V laten dure najaars-Hiswa niet lopen Werven richten zich op kleinere boten hi swa Newcat van recyclebare kunststof Zegelactie voor nieuwe reddingboot 'Turkse' sloepen van Loosdrechtse werf Kolibri 560 begint aan een nieuw leven k l/RIJDAG 10 DECEMBER 1993 HUIZEN. CPD Nieuw voor Nederland is de Ne- wcat-catamaran van New Mari ne, een fabrikant in het Franse Bretagne. Het belangrijkste ken merk van de Newcat cata marans is dat de hulls gemaakt zijn van naadloos polyethyleen, een geheel stoptvaste nagenoeg onderhoudsvrije kunststof, die bovendien recyclebaar is. Sinds het merk acht jaar gele den door de Fransman Noel Louvet werd opgezet, zijn er bij na 5.000 Newcats afgeleverd, voornamelijk in Frankrijk. Maar sirjds 1987 wordt er geëxpor teerd naar Duitsland, Italië, Bel gië en Canada. Daar is nu dan Nederland bijgekomen. De Newcats hebben een groot draagvermogen en zijn com pact van afmetingen. Vijftig procent van alle verkopen gaat naar zeilscholen. Tjasco brengt in Nederland De Newcat 12 Racing. vier types op de markt: de 12 JR met een zeiloppervlak van acht vierkante meter, de 12 Racing met een zeiloppervlak van elf vierkante meter en voorts de Newcats F2 en Fl, die respectie velijk 12.2 en 13.5 vierkante mc- foto ap ter zeil voeren. De goedkoopste Newcat kost 6.590 gulden. Het merk wordt in Nederland geïmporteerd door de fa. Tsjas- co bv in Huizen. Deze presen teert de Newcat voor het eerst op de Hiswa. Provincies overwegen voorbelasting i Eindelijk komt er dan toch een watersport- tentoonstelling in het najaar. Door het ge reedkomen van de nieuwe Parkhal is er nu in het RAI-complex ruimte voor een Hiswa in december. Jaren is men bezig geweest INC- om de droge expositie naar het najaar te verschuiven. Door ruimtegebrek lukte dat iNG steeds niet. Inmiddels heeft de natte Hiswa in sep- tember de noodzaak van die droge voor een 30 J ÉT001 deel weggenomen. De werven met so!- boten van boven de acht meter in hun aan- ^■i bod komen in september aan hun trekken 5o[-j en de interesse van die sector voor de droge Hiswa loopt zienderogen terug. De huidige exposanten reageren dan ook lang niet alle maal positief op de Hiswa in december. Le veranciers van accessoires zitten zeker niet op nog een najaarstentoonstelling te wach ten. Sailtron, een grote leverancier van na- vigatieapparatuur, zegt in De Waterkam pioen, niet te zullen komen. Zijn klanten kopen pas in februari en maart nieuwe ap paratuur. Sailton vindt het bovendien een vreemde zaak dat het niet is gekend in de beslissing van RAI en Hiswa. Sailtron vindt ook, dat men de Hiswa te Water en de ge wone Hiswa wel zou moeten samenvoegen, "want exposeren op de Hiswa is een dure grap." Even is men bij de Hiswa-vereniging dan ook bevreesd geweest dat drie tentoonstel lingen in één jaar voor een aantal exposan ten wat te veel van het goede zou zijn. Dat bleek mee te vallen. Minstens 420 deelne mers komen naar de Amsterdamse RAI. Naast de gebruikelijke produkten als zeil- motorjachten, motoren en accessoires, is op deze Hiswa veel plaats ingeruimd voor trailerbare schepen en voor charterbedrij- ven. Naar schatting hebben in Nederland bijna 400 bedrijven de verhuur van plezier vaartuigen als hoofd- of nevenactiviteit en volgens de berekeningen is de markt nog lang niet verzadigd. Voor de watersporter zijn er mógelijkhe den te over om nieuwe vaargebieden te ver kennen of om een slechte zomer te ontlo pen. Nu heeft de buitengemeen slechte zo mer amper invloed gehad op het aantal vaarvakanties. Wel zijn er bij bruggen en sluizen minder doorvaarten geregistreerd, maar het aantal dagen dat men op de boot verbleef, gaf dit jaar geen neergang te zien. Gemopperd werd er evenwel genoeg. Wrange grappen als 'ik kan mijn boot niet eens verkopen, want de borden met Te Koop zijn uitverkocht', waren er volop. Een tweede slechte zomer zou er dan ook wel eens een teveel kunnen zijn. De Hiswa blijft dan ook op zijn qui-vive. Men maakt zich zorgen over de kostenont wikkeling voor consument en bedrijfsleven. Volgens Hiswa-voorzitter Taselaar is die kostenontwikkeling toe te schrijven aan on duidelijk overheidsbeleid. Hij doelt daarbij op de verhogingen van tarieven voor brug- en sluisbediening, legesgelden en. de plan nen van provincies om 'provinciale vaarbe- lasting' te gaan heffen, nu de landelijke overheid daarvan heeft afgezien. Zeeland en Friesland noemt hij als voorbeeld. „Tijdens de discussie over de vaarbelas- ting hebben de belangenorganisaties aan gegeven dat er met hen te praten is over een vorm van bestemmingsheffing, mits deze in een breder kader geplaatst wordt. Bedrijven en watersporters willen best bij dragen aan een fonds, mits de gelden ge bruikt worden voor de waterrecreatie Maar zoals het nu gaat wordt volgens Tase laar 'Nederland Waterland' al gauw 'Neder land Onbetaalbaarland Ook wordt het bedrijfsleven op het ogen blik zwaar belast met milieu-investeringen, terwijl tevens allerlei gemeentelijke belas tingen scherp omhoog gaan. Jachthavens aan grote vaarwegen betalen vaak hoge mil- Initiatief Wat ersportverbond 0 -HAARLEM GPD so^Onder aanvoering van het Ko- Nederlands Watersport (KNWV) gaan water- en watersportbedrijven nieuwe reddingboot finan- :n voor de Koninklijke Ne derlandse Reddings Maatschap pij. De KNRM staat nu voor de aanschaf van een nieuwe boot daarmee is veel geld ge moeid. Een miljoen om precies te zijn. Het KNWV heeft het ini tiatief genomen om de water sportwereld te mobiliseren'ten einde het schip in korte tijd bij elkaar te sparen. Vorig jaar voeren de redding boten van de KNRM 1062 keer uit. In 702 gevallen ging het om hulp aan in nood verkerende watersporters. Dat betekent bij na 70 procent. De watersport le vert dus verreweg de meeste averij en drenkelingen. Het KN WV pakt, te beginnen op de Hiswa, de zaken groot aan. Het is bedoeling dat de boot op de eerstvolgende Hiswa in 1994 bij elkaar gespaard is. Een en ander gebeurt met een nationale zegelactie. Er is een unieke collectie waardezegels gemaakt in een beperkte en ge nummerde oplage. Die zegels zijn te koop bij elke bij het KN WV aangesloten watersportver eniging, bij de watersportbedrij ven en bij het verbondsbureau van het KNWV. Een zegel kost f 1,25, maar het KNWV hoopt dat er hele vellen worden afgeno men. Die komen dan op 25 gul den. Wie in een keer voor mini maal duizend gulden aan zegels koopt wordt „Officieel Sponsor Reddingboot Watersport KN WV". Deze eretitel mag een be drijf in al zijn reclame en pro motie gebruiken. Een oorkonde wordt gt men als bewijs thuis gestuurd. Verzamelaars kunnen voor 250 gulden een speciaal vel met de gehele serie zegels kopen. De beoogde reddingboot wordt nieuw gebouwd en is een zeewaardig snel schip van het type 'Valentijn'. Van dit be proefde ontwerp ^zijn er intus sen al vijf in de vaart. Het is een aluminium 'schip dat wordt voortbewogen door twee 430 pk diesels. Deze motoren drijven waterjets aan zodat het schip in ondiep water kan varen. De topsnelheid is 34 knopen. De bemanning bestaat uit vier vrij willigers, maar er kunnen liefst 64 mensen op worden meege- Voor nadere informatie kunt u terecht op drie stands op de Hiswa of telefonisch: KNWV, Peter Grootveld, 03405 - 705524 of met KNRM, Kees Brinkman, tel 020 - 6385499. De Breeden- dam 680 wordt ge maakt in Tur- kije. foto cpd Scheepswerf De Breedendam in Loosdrecht heeft ook een eigen werf in Turkije. Daar wordt de houten sloep De Breedendam 680 gebouwd volgens de strikte kwaliteitsnormen die in Loosd recht gelden. Het schip wordt voor het eerst op de Hiswa ge toond. De werf wijst erop dat er vaak verschil te merken valt tussen wat in Nederland onder vak werk wordt verstaan en wat er in het buitenland, met name in de zogenoemde lage-lonen-lan- den, onder die noemer wordt geproduceerd. „Het produkt van Breedendam vormt hierop duidelijk een uitzondering". Bij de bouw van de 680 is ge bruik gemaakt van diverse houtsoorten, zoals mahonie, ei ken en iroko, welke fraai zijn ge combineerd. Het schip in ver schillende lengtes leverbaar, zoals 7,50 en 8 meter. De Breedendam brengt het schip op de Hiswa voor een prijs van 59.800 gulden, inclu sief 15 pk Vetus diesel met in- tercooling, teakdekken, blok- roosters, suurstand met hydrau lische besturing en homokineti sche koppeling. Volgens De Breedendam is de prijs buiten gewoon concurrerend omdat een dergelijk schip in Neder land al gauw op circa 110.000 gulden zou moeten komen. Bouw van grote zeiljachten stagneert Kleine kajuitzeiljachten zijn de laatste jaren sterk in opkomst. Aanvankelijk aarzelend, maar de verslechtering van de econo mie in 1987 heeft er in de jaren daarna toe geleid, dat de wer ven zich genoodzaakt zien het kleine, trailerbare kajuitjacht opnieuw op de markt te bren gen. De markt voor grote jach ten stagneeYt. De ontwikkeling van nieuwe grote schepen wordt in een aantal gevallen in de ijskast ge zet. Jarenlang is het segment kajuitzeiljachten tot 7.5 meter schromelijk verwaarloosd, maar nu zijn ze er weer; van gere nommeerde werven als Bene- teau, Jeanneau, Dehler en Cata- lina. Op het starteiland in de RAI vinden dan ook veertien zeiljachten van rond de 7 meter een plaats. Frappant is, dat de jachten niet alleen uit Nederland, Frankrijk, Engeland, de Skan- dinavische landen of de Vere nigde Staten komen. Op de His-- wa zijn nu ook Zuid-Afrika en Rusland vertegenwoordigd. Castlemairi Marine Holland BV in Loosdrecht levert kleine jachten zowel uit Rusland als uit Zuid-Afrika. Uit Sint-Petersburg importeert hij de Micro 5.5 Sport, een klein zeiljacht met vier slaapplaatsen. De introduc tieprijs van 19.995 is buitenge woon concurrerend. Deze Rus sische microtonner is trailer- baar en zal behalve de toerzeiler ook de wedstrijdzeiler aanspre ken. Het is een modern ontwerp met een lengte over alles van 5,90 meter. De grootste breedte is 2,49 en de diepgang met in getrokken zwaard is slechts 75 centimeter. Met neergelaten zwaard steekt de Micro 1,10 meter. De mastlengte is 8 meter en de doorvaarthoogte 9 meter. Er kan 18,5 vierkante meter zeil gevoerd worden. Het schip is geschikt voor een buitenboord motor. Deze, een Veterok 8M, wordt meegeleverd voor 950 gulden. Uit Zuid-Afrika komt de Van de Stadt 225, een trailerbaar zeiljacht dat gebouwd wordt door de kleine werf van Henry Vink, gespecialiseerd in Van de Stadt-ontwerpen. In het polyester schip is vier honderd kilo loodballast volle dig in de scheepshuid verwerkt. ieuheffïngen onder het motto 'de vervuiler betaalt', terwijl helemaal niet vaststaat dat die jachthaven de vervuiler van die vaarweg is. De tarieven voor stalling en ligplaatsen staan de komende jaren dan ook onder zware druk. De Hiswa wordt gehouden in de Amster damse RAI van zaterdag 11 en en met zon dag 19 december. De openingstijden zijn van 10 tot 17 uur. Op donderdag 16 en vrij dag 17 december van 10 22 uur. De toe gangsprijs bedraagt 15 gulden voor volwas sen en voor kinderen van 4 tot en met 11 en houders van Pas 65 7,50. Tokio op weg naar de finish in Fremantle De Intrum Justitia en de Tokio, twee schepen uit de W60-klasse in de waarschijnlijk zwaarste van alle zeilwedstrijden, de Whitbread Race, zijn gisteren in het Australische Fremantle aan gekomen. Het Japans/Nieuwzeelandse jacht de Tokio (zie foto) ver scheen woensdag voor de zuid west kust van Australië. De To kio met als schipper Chris Dick son, lag toen op de tweede plaats, achter de Intrum Justitia. De overige schepen komen eind deze week of begin volgende week aan de finish. In de Zuidhal van de RAI pre senteren Heineken, British Te lecom en Intrum Justitia, spon sors respectievelijk deelnemers, gezamenlijk deze race. In het grote paviljoen kan de race en de finish van de tweede etappe in het Fremantle worden meebeleefd. De race wordt de aankomst op de voet gevolgd. Op een groot scherm wordt het Race Result System van British Telecom geprojecteerd, met ie dere zes uur nieuwe posities en nieuws direct vanaf de oceaan. Er is een live interview door Dirk Nauta met zijn leerlingen, de vier Nederlandse deelne mers. Ook zijn foto's en video beelden van Rick Tomlinson van de eerste etappe op de In trum Justitia. Zeilklaar en als bouwpakket te koop De 'Zuidafrikaan' Van de Stadt 225 in zijn element. Ook dit schip heeft een intrek baar zwaard, waardoor de diep gang varieert van 50 centimeter tot 1,30 meter. De lengte over alles is 7,35 meter en de breedte 2,50 meter. Er kunnen vier per sonen in slapen, twee in de punt en twee in de kajuit. Cast- iemain brengt dit schip voor 29.995, wat ongeveer 25 pro cent goedkoper is dan de gang bare prijs voor soortgelijke jach- Terug naar de basis wordt de nieuwe trend in de jachtbouw genoemd. Zeilen met een klein, trailerbaar jacht betekent oer- zeilplezier. Spelen en stoeien met de elementen. Met alles er op en er aan. Spinnakers, mooie zeilen, maar in elk geval met een joystick aan de helmstok. En... de scheepjes zijn vaak ge tekend door gerenommeerde ontwerpers, die garant staan voorgoede zeileigenschappen. hefkiel behoort voorts tot de mogelijkheden. Als vanouds is het schip als bouwpakket te koop. Dan is de prijs 9900 gulden en daar ko men dan nog voor f 7400 toebe horen bij. Werfgebouwd kost de Kolibri 26.000 gulden. De lengte over alles is 5,60 meter en de breedte 2,05 meter. De Kolibri 560 steekt een meter. De Kolibri-werf brengt als no viteit ook de Kolibri 1100 (Van de Stadt 37). Dit elfmeter -schip heeft een totale nieuwe romp- vorm medt een lange waterlijn (9,30 meter). Opvallend is de combinatie van een slank voor schip en een breed achterschip. Het 7/8 zeilplan is verder ont wikkeld en heeft voortaan geen overlappende genua meer. Er kan 70 vierkante meter zeil ge voerd worden. Het grote nieuws van de ver maarde Kolibri-werf in Stomp- wijk is oud nieuws, maar zal wel door velen als belangrijk wor den omarmd. Men heeft name lijk besloten om het bekende model 560 opnieuw in produk- tie te nemen. Deze oer-Kolibri van duurzaam plakhout is al sinds jaar en dag een bekende verschijning op onder meer het IJsselmeer. De werf heeft een hernieuwde en vooral toegenomen belang stelling bij het publiek gecon stateerd voor dit type. De romp- vorm en de veelgeroemde zeileigenschappen zijn on veranderd. Wel is er aan het in terieur en de dek-lay-out wat gewijzigd. Het scheepje is lever- baar in zowel een twee- als een foto »gpd vièrpersoons uitvoering. Een

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9