Poëzie als herinnering aan kneuterige jeugdjaren 'Hoffman's Honger en het menselijk bestaan' 'Er is weinig nodig om Bach te laten swingen' 1 1 Rtv show 'In mijn teksten heb ik kunnen uiten wat ik voel' Gossip, gmwelijke misser VRIJDAG 10 DECEMBER 1993 157 Hans Kellers rendez-vous met de Vijftigers Wanneer de toekomst zich laat binden aan eindigheid, begint het verleden lui der te spreken. Eenvoudig gezegd: met het klimmen der jaren dringen de jeugdherinneringen zich onweerstaan baar op. Ook Hans Keiler, inmiddels dikke vijftiger en van professie maker van TV-documentaires, is kennelijk niet aan de roep van weleer ontkomen. In de documentaire-reeks Hotel Ato naal, rendez-vous met de Vijftigers, die van 12 december af op drie achtereen volgende VPRO-zondagen wordt ver toond, baat de geboren Haarlemmer zijn fascinatie voor de jaren vijftig uit. In zijn aanloop voor de gedachten- sprong naar de schoolbanken sleurde Keiler dichter Remco Campert mee. Niet alleen ter ondersteuning van het geheugen, Keiler gaf hem ook de status van mede-samensteller van de driede lige cyclus, waaraan op 30 januari nog een geheel op zichzelf staande afleve ring vol poëzie wórdt toegevoegd. Hotel Atonaal gaat over dichters, die de poëzie van de gevestigde orde min of meer tot dode letter verklaarden. Remco Campert was een van hen. Als middelbare scholier spelde Keiler hei melijk het werk van jonge dichters, die zich begin jaren vijftig groepeerden achter de geuzennaam Vijftigers. In meerderheid waren ze door jeugdige onstuimigheid bevlogen nieuwlichters, die in woord en geschrift rebelleerden tegen de dichtkunst van gereputeerde schrijvers van verzen. Roland Holst, Aafjes, ze moesten er niets van hebben. De oorlog was al enkele jaren geschie denis. Aankomende dichters als Hugo Claus, Rudy Kousbroek, Gerrit Kouwe- naar, Lucebert, Sybren Polet, Bert Schierbeek, Koos Schuur, Simon Vin kenoog, Hans Andreus, Jan G. Elburg, Jan Hanlo, Hans Lodeizen en Paul Ro- denko gingen op hun manier alsnog in het verzet. Meer bepaald tegen de saai heid die Nederland in de jaren vijftig als het ware lam sloeg. Simon Vinkenoog was degene, die de nieuwe literaire beweging in zekere mate tot een eenheid smeedde. In eer ste aanleg kende bijvoorbeeld Hugo Claus het werk van Campert niet eens. Laat staan Campert persoonlijk. Maar Vinkenoog, die eind jaren veertig in navolging van Kousbroek en Campert het mondaine Parijs als vestigings plaats had verkozen boven de knusse kneuterigheid van Nederland, bracht in de Franse hoofdstad menigeen met elkaar in contact. Claus: ,,De bron was Simon, alle contacten liepen via hem. In Parijs had hij een baantje bij de Unesco. Hij kon daar gratis aan drank jes en hapjes komen. Zo'n gastheer wilde je wel opzoeken." Bij de samenstelling van hun docu mentaire-reeks hebben Keiler en Cam pert Atonaal, een in 1933 door Vinken oog vervaardigde bloemlezing van eer- .der in het tijdschrift Braak verschenen publicaties, als uitgangspunt genomen. Campert en Kousbroek hadden die pe riodiek in mei 1950 opgericht. De eigenzinnige toets die de inten sief met de dichtkunst experimente rende Vijftigers aan hun poëzie gaven, bekoorde destijds met name jongeren. In betrekkelijk korte tijd verscheen Ato naal drie keer in druk. Daarentegen weigerde de vader van Hans Keiler als zo vele oudere poëzieliefhebbers Ato naal serieus te nemen. Senior verpakte zijn afgrijzen in een vleug van cynisme: „Lucebert? Die heeft niet eens een ach ternaam. Of heeft hij geen voornaam?" Achteraf zegt Adriaan Morriën: „Nooit eerder had ik dergelijke speelse poëzie gelezen. Het was heel persoonlijk." Hotel Atonaal is min of meer Keilers ietwat langdradige persoonlijke afreke ning met de beldemmende truttigheid van jaren vijftig; de periode van de we deropbouw waarin Nederland nijver heid aan conservatisme paarde. Haar lem benauwde hem indertijd, de jeug dige Keiler voelde zich gevangen in een verstopte stad. En de door leraren ge dicteerde gezagsverhouding volgens welke scholieren slechts te luisteren en te gehoorzamen hadden, vermocht hem evenmin aan te spreken. Elke zondag hoorde hij de plechtige stem van dr. P. Ritter jr. uit de radio komen. Het geluid van de toen zo vermaarde bespreker van boeken had alles weg van de dictie Van zijn leraren, waarvan de jonge Keiler zo gruwde. Zat Keiler in de bioscoop, dan lieten de lezers van het Polygoon Journaal hem met hun lichtelijk geaffecteerde spreektrant het niet tegen te spreken gezag van zijn le raren voelen. „Als ik omkijk naar het Nederland van toen, zie ik een heel an der land voor me", zegt Keiler. Om die woorden extra kracht bij te zetten, heeft hij Hotel Atonaal doorspekt met authentieke Polygoon-Journaalbeel- den. Ze zijn nu op jaren, de nog levende Vijftigers. Lodeizen, Andreus, Elburg, Hanlo en Rodenko hebben het tijdelij ke met het eeuwige verwisseld. Wat voortleeft is de jeugdzonde van dich ters. Maar dan wel één met een ver strekkend naijleffect. Lucebert, pseu doniem voor Lubertus Jacobus Swaanswijk, zegt achteraf: „Het was absoluut geen complot. We wilden ge woon dat blaadje volschrijven. Braak dus." Kousbroek spreekt op zijn beurt van verlengde schoolgrappen. Vinken oog heeft het over een beetje trappen, schoppen, slaan en zelfbevestiging. Maar dan niet zonder talent, merkt Gerrit Kouwenaar op. Op vertrouwelij ke toon zegt hij tegen Campert: „We hebben een lang verleden. En we zijn er nog steeds. We hadden toen het idee: we maken het wel. Goed be schouwd zijn we daar in geslaagd. Want laten we wel zijn, we behoren tot de beste dichters van Nederland." (Hotel Atonaal, 12,19 en 26 december op Nederland 3 om 21.47 uur) Ondanks een schare fans is er nog steeds- geen sprake van een grote doorbraak, maar Richenel is er de man niet naar om bij de pakken neer te gaan zitten. Hij maakte een nieuwe CD, 'Closer' genaamd, met als slogan: 'Samen dansend naai; het jaar 2000.' Richenel hoopt dat het riu eens gaat lukken om zijn naam te vestigen. Over zijn vorige CD 'Oasis' was hij zelf tevreden, maar ook deze sloeg niet echt aan bij het grote publiek. „Al leen het nummer 'Fascination for Love' werd goed gedraaid." Waarom het daarbij bleef, weet hij ook niet. Jazz, dance, rythm and blues en soulfunk: het is die menge ling van stijlen die hij leuk vindt en waarin hij goed is. Voor het eerst heeft hij alle teksten zelf geschreven. „Ik heb .nu kunnen uiten wat ik voel. Ik ben mis schien arrogant, maar ik heb het idee dat ik weet welke trends er gaan komen, waar mensen in de naaste toekomst behoefte aan hebben. Trou wens, iedereen met een beetje gezond verstand kan dingen zien aankomen. Kijk naar de mode. Er is zo'n gebrek aan cre ativiteit. Er wordt almaar geko pieerd: de jaren zestig, de jaren zeventig." Dom Het is domheid troef bij de mensen, meent Richenel. „Laatst las ik dat drie procent van de kinderen ooit wel eens een boek leest. Willen we nu zo graag zelf dom zijn of worden we - zonder dat we het in de ga ten hebben - dom gehouden, bij voorbeeld door al die com puterspelletjes. Daarmee moet de jeugd en ook de oudere ge neratie de toekomst in. Ik heb wel eens gezegd: Ik wil niet oud worden. Stel je voor, dat je in een bejaardentehuis terecht komt en moet worden verzorgd door de Atari-generatie. Daar moet je toch niet aan denken. We moeten hoognodig het tij keren. Dan hebben we mis schien over veertig jaar neratie gekweekt die we van menselijke warmte en het nut van kennis." Richenel probeert in zijn tek sten die gevoelens .tot uitdruk king te brengen. „Ik doe het al leen niet zo uitgesproken. Er zijn andere mensen die veel be ter en genuanceerder gevoelens kunnen vertolken. Ik bespreek de dingen liever in algemene termen. Neem het nummer 'Signs'. Daarin heb ik het over 'Signs of Love en Signs of Hate'. Goede verstaanders weten waarover ik het heb. Het is alle maal een kwestie van luiste- De Amerikaanse acteur Elliott Gould speelt de hoofdrol in 'Hoffman's Honger'. foto „Deze serie gaat over het menselijk bestaan, menselijke waardensystemen en menselijke re laties", zegt de Amerikaanse acteur Elliott Gould nog maar eens voor de duidelijkheid. „Ik hoop dat iedereen die deze serie ziet er iefs in her kent." De sympatieke grijze acteur, voor de ge legenheid in Amsterdam, doelt op de vierdelige VPRO-serie Hoffman's Honger, waarin hij de hoofdrol vervult. De serie, een verfilming van het gelijknamige boek van auteur Leon de Win ter die ook zelf de regie voor zijn rekening nam, wordt vanaf zondag uitgezonden. „Ik ben blij dat ik aan deze serie heb meegewerkt. Ik ben erg gelukkig met het resultaat", aldus Gould. Het is dan ook een opvallen de serie geworden, met een opmerkelijke lijst van mede werkers. De hoofdrollen wor den naast Gould, vervuld door Jacqueline Bisset als Felix' vrouw Marian, Marie Trintig- nant als de spionne Ireria No- a, Huub Stapel als Spinoza, Johan Leysen als CIA-man John Marks. Daarnaast zijn er rollen voor Thom Hoffman, Jules Croiset en Gerard Thoolen. De VPRO had al jaren het plan om het boek 'an Leon de Winter te verfilmen. Na een ge sprek met Roelof Kiers, hoofdredacteur televi sieprogramma's bij de VPRO, besloot de auteur zelf voor het script te zorgen. Kiers wist hem vervolgens te bepraten om ook de regie voor zijn rekening te nemen. De keus voor geschikte hoofdrolspelers was snel gemaakt, want De Winter wist wie hij wilde. Elliott Gould, een van de favoriete acteurs van Robert Altman maar bij het grote publiek wellicht nog bekend van zijn t Mash, had hij gezien in de film Bugsy. De Winter vond Goula volmaakt voor de rol, en tot zijn grote verbazing was het contract binnen enkele weken geregeld. Zo ook met Jacqueline Bisset (La Nuit Americaine, The Deep, Under the Vulcano). „Toen ik de synopsis las was ik onmiddellijk verkocht. Ik zat er meteen middenin", aldus Bisset. „Ik dacht aanvankelijk dat het om een speelfilm ging, maar dat dat niet zo was, was Leon de Winter verfilmde eigen boek voor VPRO regisseur raakte me meteen doordat hij zoveel sfeer en zoveel kwetsbaarheid wist op te roepen. De artistieke integriteit van de medewerkers aan deze film is sowieso bijzonder. Ik vond het een zeer speciale ervaring." Ambassadeur Het spannende verhaal in Hoffman's Honger draait om de 59-jarige joodse Felix Hoffman, perfect neergezet door Gould. De ambitieloze Hoffman is zojuist benoemd tot Nederlands ambassadeur in Praag, en dat heuglijke feit wordt uitbundig gevierd. Het is echter niet alles goud wat er blinkt. De Berlijnse Muur staat op scheuren. Zonder dat hij het weet raakt hij bo vendien verwikkeld in een internationale spio- arin zijn n i, de dubbelspionne Irena Nova, een sleutelrol speelt. Daarnaast duiken ook steeds weer - in zwart/witbeelden - spoken uit het verleden op. Hoffman's ouders werden ver moord in Auschwitz. In 1960 kreeg het echtpaar een tweeling, Esther en Mir jam. Esther stierf op 8-jarige leeftijd aan leuke mie, Mirjam in 1984 aan een overdosis heroïne. Hoffman komt erachter dat Mirjam in porno films heeft gespeeld. Sinds de dood van Esther lijdt Hoffman aan slapeloosheid, en de nachten brengt hij door met eten, om de leegte in hem op te vullen. Naast hem een werk van de zev tiende-eeuwse filosoof Spinoza, in een tever- geefse worsteling om antwoorden te vinden op de grote vragen des levens. De prachtige vormgeving werd verzorgd door art-directorsteam Ben van Os en Jan Roelfs. Het in filmland uiterst befaamde duo tekende eer der voor de art-direction van ondermeer 'Pros- pero's Book's', 'The Cook The Thief, His Wife and Her Lover' en 'Baby of Macon' van cineast Peter Greenaway, 'Vincent and Theo' van bert Altman en 'Orlando' van Sally Potter. Voor het camerawerk zorgde Jean-Francois Robin, die eerder meewerkte aan films als 'Betty Blue', 'Wait until spring, Bandini', en 'Diva'. mij geen bezwaar. Deze, mij onbekende CLOSE UP Voor zijn nieu- r we CD 'Closer' i heeft Richenel 3 voor het eerst R alle teksten zelf geschre- 1 Richenel hoopt met nieuwe CD op doorbraak Ellen Helmus en Janine Abbas: 'Double flute, Double fun De Neder landse back van DJ Adam Curry, die kortgele den door Veronica weer uit de VS werd teruggehaald, is op niets uitgelopen. Het roddel- annex spel- programma Gossip verdwijnt per 1 janu ari vroegtijdig van het scherm. Van de ge plande 28 afleverin gen zijn er dan slechts 15 uitgezon den. De omroep tast nog volledig in het duister over de vraag waar om het programma niet is aangeslagen. „Maar je moet in zo'n geval de moed heb ben om er mee op te houden", aldus de omroep. In het geval van Gossip is er echter meer moed voor nodig geweest om er mee te beginnen, want het pro gramma was zelfs Veronica on waardig. Hoewel er al na enkele uitzen dingen wijzigingen werden doorgevoerd een grotere rol voor 'verslaggeefster' Maya van de Broecke bij voorbeeld wil de het maar niet lukken. Hoe leuk Adam, Maya en kandida ten ook uit de hoek probeerden te komen, er keek geen hond. Op zich is het dus al een hele prestatie dat Curry met Gossip vijftien keer de buis heeft mo gen vervuilen. Onder de terreur van de kijkcijfers zijn in het ver leden aanzienlijk betere pro gramma's sneller afgevoerd. Het concept is simpel. Twee keer drie kandidaten binden met elkaar de strijd aan in het beantwoorden van vragen over roddel en achterklap. In de fina leronde wordt een team gecon fronteerd met antwoorden van de tegenpartij. Zij moeten dan uitzoeken wie wat heeft gezegd. De vragen die worden gesteld, hebben het dubbelzinnigheids niveau van koppelprogramma's als Blind Date en Studs en de moeilijkheidsgraad van Pim Pam Pet. Voeg daarbij aanstelle rig, giechelende en rondsprin gende kandidaten, een quiz master die alleen zichzelf graag hoort praten en een assistente bij wie de camera niet verder komt dan haar boezem. De vragen worden onderbroken door niet ter zake doende film- Het programma Gossip, gepresenteerd dooi), Adam Curry, is zelfs Veronica onwaardig en verdwijnt dan ook van de buis. foto pi: pjes en een reportage van ver slaggeefster' Maya die een of ander partijtje van Bekende Ne derlanders bijwoont. De camera zoeft van de ene bekendheid naar de andere en Maya zoeft mee. Stelt geen vragen maar loopt alleen maar in de weg. Het programma is duidelijk op dezelfde leest geschoeid als het Amerikaanse koppelprogram ma Studs, in Nederland uitge zonden door RTL 5. Het publiek is waarschijnlijk al ver voor de opname enthousiast gemaakt, want om niets breken ze bijkans de studio af. Om alles wordt ge lachen en alle dubbelzinnighe- den die de revue passeren, lei- den tot gejoel. Het programma moet vooral flitsend, spannend en leuk zijn. De tragiek wil dat Gossip alles behalve flitsend, spannend en leuk is. Het is een chaotische brij van bewegende beelden die werkelijk nergens op slaat. Het heeft geen kop, geen kont en geen inhoud. In dit geval is het volkomen te recht dat het programma van het scherm verdwijnt. Maar wat gaan Adam Curry nu doen? Te- rug naar de VS of gaat de om roep naarstig op zoek naar een nieuw programma? Veronica is - blijkbaar zo blij dat Curry weer is teruggekeerd op het oude i nest dat de omroep voor de laatste optie kiest. Fijn voor Curry èn voor de Amerikanen. F Het maakt namelijk de kans dat hij opnieuw de Atlantische Oce- aan oversteekt, aanzienlijk klei- j' Ellen Helmus (links) en Janine Abbas: „Het is belangrijk dat we onze eigen stijl kunnen ont wikkelen." foto patricia steur llen Helmus was aan- I j vankelijk van plan een solo-CD maken. Per slot van rekening had ze als jazz-fluitiste in de afgelopen ze ven jaar haar sporen verdiend. Maar het klonk, zo vond ze bij het beluisteren van de opna men, wat te iel. Ze kende een andere fluitiste, Janine Abbas. Probleem kon echter zijn dat die een klassieke opleiding had. Maar Janine vond het leuk om mee te spelen. Het resultaat: 'Double flute, Double fun'. Het is niet alleen de titel van de CD, maar ook van het theaterpro gramma waarmee het duo het komende seizoen door het land trekt. „We zijn tegenpolen", zegt Ellen. „Het grootste verschil zit natuurlijk in onze achtergrond." Vroëg in haar opleiding aan het Sweelinck-conservatorium in Amsterdam koos ze voor de lichte muziek. „Ik was een van de eersten die van die opleiding gebruik mocht maken. Ik was dolblij dat die mogelijkheid er kwam. Ik weet niet eens of ik de klassieke opleiding zou hebben afgemaakt. Het ging ook hele maal niet zo goed. Ik improvi seerde liever." Janine wist vanaf het begin van haar opleiding aan het con servatorium in Utrecht dat het de klassieke richting zou wor den. „Er zijn zo veel richtingen in de klassieke muziek. Ik speel stukken uit alle perioden: oude muziek, barok, romantiek, het impressionisme en heel moder ne muziek." Tijdens haar studie kreeg Ja nine ook les van Abbie de Quant. „Een fantastisch mens. Ik heb zo veel van haar ge leerd." Dat contact is haar van pas gekomen nadat ze in 1986 afstudeerde. Zo maakte ze met het Heidelberger Kammer Or- chester een toernee door Zwit serland en ze maakte een CD met het kamermuziekensemble Trio Martin. Hoe kunnen twee verschillen de stromingen met elkaar in een theaterprogramma. Dat het kan, bewijzen Ellen en Janine in 'Double flute, Double fun'. Het programma bevat ook enkele solostukken. Janine: „Ik speel een stuk van Vivaldi, 'Syrinx' van Debussy en een paar stuk ken van Telemann en een duet van Bach." Ellen: „Die stukken lopen in de regel door naar een solo voor mij. Eerst speel ik even mee en vervolgens neem ik het over. Maar we spelen ook samen swingende nummers." Spannend Janine: „Er is weinig nodig om Bach te laten swingen." Ellen: „Syrinx bij voorbeeld hebben we gecombineerd met een jazz-stuk. En het stuk van Vivaldi laten we overlopen in een Braziliaanse song. Dat is best spannend. Maar ik denk dat voor ons van grote waarde is dat we allebei worden gedwon gen om onze grenzen te verleg gen. Ik moet af en toe echt weer van papier spelen en Janine moet af en toe improviseren." Janine: „Dat het echt goed voor je is, merk ik als ik nu voor een klassiek concert zit. Dan denk ik: je hebt al veel engere dingen gedaan." Aan de dames zal het niet lig gen. Nu de zalen nog vol. Dat is tegenwoordig een hele opgave. „De concurrentie is groot. Er zijn veel musici en er studeren ook veel mensen af aan de con servatoria. Iedereen wil uiter aard optreden. En er zijn inmid dels ook veel fluitistes die solo werken. Wij denken wel eens dat Thijs van Leer en Chris Hin- ze het gemakkelijker hadden toen ze begonnen. Zij waren de pioniers", aldus Ellen. Janine vindt het belangrijk dat ze hun eigen stijl kunnen ontwikkelen. „Daarvoor moet jé wel de tijd krijgen. Zodat men sen aan ons gaan wennen, onze namen kennen en weten wat we doen." Op de CD spelen de twee flui tistes alleen bewerkingen van popsongs. Het theaterprogram ma is gevarieerder. Daarin ko men ze individueel beter tot hun recht. Ellen: „Als we nu een CD zouden maken, zou die er heel anders uitzien. Maar het materiaal was al klaar. Als we de CD niet zouden hebben ge maakt, hadden we nu ook die theatershow niet gehad. Gelukkig zijn ze niet afhanke lijk van de verkoop van de CD of het theaterprogramma. Ze hebben individueel meer ijzers in het vuur. Zo speelt Ellen'in het internationale dameskwar tet 'Four of a Kind' waarmee ze in augustus drie weken door Indonesië toerde. Binnenkort vertrekt ze naar New York waar ze met John Lee, de bassist van Dizzy Gillespie en de vibrafonist Dave Samuels een CD voor de Amerikaanse markt gaat ma ken. Janine maakt deel uit van het Amsterdam Wind Ensemble, waarmee ze volgend jaar op toemee gaat door Frankrijk en Spanje. Ook werkt ze sinds kort bij het Metropole Orkest. „Ik denk dat het goed is om een aantal dingen te doen. Het wordt wel een beetje passen en meten, maar dat hebben we er graag voor over."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14