Cultuur Kunst Vierdaags gala in maxi-Ahoy' ewondering ff P.C. Hooftprijs voor Bernlef 12 'Sunshine Boys' heerlijke voorstelling H Puur teksttoneel in 1 Claire Obscure' -DONDERDAG 9 DECEMBER 1993 Film /t yt Marlène Dietrich schittert in I I twee films bij LAKCinema. Ze zijn een 'opwarmertje' voor de musi cal over Dietrich die rond de feestda gen in het LAKTheater te zien is. Boeken Louis du Ferron schrijft in zijn nieuwste roman de jeugdher inneringen van zich af. Van Leni Sa- ris verscheen de honderdste, maar nog niet de laatste, want zij blijft schrijven. John Kraaijkamp sr. en jr.: zure mopperpot wordt door neefje weer podium op gepraat. foto cpd THEATER RECENSIE «DIRK WILLEM ROSIE 'De Sunshine Boys' van Nell Simon. Regie: Berend Boudewijn Met: John Kraaijkamp sr., John Kraaijkamp jrEric van der Donk, Robert van Leeuwen, Annick Boer en Martha Kensmil. Te zien: vanavond Ko ninklijke Schouwburg Den haag. daarna t/m mei 1994 in het hele land (20 en 21 mei Leidse schouwburg). Achtendertig jaar hebben ze sa men opgetreden, de Sunshine Boys. Toch zijn ze lang niet zo bekend als hun iets jongere col lega's Johnny en Rijk. Maar ja, die verschenen met hun gein ponems op tv. De Sunshine Boys hebben die boot net ge mist; zij kennen het Centraal- theater, de Princesseschouw- burg en Tivoli nog van binnen. Elf jaar hebben Willie de Cle- rck en Oskar van Santen elkaar niet gezien, twaalf jaar hebben ze geen woord gewisseld. Want op het laatst spraken alleen hun personages nog met elkaar. De rek was eruit. Er hoefde niets bijzonders te gebeuren om deze oud geworden komieken uit el kaar te krijgen en er was dan ook niets bijzonders aan de hand toen Oskar van Santen op een avond, midden in het werk, de brui eraan gaf. Sindsdien zitten de Sunshine Boys thuis te kniezen. Zonne schijn? Lamenielache. Brom potten, dat zijn het. Maar ze brommen wel heel leuk. Vooral Willie (gespeeld door John Kraaijkamp) is een briljante zeurkous. Hij geeft af op zijn populairste collega van dit moment. Willie noemt hem 'Joop 't Hek', want hij kan geen namen onthouden. Waarmee .gelijk is verteld waar om die commercials niet door gingen: Willie kon op het ge wenste moment de naam van het te verkopen produkt niet re produceren. 'De Sunshine Boys' is een heerlijke voorstelling met meer dere glanslagen. Eén ervan is de knipoog naar de werkelijkheid. Een erg leuk toneelstuk van Neil Simon over een oude vete. Over twee mannen die 38 jaar lang mensen aan het lachen maken en er dan achterkomen dat ze eigenlijk niet zo goed met elkaar oveiweg kunnen. En dat is op zich ql weer lachwekkend. Haat en humor, maar ook: professio nele bewondering voor elkaar en liefde voor het vak. Anders hadden ze het niet zo lang met elkaar uitgehouden. Met hun haat, humor en pro fessionaliteit wekken deze kras se knarsers bovenal mededo gen. Vandaar dat Bart, het neef je van Willie de Clerck, zijn oom elke woensdag van de totale vereenzaming redt. Bart (ge speeld door John Kraaijkamp jr.) vat het plan op om de Suns hine Boys nog één keer bij el kaar te brengen. 'De twee groot ste komieken van het land!', roept neeflief uit als de Boys na elf jaar weer samen in één ka mer zijn. Maar dan moet je die zure koppen eens zien! Vooral bij Willie komt dan een enorme hoeveelheid oud zeer los. Allemaal lullige voor valletjes, die in de vaardige han den van Kraaijkamp en Eric van der Donk (als Oskar van Santen) uitgroeien tot pure humor. Met hun formidabele komediespel poetsen deze oude rotten het vernis van 'de Sunshine Boys' op tot maximale schittering. Willen blijft voor Lee Towers kunnen In deze rubriek komen al of niet bekende spreekgenoten aan het woord die, hetzij direct, hetzij zijdelings met kunst en cultuur te maken hebben. Ze praten over een kunstvoorwerp, een kunstuiting waaraan ze bijzondere waarde hechten. Van de snuifdoos van oma tot het grijsgedraaide muziekstuk en alles wat daar tussen zit. Vandaag spreekt Oegstgeestenaar Jos Buurman, tweede hoornist bij het Rotterdams Philharmonisch Orkest, zijn bewondering uit. „Sinds m'n jeugd wilde ik al hoornist worden. Eigenlijk is het een pokke- instrument." Ik ben met de hoorn opgegroeid. Mijn oom was hoornist bij het Residentie orkest. Ik speelde blokfluit en hij merkte dat ik dat spuugzat werd. Grijs draaide ik de platen van Barry Tuckwell. Een Australische hoornist. Die staat aan de top van het hele hoornistenwezen. Speelt absoluut feilloos. Wat hij op zo'n ding doet is bijna onmogelijk. Indringend, fantastisch, bijna niet normaal. Muzikaal is het heel goed doordacht, heel compleet. Tuckwell kan bijna alles. Over alle specifieke moeilijkheden walst hij heen. Het is goud wat die man doet op die ouwe pokkehoorn van hem. Moet je luisteren. Hier speelt hij met de Academy of St. Martin in the Fields. Daar maakt hij altijd plaatopnamen mee. Dit zijn barokconcerten. Stukjes die niet voor hoorn waren geschreven. Dat neemt hij dan in een dag op. Hoor, hier speelt hij op een klein hoorntje voor hoge registers. Heel hoog. Dat moet je een beetje in je smoel hebben. En dan ineens floept hij van een hoge naar een vreselijk lage noot. Die sprongen. Dat kan niemand. Die onbevangenheid, de routine, het uithoudingsvermogen. Dat is aan leeftijd gebonden. Voor een hoornist is die man al oud. En 'Een rijk en beweeglijk oeuvre De dichter en schrijver J. Bernlef krijgt de P.C. Hooftprijs 1994 voor poëzie. De prijs wordt vol gend jaar mei uitgereikt. Dan ontvangt de auteur een bedrag van 75.000 gulden, een bronzen sculptuur.en een oorkonde. De jury noemt Bernlefs dichter schap 'rijk, geanimeerd en be weeglijk' en bovendien 'vernieuwend'. Bernlef schreef niet alleen tal loze dichtbundels maar ook ve le verhalenbundels en romans. Die bleven altijd in de schaduw, totdat hij voor zijn boek 'Pu bliek geheim' in 1987 de AKO- literatuurprijs kreeg. In 'Hersen schimmen', een andere succes volle roman, behandelde Bern lef op indringende wijze het probleem van de dementie. Bernlef heet eigenlijk Jan Hendrik Marsman. Hij werd in 1937 geboren in het dorpje St. Pancras. Toen hij begon te pu bliceren, nam hij het pseudo niem Bernlef óan. Met die naam verwees de auteur naar de le gendarische Friese heldendich ter Bernlef, die tegen het einde van 8e eeuw als een bard rond trok en 'de daden der vaderen en de gevechten der koningen al harpspelend bezong'. De poëzie van Bernlef is verre van gemakkelijk, maar minder gesloten dan bijvoorbeeld het werk van Hans Faverey. In 1960 debuteerde hij met de dicht bundel 'Kokkels', die werd be kroond met de Reina Prinsen Geerligsprijs. Daarna volgden nog vele andere poëziebundels, waarvan 'Zwijgende man' en 'Hoe wit kijkt een eskimo' de in teressantste zijn. Zeer nauwkeurig, bijna als een detective, probeert Bernlef in zijn poëzie te achterhalen wat er in die omgeving kan zijn gebeurd. De schrijver is een meester in het naar elkaar toe buigen van dingen en begrip pen die ogenschijnlijk niets met elkaar te maken hebben en die dan onder te brengen in een verband met veel betekenis. Daardoor krijgt zijn poëzie een grote spankracht. Samen met G. Brands en K. Schippers richtte hij in 1958 'Barbarber' op, een speels lite rair tijdschrift waarin plaats was voor poëzie die zich niet na drukkelijk als zodanig presen teerde. Barbarber is wel eens gekarakteriseerd als 'het blad dat nooit richtte maar altijd raak schoot'. Bernlef heeft niet alleen zelf veel poëzie geschreven, hij heeft ook werk van andere dichters vertaald, onder meer van Eliza beth Bishop, Weldon Kees. W.H. Auden en Thomas Trans- strömer. Van Auden vertaalde hij bijvoorbeeld het prachtige gedicht 'Musée des Beaux Arts', waarin de dichter schrijft dat de oude meesters een feilloos oog hadden voor het lijden op de wereld, het lijden waar je maar al te makkelijk aan voorbijgaat, omdat het zich afspeelt ergens aan de rand van ons blikveld. Ondanks zijn toch wat 'dich te' verzen heeft Bernlef een open oog voor wat er om hem heen gebeurt. Vooral voor de misstanden in de maatschappij en de wereld. Samen met een kunstschilder maakte hij het boek 'Bajesmaf, waarvoor hij een gevangenis bezocht en tek sten schreef bij schilderijen van celdeuren en gevangeniscellen. Het lot van de mensen die moe ten leven in dictaturen laat Bernlef niet onverschillig. On langs maakte hij zich in een in terview nog boos over de weinig geëngageerde houding van de Europese intellectuelen ten aanzien van de oorlog in het voormalige Joegoslavië. niet. Marguerite Duras creëert een taalbouwsel dat ons meeneemt op een speurtocht naar even tuele antwoorden. Duras baseerde haar toneelstuk op een waar gebeurd verhaal. Alleen bracht ze één duidelijke wijziging aan: Claire I^annes doodt in het stuk niet haar man, maar haar doofstomme nicht die al jarenlang in hun huis woont. Door deze in greep kan zij de echtgenoot aan het woord laten komen, zodat de kille, bijna doofstomme' relatie van het echtpaar I>annes hoorbaar wordt ge maakt. Met de grootst mogelijke zorg en met techni sche perfectie behandelen Ellen Vogel. Henk van Ulsen en Huib Broos het subtiele taalgebruik van Marguerite Duras. Men zit en praat, de handeling is tot nul gereduceerd. Alles draait om de taal die ontoereikend blijkt om het waarom van dit alles te verwoorden. Dank zij de sterke bezetting biedt deze Claire Obscure' puur teksttoneel van hoog niveau. Maar het volstrekt ontbreken van enige handeling maakt het wel tot een bij uitstek statisch geheel. Bijna zelfs ongeschikt voor het theater. Als hoor spel op de radio of als indringend gefilmd vraag gesprek op de televisie zou het waarschijnlijk nog meer aanspreken. THEATER RECENSIE WUNAND ZEILSTRA 'Claire Obscure' van Marguerite Duras Spel Ellen Vogel. Henk van Ulsen en Huib Broos Regie: Mette Bouhuys Gezien 8/12 (landelijke première), schouwburg Leiden toch maakt hij nog steeds z'n naam waar. Vanaf m'n jeugd wilde ik al hoornist worden. Door Tuckwell en ook door m'n oom. Die zei, toen hij merkte dat ik die blokfluit zo zat was, dat ik maar hoorn moest gaan spelen. Ik ben er nooit meer vanaf gekomen. Ja, soms denk ik wel: 'je had nooit hoornist moeten worden'. Het is eigenlijk een pokke-instrument. Je denkt dat je lekker gaat en ineens vlieg je de bocht uit, ga je op je bek. Het is net als met topsport. Je moet trainen, uren maken. Kijk hier heb je dan die cv-ketel. Men neme een buis, de lage pijpen vormen de F-hoorn, de korte de bes-hoorn. En met elk ventiel maak je een andere natuurtonenreeks. Vroeger, in Beethovens tijd, hadden ze dat nog niet. Ze konden er wel een krulletje in zetten. Maar een symphonie van Beethoven werd toen met meer rust in de partij uitgevoerd dan nu. Om de hoornisten de kans te geven een ander ventiel in te zetten. Of soms wisselden de hoornisten hun instrument af. Hadden ze vier hoorns. Moesten ze tijdens het concert steeds een andere pakken. Dit hier is een oefenhoorntje. Die gaat altijd mee op tournee. Hoef ik die dikke "Bertha niet mee te zeulen. En in Rotterdam ligt mijn nieuwe hoom. Die heb ik in Engeland gekocht. Daar gaat veel tijd in zitten, om een instrument uit te zoeken dat goed bij je past. Sommige beroemdheden geven wat je met een duur Amerikaans woord 'masterclasses' noemt. Tuckwell ook. Maar dat gaat altijd zo soepel. Hij maakt er een mooi zooitje van. Drinkt altijd een vaas bier voor de aanvang van een concert. Tenminste, dat deed hij vroeger. Nu zijn het er drie. Geestig. En toch spelen als de beste. Met muzikale intelligentie, kracht, doorzettingsvermogen en lef. Dat heeft een goede hoornist nodig. Het is een prachtig instrument. En handig. Als je bloemen na afloop van het concert krijgt,1 kun je ze erin zetten. Complete kaalslag in de vormgeving van 'Claire Obscure'. Niets mag kennelijk afleiden van de tekst. Er staan alleen twee opvallende stoelen op het podium. Het speelvlak wordt door een spier witte vloer en achterwand afgebakend. Verder is er alleen de leegte. Als het stuk begint, gaat Henk van Ulsen zitten en leest voor. waar het om gaat. Hond 1950 wer den in Frankrijk gedurende enkele dagen stukken van een lijk gevonden in goederenwagons. Na onderzoek bleek dat de verschillende treinen een zelfde punt waren gepasseerd: het viaduct bij de plaats Viorne. Al gauw leidde het spoor naar Clai re Lannes die de moord direct bekende. De eerste veertig minuten van de voorstelling komt echtgenoot Pierre I>annes aan het woord. Direct daarna spreekt Van Ulsen als de ondervra ger bijna vijftig minuten met Claire Lannes zelf. Centraal staat de vraag naar de motieven voor de ze daad. Een pasklaar antwoord daarop komt er En weer kan Lee Towers met recht het etiket 'Nog nooit vertoond' over het affiche van zijn 'Gala Of The Year' plakken. Voor het eerst is Ahoy' in Rotterdam voor een concertserie helemaal omgebouwd tot een heus maxi- theater met variabel podium. Hoe ingrijpend de tijdelijke metamorfose is geweest mag blijken uit de geweldige af metingen van het op te halen doek: 48 meter breed en 17 meter hoog. Alleen al wegens de realisatie van dit peper dure decor kan wat de zingende stuntman zelf betreft zijn komende vierdaagse in het Rotterdamse sportpaleis niet meer stuk. ROTTERDAM»LOUIS DU MOULIN Willen blijft voor Lee Towers (47) kunnen. Wie had gedacht dat hij na al die tropenjaren als meest avontuurlijke Nederland se podiumheid toe zou zijn aan een lagere versnelling komt be drogen uit. Toegeven aan eco nomische recessie of aan de keerzijden van het gewennings effect waar hij na zo'n veertig eigen avondjes Ahoy' (sinds 1984) natuurlijk ook mee te ma ken heeft is er niet bij. ,,Als je ziet dat het niet meer vanzelf gaat, kun je twee dingen doen: denken van 'Ok, dan maar wat minder' of je gaat er tegen in verzet en gooit er een schepje bovenop. Omdat ik nog zoveel plezier in mijn vak heb en ook nog eens barst van de ideeën kies ik dus voor het laatste." „We trekken echt alle laadjes open, dus zullen er ook wel weer heel wal monden open vallen. Zelfs bij de medewer kers, want er komt effe wat voorbij trekken, niet te geloven, 't Is niet voor niets dat ik van Piet Noordijk van het Metropole Orkest al heb mogen opvangen dat er voor hem nog steeds maar twee echte hoogtepunten per jaar zijn: North Sea Jazz en dit gala," glundert de als Leen Huijzer geboren showman. Moluks Bijna teveel van het goede, heeft hij even gedacht, toen hij aan de hand van zijn lange gasten lijst begon met het samenstel len van het programma. Met veel passen, meten en rugge spraak is er ten slotte een uitge balanceerd aanbod uitgerold. Met als meest opmerkelijke 'zwaartepuntjes' de ruime aan dacht voor de Indonesische en Molukse cultuur en het onder deel waar het 'Gala '93' zijn on dertitel aan ontleent: 'Special Request'. Met name het idee van de verzoeknummers heeft hem handenvol (luister)werk be zorgd. „De bandjes die de men sen hadden ingesproken bevat ten soms hele verhalen. Het ene nog aangrijpender dan het an dere. Het aantal uitgenodigde solis ten is zo fors dat zijn 'Gala '93' bijna kan worden vergeleken met het Midwinter Muziek Fes tival, de nieuwe Nederlandse artiestenparade die komend weekeinde onder auspiciën van de 80-jarige BUMA in het Haag se Congresgebouw plaatsvindt. Vorig jaar maakte in Rotter dam Lee Towers plaats voor Anita Meyer en René Froger, komend jaar zou hij er met die twee geestverwante collega's graag de krachten bundelen. Lee Towers krijgt het, ook na het Gala, druk. Hij heeft al di verse nieuwe aanbiedingen vanuit het buitenland gekregen, waaronder eentje uit Moskou. Vier jaar geleden toonde 'Rus land' zich al in hem geïnteres seerd. Toen was de belangstel ling nog van staatswege, inmid- Lee Towers als gast bij Anita Meyer tijdens haar concert in het Rotterdamse Ahoy' indertijd met Jan Rietman. Volgend jaar toch weer samen op de planken? archieffoto kippa dels is het de Moskouse zaken wereld die hem graag eens 'in vol ornaat' zou zien optreden. „We waren eerlijk gezegd al een eind op streek met de orga nisatie, maar door de nieuwe politieke instabiliteit heb ik nu maar even een afwachtende houding aangenomen. Is de rust aan dat front weergekeerd, dan zie ik mezelf wel een gala in Moskou presenteren." Lee Towers' 'Gala Of The Year '93, Special Request'. M.m.v. Metropole Orkest o.l.v. Jerry van Rooyen Harry van Hoof, Piet Veerman, Broery, Sandra Reemer, Jan Vayne, The Blue Diamonds, Andy Tiel- man, Wieteke van Dort, Justine Pclmelay, Als Lawa-lata, Shana Nippy Noya, Suara Maluku Band, Jody's Singers, Fafa Show Dancers, dansgroepen Tjendrawasi Mayóna. Ahoy* Rotterdam 10 t/m 13 decem ber.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9