Bisschoppen: meer greep op programma's van RKK Kerk Samenleving Laatste hand aan 'De Roef' Christenen voor Israël: herroep Handvest PLO VRIJDAG 10 DECEMBER 1993 KORTWEG Rommelmarkt De werkgroep Roemenië van de Noordwijkse kerken orga niseert op zaterdag 15 janua ri een rommelmarkt. De op brengst van dit evenement is bestemd voor het plaatsje Marghita, waarmee al een aantal jaren contacten wor den onderhouden. Voor de rommelmarkt zoekt de werk groep nog allerlei spullen, zoals klein meubilair, boe ken, prullaria, kinderspeel goed en kleding. De artikelen kunnen worden afgegeven aan het Sluispad 5, de Stak- man Bossestraat 54, Rietkant 2. L. Hellenberghof 32, F. Be- dijnstraat 12, Schoolstraat 15 en Schoolstraat 31. Grote spullen kunnen ook worden opgehaald, na een telefoon tje met nummer 01719- 10210. De rommelmarkt wordt gehouden in het Buurthuis aan de Hoofd straat in Noordwijk. Gehandicapten De interkerkelijke kerstzang- dienst met en voor verstan delijk gehandicapten uit Al phen aan den Rijn en omge ving wordt dit jaar op zondag 19 december gehouden in de Adventskerk in Alphen. Me dewerking wordt verleend door het Leger des Heils. Het thema van de bijeenkomst is dit jaar 'Ga je mee op zoek'. De dienst wordt geleid door dominee M. Hogenbirk en begint om 16.45 uur met sa menzang. Kerstpotten De traditionele kerstpotten van het Leger des Heils staan op 11 en 18 december weer op een aantal plaatsen in Leiden. Deze geldinzameling vervangt de gebruikelijke col lecte. De opbrengst is be stemd voor de verschillende kerstvieringen met ouderen, kinderen en zieken, en voor de aanschaf van voedselpak ketten. In het korpsgebouw van het Leger des Heils aan de Groenesteeg 66 in Leiden wordt op 15 december het kerstfeest voor de kinderen gevierd (aanvang 14.00 uur), op vrijdag 17 december voor ouderen en belangstellenden (14.00 en 19.00 uur), en voor belangstellenden op 25 de cember om 17.00 uur. Voor het kerstfeest voor ouderen en belangstellenden zijn gra tis kaarten verkrijgbaar bij het korpsgebouw (071- 120160). Moker Fragmenten van adventscon- cerlen van de Leidse Cantorij zijn komende zondag te be luisteren in de radio-uitzen ding van Moker, het media- overleg van kerken in Rijn land en de Bollenstreek. De adventsoverweging is van pastoor B. van der Plas uit Zoeterwoude-Dorp. Het pro gramma wordt uitgezonden van 19.00 tot 19.30 uur via de ether op de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88.1 (Rijn land Radio). Genootschap De Loge Leiden van het Theosofisch Genootschap organiseert op dinsdag 14 december een openbare voordracht met als titel 'Kar man, de wet van oorzaak en gevolg'. Centraal staat de ge dachte 'dat de mens slechts dat in zijn leven tegenkomt wat hij zelf heeft veroor zaakt'. Deze wetmatigheid wordt 'de wet van oorzaak en gevolg' of 'de wet van Kar man' genoemd. 'Het is een gedachte die ons laat zien dat we zelf meester - kun nen- zijn over ons lot.' De bijeenkomst wordt gehouden in de Pieterskerk in Leiden en begint om 20.15 uur. De toegang is gratis. utrecht De rooms-katholieke bisschoppen raken nauwer betrok ken bij de RKK-zendtijd. Zij zullen voortaan de invulling die de KRO aan deze uren geeft, vooraf moeten goedkeu ren. Bovendien legt de KRO één keer per jaar tegenover de bisschoppen achteraf verantwoording af van het pro grammatische en financiële beleid ten aanzien van de RKK-zendtijd. gen in de mediawetgeving en dè druk waaraan het publieke om roepbestel blootstaat, een nau were betrokkenheid van de bis schoppen bij de RKK-zendtijd noodzakelijk. Daarbij kan onder meer worden gedacht aan de plannen van KRO, NCRV en AVRO voor één bestuur voor Nederland 1 en de door minis ter d'Ancona voorgestelde wijzi ging van de Mediawet, waarbij in het NQS-bestuur twee zetels worden toebedacht aan zendge machtigden die niet aan leden zijn gebonden, zoals de RKK. Het convenant bepaalt dat Dat is het gevolg van het conve nant dat voorzitter ir. G.J.M. Braks van de KRO en kardinaal dr. A.J. Simonis namens de bis schoppenconferentie gisteren in Utrecht hebben ondertekend. Sinds 1956 verzorgt de KRO de zendtijd die de Mediawet aan het Rooms-Katholieke Kerkge nootschap toekent. Op dit mo ment gaat het om 72 uur zend tijd voor de televisie en om 208 uur voor de radio. Volgens de bisschoppen en de KRO maken de ontwikkelin- het KRO-bestuur de bisschop pen betrekt bij de aanstelling van een programma-verant woordelijke voor godsdienstige uitzendingen, die ook verant woordelijk wordt voor program ma's in RKK-zendtijd. De me diabisschop moet tijdig worden geconsulteerd en kan duidelijk maken of de door de KRO voor gestelde kandidaat door de bis schoppen wordt geaccepteerd. De benoeming zelf is een zaak van de KRO. Het i bepaalde tijd geldt en een op zegtermijn van drie jaar kent, geeft voor het eerst ook de uit gangspunten van de RKK-zend tijd weer. De bisschoppen zien de zendtijd als een kans om te voldoen aan het recht van de gelovigen op informatie, ca techese en liturgie. Bovendien kan de zendtijd de sociale ge loofwaardigheid van geloof en voorhout» Bouwvakkers leggen de laatste hand aan de nieuwe kerkelijke accommodatie 'De Roef' in Voorhout. Het is nog steeds de bedoe ling het onderkomen, dat direct tegen de Bartholomeüs-kerk aan is gebouwd, voor de kerstdagen op te leveren. Het complex wordt door de Voorhoutse parochie voor verschillende doeleinden gebruikt. Het gaat onderdak bieden aan het secretariaat, er komen vergader- en spreekka mers en de grote centrale ruimte doet onder meer dienst als dagkapel en repetitieruimte voor koren. 'De Roef' ontleent de naam aan de ligging van het pand: tegen het 'schip' van de kerk aan. foto dickhogewoning Aversie tegen Wereldraad in Zuid-Afrika nog merkbaar johannesburg Oude gewoonten zijn moeilijk uit te roeien, zo heeft de Neder duitse Gereformeerde Kerk in Afrika (NGKA) ondervonden. De bank van de vroegere NG-doch- terkerk voor zwarten weigerde de contributie voor het lidmaat schap van de Wereldbond van Hervormde en Gereformeerde Kerken (WARC) over te maken, tenzij de kerk een verklaring zou ondertekenen dat het geld niet aan de Wereldraad van Kerken ten goede kwam. De WARC, eens geleid door anti- apartheidsactivis.t Allan Boesak, heeft nauwe banden met de Wereldraad. De aanhangers van het apart heidssysteem haatten de We reldraad omdat deze organisatie 1 320 kerken verzetsbewegin gen als het ANC steunde. De nationale bank van Zuid-Afrika gaf daarom alle banken op dracht overboekingen die aan de Wereldraad ten goede zou den komen, te blokkeren. Dit besluit werd kortgeleden inge trokken, maar de bank van de NGKA was daar blijkbaar nog niet van op de hoogte. De situatie in Zuid-Afrika is zo veranderd dat secretaris-ge neraal Konrad Raiser van de Wereldraad er dit jaar een be zoek kon brengen. Hij bereidde de vergadering van het Centraal Comité (uitgebreid bestuur) voor die volgende maand in de buurt van Johannesburg wordt gehouden. Daar wordt onder meer beslist of Amsterdam de achtste assemblee van de We reldraad mag organiseren. Christenen voor Israël heeft PLO-leider Yasir Arafat opge roepen tijdens zijn bezoek aan Nederland volgende week maandag het Handvest van de PLO te herroepen. Weliswaar heeft Arafat in 1988 verklaard dat het Handvest, waarin het bestaansrecht van Israël wordt ontkend, 'kaduuk' is, maar het is nog altijd van kracht. In een open brief verlangt Christenen voor Israël - waar van de Katwijkse predikant W.J.J. Glashouwer voorzitter is - van de PLO-leider dat hij zijn volgelingen oproept te stop pen met de 'laffe aanslagen' op Israëliërs. De organisatie maakt zich evenals vele ande re Nederlanders bezorgd over de moorden die Arabieren ple gen in de gebieden Waar Israë liërs wonen. Arafat heeft welis waar per brief laten weten de moorden te betreuren, maar de PLO heeft zich er niet van gedistantieerd. Christenen voor Israël wil verder van Arafat vernemen of hij iets weet over het lot van vier vermiste Israëlische mili tairen. Het gaat om Zacharia Baumel, die sinds 11 jaar in Li banon vermist is, en om drie anderen die in Libanon gevan gen zijn genomen. kerk versterken en een stem ge ven aan mensen die anders in de media niet bod komen. De RKK-zendtijd is volgens de bis schoppen ook nodig omdat het beeld van geloof en kerk voor de meeste mensen niet langer wordt bepaald door contacten met de plaatselijke geloofsge meenschap, maar door de me dia. De KRO is geschikt om de zendtijd te verzorgen omdat hij volgens de statuten 'bij het ver vullen van zijn taken Gods Openbaring erkent en belijdt zoals deze door de Katholieke Kerk wordt bewaard en doorge geven'. Ook vinden de bis schoppen het van belang dat de eenheid van de rooms-katholie- ke geloofsgemeenschap ge diend is met een heldere en sa menhangende structuur van de katholieke aanwezigheid in de omroep. BEROEPINGSWERK Bedankt: voor Hendrik Ido Ambacht: H. Harkema te Onstwedde; voor Mas tenbroek (toez.): H. Markus te Noor- Church Zimbabwe), Broeksestraat 9, Babyloniënbroek. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Gorinchem: E.W.J. van dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: E.W.J. van leer- sum, kandidaat te Kampen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Rotterdam-IJsselmon- A.J. Gunst te Thole Kalamazoo (USA): C.A.\ e Stolwijk, die bedankte ir Ge- Nieuwdorp; te Aalburg: A.F. Honkoop te Wageningen; te Rotterdam-Alexan- derpolder: J.J. Tanis te Lisse; te Oud- Beijerland en te Scherpenzeel: A.J. Gunst te Tholen, die bedankte voor Rhenen. CHR.GEREF. KERKEN Beroepen: tweetal te Hilversum-Cen- trum: G.P.M. van der Linden te Doe- tinchem en te Doesburg en te Nijme gen en J.G. Schenau te Middelburg. Bedankt: voor Zwolle: J.G. Schenau te Middelburg,- voor Rotterdam-Kra lingen: A. Baars te Middelharms. Betlehem viert na zes jaar weer Kerstmis betlehem afp Betlehem, de geboortestad van Christus, zal dit jaar voor het eerst sinds het begin van de Pa lestijnse opstand in de bezette gebieden, zes jaar geleden, Kerstmis vieren. Pelgrims zullen in processie door de straten lo pen onder leiding van^verken- ners uit het gebied ten westen van de rivier de Jordaan. Met het akkoord tussen Israël' en de PLO is volgens Freij het bewijs geleverd dat het vredes proces leeft. „Daarom vieren wij Kerstmis dit jaar als teken van steun aan de vrede", aldus de burgemeester. „Wij willen de hele wereld tonen dat wij over vrede in de wereld willen onder handelen". De afgelopen zes jaar werden alle festiviteiten afgelast met uitzondering van de plechtig heid in de Geboortebasiliek. De winkels bleven gesloten en de stad was niet versierd. Een reusachtige spar die door Noorwegen als kerstboom aan Jezus' geboortestad was ge schonken, mag Israël niet in. De invoer van deze boomsoort is in de joodse staat officieel verbo den omdat zij een gevaar bete kent voor de inheemse boom soorten. Het geschenk uit Noor wegen, dat een centrale rol speelde in de vredesonderhan delingen tussen Israël en de PLO, had moeten verrijzen op het Kribplein voor de Geboorte basiliek. Drie miljoen exemplaren van catechismus Van de wereldcatechismus van de Rooms-Katholieke Kerk zijn in één jaar drie miljoen exem plaren gedrukt. Dat heeft de krant van het Vaticaan, de Os- servatore Romano, becijferd. Het boekwerk, waarin de ge loofsleer van de Rooms-Katho lieke Kerk wordt samengevat, is inmiddels in negen talen ver schenen. De Nederlandse ka tholieken en andere belangstel lenden zullen nog enig geduld moeten oefenen voor zij de ca techismus in hun taal ter hand kunnen nemen. De Nederland se bisschoppen bereiden met hun Vlaamse collega's een ver taling voor, maar deze zal op zijn vroegst in het voorjaar van 1994 verschijnen. De vertaling wordt gecoördineerd door prof. dr. J. Ambaum, directeur van het MEDO in Kerkrade. HET WEER Geleidelijke afkoeling De tijdvakken die in de meteorolo gie worden gehanteerd, kunnen nogal eens tot verwarring leiden. De weerkundige herfst bijvoorbeeld loopt van 1 september tot 1 de cember, anders dan de astronomi sche herfst die drie weken later be gint en eindigt. Het weerkundig jaar van 1993 is inmiddels al afge lopen omdat de begin- en eindda tum van die periode op 1 decem ber valt. Een etmaal loopt van 00.00 uur U.T tot 00.00 U.T. op de volgende dag. U.T. staat voor Universal Time of wereldtijd, die overal op aarde gelijk is. In Nederland is 18.00 uur U.T. gelijk aan 19.00 uur plaatse lijke tijd en 20.00 uur zomertijd. Door met deze vastgestelde tijd stippen te werken kunnen meteoro logische gegevens wereldwijd op een adequate manier worden uitge wisseld. Lezer De Vos uit Hoofddorp merkte terecht op dat de vijf ijsdagen van november eigenlijk met bij de win ter hoorden; het gaat hier immers om de derde herfstmaand. Toch worden de ijsdagen van november meegerekend, als aan het einde van het winterseizoen de balans wordt opgemaakt. Hetzelfde geldt voor het bepalen van het winterge- tal; de som van de negatieve ge middelde temperatuur over een et maal, dat inmiddels is opgelopen tot 33. Het hele tijdvak van okto- HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Half tot zwaar bewolkt er hagel, later met sneeuw. Kouder met maxima van ongeveer 5 graden, bij Cornwall en langs de Ierse westkust enkele graden België en Luxemburg: Veel bewolking en perio den met regen. Morgen een enkele opklaring en buien, mogelijk met sneeuw. Maxi met morgen temperaturen van 5 graden in West- Vlaanderen tot 2 in de Ar dennen. Noord- en Midden-Frank- zelfs oktober. ber tot april kan zo'meewerken' j* aan het totaalbeeld van een be paalde winter. Het probleem doet zich voor dat dy natuur zich niet stoort aan het as-jl tronomische seizoen of door weer-> kundigen bedachte tijdvakken. I Js. dagen kunnen zich ook nog in de voorjaarsmaand maart voordoen, net zoals warme zomerdagen vaak,,, buiten de eigenlijke zomer optre- P* i de maanden april, mei of k Ons klimaat maakt soms inderdaaj11 een aardige stamppot van de sei- L zoenen. Maar na d.e terugkeer van de herfst in de eerste wintermaand december, lijkt het er op dat het tl weer vanaf dit weekeinde meer in i de pas gaat lopen met de kalenderln Dé grote herfstdepressies met mil-io de lucht en onstuimig weer hebberaa hun beste tijd gehad. Na tien da- n gen westcirculatie ruimt de stro- i,c ming naar noord tot noordwest. n Ook dan worden we door neerslag zones belaagd, soms ook in de 0 vorm van buien. Er vindt een gelei-'F delijke afkoeling boven geheel EuTC ropa plaats. In veel landen gaat dek'i neerslag over in sneeuw, ook bij di ons. Dankzij het maritieme karak- - ter van de poollucht - met aanvoer: Noordzee - blijven f] t algemeen maxima tussen de 6 en 10 graden. Portugal en Madeira: Portugal: Perioden met zon, in het noor den van tijd tot tijd ook wolkenvelden en mogelijk wat regen. Middagtemperatuur langs de westkust ongeveer 16 graden, in de Algarve rond 18 graden. Madeira: Wolkenvelden, ook af en toe zon. Kans op een bui. Middagtemperatuur onge veer 18 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: In het zuiden droog en vrij zon nig. Naar het noorden toe wat meer wol kenvelden en bij de Golf van Biscaje kans op regen. Iets koeler met maxima langs de Costa's van 16 graden aan de Costa Brava tot circa 20 aan de Costa Blanca en Costa del Sol. Canarische Ei landen: Wolkenvelden, aan de zuida- tranden geregeld zon en waarschijnlijk droog. Maxima aan de zuidstranden on geveer 22 graden. Marokko en Tunesië: Marokkaanse westkust: Perioden met zon, ook enkele wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Middagtempera-, tuur aan zee van 19 graden bij Tanger tot 23 bij Agadir. Tunesië: Droog en overwegend zonnig. Middagtemperatuur uiteenlopend van 21 graden bij Tunis tot ongeveer 25 graden nabij Sousse. Zuid-Frankrijk: Steeds verder toenemende bewolking en van tijd tot tijd regen. In de Alpen, sneeuw. Vandaag bij het Centraal Mas sief en elders in het zuidoosten nog droog. Aan de Rivièra beide dagen droog harde Mistralwind. Kouder met mprgen maxima uiteenlopend van 8 graden in de Dordogne tot circa 14 graden langs Mallorca en Ibiza: Droog en perioden met zon. Middagtem peratuur ongeveer 19 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: In het midden en zuiden geregeld zon en waarschijnlijk droog. In het noor den wolkenveldén, in de Italiaanse Al pen plaatselijk sneeuw en elders regen. Afkoeling met morgen middagtempera- graden, in het midden en zuiden meest tussen de 14 en 18 graden. Corsica, Sardinië: Geregeld zon en vrijwel overal droog. Op Corsica grotere kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 16 Turkije en Cyprus: Flinke perioden met zon en droog weer. Middagtemperatuur uiteenlopend van 16 graden langs de noordwestkust tot ingeveer 20 op Cypru ZATERDAG 11 DECEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 08.37 Maan op 06.13 Maan o Waterstanden Katwijk Hoog water 00.49 13.12 Laag water 08.46 21.21 Weerrapporten 09 Frankfurt regenbui

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18