Grondgebruikers ontduiken regels Agrariërs in nood: niet verdienen, maar overleven Randstad CHTERGROND Docent politie verdacht van diefstal vuurwapens 'Haagse Beek' als vroeger Utrecht maakt plan voor drinkbaar grachtenwater HEEFT U AL GOEDE VOORNEMENS VOOR 1994? ...WIJ WEL! Rij in januari 1994, betaal pas in januari 1995 PANDA vanaf 15.200,- UNO vanaf 19.450,- Tweede Jeugd VRIJDAG 10 DECEMBER 1993 23/P 'Het is dik interen op de reserves' door: Jan Kuys De Telefonische Hulpdienst van Agrariërs kan het werk bijna meer aan. Stromen agrariërs en tuinders bellen de landelijke hulplijn zowel overdag als 's nachts in vaak overspannen toestand. De hulpverleners kun nen de bellers vaak pas na uren praten een beetje kalmeren. Ze krijgen telkens hetzelfde verhaal te horen: hoge kosten, veel lage re opbrengsten, zulke grote schulden dal de banken niets meer lenen, talrijke slechte ja ren achter elkaar. Een ongeken de crisis, zeggen ze bij de hulp dienst, de nood in agrarisch Ne derland zou nooit zo hoog zijn geweest als nu. Dat verhaal klopt, zeggen agrariërs uit de regio. „Om eer lijk te zeggen, stijgt het water ons tot aan de lippen", verklaart bijvoorbeeld J.J. Verhaar uit Ter Aar. „We praten niet meer over verdienen maar over overleven. En dit is niet het eerste jaar." Verhaar verbouwt spruiten. „Op elke hectare moeten we geld bijleggen." Verhaar is nog in de kracht van zijn leven. Hij peinst er niet over om 'het bijltje er bij neer te gooien'. „Iemand die vijftig is, zou het misschien sneller opgeven. Maar ik ben nog niet zo ver dat ik geestelijk in de put zit. Ik werk van vijf uur 's ochtends tot negen uur 's avonds. Lange da gen dus, ik doe er alles aan. Als ik er echt alles aan gedaan heb, als het echt niet meer gaat, leg ik me erbij neer. Maar nu zou ik de hulpdienst nog niet bellen, Ik denk er ook nog niet over mijn bedrijf te beëindigen", aldus Verhaar. Maar volgens hem gaan er wél ontegenzeggelijk verhalen over collega's die er mee willen stoppen. „Je hoort hier en daar geluiden. Maar dat zijn toch vooral geruchten, niet iets om aan de grote klok te hangen." „Het is dik interen op de re serves", zegt ook agrariër G. van der Lip uit Woubrugge. Hij spreekt van vele tienduizenden guldens verlies, vorig jaar. „Ge lukkig gaat het nog redelijk goed in de melkveehouderij, maar eigenlijk moet ik beken nen dat ik daar een beetje ja loers op ben. Het loopt bij mij allemaal nog wel, maar als er nog een, twee slechte jaren bij zitten, is de kans groot datje het spul kunt gaan verkopen. Maar dat zijn dingen waar mensen niet graag mee te koop lopen." Van der Lip constateert dat agrariërs de afgelopen jaren zeer vindingrijk zijn geweest in het zoeken naar nieuwe pro- dukten, waarop wél winst ge maakt kan worden. „Ik verbouw al heel lang ook spruiten. Op een gegeven moment was de tarwe niets meer waard en gin gen collega's ook spruiten ver bouwen. De markt raakte over voerd. Boeren zoeken telkens wel weer wat op, maar ja, ieder een springt daar dan massaal op in waardoor ze hun eigen glazen en die van collega's in gooien. Et moeten nu echt een paar goede jaren komen, anders gaan er een hoop onderdoor. We blijven moed houden, maar er zullen toch wat bedrijven af vallen. We zitten hier in Neder land met hoge kosten. Hoge grondprijzen, duur personeel en niet te vergeten een harde gul den." Het zijn problemen, die D. Buitenhuis, bestuurslid van de WLTO en vice-voorzitter van de kring Zuid-Holland Noord ook constateert. Tenminste waar het de akkerbouw, de glastuinbouw en de vollegronds groenteteelt betreft. „In de akkerbouw zie je dat er al twee, drie jaar niets wordt verdiend. We teren in op ons vermogen", zegt hij. „Het gaat zolang akkerbouwers niet onder de hypotheekgrens ko men. Maar je ziet ook dat de amsterdam De rijksrecherche heeft onlangs een gastdocent van het Politie opleidingscentrum Noord-Hol land in Amsterdam aangehou den wegens diefstal van zes vuurwapens. Het gaat volgens van Dijk, di- i de politieschool, om vier pistolen en twee karabijnen die worden gebruikt voor in structie. De docent is in afwach ting van zijn proces op vrije voeten gesteld. De zaak kwam aan het rollen tijdens een onderzoek Van de rijksrecherche naar een schiet partij in Den Helder. Daar wer den doosjes munitie gevonden die afkomstig konden zijn van de politieopleidingsschool. Ook dook de naam van de docent op. Bij een huiszoeking in de woning van de verdachte wer den vervolgens de vuurwapens van het opleidingscentrum ge vonden, en drieduizend stuks munitie. Of de munitie afkom stig is van de politieschool is niet duidelijk. De administratie van de school geeft niet aan dat die uit de kluis is verdwenen. Van Dijk sluit echter niet uit dat de administratie niet geheel correct is. De directeur is 'knap ge schrokken' van de diefstal. Hij noemt het 'ontzettend verve lend' dat juist op een politie school zoiets gebeurt. De vuurwapendocent was sinds twee jaar werkzaam op de politieschool. Hij was daar tijde lijk gedetacheerd na een reorga nisatie bij de luchthavenpolitie Schiphol. Het opleidingscen trum telt vijf vuurwapendocen ten en tweehonderdvijftig cur- D. Buitenhuis, bestuurslid van de WLTO en vice-voor ment zeggen de banken 'sorry, dat gaat niet meer'." kosten hoger zijn dan de op- dat gaat niet meer'." Hij kent in landbouwers blijken ook andere brengsten. Mensen moeten bij- zijn omgeving één persoon die oplossingen te zoeken. „Ik weet lenen. En op een gegeven mo- plannen maakt om het in het dat er collega's zijn in deze re- ment zeggen de banken 'sorry, buitenland te proberen. Maar gio, die er tijdelijk bijwerken in de glastuinbouw. En in de Haarlemmermeer zie je veel dat mensen grond gaan rijden voor Grondgebruikers in Zuid-Holland treden de bestem mingsplannen in hun gebied met voeten. Dertig procent van de veranderingen in het landschap buiten de be bouwde kom is in strijd met de bepalingen. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd onderzoek van de provincie naar de naleving van bestemmingsplannen in het Zuid hollands buitengebied. den haag anpzijn aangewezen als broedplaat sen voor vogels. In zulke gebie den, waar de voorschriften het strengst zijn, werden tegen de regels in paden verhard, schuurtjes gebouwd, sloten ge dempt en grasland gescheurd. Gebleken is dat plaatselijke overheden de naleving van de De onderzoekers namen 5.000 van de sinds 1984 ingevoerde veranderingen onder de loep. Veruit de meeste overtredingen hadden plaats in gebieden met 'gemengde bestemmingen', bij voorbeeld weilanden die tevens bestemmingsplannen nauwe lijks controleren. Van 90 pro cent van de in het onderzoek waargenomen overtredingen hebben zij geen weet. Een groot nadeel is dat de bestemmings plannen veelal verouderd zijn, aldus het onderzoek. Volgens de onderzoekers moeten de gemeenten grondge bruikers beter voorlichten over wat wel en "niet mag. Ook zou den ze de mogelijkheid moeten hebben bestemmingsplannen vaker te herzien. Verder achten de onderzoekers het raadzaam de politie in te schakelen voor strengere controle. Bliksembezoek staatssecretaris Cohen aan Leiden Staatssecretaris M. Cohen van Onderwijs en Wetenschappen komt op woensdag 15 decem ber voor een kort werkbezoek naar de Rijksuniversiteit Leiden. De staatssecretaris begint zijn bliksembezoek bij de Rechten faculteit waar hij een Moot- Courtzitting bijwoont: studen ten spelen een rechtszitting na. Vervolgens vertrekt hij naar de Faculteit Geneeskunde voor een bezoek aan de vakgroep Ra diodiagnostiek en Nucleaire Ge neeskunde. Aan het eind van de middag heeft hij een gesprek met het College van Bestuur en de Secretaris van de Universi teit. Cohen komt om 14.00 naar Leiden en vertrekt om 16.30 Groenlinks: Schiphol trainport Wie heden ten dage nog iets nieuws wil zeggen over de uitbreidingsplannen van Schiphol moet van goede huize komen. De afgelopen jaren zijn we verblijd met metershoge stapels rapporten, notities en opvattingen over de toekomst van onze nationale luchthaven. En de stapel groeit nog elke dag. Deze week heeft het partijbestuur van Groenlinks met de discussienota 'Schiphol op het goede spoor' zijn bijdrage geleverd aan de gedachtenvorming. Het moet gezegd: GroenLinks heeft een handzaam boekwerkje het j licht doen zien. De partij biedt een heldere en redelijk uitgewerkte j visie op de ontwikkeling van Schiphol en is daarmee vooralsnog een van de weinige partijen, die positie kiest in de discussie. Een j discussie die zich uiteraard en onvermijdelijk beweegt tussen de j belangen van economische groei aan de ene kant en milieubelangen aan de andere kant. Het wekt geen verbazing dat GroenLinks kiest voor een beter milieu. Helaas ontkomt ook GroenLinks niet aan de valkuilen, die het vermaledijde dilemma over groei versus milieu in zich bergt. De sterke nadruk die GroenLinks legt op het milieubelang, maakt de partij in menig opzicht blind voor de economische betekenis van Schiphol. Bovendien neemt ze zaken als waar aan, waarvan nog maar moet worden afgewacht of ze in werkelijkheid waar zullen worden. Kortom, ook GroenLinks zet de discussie in Schiphol op het goede spoor naar eigen hand. Nu doen 'gelovers' in de groei van Schiphol dat evenzeer, dus op zich is daar niet zoveel op tegen. Toch getuigt het van een beperkte realiteitszin om de groei van Schiphol vast te leggen op maximaal 240.000 vluchten per jaar, zoals GroenLinks voorstelt. Meer passagiers worden geacht de trein en in het bijzonder de Hoge Snelheids Lijn te nemen. De vraag of passagiers daartoe gedwongen kunnen worden, stelt GroenLinks niet. Er komt simpelweg een wettelijk verbod op meer vluchten en daarmee is voor de linkse partij de kous af. Het aldus indammen van de maatschappelijke mobiliteit is een illusie. Het is net zoiets als het stopzetten van de verkoop van auto's, wanneer er in Nederland zes miljoen automobielen rondrijden. Menigeen, en ook GroenLinks, gaat gemakzuchtig voorbij aan de autonome groei van het luchtverkeer. Alle statistieken wijzen al jaren op een groei tot 300.000 verkeersbewegingen in het jaar 2000 en mogelijk zelfs 540.000 in het jaar 2015. Zonder nadere maatregelen groeit het luchtverkeer al jaren tussen zes en tien procent en niets wijst erop dat daar op termijn verandering in komt. De uitbreidingsplannen van Schiphol gaan weliswaar uit van deze groei, maar omvatten tevens regels om die groei aan voorwaarden te verbinden. Voorwaarden, die vooral de leefbaarheid rond de luchthaven ten goede moeten komen. Maar ook zonder die voorwaarden groeit Schiphol gewoon door. GroenLinks stapt aldus heel gemakkelijk over de economische gevolgen van zo'n drastische ingreep heen. Weliswaar beweert de partij dat haar alternatief 'trainport', een rail-luchthaven, minstens evenveel banen genereert, maar waarop die veronderstelling is gestoeld maakt de discussienota niet duidelijk. Wel wordt gerept over een presentatie van een economische studie, maar de inhoud daarvan wordt pas volgende week bekend gemaakt. GroenLinks hanteert de botte bijl voor het indammen van het vliegverkeer: Een verbod op meer dan 240.000 verkeersbewegingen (ongeveer het huidige aantal) en extra heffingen en belastingen om het vliegverkeer onaantrekkelijk te maken. Continentale vluchten moeten plaatsmaken voor treinreizen, alleen het aantal intercontinentale vluchten mag toenemen. GroenLinks realiseert zich niet dat het een niet kan zonder het ander. Het stelt het belangrijkste Nederlandse banenplan (Schiphol) in de waagschaal en geeft geen enkele garantie dat een trainport evenveel banen oplevert. Tegelijkertijd laat de partij niet na het vliegverkeer te bestempelen als een vervuiler zonder weerga. Daaruit blijkt dat de partij nog geen kennis heeft genomen van de jongste onderzoeksresultaten op dit gebied, die laten zien dat het aandeel van de luchtvaart in emissies marginaal is vergeleken met andere bronnen. Natuurlijk brengt de groei van het vliegverkeer meer overlast. Natuurlijk dient zoveel mogelijk alternatief vervoer beschikbaar te zijn. Natuurlijk moet het milieu ontzien worden en natuurlijk dient een uitbouw van Schiphol meer banen op te leveren. Deze uitgangspunten zijn ook bij de opstellers van de Schipholplannen bekend. Die plannen hebben daardoor meer realiteitsgehalte dan de brute benadering van GroenLinks^ waarin de reiziger geacht wordt zich bij voorkeur met de fiets te verplaatsen. Een Haagse Beek die zichtbaar stroomt van Kijkduin naar een opgeknapte Hofvijver met wa terplanten en rietkragen. Het Hoogheemraadschap Delfland en de gemeente Den Haag laten daar een plan voor opstellen. De Haagse Beek ontsprong ooit in de duinen bij Kijkduin. Nu bestaat die uit een aaneen schakeling van stadsvijvers, deels ondergrondse waterlopen en komt tenslotte uit in de Hof vijver. Het Hoogheemraadschap en de gemeente willen de beek te rugbrengen in de natuurlijke staat. „Zodat die zichtbaar van af de duinen, door Den Haag, uitmondt in de Hofvijver", al dus A. Blumer van het Hoog heemraadschap. „Het moet weer een beek worden zoals een beek er vroeger uitzag: met planten, natuurvriendelijke oe vers en rietkragen." De veel be keken Hofvijver zou het „visite kaartje van het Nederlands wa terbeheer kunnen zijn", luidt de opvatting. utrecht gen in de kosten van het opstel len. Belangrijkste maatregelen uit het plan is rivierwater in plaats van grondwater als bron voor drinkwater te gebruiken. Regen water in de stad wordt niet meer afgevoerd via het riool maar gaat de bodem in. Riool waterzuiveringsinstallaties moeten verbeterd en het Am sterdam-Rijnkanaal aangepast zodat minder grondwater wordt afgevangen. Vervuiling door de landbouw moet verder vermin derd. Het water in de stadsgrachten van Utrecht kan over zo'n zestig jaar van 'bijna drinkwaterkwali teit' zijn. Dat stellen de makers van het donderdag gepresen teerde „Schoonwaterplan voor Utrecht en de Kromme Rijn". Het plan is opgesteld in op dracht van de provincie Utrecht. Het Schoonwaterplan is be dacht door het Instituut voor Ruimtelijke Organisatie TNO en het Milieukundig Onderzoek en OntwerpBuro Boom. Het gaat om een zogenoemd voor beeldplan in het kader van de Vierde Nota over de ruimtelij ke ordening". Die plannen zijn bedoeld om initiatieven te sti muleren die de leefomgeving verbeteren. Het ministerie van VROM, de gemeente Utrecht en de provincie hebben bijgedra- Hef water van de Utrechtse grachten en de Kromme Rijn voldoet op dit moment niet aan de kwaliteitseisen van de pro vincie. De grachten zitten nu vol met een mengsel van regen, kwel, overstort, rivierwater uit de Rijn, gezuiverd afvalwater en water uit agrarisch gebied. •EAU VOOR LEIDEN EN Bepaal zelf uw voorkeurspakket voor Tipo of Tempra Sportief; lichtmetalen velgen met slot, lederen sportstuur Vrije tijd: trekhaak, ski- of bagagekoffer, fietsenrek Audio: Philips radio-/cassettespeler, CD-wisselaar 3 t/m 12 mnd. Bovaggarantie op alle occasions vanaf 7.500,- donderdag koopavond AUTO V.D. WEEK Uno 1.4 IE 5-drs. 1991, bordeaux met., rijklaarNU 17.950,- Div. Tipo's base/DGT Fiat Uno 1.5 SX i.e. bordeaux Fiat Tempra 1.6 S i e Fiat Tempra 1.6 S i e LPG Fiat Tempra 2.0 SX Fiat Regata Weekend blauw Fiat Regata 85 S grijs met Opel Kadetl 1.3 HB d.blauw Opel Corsa 1.3 grijs Peugeot 309 1.4 XL Profil Seat Ronda 12 GL Subaru Mini Jumbo Volvo 340 automaat 35.000 km 1990 51.500 km 1991 DEMONSTRATIE-AUTO'S Een temperamentvolle dealer

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 22