Diefstal uit bedrijven aangepakt Op de fiets langs plekken Regio Vrouwen voeren lijst CDA Oegstgeest aan Voorschoten komt makelaar tegemoet Warmond wil niet in de knel komen 'Meer ruimte voor fietsers op Herenweg' CDA Warmond: inspraak over Endepoel kostbare zaak Jeugdsport buiten schot Leiderdorpers kunnen stank van gebraden eend niet meer verdragen VRIJDAG 10 DECEMBER 1993 Politie helpt ondernemers De politie wil paal en perk stellen aan het aantal diefstal len uit bedrijven in de gemeenten die vallen onder het politiedistrict Rijn en Braassem (Leiderdorp, Zoeterwou- de, Alkemade en Rijnwoude). In de periode van 1 januari tot 17 oktober van dit jaar werd 210 keer aangifte gedaan van diefstal uit bedrijven. Dat is volgens de politie 'duide lijk meer' dan vorig jaar. regio »judy n Volgens politie-woordvoerder R. Colijn heeft de stijging van het aantal aangiften te maken met een toename van het aantal be drijven in de regio, terwijl er minder agenten op straat wa ren. Bij de reorganisatie van de politie vorig jaar heeft het korps veel agenten moeten inleveren. Sinds de reorganisatie ligt het accent bij de politie op meer en betere voorlichting om inbra ken en diefstallen te voorko men. Daarvoor is een groot aantal medewerkers aangesteld. De politie wil proberen de dief stallen uit bedrijven een halt toe te roepen door ondernemers meer en betere voorlichting te geven over beveiliging van ge bouwen en bedrijfsterreinen, zo blijkt uit het concept-beleids plan voor 1994. Ook het aantal inbraken in woningen mag niet verder toe nemen, meent de politie. In de genoemde periode verschenen 281 slachtoffers van een inbraak in de woning op het politiebu reau. Of dit meer is dan vorig jaar, kan de politie niet zeggen. „Van Rijnwoude ontbreken de cijfers. Vorig jaar was Rijnwou de niet aangesloten op een au tomatisch systeem. Als je volle- Zoeterwoudenaar valt van dak leiderdorp» Een 56-jarige man uit Zoeterwoude-Rijndijkis gis termorgen van een dak van een huis aan de Kom van Aaiweg in Leiderdorp gevallen. De man brak zijn been en'werd overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De Zoeter woudenaar was op het dak aan het werk en gleed uit. Inbraak in sportkantine In de kantine van korfbalvereniging Velocitas op sportpark De Bloemerd in Leiderdorp is in de nacht van woens dag op donderdag ingebroken. De daders braken een raam aan de achterzijde open. Het is niet bekend wat er is gestolen. Brand in parkeergarage leiderdorp» Door nog onbekende oorzaak is gisteravond een personenauto van een Hagenaar in de parkeergarage van de Winkelhof in Leiderdorp in brand geraakt. Het vuur werd door de brandweer van Leiderdorp geblust. Als gevolg van de brand ontstond er nogal wat rookontwikkeling. i staan op de eerste plaatsen van de kandidatenlijst van het CDA in Oegstgeest. Lijsttrekker voor de gemeente raadsverkiezingen van volgend jaar is nieuweling Gerda Kem pen, die afkomstig is uit Nijme gen en daar ook in de raad heeft gezeten. Nummer twee op de lijst is Elly van den Bosch, die de afgelopen periode ook al in de raad heeft gezeten. Zij wordt ge volgd door Jolanda Alkemade, die enige jaren geleden voor lichter was bij de gemeente Oegstgeest. Nieuwkomer Dirk de Blaeij staat op vier, gevolgd door Jan Willem Anholts. Het CDA verwacht na de ver kiezingen opnieuw vijf zetels in de raad te bezetten, zegt Van den Bosch. ,,En ik hoop met de ze vijf de rit uit te zitten", ver wijst ze naar de talrijke wisse lingen in de fractie van de afge lopen vier jaar. De voormalige fractievoorzitter Pieler Hellinga, die halverwege deze periode vertrok, staat op de zeventiende plaats en is samen met W. Al- dershof (nummer 18) lijstdu- VRIJE TIJD Concert De 'coverband' Rocking Blues treedt op donderdag 16 decem ber op in het Dagcentrum Eve naar aan de Endegeesterstraat- weg 5 in Oegstgeest. Het con cert begint om 20.00 uur. Snel, superschoon en milieu vriendelijk wassen (sorry alleen voor auto's) Onze wasprogramma's zijn computergestuurd, milieu vriendelijk, dubbelgecon- centreerd en inclusief een optimale droging. Voortaan een stralende auto in nog geen drie minuten. jTerTabonnernent is nóg J voordelige*" Het Motorhuis Qc Vondellaan 80, Leiden Telefoon 071 - 35 18 00 Beperkte horeca aan Schoolstraat voorschoten dig wilt zijn voor dit district, moet je die cijfers ook hebben", aldus Colijn. Voorlichting Uit het beleidsplan voor 1994 blijkt dat de politie veel meer wil gaan doen aan voorlichting over beter hang- en sluitwerk. Ook wordt het 'vakantieproject' voortgezel, waarbij bewoners aan de politie kunnen melden wanneer ze met vakantie gaan. De politie houdt het huis dan extra in de gaten. Verder wil de politie meer met buurtvereni gingen, verenigingen van huis eigenaren en woningbouwcor poraties gaan praten over het versterken van de sociale con trole in woonbuurten. Uit het beleidsplan 1994 blijkt verder dat in het district heel wat wordt vernield en beklad. Hiervan werd in genoemde pe riode 303 keer aangifte gedaan. In Leiderdorp wordt verreweg het meeste vernield. De politie wil de overlast en de schade te beperken door burgers te sti muleren om vandalisme snel te melden. De daders moeten bo vendien sneller gestraft worden, bijvoorbeeld met een alternatie- ve straf, waarbij ze de schade die ze zelf hebben aangericht herstellen. VAC Oegstgeest brengt onveilige plaatsen in kaart De gemeente Voorschoten wil toch enigszins tegemoetkomen aan de wensen van bedrijfsmakelaar Wouter Bos, die op de hoek' Schoolstraat/Erasmusstraat in Voorschoten een winkelpand pro- 5 beert te verhuren. Nog steeds wil de gemeente geen restaurant or kantoor in het gebouw toestaan, maar wat wel door de beugel kari is volgens ambtenaar M. Laernoes een combinatie van winkel mei eetgelegenheid. „De formule van een croissanterie of een patisse-j rie: een gebakswinkel met een lunchroom, kan wel. Maar de hoofd-! functie moet detailhandel blijven. Ook mag de zaak 's avonds niet open zijn." Bedrijfsmakelaar Bos dringt er al enige tijd bij de gemeente op aan om soepeler om te springen met de winkelbestemming die op! het pand rust. Hierdoor is het volgens hem onmogelijk om het pand te verhuren. Het gebouw op de plek van de voormalige bak-'J kerij Tukker staat leeg sinds de oplevering, nu bijna twee jaar gele den. Als restaurant of kantoor is het volgens Bos wel te slijten. De gemeente gaat er nog steeds van uit dat de Schoolstraat een typische winkelstraat is, waar restaurants of kantoren niet thuisho ren. Een kleine uitzondering wil de gemeente nu toch wel maken, „Dit doet recht aan beider belangen. De gemeente noch de make'-l laar heeft er baat bij dat dit pand leeg blijft staan." 'Grenzen verstedelijking zijn bereikt' warmond liesbeth b oegstgeest derk graver Fietsend op zoek naar enge steegjes, donke re rijwielpaden en andere onveilige plek ken. De Vrouwenadviescommissie (VAC) in Oegstgeest heeft daar inmiddels een jaar lijkse traditie van gemaakt. De commissie stelt na de tocht - de eerstvolgende is ko mende dinsdag - steevast een rapport sa men en stuurt dat naar de gemeenteraads leden gestuurd. „Want ook al is Oegstgeest niet zo onveillig als Leiden, we kunnen be ter voorkomen dan genezen", zegt P. Voorendt, voorzitter van de VAC. Voorendt stelt vast dat er sprake is van een goede verstandhouding met de ge meente en dat al heel wat (enge plekken' de afgelopen jaren de aandacht hebben gekre gen. Ze noemt met name het tennispark De Krogt aan de Hofbrouckerlaan. Het par keerterrein van het sportcomplex was lange tijd niet te zien vanaf de weg. De VAC vond dat veel te onveilig. Volgens de dames kon op de parkeerplaats van alles gebeuren en niemand die het zou merken. Het vijftal heeft destijds geeïst dat de bosjes die het parkeerterrein scheidden van de weg, ge snoeid zouden worden. Dat is gebeurd en het is er nu veilig, meent Voorendt. Kijkgaten Volgende week dinsdag - de rondtoer werd afgelopen woensdag vanwege de slechte weersomstandigheden afgelast - worden de vrouwen tijdens hun 'rondje Oegstgeest' vergezeld door een ambtenaar van de afde ling Bouw en Wonen. „Vorig jaar hebben we gefietst met wethouder Rijk$ en dat werkte heel plezierig. Al fietsend kun je meteen praten over de problemen", ver klaart Voorendt. De tocht voert volgende week onder meer langs zwembad Poelmeer. De parkeerplaats is daar 's avonds erg donker. Eigenlijk wil Voorendt dat daar een of meer lantaarnpa len worden geplaatst. „Maar", verzucht ze, „die kosten minstens 1200 gulden." Voorendt noemt ook de Haarlemmer straatweg. 's Avonds is deze lange weg aan de rand van Oegstgeest slecht verlicht. Ho ge struiken scheiden het fietspad van de openbare weg. Voorendt is van mening dat dit de onveiligheid in de hand werkt. Vooral vrouwen zouden zich er niet op hun gemak voelen. De VAC gaat de gemeenteraad advi seren daar de bosjes te snoeien zodat een automobilist kan zien wat er op het fietspad gebeurt. Omwonenden hebben inmiddels laten weten daar niet zo veel voor te voelen. Zonder de struiken zouden ze constant de drukke weg zien. Er moet nu gezocht wor den naar een tussenweg. Voorendt stelt daarom voor, niet de alle struiken weg te halen, maar 'kijkgaten' te maken. Dat zal volgens haar al een hoop schelen. Dinsdag zullen de vrouwen in elk geval het voetpad tussen de Dahlia- en Floralaan aankaarten. „De verlichting daar is nog steeds niet verbeterd", stelt de voorzitter van de VAC vast. Zij zal er dan ook op ha meren dat dit in de nabije toekomst alsnog gebeurt. Warmond vreest in de verdruk king te komen door woning bouw aan de stadsranden van Leiden en Leiderdorp en rondom het station dat Sassen- heim wellicht krijgt. Hierdoor zou de positie van Warmond in het geding komen, schrijven B en W in een notitie over provin ciale en regionale bouwplan- Warmond wordt omringd door polders waarin in de toe komst huizen kunnen worden gebouwd. De Boterhuispolder bij Leiderdorp, de Veerpolder ten noorden van de Leidse Me- renwijk en de Klinckenberger- polder worden in verschillende nota's en rapporten genoemd als huisvestingslocatie voor Leidse woningzoekenden. De locatie in de Veerpolder bedreigt de golfbaan aan de rand van de Merenwijk, die in aanleg is. „Dit doorkruist op niet onaanzienlijke wijze de ge zamenlijke inspanning van dej provincie met Leiden en War-j mond om hier uitvoering te ge-I ven aan de daar gewenste rand-i stadstructuur", wijst het college op de behoefte aan recreatiege bieden. Een wijk in de Veerpolder zou' niet vanuit de bestaande Me-j renwijk kunnen worden bereikt en heeft dan een ontsluitings-j weg nodig vanuit Warmond.! „Huizenbouw in de Klincken- bergerpolder heeft dan voor Warmond de voorkeur", aldus Bi en W. De Veerpolder is volgens! hen 'onmisbaar' als overgangs-j gebied tussen Leiden en War-| mond. Warmond hamert in de noti tie opnieuw op de titel 'recrea-j tiegemeente'. De plassen, de veenweidegebieden en de 'groene monumenten' in War mond moeten het beeld blijven bepalen. „De grenzen van ver stedelijking in relatie tot de plaséen en Warmond zijn be reikt." Verdeeldheid over nieuw 'dienstencentrum' De Warmondse gemeente raad is verdeeld over de komst van een gebouw, waarin bijvoorbeeld de poli tie, het postkantoor, de wo ningstichting en de VW on derdak zouden kunnen krij gen. De CDA-fractie gaf tij dens de algemene beschou wingen gisteravond te ken nen daar nog weinig voor te voelen. „De meeste aan dacht moet worden besteed aan de verbouwing van het gemeentehuis", vond G. den Ouden. Het 'dienstencentrum', dat moet voorkomen dat de instellingen bij gebrek aan klanten uit Warmond ver dwijnen, kan wat de chris ten-democraat betreft pas later aan de orde komen. „Wij zijn met u van mening dat lijdzaam afwachten niet wenselijk is, maar wij moe ten nu eenmaal roeien met de riemen die wij hebben", aldus Den Ouden. Progres sief Warmond vond wel dat snel over het centrum moet worden gesproken. „Van groot belang, zeker gezien de toekomst van ons betrek kelijk kleine dorp", aldus B. Schavemaker. warmond Het trottoir een beetje smaller, zodat de fietsers op de Herenweg meer ruimte krijgen. De Warmondse WD'er C. Saris pleitte gister avond tijdens de algemene beschouwingen in de gemeenteraad voor een nieuwe discussie over de doorgaande weg. „De gevaarlijkste knelpun ten moeten verbeterd worden. De moeilijkste plek op de Herenweg is ter hoogte van de winkel van Van Dam", aldus Saris. FOTO DICK HOGEWONING warmond liesbeth buitink De inspraakprocedures over de nieuw bouw in de Warmondse wijk Endepoel III heeft de gemeente een half miljoen gulden en te veel tijd gekost. De CDA- fractie in de Warmondse gemeenteraad sprak gisteravond tijdens de algemene beschouwingen over de begroting haar afkeuring uit over de lange procedures. „Als enkele bezwaarmakers na de be slissing van de gemeenteraad in hoger beroep gaan, dan kost dat veel extra tijd en al gauw enkele tonnen aan extra geld, die hoe dan ook drukken op onze bur gers", aldus G. den Ouden. Volgens haar fractiegenoot J. Bonnet is uitstel van bouw in de nieuwe wijk 'een forse streep door de rekening', omdat Warmond nog geen exploitatie-opbreng sten uit de wijk heeft. „Democratie en inspraak hebben een prijskaartje. Indien we een jaar eerder hadden kunnen bou wen, zou er in principe geen enkele be lastingverhoging aan de Warmondse burger in rekening hoeven te worden ge bracht." Door een tekort op de gemeen tebegroting van 725.000 gulden verhoogt Warmond volgend jaar de onroerend- goedbelasting met vijf procent en de af valstoffenheffing met 22 procent. B. Schavemaker van Progressief War mond vond dat het CDA niet de schuld bij de bezwaarmakers kon leggen. „De door het college gekozen werkwijze is er mede debet aan dat heel veel tijd verlo ren is gegaan. Procedures starten terwijl het bestemmingsplan nog geen goed keuring heeft gekregen van Gedeputeer de Staten zorgt voor extra, dubbel werk als er bezwaarschriften te behandelen zijn", stelde hij vast. Het college reageert op 20 december op de algemene beschouwingen over de begroting. Zandwinning in 't Joppe boezemt raad angst in Een onderzoek naar de beste manier om 'het witte goud van onder de gronddeken' vandaan te halen. De Warmondse raad wil wel meewerken aan zo'n on derzoek naar de mogelijkheden van zandwinning in recreatief plas 't Joppe, maar durft nog geen beloftes te doen, zo bleek gisteravond tijdens de algeme ne beschouwingen. „Onze angst betreft niet alleen het gra ven van een gat, maar dat gat moet ook weer worden opge vuld. Krijgen we dan toestanden zoals bij het Braassemermeer'', sprak CDA'er C. van Schie de angst uit voor de stort van ver- milde grond. Ook PW en de WD willen inzicht in de 'pro's en de contra's' van zandwin ning in de recreatiepias. Warmondse verenigingen die een kantine hebben, hoeven geen 500 gulden van hun jeugd- subsidies in te leveren. De ge meenteraad voelt niets voor de korting op het geld dat voor de jeugd is bedoeld. De clubs moe ten het in de toekomst wellicht toch met minder doen. „De huur verhogen lijkt ons alleszins redelijk wanneer men een eigen kantine exploiteert", stelde C. Saris (WD) gisteren tijdens dë algemene beschouwingen een andere bezuiniging voor. Progressief Warmond vindt dat de sportsubsidies zo gelijk mogelijk moeten worden ver deeld. „Er is een vereniging met 20 leden die gebruik maakt van de Klimop, die omgerekend per lid 500 gulden subsidie krijgt. Wij vinden dit niet goed meer uit te leggen", stelde M. Duiver- persbureau cerberus Twee omwonenden van het pli braadbedrijf K. Chow aan de Doeslaan in Leiderdorp willen dat de Raad van State de milieuvergunning van het be drijf onmiddellijk schorst. Volgens de omwonenden is de stank niet te ver dragen en ook de vrachtwagens en busjes waarmee de aan- en afvoer wordt verzorgd, verstoren de rust in de buurt. In het produktiebedrijf wordt pluimvee, vooral eenden, gebraden. Het bedrijf is vanaf mei dit jaar aan de Doeslaan gevestigd. Volgens buurman A. van Hecke is de stank niet alleen hinderlijk, maar ook schadelijk voor de gezondheid. Hij vreest dat dë filters en afzuiginstallatie niet voldoen, ook al niet omdat het bedrijf regelmatig met ramen en deuren open werkt. Volgens van Hecke is het bedrijf veel erger dan een gewoon restaurant. „Een gewoon restaurant zal misschien hon derd biefstukjes braden op een avond. Hier wordt duizend keer zoveel gebra den en dat wordt rechtstreeks bij ons de slaapkamer ingeblazen", aldus van Hecke gisteren voor de Raad van State. Volgens de gemeente Leiderdorp is het bedrijf gevestigd op een officieel industrieterrein. De vergunning heeft voldoende voorschriften om overlast te voorkomen. Daarbij zit ook een voor schrift dat de .ramen en deuren geslo ten moeten zijn en daar zal het bedrijf zich aan moeten houden, aldus een ge meentewoordvoerder gisteren. De om wonenden vragen de Raad van State niettemin de vergunning te schorsen in afwachting van de behandeling van die zogeheten bodemprocedure. De gé- schillenafdeling van de Raad van State doet dinsdag uitspraak. Het voetpad tussen de Dahlia- en Floralaan in Oegstgeest blijft ondanks de paar lantaarnpalen onveilig, vindt de Vrouwenadviescommissie. FOTO DICK HOGEWONING

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20