Leiden Hoogbejaarde Leidenaars te rots om hand op te houden 'Na de luchtbrug een overweldigende knal' 'Er hadden hier doden kunnen vallen' Vantal asielzoekers ten onrechte in noodcentrum HIJDAG 10 DECEMBER 1993 GERT VISSER, 071 -356430, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 Verdrukking Warmond vreest in £\J de verdrukking te komen door woningbouw aan de rand van Leiden en Leide'rdorp en de beoogde bouw van een NS-station in Sassenheim. Uitstel yt Het besluit dat de I provincie Zuid-Hol land moet nemen over de toekomst van ziekenhuis Rijnoord in Alphen aan den Rijn is opnieuw uitge steld. Bewoner Lammenschansweg 'Maak haast met reconstructie' Er moet haast worden gemaakt met de reconstructie van de Lammenschansweg. Dat zegt bewoner F. van Oosten naar aanleiding van de aanrijding van woensdagmiddag, waarbij een bejaarde man zwaar ge wond raakte. Volgens Van Oos ten is het kruispunt van de Lammenschansweg en de Ko- ninginnelaan een van de meest onoverzichtelijke punten van Leiden. „En er wordt vreselijk hard gereden." Volgens Van Oosten duurt het veel te lang voor tot reconstruc tie van de Lammenschansweg wordt overgegaan. „Wij hebben als bewoners twee jaar geleden al aan de bel getrokken. Wij zul len de gemeente nu manen om spoed te betrachten." Het lijkt er op dat Van Oosten op zijn wenken bediend wordt. De gemeente heeft het geld voor het veiliger maken van de Lammenschansweg bijna bij el kaar. Het rijk draagt ongeveer de helft bij van de kosten, die ongeveer 2,5 miljoen gulden be dragen. „Het wachten is nog op een bijdrage voor het verkeersveilig- heidsaspect", vertelt verkeers- ambtenaar L. Keijzers. „In janu ari of februari kan een voorstel van burgemeester en wethou ders in de commissie verkeer worden besproken. Autoluwe binnenstad Het heftige verzet van ondernemers tegen de autoluwe binnen stad maakt een ding duidelijk: zij hebben zich tot nog toe door de verkeerde mensen laten vertegenwoordigen in de formele be sprekingen met de gemeente Leiden. Wethouder Walenkamp van economie en verkeer is door belan genorganisaties als KNOV, Kamer van Koophandel en SOL nooit het vuur aan de schenen gelegd. Zij hebben steeds de plannen het voordeel van de twijfel gegeven, vooral ook omdat ze zelf niet beter weten hoe de binnenstad aantrekkelijker kan worden ge maakt. Dat de Leidse middenstanders instellingen het woord hebben la ten doen waarbij ze voor nog geen dertig procent zijn aangeslo ten, kunnen ze vooral zichzelf aanrekenen. Hoe groot de chaos is in winkelierskringen mag blijken uit het feit dat ze nu een bewoner uit Pancras-West, oud-PvdA-raadslid J. van Meijgaarden. naar voren schuiven als hun woordvoerder. Het groeiende verzet tegen de autoluwe binnenstad mag geen aanleiding zijn om de plannen in de ijskast te zetten of er zelfs he lemaal van af te zien. Wethouder Walenkamp moet doorgaan met de plannen, maar wel met blijvende aandacht voor het leefklimaat in vooral het gebied dat 'autovrij' moet worden. In- en uitladen voor de deur moet kunnen. Wat dat betreft lijkt Walenkamp bereid om heel ver met de bewo ners mee te denken. Zelf heeft hij het begrip 'autovrij' al ingeruild voor'parkeervrij'. De wethouder moet wel oppassen dat hij niet te ver doorslaat in zijn praktische benadering. Niet vergeten mag worden dat hij al een knots van een consessie heeft gedaan: de voorgenomen bouwvan een parkeergarage aan de Boommarkt, aan de rand van wat nog geen drie dagen geleden gewoon het autovrije deel heette. Nieuw Natuurhistorisch Museum grootste van Nederland leiden hans koenekoop De maquette van het nieuwe Nationaal Natuurhistorisch Mu seum (NNM) is een museum stuk op zich. Op een reusachti ge tafel heeft de Leidse architect Fons Verheijen een levensecht schaalmodel van 1:75 laten ma ken. Het gevaarte is te bewon deren in het Pesthuis. Aan de Darwinweg (Leeuwenhoek) verrijst vanaf medio 1994 het grootste muse um van Nederland. 25 duizend vierkante meter telt de nieuw bouw, die bestaat uit expositie ruimten, kantoren en een op slagtoren van 60 meter hoog. „Maar de nieuwbouw bestaat niet alleen uit tentoonstellin gen. Er wordt ook wetenschap bedreven. De conservators zul- Werknemers stelen geldkistje EiDENEen 25-jarige Leidenaar en zijn 21-jarige collega uit Sas- ;enheim gaven gistermiddag hun laatste dag bij een bedrijf aan ie Overrijn een bijzonder karakter, door een poging er met het geldkistje vandoor te gaan. Een secretaresse zag het tweetal te- ;en vijf uur met het kistje door het bedrijf lopen. De twee wer den door de 25-jarige directeur en een aantal werknemers aan gehouden toen zij er met de auto wilden wegrijden. Zij moesten iet kistje inleveren. De twee zijn door de politie opgepakt en verhoord. Vrouw"waait om EiDEN Een 80-jarige Leidse is gistermiddag op de hoek van de Vijf Meilaan en de Boshuizerlaan omgewaaid. De vrouw werd door een rukwind tegen de straat gegooid op het moment dat zij wilde oversteken. Zij brak haar neus en liep schaafwonden op. i De vrouw is overgebracht naar het AZL. Attachékoffer gestolen leiden Een 32-jarige man uit Nieuw-Vennep is vannacht in Lei den zijn attachékoffer met 2500 gulden en waardepapieren kwijtgeraakt. De man had de koffer in zijn auto laten liggen, die hij op de Middelstegracht had geparkeerd. Om twee uur 's nachts ontdekte hij dat de ruit van zijn auto ingeslagen was en zijn koffer verdwenen. .eiden stelt onderzoek in eiden erna straatsma ten deel van de 250 vluchtelin- jen in het noodopvangcentrum lan de Flevoweg zou elders in Nederland al asiel hebben aan- {evraagd. Dat zegt hét hoofd lan de Leidsewvreemdelingen- lienst J. Langeveld, die over ge- (evens uit andere gemeenten jeschikt. Directeur H. Smitstra van het sielzoekerscentrum weet niet rn hoeveel mensen het gaat. Maar we gaan dit zeker uitzoe- en." Het Leidse centrum is be- oeld voor zeer korte opvang an 'aspirant-asielzoekers', die og geen politiek asiel hebben angevraagd. Pas na aankomst i een asielzoekerscentrum ouden deze vluchtelingen asiel anvragen. Het noodopvang- entrum is vorige week ge pend. De Centrale Opvang .sielzoekers (COA) is verant woordelijk voor de doorverwij- ing naar het Leidse centrum. Een woordvoerder van de COA ontkent dat het Leidse noodopvangcentrum wordt ge bruikt voor huisvesting van bui tenlanders die al asiel hebben aangevraagd. Dat er wel vluch telingen terecht zijn gekomen met een 'asielzoekersdocument' zou te maken hebben met de gang van zaken bij binnen komst op Schiphol. „Overal waar asielzoekers binnenkomen, worden ze zon der selectie direct doorverwe zen. Schiphol is daarop de enige uitzondering. Daar wordt wel een grove selectie gemaakt tus sen 'kansarme' en 'kansrijke' asielzoekers. Degenen die als 'kansrijk' worden betiteld krij gen een voorlopig asielzoekers document. Dat is misschien wat merkwaardig want ze moeten toch naar de noodopvangcentra in Leiden of Wassenaar. Dit zijn eigenlijk de wachtkamers voor asielzoekerscentra. len er hun werk doen", aldus Verheijen. Het oude Pesthuis (voormalig gevangenisgebouw uit de 17e eeuw) vormt de historische en tree van het nieuwe NNM. in het vierkante gebouw komen restaurants, een auditorium een natuurhistorisch informatiecen trum en een opvallende toilet- tengalerij. Via een lift komen de bezoekers in de 150 meter lange glazen loopbrug, die het Pest huis verbindt met de nieuw bouw. Vanaf de luchtbrug is er weids uitzicht op de museumtuin, die - als er voldoende geld beschik baar komt - aan de achterzijde van het Pesthuis wordt aange legd. Hier zullen berkenhagen verschillende soorten tuinen af bakenen, onder meer een bota nische tuin en een geologische tuin waarin verschillende rots formaties uit de hele wereld ko men te liggen. „De loopbrug helt licht, min der dan vier procent. Dat kost zelfs rolstoelers geen moeite. Die helling zit er met opzet in. Heel langzaam zie je de entree van de nieuwbouw opdoemen. Je wordt als het ware voorbereid op een overweldigende knal", zegt Verheijen. De eerste tentoonstellings ruimte moet specatulair zijn. Met een totaal overzicht van al le vormen van leven ooit op aarde gevonden. Een giganti sche dinosaurus hangt aan het plafond. Verder naar achteren liggen vijf zalen. „Daar wordt antwoord gegeven op de vraag hoe al dat leven is ontstaan." In het museum spelen licht en klimaat een bepalende rol. „De temperatuurschommeling moet binnen de 1 graad celcius blijven. En voor het behoud van de opgezette dieren is gedimd licht nodig." In de gevels van het gebouw zitten dan ook wei nig ramen. Alleen de onderste verdieping heeft grote ramen. Zo kunnen voorbijgangers van buiten af naar een expositie van opgezette geraamten kijken. Verder bestaat de gevel uit matgrijs aluminium aan de zij de van de Darwinweg en terra cotta-bakstenen aan de zijde van de Plesmanlaan. Aan die kant komt ook een groot elek tronisch mededelingenbord van 15 bij 30 meter te hangen. De opslagtoren is bekleed met zin ken. ruitvormige schubben: een slangchuid. „Het zijn materia len die er door de invloed van regen en wind mooier gaan uit zien." nderzoek Erasmus-universiteit onder 75-plussers Balkons .waaien weg in Stevenshof De drie balkons van de nieuwe flatgebouwen aan de Clara Vis serplaats in de Stevenshof die in de vorige nacht verschoven of naar beneden vielen na hevige rukwinden, bleken niet goed te zijn bevestigd. Werknemers van bouwbedrijf Marcel Muyres West BV uit Alphen aan den Rijn werden verrast door de storm. Ze waren gisteren druk aan het werk om balkons stevig vast te zetten. De wind blies gisteren nog met grote kracht tussen de flats aan de Clara Visserplaats door. Tussen twee flats liggen twee vervormde constructies van hout en verwrongen staal, ooit royale balkons. De storm rukte ze los en deponeerde ze in de Dobbewatering, die achter de flats loopt. Een derde balkon verschoof en kwam tegen een ander balkon aan te hangen. Met behulp van een kraan is dat balkon weer teruggeschoven. „Die balkons zaten slechts met enkele boutjes vast. Een enorme blunder", vinden twee straat makers die voor de flat aan het werk zijn. „Maar er klopt wel meer niet aan deze flats. Er zijn veel bouwfouten gemaakt, heb ben we begrepen. Als je binnen rondkijkt zie je dat ze niet eens af zijn. Niet zo leuk voor de be woners, maar die hadden geen keus. Ze moesten er wel intrek ken." Nalatigheid M. Wissink, die sinds een week in een van de flats woont, vindt dat er sprake is van grove nala tigheid. „Er hadden wel doden kunnen vallen, met die con structies van 4 bij 2,5 meter met een gewicht van 2 ton die naar beneden komen zetten. Ik had zelf wel met mijn balkon naar beneden kunnen vallen. De wo ningen zijn opgeleverd met le vensgevaarlijke bouwfouten Het Alphense bouwbedrijf heeft 100 flatwoningen in de Stevenshof gebouwd, naast 209 gezinswoningen. De bewoners van de flats klagen al enige tijd over allerlei problemen. „Het logbejaarde Leidenaars n vaak te trots om hun nd op te houden. Ook al j hun inkomen laag, ze I >en nauwelijks een be ep op subsidies of ande vergoedingen. Daarop st bij hen een groot ta pe. 'Ik ga m'n hand niet phouden', zeggen ze in n onderzoek van de asmus-universiteit onder :idse 75-plussers. Boven- en, zo blijkt, kloppen ze et gauw bij instanties aan lor andere vormen van ïlpverlening. 3en erna straatsma ideren zijn meestal te trots de 'hand op te houden' voor n subsidie of andere over- idsvergoeding. Ze associëren t al snel met de ouderwetse f menzorg'. Ze zijn ook vaak j et goed op de hoogte van mo- lijkheden om thuis hulp te ijgen. Als ze dat wel zijn geven er toch de voorkeur aan een iroep te doen op familieleden kennissen. De gemeente en meentelijke instanties wor- :n in hoge mate gewantrouwd lor oudere Leidenaars. Het zelfstandig thuis wonen ?n -veel ouderen als het groot- e goed in hun leven. Alleen als :t echt niet anders kan, door ekte of andere omstandighe- •n, verhuizen bejaarden nood- dwongen naar een verzor- qgs- of verpleeghuis. Het on- ?rzoek van de Rotterdamse diversiteit richtte zich vooral p de mogelijkheden om zo wig mogelijk zelfstandig te blij- ";?n wonen. v^De onderzoekers, die in op dacht van de gemeente Leiden fèn grote groep 75-plussers Lebben geïnterviewd, conclude- Gemeentelijke instanties worden in hoge mate gewantrouwd door oudere Leidenaars. foto loek zuyderduin ren dat zorg- en hulpvoorzie ningen slecht worden gebruikt. Van de 55 ondervraagde oude ren gebruikt een enkeling maal tijden van Tafeltje-Dek-Je of hulp van de wijkverpleging. An dere voorzieningen zijn veel minder bekend, zoals de 'tele- fooncirkel' en dagverzorging in verzorgings- of verpleeghuizen. De stichting Ouderenwerk is bij het merendeel van de onder vraagden een onbekende orga nisatie. Grootste klacht over hulp in huis is dat er steeds verschillen de mensen over de vloer ko men. Voor dezelfde taken ko men toch vaak wisselende per sonen langs en dat wordt niet erg op prijs gesteld. Het wordt in sommige gevallen zelfs als bedreigend ervaren. Een groot deel van de ouderen heeft het liefst hulp van een vertrouwd iemand. Velen hebben er moei te mee om een vreemd persoon in huis te laten. Hulp van or- gansiaties wordt vaak eerder door anderen aangevraagd dan door de ouderen zelf. De onder zoekers stellen dat een belang rijk deel van de ondervraagden meer hulp nodig heeft dan het krijgt. PvdA-wethouder S. de Vreeze liet voor het verschijnen van het rapport al weten de resultaten van het onderzoek 'onthutsend' te vinden. „Ik denk niet dat er in Leiden nog andere groepen zijn die zich zo ernstig van de overheid en de samenleving hebben afgewend", zei De Vreeze begin november tijdens een behandeling van de ge meentelijke begroting. trappenhuis is nog een grote puinhoop. Sommige mensen hebben wateroverlast vanwege lekkende leidingen in de vloer. Die vloeren zijn weer helemaal opengebroken, terwijl de vloer bedekking al was gelegd. Op veel plaatsen is nog niet eens geverfd, ruimten zijn niet afge werkt, en zo kan ik nog wel een tijdje doorgaan. We dringen al maanden aan op bouwinspec- ties, maar de aannemer komt er maar niet toe", vertelt mevrouw Wissink, die 160.000 gulden voor haar koopflat heeft be taald. Verrast Volgens C. Pronk van Marcel Muyres BV heeft de kracht van de storm het bouwbedrijf ver rast. „De balkons zaten nog niet goed vast omdat ze nog maar net aan de woningen waren be vestigd. Het gaat om construc ties van 2000 kilo, die normaal gesproken niet meer in bewe ging te krijgen zijn, ook al zitten ze dan maar met enkele bouten vast. De storm kwam echter heel onverwacht krachtig opzet ten. We waren nog met de bal kons bezig." De weersomstandigheden spelen het bedrijf al enige tijd parten. „Door de vroege vorst hebben we de werkzaamheden in november moeten stilleggen. Daardoor zijn we nog niet overal aan toegekomen. Dat er trappenhuizen niet afgewerkt zijn klopt, want door de vorst kon niet met bepaald materiaal worden gewerkt. En nu zitten we weer met de griepepidemie, waardoor veel van onze werk nemers zijn uitgeschakeld. On danks dat liggen we met de bouw niet achter op schema; het gaat alleen om de afwerking op sommige plaatsen", zegt Pronk. Volgens Pronk is er geen spra ke van bijzonder veel bouwfou ten. „We bouwen hier 309 wo ningen, dan gaat er wel eens iets fout. Die lekkage in de lei dingen was een incidenteel ge val. We hebben dat overigens direct verholpen. De storm maakte gisteren korte metten met balkons van flats aan de Clara Visserplaats die niet goed waren bevestigd.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17