Oorlog! Oorlog! Stem voor Jeltsins Grondwet Russen kunnen kiezen uit dertien partijen Parlement blijft twee jaar Grondwet garandeert geen rustige toekomst Feiten&Meningen En waar is Gorbatsjov? Democraten ambitieus maar hopeloos verdeeld ZATERDAG 11 DECEMBER 1993 152 MOSKOU Morgen kunnen de 107 miljoen geregistreerde Russische kie zers naar de stembus. Er moet een nieuw parlement komen, dat uil twee kamers zal bestaan: de Staatsdoema met 450 zetels en de Federatieraad die 178 zetels telt. Bovendien moeten de kiezers per referendum voor een nieuwe Grondwet stemmen. De 13 partijen gaan de slag aan voor 225 zetels in de Doema. De andere helft van het aantal zetels wordt betwist door kandi daten uit Ruslands 89 regio's. Zij zijn of door een partij(blok) genomineerd of hebben daartoe de handtekeningen vergaard van minimaal 1 procent van de kiezers in hun district. De nieuwe Federatieraad (of Hogerhuis) zal bestaan uit twee vertegenwoordigers van elk van Ruslands 21 republieken en 68 provincies. De Kaukasus-republiekTsjetsjenië wordt gewoon meegerekend, hoewel deze zich onafhankelijk heeft verklaard en er geen verkiezingen zullen plaatsvinden. OokTatarstan en de Siberische regio Tsjeljabinsk zullen niet aan de verkiezingen voor de Raad meedoen, omdat daar onvoldoende kandidaten beschikbaar zijn. Het nieuwe parlement zal slechts twee jaar aanblijven. Dan moeten er nieuwe verkiezingen voor een Staatsdoema komen. De Federatieraad wordt dan niet langer gekozen, maar samen gesteld. Dat doen de regio's en republieken zelf door een afge vaardigde van hun parlement en van hun bestuur aan te wij- Dreigementen moeten Russen naar stembus lokken Nadja gaat morgen niet stemmen. Ze heeft daar, zegt ze, een goede reden voor. De lift in haar Moskouse flat werkt al twee weken niet. En Nadja woont op de 17de etage, vandaar. Nadja is een hardwerkende vrouw, kostwinner voor een lapzwans van een alcoholische, werkloze echt genoot en twee opgroeiende kinderen. Ze is absoluut geen communiste. Maar ze weet zeker dat de lift „vroe ger" altijd werkte. Dat ze nu met de boodschappentassen omhoog moet sjokken, is een „teken van de nieuwe tijd". Een Russische familie kijkt na het avondeten naar de laatste oproep van president Jeltsin vooral te gaan stemmen en 'ja' te zeggen tegen de nieuwe Grondwet. foto epa sergej soepinski Nikolaj Boecharin was in 1936 uitermate trots. Hij had voor Sovjet-dictator Jozef Stalin een Grondwet geschreven die ,,de meest democratische ter we reld" was. Alles wat betamelijk was stond erin: vrijheid van me ningsuiting, van demonstratie, godsdienstvrijheid. En iedereen was voor de wet gelijk en werd erdoor beschermd. Nog geen twee jaar later stond Boecharin voor het vuurpelo ton. Hij werd doodgeschoten als verrader van het socialisme. Zo werd Boecharin het slachtoffer van 'de kleine lettertjes' die ook uit zijn pen waren gekomen. Al le vrijheden, rechten en plich ten moesten in overeenstem ming zijn met ,,de belangen van de arbeiders" en de „verster king van het socialisme" tot doel hebb.en. Rusland krijgt morgen, als de kiezers het willen, een nieuwe Grondwet. Geen verwijzingen meer naar communistische voorhoede-partijen of de belan gen van het proletariaat. Op nieuw staan de mensenrechten en vrijheden op de voorgrond. Wetgevende, uitvoerende en rechterlijke macht zijn geschei den. Vrijheid om bezit te kopen en te verkopen is gegarandeerd. Rusland wordt, om de Grond wet te citeren, „een democrati sche, federale staat, met een re publikeinse regeervorm". Maar het is alweer linke soep, ook voor de man die garant moet staan voor het naleven van deze grondwet, president Boris Jeltsin. Geen van de partij en die na de verkiezingen het parlement gaan vormen is echt enthousiast over Jeltsins werk stuk. Sommige, zoals de com munisten, roepen op om 'nee' te stemmen bij het referendum. Grigori Javlinski, de leider van de Jabloko-coalitie, is ervan overtuigd dat een 'ja' in de na bije toekomst op een catastrofe gaat uitdraaien. Rusland heeft straks geen bolsjewistische, maar een presidentiële dicta tuur, zei hij deze week in het Si berische Novosibirsk. Javlinski heeft het over de grote bevoegdheden die Jeltsin na morgen krijgt toegemeten. De president krijgt veel meer macht dan het parlement. In dat verband wekt het weinig vertrouwen dat het Kremlin in de verkiezingscampagne enkele staaltjes van autoritair bestuur liet zien. Het scheelde weinig of partijen die opriepen tot een nee tegen de grondwet werden van de verkiezingen uitgesloten. Jeltsin zelf, en iedereen die met hem eens is, roept nu dat Rus land zonder deze grondwet ver loren is, rijp voor een burger oorlog. Kortom, de kiezer moet zich van zijn patriottische plicht bewust zijn en ja stemmen. De grondwet maakt korte met ten met de soevereiniteit van Ruslands 21 republieken. Die is gewoon geschrapt, ondanks alle toezeggingen van Jeltsin in het verleden. Uittreden uit de Rus sische Federatie is verboden en het is afgelopen met de voor rechten die de etnische repu blieken hadden boven autono me provincies en districten. Als regionale bazen hem tegenstre ven, kan de president ze ge woon afzetten. Democratie blijft moeilijk. De kans is niet denkbeeldig dat het nieuwe parlement voor een flink deel bevolkt gaat worden door tegenstanders van Jeltsin. Die zullen onmiddellijk met de grondwet gaan stoeien, on danks de barrière van een twee derde meerderheid die nodig is voor wijzigingen van de grond wet. Dat belooft conflicten. Onduidelijk is ook wat er gaat gebeuren als het opkomstper centage beneden de 50 blijft of meer dan de helft van de opge komen kiezers het ontwerp af wijst. Volgens de goeroe van de privatisering, Tsjoebais van Ruslands Keuze, is dan ook het nieuwe parlement niet wettig en kan alles weer opnieuw be ginnen. Of Jeltsin kan per de creet gaan regeren. MOSKOU HANS GELEIJNSE CORRESPONDENT Hoeveel Nadja's zouden er zijn onder de 107 miljoen kiesge rechtigden in Rusland? We mo gen blij zijn met 52 procent op komst, voorspelt het Centrum voor Publiek Opinie Onderzoek in Moskou. Zo'n 50 miljoen vol wassen Russen schrijven niet al leen het feit dat ze tot het leger van armoedzaaiers behoren toe aan het politieke circus, maar ook de defecte lift, de niet wer kende verwarming, de niet of te laat uitbetaalde salarissen, kortom al het leed en ongerief dat een mens kan treffen. Zij besluiten niet mee te spelen. Dat kan in Rusland makkelijk. Je hoeft de TV of radio maar uit te laten en 80 tot 90 procent van het campagnegeweld gaat on opgemerkt aan je voorbij. En toch zijn er 13 partijen en coali ties die aan deze parlements verkiezingen meedoen. Nog nooit hadden de Russen zo'n keus. Maar het aantal verkiezingsbij eenkomsten is beperkt. De campagne is een circus door eri voor politici. Do kiezers mogen morgen even opdraven; graag iets meer dan de helft voor het referendum over de nieuwe Grondwet, anders levert dat geen geldige uitslag op. Een kwart is al voldoende om straks de zetels van Staatsdoema en Federatieraad, de twee kamers van het nieuwe parlement, te vullen. Natuurlijk, de kandidaten rei zen het land door. Maar het gaat om verplichte nummertjes. Een snel bezoekje aan een fa briek in Siberië, een uurtje pra ten in Samara aan de Wolga, een interviewtje voor de lokale Pravda in Moermansk. Vrijwel nergens doen de partijen echt grote moeite direct met de kie zers in contact te komen. Waarom zouden ze ook? Met het eenvoudige straatwerk be reik je de kiezers niet. Boven dien zijn de meeste partijen pas anderhalve maand oud, spoor slags in elkaar getimmerd nadat Jeltsin de kanonnen op het vori ge parlement liet afstellen. Dat de Nadja's met hun defecte liften de ongemakken onder de communistische één-partijdic- tatuur uit hun geheugen heb ben gebannen, kan de huidige politici worden aangerekend. Jeltsin heeft het land veranderd, op veel plaatsen zelfs onherken baar veranderd. Maar 'de poli tiek' heeft zoveel chaos op z'n geweten, er is zo weinig herken baars opgebouwd, dat elke po sitieve verandering bedolven raakt onder vrachten misère. Het verklaart de lamlendige sfeer in de campagne. Het ver klaart ook waarom vrijwel alle partijen in hun propaganda in spelen op de frustraties van de kiezer. De teloorgang van het grote Rusland, waarmee feitelijk voorheen de Sovjetunie wordt bedoeld, is er zo één. Glibberen op de slee van het Russische chauvinisme is al lang niet meer de exclusieve sport voor Vladi mir Zjirinovski, de gevaarlijk populaire leider van een partij die zich misleidend de Liberaal- Democratische noemt. Ook de zogenoemde radicale hervormers van Ruslands Keuze en hun meer gematigde colle ga's uit de andere democrati sche partijen, hebben na de af schaffing van het communisme de vervangende waarde van het nationalisme ontdekt. Andrej hoog op de lijst van Ruslands Keuze en ooit bedeesd begon nen als Russische minister van buitenlandse zaken, schudt nu het supermachtvuistje in de richting van elk land dat het waagt Moskou een politieke voet dwars te zetten. De voormalige Sovjetunie wordt door de 'nieuwe politici' be schouwd als een Russisch ach tertuintje, dat tijdelijk is uitge leend aan lokale cultiveerders. Maar het is Moskou dat orde op zaken wil stellen, in Armenië, Georgië, Tadzjikistan, Moldova, Oekraïne. AJs het even kan zon der enige westerse bemoei zucht. Als er iets voorspelbaar is aan de uitslag van deze verkiezin gen, dan is het wel het doorzet ten van deze trend. Dat is één reden voor het Westen om niet opgelucht achterover te leunen, maar Jeltsin en zijn democraten uiterst kritisch te volgen, moch ten zij de beoogde parlementai re meerderheid in de wacht sle pen. Een tweede reden is dat Jeltsin tot elke prijs de Russische een heid wil bewaren. Dat is een moeilijke opgave in zo'n enorm groot land, met een veelheid aan nationaliteiten. Het is een bijna onmogelijke taak voor een leider die al die etnische repu blieken zoveel mogelijk vrijheid beloofde als ze hem maar wil den steunen in zijn strijd tegen eerst Sovjet-chef Gorbatsjov en later parlementsbaas Chasboe- latov. De kiezers worden praktisch naar de stembus gedreigd. Top politici waarschuwen voor oor log als Jeltsins nieuwe Grond wet er niet komt. In de kranten staan onheilscenario's voor het geval de kiezers die taak aan president en parlement overla- Alle vice-premiers, die bij ver schillende partijen actief zijn in de campagne, roepen dat de huidige regering ongeacht de verkiezingsuitslag ongewijzigd blijft. Is het een wonder dat de kiezers vervolgens denken, waarom zou ik dan gaan stern- Rusland wankelt voorlopig nog tussen dictatuur en wild west. Het puinruimen gaat door, het wachten is op een echt nieuwe generatie. MOSKOU ANP Driekwart eeuw lang hebben de Russen het met één allesover heersende communistische partij moeten doen, maar voor de parlementsverkiezingen van morgen krijgen ze de keuze uit 13 partijen en coalities. Zij zijn in vier groepen onder te verde len. De hervorm ingsgezinden: Ruslands Keuze. Opgericht door vice-premier en minister van economische zaken Jegor Gaidar, verenigt aanhangers van Jeltsin en de beweging De mocratisch Rusland. Partij voor Russische Eenheid en Eendracht (PRES). Geestes kind van vice-premier Sergej Sjachrai. Vertegenwoordigt ge matigde ministers en zoekt steun in de regio's. Russische Beweging voor De mocratische Hervormingen. Verenigt de eerste generatie de mocraten onder Gorbatsjov. Komt voort uit de democrati sche fractie die Gorbatsjovs her vormingen steunde in het eer ste Sovjetcongres van Volksaf gevaardigden in 1989. Blok Javlinski-Boldyrev-Loe- kin (Jabloko). Javlinski, co-au teur van het economische 500- dagenplan in de laatste maan den van de Sovjetunie, is voor een meer geleidelijke invoering van de markteconomie. Zijn grootste ambitie is president te worden. Het centrum Burgerunie voor stabiliteit, ge rechtigheid en orde. Staat onder leiding van de baas der indus triebazen Arkadi Volski. Deze wil de grote staatsindustrie be schermen tegen de gevolgen van de markteconomie. Democratische Partij van Rus- MOSKOU HANS GELEUNSE Vrijheid, bezit, wet. Ruslands Keuze. De radicale hervormers hebben een slagzin en een par tijnaam. Van de 20 topkandida- tenop de partijlijst voor het' nieuwe parlement zijn er 12 vice-premier of minister. Dit is het bastion van Jegor Gaidar, de 37-jarige dikkerd die wordt ge acht met gemak de verkiezin gen te winnen. Ruslands Keuze staat voor de mocratie, maar vooral voor een snelle overgang naar de vrije markt. Gaidars groepering is daarmee de enige van de zoge noemde democratische partijen en blokken die niet nadrukkelijk afstand neemt van de 'radicale hervormingen' van de afgelo pen twee jaar. Ruslands Keuze heeft het dan ook voortdurend aan de stok met de andere 'democraten'. Aanvankelijk werd gedacht dat de spreiding van 'hervormers' een voor Jeltsin gunstig verkie zingsresultaat zou opleveren. Maar de tegenstellingen zijn in tussen zo groot geworden, dat een averechts effect wordt voor speld. In feite staan de partijen van Sjachrai, Javlinski, Sobtsjak en zeker Travkin dichter bij de tot de echte oppositie gerekende groeperingen, zoals het blok van staatsindustriëlen Burger Unie. Die programmatische overeenstemming loopt echter weer stuk op persoonlijke ambi ties. Zowel Sjachrai, Javlinski als Sobtsjak zien voor zichzelf een rol weggelegd als toekomstig Russisch president. Sjachrai poogt die status te be reiken door te leunen op de re gionale politici in besturen en parlementen. Hij steunt Jeltsins Grondwet, maar moet dan aan zijn regionale fans weer uitleg gen dat hij het niet eens is met land. In 1990 opgericht door N kolaj Travkin en daarmee de oudste partij van Rusland. Roept op tot gematigde econo mische hervormingen. De oppositie Communistische Partij van Rusland. De enige van de com munistische groepjes die mee doet. Partijleider Zjoeganov eii onomwonden het herstel van de Sovjetunie. Op de kandida tenlijst staat Anatoli Loekjano\ een van de leiders van de couj: van augustus 1991. Agrarische Partij. Conservati< ve partij die opkomt voor de staatsboerderijen. Liberaal-Democratische Part Is eigenlijk geen van beide. Pai tijleider Zjirinovski is een Russ sche chauvinist die Finland, noord-Japan en de ex-Sovjetre publieken wil heroveren, en sommige ervan in nucleaire stortplaatsen wil veranderen. De 'thema-partijen' Vrouwen van Rusland. Partij die de positie van vrouwen wil verbeteren en voorkomen dat ze uit de politiek worden ge drukt. Toekomst van Rusland/Nieu we Namen. Eigenlijk oude na men, vooral van volksafgevaar digden van het conservatieve parlement dat Jeltsin in oktobe heeft ontbonden. KEDR. Staat voor Constructie ve Ecologische Beweging. Kom op voor een vreemde combina tie van patriottisme en milieu: bewustzijn. Waardigheid en Barmhartig heid. Maakt zich sterk voor de geestelijke waarden van het ou de Rusland, maar haar leiders hebben vooral de oude Sovjetu nie hoog in het vaandel staan. Trekt vooral gepensioneerden en Afghanistan-veteranen de artikelen waarin Jeltsin zijn concept van een sterk Rusland, centraal bestuurd door Moskot heeft vastgelegd. Ook Sobtsjak heeft problemen. De burgemeetser van St. Peters burg heeft stad en land afge reisd, maar wordt overal'be schouwd als een veel te rad pra tende politicus, die in zijn eigei stad niet kan bogen op aan spreekbare resultaten. In de meeste opiniepeilingen wordt voorspeld dat zijn Democrati sche Hervormings Beweging de kiesdrempel van 5 procent niet eens haalt. Volgens Javlinksi met zijn Jablo ko-coalitie kan het echte kapita lisme pas over een jaar of acht in Rusland worden bereikt. Voordien moet de staat sterk re gulerend optreden en de zwak keren beschermen. Een bood schap die aanslaat, ook al wordi Javlinski voortdurend nagedra^ gen dat hij geen bestuurlijke er varing heeft en zijn "economi sche plannen (het roemruchte 500-dagenplan) nooit werden gerealiseerd. Blijft over Travkins Democrati sche Partij Rusland. De DPR zegt 40.000 actieve leden te hebben, alleen de communister pochen over meer (300.000). Ooit steunde Travkin Jeltsin. Nl beschrijft hij de Russische presi dent als een dronkaard en dic tator. Ondanks die politieke ommezwaai heeft Travkin veel steun. Hij zegt 10 procent van de stemmen te zullen binnen halen. De kiezers hebben het er maar moeilijk mee. Ze zien door de bomen het bos niet meer. Het gebrek aan onderlinge samen werking in de strijd tegen de echte conservatieven en anti democraten kan de ambitieuze politici van het 'democratische kamp' morgen nog lelijk opbre ken. 'Veranderend Rusland, een nieuwe constitutie', staat levensgroot op een bord dat de Moskovieten oproept voor Jeltsins Grondwet te stem men. foto reuter aleksandr matroeskin MOSKOU HANS GELEUNSE Dat links en rechts in de Russische politiek geen hoge pet op hebben van Michail Gorbatsjov is geen geheim. Dus wordt er besmuikt geglimlacht over al die westerse universiteiten en an dere hoogintellectuele gezelschappen die de Nobelprijswin naar voor een dik pak dollars een uurtje laten filosoferen. Tot vrijdag was Gorbatsjov in Groot-Brittannië, waar hij bij vriendin Lady Thatcher op de thee mocht en studenten van de Oxford-universiteit toesprak. Eerder was hij in het Duitse Han nover bij het congres van de Club van Rome, die al 20 jaar de grenzen aan de groei predikt. En de Russische verkiezingen dan? Het antwoord komt van het persbureau Itar-Tass: „Nadat hij ontdekte dat de verkiezings campagne ook zonder zijn actieve deelneming op volle toeren kwam, besloot de vroegere Sovjet-president Michael Gor batsjov tot een buitenlandse trip voor de gehele periode van de verkiezingsrace." Gorbatsjov is morgen terug en zal gaan stemmen. Hij twijfelt nog tussen de partijen van econoom Javlinski en van vice-pre mier Sjachrai. Beiden ijveren voor „hervormingen zonder shock". Boze tongen beweren dat alle partijen bij de Gor- batsjov-stichting aan de telefoon hebben gehangen met de smeekbede: laat die man alsjeblieft niks goeds over ons zeggen. Lof van de in eigen land gehate Gorbatsjov kost parlementsze tels, weten ze.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2