Yvonne gaat feestjes verkopen Laaaaa la la la la la la lasagnaü! Katoen is wel nat, maar niet slecht Burenruzie Het Gesprek van de Dag ZATERDAG 11 DECEMBER 1993 Theo Bakker Buurman A wil dat buurman B zijn struik weg snoeit boven de brandgang. B beweert echter dat hij dat niet hoeft te doen omdat de brand gang zijn eigendom is. Buurman A reageert hier verontwaardigd op en controleert of de brand gang inderdaad eigendom van B is. Daaruit blijkt dat de garage van buurman B voor een deel is gebouwd op grond van buurman A en C. Die buren willen dat B zijn garage tot op de grond afbreekt. Burenruzie dus. Hele buurten kunnen te lijden hebben van gezinnen die met elkaar overhoop liggen. De ontwikkelingen in de kwestie worden veelal bij de melkboer en bakker uitgebreid bij gehouden. Het Gesprek van de Dag wil aan dacht besteden aan dit soort conflicten door beide partijen in de krant aan het woord te la- Ruzies kunnen worden aangemeld bij de redac tie van het Gesprek van de Dag. Postbus 54. 2300 AB Leiden of telefonisch van 9.00 tot 16.00 uur. 071-356440. Het Galgewater ligt er vredig zwart bij. Het licht van de lan taarns onthult een rimpeling zo licht, dat zij de indruk ver sterkt. dat de stroom geen haast heeft vanavond. Aan de overzijde van Sjaaks Waterlijn ligt een mooie grote donkere boot. Waarom ligt die boot daar? Dient hij nog enig ander doel dan daar te liggen? Ik kijk naar de zwartglimmende ste ven en ruik teer. Ze teren zulk soort schuiten toch nog wel te genwoordig? Of zou ook daar voor een moderne variant zijn bedacht? Eentje die ruikt naar niks. Niets blijft wat het is. Dat zie ik als ik door de ruiten van de boot naar rechts kijk. Pizza Hut staat er op de gevel. Niet meer Bellevue. Er valt niet naar te kijken. Dat we hebben toege staan dat tegenover de Blauw poortsburg op een van de mooiste punten van Leiden pizza's worden verkocht vol gens een Amerikaanse succes formule. Zwakte is het. Slapte. We houden uitverkoop van al les wat van waarde is. Pizza Hut prijkt er op een pand waar en verdrietig. Het Galgewater zal dat een zorg zijn. Altijd zonde, dat je het laatste laagje van zo'n duur op fles ge gist biertjè niet op mag drin ken. Ik kijk of ik het Lido kan zien. Zo lang ik me kan heu gen. staat dat filmhuis daar. Vaak verbouwd, nooit wat ge worden. maar wel ons eigen Leidse Lido. Wanneer zal het complex worden gesloopt, om dat een Amerikaanse filmdis tributeur er een hyperding voor in de plaats wil zetten? Zo'n megaidjkkast met alleen maar 'hamburger'-films. Kan morgen gebeuren. We beseffen niet hoeveel stof felijke en geestelijke zaken van waarde we verloren laten gaan. Hoe we ons uitleveren aan de cola-cultuur. Een laatste slok. Het Galgewater laat ik verder zijn gang maar gaan. Ik zit dicht tegen de oprichting van de partij van de weemoed aan. Dat we onze handel verdorie niet beter bewaken. Als ik voorbij Bellevue loop mompel ik: 'Dag Koos.' 'Dag Koos' veel Leidenaars herinneringen hebben liggen. Waarom is de bar waar ik de eerste biertjes dronk gesloopt? Waarom be waren we niet wat goed is? Wat is er gebeurd met het tafeltje, waaraan mijn vader zijn kaart je legde? Ik sluit de ogen en verlang terug. Ik wil dat portier Koos straks weer aan de deur staat, als ik voorbij loop naar het Lido-theater. 'Dag heer.' 'Dag Koos.' Nog maar een triple en de krant. Het oog valt op het kop je: Europese film bang voor GATT-akkoord. Strekking: Amerika wil dat Europa de in voer van Amerikaanse films niet belemmert. Hebben wij dat ooit één dag gedaan? Lang voordat Bellevue overstag ging. hebben we toch al onze film en televisiecultuur opgeofferd aan de Amerikaanse. Als Ne derland ergens vol van is. dan is toch van die zieke Holly - wood-uitwerpselen. Vervuilde grond kun je nog saneren. Maar hoe krijg je al die met ge welddadige, geestvernauwen- de beelden volgepropte hoof den weer schoon? Ik ben boos Je hebt mensen die niet voor het geluk in de wieg zijn gelegd 11 en soms de raarste dingen meemaken: pechvogels dus. Het Gesprek van Dag bombar deert met een zekere regel maat een regiogenoot tot 'Pechvogel van de week'. Het Leidsch Dagblad verrast de estiuitverkorene met een mooie eeislagroomtaart van banketbak- )94kerij Van Dam. Vindt u dat ;erj uzelf voor deze eervolle ver zet melding in aamerking komt, twijfel dan niet om met ons contact op te nemen. Ook mag iël u familieleden, vrienden of bu- beren voor deze prijs nomineren. iouU kunt bellen tijdens de werk- vvedagen van 8.30 tot 16.30 uur eteop het nummer 071-356440. di Ook kunt u schrijven: Leidsch va|Dagblad, t.a.v. Het Gesprek ian van de Dag, Postbus 54, 2300 izej AB Leiden, s it I o|De taart is net zo groot als deze dii pechvogel. Over zijn belevenis- its|sen kan Kevin zelf niet vertellen. itelDe enige geluiden die hij uit- anjbrengt zijn 'wééé', 'haaa' en iets vaijdat klinkt als 'prrrssst'. Kevin is iko|negen maanden. Zijn korte le- oojven werd tot nu toe telkens ver- deistoord door pech. „Tijd om Ke- irdlvin nu - met het nieuwe jaar in i djzicht - het allerbeste toe te wen kte!sen. Ik hoor iedereen om ons egijheen altijd zeggen dat hij een dejechte pechvogel is", zegt zijn on moeder Caroline vgn der Wey- oojden. Voor de pechvogeltaart is Kevin in ieder geval groot ge noeg. Het jongetje blijkt een de groot liefhebber van slagroom injen valt gelijk aan. lidHet begon allemaal toen Kevin ieiJ negen maanden geleden werd res' geboren, zegt zijn moeder. Hij oit kwam negen weken te vroeg, bei dus eigenlijk zou je kunnen zeg- vajgen dat Kevin nog maar zeven tdmaanden is. „Hij is in het Elisa- injlbeth-ziekenhuis geboren maar »ea moest gelijk door naar het aca- i d|demisch ziekenhuis omdat hij of aan de beademing moest. Ver- 3 in volgens ging hij weer terug naar .het Elisabeth, maar toen ont- I dekten ze al snel een ruisje. ~J Bleek dat de ader tussen de longslagader en de lichaams ader zich niet had gesloten. Normaal gebeurt dat automa tisch vlak na de geboorte maar bij Kevin niet", aldus Caroline. Kevin werd geopereerd maar hij knapte daarna niet echt op. „Op een gegeven moment ging het echt heel slecht en toen bfeek dat de operatie niet gelukt was. Kevin moest opnieuw onder het mes. Nu zit die ader dicht, al thans bijna. Er zit nog een miL nuscuul gaatje in maar volgens de doktoren is dat niet zo erg. De artsen hadden bij de ge boorte beloofd dat Kevin na tien weken naar huis zou mogen. Door complicaties (ontstekini gen) en de operaties werd het echter later. „Dat was natuurlijk al pech hebben", zegt moeder Caroline. „Maar toen hij einde lijk met ons mee mocht, ging Jiij naar huis met een liesbreuk. Ij)e doktoren wilden dat euvel niest direct verhelpen, het was alle-i maal te snel op elkaar. Boven dien had Kevin in het begin weinig last van die liesbreuk. Maar het werd steeds erger. Uit eindelijk zou hij begin oktober opnieuw naar het ziekenhuis gaan voor een operatie. Maar het moest worden uitgesteld: Kevin was verkouden en toen durfden de artsen het niet aan. Twee weken daarna ging de operatie uiteindelijk door." Al die pech heeft overigens niet tot gevolg gehad dat Kevin een norse, chagrijnige 'man' is ge worden. Sinds hij geen last meer heeft van zijn lies, lachten babbelt hij wat af. Een stoere j jongen, die wél ietwat is achter gebleven in zijn ontwikkeling, Door alle bezoekjes aan het zie kenhuis heeft hij nog geen tij<l gehad om te leren kruipen, bij voorbeeld. Groeien doet hij ove rigens als kool. „Ook tijdens de perioden in het ziekenhuis bleef hij gewoon doorgroeien", zegt zijn trotse moeder. „Zelfs zijni haar: dat is twee keer afgescho ren geweest maar moet je kij-) ken wat voor bos hij nu weer heeft." Het gezin Van der Weijden hoopt dat Kevin een rustig nieuw jaar in gaat. Dat heeft Ke vin verdiend maar ook de ande re gezinsleden, vader Leo, de; zonen Tim en Brandon en dochter Amy. Want die stonden door al het gezeul naar het zie kenhuis ook onder zware druk, zegt Caroline. Zelf klapte ze op Bedrijven in de Randstad lopen de kans binnenkort bezoek te krijgen van Yvonne van Gennip. de Koningin van Calgary. De voormalig schaatsster wordt 'sales representative' voor het bedrijf La Promesse, dat feestjes organiseert. Het is de eerste job die de Haarlemse accepteert na haar mislukte horeca-avontuur. In oktober werd bekend dat Van Gennip uit de Bussumse crois- santerie Le Pierrot zou treden. Van Gennip begon de broodjes zaak samen met haar schaats- vriendin Gré van de Smissen- Tijmes. Ze zegde haar baan bij verzekeringsconcern Equity I.aw ervoor op. De samenwer king tussen de twee ex-schaats sters liep echter birnen een half jaar spaak. Van Gennip: „Ik vind het niet netjes om en plein pu blic le vertellen wat er zich tus sen ons heeft afgespeeld. Daar heeft niemand iets mee te ma ken. Maar we zijn nog steeds vrienden, hoor." Vrijwel direct nadat het einde van haar Bussumse avontuur was aangekondigd, greep Adri Bontenbal de telefoon. Yvonne van Gennip was de vrouw waar op de directeur van La Promes se zat te wachten. Hij zocht ten slotte al langer iemand uit 'de categorie Bekende Nederlan ders'. Bontenbal: „Het is voor ons als organisator van feesten soms lastig om bij bedrijven binnen te komen. We verwach ten dat iemand als Yvonne van Gennip dat makkelijker afgaat. Bijna iedereen heeft een positief gevoel bij Yvonne. Op verzoek van The Queen of Calgary geldt de verbintenis voorlopig slechts voor drie maanden. Tot genoegen van Bontenbal. „Als Yvonne het goed doet en als het werkt, gaan we natuurlijk door." Bijna zes jaar na haar gouden zegetocht in Canada is Van Gennip nog steeds gewild bij de media, bij reclamemakers en het grote publiek. „En dat werkt toch beklemmend voor mij", zegt Van Gennip. „Ik heb nog steeds het gevoel dat iedereen met me meekijkt. Ik moet met die aandacht leren omgaan. Maar ik ben al een stapje verder dan zes jaar geleden. Ik ben geen hopeloos geval, hoor." een gegeven moment in, in een iets rustiger periode. De span ningen waren haar even te veel I geworden. Als het even meezit hoeft Kevin pas als hij drie jaar I is, weer onder het mes. Ditmaal I voor een operatie aan zijn pias buis die iets te kort is. I ANNET VAN AARSEN Hit van André van Duyn goed ontvangen in pizzeria's De pizza begint in Nederland een nationaal produkt te wor den. Onder blond en jong en oud en grijs. Ik kan me nog een anekdote herinneren over een monteur die in de late jaren ze ventig een overwerkdiner decla reerde en op het bonnetje schreef: 'Piet Seria'. Een grappi ge verschrijving, maar de boek houder prakkizeerde zich suf omdat er in de straat waar het personeelslid had gegeten hele maal geen meneer Seria woon de. Maar inmiddels weet bijna iedereen hoe het woord ge schreven wordt. Én hoe de pizza smaakt. Niete schlekteü Hoe populair die smakelijke Ita liaanse discus is, mag blijken uit de jongste hit van André van Duyn, met daarin de alom ge bezigde kreet 'Effe wachtel' Bij de Free Recordshop zijn ze zo vriendelijk even het eerste couplet van deze carnavalskra ker te laten horen. De winkelbe diende drukt de koptelefoon te gen de telefoonhoorn. En ja I hoor, daar is onze Nationale Lolbroek. 'Ik kom aan u vertel len dat u pizza's moet bestellen. Een pizza is een ronde schijf met kaas en veel tomaten. De onder kant is van karton maar dat heeft niemand in de gaten. Een aardige reclame voor de pizzeria's? Bij de Pizza Hut in Leiden vindt men van wel. A. Kooien, super visor aldaar, is niet zo'n liefheb ber van het carnavalsgenre. „Maar", zegt hij, „voor de bran che is het natuurlijk een heel aardige reclame. En er komt hier ook publiek dat dit soort liedjes waardeert. Dus het werkt twee kanten op. Over die bo dem van karton zit ik niet al te veel in. Dat is een geintje. Sinds Iglo die reclame over die bodem heeft gemaakt, is dat in het brandpunt van de belangstel ling komen te staan. Wij hebben trouwens de keuze uit twee bo dems. De gewone krokante en de Amerikaanse, die wat luchti ger is. De vraag naar de pizza groeit nog steeds. Persoonlijk vind ik het nummer van Van Duyn niet echt leuk, maar mis schien is het een idee om de man tegen carnaval als stunt in onze zaken dit nummer te laten zingen. De kreet 'effe wachte' hoor je te pas en te onpas. Als de leveranciers aan de deur ko men is het eerst: 'Effe wachte!"' Bij Bella Italia vinden ze de plaat'van onze Dré erg leuk. „Echt waar. Als het maar geen slecht nieuws is, is alles goed. Of we een pizza André van Duyn op het menu gaan zetten tegen carnaval? Misschien wel, waar om ook niet. Maar dan moeten we eerst wel weten wat er in gaat." Mevrouw Fuchs is de echtgeno te van meneer Fuchs. Meneer Fuchs is niet alleen maar echt genoot maar tevens secretaris van de Leidse carnavalsvereni ging De Spoorbumpers. Me vrouw Fuchs: „Ik vind dit een ontzettend leuk nummer. Je hoort het overal. Bij de bakker. bij de slager. En als ik mijn hond uitlaat en aan zijn riem trek en zeg: even wachten!, dan hoor ik achter me meteen 'Pizza!'. De tekst is makkelijk en de melodie is eenvoudig mee te zingen. Dat is heel belangrijk voor het carnaval." Zo, dat is in teressant, dat hebben we nooit geweten. Jan Ouwerkerk van het gelijkna mige café in Leiden vindt het deuntje wel leuk. „Maar het had net zo goed 'Couscous' kunnen heten. Een simpele tekst. Maar dat is de basis van ieder goed nummer. Wat ik een aardig car navalsnummer vond? 'Zo sto ned als een garnaal' van Van Kooten en De Bie. Tip voor Rijk de Gooyer en Johnny Kraaykamp: op de wijze van 'Wij dansen samen de bos- stella' het nummer 'Lasagna'. Laaa la la la la la la lasagna! Ja, la la la la la la lasagna! Baby gebruikt totaal 6000 luiers Er is een mestoverschot in Ne derland. Van dierlijke mest. Dat is bekend. Dat onze zuigelingen ook voor een aardige stapel zor gen is wat minder bekend. En dat terwijl die stapel uitwerpse len meestal ook nog eens zijn verpakt in milieuonvriendelijke luiers. Er zijn zelfs mensen die zeggen dat gebruikte luiers jaar lijks liefst vijf procent van onze afvalberg uitmaken. Er moet dus wat gebeuren. En er gebeurt ook wat. Zo stelt GroenLinks voor wegwerpluiers extra te belasten. En de ge meente Haarlem gaat volgend jaar een premie van vijfenveer tig gulden betalen aan huishou dens die louter gebruik maken van katoenen luiers in plaats van wegwerpluiers. „O, wat goed", is de reactie van Pauiy Welling. „Een prachtig idee is dat." De 51-jarige Leidse drijft sinds een tijdje de zogeheten 'Luier Express', een bedrijfje dat ka toenen luiers verhuurt, wast en opnieuw verhuurt. Hergebruik is niet alleen goedkoper, maar ook nog eens milieuvriendelij ker is de filosofie erachter. „Toen ik twee-en-een-half jaar geleden hoorde van de Achter ste Molen - een bedrijf dat lui ers verhuurde en waste - was ik meteen verkocht. Een kant-en- klaar produkt, beter voor het milieu dan wegwerpluiers. Dat wil ik ook, dacht ik", zegt Wel- ling. En dat is haar gelukt. Op dit moment heeft zij zevenentwin tig klanten in Leiden en omge ving. „En er zit nog steeds een stijgende lijn in. Al zijn er nog altijd mensen die er toch niet aan durven. Ze denken nog steeds aan die grote, ouderwet se luiers met spelden. En er zijn mensen die een tijdje onze lui ers gebruiken en er dan toch weer mee stoppen. Niet omdat het niet bevalt, maar omdat hun kennissen zich hardop af vragen waar ze toch mee bezig zijn." Je zou eerder het omgekeerde kunnen beweren volgens Wel ling. Oftewel: waar zijn die ken nissen in 's hemelsnaam mee bezig? Ze laat een artikel zien uit de Consumentengids om het milieuonvriendelijke van de wegwerpluiers nog eens te on derstrepen. Wat getallen: een baby zou gemiddeld 2400 luiers per jaar gebruiken en dat twee ëneenhalf jaar lang. Een totaal derhalve van 6000 luiers, als we uitgaan van zeseneenhalve ver schoning per dag. Die luiers bestaan voor vijftien tot dertig procent uit kunststof en verder voor een groot deel uit hout. Naar schatting zijn er voor een kind in totaal zes tot twaalf naaldbomen nodig. De kosten: ruim 3000 gulden voor een kind, bij een luierprijs van 55 cent per stuk. Bij het huren van luiers zou dat enkele hon derden guldens minder zijn. Dat is nog niet het enige. Vol gens Welling zijn de katoenen luiers niet minder van kwaliteit dan de wegwerpluiers. „Het to verwoord voor de fabrikanten van wegwerpluiers is droog. En katoen is nat. Alleen, nat wil niet per definitie zeggen dat de Als het even meezit, hoeft pechvogel Kevin pas weer onder het mes als hij drie jaar oud is. foto jan holvast „Ik kom aan u vertellen dat u pizza's moet bestellen." luier dan slechter is voor het kind." Nee, de keus van Welling is dui delijk. Blijft de vraag hoe ze al die luiers kan wassen. Dat moet toch een heidens karwei zijn? Dat valt mee. Wekelijks brengt ze de stapel luiers naar wasserij De Arend aan de Herensingel. „Met mijn wasmachine is dat natuurlijk niet te doen. Boven dien, hier gebruiken ze ook nog eens minder water dan ik thuis zou doen." Alleen die stank hè. Zeventwin tig klanten die elk tussen de dertig en zestig luiers inleveren, dat moet wel stinken. „Dat valt echt wel mee", zegt Welling. „Zo vies is het niet. In het begin waste ik ook steeds heel uitvoe rig mijn handen. Nu niet meer. Ik ben er inmiddels aan gewend geraakt. Ia. ik zou die luiers zelf gebruikt hebben. Wèt zeg ik. Ik hèb mijn twee kinderen een jaar of dertig geleden grootgebracht in katoen. Al was er toen niets anders, Dat ging fantastisch." HERMAN JOUSTRA» Pauly Welling en een van haar 'buurluiers': „Beter voor het milieu dan wegwerpluiers." foto jan holva

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17