Leiden Geen uitstel plan autoluw centrum wolfslc=og Groenoord vindt nieuwe architect Merenzoom open voor asielzoekers 'Wij laten ons niet als kwajongens behandelen Fick Finance 'Groenoordhallen lappen regels aan hun laars' Glasvezelnet door geul van zeventig kilometer .ZATERDAG 11 DECEMBER 1993 CHEF GERT VISSER, 071 -356430, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356429 VVV-kantoor A A Het bestuur van de I VW in Warmond is optimistisch gestemd over de opening van een ge heel nieuW kantoor. Verdeeld A C De collegepartijen I D CDA en WD in Rijnwoude zijn verdeeld over de toekomst van de gemeentelijke zwembaden De Dolfijn en het Prins Willem-Alexanderbad. VOOR EEN PERSOONLIJKE SIGNATUUR Het Kaskoherstel in Groen oord kan verder. De stichting Kaskoherstel (SKOG) heeft een nieuwe architect gevonden - voor het opknappen van de huizen. H. Peters is de opvol ger van de Sassenheimse ar- chitect H. Stol, die eind okto- i ber na een conflict over zijn honorarium met het project stopte. Stol en de stichting gingen uit elkaar, omdat de architect zijn prijs danig verhoogd wilde zien. Ook Peters vraagt meer dan de prijs die Stol en het SKOG aanvankelijk overeenge komen waren, maar minder dan Stol in tweede instantie wilde. ,,De huiseigenaren zijn akkoord gegaan met de offerte van de nieuwe architect", zegt J. Beemer van de stichting Welzijn, die het SKOG advi seert. De bewoners van Groen oord moeten voor de eerste opname van hun huis wel ex tra betalen. De 39 bewoners van blok 4 die al 200 gulden hebben betaald, moeten nog eens 174 gulden op tafel leg gen voordat de voorbereidin gen voor het kaskoherstel ver der kunn'en gaan. Er zijn al twee blokken hui zen opgeknapt, aan de Jan Lie- vensstraat en de Hansestraat. »De even kant van de Hansen straat, de Raamstraat, de Korte Hansenstraat en de Pasteur straat zijn als straten aan de beurt. hypotheken verzekeringen financieringen pensioenen Tel. 071-120006 MFick Makelaardij B.V. Doezastraat 21, Leiden NVM Fax 071-1414 50 De laatste koperen coax-kabels in de Leidse regio zijn de grond uit en vervangen door glasvezel. Dat feit werd gisteren gevierd door de firma's Van den Berg Infrastructuren bv uit Zwam- merdam en NKF kabel uit Wad- dinxveen. Voor de gelegenheid werd een televisie geschonken aan de afdeling verstandelijk gehandicapten van de Sociaal Pedagogische Dienst (SPD) aan de Rijnsburgerweg. Door de overgang van koper naar glasvezel kunnen inwoners van Leiden en omstreken maxi maal 80 tv-kanalen ontvangen, 32 FM zendedrs op de radio en nog eens enkele tientallen ste reoprogramma's. Nieuwe technieken en een groter aanbod van zenders noopten de gemeentebesturen van Leiden, Katwijk, Leider dorp, Oegstgeest, Rijnsburg, Valkenburg, Voorschoten, War mond en Zoeterwoude om een glasvezelnet aan te leggen ter vervanging van de oude coax- •kabels. Ongeveer een jaar gele- jongste buurthuis van Leiden boven het hoofd. De overkoepe lende welzijnsorganisatie Skil vreest dat bezuinigingen on- tontkoombaar zijn als de ge meente niet meer geld vrij maakt voor het buurthuiswerk. Er zijn op dit moment wel ac tiviteiten aan de gang in Meren zoom, maar er is nog ruimte den startten Van den Berg en NKF met de uitvoering van het project dat ongeveer acht mil joen gulden kostte. Uiteindelijk werd zeventig ki lometer geul gegraven van de mast in Oegstgeest naar zoge heten opstalpunten in de ver schillende wijken. Daar van daan gaan nog wel 'oude' ka bels naar de afzonderlijke abon nees. Voordelen van glasvezel zijn onder meer: minder sto ring, betere beeld- en geluid kwaliteit en meer mogelijkhe den voor het doorgeven van volop om de asielzoekers te ver maken. Er zijn al mensen ge vonden die de vluchtelingen willen begeleiden. „We hebben een groep enthousiaste vrijwilli gers klaarstaan. Dus ik denk dat de suggestie die uit de buurt is gekomen binnenkort al te ver wezenlijken is", aldus Van Bochove. LEIDEN LOMAN LEEFMANS Buurthuis Merenzoom aan het Broekplein in de Merenwijk gaat dienst doen als recreatie- en ontmoetingsplaats voor de asielzoekers, die zijn gehuisvest in de voormalige meao aan de Flevoweg. „Dat zou het voort bestaan van het buurthuis, waarvoor in de wijk geen draag vlak is, garanderen", aldus wet houder A. van Bochove van wel zijn. Na jaren soebatten kwam dit jaar eindelijk geld vrij om de de pendance van buurthuis Op Ei gen Wieken in september te openen. Maar nog altijd hangt een vroegtijdige sluiting het 'Ik plemp de 'stad niet vol' LEIDEN Van het argument dat de bouw van 120 huizen aan de Vijf Meilaan te koste gaat van het groen deugt volgens wet houder T. van Rij (PvdA/volkshuisvesting) he lemaal niets. Het is een argu ment dat de omwonenden van de Vijf Meilaan in de strijd hebben geworpen te gen de bouw. Volgens Van Rij komt er juist groen bij. „Ik heb het eens laten uit rekenen", zegt Van Rij. „In het gebied dat bebouwd wordt ligt op dit moment 17.000 vierkante meter ver harding. Dat wordt na het uitvoeren van dit bouwplan 12.500 vierkante meter. De oppervlakte aan groen is nu 10.000 vierkante meter. Dat wordt 12.000. Ik ben heus de stad niet aan het volplem pen." De tegenstanders zullen de bouw niet kunnen tegenhou den, voorspelt Van Rij. „Ze kunnen het vertragen, en als ze dat zes maanden volhou den vervalt de subsidie." De wethouder merkt dat het ver zet tegen bouwplannen en het wantrouwen tegen de ge meente steeds groter wor den. „Als er ergens gebouwd wordt gaan mensen gel.,k met hun hakken in het zand staan." Doet een fantastisch voorstel Bij aankoop van een SHEAFFER vulpen met 14 karaat massief gouden pen punt Model Targa Model Targa Model Targa 1001 XG 1003 mat zwart 1030 bruin laqué- 190- 215- 495- Gratis bijpassende ballpoint Winkelwaarde Winkelwaarde Winkelwaarde Targa 1001 XG Targa 1003 Targa 103(T 77,50 97,50 225,- Breestraat 145 Leiden. Tel. 071 -123211 CD A-wethouder Walenkamp weet van geen wijken Merenwijkers zenders en programma's. Inmiddels hebben de meeste gemeenten hun zenderpakket al fors uitgebreid maar gisteren werd het officiële einde van de glasvezeloperatie gevierd. De genodigden die zich in restau rant de Beukenhof in Oegst geest hadden verzameld, kon den op een tv-scherm 'live', via de kabel, de overhandiging van de nieuwe tv aan een vertegen woordiger van de SPD volgen, die op enkele honderden me ters verderop door een camera werd opgenomen. klagen over overlast tennispark I Zuidwest geeft verzet tegen flats niet op mensen die een goedkope vijf kamerwoning willen achterla ten, maar die moeten dan wel iets in hun prijsklasse kunnen vinden. En dat is er niet." PERSBUREAU CERBERUS Achttien omwonenden van het tennispark aan de Me- rendonk in Leiden hebben de Raad van State gevraagd de door de gemeente ver leende hinderwetvergun ning aan de Leidse Tennis vereniging 'De Merenwijk' te schorsen of aan te passen zodat overlast in de toe komst kan worden voorko men. De omwonenden vinden dat ze te veel geluidsover last hebben van de tennis baan. Ze klagen over de verlichting die in de avond wordt gebruikt, en over de grote hoeveelheid gepar keerde auto's die overal in de buurt van de tennisbaan staan. Volgens gemeente woordvoerster A. Offereins liggen de tennisbanen te dicht bij de woningen om een situatie te bereiken waarin de omwonenden niets van het tennissen merken. Maar van onaan vaardbare overlast is vol gens de gemeente geen sprake. Het overgrote deel van de leden van de tennisvereni ging woont in de omgeving en zal dus niet met de auto komen. Verder heeft het tennispark twaalf parkeer plaatsen en zijn er in de omgeving ook altijd nog wel plaatsen beschikbaar. De verlichting mag tot 23.00 uur gebruikt worden. Ook staan in de vergunning voorschriften om geluids overlast te voorkomen. De geschillenafdeling van de Raad van State doet dinsdag uitspraak. De Groenoordhallen lappen bij herhaling gemeentelijke voor schriften aan hun laars. Dat be weert voorzitter P. Langenberg van de commissie voor de reke ningen in een brief aan burge meester en wethouders. Lan genberg, ook fractievoorzitter van D66, wil dat B en W de di rectie tot de orde roept. Volgens de commissie van de rekeningen hebben de Groen oordhallen uit het onderhouds- fonds dingen betaald die daar helemaal niet uit betaald mo gen worden. „De onderhouds- voorziening werd gebruikt voor de aanschaf van een auto en een laserprinter", ontdekte de commissie. Met die investerin gen was 25.000 gulden ge moeid. De commissie constateerde bovendien, dat aan de Groen oordhallen onderhoud is uitge voerd dat helemaal niet in de planning stond, terwijl ander werk, dat wel gepland was, niet werd gedaan. Het is niet voor het eerst dat de commissie voor de rekenin gen kritische vragen stelt over de jaarafrekening van de Groen oordhallen. Dat gebeurde ook al in 1991. „De commissie conclu deert, dat de Groenoordhallen zich bij herhaling onttrekt aan de voorschriften, de formele procedures en de interne richt lijnen van de gemeente Lei den", schrijft Langenberg. „De commissie is van mening dat deze situatie onwenselijk is." Directeur A. de Jong van de Groenoordhallen weigert een reactie op de brief. „Ik moet daar eerst met de verantwoor delijke bestuurder, de heer Goe- koop, over praten. En het initia tief voor dat gesprek gaat niet van mij uit. Ik zal volgende week wel een belletje krijgen." CDA-wethouder J. Walenkamp van economie en verkeer voelt er niets voor om verdere besluitvorming over de autoluwe binnenstad uit te stellen tot na de gemeente- raadsverkiezingen in maart. D66-fractievoorzitter P. Lan genberg kwam woensdagavond met dat voorstel na een zeer verhitte bijeenkomst in Pancras-West. Buurtbewo ners en binnenstadwinkeliers kondigden daar aan tegen de plannen te gaan procederen. Volgens Walenkamp moet de gemeenteraad nog in zijn huidi ge samenstelling besluiten ne men over de inspraakreacties. Dat gebeurt in februari. Op 2 maart zijn er gemeenteraads verkiezingen. Walenkamp: „De raadsleden die er nu in zitten, zijn van meet af aan bij de plan vorming betrokken geweest. Zij kennen de plannen door en door en zijn alleen daarom al de aangewezen mensen die beslui ten moeten nemen over de uit voering." De wethouder wijst er ook op dat de autoluwe binnenstad in de gemeenteraad 'geen omstre den kwestie is'. „Een ruime raadsmeerderheid heeft vorig jaar ingestemd met het pro ject." En: „Ik kan me ook niet voorstellen dat de partijen naar aanleiding van e'e'n verhitte bijeenkomst hun verkiezings programma's gaan herschrij ven." Na afloop van de bijeenkomst in Pancras-West heeft Walen kamp nog urenlang gepraat met bewoners en middenstanders. Uit die gesprekken leidt hij af dat de soep vast niet zo heet is als buurtvertegenwoordiger J. van Meijgaarden haar heeft op gediend. „Het moet mogelijk zijn om door zijn demagogie heen te prikken." Walenkamp wil nog voor het einde van dit jaar enkele bijeen komsten aan het project wijden. De wethouder heeft de volgen de afspraken gemaakt: maan dag 20 december om 21.00 in Koetshuis De Burcht met de on dernemers, woensdag 22 de cember met de bewoners: zelf de tijd, zelfde plek. Tevens houdt Walenkamp een wijkspreekuur op twee za terdagen: vandaag en zaterdag 18 december van 11.00 tot 13.00 uur. Ook in het Koetshuis De Burcht. Alle bijeenkomsten zijn speciaal bedoeld voor Pancras- West, dat volledig in het auto vrije deel komt te liggen. De afdeling verstandelijk gehandicapten van de Sociaal Pedagogische Dienst (SPD) kreeg een televisie van de bedrijven die het glasvezel net in de regio aanlegden. foto hielco kuipers Woningbouwvereniging De j Sleutels móet nog een hoorzit ting houden over de omstreden bebouwing van de Vijf Meilaan. Namens de Bewonersgroep-70 houdt H. Kwik vast aan het be- sluit, dat de ledenvergadering van De Sleutels op 18 oktober nam. Dat de woningbouwvere- j niging later heeft besloten dat die 120 huizen gewoon ge- bouwd moeten worden: daar heeft Kwik geen boodschap aan. ijj „Wij laten ons niet als kwajon- j gens in de hoek zetten." De bouwplannen voor de Vijf Meilaan - gepropageerd door de gemeente - hebben volgens i Kwik tot een ommekeer geleid in Leiden Zuidwest. „Van liever lee krijg je toch een stroming die zegt: als we niet op ons hoe- 1 de zijn blijft er geen grassprietje staan in de wijk. Kijk maar naar de plannen: bouwen aan de Vijf Meilaan, bouwen op sportvel den, Churchilllaan doortrekken. Mensen in Zuidwest die zich nooit ergens voor interesseer den en alles altijd op een af standje volgden gaan zich er nu ook mee bemoeien." En dus was het ongewoon druk toen De Sleutels op 18 ok tober van dit jaar mandaat vroeg aan de leden om verder te gaan met de bouwplannen voor de Vijf Meilaan. „Ik dacht nog", zegt Kwik, „tsjonge, wat een ou derwetse opkomst." Zestig soci ale huurwoningen en zestig koophuizen zouden er moeten komen langs de busbaan naar Voorschoten. Maar de leden i van De Sleutels zeiden 'nee'. De woningbouwvereniging moest eerst maar eens een hoorzitting houden om de meningen in de buurt te peilen. Op een volgende ledenverga dering van De Sleutels is inmid dels besloten de bouw door te zetten. Op 23 november oor deelden de leden dat een hoor zitting niet nodig is. De politiek Kwik: „Maandag komt het tot een explosie." heeft zich immers in meeder- heid achter de bouwplannen geschaard? Handtekeningen Maar Kwik en zijn medestan ders accepteren de uitkomst van die vergadering niet. „De mensen die er op 18 oktober waren hebben van acht uur tot half twaalf bij een vergadering gezeteri en hun mening gege ven. Die zeiden: We gaan daar niet nog eens over vergaderen!" Er moet alsnog een hoorzit ting komen, vindt Kwik. „Dat besluit van 18 oktober blijft staan. Daar houden we ons aan vast. En het besluit van 23 no vember accepteren wij niet." De Bewonersgroep-70 is nu bezig handtekeningen te verzamelen onder een verzoek om opnieuw een ledenvergadering van De Sleutels te houden. En des noods moet het bestuur maar worden weggestuurd, vindt Kwik. „De democratische spel regels mogen niet terzijde wor den geschoven." Het bouwplan komt maan dagavond weer aan de orde in de Sint Antoniuskerk aan de Boshuizerlaan, als daar het ont- werp-bestemmingsplan voor de Vijf Meilaan wordt besproken. Kwik vermoedt dat de strijd te gen de bouw aan de laan daar weer oplaait. „Ik denk dat het tot een explosie komt", zegt Kwik. „Iedereen is pisnijdig en wij blijven op ons standpunt staan." Kwik hoopt maar, dat hem niet voor de voeten wordt ge- foto henk bouwman worpen dat hij sociale woning bouw in de weg staat. „D'r wor den driekamerflatjes gebouwd voor 750 gulden. Is dat sociale woningbouw? Mensen zijn op zoek naar heel gewone huizen en Van Rij (PvdA-wethouder voor volkshuisvesting, red.) bouwt alleen maar peperdure woningen. Huizen waarvoor mensen zich diep in de schul den moeten steken. Een sport veld moet worden opgeofferd voor stadsvilla's. Wie zit daar op te wachten? Het barst van de

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11