DRAMATISCH Vierdaagse week voor ambtenaar Binnenland Burgemeester Heerlen wil heroïne aan junks geven Liever bloot dan bont T ablettentelmachine Gemeenten: Bijstand mag niet lager worden 'Student is nieuwe zondebok van verzorgingsstaat' JRIJDAG 10 DECEMBER 1993 CPD Gemeenschappelijke I Werkstraf wegens dodelijk ongeval Groningen Een 47-jarige inwoner van Diemen is gisteren door de rechtbank in Groningen veroordeeld tot een werkstraf van zestig uur. Tevens is hem de rijbevoegdheid'voor zes maanden ontzegd. Drie maanden daarvan zijn voorwaardelijk. De man heeft in juni een verkeersongeval veroorzaakt waarbij een dode en vijf gewonden vielen. Het gebeurde op een kruising in Delf zijl, die bekend stond als de 'dodenkruising'. In korte tijd waren daar bij diverse ongelukken al drie doden en tien zwaargewon den gevallen. Er was zes weken cel en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. Beslag op drie containers vuurwerk i De politie van Maarssen heeft gisteren beslag gelegd lop drie containers met vermoedelijk illegaal vuurwerk, waaron der een flink aantal dozen met strijkers. Naar schatting gaat het om een partij van ongeveer 10.000 kilo. De containers stonden op een parkeerterrein in Maarssen. Er is niemand aangehouden. Machinisten bezetten sporen Utrecht utrecht Een groep van ongeveer tachtig machinisten heeft gis termiddag gedurende een half uur vier sporen bij het station Utrecht CS bezet. Een deel van het treinverkeer werd hierdoor vertraagd. De machinisten waren in Utrecht voor het overleg tussen de vakbonden en de Nederlandse Spoorwegen over de nieuwe dienstroosters van de treinbestuurders. Zij vrezen dat door de reorganistieplannen de variatie in hun werk zal verdwij nen. Tijdens de schorsing van het overleg besloten de machinis ten het treinverkeer korte tijd te ontregelen om hun eisen kracht bij te zetten. In Brabant 11 miljoen ton mest 'zoek' den haag Dit en de komende twee jaar zullen in Brabant in to taal elf miljoen ton mest 'zoek' zijn. In 1991 en 1992 waren dat nog maar drie miljoen ton. Dat heeft de Brabantse Milieufedera tie berekend. De federatie heeft de bemestingsnormen, de hoe veelheden mest en de capaciteit voor verantwoorde mestafzet- ting tegen elkaar afgezet. Verantwoord mest afzetten blijkt steeds moeilijker te worden en daarom dreigen steeds meer boeren dat illegaal te doen. Bezuiniging jongeren vakbonden later den haag De bezuiniging van twee miljoen gulden op de subsi dies voor de jongerenorganisaties van FNV en CNV, gaat op 1 ja- nuari niet door. De T\veede Kamer wil en kreeg van minister d'Ancona (WVC) gisteren uitstel tot 1 juli volgend jaar. In de tus- sentijd wordt nader bekeken hoe de organisaties in de toekomst gesubsidieerd moeten worden: via een jaarlijkse bijdrage (zoals nu) of op ingediende projecten (zoals d'Ancona wil). Brinkhorst één op Euro-lijst D66 den haag De 56-jarige ex-staatssecretaris Laurens Jan Brink horst is door een commissie onder leiding van de Gelderse com missaris van de koningin, Jan Terlouw, bovenaan de kandida tenlijst van D66 voor de Europese verkiezingen gezet. De com missie-Terlouw heeft daarmee D66's enige zittende Euro-parle mentariër Jan Willem Bertens gepasseerd. Die staat nu op num mer twee. Het advies van de commissie-Terlouw moet z definitief worden vastgesteld. Cel en TBS voor mishandeling baby den bosch De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een 25-ja- rige man uit Eindhoven veroordeeld tot 4,5 jaar cel en TBS met dwangverpleging wegens mishandeling van zijn dochtertje. Te gen de man was vijfjaar cel en TBS geëist. Hij mishandelde het meisje van twee maanden zo ernstig dat ze nooit zal kunnen spreken. Het meisje en een 3-jarig zooptje zijn uit huis geplaatst. 'Dit kan zo niet doorgaan Burgemeester Pleumeekers van Heerlen wil bekijken of het mo gelijk is om onder medisch toe zicht heroïne te verstrekken aan verslaafden. Op die manier wil hij de handel in harddrugs on dermijnen, zo zei hij gisteren voorde IKON-televisie. Heerlen is een beruchte drug- stad. Elke dag worden tien drughandelaren gearresteerd. De stad, die ongeveer zeventig drugpanden telt, gaat verder ge bukt onder de overlast van on geveer 1500 verslaafden. Onge veer de helft van de druggebrui kers komt uit Duitsland. Per dag PvdA-plan moet 1500 tot 2000 extra banen per jaar opleveren besloten daar vanaf fe Vries vindt deeltijdwerk een zaak van werkgevers en werkne- Toch denkt PvdA-woordvoer der Van Zijl niet dat De Vries zijn voorstel meteen zal afschie ten. Volgens Van Zijl is de vier daagse werkweek voor de PvdA geen dogma en blijft een vijfdaagse werkweek mogelijk bij banen waarbij deeltijd niet mogelijk is. Maar Van Zijl denkt dat die banen er maar heel wei- komen zo'n 350 Duitsers in Heerlen verdovende middelen kopen. „Om de handel kapot te ma ken., zou je de groep die op harddrugs is aangewezen, on der strikt medisch toézicht langs een andere weg die drugs beschikbaar moeten stellen,'' zei Pleumeekers, die eraan toe voegde „de bezwaren te zien en te erkennen". De grensgemeenten in Lim burg zitten volgens Heerlens burgemeester echter „aan de rand van wat we nog kunnen hebben. Dit kan zq niet door- De PvdA wil dat de rijksoverheid geleidelijk een vierdaag se werkweek gaat invoeren. Nieuwe banen zouden daar om in de regel banen moeten zijn van 32 uur. Daardoor zouden ambtenaren gemiddeld netto zo'n vijftien pro cent minder gaan verdienen dan bij een volledige werk week. Uitgaande van 12.000 vacatures per jaar, levert het plan jaarlijks zo'n 1500 tot tweeduizend extra banen op. DEN HAAG. CPD kabinet heeft 'UiSt- deZe De PvdA zal het voorstel volgen de week aan minister De Vries van sociale zaken en werkgele genheid voorleggen. CDA, WD en D66 zijn niet enthousiast over het plan en de ambtena renbonden wijzen het af. De AbvaKabo noemde het plan zelfs,,absurd". In het verkiezingsprogram, waarover de PvdA vandaag en morgen vergadert, wordt ook gepleit voor een wettelijk recht om in deeltijd te werken. Het Juwelier geeft feestje bij 100ste kraak amsterdam gpd De Amsterdamse juwelier Nus- selein geeft niet op. Zijn twee winkels zijn de afgelopen 27 jaar 99 keer overvallen, dus de honderdste kraak zal hij ook nog wel meemaken. „En dan geef ik een feestje of een recep tie voor politie en het inbre kersgilde", belooft hij. „Ik heb alleen de écht pittige kraken geteld. Iemand tfie een dure klok pikt, tel ik niet eens mee. Jaren geleden, na drie forse inbraken binnen twee weken, zijn we gaan terugtel len hoeveel kraken er al bij ons waren gezet. Vanaf dat mo ment hebben we elke beroving bijgehouden. Helemaal zeker ben ik dus niet van die 99, het kunnen er ook al wel meer dan honderd zijn." Bij één beroving reden in brekers met een gestolen auto dwars door de etalage. En op de trouwdag van zijn dochter werd de voordeur met een kneedbom opgeblazen. Bij de laatste kraak werd een dia- mantboor gebruikt met een doorsnede van twaalf centime ter. Via een kunststof rolluik en vervolgens zestien millime ter dik pantserglas gaven de boorgaten toegang tot de eta lage. Daaruit werd een partij horloges weggegrist ter waarde van 80.000 gulden. Voor zijn verzekeraar is Nus- selein inmiddels een dure klant. „Zolang je aan de eisen voldoet, moeten ze je blijven verzekeren. Alle beveiligings maatregelen die zij noodzake lijk vonden, heb ik getroffen. Laatst nog heb ik trilcontacten op de winkelruiten geplaatst. Elke keer als er een tram langskomt, gaat het alarm af', aldus Nusselein. Bij het verbond van verzeke raars zegt een woordvoerder dat ze geen ander bedrijf ken nen dat al zo vaak is beroofd als dat van Nusselein. Samen met winkels in audio-appara- tuur en duurdere kledingsza ken, zijn juweliers de grootste risicogroep. ke invoering van de vierdaagse werkweek ook bij de gemeenten en provincies heel goed moge lijk is. Van Zijl: „Je moet dat per bedrijfstak of per bedrijf aan pakken. Dat geldt ook voor de marktsector, maar daar hebben wij minder over te zeggen". CDA en WD wijzen een ver plichte vierdaagse werkweek af. Z'j vinden dat werktijdverkor ting alleen op vrijwillige basis mag worden ingevoerd. Zij twij felen ook of het plan wel zoveel nieuwe banen zal opleveren: de rijksoverheid krimpt de komen de jaren immers alleen maar in/ Mede daarom zal D66 volgende week voorstellen arbeidstijds verkorting in het bedrijfsleven te stimuleren. De Democraten willen een tijdelijke subsidiere geling voor de werkgever die nieuwe banen schept door deel tijdwerk. Slechts gehuld in een spandoek met de tekst 'Liever in onze blote kont dan in bont' hebben leden van de Amerikaanse anti-bontgroep PETA (people for the ethical treatment of animals) gaan ze de strijd gisteren in het centrum van Am- bruik van bont. sterdam actie gevoerd. De Ameri- foto kanen hebben in Nederland een kantoor geopend. Van daaruit lan tegen het ge- anp cor mulder Nijmegen Vandaag wordt de nieuwe geneesmidde lenfabriek Europharm in Nijmegen officieel geopend, maar deze week mocht de pers alvast een kijkje ko men nemen. Europharm is onderdeel van de Trame- dico Group en heeft zeven miljoen gulden geïnves teerd in de modernste apparatuur, machines, produk- tieruimten en -procedures. Op de foto worden ta bletten automatisch door een machine geteld. foto anp koen suyk De bijstandsuitkeringen van al leenstaanden en alleenstaande ouders mogen niet omlaag. Al leenstaanden moeten zeventig procent van het minimumloon houden en alleenstaande ou ders negentig procent. Dat vindt het merendeel van de 55 gemeenten (waaronder Haar lem en Leiden) die hebben meegewerkt aan een onderzoek van de vakcentrale FNV. Het onderzoek werd gehou den naar aanleiding van de overeenkomst die staatssecreta ris Wallage van sociale zaken vorige maand heeft gesloten met de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG). Dat akkoord houdt in dat de uitke ringen met twintig procent wor den verlaagd. Alleen degenen die kunnen aantonen dat zij niemand hebben met wie zij hun kosten kunnen delen, zou den in de nieuwe Bijstandswet recht houden op een toeslag van twintig procent. Nadat het onderzoek van de FNV was afgerond, nam het ka binet een voorstel van Wallage over dat alleenstaanden het wettelijk recht moeten houden op zeventig procent van het mi nimumloon. Desondanks vindt de vakcentrale de gegevens die zijn verzameld toen zij in no vember met haar 'bijstandskaravaan' door het land trok, bepaald niet achter haald. Bij het bekendmaken van de resultaten van het onderzoek gisteren in Den Haag werd erop gewezen dat er geen sprake is van keiharde toezeggingen door de regering. CDA en PvdA zijn ook helemaal niet zo eensge zind over het wettelijke recht op aanvulling als in eerste instantie door Wallage werd gesugge reerd. Het CDA is van mening dat de gemeenten de hoogten van de uitkeringen moeten vaststellen. Bovendien volgt vol gende week nog een kamerde bat over de Bijstandswet. Uit die onzekerheden trekt de FNV de conclusie dat de uitkeringen niet zijn gegarandeerd en dat de uitkeringsgerechtigden nog al tijd zijn overgeleverd aan de willekeur van gemeenten. De FNV wijst er ook op dat de positie van de alleenstaande ouders en woningdelers in elk geval is verzwakt. Voor hen geldt het wettelijk recht op aan vulling niet. Zij blijven daardoor volledig afhankelijk van de ge meenten bij het al dan niet aan vullen van de uitkering met twintig procent. „En dat kan niet. Van de uitkeringen kan echt niets af', aldus FNV-be- stuurder H. Muller. In tegenstelling tot de FNV vindt de VNG dat gemeenten de volledige vrijheid moeten hou den bij het bepalen van de hoogte van de bijstandsuitke ringen. Alleen dan zien zij kans om de door Wallage beoogde bezuinigingen van 380 miljoen gulden te verwezenlijken. In een brief aan de Kamer schrijft de VNG dat zij zich „zonder die vrijheid niet meer verplicht voelt tot dat bedrag". De VNG wil dan ook vasthouden aan het akkoord dat in november is ge sloten met Wallage. Een op de vijf kiest een vrouw Een op de vijf kiezers is van plan volgend jaar mei bij de ka merverkiezingen op een vrouw te stemmen. Tweederde van de ze groep bestaat uit vrouwen, zo blijkt uit een onderzoek van de vereniging voor Vrouwenbe- langen. In 1991 bleek na de sta tenverkiezingen dat zeventien procent bewust op een vrouw had gestemd. Vrouwenbelangen zou graag zien dat bij de ko mende verkiezingen één op de drie plaatsen op de kandidaten lijsten voor een vrouw is. Bij CDA, PvdA en WD is dat niet het geval bij de komende ka merverkiezingen. Bij Groen- Links is de helft vrouw. Programma's voor hulp aan jeugd falen Programma's die er voor moe ten zorgen dat jongeren de school niet voortijdig verlaten, niet met justitie in aanraking komen of op andere manieren in problemen raken, falen. Er zijn enorm veel van dergelijke projecten bij de jeugdhulpver- lenging, justitie, welzijn, onder wijs en volksgezondheid maar er ontbreekt een duidelijke lijn. Bovendien werkt iedereen voor zich en vindt nooit een evalua tie plaats. Dit blijkt uit een on derzoek dat in opdracht van het ministerie van WVC is gedaan door J. Terpstra van het Insti tuut voor Toegepaste Sociale Wetenschappen. Volgens Terpstra moet het programma of project zijn afge stemd op de individuele be hoeften en omstandigheden van de jongeren. De sociale vaardigheden van de deelne mers moeten worden vergroot. Hulp moet concreet en prak tisch zijn en continue worden gegeven. Daarbij moet een ver binding worden gelegd tussen thuis, school en vrije tijd. Evalu atie van het project door niet di rect betrokkenen is noodzaak. Strafrechtdeskundige Verrijn Stuart vindt week cel per 3000 guldenfraude 'waanzinnig De 132 studenten die dezer dagen in Amsterdam terechtstaan omdat ze zo wel een studiebeurs als een bijstands uitkering hebben opgestreken, hou den hun hart vast. De eisen van de of ficier van justitie liegen er niet om: el ke drieduizend gulden fraude is goed voor een week gevangenisstraf. Maar sla twee mensen in elkaar en je komt er vanaf met duizend gulden boete. De verhoudingen raken een beetje zoek, meent strafrechtdeskundige Verrijn Stuart. AMSTERDAM THEO DEN BOER Op de werktafel van Heikelien Verrijn Stuart liggen de rechtbankverslagen van twee frauderende studenten die afgelo pen dinsdag terechtstonden. Tegen een voormalig economie-student die ten onrechte 90.000 gulden ontving, eiste de officier van justitie negen maanden cel, waarvandrie voorwaardelijk. De man, inmiddels getrouwd en werkzaam als verkoper, had al een terugbetalings regeling getroffen. Als alternatief voor de celstraf zou hij naast zijn werk in een half jaar tijd 240 uur dienstverlening moeten verrichten. De ex-student ervoer de eis als 'een mokerslag'. Bij de andere verdachte, een 32-jarige vrouw, moet de eis dan helemaal als een klap zijn aangekomen: tien maanden onvoorwaardelijk voor een fraude van 120.000 gulden. „Eén week per drieduizend gulden is een waanzinnig criterium. Heb je ooit meegemaakt dat zo'n norm bij milieu delicten, belastingfraude of witwas-za ken werd gehanteerd", zegt Verrijn Stu- art verontwaardigd. „Dan zouden men sen zelfs levenslang hebben moeten krijgen. Als je dat ernaast legt, dan is, deze eis afwijkend hoog". Het opleggen van pittige celstraffen is niet gebruikelijk in Nederland. Verrijn Stuart: „Bij mensen die langer dan zes jaar moet zitten, spreken we al van langgestraften. Vrouwen zitten gemid deld maar zes weken tot zes maanden. Heel veel straffen zijn voorwaardelijk. Daarbij wordt ook meegewogen of ie mand voor het eerst in de fout is gegaan en wat-ie al heeft gedaan om het goed te maken. Want in Nederland realiseert men zich goed dat lange gevangenis straffen niet werken. Het is een dure oplossing die weinig oplevert. Dat kan dus geen reden zijn om bij zo iemand, die niet in herhaling zal vervallen, een flinke hap uit zijn of haar leven te ne men. Daar wordt geen mens beter De meeste student-fraudeurs zullen hun celstraf waarschijnlijk kunnen in ruilen voor dienstverlening, maar toch. Onder druk van de economische neer gang zijn, na de illegalen en de bij standsontvangers nu de frauderende studenten de nieuwe zondebok, meent Verrijn Stuart. „Je ziet dat waarde-oor- delen over bepaalde groepen mensen meeschuiven met grote economische ontwikkelingen. Het stelsel van sociale zekerheid heeft jarenlang een goede functie vervuld. Nu breekt de overheid het af onder het vaandel van de econo mische noodzaak. En wat zie je dan: parallel daaraan ontstaat een ontwikke ling waarbij groepen overtreders wor den gecriminaliseerd. „Bijvoorbeeld de uitkeringsontvan gers: in Groningen zouden ze massaal frauderen. Uiteindelijk bleek het maar om een paar procent te gaan. Met ille galen precies hetzelfde verhaal: Neder land wordt te vol en opeens zijn alle il legalen slechterikken en worden ze in één adem genoemd met criminaliteit. En nu worden de studenten er als groep uitgepikt. Éérst waren ze nog de 'bloem der natie', maar nu is er helemaal geen behoefte meer aan zoveel academici, zeker niet als ze zoiets als kunstgeschie denis hebben gestudeerd". In grote lijnen geeft het strafrecht aan welke delicten volgens onze normen en waarden zwaar tellen. Komen de hoge eisen dan misschien omdat we fraude zo erg vinden? „Nee", zegt Verrijn Stu art. „maar het wordt ons aangepraat door de politiek. Die hanteert het straf recht als instrument om die boodschap over tc dragen. Strikt genomen valt het Ópenbaar Ministerie onder het ministe rie van justitie. Deze minister probeert steeds meer invloed te krijgen op de strafvervolging, meer dan zijn voorgan gers. Hij wil op die manier zijn politieke boodschap uitdragen. In Nederland wordt dat nog altijd als on-netjes be schouwd". „De officieren van justitie worden zelfs aangemoedigd hun verhaal in de rechtszaal, ten overstaan van de pers, sterker te presenteren. Het Openbaar Ministerie moet daar niet aan mee doen, vind ik. En anders moeten de rechters maar zeggen: wij voeren onze eigen strafmaat, daar zitten we hier Maar is het niet terecht dat, als het ons minder voor de wind gaat, een sa menleving eist dat profiteurs strenger worden gestraft? Verrijn Stuart: „Dat ge voel heerst ongetwijfeld. Het is een 'wij- gevoel' waar de regering op inspeelt. 'Wij, de goede, welgestelde, autochtone burgers' cn 'Zij. de uitkeringsontvan gers. de allochtonen en nu dus ook de jongeren'. Ik denk dat je daar heel erg mee moet oppassen. Het is een verdeel- en-heers-politiek die onder meer tot klasse-justitie leidt. Dat zie je nu al. Als je strenger wilt straffen, waarom geldt dat dan niet voor de rijkeren? Wc vin den het in deze samenleving blijkbaar erger als zwakkeren misbruik maken van een voorziening".

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3