De lange weg naar een snelle trein ZATERDAGS BIJVOEGSEL De tracés Als de nieuwe TGV-nota uit is, doen adviesraden hun zegje en mogen burgers, instellingen, gemeenten en provincies hun bezwaren tegen snelle trein en lijn laten horen op hoorzittingen en in protestbrieven. Al die reacties worden samengevat in een aanvullende nota, die samen met een eventueel aangepast kabinetsstandpunt naar de Tweede Kamer gaat. Die beslist waar de trein gaat rijden. Tot nu toe hebben alleen de fracties van Groenlinks en SGP zich ronduit verzet tegen nieuw spoor 'boven' Rotterdam. Andere fracties waren vooral voor studies naar varianten rond het oude spoor. Pas als die studies gepresenteerd zijn, komen ze met een definitief oordeel. Opvallend is wel dat een tracé door het Groene Hart van onbespreekbaar tot zéér bespreekbaar lijkt te zijn geworden. Als de Kamer heeft gesproken, kan het kabinet hooguit nog wat schuiven in de marge: 100 meter naar links of rechts of anderhalve meter omhoog of omlaag. zijn düs niet zinvol. De andere tegenstanders, die uiteraard niet staan te dringen om de lijn door hun 'achtertuin' te krijgen, komen met soortgelijke argumenten als de natuurbe schermers. Zijn Leiderdorpers, Zoetervvoudenaars, Ha- zerswoudenaars en Benthuizenaars nu nog eensgezind in hun verzet, de verdeeldheid kan toeslaan zodra het kabinet definitief zijn tra cékeus heeft bepaald. „De plaats van waaruit je actievoert, bepaalt je standpunt", zegt Dor- restein, die tevens woordvoerder is van bet overkoepelende platform. ,,A1 heb ik goede hoop dat mensen naar het belang van de hele streek kijken. Want als die trein hier in Rijne- veld komt, wordt het ook voor Leiderdorpers minder aantrekkelijk om hier te fietsen." „Ook gemeentebestuurders kunnen wei eens 'omgaan' als het rijk met snoepjes gaat strooien. In Frankrijk worden zwembaden verdeeld, hier kan ik me voorstellen dat Rijn- woude het felbegeerde stationnetje aan de ge wone spoorlijn krijgt." Vanuit de TGV zal dat straks niet eens opval len. Het uur van de waarheid is aangebroken voor de bewoners van Zuid-Holland. Eind dit jaar of begin volgend jaar stelt het kabinet voor waar de supersnelle TGV moet gaan 'flitsen': langs oud spoor door Leiden, gebundeld met de A4 door Leiderdorp of dwars door het Groene Hart? Het gaat er steeds meer op lijken dat het Groene Hart eraan moet geloven, al doorklieft het nieuwe favoriete tracé van kabinet en HSL-projectteam het beschermde gebied minder dan de oude variant. De NS, altijd al voor een tracé door het Groene Hart, zien het weer helemaal zitten. Vorige week konden gewone burgers even 'meegenieten' van een ritje met de snelle trein over Nederlands spoor. En een groep journalisten reisde met de TGV door moederland Frankrijk. ZATERDAG 11 DECEMBER 1993 Favoriet is voorlopig het Nieuwe Groene Hart tracé: het passeert Zoetermeer aan de oostkant, loopt oostelijk van de provinciale weg richting Benthuizen, doorsnijdt de ge- meentq Rijnwoude en buigt ter hoogte van Hazerswoude-dorp in de richting van het nog aan te leggen bedrijfsterrein. Bij Hoogmade loopt het een stuk parallel aan de A4. Door de afbuiging bij Hazerswoude, spaart het veel meer Groene Hart dan het oude tracé. Het tracé langs de A4 had lange tijd de voorkeur. Dat doorsnijdt Leiderdorp echter frontaal, terwijl daar ook de rijksweg nog bre der zou moeten worden. In Rijpwetering, Lei derdorp, Zoeterwoude-Rijndijk en Stompwijk moeten enkele tientallen woningen wijken voor de lijn, die bovendien het Leiderdorpse zwembad doorsnijdt en een sportcomplex in Zoeterwoude-Rijndijk moeilijk bereikbaar maakt. Ook ligt op het tracé een 'klein' indu strieterrein in Zoeterwoude-dorp. Rijden over bestaand spoor is niet in de nieuwste studies opgenomen: er zou geen ruimte voor zijn. Rijden naast bestaand spoor is wèl uitgewerkt. Het nieuwe spoor ligt in deze variant meestal vlak naast de bestaande lijn, soms wat verder. De TGV mag namelijk niet te korte bochten maken. En dus moeten er vooral in Leiden nogal wat huizen verdwij nen en is daar ook geen ruimte meer voor het NZH-kantoor. In Sassenheim doorsnijdt de lijn een bedrijfsterrein, terwijl de ANWB in Voorschoten zeer moeilijk bereikbaar wordt. De provinciale woningbouwlocatie Broek- en Simontjespolder wordt op minder dan 100 meter gepasseerd door de vernieuwde 'oude' lijn. En dan is er nog de variant van een tunnel onder het Groene Hart, op de agenda omdat de wet eist dat ook de meest-milieuvriende- lijke variant wordt onderzocht. Een onder grondse tunnel is milieuvriendelijk omdat je er bovengronds niets van merkt: geen ge luidshinder, geen aangetast landschap en al leen bij de ontluchtingskokers luchtvervui ling, die je ook nog kunt filteren. In alle varianten, komt het tracé vlak onder Nieuw-Vennep uit op de bestaande lijn. Op weg naar de laatste haltes Schiphol en Am sterdam. tracé Rijswijk Tracé langs de A4 Het landschap schiet aan de trein reizigers voorbij. De treinen rij den in sommige delen van Frankrijk dan ook 300 kilometer per uur. Om in Nederland zulke snelheden te kunnen ha len, is nieuw spoor nodig. NS-topman F.C. Marckmann is er rotsvast van overtuigd dat dat gaat lukken. De Hoge Snelheids Lijn is in aantocht. Natuurlijk, in het begin hebben de plan nenmakers van het ministerie van verkeer en waterstaat fouten gemaakt, geeft hij toe. Hun eerste plannen gingen alléén uit van nieuw spoor, over gigantisch hoge dijken, dwars door dorpen of natuurgebieden. Een traject- angs enkele d Nederland en deed ook het Leidse station De Vink a over bestaand spoor was niet eens bekeken in de eerste HSL-nota, die tweeëneenhalf jaar geleden verscheen. Geen wonder dat er destijds commotie ont stond en een breed front van actievoerders, gemeenten, provincies en landelijke politiek aanvullende onderzoeken vroeg èn kreeg. Amsterdam Hoofddorp Nieuw-Vennep Groene hart tracé Alphen aan den Rijn Hoogmade Leiden Vooral de regio Leiden /Alphen roerde zich. Inmiddels is rijden over bestaand spoor on derzocht. En het nieuwe spoor blijkt nog maar amper over de 7 tot 11 meter hoge dijken door het Hollandse polderlandschap gelegd te hoeven worden. De voorstanders van de oude lijn lijken bovendien beroofd van de eens zo belangrijke medestander Den Haag. De Hof stad maakt alsnog kans op een halte, al is er nog discussie over de vraag hoe. Öf de rijtui gen splitsen zich bij Rotterdam even van de TGV af om na een retourtje Den Haag weer aan te koppelen richting Parijs öf er komen TGV's met twee eindbestemmingen: Den Haag en Amsterdam. Verder kan topman Marckmann van NS en TGV heel wat argumenten van tegenstanders ontkrachten. Niemand hoeft meer bang te zijn dat de flitstrein een nieuw soort forensen gaat opleveren: mensen die, om maar wat te noemen, in Amsterdam werken en ih het bui tenland wonen. De spoorwegen kunnen zulke 'ongewenste' ontwikkelingen tegengaan door de abonnementen duurder te maken, zegt hij: „Ook in Frankrijk is dat gebeurd." Tegen pendelen tussen Rotterdam en Am sterdam heeft hij geen enkel bezwaar: „De Randstad moet zich als één kern presenteren. En naast TGV's kunnen ook intercity's gebruik maken van de nieuwe lijn. Je kunt dan mis schien toe naar een kwartierdienst tussen Rot terdam en Amsterdam. Actievoerders hoeven ook niet langer te roe pen dat de trein geen vliegtuig uit het Europe se luchtruim houdt. Want met de KLM en Schiphol werken de NS hard aan een systeem waarbij de vliegtuigreiziger de flitstrein wordt ingejaagd. Bij het reisbureau zitten trein en vliegtuig in hetzelfde boekingssysteem en kun je al direct horen welk vervoermiddel handi ger is.Als dat niet voldoende werkt, heeft het kabinet nog wel een stok achter de deur", denkt de NS'er. „In de vorm van maatregelen tegen Schiphol en het groeiende luchtver keer." Voor de snelheid hoeft niemand het te la ten. Een TGV-ritje door het Groene Hart duurt maar 35 minuten, maar leek lange tijd onbe spreekbaar. Nu zegt Marckmann: „Steeds meer Kamerleden zien in dat het Groene Hart een abstractie is, vol wegen, spoorlijnen en kernen die almaar doorgroeien." En dat roept Marckmann al langer: „Natuurlijk, ook ik vind dat je zuinig moet omspringen met de relatief open ruimte tus sen de vier grote steden. Maar v denken dat het één groot natuurgebied is." De tijd heeft zijn werk gedaan, is zijn con clusie. „De nieuwe HSL-nota zal heus wel dis cussie oproepen, maar die zal niet meer zo scherp zijn als na de eerste nota. We zijn ge meenten aardig tegemoetgekomen met aan passingen op gevoelige punten. Zo gaat het nieuwe Groene Hart-tracé langs de rand van het Groene Hart en liggen bij Leiderdorp rijks weg en TGV op elkaar en niet meer naast el kaar." Wereldvreemd A. Dorrestein, voorzitter van de Stichting 'Geen HSL door het Groene Hart', vindt deze inschatting een beetje 'wereldvreemd'; „Ze zullen bij de NS nog van een koude kermis thuiskomen." Voor gemeenten als Zoeter- woude, Hazerswoude en Leiderdorp is de nieuwe variant 'onaanvaardbaar'. En een deel van de bevolking is heus wel te porren voor actie, is zijn taxatie. „Er zijn natuurlijk altijd mensen die denken dat protesteren geen zin heeft. Politici zouden toch al gekozen hebben voor een nieuwe lijn, omdat zich in hun hoof den het dogma heeft ingevreten dat we nieuw spoor nodig hebben om mee te kunnen in Eu ropa." Vooral de opstelling van minister Maij- Weggen (verkeer en waterstaat) is daar vol gens Dorrestein debet aan: „Zij neemt de pro testen tegen de nieuwe lijn niet serieus en hangt flauwe verhaaltjes op over was die van de lijn waait en bejaarden die gillend naar binnen rennen als de trein over of langs be staand spoor gaat rijden." „Maar gelukkig zijn er genoeg mensen die wèl actie willen voeren als het er écht om gaat spannen." Dat er nu in de streek maar weinig posters óf spandoeken tegen de TGV zijn te vinden, zegt hem weinig: „De boog kan niet tweeëneenhalf jaar gespannen staan." Om krachten te bundelen, richtten 19 te genstanders van de nieuwe lijn in 1991 het Platform Hogesnelheidstrein Nederland op. Natuurbeschermers, boeren, bewoners en ge meenten verzetten zich niet tegen de flitstrein, ze willen alleen niet dat hij over nieuw spoor gaat door het Groene Hart of Leiderdorp. Natuurbeschermers hebben daarvoor een paar redenen. Ze besteden het geld liever aan ander openbaar vervoer; de TGV houdt geen vliegtuig uit de lucht en de aantasting van de natuur en de versnippering van het landschap Rotterdam

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 31