijkbaar be hoorde het dan tot de 'cultuur' i de onderlinge relatie om dit soort processen niet bij elkaar n de orde te stellen, en dat is natuurlijk iets waar beiden ver antwoordelijk voor zijn. Een volgend punt is bij jezelf na s gaan wat je van je partner no dig hebt om hem of haar te ver geven, en daar expliciet om te vragen. Dat kan een belofte zijn, of een uitleg, of de bereidheid samen in therapie te gaan. Wat het ook is, leg het openlijk op tafel. Het is overigens onredelijk, of liever irreëel, om de spijkerharde garantie te vragen dat hel nooit er zal gebeuren. Zeker in het begin is zo'n garantie een soort n mes-op-de-keel die een part- r die oprecht wil, toch niet op recht kan afgeven. De belangrijk- e garantie die je kan vragen is dat de ander de relatie weer wil helpen herstellen en daar moeite ir wil doen. Accepteer overi gens dat het normaal is een tijd lang een zekere achterdocht te koesteren. Maak de ander ook duidelijk dat je dat doet en vraag om daar rekening mee te hou den. Maar maak tegelijkertijd duidelijk dat je er niet op uit bent hem of haar voor de rest van jul lie leven op het 'vergrijp' te blij ven aanspreken. Het is overigens wel waar, dat \Toeger gedrag de beste voor speller is van toekomstig gedrag. Met andere Woorden: wie ver schillende keren een scheve schaats heeft gereden die zou dat best weer eens kunnen doen. Maar maak daar geen zelfvervul lende profetie van. Met andere woorden, geef aan je partner dui delijk aan dat je rekening houdt met de mogelijkheid dat het weer gebeurt maar benader hem of haar niet alsof je er al vanuit gaat dat.... Dat is vaak de snelste manier je partner terug te drijven in de armen van degene waar mee hij of zij nou net heeft ge broken. Tussen haakjes, die uit spraak moet je wel uitdrukkelijk vragen: dat die andere relatie verbroken is. Bedenk ook dat het verwerken van een overspel-ervaring bijna een soort rouwproces is, dat niet zelden een jaar of langer kan du ren. Veel dingen in de relatie zul len een tijdlang anders dan an ders zijn of aanvoelen, alsof de glans er af is. Het kan heel goed zijn dat je he lemaal niet zo boos bent als je van te voren gedacht had dat je in zo'n situatie zou worden. Als dat zo is, beschouw dat als een plus, niet als een teken dat je minder om je partner geeft dan je gedacht had dat je deed. Van groot belang is ook, dat je het ge beurde niet aan de grote klok hangt en zeker niet aan ouders, schoonouders of andere familie leden rondbazuint. Die hebben vaak veel meer moeite om je partner de misstap te vergeven dan jezelf hebt. Het opbouwen van (nieuw) vertrouwen in de relatie hangt sterk af van hoe concreet partners met elkaar doorpraten wat er gebeürd is en vooral met elkaar tot, al was het maar een gedeeltelijke, overeenstemming komen over het 'waarom' ervan. Was het uit verveling, frustratie, onvrede met hoe het thuis liep? Was er gewoon sprake van blin de lust? Was het duidelijk een eenmalige brand, of een verhou ding met een grote emotionele betrokkenheid? Gebeurde het in een periode waarin er van een crisis sprake was, in de relatie, op het werk? Was de affaire vooral een soort van escape1. Ben je zelf bereid een gedeelte van de ver antwoordelijkheid op je te ne men voor het verslechteren van de onderlinge relatie - als dat de achtergrond was waartegen het gebeurde? Hoeveel schade is er nou werkelijk door de affaire aangericht? Als de affaire al weer over is en je denkt er toch over uit elkaar te gaan, is dat dan wer kelijk wat je wil? Of is het een overreact ie, een soort van straf: terugpakken? Als dat laatste het geval is, bedenk dan dat je jezelf dan wel eens minstens zo pijnlijk zou kunnen straffen als je je partner wilt doen. Van belang is verder ook dat je over en weer openlijk de vraag probeert te beantwoorden wat je ieder van deze ervaring geleerd hebt. Het zou toch wel heel triest zijn als ondanks alle pijn, geen van beiden er iets belangrijks van geleerd hebben. Tenslotte: in het begin is het heel normaal om je gekwetst, boos, verdrietig en zelfs haatdra gend te voelen. Vergeving begint wanneer je de situatie in een nieuw licht gaat zien. En als je eenmaal vergeven hebt, laat het dan gaan, neem afstand. Als het gebeurde later toch weer in je ge dachten terugkeert en je je daar ongelukkig door voelt, ga de an der dan niet de schuld geven van die gevoelens. Zoals Ernst' He mingway schreef: „Het js tcrncht om anderen verantwoord el ijle te stellen voor hun daden, maar niet voor de wijze waarop wij ze ons herinneren". RENE DIEKSTRA hoogleraar klinische en gezondheidspsychologie den omsluit. „Kennedy, of Vietnam, of LSD", peinst James Taylör. „Af hankelijk van wie je nu bent kijk je zo op het begin van de sixties terug. Of misschien, toch The Beatles. Al die vier zaken hebben een ongelofelijke weerslag op mijn leven gehad. De moorden op beide Kennedy's kan ik niet anders zien als goed gemaskeer de pogingen tot staatsgreep. Zo goed vermomd dat we nu nog niet weten of ze gelukt zijn. Ik weet niet wie erachter zaten, of wie precies schuldig is aan die aanslagen. Ik ben het ook niet helemaal eens met Oliver Stone die in JFK de schuld legt bij de CIA en bij anti-Castro Cubanen, maar als ik het niet weet, twijfelt een hele generatie Amerikanen aan wat er met hun regeringsleiders is gebeurd." Verbijstering „Het is een trauma waarvan het belang niet kan worden onderschat. We geloofden toch dat we in een democratie leven, zelf bepalen wie ons regeert? Als je dan alleen al van de mogelijkheid uitgaat dat er zich een staats greep heeft voorgedaan, dan ondermijnt dat je geloof in de principes van je maatschappij. Het is een beetje pijnlijk om toe te geven, maar ik maakte deel uit van dat deel van het blanke, intellectuele deel van Amerika dat het voor het zeggen had ten tijde van de Kenne dy's en dat nu weer - met Clinton aan het roer - aan de macht proeft. Ik kan van tame lijk dichtbij constateren hoe 't er in die krin gen aan toegaat. Ik geloof zelf dat Clinton een waardiger, en betere man voor die job is dan Kennedy was." „De Kennedy's gaven leiding aan een be langrijke maatschappelijke trend. Ze kenden idealen. John en Bobby reageerden op een natuurlijke manier op de eisen die hun func ties van president en minister van justitie aan hen stelden. Maar ze zijn onder verdachte, zelfs cynische omstandigheden aan hun machtsposities gekomen. Hun vader Joe heeft hun uitverkiezing gekocht. Het is welis waar zo dat hij geen idioten liet verkiezen, maar het familiekapitaal bepaalde uiteinde lijk of John Kenndy of Richard Nixon presi dent werd, en niet hun beider opvattingen. Joe maakte er ook grapjes over: JFK, luister, ik heb geld over voor een overwining, niet voor een aardverschuiving." Taylor praat met zoveel bezieling over de moorden op Martin Luther King, JFK en RFK, omdat de generatie waarvan hijzelf de spreekbuis zou worden, met verbijstering op die schietpartijen reageerde. „Die kogels James Taylor: een verslag van 30 jaar Americana brachten eigenlijk alle hoop om die in de ja ren zestig opborrelde. Dat, èn het trauma van de oorlog in Vietnam, èn de toenemende dreiging van nucleaire vernietiging; die drie dingen hebben mijn generatie vervreemd van het politieke debat. Na de jaren zestig kon het ons geen flikker meer schelen wie de macht bezat. Iedereen in de regering was toch corrupt." Het cynisme dat in de vroege jaren zeven tig de generatie van de sixties in haar ban hield, werd gevoed door de bloederige rellen rond de Democratische Conventie (Chicago, 1968) en de Watergate Affaire waaraan Nixon later als president ten onder ging. Taylor: „Mijn vader bekleedde een hoge positie in de gezondheidszorg. Mijn ouders waren geën gageerde progressieven, liberals, maar van eenvoudige komaf. Zij zagen met verbijste ring hoe hun kinderen en hun leeftijdsgeno ten zich in de jaren zeventig steeds introver ter opstelden. Mijn muziek toonde dat ook: je keek naar jezelf, de mensen wilden troost, soelaas, beschutting tegen de boze buitenwe reld." Vraagtekens „Mijn generatie kreeg kinderen, een hypo theek, een heuse baan van negen tot vijf, maakte zich zorgen over de opleiding van hun kinderen. Dat zijn allemaal factoren die bepalen dat je anders in het leven komt te staan. Je raakt gesettled, wordt als vanzelf een steunpilaar van dezelfde maatschappij waartegen je je in de jaren zestig zo sterk af zette. Je raakte gecompromitteerd, zou je kunnen zeggen. Je probeerde je weg te vin den in een bestaande samenleving, in plaats van te prqberen te komen tot een sterk ver anderde maatschappij. Eigenlijk zou de sleur van het dagelijks bestaan een grotere bedrei ging voor de jaren zestig idealen blijken te zijn dan de moorden op de Kennedy's, Viet nam of de doem van het kernwapen." Taylors verhaal is veel minder loodzwaar dan het lijkt. Hij zet als man van middelbare leeftijd hooguit vraagtekens bij de generatie waarvan hij deel uitmaakt. „De vooruitgang is een heilloos begrip. Als je kijkt wat de ge neratie van je opa en oma doormaakte de verschrikkelijke werkloosheid van de jaren dertig dan merk je dat de mensheid altijd maar wat aanmoddert. Het is echter wel aar dig om vast te stellen wat mijn generatie, die van de sixties, heeft gedaan met haar eigen idealen. Hoe moeilijk is het niet om je ge woon de noodzakelijke rol van huisvader of - moeder aan te meten? Het is zo moeilijk om je idealen niet uit het oog te verliezen." Taylor trouwde de bekende Amerikaanse singer-songschrijfster Carly Simon. Hun hu welijk zorgde voor een stroom van berichten in de Amerikaanse roddelpers, en voor twee kinderen die verveeld hun weg zoeken door het Amstel Hotel. Een dochter op tienerleef tijd die sprekend lijkt op haar beeldschone, hoogblonde moeder. Een iets oudere zoon die uit dezelfde mal lijkt geslagen als vader James: lang, donker, slungelig. Het huwelijk liep stuk. James: „Ik geloof niet meer in hèt huwelijk. Het valt me op dat ieder paar dat nu in de echt treedt, zelf uitvindt wat dat hu welijk inhoudt. Er bestaat geen schoolvoor beeld meer, geen richtlijnen waaraan je je moet vasthouden. Onze cultuur is verarmd geraakt. Over het algemeen kun je toch vast stellen dat hèt huwelijk niet meer werkt en zeker geen garantie meer vormt dat dat man en vrouw nou geluk brengt." „Ais ik zo mezelf over het huwelijk hoor pra ten, dan praat ik met de wetenschap van de jaren tachtig: het huwelijk draaide om uit gangspunten als seksuele trouw, economi sche afhankelijkheid, een bepaald rollenpa troon waarbij de functie van vader en moe der was geregeld, het normale opgroeien van kinderen via een zorgvuldige begeleide pu berteit naar volwassenheid. Dat beeld van het ideale gezin dat nog in de jaren vijftig be stond, en door de kerk en door de populaire cultuur in stand werd gehouden, is volkomen afgebroken. Het meest voorkomende ge zinsmodel in de VS is het een-ouder-gezin. Je kinderen staan nu bloot aan stress op seksu eel gebied, aan verleidingen op drugsgebied, wapenhandel op de middelbare school. Rond hen vormt de populaire cultuur daar de weerklank van. In de rap hoor je de agressie van de jaren negentig." „Ik geloof niet in de aanhangers van Reagan die terugwillen naar de jaren vijftig of twintig. Die weg terug bestaat niet, die is in middels doodgelopen onder Bush. Ik vertel je dit zo omslachtig omdat je specifiek vraagt of mijn generatie geluk heeft gevonden. Ja en nee. Het is een proces dat me niet alleen is overkomen, maar waarvoor ik zelf ook ver antwoordelijkheid "draag. Mijn ouders dach ten misschien nog zo slachtofferachtig over hun leven. Juist omdat ik van de sixties ben, kèn ik zo niet denken." „Mensen of ze nou willen samenleven of niet moeten onder ogen willen zien dat ze zelf verantwoordelijk zijn voor hun standvastigheid. Je moet het geloof in jezelf proberen te vinden en vervol gens voeden. Een ander kan nooit verant woordelijk zijn voor hoe jij je voelt. Zolang je dat denkt, ben je een kind en kan je niets voor een ander betekenen. Dat is de route in mijn leven geweest. Zo vèr ben ik nu. Niet dat ik geloof dat mensen hun eigen leven on der controle hebben. Dat is een gevaarlijke misvatting. We bevinden ons hier en nu al leen maar omdat het leven fantastisch is- ,maar tegelijk ook verschrikkelijk. We zullen met beide factoren moeten leren leven." Pas als de groten van de popmuziek je ontvallen, merk je wat je mist. Zo besteedden de Nederlandse radiostations pas deze week opeens weer eens broodnodige aandacht aan het oeuvre van Frank Zappa. Anderen dreigen zelfs - volkomen ten onrechte - in de vergetelheid te raken. James Taylor (45), primus inter pares der Amerikaanse liedjesschrijvers, is in de nieuwste editie van Oofs Muziekencyclopedie zelfs niet meer opgenomen als apart hoofdstukje. En dat is een schande, want 'SweetBaby James is alive and well', en zingt als een merel opzijn goedverkopende dubbele live album. Maar Taylor is meer dan dat. Zijn liedjes vormen het verslag van 30 jaar Americana. In veel opzichten loopt het leven van James Taylor ge lijk op met de jongste ge schiedenis van de Verenigde Sta ten. Taylor's songs vormen net zo'n brug tussen de jaren zestig en de jaren negentig als het schijnbaar onooglijke feit dat Bill Clinton in het Witte Huis zit te werken aan het bureau van John Kennedy. Of het monnikenwerk dat cineast Oliver Stone er twee jaar geleden voor over had om de moord op Kennedy nog eens te verfilmen in JFK. „De jaren zestig begonnen ei genlijk pas met de moord op Kennedy", zegt Taylor. Hij loopt met afgemeten passen rond in het stijlvolle interieur van het Amstel Hotel. Zijn garderobe is smetteloos: een correct zwart shirt vormt een mooi contraste rend kader met een intens bleek gezicht, waarin donkergrijze kraalogen flonkeren. Een panta lon van perfecte snit rust op molières van het type dat meestal de voeten van zakenlie- James Taylor: „Een trauma waarvan het belang niet kan worden onderschat." foto eddiebaskin

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 37