'Integreren ja, assimileren nee' Kerk Samenleving ZATERDAG 11 DECEMBER 1993 BUITENLAND KORT Afpersing De Turijnse politie verdenkt twee priesters van het afper sen van familieleden van overledenen. De politie kwam de geestelijken op het spoor in het kader van een onderzoek naar grafroof op de gemeentelijke begraaf plaats van Turijn. De pries ters, die verbonden zijn aan de kapel van de begraaf plaats, zouden veel te hoge bedragen in rekening heb ben gebracht voor uitvaart missen en andere diensten die zij aan verwanten van ge storvenen hebben bewezen. Birmingham De Engelse stad Birmingham weert alle symbolen die met Kerstmis te maken hebben - zoals de kerstman, engelen en beelden van de geboorte van Christus - uit de feestver lichting op straat. Deze sym bolen zouden niet-christe- nen kunnen schokken, meent het gemeentebestuur. Het bestuur noemt de versie ring in verband met het kerstfeest 'feestverlichting' om aan te geven dat de ver sieringen niet bedoeld zijn om de bevolking te wijzen op het komende christelijke feest. De verlichting moet ook wijzen op niet-christelij- ke feesten als de winterfees ten van de hindoes en sikhs, het joodse chanoekafeest en de viering vein het Chinese en Vietnamese nieuwjaar. De symbolen die in de feestver lichting figureren, zijn onder meer sterren, kandelaars en regenbogen. Bijbelvertaler De Amerikaanse bijbelverta ler Charles Walton (60) is vrijgelaten. Hij werd 24 da gen vastgehouden door aan hangers van een islamitische guerrillabeweging op het Xuidfilipijnse eiland Jolo, 950 kilometer ten zuiden van Manila. Zijn ontvoerders hebben hem in het dorp Pa- tikul overgedragen aan de Li bische ambassadeur Rajab Abdulaziz Azzarouq. Joegoslavië De godsdienstige gemeen schappen in het vroegere Joegoslavië houden voor het eerst een ronde-tafelconfe rentie. De gesprekken in de Hongaarse stad Pecs over de bijdrage die de godsdiensten aan de stopzetting van het geweld kunnen leveren, du ren tot vandaag. Dit heeft de Konferentie van Europese Kerken (KEK) dinsdag in Ge neve bevestigd. Verkiezingscampagne De Russisch-Orthodoxe Kerk is na het mislukken van haar poging tot bemiddeling tus sen het parlement en presi dent Boris leltsin begin okto ber de grote afwezige in de campagne voor de parle mentsverkiezingen en het re ferendum van 12 december. De kerk heeft haar priesters verboden zich kandidaat te stellen of in de verkiezings campagne te participeren. Zij mogen evenmin een stemad vies uitbrengen of zelfs maar commentaar geven op de verkiezingen. Winkels Het besluit van het Britse La gerhuis om de beperkingen voor het winkelen op zondag grotendeels af te schaffen is door winkeliers en mensen die graag winkelen, met groot enthousiasme begroet. De kerken daarentegen be treuren de aantasting van de geheiligde dag. „David is ver slagen door Goliath", rea geerde bisschop John Taylor van St.Albans. Joodse gemeente in Leiden handhaaft eigen identiteit Integratie is een groot goed, maar moet niet te ver gaan, stelt Levie tegelij kertijd vast. „Assimilatie is onze grootste vijand. Het kost steeds meer moeite om de erfenis in stand te houden. Je gaat zo gauw op in alles." LEIDEN MONIQUE VAN EEDEN De Leidse gemeente bestaat uit 35 gezinnen. In het dagelijks le ven merken de andere Leide- naars misschien weinig van hun joods-zijn. Dat zij zich toch sterk met het jodendom ver bonden voelen, valt volgens Le vie vooral op bij gezamenlijke vieringen. ,,En als er iets bijzon ders is, staat na één telefoontje iedereen paraat", vertelt hij. ,,De saamhorigheid is gelukkig nog steeds heel groot." In Leiden wonen al joden sinds het begin van -de zestien de eeuw. In 1762 werd aan het Levendaal de synagoge ge bouwd, die nog steeds als zoda nig dienst doet. In 1978 werd het gebouw volledig gerestau reerd. In 1986 begon de restau ratie van de voorhangen. Een voorhang is een gordijn dat de J-Ieilige Ark afsluit, de plaats voorin de synagoge waar de Thora-rollen (Bijbelboek-rollen) worden bewaard. Niet alleen de synagoge maar ook de overige panden aan het Levendaal 8-16 vallen onder verantwoordelijkheid van de joodse gemeente. Het onder houd van de gebouwen, allen als monument erkend, ziet Le vie als één van de belangrijkste taken. Ook de joodse begraaf plaats in Katwijk wordt door de Leidse gemeente onderhouden. In Katwijk wonen geen joden, maar alle joden die bij leven lid waren van de Leidse gemeente, worden in de kustplaats begra- Orthodox De Leidse gemeente is ortho dox. Dat houdt onder meer in dat in de synagoge de vrouwen gescheiden zitten van de man- neri: zij nemen plaats op de vrouwengalerij. Getrouwde vrouwen houden tijdens de dienst het hoofd bedekt. Het le zen uit de Thora (die ongeveer overeenkomt met wat christe nen het Oude Testament noe men) is voorbehouden aan mannen. Tijdens de Bat Mits- vah (de inwijding van 12-jarige meisjes) mag een meisje in een liberaal-joodse gemeente een stukje uit de Thora lezen. Or thodox-joodse meisjes houden een voordracht over het deel dat zojuist door één van de mannen is gelezen. In het dagelijks leven houden orthodoxe joden een aantal re gels in acht. De belangrijkste „Het handhaven van onze identiteit is het belangrijkst. Dat lukt ons ook." Secretaris L. Levie van de joodse gemeente in Leiden vindt het fijn om anderen te laten zien hoe de gemeente in stand wordt gehouden. Goede voorlichting noemt hij belangrijk. „Met voorlichting kweek je begrip. Mensen die je begrijpen, accepteren je ook gemakkelijker." De joden in Leiden hebben overigens niet over acceptatie te klagen. Ze zijn volledig geïntegreerd. Secretaris L. Levie van de joodse gemeente: „Mensen die je begrijpen, accepteren je ook gemakkelijker." fo to loek zuijderduin lange lijst van allerlei voedings middelen die in iedere super markt te koop zijn en ook als koosjer beschouwd worden. Op vrijdagavond wordt 'sjab bes gemaakt'. Als de eerste drie sterren aan de hemel staan, gaat sjabbes (de wekelijkse rust- betreffen het voedsel. Ortho doxe joden houden zich zoveel mogelijk aan de spijswetten (kasjroet): zij mogen alleen eten wat koosjer ('rein' of 'toege staan') is. Vlees en melk gaan nooit samen in één maaltijd. Paarde- en varkensvlees zijn al tijd verboden, net als schelp- en schaaldieren en vissen zonder kieuwen (zoals paling). Het is voor de joden in Leiden nogal onhandig dat er helemaal geen joodse winkels zijn. Maar in de agenda die ieder jaar voor joods Nieuwjaar uitkomt, staat een dag) in. Men steekt kaarsen aan, spreekt een zegenspreuk uit over de wijn en breekt een stuk je van het brood af om dat in zout te dopen en dan op te eten. Op sjabbes mag niet ge werkt worden. Het is de tijd voor synagogediensten en Tho- ra-studie. In Leiden wordt maar een keer in de maand een synago- gedienst gehouden. Dan komt er een chazzan (voorganger) uit Wageningen, die uit de Thora leest en de tekst verklaart. ,,Er zijn niet veel mannen die de Thora kunnen lezen", legt Levie uit. „Het is heel moeilijk. Je moet de oud-Hebreeuwse tek sten kunnen uitspreken en dat op een speciale manier: een beetje zangerig. Overigens heeft iedere streek zijn eigen melo dieën voor teksten en gebe den." De dienst zelf duurt van negen uur tot kwart voor twaalf. Daarna is er kiddoesj: een sa menkomst waarbij koffie wordt gedronken en nagepraat wordt over de Thoratekst van die och tend. Feestdagen Op de joodse kalender staan ve le feestdagen. Voor de Leidse gemeente zijn Rosj hasjana, Jom Kippoer en Pesach de be langrijkste. De joodse kalender gaat niet uit van het zonnejaar, maar van het maanjaar. Daar door hebben de joodse feestda gen op een 'gewone' kalender geen vaste data. Rosj Hasjana, het joods Nieuwjaar, valt in sep tember. Dan eten de mensen zoete appeltjes met honing, en brengen een toast uit op een zoet jaar. Tien dagen later is het Jom Kippoer, Grote Verzoen dag. Dan brengen de mannen de hele dag in de synagoge door. Zij eten en drinken niet, maar bidden en doen boete. Als zij 's avonds thuiskomen, kun nen ze 'aanbijten', heerlijk eten van de koude maaltijd die de vrouw des huizes heeft klaarge maakt. „In Nederland hoort bij deze feestmaaltijd na Jom Kip poer de haringsalade op tafel", vertelt Levie. Met Pesach, het Paasfeest, eten de joden veel eiergerech- ten. Gerechten van gerezen deeg zijn dan absoluut verbo den. Voorafgaand aan Pesach worden alle huizen helemaal schoongemaakt, zodat er ner gens meer een kruimeltje brood te vinden is. Met Pesach her denken de joden de uittocht uit Egypte. De Leidse gemeente or ganiseert een maaltijd voor al haar leden. In 'deze tijd brengen de leden van het bestuur be zoekjes aan de oudere gemeen teleden. Dat doen ze ook met Nieuwjaar. „We laten zien dat we ook aan hen denken", zegt Levie. „En dat wordt duidelijk Op het leven! Met 'Op het leven!' biedt Harold S. Kushner een inlei ding tot de gewoonten en gebruiken, de vreugden en vertroostingen van het jodendom. De Amerikaanse rab bijn - die bestsellers als 'Niets meer te wensen en toch niet gelukkig' en 'Als 't kwaad goede mensen treft' op zijn naam heeft staan - schreef zijn boek allereerst voor praktizerende joden die meer willen weten over de godsdienst die zij al aanhangen. Maar ook zij die zich tot het jodendom wenden of er terugkeren, of zij die 'gewoon' nieuwsgierig zijn naar de oorsprong van het christendom en het joodse geloof, kunnen veel hebben aan dit 'loflied op het joodse leven en denken'. „Het jodendom gaat terug tot voor Boeddha, tot voor Confucius. De ideeën die het heeft over God en het le ven waren de bronnen van christendom en islam. Maar ondanks zijn ouderdom zijn de ideeën van het joden dom ook voor ons, mensen van nu, nog belangrijk", schrijft Kushner. En waarom? „Misschien omdat de menselijke natuur in de loop der eeuwen in wezen nau welijks is veranderd, en omdat de thema's van leven en BOEKBESPREKING dood, ouders en kinderen, en menselijke verwachtin gen en mislukkingen van alle generaties zijn, ook al ver andert het omringende landschap. Iedereen die zijn of haar bestemming als mens serieus neemt, moet van deze ideeën kennis nemen." Op het leven!een loflied op het joodse leven en denken Harold S. Kushner. - Baarn Ten Have, 1993. - 190 p. ISBN 90-259-4547- 3. Prijs29,90 gulden. Omwille van zijn Naam Een tegendraads, ietwat eigenzinnig betoog. Zo om schrijft priester Jef de Kesel het karakter van zijn boek 'Omwille van zijn Naam'. De huidige bisschoppelijke vicaris van het bisdom Gent keert zich hierin tegen de tendens om kerkelijkheid en de christelijke identiteit als 'eng en bekrompen' te beschouwen. Hij bestrijdt de steeds algemener wordende opvatting dat het veel be langrijker is dat het christendom als 'ethisch waarden patroon' in onze cultuur aanwezig is. De Kesel is ervan overtuigd dat dit niet-kerkelijk christendom, 'hoe modern en aangepast aan de tijd ook', uiteindelijk geen toekomst heeft. Die toekomst i ook niet voorbehouden aan de kerk als 'religieus ser vice-instituut dat principieel voor alle burgers, als die er persoonlijk belang in stellen, toegankelijk is'. „De kerk kerk hoeft niet alles en allen te vertegenwoordigen", meent De Kesel. „Ze mag gerust een bepaalde en apar te groep in de moderne samenleving zijn. Als ze maar zichzelf is en als ze maar gestalte probeert te geven aan haar oorspronkelijke roeping. Want daartoe is ze geroe pen: om ekklesia te zijn, sacrament van Gods liefde voor deze wereld, omwille van zijn Naam!" De Kesel geeft geen blauwdruk voor de kerk van mor gen. Het gaat er hem vooral om een visie op de kerk en een perspectief op haar zending in de moderne maat schappij te bieden. De huidige crisis kan volgens hem ook een loutering zijn, een kans, een genade. „Als we ons tenminste willen bekeren en 'de tijd erkennen waarin barmhartig op ons wordt neergezien." Omwille van zijn Naam een tegendraads pleidooi voor de kerk Jef De Kesel. - TieltLannoo, 1993. 188 p. ISBN 90-209-2305-6. Prijs34,50 gulden. DICK VAN DER PLAS HET WEER HANS VAN ES Koude lucht snelt naderbij De eerste tien dagen van december hebben onder een strak regime van milde westen- en zuidwestenwin den een ver bovennormale tempe ratuur gebracht. Het was ruim 2 graden te warm. Zo'n afwijking naar boven hebben we voor het laatst afgelopen juni gezien. Toch is de warmte-opleving niet meer dan een incident binnen een rela tief koud tijdperk. Europa maakt zich op voor een nieuwe periode van afkoeling. De straalstroom gaat een zuidelijker koers volgen. Deze was eerst op de Noordzeelanden gericht, maar neemt tijdens het weekeinde een positie in die van Ierland via Frank rijk naar het zuidoosten van Europa loopt. Dat betekent dat de warm bloedige storingen van de oceaan ten zuiden van Nederland voorbij trekken en koudere luchtmassa's alle ruimte krijgen. Vrijdag bleef het nog betrekkelijk! zacht met eerst nog regen van een L Noordzeestoring. Later op de dag trok het sombere gordijn open voor een heldere polaire luchtsoort. Een droge, koude wind verraadde de noordelijke oorsprong. Vandaag h snelt vooral in de bovenlucht koudel lucht naderbij. Devorstgrens komt I vanaf vanavond onder 800 meter I te liggen, bij een zeewatertempera-l tuur van 7 a 8 graden. Naar boven toe koelt de atmosfeer dus 1 graad per 100 meter af, een indicatie voor onstabiliteit en buienvorming op de Noordzee. Die buien krijgen een guur ka- j= rakter. Hagel, sneeuw, natte sneeuw en regen; het is allemaal mogelijk. Typisch winterse buien, l1 waarbij aan zee soms een donder- b klap valt. Middagtemperaturen van 10 graden in Bretagne en de Ven- d'ee tot rond 5 graden in de Vogezen en Portugal en Madeira: Portugal: Flinke perioden met zon, za terdag in het noorden misschien nog en kele wolkenvelden. Droog. Middagtem- peratuur langs de westkust ongeveer 16 graden, in de Algarve rond 18 graden. Madeira: Wolkenvelden, ook af en toe zon. Kans op een bui. Middagtempera- tuur ongeveer 18 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Zaterdag in het noorden nog en kele wolkenvelden en langs de Golf van Biskaje missdhierï 'wat regen. Verder droog, flink wat zon, plaatselijk ook mist. Maxima langs de zuidelijke Cos ta's rond 19 graden, aan de Costa Dora- da iets frisser. Canarische Eilanden: Wolkenvelden, aan de zuidstranden ge regeld zon en waarschijnlijk droog. Maxima aan de zuidstranden ongeveer 22 graden. Marokko en Tunesië: Marokkaanse westkust: Perioden met Neerslagkans Mmimumtemp. Middagtemp. Wind ZONDAG 12 DECEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 08.38 Zon onder 16.2 Maan op 07.27 Maan onder 15.4 Waterstanden Katwijk Hoog water 01.35 14.00 Laag water 09.35 22.21 MAANDAG 13 DECEMBER 1993 overal droog. Middagtemperatuur aan zee van 19 graden b,ij Tanger tot 23 bij Agadir. Tunesië: Droog en overwegend zonnig. Middagtemperatuur rond 22 Zuid-Frankrijk: Zaterdag veel bewolking en van tijd tot tijd regen, in de Alpen sneeuw en in het Rhönedal een harde Mistral. Aan de Ri- vi'era blijft het waarschijnlijk droog. Zondag meer zonneschijn en op de meeste plaatsen droog. Maxima rond 13 graden, zondag in de Dordogne en ten noorden van Avignon iets lager. Mallorca en ibiza: Droog en.perioden met zon. Middagtem peratuur ongeveer 19 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: In het midden en zuiden perioden met zon en bijna overal droog. In het noorden vooral zaterdag bewolkt en in de Alpen sneeuw. In de Povlakte toene mende kans op mist. Maxima van 5 gra den plaatselijk in het noorden tot rond 18 in het midden en zuiden. Corsica, Sardinië: Perioden met zon en waar schijnlijk droog. Middagtemperatuur za terdag rond 17 graden, zondag een frac- Griekenland en Kreta: In het noordwesten van het Griekse vas teland van tijd tot tijd wolkenvelden en misschien een bui. Verder drdbg en vooral zaterdag perioden met zon. Maxi ma uiteenlopend van 14 graden bij Thessaloniki tot 19 op de Ionische Ei landen, Kreta en R'odos. Turkije en Cyprus: Zaterdag flinke perioden met zon, zon dag vooral langs de Turkse kusten kans op enkele wolkenvelden. Droog. Middag temperatuur uiteenlopend van 16 gra den langs de noordwestkust tot onge veer 20 op Cyprus. Duitsland: tijd tot tijd Zon-1 Zon op 08.39 Zon onder Maan op 08.30 Maan onde Waterstanden Katwijk Hoog water 02.35 14.51 Laag water 09.46 23.05 Weerrapporten 10 december 19 u Cyprus Dublin Frankfurt Klageofurt Kopenhagen

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12