A 'X Vietnam wordt wakker gekust Toerisme Hanzesteden zouden meer toeristen kunnen trekken Varend restaurant in de Amsterdamse grachten ZATERDAG11 DECEMBER! 993 N DOBBELSTEEN REISBERICHTEN Campingkaart Overijssel Bij de Provinciale VW van Overijssel is de Camping-, Trekkershut- ten- en Bungalowkaart 1994 verschenen. Op de kaart niet alleen de plaatsen waar de campings en de bungalowparken zijn gevestigd, maar ook informatie over faciliteiten en adressen, telefoonnum- mers en prijzen. De mogelijkheden van korte wintervakanties zijn vermeld in de speciale folder Genieten van de winter in Overijssel. Daarin tevens een overzicht van langlauflopen, schaatstochten en andere winterse zaken. Campingkaart en winterfolder kunnen worden aangevraagd bij de Provinciale VW Overijssel, telefoon 05490-18767. Sologids 1994 Voor Nederlanders die alleen op vakantie gaan (naar schatting on geveer 800.000 mensen) is de Sologids 1994 verschenen. De brochure is een uitgave van het Platform van Organisaties voor Al leenstaanden (PLOA) en geeft informatie over zo'n 500 reis- en contactmogelijkheden voor ,,alleengaanden en alleenstaanden". Ook zijn er in de gids artikelen, interviews en tips opgenomen. Ver der inlichtingen over 177 reisorganisaties en accommodaties waar alleengaanden welkom zijn. De Sologids 1994 is te bestellen door 17,80 over te maken op gi ro 5430319 ten nar ding van Sologids. PLOA 's-Hertogenbosch onder vermei- Sneeuwschoenwandelen Door de sneeuw wandelen zoals Ötzi dat deed, de oer-Tiroler waar van het gemummificeerde lijk twee jaar terug in het Ötztal werd ge vonden. Dat kan in Gröbming in het Dachstein-Tauern-gebied. De wandelaars dienen zelf te beschikken over stevige schoenen. De sneeuwschoenen, een soort tennisrackets, worden door de WV be schikbaar gesteld. Info: Tourismusverband, 8951 Schloss Trautenfels, Oostenrijk, telefoon (vanuit Nederland) 09-43-3682-23310. Holland in Helsingpr In de Deense stad Helsingor, ongeveer 50 kilometer ten noorden van Kopenhagen, zal de komende zomer, van mei tot september een manifestatie plaatsvinden onder de titel Holland in Helsingor. Dat zal onder meer gebeuren via exposities, concerten, sportwed strijden en andere evenementen. Er zijn reeds 57.000 Nederlandse bloembollen in de grond gestopt voor elke inwoner van de stad een. Helsingor, dat aan de Sont ligt, is in Nederland vooral bekend door het slot Kronborg, waar Shakespeare zijn Hamlet situeerde. Wild volgen Elk jaar trekken tijdens een bepaalde periode twee miljoen zebra's, gazellen en gnoe's van de Serengetivlakte in Tanzania naar het noordwesten. Volgens kenners is die trek het grootste spektakelstuk op het gebied van wildlife ter wereld. Via een speciale safari stelt de Nederlandse reisorganisatie Mobiplan toeristen in staat het avon tuur te volgen. De drive duurt 15 dagen en wordt uitgevoerd in vierwielaangedreven terreinwagens van de in Tanzania geboren Nederlander Peter Westerveld. Prijzen vanaf 6.630 gulden. Info: Mobiplan Hendrik Ido Ambacht, telefoon 01858-15222 of bij het ANVR-Reisbureau. Solo-weken Mallnitz Voorheen in januari, nu in maart: de singles-weken van Mallnitz, een klein wintersportdorp aan de voet van de Ankogel (Karinthië). De weken (van 8 tot 15 en van 15 tot 22 maart) zijn speciaal be doeld voor alleenstaanden. Er zijn aanbiedingen vanaf 656 gulden. Naast overnachtingen zijn in-de prijs ook skipas, skicursus en be zoek aan het zwembad (met verwarmd buitenbassin) inbegrepen. Info: Kurverwaltung Mallnitz, A-9822 Mallnitz, Oostenrijk, tele foon (vanuit Nederland) 09-43-4784-290. Oud en Nieuw op Noordzee North Sea Ferries organiseert ook dit jaar een Oudejaarsavond op de Noordzee. Het programma duurt van zaterdag 17.00 uur tot zondag 10.00 uur. Op het schip veel entertainment van onder meer Britty Leone and the Charmers. Uiteraard blijven het casino en de tax-freeshops tot diep in de nacht open. De Oud Nieuw Cruise kost 275 gulden per persoon. Bij die prijs inbegrepen: diner, wijn aan tafel, champagne, overnachting in binnen- of buitenhut en ontbijt. Info: North Sea Ferries, telefoon 01819-55279. Nieuwe Club Med Club Med gaat vrolijk door met het openen van nieuwe skiclubs. De 20ste nederzetting verscheen in het Franse Meribel, midden in het befaamde skigebied Les Trois Vallées. Het hotel van Club Med (Club Med Aspen Park) ligt op 1.700 meter hoogte, direct aan de skipiste. Verdere info: Club Med Amsterdam, telefoon 020 - 6070607. Schone prinsen staan in de rij De kalkstenen rotsen met hun beboste toppen rijzen op uit het water van de Golf van Tonkin, net gigantische half-ondergedompelde stronken broccoli. Dit is de schil derachtige Cat Ba archipel vlakbij de noordkust van Viet nam. Twintig jaar geleden dienden de 350 kleine eiland jes als navigatiepunten voor Amerikaanse piloten bij hun bombardementen op de nabij gelegen haven van Hai phong. tiii; Bar Dit tropische Hof van Eden, met haar vele ingesloten witte zand- strandjes en talrijke grotten langs de waterlijn, herbergt een schat aan planten, vogels, vlin ders en andere natuurrijkdom- men. Net als elders in Zuidoost- Azie is de archipel een toploca tie voor luxe badplaatsen, met aanlegplaatsen voor draagvleu gelboten om in ijltempo toeris ten van het vasteland aan te voeren en airstrips om de Eu ropese en Amerikaanse vakan tieganger direct in te vliegen. Maar de eilanden van Cat Ba liggen er nog maagdelijk bij, net als Vietnam zelf. Hoewel, Viet nam staat voor een tweesprong. Moet het land de deur openen voor buitenlandse toeristen, die harde valuta en banen brengen? Of moet het zich afschermen van het massatoerisme, dat bij na automatisch vernieling van de natuur impliceert? Puinhopen Het lijkt erop dat Vietnam de weg van het toerisme kiest. De lokroep van de toeristen-dollars is sterk, bijna onweerstaanbaar voor het verarmde Vietnam, dat nog maar net bezig is op te krabbelen uit de puinhopen van de oorlog en los te komen van de centraal geleide planning in Sovjet-stijl die jarenlang de bo ventoon heeft gevoerd. Vietnam heeft het roer al omgegooid en probeert een meer markt-ge- richte economie door te voeren. Aangetrokken door deze koers wijzigingen hebben buitenland se investeerders, vooral eigena ren van hotelketens, hun oog al laten vallen op ongerepte loca ties als Cat Ba en de koloniale gebouwen van Hanoi om er ho tels van te maken. Klagend over het gebrek aan Vietnamese investeerders, schreef het magazine Thanh Ni- en uit Haiphong in een com mentaar: „Het doornroosje Cat Ba is nog in diepe slaap. Haar glinsterende stranden, prehisto rische grotten en wonderschone natuurparken wachten op de prins die haar wakker kust." Maar eigenlijk staan de scho ne prinsen al in de rij. Een be drijf uit Hongkong is reeds be gonnen met de bouw van een luxueus hotel ter waarde van 25 miljoen dollar met 200 ka mers, compleet met renbaan, golfbanen en zelfs een casino in de voormalige Franse koloniale badplaats Do Son. Het master- plan dat Do Son uit haar win terslaap moet halen, omvat ver der de verbetering van de snel weg die de badplaats moet ont sluiten en de aanleg van een klein vliegveld in het 40 kilome ter verder gelegen Haiphong. AIDS De 1.700 kilometer lange kust lijn van Vietnam herbergt hon derden inhammen, baaien en eilanden. „De Vietnamese kust is onvoorstelbaar. De stranden zijn fantastisch. De hotels niet erg modern, maar het voedsel is er goed en de overnachtingen zijn goedkoop", zegt de Filip- De lokroep van de toeristen-dollars is bijna onweerstaanbaar voor het veramde Vietnam. ARCHIEFFOTO pijnse zakenman Horacio Abel- arde, die vaak te vinden is aan de Vietnamese kust. Vorig jaar .bezochten 300.000 buitenlanders Vietnam, 65 pro cent van hen als toerist. De lijst wordt aangevoerd door Vietna- mezen die in het buitenland wonen en hun vaderland voor de eerste keer sinds de oorlog bezoeken. Daarna volgen Ame rikaanse militairen en Japanse en Franse toeristen. In 1990 ver diende Vietnam 30 miljoen dol lar met het toerisme. Maar het ziet er naar uit dat die inkom sten pijlsnel zullen toenemen. De verwachting is dat in 1995 alleen al in Ho Chi Minh-stad een miljoen buitenlanders zul len arriveren. In tegenstelling tot Thailand zijn de kusten van Vietnam nog onbedorven, het voedsel en de overnachtingen goedkoop. De seks-industrie is er nog niet zo ontwikkeld. Terwijl in Thailand AIDS wild om zich heen grijpt en veel toeristen afschrikt, heeft de ziekte in Vietnam nog niet zo toegeslagen. Maar experts waar schuwen dat Vietnam eenzelfde lot kan treffen, vooral in bad plaatsen als Vung Tau in het zuiden. Vietnam heeft echter een an der groot probleem dat buiten landers op een afstand houdt: de gebrekkige infrastructuur die sinds de Amerikaanse bombar dementen in de oorlog nauwe lijks is verbeterd. De wegen, vliegvelden en het spoor zijn niet in staat grote stromen toe risten op te vangen en te ver voeren. Bovendien kampt Viet nam met het Amerikaanse em bargo, waardoor bijvoorbeeld de meeste creditcards niet ge bruikt kunnen worden omdat Amerikaanse banken geen za ken mogen doen met Vietnam. Milieu-problemen Maar de Vietnamese regering laat zich niet ontmoedigen. Met een wetsvoorstel om joint-ven tures voor een periode van 50 jaar mogelijk te maken, tracht Hanoi buitenlandse investeer ders aan te trekken voor de ont wikkeling van het toerisme. Een bezoek van de Franse president Francois Mitterrand heeft een overeenkomst opgeleverd tus sen Air France en Air Vietnam om de internationale en bin nenlandse vluchten te verbete- Overigens zijn volgens som migen de barrières die het mas- sa-toerisme tegenhouden, een zegen. „Vietnam is een van de weinige landen in de wereld die de natuur nog steeds in haar oorspronkelijke staat kunnen tonen aan buitenlandse toeris ten, die genoeg hebben van de milieu-problemen in andere toeristenlanden", zegt Yvonne Quynh Lam Lauzon, een Viet namese deskundige op het ge bied van toerisme. „De meest veelbelovende industrie, kan ook de meest rampzalige zijn", waarschuwt ze. De Hanzestad Doesburg aan de IJssel. ZWOLLE ANP De Hanzesteden kunnen meer toeristen en recreanten trekken als ze hun toeristische activitei ten uitbreiden en zich geza menlijk presenteren. Dat blijkt uit een studie die is verricht in opdracht van Gelderland, Overijssel en zeven gemeenten uit die provincies. Het rapport is vorige week aan de opdrachtge vers aangeboden. De onderzoekers komen tot de slotsom dat er in Gelderland en Overijssel nog veel herinnert aan de Hanze, het handelsver bond dat in de periode 1293- 1669 van grote betekenis was voor de Europese economie. Het gaat niet alleen om havens, schepen en gebouwen, maar ook om sagen en legenden. Voorts dateren uit die tijd nog allerlei gebruiken en streekge- rechten zoals kruudmoes en blauwvingers. Het rapport geeft allerlei "sug gesties om de Hanze meer tot leven te brengen en onder de aandacht te brengen van een groot publiek. Een van de the ma's zou kunnen zijn 'Handel en Wandel in de middeleeu wen'. Dat project kan bestaan uit wandel-, fiets- e Culinair is er volgens het onder zoek eveneens veel te ontwikke len, zoals Hanzemaaltijden en - picknicks langs de oevers van dé IJssel. Andere ideeën zijn de uitgave van een woordenboek en een toeristische route met als rode draad spreekwoorden uit de Hanzetijd. De uitkomsten van de studie sluiten aan bij eerder onder zoek. Daaruit kwam naar voren dat er kansen liggen op het ter rein van de cultuur-historie, wa tersport en natuurbeleving. Het is nu aan de beide provincies, Kampen, Zwolle," Deventer, Zut- phen, Doesburg, Hattem en Arnhem (en de gebieden daar tussen) om te bepalen wat er met de conclusies en aanbeve lingen gebeurt. Jaarlijks beste den toeristen in dit deel van het land zo'n 260 miljoen gulden. AMSTERDAM Naast een hotel op het water, een café in de gracht en een coffeeshop op een bin nenvaartschip heeft Amsterdam sinds kort ook een varend restaurant. Rond- vaartreder Karei Lovers heeft acht rond vaartboten omgebouwd en een eigen keuken gebouwd, waardoor aan boord maaltijden kunnen worden geserveerd. „Iedereen kan gewoon telefonisch een tafeltje reserveren voor twee of vier per sonen, je hoeft niet meteen een hele boot af te huren", zegt Lovers-marketing manager Peter Sul. Dat is een verschil met de 'kaarslichtcruises' en dergelijke die al langer door de stad varen en waar bij ook aan boord kan worden gegeten en gedronken. Een goede maaltijd serve ren aan boord van een krap bemeten schip is een moeilijke opgave. Aan boord is geen keuken, waar het eten kan wor den klaargemaakt. Experimenten met gevestigde cateraars liepen op een te leurstelling uit. Sul: „Het was gewoon niet goed ge noeg. Of het eten was niet heet, of het was echt zo'n opgewarmde maaltijd. Dat mag niet natuurlijk." Met de opgedane ervaring heeft Lovers een eigen maaltijd bereiding op poten gezet en een eigen drijvende keuken van 27 bij 6 meter la ten bouwen, die recht tegenover de stei gers van de rederij in het water voor het Centraal Station ligt. Zo minimaliseert het restaurant de tijd tussen de bereiding en het moment waarop de maaltijd wordt voorgeschoteld. De keuken heeft een capaciteit van 1.000 maaltijden, maar dat is duidelijk op de groei: aan boord van de restaurantschepen is nu plaats voor maximaal 400 gasten. Sul verklaart het ontstaan van het varend restaurant uit de „hang naar luxere pro gramma's" van bezoekers van de stad. En natuurlijk het feit dat na de zomer de rondvaartbranche stil valt. Lovers biedt dagelijks wisselende keuzemenu's, van zondagse brunches (afvaart 11 uur, 49,50 gulden p.p.) tot rijsttafels en kerstdiners (afvaart 19.30 uur, prijzen van 75 tot 145 gulden p.p. exclusief wijn). De cruises duren ongeveer 2,5 uur. Reserveren tel. (020) 622 21 81. Recorduitgaven aan vakanties In het voorjaar en de zomer van 1993 hebben Nederlandse toe risten meer geld uitgegeven aan vakanties dan in dezelfde perio de vorig jaar. Voor het eerst werd de grens van 10 miljard gulden overschreden. Ook zijn er meer vakanties in het buiten land doorgebracht. Dat zijn de belangrijkste conclusies die kunnen worden getrokken uit een onderzoek van de Stichting Continu Vakantie Onderzoek (CVO), dat vorige week werd ge publiceerd. Aan binnenlandse vakanties werd in 1993 tot nu toe 1,9 mil jard gulden uitgegeven: in het buitenland 8,4 miljard. Frank rijk is nog steeds de belangrijk ste bestemming voor Nederlan ders die de grens overgaan. Met een aandeel van 27 procent is het land de onbetwiste nummer een. Duitsland staat met 11 pro cent ondanks een sterk vermin derende belangstelling nog steeds op de tweede plaats. Op vallend was het feit dat voor het eerst sinds vijf jaar het aantal Spanje-gangers weer steeg. In het binnenland (4,8 miljoen Nederlanders bleven tijdens hun vakantie binnen de gren zen) was de Noordzeekust de grootste trekker. Niettemin was er toch sprake van een duidelij ke teruggang. Als oorzaak wordt genoemd het slechte weer. In de bossen was de regen veel minder spelbreker. Zowel Drenthe als de Veluwe trok meer publiek. Oostenrijk gaat door met sneeuwtelefoon Hoewel het Oostenrijks Ver keersbureau in Amsterdam lan ge tijd heeft overwogen de sneeuwtelefoon af te schaffen, is uiteindelijk besloten de ser vice te handhaven. Het speciale nummer (06 - 8998844) is be reikbaar tot medio april 1994 en verschaft in alfabetische volgor de informatie over alle belang rijke skigebieden in Oostenrijk. De dienst is het hele etmaal be reikbaar en kost 20 cent per mi nuut. De berichten worden twee keer per week geactuali seerd. V eerkeersbureau Maleisië gaat dicht Het Verkeersbureau van Ma leisië in Amsterdam zal op 1 ja nuari 1994 worden gesloten. Di recteur Patricia Tonnaer heeft het contract met de Malaysia Tourism Promotion Board op gezegd. Daar wordt nog over legd hoe de promotie verder ter hand zal worden genomen. Voorlopig zal de Maleisische ambassade in Den Haag de werkzaamheden van het Ver keersbureau overnemen. Weerbericht voor de pleziervaart Tussen 15 april en 1 november zal op radio 1 een wind- en weersverwachting voor de ple ziervaart worden uitgezonden. De mededelingen worden drie keer per dag gegeven: 08.30, 12.30 en 18.30 uur. Het Breed Overleg Waterrecreatie (BOW), een van de initiatiefnemers van de service, hoopt dat de be richtgeving voorkomt dat wa- terrecreanten bij plotseling op stekend slecht weer in de pro blemen komen. Otter bij .Woerden T ussen Zwammerdam en Woerden moet een natuurreser vaat komen. Dat is althans de bedoeling van de gemeente Bo degraven, die samen met de Landinrichtingdienst de plan nen heeft ontwikkeld. In het ruim 400 hectare grote gebied (voorlopig bekend onder de naam Natuurinrichting Bode graven Noord) zal de nadruk worden gelegd op water en moerassen. Het reservaat wordt daarmee geschikt gemaakt voor de terugkeer van de otter in de ze regio. Zuidlaardermeer beter bereikbaar Gedeputeerde Staten van Gro ningen willen het Zuidlaarder meer beter bereikbaar maken voor de pleziervaart. Voor een - geschat bedrag van 22 miljoen gulden moeten daarvoor reeds bestaande waterwegen worden verbreed en uitgediept. Er is subsidie aangevraagd bij ver schillende overheden waaron der de Europese Unie.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27