Droomweek voor Steven voorbij Sport hRinus Michels naar Israel Weber wordt Belg Beenhakker wil Hiddink naast zich Rake trap Mare Michelsen redt DIOK Bos blijft recordhouder Van der Poel twist nog over contract Spartak boos op Blankenstein Op de latten? ƒ185 (ƒ23- p.p.) VRIJDAG 10 DECEMBER 1993 chef ad van kaam. 071 -356464. plv -chef rob onderwater, 071 -356463 .Anderlecht neemt Nwanu over b-BRussELAnderlecht heeft verdediger Chidi Nwanu overgeno- sjrnën van Beveren. De Nigeriaan kostte bijna twee miljoen gul- nden. De Belgische kampioen nam Nwanu sneller over dan aan de bedoeling was, omdat libero De Wolf vorige week raakte. ij elnce tekent voor zes jaar bij ,e'londen De Engelse international Paul Ince heeft een nieuw, 'zesjarig contract getekend bij kampioen Manchester United. De ^middenvelder gaat bijna een miljoen gulden per seizoen verdie- nen. Manager Ferguson toonde zich verheugd met Ince's besluit J'te blijven en zei te hopen dat binnenkort ook doelman Schmei- bijtekent. IT! e'Duitse politie pakt 59 relschoppers op bremen Rond de wedstrijd Werder Bremen - Anderlecht heeft de Duitse politie woensdagavond 59 relschoppers opgepakt. Van de arrestanten kwamen er 46 uit Duitsland, de rest was suppor ter van de Belgische kampioen. Werder won het duel, na een achterstand van 0-3, met 5-3. Volgens een woordvoerder van de politie bleef het na de wedstrijd, tegen de verwachting in, vrij i rustig. Samaranch naar Sarajevo lausanne Juan Antonio Samaranch heeft zich voorgenomen tij dens de Olympische Winterspelen in Lillehammer een bezoek te brengen aan het door een burgeroorlog verscheurde Sarajevo. De Bosnische stad was in 1984 organisator van de Winterspelen. De voorzitter van IOC probeerde al twee keer eerder naar Saraje- j vo te reizen, maar kreeg toen geen toestemming. De actie van I Samaranch vormt een onderdeel van internationale initiatieven tijdens de Olympische Spelen de gevechten te laten staken. ,,We weten dat dat niet gemakkelijk zal zijn", zei de Catalaan tijdens een bestuursvergadering in het IOC-hoofdkantoor te Lausanne. 6 ,,Het zal bijna onmogelijk zijn die Olympische wapenstilstand te n verwezenlijken, maar we zullen ons best doen." 1 Ruime winst Grasshoppers katwijk» De basketbalsters van Grasshoppers hebben het mid- weekse duel met Landslake Lions ruim in hun voordeel beslist: el 69-52. Grasshoppers, dat inmiddels al zeker is van deelname aan de elite A-poule van de landelijke eredivisie, had weinig te duch- le ten van de nummer negen van de ranglijst. Bij rusten had- de Katwijkse ploeg eü ruim de leiding genomen. De opgebouwde voorsprong kwam niet meer in gevaar. Met nog twee duels te gaan in de reguliere competitie neemt Grasshoppers nu de vijf- de plaats in, zes punten achter de nummers twee, Lisse en Den sj Helder en vier punten achter Groningen. (Rinus Michels, nog altijd bij de KNVB in dienst" als tech- inisch-adviseur, gaat van 13 tot en met 18 december samen met jassistent-bondscoach Bert van Lingen een aantal cursussen verzorgen in Israel. De meeste aandacht zal uit gaan naar de structuur en orga nisatie van het jeugdvoetbal. Uitvoerig zal worden ingegaan op de werkwijze in Nederland. Van Lingen zal tijdens een sym posium ook met fdm- en dia- beelden uitleg geven. Het is niet de eerste keer dat het duo ,,in den vreemde" gaat doceren. In augustus waren zij in Finland. .brussel» sid ^De Kroaat Josip Weber heeft ^gisteren de Belgische nationali teit gekregen. De aanvaller van 'Cercle Brugge is daardoor n\et J onmiddellijke ingang speelge voor de nationale ■gjjploeg van zijn nieuwe vader - Weber zegt echter niet met net oog op de wereldtitelstrijd, waarvoor België zich heeft ge- kwalificeerd, van nationaliteit te jtj jzijn veranderd. Hij gaf persoon- J lijke omstandigheden op als re- J pen. Wel weigerde hij recente- n lijk nog uit te komen voor Kroa- J tië. Een speler mag volgens de J internationale regels slechts voor een tweede vaderland uit komen, als hij nooit voor het oude heeft gespeeld. Weliswaar kwam Weber drie keer in actie voor Kroatië, maar die duels hadden geen officieel karakter. De Belgische bonds coach Van Himst, niet bepaald ruim zittend in produktieve aanvallers, heeft al gezegd be langstelling voor de aanvaller te hebben. Weber, bezig aan zijn zesde seizoen bij Cercle, was de laatste twee jaar topscorer van België. Momenteel voert hij de schutterslijst aan met. vijftien doelpunten, gemaakt in zestien duels. In totaal heeft Weber in de Belgische competitie al 120 keer gescoord. den haag» anp Bondscoach Leo Beenhakker van Saudi-Arabië heeft Guus Hiddink gevraagd zijn assistent te worden. Hiddink verklaarde dit gisteravond in een sportpro gramma van RTL 5. Beenhakker bereikte enkele •weken geleden overeenstem ming met de voetbalbond van •Saudi-Arabië om in elk geval tot. en met de wereldtitelstrijd in de Verenigde Staten bondscoach van het land te zijn. Hij mocht ■zelf een tweede trainer benoe men. Evenals Beenhakker heeft Hiddink ervaring opgedaan in Spanje. Hij was ruim twee sei zoenen coach van Valencia. Vo rige maand werd hij ontslagen. Hiddink heeft het aanbod van .Beenhakker in beraad geno men. De voormalige trainer van onder meer PSV zei ook te zijn benaderd door VfB Stuttgart. Hij ,is kandidaat na dit seizoen Daum op te volgen. Uit elkaar Fortuna Sittard en trainer Chris Dekker gaan na het huidige voetbalseizoen uit elkaar. De oud-speler van de Limburgse club is bezig aan zijn tweedê seizoen als hoofdtrainer van Fortuna, dat afgelopen jaargang degradeerde naar de eerste divi sie. Het bestuur van Fortuna heeft Dekker gisteren meege deeld dat zijn contract, dat me dio 1994 afloopt, niet wordt ver lengd. Dat is gebeurd na evalua tie van anderhalf seizoen voet- leiden peter klein rugbvmedewerker De rugbyers van DIOK zijn in het inhaaldu- el in de eredivisie tegen DSRC goed wegge komen. Dank zij een rake trap van Mare Michelsen werd drie minuten voor het offi ciële eindsignaal toch nog enige afstand ge nomen: 16-12. „Met de uitslag ben ik tevreden", was de eerste reactie van coach Julius Breinburg, om er vervolgens veelzeggend het zwijgen toe te doen. Want DIOK speelde matig, bij vlagen zelfs slecht. Zozeer zelfs, dat de 10-5 ruststand in Leids voordeel niet de werkelij ke verhouding in het veld weergaf. Eenmaal in de bestuurskamer toonde Breinburg res pect voor het spel van de tegenstander. „We denken misschien wel, dat we dit Delft met zo'n punt of dertig verschil moeten ver slaan, maar de ploeg is ten opzichte van vo rig jaar beduidend sterker geworden. Het is hun verdienste, dat we vanuit de scrum nauwelijks een speelbare bal kregen." De woorden van de DIOK-coach hielden lof in voor de coach van de tegenstander, Theo Snijders. De voormalige trainer van DIOK, die twee jaar geleden op een weinig char mante wijze van zijn functie als bonds coach werd ontheven, haalt met de presta ties van zijn team een fraaie sportieve re vanche. „Dit DIOK viel mij zwaar tegen", luidde het commentaar van de verliezende, maar moreel toch ook weer winnende Snij ders. „Maar aan de andere kant kan ik er wel begrip voor opbrengen, dat sommige jongens niet in goeden doen zijn. Het pro gramma van deze competitie klopt totaal niet. En dan zo'n Sevens-toemooi in Dubai er midden tussenin. Ik moet zeggen dat wij goed gespeeld hebben, ondanks het feit dat wij drie spelers misten, die zondag gebles seerd raakten tegen de Dukes." Mare Michelsen opende na ruim dertig rommelige minuten de score via een penal tykick. In de line-out speelde Peter Koenen wederom een bijna foutloze partij. De belo ning, kwam na een fraaie vangbal van Mar cel Chaudron en goed samenspel tussen voorwaartsen en driekwarten. Koenen, die vorige week tegen RCH zijn rentree maakte, mocht opnieuw de try drukken. De Leidse scrum daarentegen moest keer op keer en kele meters terug. Zo ook op slag van rust, waardoor DSRC via een push-over try van prop Dubbeldam kon tegenscoren. Na de pauze werd het duel veel grimmi ger, ook al omdat toparbiter Cees Blaas wei nig geïnspireerd floot. En zelfs blunderde toen hij de onschuldige Martin Tempel uit het veld stuurde nadat DIOK-ker Frank Beers een forse hoofdwond had opgelopen. DSRC nam de leiding na een fraaie solo van Denderlo Pace en de gemiste, maar door Blaas wel gehonoreerde conversie van de zoon van coach Snijders, 10-12. Michelsen boog de starid toch weer in een voorsprong om en zorgde drie minuten voor tijd voor de 16-12 eindstand. DEN HAAG ANP De tijd van Johann Olav Koss op de 3000 meter zal niet worden erkend als wereldre cord. De Noor noteerde zater dag tijdens wereldbekerwed strijden in Hamar op de vijf kilometer een tussentijd van 3.55,88. Dat is 28-honderdste seconde sneller dan het we reldrecord, dat sinds 1992 in het bezit van Thomas Bos. „De reglementen van de In ternationale Schaats Unie voorzien niet in erkenning", zegt Jan Charisius, voorzitter van de technische commissie van de ISU. „Tussentijden hebben geen offciële status. Wij gaan alleen uit van eind tijden. Daarin onderscheiden we ons van zwemmen en at letiek." De drie kilometer geldt voor de mannen als een incourante afstand. Koss bracht vijf ronden later het wereldrecord 5000 meter op 6.35,53. Dat was één van de drie mondiale verbeteringen tij dens de wereldbekerdrie- daagse in de Olympische stad. De andere kwamen op naam van de Amerikaan Dan Jansen (500 meter in een grensverleggende 35,92) en de Duitse Gunda Niemann, die op de vijf kilometer met 7.13,29 de naam van Yvonne van Gennip van de recordlijst verwijderde. De kassa is uitgerinkeld voor Brett Steven, een droom week is voorbij. De 24-jarige Nieuwzeelandse tennisser, vervanger van Richard Krajicek tijdens de Grand Slam Cup in München, verloor in de kwartfinales in drie sets van Michael Stich. Toch was hij dolgelukkig: ,,Ik ga eerst een biertje drinken op de gezondheid van Richard Kraji cek." munghen Reuter/sid Steven is de nummer 43 van de wereld. Hij haalde de laatste acht tijdens de Open Australi sche kampioenschappen, het eerste Grand Slam-toernooi van het kalenderjaar. Die prestatie was niet voldoende voor een plaats bij de zestien in Mün chen, die strijden om het totale prijzenbedrag van ruim elf mil joen gulden. Steven, die nog nooit een ATP-toernooi won en juist van een vakantie had ge noten in de Bermuda-driehoek, was reserve. Een status die in München goed is voor een ton. Hij kreeg een uitnodiging mee te doen nadat Krajicek zich had afgemeld. Hij trainde een paar dagen bezeten, vier uur per dag, en won zelfs een partij. De zege tegen de Fransman Pioline leverde hem ongeveer een half miljoen gulden op. Dat was de helft van het totale prij zengeld in zijn loopbaan, tot dan toe. Vandaar dat hij niet echt rou wig was na de nederlaag tegen Stich, die zich na een uur en 52 minuten naar 5-7 6-4 6-4 sloeg. Steven: „Natuurlijk is er altijd teleurstelling na een verloren partij, maar over twee of drie dagen zal ik me waarschijnlijk afvragen hoe.het in godsnaam mogelijk was dat ik hier zover gekomen ben. Het was de grootste betaaldag in mijn le ven. Het is een sensatie te mo gen meedoen aan een toernooi met deze uitstraling. Met dit geld zijn de deuren voor het le ven na de tennisloopbaan ge opend." Hij zei het bedrag op de bank te zetten, als een le vensverzekering. Ter vergelij king: Stich passeerde door zijn minimaal verdiende prijzengeld in München van acht ton de acht miljoen dollar in zijn loop baan. De eerste set duurde 45 mi nuten. De beslissing viel in de twaalfde game, toen Stich een volley uitsloeg. De Duitser, on langs gekroond tot ATP-kam- pioen en leider van de ploeg die zijn land aan de Davis Cup hielp, brak de opslag van de Aucklander in de derde game van de tweede set en liep vlotjes uit naar 5-1. Steven, die goed seveerde en telkens de aanval koos, weigerde de set af te ge ven en vocht terug. Hij werkte twee setpunten weg in het ze vende spel, maar uiteindelijk won Stich met 6-4. In de beslis sende set brak Stich zijn tegen stander in de openingsgame, waarna hij standhield tot 6-4. De volgende tegenstander van titelhouder Stich is de Zweed Edberg, die in drie sets van de Zuidafrikaan Ferreira won. Stichs .coach Pilic verklaar de na afloop dat hij verbaasd is dat zijn pupil, die het toernooi beschouwt als een soort actieve, goedbetaalde vakantie, zich zo goed heeft opgeladen na de re cente vermoeienissen. De num mer twee van de wereldranglijst voelt zich goed op het snelle ta pijt. „Op deze ondergrond kan ik me helemaal concentreren op mijn opslag. Dat maakt het leven een stuk gemakkelijker." Stich zei wel dat hij in de hal ve finales liever om twee in plaats van drie gewonnen sets zou spelen. De regel schrijft echter anders voor. Seles Monica Seles heeft zich (nog) niet ingeschreven voor de Australian Open, de grand slam die op 17 januari begint in Mei- Monica Seles heeft zich niet aangemeld voor de Australian Open. bourne. De inschrijvingsdatum sloot dinsdag in Melbourne. Toernooi-directeur Colin Stubs heeft evenwel een wild card gereserveerd voor de titel verdedigster. „Ik ga er van uit", aldus de Australiër, „dat ze zal deelnemen. Wij hebben geen afmelding ontvangen." Stubs heeft voor Seles de deadline ge steld op 10 januari. „Een week voor het begin willen wij haar inschrijvinghebben." Seles, 19, werd op 30 april in Hamburg met een mes in de rug gestoken door een gestoor de fan van Steffi Graf. Sindsdien heeft ze geen wedstrijd meer gespeeld. De psychische mal heur was vele malen groter dan de fysieke. Begin november her vatte de in Novi Sad geboren speelster de training. Jim Courier en Todd Martin zullen de Verenigde Staten ver tegenwoordigen in de eerste ronde van het Davis Cup-toer nooi tegen India. Het duo zal in New Delhi de enkelspelen voor hun rekening nemen. In het dubbel komen Richy Reneberg en Patrick McEnroe uit. Het du el wordt eind maart in de India se hoofdstad worden gespeeld. Tom Gullikson zal in New Delhi als captain debuteren. Hij is de opvolger van Tom Gor man. Gullikson slaagde er niet in zijn eigen pupil Pete Sampras over te halerr zich beschikbaar te stellen voor de Amerikaanse ploeg. Sampras geeft de voor keur aan de verdediging van de nummer een positie op de we reldranglijst. Voor Todd Martin, opgerukt naar de dertiende plaats op dé wereldranglijst, vormt de wed strijd tegen India zijn debuut in de Davis Cup. Op basis van zijn hoger ingeschatte capaciteiten op gras kreeg hij de voorkeur boven Michael Chang. Jim Courier, derde op de we reldranglijst, kwam in de finale van 1992 tegen Zwitserland voor de laatste kger in acjjp voor de Amerikaanse Davis Cup- ploeg. Met deze ploeg verwacht Gullikson een soortgelijk fiasco te vermijden zoals begin dit jaar in de uitwedstrijd tegen Austra lië. In Melbourne trad de USA met een C-ploeg (Wheaton, Gil bert) aan omdat alle topspelers weigerden zich beschikbaar te stellen. De USA, dertig keer winnaar van de Davis Cup, ver loor met 4-1. waregem gpd Adrie van der Poel is gister- avond in Waregem nog niet tot volledige overeenstemming ge komen met de leiding van de Belgische wielerploeg Collstrop- Molecule. Geschilpunt vormt vooralsnog het door de Neder landse renner verlangde 'combinatie-contract'. Over de prijs (een jaarsalaris van onge veer anderhalve ton) werden beide partijen het inmiddels wel Maar voor die anderhalve ton gaf Adrie van der Poel te kennen op het WK veldrijden in Koks- ijde niet met Collstrop op het oranje-shirt te willen rijden. Hij zei dan voor Concorde/Ultima, de door Manfred Krikke ge sponsorde cross/ATB-ploeg, te willen uitkomen. En ook in de zomerperiode wenst Van der Poel voor de formatie van Krik ke, overigens zelf kledingspon- sor van Collstrop, op te treden. Collstrop-ploegleider Willy Teirlinck gisteravond: „Wat dat zomerseizoen betreft, zijn we akkoord. Van der Poel hoeft niet mee naar de Tour. Wel dient hij de voorjaarsklassiekers te rijden en na de zomer voor ons wed strijden als de profronde van Nederland. Vercler zijn we er al tijd van uitgegaan dat-ie, als hij voor ons zou tekenen, in Koks- ijde op het WK veldrijden ook ons shirt zou dragen. Daar staan we op." Zulle De Zwitser Alex Zülle heeft zijn contract bij de Spaanse wieler ploeg ONCE tot het einde van 1997 verlengd. De 25-jarige coureur maakte in zijn tweede volledige profseizoen een enor me progressie. De winnaar van Parijs - Nice staat op de UCI-rangschikking vijfde achter de Spanjaard Indu- rain, de Zwitser Rominger en de Italianen Fondriest en Chiap- pucci. Bij ONCE ijjdt ook de Nederlander Erik Breukink. bal onder Dekker, die eerder vier jaar aan het hoofd stortd van de Sittardse jeugdopleiding. Vervolgens was hij eep jaar hoofdtrainer van Eindhoven, waarna hij Georg Kessler afloste in Sittard. Fortuna en Dekker zijn van plan het huidige seizoen met el kaar af te maken. Na een slech te start in de eerste divisie is Fortuna bezig aan een goede reeks. De club staat op de zesde plaats en is derde in de stand van de derde periode. Hansen terug John Hansen, die ruim twee sei zoenen onder contract stond bij Ajax, keert terug naar Odense BK. De 27-jarige verdediger uit Denemarken tekende een con tract voor viereneenhalf jaar. Odense besloot Hansen terug te nemen na een test in New castle, waar de club een trai ningskamp had opgeslagen. Hansen, die tien interlands speelde, werd in 1991 aange trokken door Ajax, toen nog on der leiding van Leo Beenhakker. Zijn loopbaan in Amsterdam werd gekenmerkt door pech. Tijdens de wedstrijd tegen Vi tesse, in het begin van zijn eer ste seizoen, botste hij tegen het gebit van Frank de Boer. Vijf tanden waren weg, vijf weken was nodig voor herstel. Vervol gens liep hij in een oefenwed strijd een knieblessure op, waardoor hij anderhalf seizoen was uitgeschakeld. Vier kijkope raties en een kraakbeentrans plantatie waren het gevolg. Guus Hiddink kan met Beenhakker n Valencia ontslagen oefenmeester. MOSKOU GPD De Nederlandse scheidsrechter John Blanlcenstein hoeft niet meer in Moskou te komen flui ten. 'Spartak-Blankenstjain' 0-0 kopt het sportdagblad Sport Ex press vanmorgen over de volle breedte van de voorpagina. Toch ging het om een wedstrijd tegen Galatasaray in de kam pioensliga van Europa Cup 1. Spartak voelt zich echter zwaar benadeeld door de Nederlan der, die vier gele kaarten trok en drie rode. Niettemin had hij vol gens Sport Express onvoldoen de oog voor de 'vuile trucs' van de Turken. In de eerste helft stuurde hij verdediger Mamjedov uit het veld omdat 'de Turkse spits Ha- kan in een duel met Mamjedov plotseling tegen de grond ging', aldus Sport Express. Hakan kreeg de bal in buitenspelposi- Voorwaardelijke straf Senna PARIJS Reuter/SID De Internationale Automobiel Federatie (FIA) heeft Ayrton Senna een voorwaardelijke schorsing voor twee Grand Prix' •opgelegd. De proeftijd is een half jaar. De Braziliaan verkocht zijn Ierse collega Eddie Irvine na de laatste Grand Prix Formu le I van Japan een klap. FIA-voorzitter Max Mosley zei na een zitting van drie uur in Parijs: „Senna gaf toe dat hij Ir vine heeft geslagen. Hij was eer lijk, voelde zich verantwoorde lijk en was redelijk." tie, en dat niet alleen, nog geen minuut ervoor werd verdediger Chlestov van achteren neerge haald, waarvoor een Turkse boosdoener slechts geel kreeg, meent het blad. Sparta's tweede coach Aleks- andr Tarkhanov was toen reeds in alle staten. De man raakte in razernij toen Blankenstein in de 56ste minuut middenvelder On- opko naar de kleedkamer stuur de. Onopko schoot een bal die de achterlijn was gepasseerd weer het veld in, op het mo ment dat Blankenstein affloot voor een hoekschop. Omkoping Guy Goethals, zoon van Ray mond de vroegere Belgische bondscoach, en FlFA-scheids- rechter is een integer man. Dat stelt Fred Delcourt, baas van de Belgische referees. Als ik voor één man mijn hand in het vuur steek, dan is het zeker voor Guy Goethals. De beschuldigingen als zou hij zich voor de EC-wed strijd Torino-AEK (1-0) hebben laten omkopen en door dames laten fêteren verwijs ik naar het land der fabelen en is pure las Vorige week zou bij een on derzoek in de boekhouding van Torino aan het licht zijn geko men dat de Belg en zijn secon danten Vermeersch en Boog- aarts vele duizenden guldens hebben opgestreken voor een avondje vertier met „dames van lichte zeden". Ook zouden een aantal peperdure horloges in hun bezit zijn gekomen. Tori no-man Moffi, de Italiaanse be geleider van het drietal, heeft toegegeven dat er wel degelijk geld aan de Belgen is betaald, maar zo zei hij, dat was be stemd voor de betaling van tol ken die hen in Turijn wegwijs moesten maken. Huur een 8 persoons bus per dag voor: Alle kilometers vrij en inclusief BTW, All-Risk- en inzittendenverzekering. Bel gratis voor meer informatie: 06 - 0 99 66 86 Ook verhuur van ski-boxen, sneeuwkettingen en allesdragers. Kamsteeg

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 29