Leidsch Dagblad Getuigen beschermen tegen wraak Binnen enkele minuten nuchter en rij vaardig Jong geleerd... Baukje haalt hartige taartmix uit de winkels "IEDER MENS IS TENSLOTTE BANG OM DOOD TE GAAN..." Museum heeft geen geld voor inrichting Andriessen droomt van een componeerhuisje in duinen GOED NIEUWS VRIJDAG 10 DECEMBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40335 LOSSE NUMMERS 1,60 Vierdaagse werkweek 3 De PvdA wil dat voor de ambtenaren gelei delijk een vierdaagse werkweek wordt inge voerd van 32 uur. IJeltsin op toernee fr Boris Jeltsin heeft giste- 3 ren in Brussel een ver klaring getekend over samenwerking tussen de Europese Unie en Rusland. Nieuw miclclel maakt blaastest overbodig londen uz hunt Amerikaanse wetenschappers hebben een middel ontwik keld dat de bloedvaten kan „zuiveren" van alcohol en, in een hoge dosering, mensen binnen enkele minuten kan ontnuchteren. Het middel, Detoxahol, helpt de lever de alcohol snel ler af te breken, aldus Compu- Med, een Californisch bedrijf dat de ontwikkeling samen met het Amerikaanse Nationa le Gezondheidsinstituut finan ciert. CompuMed wil een ver sie produceren die in café's en supermarkten vrij kan worden verkocht. Dat biedt de mogelijkheid aan mensen die grote hoeveel heden alcohol nuttigen, het middel in te nemen en naar huis te rijden zonder zich druk te hoeven maken over de blaastest. In theorie zou dit veilig zijn, maar er is meer on derzoek nodig om te kijken of het middel ook in de praktijk bruikbaar is. Gemiddeld duurt het bij een volwassene een uur voordat de effecten van één glas wijn of één pilsje zijn ver dwenen, en acht uur om vier halve liters bier kwijt te raken. Detoxahol is tot nu toe al leen op dieren getest. Proeven met mensen zijn niet gepland voor 1995. Verwacht wordt echter dat het middel slechts minimale bijwerkingen heeft, omdat alle afbrekende stoffen al op natuurlijke wijze in het lichaam voorkomen, aldus een woordvoerder. Wetenschappers die betrok ken zijn bij de ontwikkeling van Detoxahol hebben ont dekt dat de stof in de dunne darm „een hulpfunctie creëert voor de lever" en de stofwisse ling van de alcohol versnelt. Zij beweren dat het ook de le ver zal helpen beschermen. Howard Mark, medisch direc teur van CompuMed: „Wij denken dat we met Detoxahol een nieuw type geneesmiddel ontwikkelen waar in de hele wereld een grote behoefte aan is. Het heeft opwindende mo gelijke toepassingen bij de eer ste hulp, in ambulances en in de vrije verkoop." las cruces Michael Anthony Morales wil cowboy worden. Helemaal niet gek voor een vierjarig jochie uit de Amerikaanse staat New Mexico. Maar Michael is nog te klein om zich aan echte koeien te wagen. Daarom oefent hij dagelijks urenlang met zijn hondje Mela. Het vier maanden ou de beest speelt het spelletje met de lasso enthousiast mee. foto »ap» pattilonomire De Lakenhal Voor het eerst in de at/ geschiedenis van het Stedelijk Museum De Lakenhal staan topstukken uit de collectie in een boek Forse stijging tarieven bibliotheek leiden loman leefmans De abonnementstarieven van de bibliotheek in Leiden wor den per 1 januari fors verhoogd. Zo gaat een jaar-abonnement van 22 naar 32,50. De direc tie zegt dat de verhogingen no dig zijn als gevolg van bezuini gingen en kostenstijgingen. Drie jaar lang wist de bibliotheek aan de Nieuwstraat de tarieven op een van de laagste niveaus van Nederland te houden. Daar komt nu een einde aan, hoewel de nieuwe prijzen onder het landelijk gemiddelde blijven. De enige Leidenaars die niets van de verhoging merken, zijn jon geren tot 16 jaar. Voor hen blijft het lenen van een boek gratis. Officieel moet het gemeente bestuur toestemming geven voor de verhogingen. Als dat volgende week gebeurd, gaan 16-, en 17-jarigen voortaan 15 per jaar betalen. Voor leden die 18, 19 of 20 jaar oud zijn, CJP- houders en deelnemers aan het tweede kansonderwijs gaat de prijs omhoog van 16 naar 25. Ook ouderen ontkomen niet aart de kostenstijging. Het 65-plus abonnement was 10,50, maar daar komt liefst zeven gulden bij. Bedrijven in opstand tegen heffing Kamer van Koophandel den haag persbureau cerberus Bedrijven zijn op grote schaal in opstand gekomen tegen de hef fingen van de Kamer van Koop handel. Het College van Beroep voor het Bedrijfsleven in Den Haag krijgt elke week 100 tot 150 beroepszaken binnen van ondernemers die de verplichte heffing van de Kamer niet wil len betalen. De zaak is aangekaart door zeven bedrijven, waaronder de Nederlandse tak van de onroe- rend-goedfirma Galveston BV in Den Haag. Het Zweedse Galves ton, volgens raadsman mr. E.J. Pot in Nederland slechts be staand uit „twee ordners en ver der niks", moest dit jaar 10.000 gulden betalen voor zijn in schrijving bij de Haagse Kamer van Koophandel. De hoogte van de heffing is gerelateerd aan het kapitaal dat. in de ónderneming is gestoken. Deze week deed het College voorlopig uitspraak in de zeven eerste zaken. Daarin geeft het College zelf geen oordeel over de kwestie. In een tussenvonnis wordt de zaak voorgelegd aan het Hof van justitie van de Eu ropese Unie. Is het Hof inder daad van oordeel dat het voor een overheidsorgaan als de Ka mer van Koophandel verboden is heffingen op te leggen aan ondernemingen die in de regis ters staan ingeschreven, dan lo pen de Kamers vele miljoenen mis. De gezamenlijke omzet van de Kamers, jaarlijks 250 miljoen gulden, berust voor 90 procent op die heffingen. Begin 1994 verwacht het Col lege van Beroep een nieuwe stortvloed van beroepszaken. Dan doen de Kamers de aansla gen voor dat jaar de deur uit. Ondernemers die bezwaar heb ben tegen de heffing moeten dan binnen 30 dagen reageren met een bezwaarschrift bij de betreffende Kamer van Koop handel. Hein Chrispijn December Aanbieding Ook notarissen en casino's moeten ongebruikelijke transacties melden Kroongetuigen uit het criminele circuit moeten worden beschermd tegen wraakacties. Dat zei minister Hirsch Ballin van justitie gisteren in de Tweede Kamer. Boven dien worden ook notarissen, accountants, advocaten en casino's verplicht meding te maken van ongebruikelijke transacties. Die meldingsplicht geldt al voor banken en geldwisselkantoren. den haag gpd/anpwaarbij criminelen die inforfna- tie willen geven over een mis- „We bereiden een zogenoemde daadorganisatie, worden be- kroongetuigen-regeling voor, schermd. Zonodig worden ze dat consumenten nog een pak van de betreffende hartige taartmix in huis hebben. De pakken hebben een codering die met 2A of 2C begint en een houdbaarheidsdatum tot en met februari of maart 1994. Volgens de hoofdinspectie ge zondheidsbescherming is er geen enkel gevaar voor de volksgezondheid. Baukje scha kelde na een klacht van de Con sumentenbond zelf de Keu ringsdienst van Waren in, die de taartmix door 'gezondheidsbe scherming' liet onderzoeken. aan een andere identiteit gehol pen", aldus Hirsch Ballin in het debat over de aanpak van de zware misdaad. Justitie zal daarvoor een wet telijke regeling moeten maken, die het anoniem horen toestaat, maar de getuige ook voorzie ningen moeten geven waardoor hij of zij na de verhoren zonder bedreiging verder kan leven. De interne discipline in criminele organisaties wordt meedogen loos gehandhaafd, zei Hirsch Ballin. Het bewijs daarvan zijn de afrekeningen in misdaador ganisaties. „Ook in Nederland hebben we te maken met afre- keningsmoorden Daarnaast zullen stichtingen voortaan bij oprichting net als een BV of NV aan een onder zoek worden onderworpen en wordt de meldingsplicht voor ongebruikelijke transacties van geld uitgebreid. „Dat betekent dat als een geldtransactie vra gen oproept, dat moet worden gemeld bij justitie, waarna zo nodig een onderzoek wordt in gesteld", aldus de minister. PvdA-kamerlid Stoffelen had de minister gevraagd om uit breiding van de meldingsplicht voor verdachte transacties met grote sommen geld, omdat naar zijn mening ook in sectoren zoals transport, horeca, bouw, het notariaat en bij fiscalisten crimineel geld wordt gewit. Hirsch Ballin beaamde dat in formele meldingen die bij justi tie zijn binnengekomen, heb ben aangetoond dat ook in de gevestigde juridische beroeps groepen, zoals notarissen, ac countants en advocaten, „rotte appels zitten". De Wet melding ongebruikelijke transacties (MOT) zal dan ook tot die be roepsgroepen worden uitge breid. russen gpd Baukje Bakprodukten in Rijssen heeft de afgelopen weken 3728 pakken hartige taartmix met de smaken Hollands en Oosters uit de winkels teruggehaald. De taarten kunnen naar zeep sma ken. In de sausmix voor de taart zit een produkt dat is gemaakt op basis van kokosvet. Onder bepaalde (warme) omstandig heden kan de sausmix gaan 'verzepen'. „Je ruikt het al bij het bakken", zegt Baukje-direc- telir J.C. Smits, die niet uitsluit Kijk om 20.26 uur naar AMBULANCE. Verder om 21.53 uur REPORTER: Pakkende journalistiek die verder gaat en om 22.26 uur MEESTE STEMMEN GELDEN: Hans Bohm bemiddelt in conflicten. Zaak Katwijkse en Rijnsburgse bloemenrijders Uitstel rechtzaak drugsmokkel na plan verdachten te bevrijden Vanavond Nederland Tekort van 15 miljoen na dure nieuwbouw Natuurhistorisch Museum harwich meindert van der kaau De Engelse justitie vreest dat er een poging wordt ondernomen twee verdachten van drugsmok kel uit de Duin- en Bollenstreek te bevrijden. De rechtzaak tegen de 27-jarige Katwijker en 22-ja- rige Rijnsburger is daarom tot nader order uitgesteld. Hun zaak zou deze week in de Lon- dense rechtbank Brixton die nen. Maar die rechtbank is in de ogen van de Engelse justitie niet goed genoeg beveiligd om een eventuele bevrijdingsactie te voorkomen. In mei vorig jaar werd in de truck van de twee bloemenrij ders in de havenplaats Harwich 30 kilo heroïne aangetroffen. Volgens raadsman Tawn, die de zaken behartigt van de Rijns burger, is het openbaar ministe rie getipt over een plan om een van de verdachten te bevrijden. De Engelse justitie wil over de reden van uitstel echter geen mededeling doen. Het openbaar ministerie wil de zaak volgens de Engelse ad vocaat voortzetten in de Old Bailey-rechtbank in Londen. Dat kan niet op korte termijn omdat alle zalen in gebruik zijn. De rechtzaak neemt naar ver wachting minstens twee weken in beslag. Er zijn 40 getuigen opgeroepen, onder anderen mensen uit Nederland. Volgens de familie zijn de twee verdachten over het uitstel zeer teleurgesteld. Zij zitten vanaf begin mei in voorarrest. hans koenekoop 2+3zits 2995.- Ztmdag 12 December GEOPEND Hoge Rijndijk 260 Uiden 071-410608 Het Nationaal Natuurhistorisch Museum (NNM) in Leiden kan. voor 87 miljoen een gloednieuw museum bouwen, maar geld voor de inrichting van dat hy permoderne gebouw is er niet. Het museum komt om precies te zijn 15 miljoen gulden tekort. Voorts ontbreekt nog elke fi nanciële dekking voor het aan leggen van een museumtuin achter het Pesthuis. „Die 15 miljoen is precies het bedrag dat het ministerie van WVC onlangs heeft gegeven aan het museum van Volkenkunde voor de renovatie. Ik misgun de collega's niets, maar dat geld had ik liever gekregen", aldus directeur W. van der Weiden. De museumdirecteur begon de gisteren in het Pesthuis ge houden presentatie van de ma quette van de nieuwbouw met louter sombere mededelingen. Hij had nog een derde domper in petto. Het Rijksherbarium, dat als een volwaardige partner wordt beschouwd van het NNM, wordt bedreigd met een korting op de subsidie van 70 procent. „Een afschuwelijke aanslag. Daarmee komt de hele botanische component van het Het schaalmodel van het nieuwe Nationaal Natuurhistorisch Museum in Leiden. Met een oppen/lakte van 25.000 vierkante meter en bouw kosten van 87 miljoen zowel het grootste als duurste museum van Ne derland. foto de tekorten r verwach- de lucht te hangen." En toch wordt r ting het niet voorjaar van 1996 opgeleverd. Met of zonder meubels, lam pen, stellingen, vloerbedekking en wat nog meer nodig is voor de inrichting. Tot die tijd zal de directie van het NNM met man en macht proberen sponsors te werven om de tekorten te dek ken. „En we zullen zeker nog eens aankloppen bij het rijk. Voordeel is dat het museum na januari 1995 geprivatiseerd is. Mocht het nodig zijn, dan zal ik niet schromen een lening bij de bank af te sluiten." Het kolossale gebouw dat aan de Darwinweg in bedrijventer rein Leeuwenhoek in Leiden zal verrijzen, lost vooral de ruimte problemen op van het Natuur historisch Museum. Na de ver huizing blijft van de zeven'ge- bouwén die het museum nu verspreid over dc stad heeft staan alleen het hoofdpand aan de Raamsteeg nog in gebruik. Als opslaggebouw, want nu al is zeker dat in de 60 meter hoge opslagtoren van de nieuwbouw niet de volledige collectie van 10 miljoen opgezette dieren past. Van der Weijden hoopt dat het bezoekersaantal na gereed komen van de nieuwbouw flink zal oplopen. „Ik reken op 150.000 man per jaar. Dat is 50.000 meer dan het museum voor oudheden, nu de grootste publiekstrekker in Leiden." Hij hoopt dat de gemeente Leiden wat dat betreft wil meewerken. „Er zijn plannen om aan de achterzijde van het station een soort tweede binnenstad te scheppen. Dat zou de bereik baarheid van het museum sterk verbeteren. Maar ja, de ge meente belooft wel vaker iets dat ze niet kan waarmaken." Pagina 17: 'Na de luchtbrug een overweldigende knal'. „Waar ik het geld aan zal uitge ven, ik weet het nog niet. Ik heb heel sterk de behoefte aan een componeerhuisje. Ergens op een rustige plek in de duinen. Waar geen lawaai is. Ik kan steeds minder tegen lawaai, dan kan ik niet opschieten met mijn werk." Componist Louis Andriessen is er nog steeds beduusd van dat hij gisteravond in de I^idse Pieterskerk tot 3 M-Muzieklau- reaat 1993 werd uitverkoren. Minister van financiën en vice- premier Wim Kok mocht dat bekendmaken. Aan deze groot ste jaarlijkse muziekprijs is een bedrag van 100.000 gulden ver bonden. Volgens de jury, waarin onder anderen de musicus en compo nist Willem van Manen en 3 M- laureaat 1990 Jan Zekveld zit ting hadden, kan Andriessen „op dit moment zonder over- fevu*k Duikschool, Duikshop en Vulstation HET WOORD IS AAN Werner Herzog Ik hoop dat er nooit zoiets komt als een Europese film. VANDAAG Binnenland- Buitenland Cultuur Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info RTV Show Smaak Sport Stand van zaken - Vrije tijd VANDAAG OOK HISWA PAGINA 9 HET WEER Winterse buien Bewolkt en enkele winterse buien. Min.temp rond 2 graden, 's mid dags 5 graden. Matige tot vrij krachtige westenwind, kracht 4 a 5, aan de kust en op het IJsselmeer hard of stormachtig, kracht 7 k 8. Ouders James Bulger krijgen weer een zoon LIVERPOOL Rtr De moeder van de vermoorde Britse peuter James Bulger, is gisteren bevallen van een zoon. Het kind is 2,5 week te vroeg en kenhuis te Liverpool, zo hebben vrienden van de familie meege deeld. De kleine James werd in fe bruari, een maand voor hij drie zou worden, vermoord door twee jongens van tien. De kin deren sleepen hem mee uit een winkelcentrum, waar James even aan de aandacht van zijn moeder was ontsnapt. Een rechtbank veroordeelde de jeugdige moordenaars vorige maand tot lange gevangenis straffen. drijving de wereldwijd meest bekende Nederlandse compo nist worden genoemd, zowel door zijn vele gastdocentschap pen als door de uitvoering van zijn werken". Andriessen werd gisteren om vijf over zes uit zijn huis 'ont voerd' met de smoes dat er een familiedineetje was ter afslui ting van het aan zijn vader ge wijde Andriessen-jaar. „Wat ik in die korte tijd heb kunnen be denken is dat ik een fonds wil oprichten om onmogelijke composities te kunnen bekosti gen. Al eerder heb ik met die ge dachte rondgelopen. En het geld van deze prijs zou daarvoor kunnen worden gebruikt. Voor grensverleggende experimenten staan overheden vaak met de handen in het haar. Maar ik moet er nog maar eens goed over denken. Want ik heb ook sterk de behoefte aan een com poneerhuisje." Leidsch Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws Dus neem ik nu een abonnement. Naam: Postcode: Plaats: 1. controle bezorging) Per kwartaal via acceptgiro 85,55) automatisch 84,55) Of bel 071-128080

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1