Onrust over optuigen van woonwagenkamp Welkom in Rijnwoude 'Pronkstukken bewaren en koesteren Rijn- en Veenstreek In één oogopslag Alphenaar dwong man tot zelfmoord Coalitie verdeeld over zwembaden Rijnwoude Langeraar moet nog wachten op drempels TERDAG 11 DECEMBER 1993 chef cert visser, 071-356430, piv.-chef janet(van dijk, 071 -356413 ymwo?ienden vragen minister om vernietiging raadsbesluit 1 )e herinrichting van het woonwagenkamp aan de Raad- Jiuislaan in Leimuiden heeft tot grote onrust geleid bij de djcimwonenden. Aanleiding is het op 11 november geno- denen besluit van de raad om 195.000 gulden beschikbaar Iele stellen voor de opknapbeurt van het voormalige kamp. ~'n een brief aan het minister I. Dales van Binnenlandse laken vragen 22 omwonenden en het WD-raadslid J. rdi an Dam om schorsing of vernietiging van het raadsbe- luit. ■imuiden marieta kroft Het is uiterst vreemd dat het ollege van Jacobswoude plot- eling en abrupt in een korte ergadering voorafgaand aan en begrotingsvergadering een oor heel Jacobswoude belang- ijk punt er doorheen jaagt, onder rekening te houden met Ie belangen van de omwonen- len", schrijven ze. De buurtbe woners maken de minister erop ttent dat de herinrichting van iet woonwagenkamp slechts én dag van tevoren werd aan- ;ekondigd in een huis-aan- ïuisblad en dan nog wel onder le 'nietszeggende' omschrijving Taakstelling woonwagenplaat- en'. Er is geen openbare com- nissievergadering aan vooraf gegaan, waardoor de omwo- lenden niet in de gelegenheid '-"lijn geweest om te reageren. De actie is een initiatief van de plaatselijke huisarts J. "e|.ardenoije, die naast het kamp roont. Onder de onderteke- haars van de brief bevindt zich Politiebureau dkemade wordt veer opgeknapt jtoelofarendsveen et politiebureau in Roelo- jarendsveen, door brand aange tast, wordt weer opgeknapt. Zo spoedig mogelijk hoopt de poli tie er weer in te trekken. De .borto-cabines achter het bu reau, waarin zij nu verblijft, Ivorden weggehaald. De politie werd eind oktober floor de brand in één klap flakloos. Na eerst een paar da gen te zijn uitgeweken naar Lei- fnuiden, trok ze begin novem- per in porto-cabines die in ach ter het bureau waren neergezet. Volgens politieman J. Oppelaar is het behelpen in dit onderko pen. ,,Er is weinig ruimte. er Maar, omdat we weten dat het paar voor tijdelijk is, wordt het het WD-raadslid J. van Dam, het enige raadslid dat de vorige maand nog geen besluit wilde nemen. Het kamp staat overi gens sinds ruim drie jaar leeg. Nadat er een moord was ge pleegd, zijn de anderen vertrok ken. Zes plaatsen De provincie heeft er de afgelo pen jaren bij de gemeente di verse malen op aangedrongen om zes standplaatsen voor woonwagenbewoners te realise ren. B en W hebben daarvoor diverse locaties bekeken. Uit eindelijk stelden B en W de raad voor om het voormalige kamp met ruimte voor vier woonwa gens, weer in gebruik te nemen. Voor de andere twee moet nog een plaats in de gemeente wor den gezocht. Het is de bedoe ling dat de nieuwe bewoners zich over enkele maanden al aan de Raadhuislaan kunnen vestigen. De 23 Leimuidenaren komen in hun brief niet alleen op voor Geen voorrang oud-bewoners De voormalige kampbewo ners krijgen geen voorrang bij het verdelen van plaatsen in Leimuiden. Een geschil hierover met de bewoners is volgens gemeentesecretaris T. Meester 'zeer recentelijk' beslecht. De voormalige be woners meenden dat de huurovereenkomst nog steeds gold en zij nog recht hadden op de plek. In dat ge val zou er volgens de ge meente sprake zijn van flinke huurachterstand. De advoca ten van beide partijen zijn inmiddels tot de conclusie gekomen dat er van huur overeenkomst geen sprake meer is. hun eigen belangen, maar ook voor die van de toekomstige be woners. De plek is ongeschikt om er te wonen, menen ze. ,,Het terrein is niet geïntegreerd in een woonbebouwing, ligt pal naast de zeer drukke provincia le weg N7 en is ernstig ver vuild." Volgens de omwonen den zijn er betere plekken in de gemeente te bedenken, zoals in een toekomstige woonwijk in Woubrugge of achter de tennis banen in Leimuiden. Gemeentesecretaris T. Mees ter wijst erop dat B en W hele maal niet verplicht zijn om een voorstel eerst in een commissie vergadering te behandelen. Be handeling in de commissiever gadering zou weer vertraging hebben gegeven. Volgens Mees ter is het terrein helemaal niet verontreinigd. .Alleen het voor malige werkterrein is vervuild, maar dat is door een sloot afge scheiden van het kamp." Schadevergoeding In een brief eist Lardenoije van de gemeente Jacobswoude een schadevergoeding van bijna drie ton. Dat bedrag is de waar devermindering van zijn wo ning. Lardenoije wijst B en W erop dat hij zijn huidige woning kocht toen het kamp nog op enige afstand lag. Later werd het verplaatst in de richting van zijn woning. Bovendien werd het aantal plaatsen uitgebreid van twee naar vier. De afgelopen jaren heeft hij diverse keren geprobeerd om zijn woning te verkopen. „Diverse aspirant-kopers heb ben hier vanaf gezien vanwege de in het oog vallende ligging van het woonwagenterrein", al dus de plaatselijke huisarts. De gemeenteraad besluit vol gende week donderdag of hij de schadeclaim afwijst danwel laat onderzoeken door een schade- beoordelingscommissie. runwoude» Automobilisten zien voortaan in één oogopslag wanneer zij Rijnwoude binnenrijden. Op de toegangswegen worden ze in grote let ters welkom geheten. Na een aantal klachten besloot de gemeente vorige week de bestaande borden - met een in minuscule letters opgebouwd logo van Rijnwoude - aan te passen. Waar voorheen nog wel eens een automobilist wilde stoppen om te bekijken elke gemeentegrens hij nu ei genlijk passeerde, prijkt nu in kapitale letters: Welkom in Rijnwoude. foto hielco kuipers den haag/alphen moord te willen plegen, uit het flatraam ging han gen. De benedenburen waarschuwden daarop de politie. De volgende dag zou de Alphenaar het slacht offer hebben afgetuigd. Hij drukte diens keel dicht en probeerde zijn vingers te breken. Daarna dwong hij <^e man zijn polsslagaders door te snij den. Toen het slachtoffer bloedend op de grond lag, schreef de Alphenaar op de muur: Kill jezelf, Harry. Daarna vertrokken de drie naar Duitsland. Het slachtoffer bleef in leven. Volgens een psychiatrisch rapport is de ver dachte verminderd toerekeningsvatbaar. Hij zou onder strikte begeleiding van de reclassering moeten komen te staan. Over twee weken doet de rechtbank uitspraak. persbureau cerberus Een 23-jarige man uit Aiphen heeft gisteren voor de rechtbank in Den Haag een gevangenisstraf van achttien maanden, waarvan zes voorwaarde lijk, tegen zich horen eisen omdat hij een bewo ner van een flatwoning aan de Herculesstraat er toe wilde dwingen met een vlindermes zelfmoord te plegen. De Alphenaar was samen met twee anderen bij de man ingetrokken. In de kleine flatwoning sta pelden de spanningen zich al na enkele dagen op. Volgens het slachtoffer maakten de drie hem het leven zuur. In juni van dit jaar leidde dat ertoe dat het slachtoffer, dat al eerder had gezegd zelf- De collegepartijen CDA en WD in Rijnwoude zijn verdeeld over de toekomst van de gemeente lijke zwembaden De Dolfijn en Prins Willem-Alexanderbad. Beide partijen ondersteunen het voorstel van burgemeester en wethouders om het Koude- kerkse PWA-bad te 'privatise ren'. De WD wil het overnemen van het bad echter aantrekkelijk maken door de nieuwe expoi- tanten een subsidie in het voor uitzicht te stellen. Het CDA rept in zijn algemene beschouwin gen met geen woord over een gemeentelijke bijdrage. Volgens B en W is er geen geld om toe-" komstige zwembad-exploitan ten te ondersteunen. Ook over de toekomst van De Dolfijn lopen de meningen van de collegepartijen uiteen. Hier wijken de christen-democraten het meest af van het voorstel van B en W. Die willen geen geld meer steken in het over dekte bad in Hazerswoude- Rijndijk. Voor het CDA gaat dat wat ver. De grootste partij in de Rijnwoudse raad pleit voor een minimale opknapbeurt van De Dolfijn, zodat het bad in de toe komst aan de wettelijke eisen kan voldoen. Wordt de boel niet opgeknapt, dan moet het bad op last van-de zwembadinspec tie uiterlijk eind volgend jaar dicht. Het CDA schat de kosten van de noodzakelijke renovatie op één anderhalf miljoen gul den. Ondanks de slechte finan ciële situatie van Rijnwoude vindt de partij dit een verant woorde uitgave. Als het aan de WD ligt, wordt De Dolfijn net als het PWA-bad geprivatiseerd. „Lukt dat niet, dan is sluiting het enige alterna tief', stellen de liberalen vast. Maar ook in het geval van De Dolfijn behoort een gemeente lijke subsidie voor hen tot de mogelijkheden. De politieke partijen in Rijn woude reageerden gisteren in hun algemene beschouwingen op de eerder deze week gepre senteerde bezuinigingsvoorstel len van burgemeester en wet houders. Volgens B en W moet het PWA-bad worden geprivati seerd. De instellingen die vol gens B en W het bad moeten gaan exploiteren zien dat echter helemaal niet zitten. De fractie van SGP/RPF spreekt zich evenals het CDA uit voor het behoud van De Dolfijn. De huidige exploitanten van De Hazelaar in Hazerswoude-Dorp en de eventuele toekomstige ex ploitanten van het PWA-bad moeten volgens de partij kun nen rekenen op een gemeente lijke subsidie. De algemene be schouwingen van PvdA en D66 waren gisteren nog niet be schikbaar. Volgens Oppelaar wordt bin nenkort begonnen met het her- ;tel. Dat betekent vooral ichoonmaakwerk omdat er roet moet worden verwijderd. Bo vendien moeten enkele pla fonds worden vervangen. De to tale kosten bedragen ruim 100.000 gulden. Nu er een en ander aan het pand moet worden verbouwd, wordt het bureau gelijk 'pu blieksvriendelijker' gemaakt. ",De ruimte om het publiek te ontvangen wordt groter en er komt een ingang aan de Popu lierenstraat, in plaats van aan de kant van de Aikemadelaan", aldus Oppelaar. jacobswoude» Ere-medaille alphen aan den r!jn» G. van de Pol uit Alphen is gis teren onderscheiden met de ere-medaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Van de Pol werkte 38 jaar bij het grafische Tetterode-Nederland in Amsterdam. De medaille werd bij zijn afscheid uitgereikt door N.A. Alegro namens de burgemeester van Amsterdam. De Alphenaar trad op 14 maart 1955 in dienst als administratief medewerker op de handelsafde ling van Tetterode. Na een jaar werd hij benoemd tot commer cieel medewerker van de Rol and persen. Door zijn werk raakte hij zo geïnteresseerd in het drukken dat hij in de avonduren het patroonsdiplo ma offset heeft gehaald. Na de cursus werd hij benoemd tot chef van de commerciële bin nendienst. Collectie jubilerend Liftenmuseum weer uitgebreid alphen aan den run SGP met eigen verkiezingslijst De Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP) van Jacobswoude komt bij de gemeenteraadver- Ikiezingen in maart 1994 met een eigen lijst. Voor de gemeen telijke herindeling had de partij altijd 'gastplaatsen' bij het CDA. Lijstaanvoerder M. van der Zwan is optimistisch over de komende verkiezingen. „Mijn verwachting is dat we uitkomen op één zetel", zegt hij. „Ik ben dan wel optimistisch, maar ik moet ook realistisch blijven". Bij de gemeentelijke herinde ling haalde de partij 180 stem men, wat genoeg was voor een halve zetel. De lijstaanvoerder verwacht in maart daar zeker 70 stemmen bij op te kunnen tel len, zodat zijn partij in aanmer king komt voor de verdeling van de restzetels. De SGP heeft het CDA nog voorgesteld om voor de ge meenteraadverkiezingen weer met gastplaatsen te gaan wer ken. Dat wilde het CDA echter niet meer. De Langeraarseweg in Lange raar wordt pas komend voorjaar weer van drempels voorzien. De gemeente wil eerst onderzoe ken of de verlichting van de snelheidsremmers nodig is. Bo vendien worden vorm en groot te nog bekeken. Dat heeft bur gemeester W. Vroegindeweij meegedeeld. Nadat daar jarenlang door omwonenden actie voor is ge voerd, werden enkele maanden geleden drempels aangebracht aan de zuidkant van de weg. Enkele dagen later waren ze plotseling weer verdwenen. De gemeente vreesde voor schade claims en ongevallen omdat de verhogingen niet goed zichtbaar waren. Aanvankelijk was het de be doeling om nog dit jaar op nieuw drempels op dezelfde plek aan te brengen. Maar om dat de gemeente niet opnieuw een misser wil begaan, wordt eerst grondig onderzocht welke drempels het meest geschikt zijn. Uitnodigend oogt het Liftenmu seum in Alphen aan de buiten kant zeker niet. Toch vinden jaarlijks zo'n 600 bezoekers de weg naar de Hoorn om een kijk je te neVnen in het enige muse um op dit gebied in de wereld. „En zeker niet alleen mensen die vanwege hun beroep met de lift te maken hebben. Ook ou ders met kinderen. Steevast hoor je dat ze niet hadden ver wacht zoveel leuke dingen te zien", vertelt -rondleider' Jan Verkerk van het museum dat deze winter 12,5 jaar bestaat. Omdat het museum in de wintermaanden is gesloten is er weinig feestgedruis. Maar het werk gaat door. Vorige week kon een nieuw pronkstuk aan de al imposante verzameling worden toegevoegd: een zoge noemde paternosterlift uit het oude Amsterdamse stadhuis. Voor het museumbestuur reden om dat moment te benutten om weer even aandacht voor het museum te vragen. Alphenaar Jan Verkerk laat dan ook graag zien hoe dit stuk je techniek uit 1917 werkt. Een type lift dat overigens in het PTT-gebouw in Den Haag en het Belastingkantoor in Rotter dam nog steeds op en neer gaat. „Dat zegt wel wat over het vak manschap uit die tijd", zegt Verkerk. De Alphenaar is vanaf het be gin bij het museum betrokken. Hij werkt bij het bedrijf dat de ruimte aan de Nederlandse Ver eniging voor Liftnijverheid ver huurt. Deze instelling is de grondlegger van het museum. „Op een gegeven moment werd ik gevraagd of ik de rondleidin gen wilde verzorgen. Zonder dat ik zelf de lift als liefhebberij had. Maar het is zo fascinerend, dat het nu wel degelijk een hobby van me is geworden. Ik vind het dat ook enorm belangrijk dat dit alles wordt bewaard en gekoes terd", zegt de 52-jarige mede werker. Vrijwilligers Het museum wordt geheel door vrijwilligers gerund. „Drie ge pensioneerde liftmonteurs zijn in hun vrije tijd in de weer om de collectie op te knappen en te onderhouden. Een behoorlijke klus want er staan inmiddels zo'n dikke 50 liften. Vanaf het eerste begin tdt de jaren vijftig. Wat jonger is komt nog niet in aanmerlang. Alleen als het een heel bijzonder exemplaar is." Liften die voornamelijk uit Eu ropa afkomstig zijn. Al is het oudste museumstuk een plat- formlift wel een Amerikaans model. Een rondgang met Verkerk is ook voor een weinig in de tech niek geïnteresseerde bezoeker een aangenaam tijdverdrijf. De Alphenaar heeft veel kennis en brengt het leuk over. De bezoe kers krijgen ook te zien wat er allemaal moet gebeuren om een lift in werking te krijgen. „In een hotel of bedrijf is alle techniek opgeborgen. Hier kunnen we de belangstellenden tonen hoe het wérkt. En er zijn nogal wat sys temen in de loop der jaren ont worpen." Een hoogst opmerkelijk exemplaar is een waterlift. Een lift uit 1898 die jarenlang is ge bruikt in de Kweekschool voor Vroedvrouwen in Amsterdam. Het apparaat werd met behulp van waterkracht aangedreven. „Er zit nu een elektromotortje op om te kunnen laten zien hoe het werkt", legt Verkerk uit. Daarnaast is een 12.000 kilo zware roltrapmachine uit 1923 te zien, afkomstig uit Londen ondergrondse. „Nu zit de tech niek in een heel wat kleiper kastje. Toch is die motor nog tot in de vijftiger jaren gebruikt." Stoom Indrukwekkend is ook de lift uit een voormalige textielfabriek in Tilburg. „Deze werd met behulp van stoom aangedreven. Niet alleen de lift werkte daarop. Alle weef- en andere machines wa ren daarop aangesloten. Ont worpen rond 1880", aldus Ver kerk. De wanden zijn opgesierd met de vele plaatjes en bordjes uit liften. Zoals de tekst 'Schel voor liftboy' of 'Gebrekkige per sonen en kinderen beneden de 14 jaar mogen niet van de lift gebruik maken'. „Elke keer als ik daar langs loop verbaas ik me weer over die tekst." Sassenheimse overlijdt door slagen met tegel sassenheim conny smits Niet een messteek, maar di verse slagen met een straat tegel op haar hoofd, zijn de 69-jarige Sassenheimse Adriana ('Sjaan') Ouwe- hand-van der Nret woens dagavond fataal geworden. Dat is gebleken uit sectie op het lichaam dat ontzield werd aangetroffen op een schoolplein aan de St. An- toniuslaan. De 42-jarige verdachte van' de doodslag heeft inmiddels een beken tenis afgelegd. De man heeft verteld dat hij de vrouw woensdagavond om streeks acht uur op straat tegenkwam, nadat hij haar al eerder op de avond had ontmoet in een eetgelegen heid aan de Hoofdstraat in Sassenheim. De' verdachte kent het slachtoffer al vele jaren. Toen hij de vrouw tegen kwam, liep ze over van alles en iedereen te schelden. De verdachte zegt dat hij haar in eerste instantie heeft wil len troosten en kalmeren en dat hij daarom een stukje met haar is opgelopen. Toen ze op een bepaald moment echter ook de ver dachte met hevige scheld kanonnades begon te af te vuren, is deze in woede ontstoken en heeft hij haar gesommeerd de mond te houden. Toen zij dit niet deed, heeft de man de vrouw uiteindelijk met een straattegel enkele keren op het hoofd geslagen. Toen de vrouw hevig be gon te gillen, werd de ver dachte zeer agressief. Hij wilde per se dat het gillen stopte. Hij heeft daarop een mes gepakt en de vrouw daarmee gestoken. Uit sec tie is inmiddels gebleken dat daarbij geen vitale de len zijn geraakt. Ook zonder de messteek zou de vrouw zijn overleden aan haar hoofdwonden. Bij zijn aanhouding, niet lang na zijn daad, had de verdachte het mes nog bij zich.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15