Smaak Witte wijn snel op juiste temperatuur Fondue als toetje Eten van koolhydraten houdt 'man met de hamer' op afstand Erwtensoep met rookworst, winterkost om van te smullen Lekker -VRIJDAG 10 DECEMBER 1993 MENU VAN DE DAG SPAANSE OMELET (zie onderstaand recept) KROPSLA MET PAPRIKAZUUR ENOLUVEN BROOD VERS FRUIT Kook 150 g Poesta groentemix enkele minuten in weinig water. Fruit 1 kleingesneden ui in 1 eetl. olie. Bak 30 g in reepjes ge sneden salami mee. Bak 2 in blokjes gesneden gekookte .aardappelen en de groentemix mee. Klop 3 eieren los met 3 eetl. melk, paprikapoeder, pe per en zout. Giet dit over de groente en bak de omelet bruin. Snijd hem in tweeën. Per persoon: 1340 kilojoules, 320 kilocalorieën, 15 g eiwit, 14 g vet, 31 g koolhydraten. CHAMPIGNONRAGOUT DOPERWTEN MET MAIS AARDAPPELPUREE GRIESMEELPUDDING MET ABRI KOZEN (zie onderstaand recept) Laat 1 blikje abrikozen uitlek ken en snijd de helft zeer fijn. Breng 3 1 /2 dl halfvolle melk i de kook. Meng 30 g gries- meel met 2 eetl. suiker. Strooi het griesmeelmengsel al roe rend in de melk en kook de pudding onder af en toe roeren i 7 minuten gaar. Roer de fijn gesneden abrikozen door de griesmeelpap, stort de massa in i met koud water omgespoel de puddingvorm en laat hem opstijven. Garneer de pudding met de rest van de abrikozen. Per persoon: 1100 kilojoules, 260 kilocalorieën, 7 g eiwit, 4 g vet, 55 g koolhydraten. ASPERGESOEP BIEFLAP MET GROENTE (zie onderstaand recept) KRIELAARDAPPELEN Snijd 150 g bieflap in zeer dun ne reepjes. Bak het vlees in 1 eetl. olie in een wadjan of braadpan bruin. Neem het vlees uit de pan en fruit 1 kleingesne den ui, 150 g schoongemaakte 1 broccoli en 1 in blokjes gesne- den rode paprika. Voeg 1 eetl. ketjap, weinig water, papri- i kapoeder, peper en zout toe en stoof de groente 5 minuten op een zacht vuur. Voeg het vlees en 1/2 blikje mais toe en warm het geheel goed door. Per persoon: 1300 kilojoules, 310 kilocalorieën, 18 g eiwit ten, 21 g vet, lig koolhydra- Alle recepten (Voorlichtingsbu reau voorde voeding) zijn be doeld voor 2 personen. LIEVELINGSRECEPT „Mijn kinderen zijn lastige eters", schrijft MARJA DE BRUIJN UIT OVERVEEN. „Een heeft bovendien een dieet, maar als dit op tafel komt: die-eet." Nodig: 4 mo- VISSCHOTEL ten kabeljauw- Moten vis filet (pak); 1 even aanbak- y pak diepvries- ken in koeke- groente naar pan. Oven smaak; 1 grote voorverwar- verpakking mep op on- Mon Chou; geveer 165 ei beker slag- graden Celsi- room; kruiden- us. In een in- boter; scheutje gevette oven sherry; ge- schotel de raspte kaas. even aange bakken vis leggen. Daar op de groente, zo uit het pak. Mon Chou, slagroom sherry en kruidenboter mixen en er over- i heen doen, Geraspte kaas over i het geheel strooien en alles een half uurtje in de oven goed heet laten worden. Hebt u ook een lievelingsrecept, stuur dit dan aan Damiale Dag bladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie Smaak. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,- toegezonden. Nederlandse vinding Rapid Ice al tweemaal bekroond Het snel koelen van een fles wijn kon tot voor kort alleen door deze in een emmer met water en ijsblokjes te plaatsen. Tegenwoordig kan dat echter ook droog, dank zij de Rapid Ice Dat is een Nederlandse vin ding die zo uniek is, dat zij al twee keer in Engeland werd be kroond. De Rapid Ice is een korte mouw van kunststof. Aan de binnenzijde zitten zes langwer pige vakken die gevuld zijn met glycol, terwijl de buitenzijde be kleed is met een zilverkleurige, speciale folie. In gevouwen toe stand is de Rapid Ice slechts een paar centimeter hoog. Zo leg je hem ook in het vriesvak van de koelkast. Als hij goed is afge koeld, kun je hem heel eenvou dig gebruiken door hem over de fles te schuiven. Een fles witte wijn, rosé, sher ry of champagne is dan in zo'n vijf minuten op de gewenste temperatuur en blijft dit dan ook minstens een uur. Zelf han teer ik de Rapid Ice ook vrijwel dagelijks om een fles rode wijn even snel iets koeler te maken, tot net onder kamertempera tuur. Want op die temperatuur smaken vrijwel alle rode wijnen beter dan op 20 a 21 graden. Ik heb permanent twee van deze droogkoelers in de vriezer lig gen. Aangebroken fles De Rapid Ice is een geesteskind van Bernd Schneider (42). Deze creëerde-eerder de Vacuvinhet pompje-met-dop waarmee je een aangebroken fles wijn enke le dagen goed kunt houden. Dat apparaat wordt tegenwoordig in 50 landen verkocht. Overigens werd dit jaar een verbeterdé versie van de Vacuvin gelan ceerd. Deze werkt inderdaad doeltreffender dan zijn voor ganger. Het pompen gaat lich ter en de doppen sluiten beter af. Deze worden nu ook niet meer met de hand gemaakt, maar met een robot. Je herkent de nieuwe Vacuvin aan de on derzijde, waar nu geen zwart klepje meer zit (prijs 18,95). Lagen folie Via deze Vacuvin kwam Schnei der op het idee van de Rapid Ice. Op een vakbeurs in Chicago zag hij toevallig een standhou der werken met een opblaasba re ijsemmer, waarin ook ijsblok jes gingen. Schneider dacht i niet alles in één gemaakt? Daarna zou het nog meer dan anderhalf jaar duren voordat de Rapid Ice dit jaar op de markt kwam, want er moesten tal van technische problemen worden overwonnen. Een ervan was het vinden van de juiste stof om het voorwerp te isoleren. Gewone PVC werkte niet (het vroor ka pot) en was bovendien verbo den. Uiteindelijk werd een fa brikant gevonden van een spe ciale laminaatfolie, bestaande uit zeven lagen, waaronder ny lon. Voordat de Rapid Ice werd uitgebracht, liet Bernd Schnei der hem onder andere testen en goedkeuren door de Food &Drug Administration in de Verenigde Staten. Deze goed keuring betekent dat de Rapid Ice aan de strengst mogelijke voorwaarden voldoet ten aan zien van gebruik met voedings middelen (en dus bijvoorbeeld geen giftige stoffen bevat). Bekroond Aanvankelijk was de produktie heel beperkt en geheel hand matig. Zo'n 30 mensen werden ingeschakeld. Momenteel is haast het gehele proces geauto matiseerd en produceren vijf personen 30.000 eenheden per week. In Nederland zijn er al zo'n 60.000 afgezet, maar in En geland nog veel meer, ruim 600.000. Daar werd de Rapid Ice ook twee keer bekroond, eerst door de vereniging van keuken- apparatuur en vorige maand met de British Housewares In dustry Award. Inmiddels hebben zich geheel andere gebruiksmogelijkheden aangediend en wel op het me disch vlak. Fysiotherapeuten onderzoeken het gebruik bij on der andere spierblessures en de Amerikaanse Rice University in Pennsylvania test een vest uit dat bij een hartstilstand zou kunnen worden toegepast. Het aardige is dat dit in alle opzichten unieke apparaat heel' betaalbaar is. Wie van plan is om met kerst en de jaarwisse ling witte en mousserende wijn te schenken en deze snel en makkelijk wil koelen, betaalt voor een talloze malen te ge bruiken Rapid Ice slechts 14,95. Blokker is een van de verkooppunten. REDACTIE HENRIÊTTE V Fondue is weer populair en in menig huisgezin komt in de de cembermaand het fonduestel weer op tafel. Vlees- en kaasfon due zijn het bekendst, maar ook fondue als toetje behoort tot de mogelijheden. Zo kun je het ta felen eindeloos rekken, met kleine snoeperijtjes. Hier volgt het recept voor een 4-persoons fondue van witte chocolade en fruit. Nodig: 750 g fruit naar keuze (frambozen, banaan, aardbeien, meloen, mango, papaja, physalis), citroensap, 1/8 dl slagroom, 2 theelepels suiker, 1 dl melk, 250 g witte chocolade, oublies of lange vingers, marshmellows, 3 eetle pels witte rum. Bereiding: Maak de vruchten schoon en snij ze in plakjes en/of partjes. Besprenkel het fruit met citroensap. Leg het fruit op bordjes. Klop de slagroom, op 3 eetle pels na, stijf. Doe de melk in een pannetje en rasp de choco lade erboven. Laat de chocolade onder goed roeren smelten. Voeg 3 eetlepels slagroom toe en laat de saus niet meer koken. Roer vlak voor het serveren de rum erdoor. Serveer de witte chocolade-fondue in een fon- duepan op een theelichtje. Zet de bordjes fruit, het schaaltje slagroom en de schaaltjes met lange vingers of oublies en marshmellows rondom het fonduestel. Prik het fruit aan een vorkje, doop het in de fondue en daarna eventueel in de slagroom. Doe dit ook met de lange vingers of oublies en marshmellows. Voeding tijdens schaatstoertochten Een Elfstedentocht zit er nog niet in, maar de eerste marathon op natuurijs is toch al verreden. En echte schaatsliefhebbers hebben maar een paar dagen vorst nodig om de schaatsen al vast uit het vet te halen. Voor' schaatstoertochten is de belangstelling van jong en oud enorm. MARIANNE VAN DER WOONING Zoals met alle sportprestaties en dat is het rijden van een schaatstoertocht zeker is de voorbereiding van groot belang. Hoe zit het bijvoorbeeld met de voeding tijdens een lange schaatstocht? Want het voltooi en van een toertocht is een duurprestatie. Dat betekent een langdurige inspanning van ze ker twee uur. Het lichaam ver bruikt daarbij vrij veel energie. Die energie wordt gehaald uit het verbranden van zowel kool hydraten als vetten. Hoe zwaarder de inspanning, hoe belangrijker de verbranding van koolhydraten. Zij zijn na melijk de makkelijkste en meest efficiënte energiebron voor het lichaam. De voorraad koolhy draten in het lichaam is echter beperkt. Met deze voorraad kan maximaal 1,5 tot 2 uur inspan ning (schaatsen) worden gele verd. Is de voorraad uitgeput, dan gaat het lichaam over op het verbranden van uitsluitend vet. Daarvan heeft het lichaam altijd voldoende voorraad. Aanvullen Bij een lichaamsgewicht van 70 kilogram is een hoeveelheid vetweefsel van 14 kilo niet on gebruikelijk. Stél dat de helft daarvan als brandstof kan wor den gebruikt, dan is dat een energievoorraad van 126.000 kcal. Geen probleem dus. Maar het verbranden van vet kost het lichaam meer moeite. Het mo ment van overschakelen van de verbranding van koolhydraten naar vetten, ervaren veel men sen als een moment van uitput ting (de man met de hamer te genkomen). Het is dus van belang om de voorraad koolhydraten onder weg aan te vullen door het eten van koolhydraatrijke voeding. Veel koolhydraten zitten in: aardappelen, rijst, macaroni, spaghetti en andere deegwaren, peulvruchten, brood en andere graanprodukten, maar ook in fruit (vooral bananen), krenten en rozijnen, en zoet beleg zoals Brood, krentebollen, ontbijtkoek, banaan of gedroogd fruit lenen zich het best om mee te nemen op een lange s Als het vriest is de luchtvochtig- jam, stroop en honing. Eet vol doende van deze voedingsmid delen op de dagen voordat je gaat schaatsen. Dan is de voor raad in ieder geval op peil. of te Om i i kan i denken aan bróód, krentebol len, ontbijtkoek, banaan of ge droogd fruit. Bij de koek en zo- pie kan men koeken, erwten soep of chocolademelk (ook lekker warm) kopen, die ook koolhydraten leveren. Probeer regelmatig iets te drinken, liefst ieder uur. Candybars zijn minder ge schikt om mee te nemen bij la ge temperaturen. Zij kunnen zo hard worden dat ze niet meer te eten zijn. Drinken Ook voldoende drinken is be langrijk tijdens zo'n tocht. Tij dens de inspanning verlies je extra vocht door transpiratie. heid laag en verlies je onge merkt nog meer vocht. Omdat vocht zwaar is om mee te ne men, moet men zoveel mogelijk onderweg kopen, hoewel een enkel pakje vruchtesap of cho colademelk nog wel in een rug zakje kan. Het gebruik van alcohol tij dens het schaatsen raadt het Voorlichtingsbureau voor de Voeding af. Het vermindert de concentratie, het reactievermo gen en de coördinatie, wat slecht is voor de prestatie en de veiligheid tijdens het schaatsen. Maar behalve dat verlies je er ook extra warmte door. Alcohol verwijdt de vloedvaten, waar door men in eerste instantie een lekker warm gevoel krijgt. Maar die warmte straalt het li chaam uit, waardoor je extra warmte verliest. Het effect is averechts. Meer informatie over sport en voeding staat in het gelijkna mige boekje van het Voorlich tingsbureau voor de Voeding. Te bestellen door overmaking van ƒ8,- (inclusief verzendkos ten) op gironummer 4323700 van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag, onder vermelding van Sport en Voeding, bestelnummer 110. Het bereiden van erwtensoep was vroeger, toen alles met de hand gebeurde, een hele klus. De erwten met zorg scheiden, de prei en selderijknollen snijden, het peterselie- en selderijblad hakken, het spek zouten en, natuurlijk, bouillon maken. Dat alles uiter aard in grote hoeveelheden, want erwten soep was toen al geliefde winterkost. Vandaag de dag gaat het allemaal een stuk gemakkelijker, onder meer dankzij de keukenmachine, die het uren durende snip per-, hak- en snijwerk in enkele minuten verricht, maar ook dankzij de verbeterde kwaliteit spliterwten. Deze schelen in niets van gewone groene doppers, zij het dat ze ontdaan worden van het bekende dunne vliesje, waarna de erwt als het ware in twee helften uit elkaar valt, ofte wel 'gespleten' wordt. Vervolgens worden ze gedroogd, zo dat ze nagenoeg eindeloos bewaard kunnen worden. Men heeft zelfs erwten van 5.000 jaar oud teruggevonden in oudheidkundige opgravingen. De teelt van zogenaamd 'dro ge' erwten is wereldwijd nog steeds van groot belang, niet in hel minst vanwege de hoge voedingswaarde. Erwten bevatten na melijk daadwerkelijk alle voor de mens on ontbeerlijke koolhydraten, eiwitten en vet ten. Zelfs calcium en vitamine C zijn in niet geringe mate aanwezig. Winterkost, bij uit stek, dus. Nacht weken Het verschil in kwaliteit tussen spliterwten van toen en nu zit hem dan ook niet zozeer in de erwten zélf als wel in een verbeterde sortering; tegenwoordig worden de goede exemplaren fabrieksmatig van de slechte gescheiden, zodat ze direct gebruiksklaar zijn. Met dien verstande dat ze wel van te voren moeten weken. Een nacht, om pre cies te zijn. Breng de spliterwten (600 gram voor vier personen) in het weekwater en iets zout aan de kook en doe er 250 gram spek in dobbel stenen bij. Laat alles zo'n anderhalf uur on der af en toe roeren zachtjes koken. Voeg er vervolgens 2 middelgrote, in blokjes gesne den selderijknollen. 1 fijngesnipperde prei en 2 a 3 bouillonblokjes (kip of runder, naar eigen wens) aan toe. Laat het geheel zo nog ruim een half uur koken. Snijd het peterse lie- en selderijblad zo fijn mogelijk en roer ze als laatste door de soep. Deze niet meer laten koken. Wie de soep zo iets aan de grove kant vindt, kan hem naar eigen inzicht door een zeef 'wrijven' (spek naderhand er weer bij doen!) of snel door een keukenmachine ha len. Natuurlijk mag de 'finishing touch', de rookworst, niet ontbreken: laat hem ruim een half uur in de soep meewellen alvorens hem in stukjes te snijden. Dien de soep tra ditiegetrouw op met grof roggebrood. Een sappige rookworst, het vaste maatje van de erwtensoep. FOTO VOORLICHTINHCSBUREAU VLEES Onlangs is Lekker weer versche nen. De editie 1994. De samen stellers omschrijven deze uitga ve als 's lands toonaangevende restaurantgids, waarin o.a. de beste 500 restaurants van Ne derland worden beschreven. De horeca zelf kijkt ieder jaar op nieuw reikhalzend uit naar de gids, die in een oplage van 100.000 exemplaren verschijnt. En die spanning hangt nauw sa men met het feit of men al dan niet in de top 100 is opgeno- Onafhankelijke rapporteurs ge ven een kritisch oordeel over de geselecteerde restaurants waar bij in een aantal gevallen onge zouten kritiek niet wordt ver meden. Een aantal jaren gele den hadden de rapporteurs soms een zeer uitgesproken mening over restaurants en werd er nogal eens op de man gespeeld. Kritiek is goed, daar kun je van leren, maar als het in het persoonlijke vlak wordt ge trokken kan dat ook heel pijnlijk zijn. Gelukkig is daar de laatste jaren verandering in gekomen, waardoor Lekker ook door de horeca zelf serieuzer wordt ge- Naast een overzichtelijke op somming. veelal met foto. is er een opgave van de beste koks. een selectie van de beste Oos terse restaurants en de Lekker- keus van zaken in Antwerpen en Brussel. Het doet me deugd dat ook onze regio goed is ver tegenwoordigd. Een ding moet me van het hart en dat is een advertentie op één van de pagina's in de gids. Vijf chef-koks lenen zich voor een advertentie van instant-sauzen. Hiermee wekken ze de indruk dat ze ook daadwerkelijk met dit produkt werken. Een onbe grijpelijke zet. Niet dat ik iets op dit produkt tegen heb, maar juist de saus is in de keuken het visite-kaartje van de chef-kok. Als een chef-kok tot de top tien behoort dan mag men ervan uitgaan dat hij de sauzen zelf maakt. Een heel andere gids die dit jaar voor de tiende keer verschijnt is de Mercedes Benz Restaurant gids, waarin zo'n 500 restau rants worden beschreven. Deze uitgave kwam tot stand in sa menwerking met het champag nehuis Veuve Clicquot Ponsar- din en mag gezien worden als zowel een attractief als informa tief naslagwerk. Ook in deze uit gave wordt gewerkt met onaf hankelijke informanten, die de bezochte restaurants beoorde len met een cijfer. Een heel ander boekje kreeg ik deze week aangereikt door col lega Arie Siliakus van restaurant De Hoop op d'Swarte Walvis op de Zaanse Schans. „Het is een lees-, kijk- en kookboek waar mee we de lezer informeren over al het mooie wat zowel de Zaanse Schans als ons restau rant te bieden hebben", zo ver telde Siliakus. Opvallend zijn de prachtige foto's van zowel ge rechten als (en dan citeer ik het persbericht) 'de rijk geschakeer de mozaïken vormen van de Zaanstreek'. Nieuw verschenen is ook het boek Brood Kleingcbak (Ti- rion/Baarn). Hierin wordt stap voor stap getoond hoe gewone en speciale broodsoorten wor den bereid. Vragen staat vrij Hebt uw vragen over eten, drin ken of zaken die daar nauw ver band mee houden? John Beeren en de andere medewerkers van de Smaakpagina, zullen alles in het werk stéllen oni'een ant woord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Daniiate Dagbladen, Postbus 507,2003 AP Haarlem t.a.v de redactie SMAAK.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13