Gemeenten schakelen vaker uitzendbureau in Schoonmaken met milieuvriendelijke poetsmiddelen Meldpunt spoort illegalen in de tuinbouw op Schiphol Europa's vierde luchthaven Stand van Zaken De emissies van Hoogovens Werkgevers besteden miljarden aan opleiden personeel VRIJDAG 10 DECEMBER 1993 Een nieuw Centraal Meldpunt is het middel waarmee de tuin bouw vanaf volgend jaar het probleem van de inzet van ille gale werknemers te lijf wil gaan. Uiteindelijk is de hoop dat zo de activiteiten van honderden duistere loonbedrijfjes en kop pelbazen die onderbetaalde ille galen te werk stellen tot het ver leden gaan behoren. Illegalen die wel eens 'helpen' in oogst tijd is een in de tuinbouw veel voorkomend verschijnsel. Als veel handen nodig zijn en het niet mogelijk is legale krachten in te huren, zien sommige tuin ders zich gedwongen illegalen in te schakelen. Die blijken ech ter ook in toenemende mate buiten de seizoenpiek actief te zijn in de tuinbouw. „Een gigantisch probleem," noemt J. Loosman van de Indu strie- en Voedingsbond CNV de inzet van illegalen in de tuin bouw, een bedrijfstak met 28.500 werknemers. „Het gaat niet om zwartwerkers in het al gemeen, het accent ligt hier echt op werkers die illegaal in Nederland verblijven en hun aantal loopt zeker in de duizen den." Een aantal illegalen gaat zelf de kassen af op zoek naar werk, maar anderen worden ingezet door loonbedrijfjes. Een tuinder kan zo'n bedrijf in de arm ne men voor allerlei voorkomende werkzaamheden. Dergelijke be drijfjes hanteren koppelbaas achtige praktijken. De illegalen krijgen een zeer laag loon van soms wel drie gulden per uur en hebben geen enkele rechtsbe scherming. Het precieze aantal van der gelijke malafide loonbedrijfjes is moeilijk te achterhalen. „Ze ontstaan, bloeien en vergaan in een geweldig tempo," aldus Loosman, tevens voorzitter van de Werkgroep 'handmatige loonbedrijven'. „Als ze vandaag failliet verklaard worden, gaan ze morgen al weer onder een andere naam verder. Zeker is dat het om enkele honderden bedrijfjes gaat." Om daar een einde aan te maken dienen tuinders en loon bedrijven zich volgend jaar in te schrijven bij het Centraal Meld punt. Dan worden ze als bonafi de bedrijf geregistreerd. Om dat te regelen bereidt het Land bouwschap een verordening voor die al in januari kan in gaan. Het Centraal Meldpunt komt er naar alle waarschijnlijkheid in het voorjaar van 1994 en wordt ondergebracht bij de be drijfsvereniging BVTAB. Loos man: „Via het Meldpunt komt de tuinder in contact met bona fide loonbedrijven. De tuinder mag dan alleen van die bedrij ven gebruik maken, maar is er zeker van dat hij de Dienst In spectie Arbeidsverhoudingen, die regelmatig controles houdt, niet meer op zijn dak krijgt." De huidige illegale praktijken werpen een smet op de goede naam van de loonbedrijven die wel eerlijk bezig zijn. Daarom vindt voorzitter K. van der Kruk van de Vereniging voor Agrari sche Loon- en Aannemingsbe drijven (VALA) het invoeren van het Centraal Meldpunt een goed initiatief. Van de ongeveer vierhonderd loonbedrijven in het Westland zijn er maar zo'n zestig tot ze ventig lid van de VALA. De ver eniging stelt strenge eisen aan leden. Zo moeten moeten zij een verklaring van betalingsge drag van de bedrijfsvereniging en de belastingdienst hebben en moet een erkend accoun tantsbureau hun boekhouding doen. „Toch kunnen we moeilijk onze leden echt verbieden ille galen in dienst te nemen," meent Van der Kruk. „Het enige wat wij en andere organisaties in de agrarische sector kunnen doen om de illegale praktijken te voorkomen is hameren op voorlichting aan potentiële op drachtgevers." AMSTERDAM ANP Schiphol is een plaats gestegen op de ranglijst van Europese passa giersluchthavens. Na Londen, Parijs en Frankfurt is Amsterdam het drukste vliegveld. Schiphol-woordvoerder A. Rutten maakte dat deze week bekend bij de aankomst van de twintig miljoenste passagier. Het passagiersvervoer via Amsterdam is vooral de laatste jaren gestegen. In 1920, het eerste jaar van de Nederlandse burgerlucht vaart, reisde het bescheiden aantal van 440 mensen via Schiphol. Vanaf dat jaar tot en met nu, maakten naar schatting 300 miljoen reizigers gebruik van de luchthaven. Ook op vrachtgebied werd een record behaald. Vorige week werd de grens van één miljoen ton overschreden. Daarmee neemt Schiphol ook de vierde plaats in. Leiden wil voorbeeld Den Haag volgen Uitzendbureaus gaan de komende jaren een belangrijke re rol spelen bij de personeelsvoorziening van gemeen ten. Dat verwacht het hoofd personeel en organisatie van de gemeente Leiden, H. Amptmeyer. Leiden maakt zich nu nog op voor een aantal werkzaamheden, bijvoorbeeld bij de schouwburg, gebruik van oproepkrachten. ,,De ko mende jaren krijgen dergelijke krachten een ambtelijke status, daardoor zal het aantrekkelijker worden op grote re schaal met uitzendkrachten te werken. Daardoor zal het ook interessanter worden contracten te sluiten met uitzendbureaus en kortingen te bedingen." Als Leiden dat inderdaad doet, volgt de gemeente in de voet sporen van Den Haag. Die stad sloot gisteren een contract met het uitzendbureau ASB. Den Haag is de eerste gemeente die een dergelijke stap zet. Den Haag geeft jaarlijks 20 miljoen gulden uit aan uitzendkrachten. Het nu afgesloten contract le vert een besparing van 3,5 mil joen gulden op. ASB gaat in de toekomst al het tijdelijk werk bij de gemeente Den haag regelen. Ook 400 ambtenaren die óp herplaatsing wachten kunnen via ASB tijdelijk aan het werk. Amptmeyer benadrukt overi gens dat de bedragen die in Lei den worden uitgegeven voor uitzendwerk niet in vergelijking staan tot de uitgaven van Den Haag. „Hoeveel we precies uit geven kan ik niet zeggen, elke afdeling heeft zijn eigen budget. Een ding staat wel vast, Den Haag is ongeveer vier keer zo groot als Leiden, maar wij ko men lang niet aan een kwart van wat daar wordt uitgege- Overeenkomst De gemeente Alphen heeft ove rigens wel al een overeenkomst met een uitzendbureau. Als er behoefte is aan uitzendkrachten wordt het bureau Randstad in geschakeld als dat niet kan voorzien in de vraag stapt de gemeente naar Start. Jaarlijks geeft Alphen daar ongeveer 1,5 miljoen aan uit, hetgeen over eenkomt met de inzet van on geveer 25 arbeidsplaatsen, ver telt een woordvoerder. Alphen telt ongeveer 650 ambtenaren. In Katwijk - met zo'n 400 ambtenaren - wordt volgens een woordvoerder van de afde ling personeel en organisatie heel terughoudend omgespron gen met de inzet van tijdelijke arbeidskrachten. „Dat doen we Vooral als de dienstverlening aan de burger in het geding is. Vuilnisauto's moeten bijvoor beeld blijven rijden, ook als ie mand ziek wordt. Ook bij de huishoudelijke dienst worden uitzendkrachten ingezet." Op de begroting voor 1994 is voor dergelijke vervanging 123.100 gulden uitgetrokken. Voor de inzet van dé tijdelijke krachten zijn er contacten met plaatselij ke bureaus. Gezamenlijk doel UMUiDEN» Hoogovens blijft een bedrijf van ssies. Van uitstoot. Wat door de schoor stenen naar buiten kringelt, vervliegt en ver dwijnt. Dat is niet altijd even prettig voor het milieu, maar levert wel degelijk mooie foto's op. De afgelopen dagen was er bij Hoog ovens echter een heel andere emissie. De on derneming gaf nieuwe aandelen uit. En de belangstelling daarvoor bleek zowel in bin nen- als buitenland groot. Waarmee opnieuw werd aangegeven dat beleggers ondanks de forse verliezen van de laatste jaren nog steeds brood zien in het 75 jaar oude bedrijf. foto united photos de boer ron pichel Als je aan een werkgever vraagt wat hij eigenlijk van het Arbeidsbureau verwacht, is het ant woord simpel: 'Een snelle en goede vervulling van mijn vacatures'. Natuurlijk, het leveren van een bijdrage aan de adequate vervulling van de openstaande vraag op de arbeidsmarkt is een van onze doelstellingen. Maar we heb ben er nog een. Arbeidsvoorziening, waar de Arbeidsbu reaus onderdeel van uitmaken, heeft ook de maatschappe lijke taak om mogelijkheden te creëren voor groeperingen met een achterstandspositie op de arbeidsmarkt. Concreet; voor langdurig werklozen, allochtonen, jongeren en vrou- Die doelstellingen zijn vastgesteld door ons bestuur, dat wordt gevormd door vertegenwoordigers van de overheid, werknemers en werkgevers, landelijk en regionaal. Om werkzoekenden met een achterstandspositie een steuntje in de rug te geven bij het krijgen en het houden van een baan, hebben we verschillende instrumenten. Met scholingssubsidies kunnen we werkzoekenden laten oplei den voor functies waarvoor onvoldoende aanbod beschik baar is. Als iemand wel de juiste papieren heeft, maar on voldoende ervaring om aan de slag te komen, kunnen we het met loonkostensubsidies voor een werkgever aantrekke lijker maken om hem of haar in het bedrijf zelf de nodige ervaring op te laten doen. Daarbij zijn we natuurlijk afhan kelijk van de hoeveelheid beschikbare vacatures en de be reidheid van werkgevers om deze mensen een kans te ge- Op dit moment zijn vacatures schaars en is het aanbod van werkzoekenden groot. Dit betekent dat werkgevers kunnen beschikken over een keur aan werkzoekenden die voldoen aan de eisen die werkgevers stellen. Om de grote toestroom van reacties op vacatures in te dammen verzwaren veel werkgevers zelfs hun eisen ten aanzien van kennis, ervaring, leeftijd en persoonlijke eigenschappen. Èn daarmee worden de kansen voor de werkzoekenden met een achterstandspo sitie nog kleiner. Dat is wrang, omdat het tenslotte ook de werkgevers in ons bestuur zijn die ons hebben opgedragen extra kansen te creëren voor deze groeperingen. Als Arbeidsbureau kunnen wij echter alleen maar partijen bij elkaar brengen. Wij zijn een intermediair en wij kunnen geen handtekening onder een arbeidsovereenkomst zetten. Dat kunnen alleen werkgevers en werknemers. En alleen de werkgever kan voor zichzelf uitmaken in hoeverre hij bereid is te investeren in zijn personeel en zijn eisen bij te stellen. Althans, tot nog toe. Want als er niets verandert, komt er een moment dat de maatschappelijke betrokkenheid van de werkgevers door de overheid wordt afgedwongen met de verplichting om een deel van het personeelsbestand te laten bestaan uit bijvoorbeeld gehandicapten of allochtonen. Een ontwikkeling die lijnrecht staat op de wens om de arbeids markt te flexibiliseren en beperkende en bepalende maatre gelen af te schaffen. Natuurlijk claimen ondernemers vrijheid en zeggenschap over hun eigen bedrijfsvoering. Anders zouden het geen on dernemers zijn. Maar ook een ondernemer maakt deel uit van het maatschappelijk verkeer. Het ondernemen is moge lijk in een land waar nauwelijks sociale onlusten zijn, waar (ja, het kost geld) het koopkrachtniveau ook die niet actief aan het arbeidspro ces deelnemen (nog) redelijk wor den gehandhaafd. En waar diverse instanties, waaronder het Arbeids bureau, ervoor zorgen dat het op leidingsniveau vin het arbeidspo tentieel behoorlijk is. Waar het in onze dagelijkse praktijk om gaat, is of een individuele werkgever zijn (financiële) belang op-iets langere termijn wil inzien. Want zonder werkgevers die verder willen en durven te kijken dan een gemak kelijke oplossing voor de dag van vandaag, hebben onze inspannin gen als intermediair op de arbeids- Karen van Grunsven, markt, voor een deel van doelstellingen, geen enkele z Leids bedrijf doet chloor en PVC in de ban AMSTERDAM ANP Werkgevers hebben vorig jaar 7,2 miljard gulden uitgegeven aan opleidingen en trainingen voor hun werknemers. Dat komt in totaal neer op 2,1 pro cent van de loonkosten. Het be drag dat de Nederlandse bedrij ven en instellingen uitgaven voor de ontwikkeling van hun werknemers, is bijna net zo hoog als hetgeen het ministerie van Onderwijs en Wetenschap pen uitgeeft aan middelbaar onderwijs en volwassenen-edu catie samen. Dat blijkt uit een onderzoek dat dr. M. Mulder van de Uni versiteit Twente, verrichtte on der 301 bedrijven. De resultaten zijn vandaag gepubliceerd in het vakblad Magazine Opleidin gen. Het onderzoek werd mede bekostigd door de Nederlandse Vereniging van Opleidingsfunc tionarissen (NVvO). Studie In bedrijven met meer dan vijf werknemers, volgde één op de drie mensen vorig jaar een op leiding die door de werkgever werd georganiseerd of betaald. In organisaties met meer dan 500 arbeidskrachten, volgde bij na de helft (46 procent) een stu die. De industrie leverde de groot ste inspanning op het gebied van bedrijfsopleidingen. Bij be drijven met honderd tot vijf honderd werknemers, spant de zakelijke dienstverlening de kroon. In deze sector besteed den bedrijven gemiddeld 5,3 procent van hun loonkosten aan opleidingen. Budgetten van enkele tonnen tot zelfs een mil joen gulden voor trainingen bleken geen uitzondering. Mul der stuitte op enkele zeer grote concerns die vorig jaar meer dan 100 miljoen gulden kwijt waren aan bedrijfsopleidingen en meer dan 200 mensen spe ciaal in dienst hadden voor het opzetten van trainingen. Kleine bedrijven in de detail handel, horeca en de bouw dra gen het minst bij aan de ont wikkeling van hun mensen. De uitgaven gaan de enkele dui zenden gulden nooit teboven, als er al iets aan wordt betaald. Recessie De economische recessie of, bij non-profitorganisaties, het ver lies van subsidies leidt ertoe dat één op de drie bedrijven bezui nigt op uitgaven aan opleidin gen. Volgens Mulder besteden de bedrijven zoveel geld aan het vergroten van de kennis van hun personeel, omdat ze dat beschouwen als een zakeljjke investering. Met name opleidin gen op het gebied van leiding geven, communicatie, informa tica, automatisering en finan cieel en strategisch manage ment zijn populair en blijven dat voorlopig ook. De schoonmaak kan schoner. Geen chloor of allesreiniger, maar sop op plantaardige basis. Bezemstelen van tropisch hard hout en borstels met PVC de deur uit en stokken van Euro pees vurehout en milieuvrien delijk geproduceerde borstels er voor in de plaats. Bij het milieu vriendelijke schoonmaakbedrijf annex groothandel De Regen boog in Leiden weten ze er alles „Andere middelen en een an dere manier van werken maken van de schoonmaak ook een natuurlijke schoonmaak", zegt C. de Rijk. Samen met P. Quel- horst en technisch adviseur j. Werk runt zij het bedrijf aan de Middelstegracht. Dc schoonma kers van het bedrijf, zo'n 25, krijgen voor ze op piad gaan, een milieu-instructje. Quel- horst: „Een afvalzak met een paar propjes er in hoeft niet te worden vervangen, maar kan gewoon worden geleegd." De schoonmakers letten ook op het energieverbruik. Quel- horst: „Als je een school gaat schoonmaken, is het nergens voor nodig de hele school in het licht te zetten. Alle lichten uit behalve in het lokaal waar ge werkt wordt." Veel minder wa ter gebruiken dan de gangbare schoonmaker is niet -goed mo gelijk: „Hygiëne staat voorop. Met smerig sop schoonmaken heeft geen nut." Toen De Rijk en Quelhorst vijf jaar geleden met het bedrijf be gonnen, was er nog nauwelijks kennis voorhanden over milieu vriendelijk schoonmaken. „Elke fabrikant van schoonmaakspul len zei dat zijn middel echt milieuvriendelijk was. Dat klop C. de Rijk en P. Quelhorst van het milieuvriendelijk schoonmaakbedrijf De Regenboog uit Leiden: „Hygiëne staat voorop. Met smerig sop schoon maken heeft geen nut." foto jan holvast te dus niet. We hebben nogal wat moeten studeren voor we erachter waren wat wel en wat niet milieuvriendelijk is". De milieuvriendelijkheid'straalt er niet altijd vanaf, blijkt uit een voorbeeld dat De Rijk geeft. Zo lijkt een natuurspons veel milieuvriendelijker dan een vis cose spons. „Maar dat is dus niet zo. Volgens het Wereldna- tuurfonds komt de natuurspons nauwelijks meer voor. Na- tuursponsen gebruiken is dus gewoon een aanslag op de na tuur." Ook de vervanging van de katoenen dweilmop door een synthetische lijkt niet direct natuur- en milieuvriendelijk. „Die synthetische gaat veel lan ger mee. Bovendien worden bij de teelt van katoen veel bestrij dingsmiddelen gebruikt. De to tale milieubelasting van een ka toenen mop is daardoor veel groter dan van een gemaakt van kunststof. Zowel in het eigen schoon maakbedrijf als in de groothan del wordt elk produkt gewikt en gewogen. De simpele straatbe zem blijkt PVC te bevatten en wordt dus vervangen door een PVC-vrije. De emmers waarmee de schoonmakers werken, heb ben felle kleuren. Dat lijkt on nodig milieubelastend, maar De Rijk weerlegt dit. „Het is wette lijk verplicht om emmers van verschillende kleuren te gebrui ken. Alleen zó kan worden ge controleerd of het sopje van de WC niet vervolgens gebruikt wordt in de keuken." De kleur stoffen waarmee de emmers ge kleurd zijn, zijn volgens Quel horst niet milieubelastend. De schoonmakers gebruiken alleen maar Ecotop-middelen. De schoonmaakspullen zijn op plantaardige basis. „Ze maken minstens even goed schoon, ruiken lekkerder en zijn beter voor het milieu." Opvallend ge noeg schuimen natuurvriende lijke schoonmaakmiddelen niet De Regenboog werkt ook als groothandel in schoonmaakar tikelen. In Leiden zijn de spul len (Ecotop-zeepsoorten en al- lerhanden botstels en doeken) te koop bij de Helianth en De Hoorn. Ook het natuur-postorg- derbedrijf Alver in Meppel ver koopt via De Regenboog schone schoonmaakspullen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 24