Jeltsin succesvol bij visite Brussel mpfr' - TZ* *^1^1 isfc-r, Familienaam speelt grote rol bij Chileense verkiezingen naar'^nèw voor Buitenland I Vredesoverleg Bosnië in i Griekenland opgeschort Irak laat Britten vrij na bemiddeling Heath Verdriet om verdwenen kinderen 1 Franse ex-minister Lang verliest parlementszetel Rusland haalt gezinnen diplomaten uit Algiers gesprek met Bill Clinton i/RIJDAG 10 DECEMBER 1993 Oudste Britse (113) overleden f church gresley De oudste inwoner van Groot-Brittannië, Daisy Adams, is woensdag op 113-jarige leeftijd overleden. Haar posi- tie als 's lands oudste wordt overgenomen door de 112-jarige Rebecca Hewison uit Grimsby. Het absolute record staat op i naam van Charlotte Hughes, die eerder dit jaar overleed. Zij werd 115 jaar en 229 dagen oud. Olie-embargo Zuid-Afrika weg new york» De Verenigde Naties hebben gisteren officieel het olie-embargo tegen Zuid-Afrika opgeheven. De VN hadden op 8 oktober de andere sancties tegen Zuid-Afrika al opgeheven. Op- heffing van het olie-embargo zou plaatsvinden, als in Zuid-Afri ka de Uitvoerende Overgangsraad zou zijn geïnstalleerd. Dat is I afgelopen dinsdag gebeurd. I Doodstraf Moldavische nationalist uov» De rechtbank van Tiraspol in de separatistische Dnje- J str-republiek heeft gisteren de Moldavische nationalist Ilie Ilies- ter dood veroordeeld. Iliescu werd schuldig bevonden aan I moord op Dnjestr-functionarissen in de zomer van 1992. Vijfan- aangeklaagden, allen lid van het Moldavische Volksfront, I kregen twee tot vijftien jaar gevangenisstraf. Verdachten Weense bombrieven gepakt I wenen De Oostenrijkse politie heeft gisteren twee mannen op- I gepakt die ervan worden verdacht vier aanslagen met bombrie- I ven te hebben gepleegd. Bij die aanslagen raakten vier mensen I gewond. Minister Löschnak (binnenlandse zaken) wilde gister- I avond geen verdere mededelingen doen. De aanslagen waren I gericht tegen mensen die tegen racisme strijden. I Gespannen sfeer in Gabon Libreville» In het Centraalafrikaanse Gabon is gisteren de 'staat van waakzaamheid' afgekondigd na de bekendmaking dat zit tend president Omar Bongo de presidentsverkiezingen van afge lopen zondag heeft gewonnen. De maatregel gaat nog niet zover als de noodtoestand, maar geeft de veiligheidstroepen wel ver gaande bevoegdheden. Al sinds de verkiezingsdag heerst er een gespannen sfeer in Gabon. Bongo en de oppositie hebben elkaar beschuldigd van fraude. Salvadoraanse verzetsleider gedood san Salvador Gewapende mannen hebben gisteren de voorma lige leider van de linkse Salvadoraanse verzetsgroep Farabundo Marti Bevrijdingsfront (FMLN), Mario Lopez, neergeschoten. Lopez overleed kort daarop aan zijn verwondingen. Lopez was lid van het politiek comité van het FMLN, een beweging die on geveer een jaar geleden werd gelegaliseerd en veranderde in een politieke partij. Meldingen over schendingen stijgen fors cenève Het Centrum voor de Mensenrechten van de Verenigde Naties in Genève heeft dit jaar 300.000 meldingen gekregen over schendingen van mensenrechten. Dat is zeven keer zoveel als vorig jaar, aldus de VN in een verklaring ter gelegenheid van de internationale Dag van de Mensenrechten. Die wordt vandaag voor de 45ste keer gevierd. De speciale rapporteur voor politieke moorden kreeg hulpaanvragen voor 450 acuut bedreigde perso- 3 Actie voor 'Bosnische Anne Frank' Pogingen van bemiddelaars Owen en Stoltenberg om zon-» dag in de Griekse stad Thessalo niki het vredesoverleg over Bos nië te hervatten, zijn gisteren mislukt. Vooroverleg met de Servische leiders Milosevic, Ka radzic en Krajisnik (parlements voorzitter van de Bosnische Ser viërs) in Belgrado leverde niets op. Dat maakte VN-woordvoer der John Mills bekend. Volgens Europese diplomatie ke bronnen hadden de beide bemiddelaars gehoopt de Ser viërs tot territoriale concessies aan de moslims te bewegen. Volgens een plan van de Eu ropese Unie zouden de Serviërs de moslims een paar procent meer van Bosnië moeten geven zodat zij minimaal eenderde van het Bosnische grondgebied krijgen. Volgens Mills hebben de be middelaars na hun gesprekken t jaren- halfjaar vastgezeten. De andere twee hebben een jaar in Iraakse gevangenissen doorgebracht. De missie van Heath had de steun van het ministerie van buitenlandse zaken. Het is niet bekend of de voormalige pre mier beloftes heeft gedaan. Sad dam Hussein had aanvankelijk de komst van een Britse minis ter geëist als voorwaarde voor de vrijlating van de drie Britten. Londen weigerde dat. Kennelijk nam de Iraakse leider ook ge noegen met de ex-premier, die ook vlak voor de Golfoorlog naar Baghdad reisde om land genoten vrij te krijgen. correspondent Drie Britten die in Irak i lange celstraffen warer deeld, worden vanavond in Londen verwacht. Het trio kreeg amnestie nadat de vroegere premier Edward Heath naar Baghdad was gereisd voor een ontmoeting met de Iraakse lei der Saddam Hussein. Paul Ride (33), Michael Wain- right (42) en Simon Dunn (23) waren wegens spionage tot langdurige gevangenisstraffen veroordeeld. Dunn, die naar ei gen zeggen per ongeluk Irak was binnengefietst, heeft een parus hans gertsen geraakt en mag zich bovendien een jaar lang niet verkiesbaar stellen in zijn kiesdistrict. Dat betekent dat hij niet kan mee doen aan de tussentijdse verkie zing die binnenkort zal plaats vinden. Ruim tien jaar lang drukte Lang een zeer zwaar stempel op het Franse kunst- en cultuurbe leid. Monsieur Culture was on der andere verantwoordelijk voor de uitvoering van tal van president Mitterrands Grands Travaux (Grote Werken) zoals de bouw van de Opéra Bastille, de Grand' Arche, de Trés Grande Bibliothèque en de renovatie van het Louvre. Het zijn projec ten die miljarden hebben gekost en vaak zeer omstreden waren. correspondent Jack Lang, de voormalige Fran se minister van cultuur, is giste ren zijn parlementszetel kwijt geraakt. De Conseil Constitu- tionnel (Grondwettelijke Raad) verklaarde de verkiezing van de sociaal-democraat Lang in maart dit jaar ongeldig omdat hij tijdens zijn verkiezingscam pagne meer geld heeft uitgege ven dan wettelijk is toegestaan. Volgens de Franse wet mag een kandidaat voor een parle mentszetel maximaal 500.000 franc (ruim 165.000 gulden) be steden aan zijn campagne. Lang ging daar ruim 90.000 franc overheen. Lang is direct zijn zetel kwijt- rv -T P "Sg-"L- buenos aires Een lid van de Dwaze Moeders pinkt een traan weg tijdens de jaarlijkse protestmars door de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires. Al dertien jaar eisen de Madres del Plaza de Mayo opheldering over hun kinderen die tijdens de militaire junta (1976-1983) spoorloos zijn ver dwenen. foto ap daniel muzio Russische president op verkiezingstoernee bij EU met de Servische leiders gecon cludeerd ,,dat de tijd nog niet rijp is" voor een nieuwe ont moeting. De Franse regering is een ac tie begonnen om de 13-jarige Zlata Filipovic uit Sarajevo te halen. Deze 'Bosnische Anne Frank', die sinds het begin van de oorlog in april 1992 een dag boek bijhoudt, heeft tot nu toe van de betrokken autoriteiten geen toestemming gekregen de stad te verlaten. De actie wordt gesteund door de Nederlandse uitgever De Boekerij, die vol gende week haar dagboek zal uitbrengen. De omstandigheden waarin ze nu leeft zijn pijnlijk en moei lijk. „Ik begrijp niet waarom mannen en vrouwen zulke beesten zijn geworden en niet meer om elkaar geven", ver klaarde ze deze week in een in terview met de Franse televisie via een speciale satellietverbin- ding- Leden van de Algerijnse anti-terreurpolitie, de zogenaamde Ninja's, op patrouille in Sid Moussa, een voorstad van Algiers. foto ap MOSKOU-WASHINGTON AP-ANP-AFP-Rtr Rusland heeft besloten de familieleden van zijn diplomaten in Al gerije te evacueren vanwege het escalerende geweld tegen buiten landers. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren eveneens haar landgenoten in Algerije geadviseerd dat land te verlaten. Het aantal diplomaten wordt tot een minimum te ruggebracht. Moslim-fundamentalisten hebben buitenlanders vorige maand voor de keuze gesteld voor 1 december te vertrekken of te worden vermoord. Sinds het aflopen van het ultimatum zijn vier buitenlan ders, waaronder een Russin, vermoord en raakte een buitenlander ernstig gewond. Gisteren is pas bekend geworden dat woensdag acht agenten en twee burgers werden gedood bij een aanval van een gewapende bende op een groep agenten die orde wilden brengen in een rij wachtenden voor een broodwinkel. Voorts werden woensdag in de westelijke stad Chief negen mensen doodgeschoten terwijl ze aan het middageten zaten. Ook werden elf fundamentalisten omge bracht. Boris Jeltsin heeft gisteren in Brussel een verklaring gete kend over politieke en economische samenwerking tus sen de Europese Unie en Rusland. Jeltsin heeft ook een gesprek gevoerd met de secretaris-generaal van de NAVO, Manfred Wörner, die zei dat overeenstemming was bereikt over plannen om de militaire contacten te versterken. brussel aly. knol bij Jeltsins recente decreet neer te leggen als gevolg waarvan een aantal nieuwe banken in Moskou, waaronder de ABN AMRO de komende "jaren geen rekeningen voor Russen mogen openen. Bovendien wil de EU, tegen de Russische wensen in, een clausule in de overeen komst opnemen dat alle han delscontacten worden opge schort. wanneer blijkt dat Rus land zich niet aan de mensen rechten houdt. Eerder op de dag had Jeltsin meer moeite met de conse quenties van een andere Wes terse 'opening' naar het voor malige Oostblok. In een gesprek met de secretaris-generaal van de NAVO, Manfred Wörner, zei Jeltsin dat elke uitbreiding van de alliantie met eventuele Mid den- en Oosteuropese landen door Rusland zal worden opge vat als een bedreiging en der-, halve onaanvaardbaar is. Wörner gaf hem echter luid en duidelijk repliek. Er kan geen sprake zijn van een Russisch ve torecht over nieuwe NAVO-lid- maatschappen, aldus Wörner. „Wij zijn een soevereine allian tie, die met soevereine staten onderhandelt." Jeltsin maakt Russen bang MOSKOU GPD correspondent De Russische president maakte van zijn bezoek aan Brussel een onvervalste 'verkiezingsstunt'. De verklaring alleen al over ver gaande politieke samenwerking en de nieuwe handelsbetrekkin gen zou volgens Jeltsin door de Russische kiezers „met open ar men worden ontvangen". Om dat hiermee werd gesymboli seerd dat de Russen „nu echte Europeanen worden". Maar het was nog niet voldoende. De EU had het 'open doel' voor Jeltsin overigens zelf ge wild. Door hem uit te nodigen aan de vooravond van de uiter mate belangrijke verkiezingen in Rusland, wilde de EU nauwe lijks verholen laten blijken dat West-Europa in ieder geval op dit moment het meeste vertrouwen heeft in Jeltsin en diens aanhang. Want eigenlijk is de tijd nog helemaal niet rijp voor een een echte 'partner schap-overeenkomst' die op den duur uit de gisteren gete kende verklaring moet voort vloeien. Er ligt nog allerlei con flictstof op tafel. Zo is de EU niet van plan zich Het is erop of eronder voor Rusland. Het hangt van uw beslissing af of er vrede en rust in ons land zal heersen. Zonder Grondwet dreigt er een burgeroorlog. Dat ver klaarde de Russische presi dent Jeltsin gisteravond in een oproep aan de kiezers om zondag voor zijn nieuwe Grondwet te stemmen. Zijn toespraak, die tevens het einde van de verkiezings campagne inluidde, was al opgenomen voor zijn be zoek dat hij momenteel aan Brussel brengt. Jeltsin bestreed dat de grondwet hem dictatoriale bevoegdheden geeft, zoals veel critici zeggen. ,,lk maak er geen geheim van dat ik voor een sterk president schap ben. Niet alleen nu, maar ook in de toekomst. Maar de grondwet garan deert dat de presidentiële bevoegdheden niet onbe perkt zijn. Niemand kan in Rusland alle macht in han den krijgen. Het parlement heeft het recht de president af te zetten", aldus Jeltsin. Premier Ouattara van Ivoorkust afgetreden Premier Alassane Ouattara van Ivoorkust is gisteren afgetreden. Ook zijn regering heeft haar ontslag ingediend. Dat duidt er op dat de premier de machts strijd. ontstaan na de dood van president Eelix Houphouët Boigny, heeft verloren. Hij heeft het moeten afleggen tegen par lementsvoorzitter Henri Konan Bédié, die zichzelf al had uitge roepen tot opvolger van de dinsdag overleden president. Ouattara nam het besluit na overleg met de stafchefs v leger en de politie, die ei eerder nog hun loyaliteit hem hadden betuigd. De rege ringsgebouwen in Abidjan wer den gisteren omsingeld door commando-eenheden en op roerpolitie. Konan Bédié stelde gisteren acht adviseurs aan om hem te helpen een nieuwe regering te vormen. Het nieuwe kabinet zal uiterlijk over twee dagen rond «dag zijn. Bédié beroept zich bij zijn aanspraak op de macht op een omstreden wijziging van de Grondwet die bepaalt dat de voorzitter van het parlement de ambtstérmijn van de overleden president moet afmaken lot de eerstvolgende verkiezingen. Die zijn voorzien in 1995. Door de gebeurtenissen van gisteren zal het overleg van Ou attara met het Internationale Monetaire i onds (IMF) ovei de herinvoering van bezuinigings maatregelen bijna zeker misluk ken. Het bezuinigingsprogram ma is voor hét IMF voorwaarde voor herstructurering van de buitenlandse schulden van Ivoorkust. Ouattara heeft vroe ger bij het IMF gewerkt en is dus goed ingevoerd in de han delwijze van dit instituut. Chili zet morgen een politieke familietraditie voort. De nieuw gekozen president zal luisteren ambt van de eerste burger van het Latijnsamerikaanse land al eerder was gètooid. De ge doodverfde nieuwe president, de christen-democraat Eduardo Frei, treedt zo goed als zeker in de voetsporen van zijn populaire vader die van 1964 tot 1970 dezelfde functie bekleedde. Ook als de Chilenen voor een grote verrassing zorgen en de voorkeur geven aan de rechtse kandidaat Arturo Alessandri, blijft een bekende familienaam verbonden aan het president schap. Zijn grootvader en oom waren eveneens president. „Chilenen houden van namen met een handelsmerk", zei Alessandri onlangs schertsend. Frei heeft veruit de beste kan sen. Volgens een in november gehouden opiniepeiling krijgt de kandidaat van de huidige centrum-linkse regeringscoali tie Concertación ruim zestig procent van de stemmen, ruim drie keer zoveel als zijn belang rijkste tegenstrever Alessandri. Anderen, zoals de onafhankelij ke rechtse politicus José Pinera Eduardo Frei. en de vooruitstrevende priester Eugenio Pizarro, zijn nagenoeg kansloos. Mogelijk van grotere betekenis dan de presidentsverkiezingen is de samenstelling van het nieuwe parlement. De centrum linkse regering van Patricio Ayl- win zat de afgelopen vier jaar opgescheept met een centrum rechts parlement en met de voormalige dictator Augusto Pi nochet als opperbevelhebber van het leger. De conservatieve volksvertegenwoordiging wist belangrijke hen'ormingen te blokkeren. De christen-demo craat Aylwin slaagde er niet in zijn belangrijkste doel te realise ren: de definitieve overgang te voltooien van een zeventien jaar lange militaire dictatuur (1973-1990) naar democratie. Aylwin wilde de Chileense Grondwet veranderen om snel ler wetgeving door de volksver tegenwoordiging te krijgen. Hij wüde voor altijd afrekenen met de overblijfselen van de militai re dictatuur. Maai' voor een wetswijziging waardoor de in vloed van het nog immer mach tige leger aan banden kan wor den gelegd, is een tweederde meerderheid in het Chileense Congres nodig. HetJs de vraag of de Concertación, het samen werkingsverband van christen democraten, sociaal-democra ten en socialisten, morgen wel die meerderheid behaalt. Veel waarnemers zijn daarover uitgesproken pessimistisch. „Concertación kan alleen de Grondwet veranderen als zij een tweederde'meerderheid krijgt, maar zij kan alleen een twee derde meerderheid behalen als zij de Grondwet wijzigt", ver woordde één van hen de onmo gelijke positie van de centrum linkse regeringscoalitie. Het nog uit de dictatuur stam mende kiesstelsel werkt in het nadeel van Chili's democrati sche krachten. Kort voor het aantreden van Aylwin slaagde Pinochet er nog in regels in de Grondwet te laten opnemen waardoor hij negen hem gezin- Augusto Pinochet. de senatoren kon aanwijzen. Vier jaar geleden behaalde Ayl win met 54 procent van de stemmen de absolute meerder heid, maar die uitslag werd niet in het parlement weerspiegeld. Het ingewikkelde districtenstel sel Chileense stijl zorgde ervoor dat de twee rechtse partijen RN en UDI goed uit de bus kwamen en de socialisten onderverte genwoordigd raakten in het parlement. De schaduw van de 78-jarige Pi nochet, die volgens de huidige Grondwet tot eind 1997 opper bevelhebber van het leger blijft, hangt de komende jaren boven de Chileense politiek. Frei zal met dat feit moeten leven. Dat gold ook steeds voor Aylwin, die vorig jaar bij een bezoek aan Spanje zijn eigen positie verge leek met die van de Spaanse premier Felipe Gonzalez als de ze de macht zou moeten delen met de voormalige dictator Franco. Zolang de krijgsmacht achter de schermen van de Chi leense politiek een prominente rol speelt, zal het uiterst moei lijk zijn hoge militairen te ver oordelen voor de wreedheden die zij in de jaren '70 en '80 be gingen. De ex-juntaleiders wei geren nog steeds informatie te geven over het lot van honder den vermisten. En zolang de Grondwet niet is gewijzigd, houdt het leger recht op een vast percentage van de opbrengst van de nationale ko perexport naast de gelden uit de defensiebegroting. Financiële middelen die niet kunnen wor den aangewend voor zaken als huisvesting, onderwijs, sociale wetgeving en gezondheidszorg. Met hun keuze voor Frei zal een meerderheid van de Chilenen morgen kiezen voor stabiliteit en continuïteit, zo is de ver wachting. Frei zal het beleid van Aylwin voortzetten, die met zijn economische hervormingen, overigens ingezet door Pino chet, Chili tot de 'jaguar' van Latijns-Amerika maakte. Het Chileense 'Wirtschaftswunder' zorgde vorig jaar voor een eco DAMASCUS-JERUZALEM Patricio Aylwin. nomische groei van 10,4 pro cent. Verder is het aantal Chile nen dat onder de armoedegrens zit, de afgelopen jaren drastisch gedaald. Maar Frei wil binnen zes jaar de armoede geheel uitbannen. Gert Rosenthal, functionaris van de economische commissie van de Verenigde Naties voor La- tijns-Amerika en het Caribisch gebied, geeft hem een goede kans. „Als deze economie blijft groeien, kun je de mensen in relatief korte tijd uit de armoede halen", verklaarde hij deze week tegenover de Financial Ti- De Amerikaanse president Clin ton heeft in januari in Genève een ontmoeting met de Syri sche president Assad. Dat heeft de Amerikaanse minister Christopher (buitenlandse za ken) gisteren officieej bekend gemaakt na overleg in de Syri sche hoofdstad Damascus. Amerika probeert het vastge lopen vredesoverleg tussen Is raël en Syrië weer op gang te brengen. Eind januari of begin februari hervatten Syrië en Li banon in Washington de onder handelingen met Israël. Belang rijkste punt van geschil tussen Jeruzalem en Damascus vormt de Golanhoogte. Israël wil pas over teruggave van de hoog vlakte praten als Syrië zich in beginsel bereid verklaart tot normale betrekkingen. Syrië eist een omgekeerde volgorde: Jeru zalem moet de bereidheid uit spreken zich geheel uit de Go lan terug te trekken voordat Da mascus tot zaken wil komen. De laatste Amerikaanse presi dent die Assad ontmoette was George Bush, in 1991, kort voor de Golfoorlog. De VS hebben Syrië lange tijd beschouwd als een land dat het „internationale terrorisme steunt. De Israëlische minister Peres (buitenlandse zaken) vertrouwt erop dat hel akkoord over Pa lestijns zelfbestuur maandag gewoon in werking treedt. Peres zei dat gisteren nadat hij in het Spaanse Granada een uur had gesproken met PLO-leider Arafat. Hij voegde eraan toe dat het voor beide partijen belang rijk is dat de terugtrekking van de Israëlische troepen uit Gaza en Jericho zo gauw mogelijk be gint. „Wij willen de deur niet open laten voor degenen die het vredesproces willen vernieti gen". Arafat praat zondag in Cairo met de Israëlische pre min Rabin. De Zweedse radio meldde van morgen dat Hanan Ashrawi. de woordvoerster van de Palestijn se bevrijdingsorganisatie PI.O wil opstappen uit protest tegen het leiderschap van Arafat, /.ij beschouwt de PLO-leiding als 'ondemocratisch'. Israëlische bewoners van de westelijke Jordaanoever hebben gisteren een Palestijnse boer doodgeschoten, terwijl in de Gazastrook radicale Palestijnen een joodse koloniste met een mes verwondden. De inciden ten deden zich voor tijdens de herdenking van de zesde ver jaardagvan de intifadaPales tijnse opstand tegen Israël.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5