i Bedrijven worden op hoge kosten gejaagd' (si Honderden kilo's gif in beslag genomen Sassenheimse (69) overlijdt door slagen met tegel De Stemming Leiden Regio Miljoen voor Solution ITERDAG 11 DECEMBER 1993 CHEF «GERT VISSER. 071-356430, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 Confrontatie ondernemers en wethouder De Vreeze [et gemeentebestuur van eiden had beter kunnen jezen voor extra bezuini- jngen in plaats van lasten- ferz waringen volgend jaar. |at zegt F. Veenema van jet KNOV (koninklijk Ne derlands Ondernemers lerband). „Leiden zit toch -j erg hoog in de boom net de gemeentelijke hef- Ingen, dus lasten verzwa- ng is een slechte keus." (laar wethouder S. de reeze (PvdA) van financi- jn vindt bezuinigen ook en verkeerde keus. „Het mbtenarenapparaat is net preorganiseerd. Te weinig mbtenaren betekent ook (reer een slechtere dienst erlening aan de burger." IDEN FRANK BUURMAN fel bij De Vreeze. Inzet van de confrontatie was de klacht van het KNOV dat de gemeentelijke belastingen zo absurd hoog zijn. Volgens eigen berekenin gen zou de stad in het begro tingsjaar 1993 kampioen prijs stijgingen zijn geweest. En voor al de ondernemers zouden de dupe zijn van extreme milieu heffingen, sterk gestegen par keerbelastingen en andere ver hoogde tarieven. „Ze overwe gen de stad te ontvluchten en zich in gemeenten met een mil der belastingklimaat te vesti gen." Wethouder de Vreeze trachtte te weerleggen dat de Leidse on dernemer als melkkoe wordt gebruikt. „Ik vind het jammer om in de krant te moeten lezen dat Leiden de bedrijven de stad uitjaagt. Ik had liever van tevo ren overlegd met de onderne mers. Natuurlijk willen wij geen bedrijven de stad uitjagen. Dan zou je als gemeente toch fout bezig zijn. De hoge stijgingsper centages die het KNOV heeft Voor de noodzakelijke geluids-isolatie van jongerencentrum So lution in Hillegom hebben burgemeester en wethouders gister avond aan de gemeenteraad een kr ediet gevraagd van ruim één miljoen gulden. Het verzoek veroorzaakte grote beroering in de raad. die ernstig is verdeeld over de vraag of zo'n bedrag wel moet worden gespendeerd aan het centrum. Solution is twee jaar geleden gebouwd door aannemer Zee man Vastgoed BV in Hoorn voor een bedrag van acht ton. Direct na de bouw bleek dat het pand onvoldoende was geïsoleerd. Bu ren klaagden steen en been over geluidsoverlast. De gemeente eiste vervolgens dat de aannemer de zaak op eigen kosten in or de zou maken, maar Zeeman weigerde dat. Uiteindelijk stapte het gemeentebestuur vorig jaar naar een zogeheten arbitrage commissie. Berekend is dat ruim één miljoen gulden nodig is voor de iso latie. Het college betoogde dat de kans groot is, dat de aannemer wordt verplicht de kosten op zich te nemen. De gemeenteraad zou het geld alleen om juridische redenen ter beschikking moe ten stellen. gepresenteerd, zijn onjuist. Er is sprake van een verkeerde inter pretatie." En toch voelen de onderne mers zich oneerlijk behandeld als het bijvoorbeeld gaat om het parkeerbeleid in Leiden en de tarieven voor hinderwetvergun ningen. „Waarom moeten on dernemers zoveel betalen in vergelijking met bewoners voor een parkeervergunning in de binnenstad? Sommige bedrij ven worden op gigantische kos ten gejaagd", zei Veenema. Volgens De Vreeze heeft het te goedkoop maken van de par- keervergunningen geen zin, omdat de plaatsen dan snel ver geven zijn. „Als een parkeerver gunning voor een bedrijf goed koop is, worden die 'in grote aantallen aangeschaft. En kun nen de klanten en de bewoners weer niet parkeren. Ik denk dat ik tegen het bedrijf wel kan zeg gen: zet je auto 300 meter ver derop en ga dat stukje lopen." Volgens het KNOV is Leiden op milieugebied soms roomser dan de paus. „Alle oude grond wordt in Leiden zonder meer gesaneerd." Niet juist, volgens De Vreeze. „De sanering van het terrein van de oude gasfa briek, die 20 miljoen gülden kost, hebben we voorlopig maar uitgesteld." De wethouder gaf wel toe dat de lasten in Leiden op zich hoog zijn. „Dat is een erfenis uit het verleden. Leiden is tot 1 ja- 'nuari 1993 een artikel 12-ge- meente geweest." Het afgelo pen jaar heeft Leiden 25 miljoen gulden bezuinigd en 3 miljoen uitgegeven aan nieuw beleid. „Het bedrijventerrein op Room burg, het opknappen van de binnenstad, kinderopvang, daar hangt een prijskaartje aan. In het nieuwe spoorwegstation is ook door de gemeente veel geld gestoken. Dat soort zaken is ook in het belang van de onderne mers. En verder hangt er aan het milieu een hoog prijskaartje. Dat is een politieke keuze, waar ik volledig achter sta." Toch gingen de ondernemers enigszins gerustgesteld naar TEEKENSADVOKATEN Bedrijfsgerichte advokatuur Europees netwerk Juridische ondersteuning van ondernemingen is ons specialisme. Daarnaast biedt ons lidmaatschap van Lawspan International de ondernemer in de Leidse regio een unieke mogelijkheid voor juridische bijstand in Europa. Leiderdorp Leiden Mr. Dr. M. Teekens Mr. M. Teekens jr. Mr. E. Schenkius Mr. R. J. H. van der Wart Mr. J. A. I. van Gooi Karolusgulden 32-38, postbus 118, 2350 AC tel. 071 -41 30 21, fax 071 - 41 06 84 Mr. J. F. Langelaar Mr. C. van Oosten Haagse Schouwweg 8E, 2332 KG tel. 071-32 27 38, fax 071 -32 14 21 Internationale associatie van advokaten in de EG Wethouders, de Vreeze in gesprek met F. Veenema, P. Bunnig, B. Oudshoom en R. Breedveld van het KNOV: „Cijfers niet juist geïnterpreteerd." FOTO HIELCO KUIPERS huis. De Leidse ondernemers worden de komende jaren niet meer met buitensporig snel stij gende lokale lasten bestookt. Dat heeft De Vreeze toegezegd aan het KNOV. In 1994 stijgen de lasten gemiddeld met 3,5 procent. De vlucht van bedrijven naar goedkopere gemeenten in de meenten van profiteren zonder regio kan volgens De Vreeze een cent mee te betalen. Geen worden voorkomen als de las- wonder dat ze goedkoper zijn. ten tussen de centrumgemeen- Het geld uit het gemeentefonds te en regiogemeenten eerlijker zou eerlijker verdeeld moeten worden verdeeld. „Leiden draait worden: meer geld voor ge- op voor allerlei centrale voorzie- meenten die een centrale rol ningen, zoals die voor het open- vervullen. Voor zaken die alle baar vervoer, waar de buitenge- gemeenten in een bepaald ge bied treffen is regionaal be stuur, gezamenlijke verant woordelijkheid, de beste oplos sing. En misschien is regionale belasting wel de eerlijkste op lossing, al weet ik dat ik me met dit soort uitspraken niet popu lair maak in de buitengemeen- Politie en AID controleren bedrijven LISSE CONNY SMITS Bijna 600 kilo aan verboden be strijdingsmiddelen zijn in be slag genomen bij controles bij 368 bedrijven in de Duin- en Bollenstreek. Daarnaast is ge bleken dat veel bedrijven hun bestrijdingsmiddelen niet veilig genoeg opbergen. De politie en de Algemene Inspectiedienst (AID), die de controles sinds september uitvoerden, hadden niet verwacht dat de resultaten zó slecht zouden zijn. „Temeer omdat de bedrijven in juni al de gelegenheid heb ben gehad hun verboden be strijdingsmiddelen straffeloos in te leveren", aldus A. Limburg van het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB). „Toen al werd er bijna 3200 kilo ingeleverd bij de Klein Che misch Afvaldepots van de ge meenten. Van toen af aan zijn de bedrijven ook uitgebreid ge ïnformeerd over de controles die zouden worden uitge voerd." Klachten over de hoge boetes die direct werden uitgedeeld, waren volgens Limburg dan ook niet terecht. „Bedrijven waar één verboden middel werd ont dekt, kregen direct een boete van 750 gulden. Bij meer verbo den middelen werd de boete ook hoger. Maar het was voor hen ook bijna onmogelijk om niet van onze actie op de hoog te te zijn." Wat volgens Limburg ook te genviel was de manier waarop de bedrijven hun bestrijdings middelen opbergen. Bij contro les door de gemeenten en het mileuteam van het SDB zijn 35 bedrijven gecontroleerd op na leving van de voorschriften uit de vergunning. Daarbij bleek dat dertig procent de middelen buiten de bestrijdingsmiddelen- kast had opgeslagen. Eenderde van de bedrijven had geen vloeistofdichte vloer in de bewaarplaats en bij veertig procent van de gecontroleerde bedrijven waren geen of onvol doende brandbestrijdingsmid- delen aanwezig. De helft van de groothandels in bestrijdings middelen die over een calami teitenplan zouden moeten be schikken, hadden geen of een onvoldoende uitgewerkt plan. Bij de meeste spoelbedrijven in de Bollenstreek die werden bezocht, waren al wel maatre gelen genomen om de hoeveel heid te lozen vervuild spoelwa ter te beperken. En anders wa ren ze er in elk geval mee bezig. Bij een hercontrole, begin 1994, zal worden bekeken of deze maatregelen doeltreffend zijn. Tot die tijd blijft in elk geval ook het informatienummer bestaan dat kan worden geraadpleegd bij twijfel over het bezit van be paalde bestrijdingsmiddelen: 01719-44401. Van Lint had veel meer last van zijn eigen stropdas. Halverwege de vergadering viel het hem op dat hij de enige met zo'n knellend neklint om was. „Sorry hoor, maar ik ben direct van m'n werk naar hier gereisd." De leden schrokken wakker. Bedoelde hun voorzitter soms te zeggen dat zij hun PLO- lappen, zelfgebreide truien en geitenwollen sokken pas hadden aangetrokken toen zij van hun werk waren thuisgekomen? AAP RIETVELD EN WIM KOEVOET Politieke agenda Maandag 13 december verga dert de raadscommissie perso neel, organisatie, sport en wel zijn in de raadszaal. Op de agenda staat een contract dat de gemeente wil afsluiten met de COKL (kinderopvang). Aan vang 18.00 uur. Maandag 13 december gaat D66 op bezoek bij buurthuis Westerkwartier aan de Ten Katestraat 10a. Buurtbewoners kunnen de D66-fractie bijpraten over het reilen en zeilen van hun wijk. De bijeenkomst be gint om 20.30 uur. Woensdag 15 december ver gadert de raadscommissie on derwijs; cultuur en emancipatie vanaf 20.00 uur in de raadszaal. Op de agenda staan onder meer het gemeentearchief en een uit eenzetting van de directeur van de openbare bibliotheek over leesbevordering. Woensdag 15 december praat de raadscommissie ruimtelijke ordening en volkshuisvesting over onder meer de Terweetun- nel, de vraag welke polders moeten worden bebouwd en het volkshuisvestingsplan. Donderdag 16 december komt om 19.00 uur de raadscommis sie financiën en welzijnszorg bijeen in Het Gulden Vlies aan de Breestraat. Op het program ma staan de verkoop van dc stadskabei, de kwijtscheldings verordening en het GGD-be- leidsplan. SASSENHEIM CONNY SMITS Niet een messteek, maar diver se slagen met een straattegel op haar hoofd, zijn de 69-jarige Sassenheimse Adriana ('Sjaari) Ouwehand-van der Niet woens dagavond fataal geworden. Dat is gebleken uit sectie op het li chaam dat ontzield werd aange troffen op een schoolplein aan de St. Antoniuslaan. De 42-jari- ge verdachte van de doodslag heeft inmiddels een bekentenis afgelegd. De man heeft verteld dat hij de vrouw woensdagavond om streeks acht uur op straat tegen kwam, nadat hij haar al eerder op de avond had ontmoet in een eetgelegenheid aan de Hoofdstraat in Sassenheim. De verdachte kent het slachtoffer al vele jaren. Toen hij de vrouw tegen kwam, liep ze op van alles en ie dereen te schelden. De verdach te zegt dat hij haar in eerste in stantie heeft willen troosten en kalmeren en dat hij daarom een stukje met haar is opgelopen. Toen ze op een bepaald mo ment echter ook de verdachte met hevige scheldkanonnades begon te af te vuren, is deze in woede ontstoken en heeft hij haar gesommeerd de mond te houden. Toen zij dit niet deed, heeft de man de vrouw uitein delijk met een straattegel enkele keren op het hoofd geslagen. Op het moment dat de vrouw hevig begon te gillen, werd de verdachte zeer agressief. Hij wilde per se dat het gillen stop te. Hij heeft daarop een mes ge pakt en de vrouw daarmee ge stoken. Uit sectie is inmiddels gebleken dat daarbij geen vitale delen zijn geraakt. Ook zonder de messteek zou de vrouw zijn overleden aan haar hoofdwon den. Bij zijn aanhouding, niet lang na zijn daad, had de verdachte het mes nog bij zich. Hij zou vandaag worden voorgeleid aan de officier van justitie. Haagse politie pakt snelkrakers De Haagse politie heeft een man en een vrouw in de kraag gevat die vijf snelkraken in Sas senheim en Lisse hebben ge pleegd. Het duo is gisteren voorgeleid aan de officier van justitie in Den Haag. Ze zijn in eerste instantie aangehouden voor verschillende inbraken en diefstallen. De 27-jarige Hagenaar en 26- jarige Haagse pleegden eind au gustus en begin september vijf snelkraken in Sassenheim en Lisse. In alle gevallen ramden ze met een auto dc gevel van een winkel waarbij de winkelruit ka pot ging. Ze gristen vervolgens een hoeveelheid goederen, veel al kleding, uit de etalage en gin gen er met een auto vandoor. In Sassenheim werd een mo dezaak op 20 en 22 augustus op die manier beroofd terwijl op 3 september een sportartikelen zaak werd leeggehaald. In Lisse werden kledingzaken aan dc Berkhoutlaan en de Kanaal straat op respectievelijk 28 en 31 augustus beroofd. Het tweetal werd deze week door de Haagse politie aange houden voor een autodiefstal. Tijdens de verhoren bleek dat ze de reeks snelkraken in de Bollenstreek op hun kerfstok hadden. Leiden blijft Leiden. Géén hectare komt erbij. En de Broek- en Simontjespolder blijft, ook met woonwijk, |een stukje Oegstgeest. Ook al komt de enige weg die de wijk verbindt met de rest van de wereld aan de kant van de Leidse Merenwijk. Het plan van de Oegstgeester wethouder Kohlbeck (volkshuisvesting) om de Broek- en Simontjespolder maar over te doen aan buurgemeente Leiden heeft het dus niet gehaald. Oegstgeest wil de polder houden, met of zonder die duizend woningen die er volgens de Leidse bouwwethouder T. van Rij moeten komen. De redenering van Kohlbeck leek logisch. Oegstgeest heeft het geld niet om bij te dragen in het exploitatietekort van 40 miljoen gulden. Oegstgeest heeft het geld niet om de Lange Voort met een brug over de Haarlemmertrekvaart door te trekken naar de Broek- en Simontjeswijk. De gemeente zou accuut tot de bedelstaf vervallen. Dan maar die hele lap grond naar Leiden, dan kon die voor de tekorten opdraaien. Maar de verzamelde raadsleden van Oegstgeest wisten het woensdagavond nog slimmer te bedenken. Leiden en Oegstgeest moeten de nieuwe j woonwijk, in hoofdzaak bestemd voor Leidse woningzoekenden, samen ontwikkelingen. Maar Leiden moet voor de ontsluiting zorgen bij het toekomstige station Merenwijk onder het spoor door en ook overigens alle kosten voor zijn rekening nemen. Oegstgeest zou er gratis zomaar duizend huizen bij krijgen. Een eroei van de woningvoorraad met liefst twaalf procent. En daar hoort een bom duiten bij: onroerende zaak belasting van duizend niet al te goedkope huizen en een hogere uitkering uit het gemeentefonds. Maar zo slecht zullen ze toch niet zijn, daar in Oegstgeest? Dat ze de lasten aan Leiden laten en de lusten zelf nemen? Er zit overigens een mits in dit hele verhaal. Er dient nog overleg te worden gevoerd tussen Leiden en Oegstgeest. En dat overleg moet binnen een paar dagen tot resultaat leiden, want op 31 december moet het verzoek om locatiesubsidie bij het rijk binnen zijn. Het zou een wonder zijn als dat lukte. Want dat overleg is al meer dan een jaar gaande, en heeft nog nooit tot iets geleid. met nog net zichtbare stropdas: „Sorry h Rob van Lint, afdelingsvoorzitter van GroenLinks, is de ledenvergadering van de PvdA en het bestuur van D66 veel dank verschuldigd. Die hadden het voorstel om de verkiezingen in te gaan als een drie-eenheid al de nek omgedraaid voordat Van Lint het aan zijn ledenvergadering moest voorleggen. De GroenLinks-voorzitter kon de kwestie daardoor, tijdens de ledenvergadering over de lijstverbinding en de kieslijst, van de agenda verwijderen. Over plannen die van de baan zijn, hoeven de GroenLinksers zich niet uit te spreken, zo had hij het formele gelijk aan zijn zijde. Zijn nerveuze getrek aan zijn stropdas, waarover straks meer, verraadde dat hij heel luchtig deed over iets waarover hij eigenlijk vreselijk ongerust was. Want wat had hij veel moeten uitleggen als de PvdA en D66 wel akkoord waren gegaan en GroenLinks zich als laatste van de drie had moeten uitspreken. De GroenLinks-leden hadden hun bestuur slechts opgedragen de mogelijkheden van een lijstverbinding met PvdA en D66 na te gaan. Doel was ervoor te zorgen dat reststemmen zo veel mogelijk bij progressieve partijen terechtkomen. De PvdA is echter met dat idee aan de haal gegaan. In plaats van een lijstverbinding, die verder geen politieke betekenis heeft, wilde die partij al voor de verkiezingen een nieuw college overeenkomen met D66 en GroenLinks. Het was wel zo netjes geweest van Van Lint als hij die ontwikkeling aan zijn ledenvergadering had gemeld maar in plaats daarvan deed hij alsof hij een volmacht had. Zonder zijn achterban te raadplegen, zette hij de besprekingen voort en mede namens GroenLinks stemde hij in met het progressieve akkoord. Zo'n voorzitter verdient een afstraffing van de leden. Gelukkig voor Van Lint hoefde hij het voorstel niet meer te verdedigen. Alleen oud wethouder Hans de la Mar greep hem even bij zijn stropdas. Hij wilde weten hoe Van Lint op het onzalige idee was gekomen zich aan de PvdA te binden. De PvdA is immers voor rijksweg 11 -west en voor de parkeergarage aan de Boommarkt. Twee punten waartegen GroenLinks zich zou behoren te verzetten tot ze erbij neervalt. Van Lint ging daar niet op in. Hij hamerde de vergadering haastig dood. Dat was niet eens nodig want van de rustig voortslapende ledenvergadering was er verder niemand die het hem echt moeilijk wilde maken. laars trots itad.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13