Kandidaat-leden NAVO moeten geld meenemen \wiK Nu tot f5.000,- per dag betalen met uw giromaatpas. Buitenland Zes doden bij brand in flatgebouw voorstad Parijs premier van Vonnis brandstichters Mölln positief ontvangen Betogers in actie tegen mijnbouw Leger steunt aanspraak Ivoorkust Bestaan doodseskader in KwaZulu bewezen 'Groot-Servië kwestie van afwachten' Duitsland krijgt magneetzweefbaan DONDERDAG 9 DECEMBER 1993 :e Press* ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappeli|ke Persdienst ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press In Stich nieuwe president Zwitserland bern» Het Zwitserse parlement heeft gisteren minister Ottb Stich (financiën) tot president gekozen. Stich volgt op 1 januari minis ter Adolf Ogi (transport en energiezaken) op als staatshoofd. Het Zwitserse presidentschap is een ceremoniële functie die gedu rende een jaar afwisselend wordt bekleed door een van de zeven leden van de nationale regering, de Federale Raad. Autobom in Baghdad: 3 gewonden nicosia» In het centrum van de Iraakse hoofdstad Baghdad is gisteren een autobom ontploft. Daarbij zijn drie mensen ge wond geraakt en in totaal zes auto's vernield. Volgens de politie heeft nog niemand de verantwoordelijkheid voor de aanslag op geëist. Winnie Mandela leidt ANC-vrouwen Johannesburg» Winnie Mandela is gisteren gekozen tot voorzit ter van de vrouwenbond van het ANC. De omstreden ex-vrouw van ANC-leider Nelson Mandela maakt daarmee haar officiële rentree in de politiek. Een dag eerder was de haar schorsing uit de \Touwenbond opgeheven. Ze raakte uit de gratie wegens haar aandeel in de ontvoering van vier jongeren in december 1988. Een van hen werd later vermoord door haar toenmalige lijf wacht. Britse winkels langer open op zondag londen Britse winkels mogen op zondag langer open blijven. Daartoe heeft het parlement gisteren besloten. Grote winkels mogen zes uur langer open blijven en kleinere winkels onbe perkt. Jaloerse man hakt rivaal hoofd af fulda Een jaloerse Amerikaanse soldaat, gelegerd in het Duitse Fulda, heeft het hoofd van een rivaal afgehakt. Vervolgens gaf hij het hoofd aan zijn vrouw, die op het punt stond te bevallen. De vrouw raakte in een shock en de man werd gearresteerd. Op zoek naar medicijn in Amazone Washington Surinaamse en Amerikaanse bedrijven en organi saties gaan samenwerken om in het Amazonegebied te zoeken naar geneeskrachtige planten. De inspanning zal vooral zijn ge richt op planten waarmee^eneesmiddelen tegen ziekten als AIDS en kanker kunnen worden ontwikkeld. Dit is bekend ge maakt door de Amerikaanse milieuorganisatie Internationaal Behoud. Premie voor inleveren oude auto kopenhagen» De Deense regering wil dat premies worden gege ven aan mensen die hun auto ter sloop aanbieden. Volgens een gisteren ingediend wetsvoorstel krijgt elke bezitter van een meer dan tien jaar oude auto in het eerste kwartaal van 1994 zo'n 1.850 gulden. Na het eerste kwartaal wordt Steeds minder uitge keerd. De regering hoopt hiermee het aantal auto's op de Deen se wegen te verminderen en zo snel mogelijk af te raken van de ongeveer 100.000 wagens die voor ernstige milieuverontreini ging zorgen en/of in slechte staat verkeren. PARIJS HANS GERTSEN CORRESPONDENT Een brand in een flatgebouw in de Parijse voorstad Créteil heeft gistermiddag aan minstens zes mensen het leven gekost. Twin tig bewoners en zes brandweer lieden raakten gewond. De brand ontstond rond half vijf in een appartement op de zesde verdieping van het twaalf etages tellende gebouw. Binnen de kortste keren stonden enkele tientallen appartementen in lichtelaaie. Sommige bewoners vluchtten naar het dak of spron gen in paniek van hun balkon om aan de vuurzee te ontko men. Anderen konden op het abidjan-banjul ap-ips Henri Konan Bédié, de nieuwe president van het Westafrikaan- se Ivoorkust, probeert zijn greep op de macht te versterken. Het leger echter heeft na het overlij den van president Houphouët Boigny dinsdag steun toegezegd aan premier Alassane Ouattara. Er wordt rekening mee ge houden dat de strijd om Houp- houëts opvolging op geweld uit loopt. Enkele weken geleden scheurde de regerende Demo cratische Partij in twee kampen waarbij de groep rond de katho liek Konan Bédié lijnrecht staat tegenover Quattara en diens noordelijke, islamitische mede standers. Konan Bédié, die uit* het zuiden komt, behoort tot de Baoulé-clan van Houphouet- Boigny. 'Gratis en voor niks is er niet bij Landen in Midden- en Oost-Europa die een nauwere mi litaire band willen met de NAVO moeten daarvoor zelf de meeste kosten opbrengen. Het bondgenootschap lijkt al leen bereid een beperkt deel van de aanloopkosten voor haar rekening te nemen. Door de vergaande bezuinigin gen op de defensiebegrotingen van de lidstaten is er wei nig geld. brussel »anp-gpdLeo Delcroix het uitdrukte, „relatief goedkoop" blijven. „Gratis en voor niks is er niet bij", aldus Delcroix. „Het is niet allemaal rozegeur en mane schijn." In de aanloopfase van het partnerschap-programma kan het Westen wellicht nog wel een financiële bijdrage geven. Zodra het eenmaal loopt, zullen de Midden- en Oosteuropese landen de meeste kosten voor Dat was de teneur van het on derhoud van de NAVO-minis- ters van defensie, gisteren in Brussel. De ene bewindsman gebruikte iets hardere bewoor dingen dan de andere, maar de boodschap was helder. Voor de NAVO-landen moet het 'part nerschap voor vrede', zoals de Belgische minister van defensie eigen rekening moeten nemen. De Amerikaanse minister As- pin verklaarde dat het partner schap feitelijk „een open NAVO-markt schept, die het el ke partner mogelijk maakt zich 'in te kopen' in een nauwere politieke en militaire band met de NAVO, door zijn partner schap-bijdrage te verhogen". Aspin gebruikte 'inkopen' in overdrachtelijke zin, zo werd naderhand beklemtoond. Enke le waarnemers in Brussel vroe gen zich echter af hoelang het woord nog tussen aanhalingste kens blijft staan. Vooral omdat Aspin ook verklaarde dat het 'partnerschap' een test is voor de Midden- en Oosteuropese landen „van hun bereidheid en capaciteit om bij te dragen aan de gemeenschappelijke veilig heid". De ministers bereidden in Brussel de NAVO-top voor die volgende maand in België wordt gehouden. De NAVO zal dan de principiële bereidheid uitspreken dat landen in Mid den- en Oost-Europa op den cjuur tot het bondgenootschap kunnen toetreden. De NAVO zal echter niet aangeven welke lan den het eerst voor het lidmaat schap in aanmerking komen. Over de invulling van het part nerschap zijn de lidstaten het onderling nog niet eens. 'Genoegdoening voor Turkse gemeenschap SCHLESWIG AP Over het algemeen is positief gereageerd op de maximumstraf fen die gisteren zijn opgelegd aan de twee daders van de brand stichting in het Duitse Mölln, waarbij een Turkse vrouw en twee Turkse meisjes omkwamen. De 26-jarige Michael Peters werd tot levenslang veroordeeld, de 20-jarige Lars Christiansen tot tien jaar. Rechtbank-voorzitter Ehrich noemde het echter onbevredi gend dat Christiansen er „als drijvende kracht" met de laagste straf afkomt. Christiansen valt nog onder het jeugdstrafrecht en kan niet zwaarder worden bestraft. Hij heeft de brandbommen gemaakt waarmee hij en Peters op 23 november vorig jaar in Mölln twee aanslagen pleegden. De raadsman van de nabestaanden van de doden, Hans Christian Strobele, sprak van een „rechtvaardig oordeel", maar ziet geen reden tot vreugde in het feit dat twee jonge mensen maximumstraffen krijgen. Wel ziet hij er „een zekere genoeg doening" in, niet alleen voor de nabestaanden, maar ook voor de hele Turkse gemeenschap in Duitsland. Wemer Hoyer, secretaris-generaal van de liberale regerings partij FDP, zei dat het Duitse rechtssysteem een belangrijke proef heeft doorstaan. „De uitspraak moet een waarschuwing zijn voor andere neonazi's die het op weerloze buitenlanders hebben gemunt", aldus Hoyer. De advocaten van Peters en Christiansen gaan in hoger be roep. nippertje gered worden door brandweerlieden. Voor een vrouw en vijf kinde ren kwam de redding echter te laat. Het aantal slachtoffers kan nog verder oplopen omdat nog niet het hele gebouw is door zocht. Over de oorzaak van de brand bestaat nog geen duide lijkheid. Het vuur kon zich vol gens de prefect van de Val-de- Marne, de provincie waarin Creteil ligt, razendsnel versprei den via de heteluchtkokers van de verwarrryng. Het uit de jaren '70 daterende flatgebouw stond op de nominatie gerenoveerd te worden. Het gebouw had maar tweetraphallen. praag» Milieu-activisten dragen kruisen met daarop de namen van dorpen die ten prooi zijn gevallen aan de mijnbouwactiviteiten In het noorden van Bohemen. De betogers trokken gisteren door de Tsjechische hoofdstad Praag om aandacht te vragen voor de problemen in het mijnbouwgebied. foto ei Konan Bédié, die parlements voorzitter is, heeft zichzelf tot opvolger uitgeroepen van Houphouët-Boigny omdat een omstreden constitutioneel amendement hem het recht geeft de ambtstermijn van de overleden president uit te die nen. Nieuwe verkiezingen zou den in 1995 gehouden worden. Premier Ouattara verklaarde aan zijn functie te zullen vast houden totdat het Hoogge rechtshof een beslissing zal ne men. Het Hooggerechtshof kan echter geen beslissing nemen omdat Houphouët Boigny niet genoeg nieuwe rechters heeft benoemd om een quorum te vormen. De commandanten van het leger, de luchtmacht, politie en de minister van de fensie hebben hun steun aan de premier toegezegd. johhanesburg peter van nuijsenberg CORRESPONDENT Vijf voormalige politiemannen van het thuisland KwaZulu, dat door de Zulu-partij Inkatha van chief Buthelezi wordt geregeerd, hebben zich de afgelopen twee jaar schuldig gemaakt aan de moord op negen mensen. Tot deze conclusie komt de Goldsto- ne-commissie die het politiek geweld in Zuid-Afrika onderzoekt. Onder de slachtoffers van het doodseskader in de provincie Na- tal die KwaZulu omringt bevinden zich leden en leiders van het ANC. Drie van de vijf politiemannen zijn inmiddels ge arresteerd. De commissie heeft tevens vastgesteld, dat de mannen in 1986 in Namibia zijn opgeleid door het Zuidafrikaanse leger. Zuid-Afrika bestuurde Namibia destijds als een soort kolonie. Inkatha noemt het rapport van de Goldstone-commissie een 'propaganda-exercitie'. In een reactie zegt het Afrikaans Natio naal Congres (ANC) dat het rapport bevestigt wat het ANC altijd heeft beweerd: dat het geweld in Zuid-Afrika het werk was van elementen in de politie en het leger. De bewering van de rege ring dat het geweld het resultaat is van de rivaliteit tussen Inka tha en het ANC zijn nu weerlegd, aldus het ANC, dat met „be langstelling de reactie van de regering afwacht". De organistaie heeft de Uitvoerende Overgangsraad, die het land sinds dinsdag samen met de regering bestuurt, de controle over alle politie machten over te nemen. GENÉVE-SARAJEVO AFP-DPA-Rtr „Het ontstaan van Groot-Servië door het uiteenvallen van Bos- nië-Hercegovina is gewoon een kwestie van afwachten". Dat heeft de Bosnisch-Servische lei der Karadzic gisteren gezegd. Tegelijkertijd werd een nieuwe bemiddelingspoging aangekon digd voor Bosnië, zondag in Griekenland. Volgens diplomaten willen bemiddelaars Owen en Stolten- berg op die dag alle partijen in het Bosnische conflict opnieuw rond de tafel brengen voor ver dere onderhandelingen over et nische verdeling van het land. Dit nadat de betrokken partijen het vorige week in Genève niet eens hadden kunnen worden. Volgens een EG-plan zouden de Serviërs de moslims een paar procent meer van Bosnië moe ten geven zodat' zij minimaal een derde krijgen. Het plan voorziet ook in een toegang tot zee voor de moslims. Tot dusverre wilden die een toegang bij de Bosnische plaats Neum, maar dit is steeds afge wezen door de Kroaten die dat deel van Bosnië in handen heb ben. Het gebied zou door een corridor in tweeën worden ge deeld. Karadzic zei gisteren echter opnieuw geen territoriale con cessies meer aan de moslims te doen. „De etnische verdeling van Bosnië wordt namelijk als 'feit' aanvaard, zelfs door de machtigste internationale facto ren", aldus Karadzic. De Postbank heeft het maximum Van een nieuw bankstel kopen tot de wintersport boeken en dat zonder een cent op zak. Wel zo handig en nog een veilig idee ook. U hoeft immers niet meer met van die grote 1KKÊÊKEÊÊIKÊIKÊHKÊEKEKÊÊKÊKKHÊKB bedragen over straat. Plaatsen Dus bij tal van winkels en bedrijven waar u met uw PIN-code kunt betalen, bedrag dat u met uw giromaatpas kunt kunt u nu nog makkelijker betalen. herkent u direct aan het PIN-logo. betalen, verhoogd tot f 5.000,- per dag U voert gewoon uw giromaatpas (mits uw saldo toereikend is natuurlijk). en PIN-code in en de rest gaat vanzelf. POSTBANK BONN-DEN HAAG ROBERT BLOEMEN Duitsland krijgt de eerste mag neetzweefbaan ter wereld. Het traject voor de 'vliegende trein' komt tussen Berlijn en Ham burg. De Duitse regering heeft gisteren met een principe-be sluit het licht op groen gezet. De supermoderne Duitse Transrapid, de eerste functione rende magneetzweefbaan ter wereld, lijkt toch de 21e eeuw te halen. Een woordvoerder van de firma Thyssen, een van de fabrikanten, was afgelopen zo mer nogal pessimistisch. „Als we geen politieke steun krijgen, dan breken we het proeftraject af en gaat het voertuig naar het museum." Met de realisatie wordt de hege monie doorbroken van de in middels ruim 175 jaar praktisch ongewijzigde treintechniek van ijzeren wielen op ijzeren rails. Toch is de zweeftechniek niet nieuw. De Duitse industrie voert al testen uit sinds het ein de van de jaren zestig. De Transrapid is een voertuig zonder wielen, dat door magne tische velden boven het traject blijft zweven. Een elektrische motor die zich over de hele lengte van de baan bevindt, stuwt de van magneten voorzie ne trein voort door aantrekking en afstoting. Het is relatief zui nig, aldus de ontwerpers. Ener gie is alleen nodig op de plek waar het voertuig zich bevindt. Ontsporingen zijn onmogelijk, omdat de onderkant van de trein om de baan heen grijpt. De baan, vergelijkbaar met een betonnen fietspad, kan zowel gelijkvloers als op metershoge palen komen. Duitsland lijkt zo'n vijf tot tien jaar voor te liggen op Japan, het enige andere land dat zich seri eus bezighoudt met de mag- neetzweeftechniek. Het is dan mede ook de Duitse technische voorsprong, die de regering in Bonn bewoog het licht op groen te zetten. De Transrapid kan een prima exportprodukt zijn, als de Duitsers kunnen aanto nen dat de zweefbaan ook in het dagelijkse gebruik voldoet aan alle verwachtingen. Met het traject tussen Hamburg en Berlijn vangt de regering dan ook meerdere vliegen in een klap. Behalve als demonstratie- object voor buitenlandse be- langstellenden, is de Transrapid uitermate geschikt om een groot gedeelte op te vangen van de nog steeds groeiende reizi- gersstroom tussen de twee grootste Duitse steden. De rege ring ziet de trein ook als sym bool voor de verdere hereniging van Oost- en West-Duitsland, aangezien het traject groten deels over het grondgebied van de ex-DDR voert. De zweefbaan overbrugt in vijf tig minuten driehonderd kilo meter. De Transrapid kan ech ter nog veel sneller. In juni van dit jaar vestigde het testmodel een nieuw wereldrecord met 450 kilometer per uur, Critici benadrukken de enorme kosten en de geluidsoverlast van de 'lawaaibom'. Met de gro te deelname van de industrie wordt het belangrijkste tegenar gument van de sociaaldemocra tische oppositie en milieubewe ging gedeeltelijk weerlegd. De Bondsrepubliek moet weliswaar enkele miljarden ophoesten voor het traject, maar daar blijft het dan ook bii. Particuliere on dernemingen oetalen de voer tuigen en zijn verantwoordelijk voor de bedrijfsvoering. De ontwerpers Thyssen-Hen - schel, AEG en Siemens en de re gering verwerpen de kritiek dat de Transrapid veel lawaai maakt. Volgens hen is de fluis terende pijl' door de zweeftech niek geluidsarmer dan de Duit se of Franse hogesnelheidstrei nen. De regering gaat het financie ringsconcept nog eens naplui zen en zich bezighouden met de planningsmogelijkheden. Volgend voorjaar valt het defini tieve besluit. De aanleg kan in 1996 beginnen. In 2004 moet de Transrapid het nieuwe tijdperk van voortbeweging binnen zwe- Vijf gewonden bij betoging tegen Rabin JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Bij charges van de politie tij dens een demonstratie in het centrum van Jeruzalem, raakten gisteravond vijf mensen ge wond. De politie ging over tot het uitvoeren van charges nadat betogers agenten met stenen en andere voorwerpen hadden be kogeld. De demonstratie was gericht tegen Palestijns zelfbe stuur en het beleid van de rege- ring-Rabin. Een nieuwe ronde in het zelf bestuur-overleg tussen Israël en de PLO eindigde gisteren in Cairo zonder vooruitgang. De kans dat er voor de streefdatum van 13 december een overeen komst kan worden getekend, is nu vrijwel verkeken. Dat wil zeggen dat het leger in de Gaza- strook en Jericho niet op tijd met zijn terugtrekking zal be ginnen. Premier Rabin zei giste ren dat de ondertekening van een akkoord eventueel een paar weken kan wachten. Clinton wil registratie wapeneigenaren WASHINGTON AP-Rtr De Verenigde Staten zullen wel licht een vergunningenstelsel moeten invoeren om het vuur wapengeweld de baas te wor den. President Clinton reageer de met die gedachte op de schietpartij in een forenzentrein in New York. De 35-iarige Ja- maïcaan die het bloedbad aan richtte, werd volgens de politie gedreven door rassenhaat. Zijn vier slachtoffers wa'ren blanken en Aziaten. De president zei dat de situa tie inmiddels zo ernstig is dat zijn regering een plan bekijkt om eigenaren van vuurwapens landelijk te registreren. Daar naast zou er 'vuurwapenamnes tie' moeten komen, zodat men sen hun vuurwapens ongestraft bij de politie kunnen inleveren. Clintons voorstellen gaan ver der dan de Brady-wet die hij onlangs tekende en die een wachttijd van vijf dagen voor de aanschaf van een handvuurwa pen instelt. De president lijkt vastbeslo ten de strijd aan te binden met de belangenverenigingen van vuurwapeneigenaren. Die vor men een machtige lobby in Washington. Larry Pratt van Gun Owners of America vindt dat registratie van eigenaren van vuurwapens in strijd is met de Grondwet. Noordzeelanden roepen Britten op het matje KOPENHAGEN ANP De Noordzeelanden hebben Groot-Brittannië opgeroepen de nucleaire opwerkingsfabriek in het Britse Thorpe niet op te starten. De internationale op roep werd gedaan tijdens de tussenconferentie van Noord- zeeministers in de Deense hoofdstad Kopenhagen. De Britten willen de nucleaire opwerkingsfabriek bij Sellafield uitbreiden met een fabriek in Thorpe. Naar verwachting krij gen de Britten de vergunningen op korte termijn rond en zal de nieuwe fabriek voor de kerst gaan draaien. Volgens de milieu-organisa ties, gesteund door de Noord- zeekuststaten, zullen hierdoor nog meer radio-actieve stoffen via de Ierse Zee in de Noordzee terechtkomen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5