Primeur: Biogarde met een fruitige afdronk. Kolonisten staan klaar voor gevecht met Rabin Mestbeleid vraagt wijsheid Tweede Kamer Feiten &Meningen GATT overschaduwt Euro-top VRIJDAG 10 DECEMBER 1993 Eén dag voordat het ak koord voor beperkte Pales tijnse autonomie in Gaza en Jericho in werking moet treden treffen PLO-leider Yasser Arafat en premier Yitzhak Rabin van Israël el kaar zondag in Cairo. Een deel van Israël wacht met gematigd optimisme op de resultaten van de vredes onderhandelingen met de PLO. Volgens een ander deel is de ondergang van de joodse staat al ingeluid. Nog nooit heeft verdeeld heid over de toekomst van het land zich zo dreigend gemanifesteerd. „Het zijn bijna twee naties binnen een volk", stelt de jurist Elyakim Ha'etzni mismoe dig vast. KIRYAT ARBA AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Ha'etzni is sinds jaar en dag een bekende Figuur aan de rechter zijde van het politieke spec trum. Ooit was hij lid van het Is raëlische parlement voor Te- chiya, de partij die vooral steun de op in de bezette gebieden wonende Israëli's en die bij de verkiezingen van vorig jaar uit de Knesset verdween. Nu treedt Ha'etzni vooral op de voor grond als ideoloog van de kolo nistenbeweging. Zijn huis, in de nederzetting Kiryat Arba bij Hebron, fungeert als een belangrijk actiecentrum in de 'Slag om het Land Israël'. Want dat er oorlog op komst is staat voor de kolonisten zo vast als een huis. Alleen de schaal is nog niet duidelijk. Wordt het Sarajevo, Bayrul of een totale Is- raëlisch-Arabischeconfrontatie? Elyakim Ha'etzni houdt van overdrijvingen. Maar daarachter schuilt een diepe ongerustheid, die blijkens de opiniepeilingen wordt gedeeld dooreen groei end aantal Israëli's binnen en buiten de bezette gebieden. Het woord 'verraad' valt steeds va ker als het gaat om de conces sies van de regering aan de PLO. Volgens Ha'etzni verdienen pre mier Rabin en minister Peres (buitenlandse zaken) een oor logstribunaal. „Tienmaal le venslang" zal het vonnis moe ten luiden, vindt hij. Ha'etzni vergelijkt Rabin zonder blikken of blozen met de Franse maarschalk Pétain, die het in de Tweede Wereldoorlog met de Duitsers op een akkoordje gooi de. „Maar daarmee doe ik Pé tain eigenlijk groot onrecht aan, want die had een nederlaag ge leden en wij zijn nooit overwon nen. Bovendien waren de Duit sers niet van plan het Franse volk uit te roeien en de Franse staat van de kaart te vegen. Ze wilden alleen Frankrijk onder werpen binnen de orde van het Nieuwe Europa. Arafat daarentegen wil de staat Israël wegvagen en zoveel mo gelijk joden vermoorden. Daar om is het collaboratie van Rabin en andere Israëlische leiders met die terreurorganisatie. Daarom moeten ze terecht staan. Ze zijn al verantwoorde lijk voor 18 doden sinds Oslo. Waarom zouden politici die hun land in het ongeluk storten vrijuit moeten gaan?" Politici worden gestraft bij ver kiezingen. „Dat is geen straf. We hebben het over de vernietiging van de staat Israël en de verantwoorde lijkheid voor de dood van wel licht vele duizenden mensen Wat is uw scenario voor het ko mende jaar? „De kans dat het geweld toe neemt is 99,9 procent. Arafat zal zijn beloften niet nakomen. Hij kan in de Palestijnse Nationale Raad nooit een meerderheid van tweederde achter een voor stel voor een herziening van het Palestijnse handvest krijgen. Zelfs niet als hij dat zou willen. Hij zal Hamas-mensen in zijn zogenaamde politiemacht op nemen, omdat hij anders niets klaarspeelt. Denkt iemand écht dat die politiemacht in feite terroristen in uniform Ha- mas-aanhangers of Fatah-havi- ken zal opsporen, vervolgen en executeren of in de gevangenis zetten? Het Israëlische leger is er dan niet meer en zodra de Palestijnen Gaza en Jericho hebben, stroomt er een onbe perkte hoeveelheid vuurwapens die gebieden binnen. Die wa pens zullen ook binnen ons land gebruikt worden. Ieder kind zal een vuurwapen kunnen bemachtigen, even makkelijk als het nu een keukenmes kan pakken. Als het verdrag niet werkt zal Is raël zijn leger terughalen naar de Gazastrook en Jericho, zegt onderminister Beilin (buiten landse zaken). Maar tegen die tijd heeft de Palestijnse entiteit natuurlijk al lang defensiever dragen met alle Arabische en is lamitische landen, van Egypte tot Iran. Zelf hebben ze duizen den soldaten onder het mom van een politiemacht. Kortom: die terugkeer naar Jericho en Gaza wordt geen zondagmid dagwandeling. Het wordt een oorlog van alle Arabische lan den tegen ons, terwijl de gren zen niet meer verdedigbaar zijn. Niemand zal ons helpen. Dat is het scenario van meneer Beilin! Wat is uw alternatief? „De schade van het verdrag van Oslo is al niet meer ongedaan te maken. Stel dat ik morgenoch tend de macht in Israël in han den zou krijgen. Ik zou dan on middellijk de overeenkomst van Oslo intrekken. Maar dan zal Kolonisten hebben een brandende barricade opgeworpen op de toegangsweg van de Westelijke Jordaanoever r blijken dat de geest al uit de fles is. De Palestijnen zijn er zeker van dat ze hun staat krijgen, dat de hoofdstad Jeruzalem zal zijn en dat hun recht op terugkeer is gegarandeerd. Er zullen zich hier miljoenen Arabieren vesti gen. Een confrontatie wordt on vermijdelijk. Die zou nu natuur lijk minder levens eisen dan over een paar jaar, maar het zou alle Arabieren tegen ons in het harnas jagen." De Israëlische regering is gebon den aan wat ze heeft onderte kend. Welke praktische stappen kunnen de kolonisten onderne- Misschien is de Israëlische re gering gebonden aan wat ze heeft getekend, maar de kolo nisten, de paria's van de wereld, zijn er niet aan gebonden. Het zelfde geldt voor de grote meer derheid van de Arabieren, die niets van deze overeenkomst moeten hebben. Als de mensen aan de basis ervoor zorgen dat het plan mislukt, dan hebben de regeringen hun handen vrij. De Servische regering heeft de kaart van Bosnië niet veran derd, dat hebben de Serviërs in Bosnië gedaan. Waar of niet? In plaats van te verdwijnen moeten de nederzettingen groeien. Ruimte genoeg,.want er staan 10.000 nieuwe flats leeg waarvoor de regering ons geen woonvergunningen wil geven. We trekken daar dus in zonder vergunning. Dat kan ons aantal doen toenemen van 140.000 tot 200.000. De Israëlische publieke opinie steunt ons in toenemen de mate, ondanks de opruiing door de regering. Verder moe ten we ons verdedigen als we worden aangevallen, zodat de Arabieren te lijden hebben on der onze vergeldingsmaatrege len en niet alleen wij de slacht offers zijn." Hoeveel kolonisten zijn bereid zich actief tegen het regeringsbe leid te verzetten? „Dat valt moeilijk te zeggen, maar we zijn sterk genoeg. We zijn bezig in iedere stad in Israël een netwerk op te bouwen van mensen die samen met ons vechten en die ook hier komen om bijvoorbeeld bewakings dienst te verrichten. En als het echt L'ibanon wordt, dan moet je eens zien hoeveel mensen ons komen helpen. Want het is niet zo dat het joodse volk de zaak heeft verraden. Dat heeft alleen de joodse regering ge daan. De ziekte zit in het hoofd, niet in het lichaam." Verwacht u ook hulp van bin nen het leger? „Ik hoor dat honderden solda ten zullen weigeren deel te ne men aan de evacuatie van le gerkampen in de Gazastrook en Jericho. Ze zijn bereid daarvoor te worden gestraft. Afgelopen vrijdag zag je in Hebron hoe soldaten samen met kolonisten de Arabische aanvallers bescho ten. Hoe kon dat gebeuren? Omdat de soldaat onder zijn uniform een jood is en geen verrader! En dat zal overal ge- aar Israël. FOTO REUTER YOEL AS5IAF beuren. Denk je echt dat een Is- raëlische soldaat als hij ten minste geen idiote kibboets-be woner is of een doctrinaire link se gek de kant kiest van een Hamas-terrorist en op zijn broeders gaat schieten?" Wat zal er in de stad Hebron ge beuren, waar 400joden midden tussen de Arabische bevolking j „Ik weet het echt niet. Maar ook 1 de stafchef zegt dat hij het niet weet. De militaire commandant in de stad heeft gezegd dat het onmogelijk is de joodse inwo ners van Hebron te beschermen als er geen legerkamp is. Maar de regering heeft zich ertoe ver plicht het leger terug te trekken uit alle Arabische bevolkings centra. Als ze het aandurft de joodse inwoners met geweld te verwijderen, laat ze dat dan maar proberen! „Waarom vijf jaar gewacht? Laten ze het nu maar proberen!" DEN HAAG KEES PUNAPPELS De Tweede Kamer staat maan dag voor de schier onmogelijke opgave een wijs besluit te ne men over het mestbeleid en te gelijkertijd de rust te bewaren in boerenland. Kabinet en milieu-organisaties vinden in grijpende maatregelen nodig o#n het mestprobleem voor eens en voor altijd te overwin nen. Boerenorganisaties vre zen massale faillissementen als de kabinetsvoorstellen worden goedgekeurd. De overheid probeert al jaren lang de enorme mestoverschot ten in te dammen, zonder daar bij de veestapel in te krimpen. Hoewel er op technisch gebied wel resultaten zijn geboekt, is een effectieve aanpak uitgeble ven. Tussen 1995 en 2000, de zogenaamde derde fase van het mestbeleid, moet het daar toch van komen. Maandag valt de beslissing, tijdens een acht uur durend debat tussen kabinet en kamer. Aanvankelijk leek de Tweede Kamer comfortabel achterover te kunnen leunen. Immers, in mei van dit jaar sloten de minis ters Bukman (landbouw) en Al ders (milieubeheer) een ak koord met het Landbouwschap over het nieuwe mestbeleid. Het huidige onwerkbare stelsel van niet te controleren ge- en verboden wordt ingeruild voor een verplichte mineralenboek- houding. Die stelt elke boer in staat de milieubelasting van het eigen bedrijf te meten. Boetes op overmatige vervuiling moe ten milieu-onvriendelijk gedrag ontmoedigen. Tijdens de over gangsperiode mag er steeds minder mest op het land wor den uitgereden. In 1995 moeten alle veehouders bovendien 30 procent minder mest produce ren, vooral door het veevoer aan te passen. Maar in plaats van rust aan het mestfront, bracht het mestak koord alleen maar gekr akeel. Het Landbouwschap bleek zijn hand te hebben overspeeld tij dens de onderhandelingen met Bukman en Alders en kreeg de volle laag van de achterban. De machtige Noordbrabantse De overheid probeert al jarenlang de e te krimpen. Christelijke Boerenbond (NCB) en de Gelderse Maatschappij distantieerden zich van het ak koord. In Brabant stak boven dien de Actiegroep Beter Mest beleid de kop op. Bressen Dat de discussie over de mest flinke bressen heeft geslagen in het eens zo hechte boerenfront, bleek afgelopen woensdag in de Tweede Kamer. De landbouw- specialisten van de diverse frac ties, wanhopig op zoek naar manieren om de kool en de geit te sparen, hadden de verschil lende partijen uitgenodigd om tijdens een hoorzitting hun licht te laten schijnen over het mest beleid. Achtereenvolgens draaf den het Landbouwschap, de NCB en de Actiegroep Beter Mestbeleid op. De drie partijen hadden blijkbaar onvoldoende vertrouwen in elkaar om geza menlijk op te treden. Voorzitter M. Varekamp van het Landbouwschap mocht de ka merleden nog eens uitleggen hoe hij er toe gekomen was om Alders en Bukman ervan te be schuldigen „de kluit belazerd te hebben". Varekamp deed deze uitspraak tot drie keer toe op de mestdemonstratie van 15 no vember in de Bossche Brabant- hallen. Tot grote ergernis van met name CDA en PvdA. Varekamp trekt 'zijn woorden niet in. Volgens hem hebben de bewindslieden in hun nota 'Derde fase mest- en ammo niakbeleid' heel andere dingen geschreven dan in mei was af gesproken. Vandaar dat Va rekamp „in boerentaal" maar eens had gezegd waar het op stond. „De overheid maakt het er zelf naar dat ik dit soort taal moet gebruiken. Wij hebben ons de blaren op de tong moe ten praten om onze achterban uit te leggen wat in mei is afge sproken. Niet eens met altijd evenveel succes. En dan hante ren de ministers plotseling sug gestieve meningen en getallen waarover bepaald geen afspra ken zijn gemaakt." Vooral de vraag hoeveel mest er uiteindelijk op het land mag wordèn uitgereden, leidt tot dis cussie. Hoewel dat nog^wordt onderzocht, gaan Bukman en Alders er voorlopig vanuit dat niet meer mag worden uitgere den dan het gewas kan opne men. Omdat zoiets in de prak tijk moeilijk is vast te stellen, is een speling van vijf kilo fosfaat per hectare toegestaan. De veehouderij vindt deze ver- liesnorm in de mestboekhou- ding veel te laag. Volgens Va rekamp werkt het bijzonder frustrerend dat het bewuste ge tal elke keer weer de kop op steekt. „Als we blijven vasthou den aan dat soort uitspraken, krijgt u grote problemen. En wij met u", waarschuwde hij de ka merleden. Voorzitter A. Latijnhouwers van de NCB vindt dat de verlies- norm voor drie jaar op 60 kilo moet worden gesteld. „Dan komt er rust op het land en ruimte om het allemaal eens goed te bestuderen." Mestcentrale De Actiegroep Beter Mestbeleid vraagt op zijn beurt aandacht voor de gevolgen van het voor gestelde mestbeleid. Maar liefst 70.000 banen staan op het spel, aldus voorzitter H. Verhoeven. „Veel boeren moeten stoppen. De aanverwante industrieën ko men met een dramatische on derbezetting te zitten, met als gevolg massa-ontslagen. Elders in Europa wordt deze produktie overgenomen, zodat de Neder landse concurrentiepositie ver der verslechtert en er nog meer ontslagen volgen. Kaalslag op het platteland is het gevolg." De actiegroep eist dat de over heid een mestcentrale instelt, waar boeren verplicht hun over- schotmest aanmelden. Deze collectieve aanpak voorkomt dat er een onderlinge concur rentieslag losbarst tussen vee houders die allemaal een afzet contract bij akkerbouwers pro beren te verwerven. De Tweede Kamer vindt dat echter vooral een zaak van het bedrijfsleven zelf. Maandag zullen de fracties het kabinet waarschijnlijk vra- gén de mogelijkheden van zo'n mestcentrale nog eens te onder zoeken. Voor de actiegroep is de mestcentrale een vereiste. „An ders gaat de kont tegen de krib", aldus woordvoerder F. Meulenmeësters. De stichting Natuur en Milieu verklaart zich in grote lijnen ak koord met het voorgenomen kabinetsbeleid. Voorzitter P. Nijhoff vindt het wel merk waardig dat Alders en Bukman alleen met de landbouw een ak koord hebben gesloten. „Het is niet meer van deze tijd dat de beide ministers onderhandelen met de landbouw zonder de mi nister van waterstaat, de water beheerders en de beheerders van bos en natuur daarbij te be trekken." Mona had al Biogarde Drink naturel. Maar daarnaast is er nu een opvallende primeur: Biogarde Drink met kiwi en mei limoen. Proef deze zachte, romige zuiveldrank met z'n frisse er fruitige afdronk. Zoiets lekkers heeft u zelden gedronken. Nieuw van Mona. Biogarde Drink met kiwi of limoen BRUSSEL» LEO MAAT De Franse eisen voor financiële compensatie aan de boeren voor de gevolgen van een nieuw, wereldomvattend vrij handelsakkoord (GATT) dreigen de Europese topconferentie in Brussel, die vandaag is begon nen, volledig te gaan domine ren. De bedoeling van de bij eenkomst was een Europese aanpak te vinden voor de strijd tegen de werkloosheid. Daarover is onlangs een wit boek verschenen, waarin het concurrentievermogen van het bedrijfsleven, de mogelijkheden voor de economische groei en de werkgelegenheid onder de loep zijn genomen. Maar al voordat het verscheen raakten de GATT -onderhandelingen in een stroomversnellirtg. Bij die GATT-discussie gaat het om grote belangen en om veel geld. Alleen al de Franse verlan gens gaan de Europese schatkist 1,3 miljard ECU (een ECU is bij na 2,20 gulden) kosten. Als an dere staten ook eisen stellen kan de pijn van het GATT-ak koord slechts worden verzacht door de landbouwuitgaven met enkele miljarden ECU te verho gen. De landbouwuitgaven zijn ver uit de grootste uitgaven van de Europese Unie. Ondanks pogin gen om die te beheersen, slokt de landbouw nog altijd de helft van de Europese begroting op. De onderlinge onenigheid over deze kwestie, zal de tijd die be schikbaar is voor de eigenlijke hoofdschotel zoals bijvoor beeld het werkgelegenheidsbe leid beperken. Er is zelfs geen begin van over eenstemming over een werkge legenheidsbeleid. Het pad naar een Europees banenplan ligt bezaaid met mijnen. Zo legt de Britse Conservatieve regering nadruk op het belang van ver mindering van de loonkosten, vermindering van bureaucratie en van sociale uitgaven. Com missie-voorzitter Delors ziét veel meer in het investeren in infrastructuur en technologi sche kennis. Er zijn maar weinig maatrege len waar alle landen het mee eens zijn. Over de wenselijkheid van een renteverlaging is men het wel eens, evenals over de wenselijkheid van loonmati ging, hoewel de socialistische Griekse regering een reële loon stijging niet wil uitsluiten. Maar voor loonmatiging is de medewerking van de sociale partners bijna onontbeerlijk. In Duitsland is deze week de vak centrale voor de metaalnijver heid CAO-onderhandelingen begonnen met een looneis van 6 procent. Dat verhoudt zich slecht met het streven naar een inflatie van ten hoogste drie procent als Europees gemiddel de. Over arbeidsduurverkorting lopen de meningen zeer uiteen. Over het verlagen van de ar- beidskósten door het verhogen van andere lasten (C02-heffing of BTW-verhoging) bestaat ook geen overeenstemming. De Belgen hebben bewezen zeer kundig te zijn in het vinden van compromissen. Maar hun premier Dehaene moet een to venaar zijn om bij zoveel uit eenlopende meningen over een zo cruciale kwestie tot geza menlijke conclusies te komen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2