Megabioscoop aan het Spui Aantal lokale politieke partijen groeit als kool Het is hardy maar zo wil dat tuig het f Beriyn tweede kantoor i Vrouwen schrijven niet sneller een bon uit' Randstad TT f -g 0 Kondor Wessels opent inï |H Recordcijfers voor reisorganisatie Vrij Uit ZATERDAG 11 DECEMBER 1993 Jiz CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -356439, PLV -CHEF MEINDERT VAN DER KAAIJ, 071 -35644 Alphenaar hoofdrolspeler in vuurwerk-campagne ALPHEN AAN DEN RUN- ANNET VAN AARSEN Bij de begroeting is het meteen al schipperen. Zijn rechterhand zit in een handschoentje en de vingers zijn een stuk korter. Jor dan van Loon lost het probleem op door zijn linkerhand uit te steken. Het leven van de 20-jarige AJ- phen&ar veranderde in één klap op 1 januari 1993, om 00.10 uur precies. Een vuurwerkbom ont plofte in zijn hand. Jordan is nu één van de zes vuurwerkslacht offers die figureren in de cam pagne 'Je bent een rund als je met vuurwerk stunt'. Hij mist zijn linkeroog, twee kootjes van zijn rechterduim en van de ring-, middel- en wijsvinger één kootje. Binnenkort hangt zijn afbeel ding niet alleen in scholen maar ook op reclame-zuilen in de ste den. Het is voor het eerst dat de campagnevoerders, het ideële reclamebureau Sire en de Stich ting Consument en Veiligheid, echte slachtoffers portretteert op onder andere posters, post kaarten en placemats. Terecht, vindt Jordan. „Ik denk niet dat jongens ophouden met knoeien met vuurwerk, als ze André van Duin op tv zien, verkleed als rotje. De campagne is heel hard, maar zo wil dat 'tuig' (ja dat zeg ik nu wel, maar zo was ik zelf ook) het toch? Laat de harde re aliteit maar zien, ze willen het hard in hun gezicht gezegd heb ben." Doodsbenauwd Zijn moeder zegt dat zij nooit meer bang hoeft te zijn dat één van de gezinsleden ooit nog maar een rotje aanraakt. Jordan is eenvoudigweg doodsbe nauwd geworden voor vuur Jordan van Loon: „Het deed niet echt pijn, het bloedde ook niet hard." werk, zijn broer Nino heeft er absoluut geen zin meer in om tijdens de jaarwisseling te knal len. Nino was degene die Jordan vorig jaar naar binnen bracht. „Het was geen prettig gezicht", zegt Jordan. „Ik zag alleen dat het mis was met mijn hand, maar Nino heeft alles gezien. Het deed niet echt pijn, het bloedde ook niet hard. Ik voelde ook een straaltje bloed bij mijn oog lopen, en ik had zoiets van 'waarom wil dat oog niet open'. Nou er zat dus geen oog meer, het was gewoon een zwart gat. Het zag er allemaal heel luguber uit en ik ben blij dat niet veel mensen het gezien hebben. Want de mensen die het wél ge zien hebben, hebben er nog steeds moeite mee." Jordan had het kruid van vijf tig strijkers in een parfumflesje gedaan. Hij stak de bom aan, die vervolgens direct ontplofte. Zijn broer Nino: „Het was een echte fragmentatiebom. Tien dagen na het incident bleek pas dat er ook een stuk glas was terechtgekomen in het hart van Jordan. Na een hart- foto henk bouwman operatie kwam dat uiteindelijk vrij snel goed, maar Jordan zal nog een paar jaar onder behan deling blijven voor zijn oog en zijn hand. „Volgend jaar krijg ik een glazen oog. dat meebe weegt. Daarvoor moeten eerst de oogleden worden geope reerd. En ze gaan een teen op de plaats van mijn duim zetten zodat mijn hand weer een pin Bioscopen in Den Haag krijgen een fikse opknapbeurt. Zo wordt Asta aan het Spui verbouwd tot een zogeheten megabios met tussen de zes en acht zalen die plaats bie den aan zo'n 1700 bezoekers. Daarnaast gaat eigenaar MGM het Cineac aan het Buitenhof totaal .renoveren; het moet het 'toptheater' worden van Den Haag. DEN HAAG MEINDERT VAN DER KAAIJ Wanneer Asta over enkele jaren gereed is, sluit bioscoop Odeon aan de Herengracht voorgoed zijn deuren. In de reeds ver bouwde zalen in Babyion draai en straks voornamelijk kunst zinnige films. Komend voorjaar begint de verbouwing van het Cineac. MGM, die in alle grote steden theaters bezit en ook in Leiden plannen voor een mega-bio- scoop heeft, wil het theater een chique uitstraling geven en ver andert daarom de naam in Tus- chinski Den Haag. De bioscoop krijgt straks zes zalen en een grand café. De zalen worden ge schikt gemaakt voor het over dag houden van congressen. Na afronding van de renova tie, naar verwacht eind 1995, begint MGM aan de ingrijpende verbouwing van het Asta:thea- ter. Daarvoor is een overeen komst gesloten met Vendex die op de begane grond een winkel galerij bouwt. De zalen komen op de eerste verdieping en zijn met de roltrap bereikbaar. On der het complex komen naar verwachting zestig a tachtig parkeerplaatsen. Het Odeon aan de Heren gracht, nu nog onder meer een zogeheten riksbioscoop, gaat op termijn dicht. MGM onderhan delt met Den Haag over de pre cieze sluitingsdatum. Het per soneel kan in de andere biosco pen aan de slag. De bioscoop Babylon, in het gelijknamige kantoor- en winkelcentrum bij het Centraal Station, blijft een 'art-house' waar vooral kunst zinnige films worden vertoond. De MGM-bioscopen trekken op moment vooral een heel jong publiek, zo blijkt uit onder zoeken. Met meer verschillende Dienst parkeerbeheer is misverstanden zat LEIDEN ANNET VAN AARSEN Ze merken het meteen bij Par keerbeheer in Leiden, wanneer er verhalen over de dienst wor den gepubliceerd. De parkeer- controleurs waren dan ook niet blij met publicaties over onder andere 'Handleidingen be- zwaarmaken tegen naheffingen parkeerbelasting' en het 'Par- keerboetespel'. „Een negatief stukje? Weken erna hebben we er nog last van op straat", zegt plaatsvervangend hoofd Den Boef van de dienst. Hij stuurde het Leidsch Dag blad een uitnodiging om eens 'mee te lopen'. Want, zo zegt hij, over de werkwijze van de dienst Parkeerbeheer en de par- keercontroleurs bestaan nogal wat misverstanden bij een deel van het publiek en als je eens meeloopt kun je zien waar het werkelijk om gaat. Tijd dus, om het uniform maar eens aan te trekken. Dat blijkt overigens nog een heel gedoe. De uitdruk king 'die pet past ons allemaal' gaat pas na lang zoeken op. De dienst Parkeerbeheer zit niet echt ruim in de hoedjes, maat 60. Maar uiteindelijk loopt er dan toch een nieuwe, zeer tijde lijke 'metermeid' - zoals veel Leidenaars vrouwelijke parkeer- controleurs noemen - op straat, samen met Edwin Verhoeven, hoofd-parkeercontroleur. l iet 'last hebben van...' zoals Den Boef het noemt, valt hon derd procent mee. Op deze re genachtige. rustige vrijdagmor gen lopen er niet veel 'overver hitte' foutparkeerders op straat. Geen scheldpartijen, slechts hier en daar wat vragen van voorbijgangers. „Ik heb net een nieuw wagen tje gekocht", zegt een man in een grote rode slee. „Maar hoe moet dat nu met de parkeerver- gunning? Die staat nog op het kenteken van mijn vorige auto geregistreerd." Het probleem is snel opgelost, bij het kantoor aan de Zonneveldstraat kan di- Velen reageren schouderophalend als ze een bon achter de ruitewisser vinden, maar soms ontstaan lange discussies tussen automobilist en par- keercontroleur. foto jan holvast reet een nieuwe vergunning worden gehaald. „Als u even uw kentekenbewijs meeneemt", meldt Verhoeven. Opdracht Een deel van de foutparkeerders heeft volgens hem bij een bon achter de ruit zoiets van: 'Nou ja, ik wist dat dit kon gebeuren'. Maar aan de andere kant heeft het systeem in Leiden - de ge meente int parkeer belasting - tot gevolg dat een aantal par keerders koste wat het kost on der de 'boete' uit probeert te komen. Een parkeerovertreding wordt door het publiek - omdat de sanctie een naheffing par keerbelasting is - niet gezien als een volwaardige overtreding. De discussies, die dan volgen, lopen nu en dan uit de hand. „Je blijft altijd op je hoede", zegt Verhoeven. Een groot misverstand is, vol gens de parkeercontroleurs, dat zij per dag een bepaald aantal bonnen moeten uitschrijven. „Fout dus, een dergelijke op dracht krijgen we niet mee. Maar een heleboel mensen denken dat het wel zo is", aldus Verhoeven. De enige opdracht die de dienst in dat opzicht van de gemeente heeft meegekre gen is 'budgettair neutraal uit komen'. Ofwel: winst maken hoeft niet en verlies maken mag niet. Op de Lange Mare staat een auto zonder dagkaart of vergun ning geparkeerd op een vergun ninghoudersplaats. Verhoeven trekt zijn bonnenboekje. Even later, op de Oude Vest, haalt een man op sloffen de parkeer controleurs in. In zijn hand een parkeervergunning. „Ik ben ver geten mijn parkeervergunning achter de ruit te leggen", zegt de man. De bon wordt ver scheurd. „Hoewel we dat niet hoeven te doen", zegt Verhoe ven. „Deze man heeft namelijk niet aan de eisen voldaan." Korte ronde Veel mensen hebben volgens hem onterecht het idee dat vrouwelijke parkeercontroleurs sneller hun bonnenboekje trek ken en onredelijker zijn als mensen verhaal komen halen. Weer een misverstand, aldus Verhoeven. „Wat ze misschien niet weten is, dat er bij de dienst meer vrouwen dan man nen werken, dat er meer vrou wen de straat op gaan dan mannen. De kans is dus veel groter dat je bij foutparkeren een bon krijgt van een vrouw." Het wordt een korte ronde. Er zijn dan ook weinig foutpar keerders, overal in de binnen stad is ook voldóende parkeer ruimte. „Een verdienste van het parkeerbeleid. Een paar jaar ge leden kon niemand zijn auto kwijt in de stad", zegt Den Boef bij terugkomst. „Hoe voelde het nou, de straat op in uniform? Kom je nu bij ons solliciteren?" Toch maar niet, deze verslag geefster voelt een zekere schroom bij het schrijven van bonnen. cetfunctie krijgt." Grote psychische schade heeft Jordan er niet aan over ge houden, zegt hij zelf. „Je merkt wel, op school bijvoorbeeld, dat veel mensen niet zo snel meer met je komen praten. Waar schijnlijk weten ze niet hoe ze moeten reageren. Het maakt me niet zoveel uit. Als ik men sen interessant vind, stap ik zelf wel op ze af. Of die mensen in de kroeg die zeggen: 'Joh, haal dat lapje van je oog, dan zie je beter'. Nou dan haal ik het lapje van mijn oog af en dan weten ze gelijk niet meer wat ze moe ten zeggen", aldus Jordan. „Ik had een grote terugslag ver wacht maar die is niet geko men. Ik ben niet iemand om weken achter elkaar depressief te zijn." Maar toch werd er bij de klap tijdens' de vorige jaarwisseling in één keer een droom wegge blazen. Jordan had stille hoop op een toekomst als profvoet baller. „Ik ben goed in voetbal, ik heb zelfs een seizoen bij Ajax gezeten. Het was een mogelijk heid, profvoetballen. Maar dat kan niet meer. Met die hand zou het gewoon gaan, maar met mijn oog kom ik de keuring niet door." Jordan vindt zelf dat er ge noeg mogelijkheden overblijven als hij dit jaar zijn havo-diplo ma haalt. „Iets in de handel, of iets met talen misschien", zegt hij. „Ik heb vrij veel interesses." In deze tijd heeft de Alphe naar het nog wel eens moeilijk. Met de regelmaat van de klok klinken er harde knallen buiten. „Daar zitten vuurwerkbommen tussen", zegt Nino. Jordan: „Mijn eerste reactie, is telkens naar buiten te rennen en ze mijn hand onder de neus te du wen." LEIDEN RUDOLF KLEUN Het bouwbedrijf Kondor Wes sels wil het komend jaar een tweede kantoor in Berlijn, bij Potsdam, openen. Dat is nood zakelijk door de groei van het aantal projecten van het con cern in de Duitse hoofdstad. Dat kondigde het lid van de raad van bestuur D. Wessels gis teren aan op de jaarvergadering van de onderneming in Leiden. Kondor Wessels heeft de afge lopen jaren 'F met projecten zijn de meest«u huizen al verkocht. Van eetsl project dat in de periode 1994k 1995 zal worden gerealiseerju zijn nu al 80 van de 335 huizei n verkocht. ti o H. Hazewinkel, financiëlju man binnen de raad van ber< stuur, verdedigde het terughou b dende dividendbeleid. Hoewad ook het afgelopen jaar een beteo resultaat werd gehaald, is de di 0 videnduitkering verlaagd vaijB 1,80 gulden tot 1,50 per aanjv deel. Haze een enorme groei doorge maakt. Dat is vooral te dan ken aan de ac tiviteiten in Duitsland. Ook in 1994 verwacht het be drijf een verdere groei van om zet en winst. De omzet zal naar verwachting op 880 miljoen gul den uitkomen, terwijl de winst in elk geval meer dan de 23,4 miljoen gulden (na aftrek van belastingen) van het afgelopen Duitsland bouwt vooral veel huizen Inmiddels wordt 32 procent van de omzet in Duitsland ge haald. Over' enkele jaren moet dat 50 procent zijn. De omzet in Nederland zal naar verwachting niet verder groeien. Het afgelo pen jaar ging het daarbij om 472 miljoen bij een totale omzet van 696 miljoen gulden. Vooral de woningbouw in Duitsland groeit sterk. Utiliteits bouw (vooral kantoren) blijft achter. Volgens Wesselss-is de woningmarkt in Duitsland nu vérgelijkbaar met die in Neder land. Voordat wordt begonnen winkel wees ii dit verband ojL de eisen diip de Duitse overheid steJE bij de finanjb ciering va|d woningbouw en grondaankori pen. Die moeten voor een groojv deel uit eigen vermogen wordejs bekostigd. Wessels verklaardjv desgevraagd dat de groep op d|z moment nog geen beursnotés ring in Duitsland overweegtf Kondor Wessels wil eerst verdeje groeien op de Duitse markt oijr dan een geschikt moment voo c zo'n notering af te wachten. I r Voor bestuurslid H. van de g Maas was de jaarvergadering zijn laatste in deze hoedanig! heid. Hij nam gisteren afscheid r na 22 jaar in de directie van resiü pectievelijk IBB Kondor en Konjï dor Wessels zitting te hebbeje genomen. Ter gelegenheid vajf zijn afscheid is hij benoemd to|r officier in de orde van Oranjtl Nassau. De Leidse burgemees r ter C. Goekoop speldde hem dje bijbehorende versierselen oj< tijdens zijn afscheidsreceptie io de Leidse Schouwburg. 1 soorten accommodaties met bijpassende films, hoopt het concern ook ander publiek te trekken. Vandaar dat de prijzen straks per bioscoop een klein beetje gaan verschillen. Nu be zoekt de Nederlander gemid deld één keer per jaar de bio scoop. De directie hoopt dat het bezoekersaantal met tien pro cent per jaar gaat stijgen. Nog dit jaar slaat concurrent Warner Brothers de eerste paal van een groot complex in Sche- veningen. Deze mega-bioscoop krijgt acht zalen. Bernard Stöxen haalde veel publiciteit met zijn partij Leiden Weer Gezellig. Stöxen maakte van 1-986 tot 199C deel uit van de gemeenteraad. archieffoto loek zuyderdui Gemeentebelangen Rijnsburg, Verenigd Noordwijk, Iniatief- groep Democratisch Alphen, Leefbaar Oegstgeest, Stadspartij Leiden; de lokale partijen ruk ken langzaam maar zeker op. In Nederland zijn er nu, naar schatting van de Vereniging Plaatselijke Politieke Groeperin gen VPPG, ongeveer zeshon derd. Sinds de vorige gemeente raadsverkiezingen in 1990 zou den er ongeveer honderd zijn bijgekomen. Meest opvallend is dat ze zich steeds meer in de middelgrote en grote steden manifesteren. Afgelopen maandagmiddag sloot de termijn waarop nieuwe, nog niet landelijk geregistreerde partijen zich konden aanmel den voor de gemeenteraadsver kiezingen van volgend jaar. Bij na vier jaar geleden deden de plaatselijke partijen het goed, ze boekten een zetelwinst van 15,5 procent in vergelijking met de daaraan voorafgaande gemeen teraadsverkiezingen. Lokale partijen die zich nu voor het eerst hebben gemeld bij hun gemeente, bestaan geddeltelijk uit 'bekende ge zichten'. Vooral het dreigende verkiezingsdebacle van de PvdA heeft ervoor gezorgd dat in ver schillende plaatsen PvdA-ge- meenteraadsleden uit hun frac tie zijn gestapt en zich nu pre senteren als nieuwe lokale poli tieke partij. Deze situatie doet zich bij voorbeeld voor in het Noord hollandse Graft/De Rijp en Pur merend, en in het Gelderse Am- merzoden. Maar ook het CDA en de WD hebben in een aantal gevallen te maken met uittre dende fractieleden die terugke ren in een lokale partij. Steeds meer laten lokale par tijen zich zien in grotere steden. Sinds Ï990 zijn er nieuwe 'loka len' opgericht in steden als Den Bosch, Arnhem, Leiden, Hilver sum. In Amsterdam is ECO 2000 opgericht, in Rotterdam de Stadspartij. Deze laatste is een voorbeeld van een lokale partij die is opgericht in reactie op de groeiende aanhang van ex treem-rechts. Hoeveel invloed plaatselijke politieke partijen in de komen de jaren krijgen in hun gemeen te, is de vraag. De partij Maars- sen 2000 bestaat binnenkort 2 jaar, maar is er in al die tij( nooit in geslaagd een wethou derspost te bemachtigen. Vol gens Maarssen-2000-raadsli< Nico van Kooten (tevens secre taris van de Vereniging Plaatse lijke Politieke Groeperingen wordt dat veroorzaakt door d machtsstrategie van de traditio nele landelijke partijen die ero[ uit zijn lokale nieuwkomers z( lang mogelijk buiten te sluiten Volgens Van Kooten gebeurt da ook in andere steden. Binnen de VPPG, waarbij 15( partijen zijn aangesloten, i geen gedragslijn afgesprokei ten aanzien van Centrumdemo craten en CP'86. De vervvach ting bestaat dat deze twe rechts-extremistische partijei na de komende verkiezingen ii veel gemeenteraden hun entre zullen maken. Van Kooten er kent dat er lastige situaties kun nen ontstaan als extreem-recht zich sterk maakt op terreinep waar juist een plaatselijke groej pering actief is. „Moet je me| hen meestemmen als ze eeü goed voorstel doen op bijvoor beeld verkeers-technisch vlak Dat is een probleem." BADHOEVEDORP Vrij Uit, in aantallen passagiers de grootste reisorganisatie van Nederland, boekte in het afgelo pen jaar een recordomzet van om en nabij de 200 miljoen gul den, 25 miljoen gulden meer dan in 1992. Het aantal passa giers steeg naar 800.000. Voor de komende tijd ver wacht directeur A. van der Geest geen stijging meer met percentages van 30 procent, zoals in de afgelopen vijf jaar het geval was. „Door de steedi groter wordende vraag naar au tovakanties - onze specialiteit zijn we explosief gegroeid. Ii heb de indruk dat het nu wa rustiger wordt. Voor 1994 ver wacht ik een stijging van l| procent."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16