Begeleid Wonen-project Voor allochtone jongeren Leiden Regio IRijnsburgse ontrafelt familiegeschiedenis Vreewijk propageert 'buurtpreventie' Opbrengst kalender voor restauratie in Torun Meeste bedrijfjes zijn weer onder dak I^RIJDAG 10 DECEMBER 1993 'raa ftichting Begeleid Wonen 'De Schakel' is een project Df Iroor allochtone jongeren begonnen. Met subsidie van de provincie worden binnenkort twee speciale groepswo- daajiingen in gebruik genomen aan de Leiderdorpse Beu- kenschans en in de Stevenshof. ilDEN ERNA STRAATSMA totaal acht jongeren van 16 mi Mot 23 jaar kunnen meedoen het project. Het groepshuis in de Stevenshof is gereserveerd por drie islamitische meisjes. |n Leiderdorp is plek voor drie ag~jongens. Daarnaast zijn twee woningen beschikbaar Éu-PPor jongeren die alleen willen tdek'onen, zij het onder begelei- ij Hing. De provincie heeft subsi- ak- i die verstrekt voor een experi mentele periode van 2,5 jaar. De Schakel heeft twee mede werkers aangetrokken voor de begeleiding van allochtone jon geren. Gezocht wordt nog naar een vrijwilligster die zich wil in zetten voor de begeleiding van islamitische meisjes. Directeur van De Schakel, H. van Vliet: „We hebben helaas geen geld voor het aantrekken van een be roepskracht. De ervaring leert wel dat vrijwilligerswerk bij ons een goede stap is naai" een be taalde baan. Bij voorkeur zijn we op zoek naar een allochtone vrouw, die voor 20 uur per week aan de slagkan." De begeleiding van allochto ne jongeren is er onder meer op gericht om hun "zelfredzaam heid in de Nederlandse samen leving' te vergroten. Verder kun nen medewerkers van de Scha kel bemiddelen om de vaak ver stoorde familieband weer te herstellen. Van Vliet: „We bie den die jongeren een veilige, controleerbare huisvesting waar ze opnieuw kunnen beginnen. Voor een groot deel is onze hulp geslaagd als de band met de ou ders weer hersteld is." De Schakel werkt in het al lochtonen-project samen met de stichting Mare, een Leidse instelling voor jeugdhulpverle ning. Er is een begeleidings commissie waarin het JAC, jon gerencentrum 't Stathuys, Stich ting De Drieslag en de Stichting Welzijn vertegenwoordigd zijn. De Schakel biedt tijdelijke huisvesting aan jongeren, die begeleiding nodig hebben. In totaal begleidt de stichting 65 jongeren in verschillende op vanghuizen in Leiden en Lei derdorp. en 'De Ravensbergens sinds 1575' opigj Achttien jaar lang werkte de tijnsburgse G.J.S. Schoneveld- lavensbergen aan de stam- >oom van haar familie. De ge- ichiedenis van de familie Ra- 'ensbergen, een bekende naam n Rijnsburg, wist ze te achter- ïalen tot het jaar 1575. Een )oek van 435 bladzijden, 'De tavensbergens sinds 1575' is iet resultaat van honderden te- efoongesprekken en vele uren ipeurwerk in archieven. Samen met haar man J.M. Schoneveld begon ze in 1975 aan het onderzoek naar de fa- niliegeschiedenis van de Scho- ïevelders. „Je komt dan ook jingen over je eigen familie te- jen. Zo ben ik aan mijn eigen familiegeschiedenis begonnen. Het begon eigenlijk als hobby {NMtnaar ik heb er uiteindelijk wel rieel veel tijd in gestoken", zegt de Rijnsburgse. M' In 1989 was het boek over de ||amilie Schoneveld klaar. Maar plan de familiegeschiedenis van ?de Ravensbergens moest nog nw4even worden doorgewerkt. „Ik heb het werk wel eens een jaar tje aan de kant gelegd", vertelt jnevrouw Schoneveld. „Dan had ik er even genoeg van. Maar als er dan weer iemand om te vragen hoe het met boek ging, dan kreeg ik weer zin om de draad op te jpakken." Het boek beschrijft twee tak- ken van de familie Ravensber- gen. De grootste tak, waar Scho neveld-Ravensbergen ook toe behoort, komt uit Bodegraven. De kleinere tak vindt zijn oor sprong in het dicht bij Bodegra ven gelegen Sluipwijk en Reeuwijk. „De grootste tegen valler is, dat ik niet kan aanto nen dat beide takken dezelfde voorvaderen hebben. Ik weet dus niet of alle Ravensbergens bij één familie horen", aldus de Rijnsburgse. Ze durft geen schatting te maken hoeveel Ra vensbergens er in het boek ge noemd worden. „Het zijn er zo veel, ik heb ze niet geteld. Het aantal loopt in ieder geval in de duizenden." Veel informatie haalde de Rijnsburgse uit het gemeente archief van Rijnsburg en het rijksarchief in Den Haag. „Voor het jaar 1700 zijn de notariële akten de enige bron van infor matie", zegt zij. „Kerkboeken, waar meer informatie in staat, zijn er pas vanaf 1700." Om na men van familieleden zo nauw keurig mogelijk te achterhalen, belde ze de nog levende Raven sbergens zelf op. Veel opvallende of bijzondere verhalen is de Rijnsburgse tij dens haar speurtocht niet te gengekomen. „Het waren bijna allemaal landarbeiders, harde werkers dus. Sommigen waren schipper en hier, in 1649, heb ik Telefoonstoring in '071-gebied' ongeveer 140.000 aansluitingen. „De abonnees zaten niet volle dig zonder telefoonverbinding, er was slechts sprake van stagnatie. Bij de eerste pogin gen werd het na de kiestoon he lemaal stil. De aanhouders wonnen, want zij kregen na et telijke keren wel contact." 5 De regio Leiden heeft woensdag lotussen 17.00 en 20.00 uur ge* kampt met een telefonische sto- 2 ring. Oorzaak was volgens een 3;woordvoerder van PTT Tele- 18 communicatie een transmissie- 'jj Storing in het 071-gebied met Leiden is sinds kort een veiling én een attractie rijker. Twee maal per week worden in het nieuwe veilinghuis aan de Nieuwstraat inboedels bij opbod verkocht, op een jolige, cabareteske en behoorlijk rommelige manier. „Geachte kunstbarbaren opgelet. Hier is een I schilderijtje, ■fg voorstellende een I dorpsgezicht. Mensen bied nou, als je het zo meteen naar. de antiquair brengt, krijg je er zo bét dubbele voor." Aan het woord is de Rotterdamse veilingmeester Aad Hoendersloo. Hij is verantwoordelijk voor de combinatie van ongein en handel tijdens de veiling die sinds een week wordt gehouden in gebouw Onder de.Boompjes aan de Nieuwstraat. Ben Luykx, in Leiden bekend als eigenaar van diverse horeca gelegenheden maar vooral ook als ver- en inkoper van tweedehands goederen, stelde de Maasstedeling aan om Leiden aan een nieuwe evenement te helpen. En hoewel de omzet gisteravond ronduit matig genoemd mocht worden, is duidelijk dat er toekomst zit in het idee van Luykx. Wie de veiling bezoekt, heeft bij binnenkomst, zonder ook maar iets te kopen, al meteen winst: een gratis volkstoneel- en cabaretvoorstelling, zondereen kaartje voor de Schouwburg te hoeven kopen. Het is waarschijnlijk dok meer gepast om van de veiling een recensie in plaats van een verslag te maken. Hoedersloo is namelijk bij vlagen uiterst flauw, maar weet dat af te wisselen met redelijk gevatte opmerkingen, en het weinig kooplustige publiek speelt daar graag op in. „Hier heb ik een houten beeld van een been, zo te zien van Sophia Loren", zegt Hoedersloo die meteen uit de zaal te horen krijgt: ,,'t Is er maar één, krijg ik er dan ook een rolstoel bij?" Belgisch De veiling verloopt volgens het zogeheten Belgische systeem. De veilingmeester noemt een prijs, en gaat vervolgens net zo lang naar beneden tot iemand een 'kik' geeft. Als Hoendersloo eenmaal onder de tien gulden is beland, hanteert de Rotterdam mer het mijn-systeem. Hij telt af en wie 'mijn' roept, is de ko per. Zegt niemand iets, dan gaat het artikel de vliko-bak in, wat gisteravond ook regelmatig ge beurde. „Eenmaal, andermaal, nooit meer", roept hij dan. Afgezien van de inbreng van Hoendersloo en de repliek vanuit de met ongeveer zestig mensen gevulde zaal, heeft de veiling bitter weinig om het lijf. Er wordt voornamelijk troep aangeboden die de secundan- ten en de loopjongens met een stalen gezicht omhoog houden alsof het juwelen betreft. Versle ten bankstellen, kapot huisraad uit de jaren zestig jaren en an der onbruikbaar spul. Slechts af en toe is iets de moeite waard. „Het volgende artikel is een Gezicht op de rivier de Wisla, een van de foto's die in de kalender is opgenomen. Veilingmeester Hoendersloo probeert op gevatte wijze een of ander prul aan de man te brengen. harmonium. Die mist een toets, dus het muziekinstrument is ook uiterst geschikt voor een doe-het-zelver", zo houdt de veilingmeester de moed erin. Maar de studenten, sjacheraars, nieuwsgierigen en een handje vol handelaars houden de hand op de knip. De omzet is mager. Een tv voor een tientje en een kast voor een kwartje. „Wat een krenten vanavond", vond Hoendersloo. Het was ook niet verwonderlijk dat een groep van vier rechtenstudenten de enige echte 'winnaars' van de avond was. Zij kochten voor hun 'fu sie' een bankstel, een wand- meubel, diverse stoelen en klei nere prullaria voor zeven gul den. Succes Luykx beloofde achteraf beter schap. De komende tijd worden steeds meer écht waardevolle spullen geveild. Sinds het Ven duhuis een aantal jaren geleden stopte met veilen, miste Leiden de verkoop bij opbod van twee dehands goederen. Luykx is in dat gat gesprongen en voorals nog levert dat weliswaar een ge zellig avondje op, maar nog niet veel geld. „Wacht maar af, ik weet zeker dat het en succes gaat worden", zegt Luykx, en hij wordt gesterkt door de voor- FOTO HIELCO KUIPERS spelling van Hoendersloo: „In Amsterdam heb ik er vier jaar over gedaan om een vast pu bliek te binden. In Leiden zijn we nu twee weken bezig en ik denk dat ik nu al een aardig clubje heb." De Leidse veiling wordt de komende maanden twee maal per week gehouden. Op donderdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en op zaterdag middagvan 14.00 tot 16.00 uur. Frank Buurman cn Loman Leefmans tel: 071 -356425 Vreewijkers moeten heter oplet ten of er bij hen in de buurt din gen gebeuren die het daglicht niet kunnen verdragen. Het wijkcomité heeft besloten een extra wijkkrant uit te geven, waarin het belang van neigh bourhood-watching nog eens wordt benadrukt. „Wij willen de bewoners er weer eens bewust van maken dat zij op eikaars spullen moe ten letten", zegt secretaris T. Teenstra. „En dat zij met elkaar afspraken kunnen maken voor als zij eens een tijdje niet thuis zijn. Als je iemand op straat aan een auto ziet morrelen denk je vaak: ach laat maar, het is mijn zaak niet. Terwijl je in zo'n ge val natuurlijk de politie moet bellen." Volgens Teenstra worden in Vreewijk niet meer inbraken of autokraken gepleegd dan in an dere Leidse wijken. Maar zo nu en dan wordt de wijk opge schrikt door een serie inbraken. Precies een jaar geleden nog, herinnert Teenstra zich. Volgens de politie is het aan tal woninginbraken in Vreewijk zeker niet overdreven hoog. „In vergelijking met andere wijken zou je het gematigd kunnen noemen", zegt woordvoerder R. Blom. „In 1992 waren er 10 wo ninginbraken, dit jaar tot en met oktober 20. Er is dus wel sprake van een aanzienlijke stij ging" GJ.S. Schoneveld-Ravensbergen toont trots haar boek over de familie geschiedenis van de Ravensbergens. „Van de vierhonderd boeken die ik begin november had, heb ik er al bijna tweehonderd verkocht." FOTO DICK HOCEWONINC een bakker", zegt ze, terwijl ze door het boek bladert. „Maar er is niet meer echt een beroeps groep waar je de familie in kan plaatsen." Schoneveld-Ravensbergen heeft "het hele boek zelf getypt en alle stambomen met de hand geschreven. Er is geen computer aan te pas gekomen. Veel familieleden hebben en thousiast op het boek gerea geerd. „Van de vierhonderd boeken die ik begin november had, heb ik er al bijna tweehon derd verkocht." De Leidse fotograaf Henk Snaterse toog naar het Poolse Torun om zijn indrukken van de stad vast te leggen terwijl zijn Poolse collega Stanislaw Klimek beelden van Lei den verzamelde. Het werk van beide foto grafen is gebundeld in een kalender, be stemd voor de verkoop. De opbrengst is be stemd voor de restauratie van het poortge bouw in de Leidse zusterstad Torun. Het uit de tweede helft van de vijftiende eeuw daterende gebouw, aan de oever van de pvier de Wisla, verkeert in slechte staat. Het monument is inmiddels provisorisch gedicht om het voor verder verval te behoe den. Twee jaar geleden vatte een groep Lei- denaars het plan op om geld in te zamelen om het poortgebouw te herstellen. Daar voor ontbreken het gemeentebestuur in To- runde financien. Ooit werd wel met een op knapbeurt begonnen maar dat karwei kon niet worden afgemaakt. Voor de restauratie is een bedrag nodig van circa zes ton. Het grootste deel daar van, een half miljoen gulden, moet komen van het Europees Sociaal Fonds. Volgens W. Hettinga, de voormalige CDA-wethouder die het initiatief tot de actie nam, is de kans groot dat deze subsidie wordt binnenge- haald. Een sponsoractie onder het Leidse be drijfsleven leverde een bedrag van 20.000 gulden op. De bedrijven en instellingen die geld hebben gestort, krijgen een aantal exemplaren van de speciale kalender die ze als relatiegeschenk kunnen weggeven. Zo maakt de kalender deel uit van het kerst pakket dat de ambtenaren van de gemeente Leiden zullen ontvangen. Om het bedrag rond te krijgen is ook nog een subsidie van de gemeente Leiden no dig. Hettinga rekent er op volgend voorjaar met de restauratie te kunnen beginnen. Het werk wordt uitgevoerd door Poolse bedrij ven terwijl een Pools/Leidse bouwteam de restauratie begeleid. De kalender wordt zowel in Leiden als in Torun verspreid en is voor een bedrag van tien gulden te koop aan de balie van het stadhuis en het stadsbouwhuis en bij het woonhuis van Hettinga, Lammen- schansweg 25. Achttien maanden cel na ontucht VRIJE TIJD Zuidwester De schilder- en tekengroep van Dagcentrum Zuidwester expo seert tot en met 16 januari 1994 in het Stadsbouwhuis aan de Langegracht in Leiden. In de Zuidwester zijn zestig verstan delijk gehandicapten creatief bezig. Ze werken onder meer met houskool, ecoline, krijt en plakkaatverf. Vogels Vogelvereniging De Vogelvrien den houdt vanaf vandaag tot en met zondag 12 december de jaarlijkse tentoonstelling in het Vijfhovenhuis aan de Hoflaan. Er zijn meer dan 300 tropische vogels te zien. Duiven Postduivenvereniging De Reis duif houdt komend weekeinde een tentoonstelling in het club gebouw van speeltuinvereni ging Morskwartier aan de Lage Morsweg. Het gebouw is open van 14.00 tot 22.00 uur op zater dag en op zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Beide dagen wordt er een loterij gehouden. Bibliotheek In de Leidse bibliotheek aan de Nieuwstraat wordt zondag een rondleiding gegeven waarbij al le facetten van de moderne bi bliotheek worden belicht. Ver der wordt gewezen op de histo rie van de panden waarin de 'bieb' is gevestigd. De rondlei ding begint om 14.00 uur. Bingo In buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat 23 worden woens dagmiddag 15 december acht bingo-rondes gehouden. Het spel met de nummertjes begint om 20.00 uur. Na brand in Noordwijks verzamelgebouw NOORDWUK DORITH LIGTVOET Voor de meeste bedrijfjes die in het afgebrande bedrijfsverza melgebouw aan de Pickéstraat in Noordwijk zetelden, is een oplossing gevonden. De groot ste huurder, het paramedisch centrum, verhuist volgende week naar het vroegere politie bureau aan de Oude Zeeweg. Vorige week donderdag werd het bedrijfsverzamelgebouw in korte tijd door brand verwoest. Een cosmeticabedrijf, assuran tiekantoor, marketingbureau en het paramedisch centrum zaten van de ene op de andere dag zonder ruimte. De schade was aanzienlijk. Aan de Zeeweg beschikken de logopediste, Mensendieck- en fysiotherapeuten straks over minder ruimte dan aan de Pic késtraat. „Voorheen hadden we de beschikking over tweehon derd vierkante meter, nu heb ben we slechts honderd vier kante meter", vertelt woord voerder J. Piekaar. De benodigde apparatuur wordt geleend van de fabrikant. De apparatuur die nog kon wor den gered wordt waarschijnlijk afgekeurd. Piekaar verwacht dat de therapeuten in elk geval een half jaar aan de Oude Zeeweg moeten blijven. Wat ze erna zullen doen is nog onbekend. Het paramedisch centrum ging uiteindelijk op het huidige aanbod in, omdat de ruimte ge schikt was. Aan de kamers, die voorheen werden gebruikt als praktijkruimten door psycholo gen en psychiaters, hoefde maar weinig te gebeuren. „We hoeven er bij wijze van spreken maar een stofzuiger doorheen te halen en we kunnen erin. Voor ons is dat erg belangrijk, want we lijden flinke schade nu we een aantal weken niet kun nen werken. We konden het ons niet veroorloven om nog eens drie weken in een verbouwing te zitten", aldus Piekaar. De andere bedrijven hebben voorlopig andere oplossingen gezocht. Zo is marketingbureau Allegro met een bedrijf aan huis begonnen aan de Boerhaave- weg 5. Het assuratiekantoor be gint maandag in het bedrijfsver zamelgebouw Het Ambacht in Katwijk. Deze ruimte is door de eigenaar de Raad Bouw BV be schikbaar gesteld. De Raad Bouw beheerde ook het gebouw aan de Pickéstraat. Wat het cos meticabedrijf gaat doen is nog niet bekend. Of het gebouw aan de Pické straat definitief moet worden gesloopt durft P. Brandjes, di recteur van de Raad Bouw, nog niet te zeggen. De experts zijn nog druk aan het rekenen, meldt hij. De politie weet in middels dat de brand is ont staan op de eerste etage. Ver moedelijk is er 's avonds iets gaan smeulen, dat uren later de brand veroorzaakte. Aan brand stichting of een technische oor zaak, zoals kortsluiting, wordt niet gedacht. jarige jongens in zijn woon plaats seksuele contacten on derhouden. De rechtbank heeft bij het op leggen van de straf rekening ge houden met het feit dat de erva ring leert dat slachtoffers in dit soort zaken later vaak 'seksueel in het verkeerde spoor raken'. LISSE/HAARLEM De Haarlemse rechtbank heeft gisteren een 30-jarige inwoner van Lisse wegens het plegen van ontucht veroordeeld tot achttien maanden cel, waarvan zes voorwaardelijk. De man heeft met verscheidene minder-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19