Woningbouw moet milieuvriendelijker Rembrandt verdiept zich in yEcobeV Vogelhospitaal aan huis Nonnetje is onderschatte waakhond van het milieu Over leven 'Alders is gevaarlijk bezig' Milieujutten op de Wadden 2 Vrijdag 10 december 1993 Het verbranden van resthout op boomkwekerijen kan onder voorwaarden toegestaan wor den. Het hoeft niet in strijd te pjn met het Nederlandse Milieubeleid. Dat blijkt uit een onderzoek in opdracht van de Nederlandse Bond van Boom kwekers naar de 'Milieuaspec ten van het verbranden, com- De boomkwekerijen blijven binnen de milieunormen als ze een keer per jaar maximaal 16 ton schoon, luchtdroog hout Stoken, aldus het onderzoek. Dit Zestien ton hout verbranden kan niet veel kwaad is belangrijk voor de boomkwe kerijsector omdat sommige ge meenten het verbranden van hout in de open lucht verbie den. Met het rapport in de hand kunnen boomkwekers met de gemeente een betere regeling afspreken. Bij het onderzoek zijn de ge volgen voor het milieu onder zocht van drie vernietigingsme thoden van hout: verbranden, composteren en vesnipperen. Composteren en versnipperen veroorzaken op korte termijn minder uitstoot van schadelijke stoffen dan verbranding. Maar, aldus het onderzoeksrapport, bij de afbraak van houtsnippers en compost komen op den duur óók schadelijke stoffen vrij. De boomkwekers die nog kunnen kiezen, verbranden hun resthout. Composteren of snip peren is lastiger en duurder. Bo vendien zijn de kwekers bang voor ziektekiemen als het hout niet verbrand wordt. Het rest hout op hun bedrijven komt vrij bij rooien en onderhoud. Het gaat jaarlijks om ruim 20.000 ton hout. De woningbouw moet milieuvriendelijker. Er zijn vol doende schone technieken voorhanden en milieuvrien delijk bouwen hoeft niet duurder te zijn. Dat conclude ren zowel de hout- en bouwbonden als de Woonbond en een aantal milieuorganisaties. Gezamenlijk hebben ze een Milieupakket Woningbouw opgesteld waarin alle maatregelen worden opgesomd. Het pakket is gisteren bij de stichting Natuur en Milieu gepresenteerd. nen ketels met een hoog rende ment en lage uitstoot van stik- stofoxyde worden gebruikt. Zonne-energie moet beter wor den benut, bijvoorbeeld door woonkamers op het zuiden te situeren. Zelfs in het regenach tige Nederland kunnen zonne boilers voor warm water zorgen. Waterbesparing is mogelijk door bij voorbeeld het gebruik van verbeterde toiletsystemen en kranen. utrecht monica wesseling jDe Hout- en Bouwbond van jFNV en CNV, de provinciale milieufederaties, Milieudefen sie, de stichting Natuur en jMilieu en de Nederlandse Woonbond hebben voor het (opstellen van het pakket de handen ineen geslagen. Wonin gen en woningbouw kunnen minder milieubelastend worden Idoor bijvoorbeeld meer aan wa fer- en energiebesparing te doen. Beide maatregelen zijn snel terugverdiend. Om energie te besparen kun- De gebruikte bouwmaterialen worden ook -aan een milieu keur onderworpen. Hardhout en pvc zijn uit den boze, net als schadelijke harsen en verven. In het boekje 'Milieupakket wo ningbouw' worden hiervoor al ternatieven aangegeven. Door nauwkeurig inkoop en milieu bewust werken tijdens de bouw (bijvoorbeeld door het afval te sorteren) kan de hoeveelheid bouw- en sloopafval flink ver minderen. Voor een zo goed mogelijk milieu in huis is onder andere goede ventilatie nodig en moet geluidoverlast worden beperkt. In bestaande woningen moet worden gekeken naar de aan wezigheid van asbest. De organisaties hebben het pakket verzonden aan project ontwikkelaars, bouwbedrijven, architecten, gemeenten en huurdersgroepen. Zij willen dat de bouwers en huurder^ bij nieuwe projecten, renovatie en onderhoud rekening houden met hun voorstellen. Milieuvriendelijke huizen Coebel in januari klaar ,,Het was natuurlijk een unieke kans om zo dicht bij het school gebouw een project te doen over ecologische woningen." Lerares biologie A. Poelmann van de Rembrandt Scholenge meenschap in Leiden rondde dezer dagen met een 4-vwo-klas het project over de milieuvrien delijke bouw in de nieuwbouw wijk De Coebel af. Zij hoopt nog een keer met de leerlingen een kijkje te nemen in een van de typische milieu-huizen als die klaar zijn. Dat zal niet lang duren want de bouwer loopt een paar maanden voor op schema. Als er niets tegen zit kunnen de eer ste bewoners al in januari hun intrek nemen. Zij behoren dan tot de groep van negentien ko pers die zich gelukkig mogen prijzen. Het aantal kandidaat kopers van de zogenoemde Ecobel-woningen bedroeg aan vankelijk namelijk 240. De mo derne koopwoningen, waarvan de kosten tussen de 220.000 en 235.000 gulden liggen, waren overigens alleen bestemd voor hen die economisch gebonden zijn aan Leiden. De volgorde van aanmelding en een loting bepaalden uiteindelijk het wel of niet in aanmerking komen voor een koopcontract. Biologe Poelmann had ook interesse voor de speciaal ge bouwde huizen, al was dat dan op onderwijsgronden. „In mei van dit jaar begon het eigenlijk al. Ik heb toen contact opgeno men met de gemeente Leiden die mij doorverwees naar bouwkundige M. Weterings en C. de Jong van milieu-commu nicatie. Met z'n drieën zijn we in de zomervakantie al aan de slag gegaan. Het werd een uit t de vwo-leerlingen die deelnamen a stekende samenwerking", aldus Poelmann. De drie vrouwen formuleer den zo'n twintig opdrachten voor groepjes van 2 a 3 leerlin gen. De vwo'ers konden kiezen uit onderwerpen als bouwmate rialen, de rol van planten in en om het huis', de hoge-rende- mentsketel, milieuvriendelijke vloerbedekking en het alterna tief voor tropisch hardhout. Poelmann: „Het project sloot overigens prima aan bij de ge plande biologielessen over 'mens en milieu'. Het enthou siasme onder de leerlingen was weliswaar verschillend, "maar in het algemeen is er hard ge werkt. Gegevens verzamelen, bellen met de gemeente en het energiebedrijf waren voor hen nieuwe manieren van werken. Ook zijn ze met 0 sis Kees Verschuure naar de bouwplaats geweest." Architect R. Pijnenborgh van de milieu-woningen in de Coe bel trad voor een uur op als gastdocent. Hij vertelde de Rembrandt-leerlingen onder meer over de warmtemuren die dertig procent energiebesparing opleveren, het metselen met kalk en zand, de speciaal gebak ken dakpannen, het gebruikte vurehout en de verf op basis van natuurlijke grondstoffen. Allemaal zaken die de wonin gen het predikaat 'ecologisch' verschaffen. Niet in de laatste plaats doordat de alternatieve woningen naar het zuiden ge richt staan met serres over twee verdiepingen. Die zorgen na melijk voor passieve zonne- energie. Onderhoud hoogstamvruchtbomen woubrucge De Stichting Natuur- en Landschapsbeheer Zuid- Holland (NLB) houdt in Woubrugge een cursus achterstallig on derhoud hoogstamvruchtbomen. De cursus is bedoeld voor mensen die zelf vruchtbomen hebben en voor hen die willen meehelpen de hoogstamvruchtbomen in de Rijnstreek te be houden. De cursus bestaat uit een theorieavond op donderdag 13 januari en een praktijkdag op zaterdag 15 januari 1994. De kosten bedragen 40,- per persoon inclusief cursusmateriaal. Informatie tel.: 01820 - 24500. Vogelexcursie in De Houtkamp hazerswoude De vogelwerkgroep Koudekerk/Hazerswoude en Omstreken houdt een vogelexcursie op zondag 19 december. Als gebied is gekozen voor het park De Houtkamp in Leiderdorp. De vertrektijd is om 9.00 uur. Het startpunt is het Milieu Educatief Centrum bij de kinderboerderij aan de Van Diepeningenlaan in Leiderdorp. De wandeling zal ongeveer anderhalf tot twee uur in beslag nemen. Een verrekijker is handig. Het dragen van opval lend gekleurde kleding moet worden vermeden. De aandacht zal voornamelijk uitgaan naar het waarnemen van allerlei soorten park-, struweel- en bosvogels. utrecht monica wesseling De stichting Natuur en Milieu is woedend op milieuminister Al- ders, die te weinig rekening zou 1 houden met de veiligheid van de bevolking. De stichting is het I volstrekt oneens met het plan van de minister om de veilig heidsnormen te versoepelen. De minder strenge voorschrif ten gelden onder meer voor fa brieken en rangeerterreinen. Bovendien is de norm volgens de milieuminister slechts een richtlijn. Gemeenten en provin cie mogen bij de vergunning- 'e verlening ervan afwijken. Die ontsnappingsclausule plus het feit dat de veiligheidsnorm niet voor het transport van gevaarlij ke stoffen gèldt, strijkt Natuur en Milieu tegen de haren. De stichting vindt het onterecht dat de regering de gemeenten zo in de kaart speelt ten koste van de veiligheid van de burgers. Helemaal woedend is de stichting over de nieuwe richt lijn voor kerncentrales. Bij de berekening van het risico wil Al ders niet langer de doden mee tellen die op langere termijn vallen als gevolg van een kern ongeval. Volgens die nieuwe norm zou Tsjernobyl dus geen kernongeval zijn. Er vielen im mers niet dircet doden. 'n Boeren hebben e buik vol van j? natuurbeleid Lissenaar verzorgt honderden dieren De vergoedingen voor agrari ërs die met oog voor de na- I- tuur boeren in zogenoemde j relatienotagebieden worden t- snel minder. Dat was on- e langs voor 'vooraanstaande' agrariërs zoals Jan Spaans uit Broek in Waterland en Klaas Vroegindeweij uit het Gooi reden zich terug te trekken uit de Provinciale Commissie jj Beheer Landbouwgronden. Ze geloven er niet meer in. n De overheid wil in het Struc- tuurschema Groene Ruimte echter nog meer natuur door het boerenland weven. ej Daar loopt echter geen •t j boer meer warm voor. n I Staatssecretaris Gabor (Na-. tuurbeheer en Visserij) deed e deze week een poging zijn beleid voor een zaal van en kele honderden boeren over eind te houden. In een bom volle zaal van de bowling in Uitgeest probeerde de be rt windsman het beleid van zijn ministerie aan de boeren te verkopen. Ruiten houdt nauwgezet bij welke vogels er binnenkomen en hoeveel. „De mensen weten me tegenwoordig 'goed te vin den, verleden jaar kwamen hier 1090 hulpbehoevende vogels binnen. Ik heb sinds zes jaar een vergunning en werk goed samen met de dierenbescher- mimg Lisse/Hillcgom en de po litie. Roofvogels en uilen gaan direct naar het vogelasiel in Oegstgeest, dat is een afspraak die ik met de asielhouder daar heb gemaakt." Het visitekaartje benadrukt Van Ruitens gastvrijheid met de volgende tekst: 'Vogelasiel 'Lis- se' Het adres voor gewonde, ge vonden en jonge vogels. Pluim vee: kippen, konijnen, marmot ten, duiven enz. Ook voor va- kantieopvang pluimvee'. „Alle maal pure hobby. Er staat een potje waar de mensen een vrije gift in kunnen gooien als bijdra ge in de kosten", aldus Van Rui ten. die vorige maand nog een ooievaar onder zijn hoede had met een vleugelontsteking. „Die ooievaar is naar een speciaal opvangcentrum in Oudewater gegaan voor verder herstel. Ik heb met de dierenartsen in de omgeving een goed contact en krijg veel hulp van hen. Kana ries, parkieten en zebravinkcn gaan na verloop van tijd naar de volière bij bejaardenhuis Rustoord in Lisse. De andere vogels zoals zwanen, reigers, eenden, duiven, waterhoenders en koolmezen krijgen op een goede dag de vrijheid." Hoe vinden zijn vrouw en kinderen het asiel aan huis? „Die vinden het allemaal mooi, die weten ook niet anders want die zijn er mee opgegroeid", al dus de 42-jarige Van Ruiten. „Ik was van jongsaf veel in de na tuur en via mijn opa ben ik veel te' weten gekomen. Regelmatig ga ik nu vogelen, het bespieden en bestuderen van vogels met de vogelwerkgroep waar ik lid van ben. Het leukste wat ik meemaakte, voor de omstan ders tenminste, was dat ik door het kroos zakte, dat ik in de gauwigheid om een zwaan te pakken aanzag voor gras. Ver schrikkelijk geschrokken ben ik toen ik onder het ijs belandde bij een poging een eend te red den, dat was geen pretje." Lissenaar J. van Ruiten: „De meeste dieren die hier binnenkomen zijn gewond of jong en verlaten." veel plaatsen een flesje water en een schepje zand mee te nemen en te onderzoeken, maar het is veel goedkoper om de schelp dieren het werk te laten doen", zegt Christien. „Het nonnetje", legt ze uit, „ontleent de bijzondere talen ten aan het feit dat het hem niet kan schelen of het water wat minder zout is en aan zijn ma nier van leven: een centimeter of tien onder het zand. Het non netje stelt ook weinig eisen aan het zoutgehalte, in tegenstelling tot de mossel. Wat Christien Absil vooral on derzocht, is hoe het nonnetje aan zijn voedsel komt en wat hij er vervolgens mee doet. „Ook daar won het schelpdier het met vlag en wimpel van de mossel, want die neemt alleen voedsel op uit het water. Het nonnetje haalt voedsel uit de bodem én uit het water. Als die ernstig vervuild zijn, zie je dat meteen aan het nonnetje." Christien keek in haar onder zoek naar zware metalen en vooral naar koper. „Dat is vol gens mij het meest relevant, want schelpdieren kunnen heel slecht tegen koper. In veel on derzoeken worden juist de con centraties cadmium, een ander zwaar metaal, gemeten. Dat komt doordat cadmium zo schadelijk is voor mensen, maar schelpdieren kunnen er betrek kelijk veel van hebben. Koper is voor mensen juist weer geen bedreiging. Als je schelpdieren in leidingwater zou leggen, dat door toevoegingen het zoute water benadert, zouden de dier tjes het loodje leggen door de hoge concentratie koper." Relevantie Wat er met Christien Absils on derzoek moet gebeuren, daar heeft ze zelf geen greep op. Ze heeft wel geprobeerd haar on derzoek een maatschappelijke relevantie te geven. .Als straks, door verbeteringen in de afval waterzuivering in België, meer zuurstof in het Westerschelde- water komt, verandert het milieu onherroepelijk. We we ten niet wat er dan gebeurt. Het water kan schoner worden, maar het kan ook zijn dat aller lei verontreinigingen uit de ont zettend vieze bodem gaan losla ten en rondzweven. Het lijkt mij zaak om dat goed in de gaten te houden. Met het nonnetje, na tuurlijk." Eigenfijk heeft het nonnetje als milieuwaakhond maar één nadeel: het beestje leeft onder de waterbodem en je kunt het niet. zoals een kluwen mosse-> len, zomaar ergens neerhangen. „Je moet die schelpen op je laarzen ergens gaan opgraven bij eb." De merel met een geamputeer de vleugel is nu kind aan huis bij Lissenaar J. van Ruiten, be heerder van het vogelasiel in Lisse. „Die heb ik al twee jaar hier. Gemiddeld blijven de vo gels zo'n maand om op te knap pen of aan te sterken omdat ze te jong zijn, verwond of ver zwakt. Ik heb ook een vleer muis, die blijft hier overwinte ren als het niet al te hard gaat vriezen. Anders gaat die naar de speciale vleermuisopvang in Haarlem." De van beesten bezeten Van Ruiten huist sinds 1977 aan de Grachtweg en heeft zijn kleine tuin propvol staan met vijf vo- lières en een opvanghok. Ook zijn schuur staat in dienst van de dierenopvang in het alge meen en van vogels in het bij zonder. De huiskamer van Van Ruiten ademt eveneens de sfeer van vogels, er staan namelijk 350 verschillende zwanebeeld- jes. Een paar jaar eerder was hij al begonnen met de opvang van vogels aan de Sassenheimse foto dick hogewoning Charbonlaan. Asielhouder Van Het nonnetje, klein familielid van de mossel en de oester, heeft maar weinig status. Het schelpdiertje staat nergens op de menukaart, leeft vrij diep in het zand en laat de allerge woonste schelpjes op het strand achter. Als milieuwaakhond heeft het nonnetje ook al weinig aanzien, want overal ter wereld worden mosselen als dé waak honden gezien. Terschelling Vooral tijdens de winterstormen spoelt er aan de kust van de Waddeneilanden veel afval aan. Daardoor liggen op de stranden jaarlijks tienduizenden kilo's zwerfafval. Een regelmatig te rugkerende schoonmaakactie van het strand is dan ook geen overbodige luxe. Milieujutten is zp'n schoonmaakactie. De NJHC organiseert tijden de krokusvakantie (van 28 februari tot 6 maart 1994) het arrangement 'milieujutten', wat mogelijk is op vier Waddenei landen. Het feitelijke strandjutten gebeurt in de ochtenduren. De deelnemers kammen in groepjes het strand af op zoek naar aangewaaid of aange spoeld afval. De opbrengst van hett jutwerk wordt gescheiden ingezameld en zo veel mogelijk weer hergebruikt. Vorig jaar heeft een groep van 55 jut ters in een week 11.000 kilo afval van het Terschel- linger strand opgehaald. De rest van de dag is vrij te besteden, 's Avonds na het diner wordt er een programma aangeboden, dat meestal in het teken staat van natuur en milieu. Milieujutten is geschikt voor iedereen vanaf onge veer 10 jaar en mogelijk op Texel, Terschelling, Ameland of Schiermonnikoog. Voor reserveringen en inlichtingen: tel. 05620 - 2338. Dat laatste is niet terecht, heeft Christien Absil uit Goes vastgesteld. In haar proefschrift, dat ze volgende week dinsdag aan de Landbouwuniversiteit in Wageningen zal verdedigen, zegt Absil dat juist het nonnetje in veel gevallen een betere milieumonitor is dan de mossel. De biologe deed haar onder zoek bij het Delta Instituut in Yerseke, waar fundamenteel on derzoek wordt gedaan naar alles wat met het leven in het zoute kustwater te maken heeft. „Om veranderingen in het milieu, van bijvoorbeeld de Wester- schelde, te volgen moet je be schikken over een systeem dat voortdurend, op heel veel ver schillende plaatsen meet wat voor stoffen er in de bodem en in het water zitten. Dat kun je doen door iedere dag op heel

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25