Besluit Rijnoord weer uitgesteld De volgende keer neem ik een zak kroketten Beker voor winnaar drakebootrace Rijn- en Veenstreek Steeds meer afval in Alkemade Van Ruiten lijsttrekker van CDA in Alkemade Het besluit over de toekomst van ziekenhuis Rijnoord in Alphen aan den Rijn is opnieuw uitgesteld. De staten fracties gaan in elk geval niet akkoord met het terugbren gen tot 40 bedden, zoals voorgesteld door gedeputeerde re staten (GS) De enige toezegging die gedeputeerde J. Pool e- gisteren in een commissievergadering deed, was dat het ziekenhuis zeven dagen in de week kan openblijven, e"; den haag Monica wesseling op hun oorspronkelijke voorstel I versoepeld. Het beddenaantal GS, het dagelijks bestuur, moe- van 40 is gehandhaafd ten dinsdag met een nieuw (Rijnoord heeft er nu 100), maar voorstel komen waarover don- in plaats van vijf dagen per derdag door provinciale staten week, moet het ziekenhuis in (het voltallige bestuur) een defi- het huidige GS-voorstel gewoon ^T nitief besluit moet worden ge- zeven dagen per week open nomen. Uitgangspunt dat er in zijn. Alphen aan den Rijn goede me- Rijnöord moet in de ogen van 1S! dische zorg blijft bestaan. Over het dagelijks bestuur van de s"j het aantal bedden dat voor provincie een ziekenhuis wor- r~ Rijnoord als minimum wordt den waar 'planbare zorg' wordt gezien, lieten de politici zich gegeven. Alleen voor operaties 1_ niet uit. Wel werd duidelijk dat en ingrepen die te voorzien zijn, ze 40 echt te weinig vinden. kunnen patiënten in Rijnoord terecht. Voor ingewikkelder za- Het Rijnlandziekenhuis, ken moet naar Leiderdorp of r" waartoe behalve Rijnoord ook Leiden worden uitgeweken. het St. Elisabeth in Leiderdorp Nieuw in het huidige voorstel behoort, staat het water tot aan van GS is ook dat poliklinische de lippen. Gisteravond maakte bevallingen met hulp van een directeur Hof opnieuw duidelijk gynaecoloog danwel kinderarts dat er heel snel gereorganiseerd zeven dagen per week, 24 uur moet worden. De huidige ma- per dag mogelijk zijn. nier van werken levert elke maand een half miljoen guide: Kritiek verlies op. De provincie moet. Hoewel dat deel van het voor staatssecretaris Simons van stel tot tevredenheid stemt, volksgezondheid adviseren over kunnen de politici toch niet met wijzigingen, zoals het vermin- GS akkoord gaan. „Dit voorstel deren van het aantal een bed- geeft geen garantie dat Alphen den. een goed ziekenhuis houdt. Ook Een maand geleden spraken moet er een oplossing komen de politici daar ook al over. voor de eerste-hulp-post. Voor Toen staakten de stemmen. Ge- simpele eerste-hulp moet een deputeerde staten hebben daar- patiënt in Alphen terecht kun- Beenletsel voor wielrijdster ter aar Bij een aanrijding in de Vosholstraat in Ter Aar heeft gistermorgen een 12-jarig meisje beenletsel opgelopen. De wiel rijdster kreeg volgens de politie geen voorrang van een 32-jarige Teraarder, die met zijn auto vanuit een zijstraat de Vosholstraat in reed. Het slachtoffer is naar het Rijnoordziekenhuis in Alphen overgebracht. Alphense fietser gewond alphen aan den run Een 21 -jarige Alphenaar heeft gistermiddag letsel aan zijn handen opgelopen bij een aanrijding op de krui sing Eikenlaan en Beukenlaan. De wielrijder kreeg geen voor rang van een automobiliste uit Alphen die de kruising opreed. Volgens de politie zag zij de wielrijder te laat en kon een aanrij ding niet meer voorkomen. Bestuurders naar ziekenhuis alphen aan den rijn Bij een kop-staartbotsing op de Willem de Zwijgerlaan in Alphen zijn gistermiddag een 50-jarige vrouw uit Alphen en een 36-jarige Koudekerker gewond geraakt. De vrouw werd met hartritmestoornissen en de Koudekerker met nekletsel naar het Rijnoordziekenhuis in Alphen gebracht. Het ongeluk gebeurde toen de Koudekerker onverwacht moest remmen. De automobiliste uit Alphen kon een botsing niet meer voorkomen en reed op haar voorganger in. Beide auto's liepen flinke schade op. Sieraden gestolen in Alkemade roelpofarendsveen Bij een inbraak in een woning aan de Lange- weg in Roelofarendsveen zijn gisteren sieraden gestolen. Om binnen te komen, braken de daders een deur open. Ook in Rijp- wetering waren inbrekers actief. Uit een huis aan de Pastoor Kwakmanlaan werden sieraden en een kistje met geld en papie ren gestolen. De daders braken de achterdeur open. Inbraken in Hazerswoude-Rijndijk hazerswoude-rundukUit een huis aan de Marsstraat in Hazers woude-Rijndijk zijn gisteren cd's en een kleurentelevisie gesto len. De inbrekers braken een raam aan de voorzijde van het pand open. Ook werd een inbraak gepleegd in een huis aan de Busken Huetsïraat. Via een koepel van de keuken kwamen zij de woning binnen. Het was bij de politie nog niet bekend wat er is meegenomen. Politie-logo gestolen leimuiden Van de buitengevel het politiebureau aan het Kloof- pad in Leimuiden is het nieuwe politielogo gestolen. Een buurt onderzoek naar de daders leverde niets op. De waarde van het 'uithangbord' is niet "bekend. oude wetering Drakebootrace-winnaar Leon Zoet van het Doeland-team uit Oude Wetering mocht giste ren een wisselbeker van VVV-voorzitter B. van der Voet in ontvangst nemen. De race met drakeboten werd dit jaar op 29 augustus voor het eerst gehouden, maar is voor herhaling vatbaar, aldus bestuurslid R. Wesselman. Zo'n 50 leden waren gisteren naar de jaarlijkse feestavond van de VVV-Oude Wetering gekomen. Ove rigens is het de laatste keer geweest dat de VVV onder die naam actief was. De VVV-Oude Wetering is te klein en moet daarom onder Alphen of Leiden gaan vallen, zo heeft de landelijke VVV bepaald. „Maar we blijven dezelfde activiteiten organiseren", aldus Wesselman. „Het publiek merkt er dus niets van, behalve dat wij onze naam moeten veranderen." Als nieuwe naam wordt gedacht aan Vereniging Promotion Alke made. In het voorjaar neemt de VVV-Oude Wetering hierover een besluit. foto eric taal Alphenaren demonstreren in Den Haag voor Rijnoord den haag/alphen aan den run ruud sep |Een dame die de pensioenge rechtigde leeftijd al jaren gele den is gepasseerd, deelt in de t l bus drop uit. „Pak er maar een hussie hoor. Lekker. Krijg je veel 'Imeer fut om te demonstreren." Samen met een leeftijdgenote [zit ze in de bus op weg naar het provinciehuis in Den Haag. an Naar de commissie Zorg die als goed is vanavond een be- sluit neemt over de toekomst 0j van het Rijnoord ziekenhuis. Op een spandoek heeft ze een i heel epistel geschreven waarin 1 ze het provinciebestuur oproept jet het Alphense ziekenhuis te la ten zo het is. Wanneer de bus even stopt voor een verkeers licht wordt het spandoek voor het raam gehouden. „Ja, dat heeft dit oude wijf zelf gemaakt. Ik had nooit gedacht dat ik nog eens zou gaan demonstreren." Toch is het ervan gekomen. Samen met nog dertig meest oudere Alphenaren gaat ze naar Den Haag. Om te demonstreren tegen het voornemen van gede puteerde staten om het Rijnoord terug te brengen naar een ziekenhuisje met niet meer dan veertig bedden. „Gaan we ook de vergadering in", vraagt een jongen aan zijn vriendin. „We hebben ook wei eens alleen op de stoep staan demonstreren." Zij vertelt hem dat het de bedoeling is dat ze vandaag echt naar binnen gaan. „Dat mag altijd in de Tweede Kamer." Hij vertelt dat het doel van de reis niet de Tweede Ka mer maar het provinciehuis is. „Hallo, ik ben John en ik ben voor vanavond jullie chauffeur. We gaan nu proberen het pro vinciehuis te bereiken. Ja, het is altijd maar de vraag of dat lukt. Het is een drukke weg waar mensen nogal eens tegen elkaar op willen botsen", stelt de chauffeur zich voor als een jovi ale reisleider. Wordt het toch nog een leuk uitje. Het provinciehuis wordt ruim op tijd bereikt. De portier rekt zijn nek uit om langs het kerst stukje op de balie het spandoek van de dropjesvrouw te kunnen lezen. Zij doet een poging de tekst op haar spandoek te zin gen. „Nee, dat lukt niet." Dan maar met zijn allen naar boven om te wachten op het begin van de vergadering. De vergadering in de veel te warme commissiekamer duurt drie en een half uur. Afgezien van af en toe een klein applaus je voor mensen die een goed woordje doen voor het Alphen se ziekenhuis, houden de actie voerder zich stil. Wel worden de spandoeken en protestborden opgesteld, al is het dan achter de rug van de commissieleden. „Ik vond het heel interessant. Ik denk dat jullie in Alphen vol gend jaar niet één maar twee ziekenhuizen krijgen; dat er een vestiging van het AZL in Alphen komt." De buschauffeur verwel komt zijn klanten met een vro lijke noot. Als de schaapjes zijn geteld, vertrekt de bus voor de terugreis. De dames van het spandoek hebben het wel naar hun zin gehad. „Volgende keer gaan we weer mee, hoor." - „Ja. maar ik heb niets gegeten. Dan krijg je wel een flauw gevoel." - „Vol gende keer neem ik een zak kroketten mee." De trip is georganiseerd door het comité 'Rijnoord baart ons zorgen'. Dat dat slechts een dunne vermomming van de So cialistische Partij is. valt al af te leiden aan de deelnemers. Maar met het naderen van Alphen wordt de SP-invloed steeds zichtbaarder. Eén van de de monstranten deelt foldertjes van de partij uit. Dan pakt lijst trekker Gerard Harmes de mi crofoon en informeert naar de actiebereidheid van de passa giers. De bezetting van een Alp hens kruispunt op zaterdagmid dag en een demonstratie bij hel Rijnoord worden weggestemd. Maar actie voeren bij gedepu teerde Pool en staatssecretaris Simons kan op algemene steun rekenen. „We moeten de strijd niet opgeven", vindt Harmes. Directeur Hof: 'Een familielid steift onder het kissebissen nen. Aan die voorwaarden moet worden voldaan. Hoeveel bed den Rijnoord dan moet tellen, is van minder belang. Duidelijk is in elk geval dat 40 er veel te wei nig zijn", aldus PvdA'er Th. Roes. De andere partijen lieten- zich in gèlijke bewoordingen uit. Gedeputeerde J. Pool (D66, volksgezondheid) zag zich door alle kritiek genoodzaakt de commissie toe te zeggen op nieuw met GS te gaamn praten. Het probleem van de eerste- hulp-post is volgens Pool overi gens goed op te lossen. De huis artsen kunnen gezamenlijk een eerste-hulp-dienst draaien voor niet al te ingewikkelde kwets uren. Voor zware gevallen zoals een gebroken been is altijd een ziekenauto nodig: „En dan maakt het niets uit of deze even naar Leiden doorrijdt. Daarvoor hoeft Rijnoord niet met een du re permanente EHBO-post te worden uitgerust", aldus Pool. Pool drong aan op haast in de besluitvorming: „Elke maand dat er niets gebeurt en de zaak blijft doorgaan op de oude voet, loopt het verlies van Rijnland op. Als we te lang wachten met een advies richting Simons en als het dus te lang duurt voor er wordt ingegrepen, dan is het ziekenhuis allang failliet. Rijnland-directeur Hof karak teriseerde tijdens een schorsing de behandeling in de commis sie zorg als 'een theater'. „Het is als een familie bij een sterfbed. Ze hebben het zo druk met kis sebissen dat ze niet eens mer ken dat het familielid ondertus sen sterft." Alphenaren trokken gisteren met de bus naar Den Haag om hun protesten tegen de mogelijke inkrimping van Rijnoord kracht bij te zetten. foto henk bouwman Geen steun Leiderdorp voor Rijnoord leiderdorp liesbeth buitink De gemeente Leiderdorp on dersteunt het advies van het Regionaal Overleg Ziekenhui zen dat het Alphense zieken huis Rijnoord een kort-verblijf- ziekenhuis moet worden. In een brief aan staatssecretaris J. Simons en aan de provinciale commissie zorg reageert Lei derdorp op de financiële pro blemen van het Rijnland Zie kenhuis, waartoe Rijnoord en het 'Elisabeth' behoren. De ge meente hoopt dat door maatre gelen bij Rijnoord het Elisabeth Ziekenhuis zijn 'cruciale func tie voor Leiderdorp en omge ving' kan behouden. Leiderdorp vreest dat het uit blijven van maatregelen 'ernsti ge consequenties zal hebben voor de kwaliteit en diversiteit van de zorg in het werkgebied van het Elisabeth, de werkgele genheid en mogelijk zelfs het voortbestaan van de stichting Ziekenhuizen Rijnland'. Vooral de financiële positie van de twee gefuseerde zieken huizen zit de gemeente flink dwars. Leiderdorp stond samen met enkele andere gemeenten garant voor geldleningen van het Elisabeth Ziekenhuis. Na de fusie werd die garantstelling omgezet voor het Rijnland Zie kenhuis. „Gelet op de financië le verwachtingen van de stich ting Ziekenhuizen Rijnland hebben wij hiermee ingestemd. Het bevreemdt ons derhalve dat de financiële positie van de stichting nu zo zorgelijk blijkt te zijn", schrijft Leiderdorp aan Simons. Het aanbod van huishoudelijk Afval in de gemeente Alkemade is dit jaar fors toegenomen in vergelijking met vorig jaar. Za melde de bevolking in 1992 de eerste drie kwartalen 2153 ton afval in, de eerste drie kwartalen van dit jaar bedroeg dat 3466 ton. Ook boden de inwoners van Alkemade veel meer klein che misch afval (kca) aan. Twee jaar geleden was dat 26.000 kilo, vo rig jaar 43.000 kilo. De perste drie kwartalen van dit jaar kreeg de gemeente al 65.000 kilo kca aangeboden. De 43.000 kilo van vorig jaar betekende provinciaal gezien de zevende plaats. Opvallend was dat het totaal 21 procent hoger lag dan het landelijk gemiddel de, terwijl de Leidse regio 40 procent achterbleef bij de rest van het land. Volgens A. de Kok van de ge meente Alkemade wordt de toe name vooral veroorzaakt door de steeds groter bewustwording onder de bevolking om geschei den in te zamelen. Met name de ondernemers bieden steeds meer klein chemisch afval bij de gemeente aan, hetgeen bete kent dat er minder tussen het huishoudelijk afval terecht komt. Het hoge KCA-aanbod kan mede worden verklaard door het feit dat mensen spul len inleveren die eigenlijk geen klein chemisch afval zijn, zoals bijvoorbeeld lege verfblikken, lege spuitbussen en viltstiften. Dat laatste probeert de gemeen te te voorkomen door de bevol king voor te lichten via de ge meente-advertentie. Opmerkelijk is overigens dat er veel meer KCA bij de ge- meentewerf aan de Korte Goog wordt gebracht, in plaats van bij de chemokar die eens in de maand de ronde doet door de gemeente. De gemeente Alké- made is echter voorlopig niet van plan om de chemokar min der te laten rijden. Niet W. Nugteren, maar N. van Ruiten (35) uit Nieuwe Wete ring wordt lijsttrekker bij de ko mende gemeenteraadsverkie zingen voor het CDA in Alkema de. De ongeveer 40 aanwezige leden hebben gisteravond het advies van het bestuur om de huidige wethouder Nugteren een eerste plaats te geven, niet opgevolgd. De leden wilden ver jonging van de partij doorvoe- Overigens wordt Van Ruiten, in verband met zijn dagelijkse werk (hij heeft een kwekerij) geen wethouder. Wel bestaat er een kans dat hij fractievoorzitter wordt. Volgens CDA-bestuurslid A. Zaal is de kans daarom groot dat Nugteren opnieuw wethou der wordt. Een andere opmerkelijke ver schuiving in de kandidatenlijst zijn de nummers 7 en 8. Ver trekkend dijkgraaf J. uit den Bo gaard is door de CDA-leden op een zevende en daarmee ver kiesbare plaats gezet. Daardoor is W. van der Werf verschoven van zeven naar acht. Van der Werf komt nu alleen in de raad als het CDA een raadszetel wint. De voormalige CDA-voorzitter is ook door de leden naar voren geschoven. In plaats van op elf, staat hij nu op negen. De huidi ge CDA-fractievoorzitter N. Bakker is op de derde plaats blijven staan. Hij wordt gevolgd door G. van Leeuwen op vier, J. Verweij op vijf en D. Nagtegaal op zes. Fractievoorzitter F. Hoogen- boom wordt lijsttrekker voor de PvdA bij de komende gemeen teraadsverkiezingen. De tweede en derde plaats op de kandida tenlijst worden ingenomen door respectievelijk de huidige raads leden F. Schoonderwoerd en W. Groen. Op de vierde plaats staat de secretaris van de Huurders belangenvereniging. J. van der Tang. De PvdA in Alkemade be zet momenteel drie zetels in de gemeenteraad. •De eerste plaats op de kieslijst van D66-Jacobswoude wordt ingenomen door een nieuwko mer in de politiek: I'. van Hoesel (49) uit Hoogmade. Op de twee de plaats staat het enige raads lid dat D66 nu telt: E. Manvis. Van Hoesel was in de voormali ge gemeente Woubrugge lange tijd actief als bestuurslid van Gemeentebelang, als burgerlid van de commissie ruimtelijke ordening en openbare werken en als voorzitter van de Werk groep Gemeentelijke Herinde ling. Van Hoesel is in het dage lijks leven algemeen directeur van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbe drijf. Manvis voelt zich niet ge passeerd door haar tweede plaats. Ander beheer Teraarse sportzalen ter aar Het beheer en de exploitatie van de sportzalen De Wip en De Vlin der in Ter Aar verandert. Op dit moment gebeurt dat nog door een commissie, bestaande uit raadsleden en twee afgevaardigden van sportverenigingen die van de sportzalen gebruik maken. Burgemeester en wethouders willen de zalen voortaan laten be heren en exploiteren door zogenoemde gebruikerscommissie, die bestaat uit de beheerder en de verenigingen. Doel van deze opera tie is het contact tussen de verenigingen en de beheerder beter te laten verlopen. /Mie verenigingen die van De Wip en De Vlinder ge bruik maken kunnen een vertegenwoordiger leveren aan de com- De tarieven van de twee sportzalen worden ook in de nieuwe si tuatie nog door de gemeenteraad vastgesteld. Weer streep door koffiehuis Oude Wetering oude wetering marieta kroft I. van der Meer kan zijn plannen om een koffiehuisje te beginnen in het pand aan de Veerstraat 34 in Oude We- tering waarschijnlijk maar beter vergeten. Van der Meer heeft de gemeente Alkemade gevraagd om medewerking, maar B en W stellen de raad voor om niet in te gaan op zijn verzoek. Ook de com missie ruimtelijke ordening schaart zich achter het colle ge- In juni 1991 verleende de gemeente Alkcmade een ver gunning aan Van der Meer voor de verbouwing van de voormalige slagerij tot koffie shop. Daarop barstte er een storm van protesten los. Elf omwonenden, de Rabobank Oude Wetering en de Apo theek Alkemade dienden be zwaren in tegen de komst van de horeca-vestiging. Ze vinden dat een dergelijke zaak niet in de de omgeving past. Bovendien vrezen ze muziek-, geluids-, stank en parkeeroverlast. De betref fende bouwvergunning werd uiteindelijk begin november 1991 door de commissie be zwaar- en beroepsschriften vernietigd. Onlangs diende Van der Meer opnieuw een verzoek bij de gemeente in om van het pand een koffiehuis te maken. B en W wijzen er echter op dat sindsdien de omstandigheden niet zijn veranderd. Ze stellen de ge meenteraad daarom voor niet op het verzoek in te gaan. Als de gemeente Alkemade niet wil meewerken aan de plannen, gaat Van der Meer in beroep bij de Raad van State. De afgelopen twee jaar heeft hij zijn pand aan de Veerstraat verhuurd aan een bouwbedrijf, dat daar een kantoor heeft.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21