Onderwiis niet verder korten p— Stoffen die I heel wat doen opwaaien. Binnenland VOOR SPEELTUINEN WAARIN GEHANDICAPTE EN NIET- Gokkasten verboden voor jongeren onder 18 jaar Wöltgens negeert kritiek met grof geschut Herdenking Suriname-slachtoffers erkend Verslaafde in politiebureau mist aandacht VOOR DE RECHTEN OVERAL OP DE WERELD* pONDERDAG 9 DECEMBER 1993 Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdrenst Minister Ritzen vreest dat Nederland anders concurrentieslag verliest Pensioenpremie ~m a -|i a ambtenaren den haag anp KINDERPOSTZEGELS KOOP KERSTKAARTEN EN KINDERPOSTZEGELS BIJ ONZE VRIJWILLIGERS OP T POSTKANTOOR. Schippers winnen geding over lading Rotterdam De binnenschippers hebben gisteren een kort ge- ding over de ontbinding van een ladingcontract gewonnen. Het Belgische chemiebedrijf Tessenderlo moet 400.000 ton zout die I het jaarlijks koopt van AKZO en per schip laat vervoeren, via de I schippersbeurs blijven aanbieden. Tessenderlo wilde met de la- j ding de vrije markt op, maar dat mag niet van de rechtbank in Rotterdam. Rechter: Hondje terug naar baasje lelystad Een vrouw uit Lelystad moet haar hondje Remy af staan aan haar ex-man. Dat heeft de rechter gisteren besloten. De \touw had zich sinds de scheiding over het dier ontfermd en eiste een officiële toewijzing. De vrouw had een verklaring van een huisarts dat ze niet zonder Remy kan leven. Volgens de rechter is een kort geding niet het juiste middel om een om gangsregeling voor een huisdier af te dwingen. Hij wees de hond toch toe aan het baasje, omdat het bazinnetje ook al de poes had meegenomen. Crematorium uit Ijzertijd gevonden berkel-enschot» Bij archeologisch bodemonderzoek in Berkel- Enschot zijn op de plaats waar de komende jaren een nieuw bouwwijk moet verrijzen 27 grafheuvels blootgelegd. De graven dateren uit de vroege Ijzertijd (tussen 700 en 300 voor Christus). In de grafheuvels zijn resten gevonden van zestien gedeeltelijk verkoolde lichamen van mannen, vrouwen en kinderen. De lij ken zijn niet compleet tot as vergaan, omdat men in de Ijzertijd niet in staat was een oven op de vereiste temperatuur van 1.200 graden te krijgen, maar bleef steken bij 600 tot 800 graden. Bosschenaar bekent brandstichting den bosch Een 38-jarige inwoner van Den Bosch heeft bekend dat hij op 5 november brand heeft gesticht in de remise van het busbedrijf BBA in Den Bosch. Bij de brand werd de remise bijna helemaal in de as gelegd en gingen 43 bussen verloren. De scha de was vijftien miljoen gulden. Reisadvies: Ga niet naar Algerije den haag Nederlanders die naar Algerije willen reizen, wordt aangeraden van hun plannen af te zien. Landgenoten die al in Algerije zijn, wordt geadviseerd hun verblijf daar te beëindigen. Dat heeft het Overlegplatform Reisadviezen gisteren besloten. Het is daar gevaarlijk omdat fundamentalisten een terreurcam- i pagne tegen buitenlanders zijn begonnen die al aan zes mensen het leven heeft gekost. Onderzoek vierdaagse werkweek GAK utrecht» De Dienstenbond FNV gaat onderzoeken hoe groot de steun is onder werknemers van het GAK en de bedrijfsverenigin gen voor een vierdaagse werkweek. Er wordt een referendum onder alle 29.000 werknemers gehouden. De FNV hoopt zo ge dwongen ontslag te voorkomen. Enquête: Ministelsel niet haalbaar den haag Als het aan de kiezers ligt. komt er voorlopig geen mi nistelsel voor de sociale zekerheid. In zo'n stelsel geeft de over heid alleen nog een basis-uitkering en moeten mensen zich ver der zelf bijverzkeren tegen werkloosheid of arbeidsongeschikt heid. Uit onderzoek van het Sociaal-Cultureel Planbureau blijkt dat 46 procent van de Nederlanders tegen een ministelsel is, 34 procent vóór en 20 procent geen mening heeft. De uitgaven voor onderwijs in Nederland mogen niet te ruglopen. Als dat wel gebeurt, loopt Nederland het risico de concurrentieslag te verliezen met landen die wèl meer investeren en daardoor economisch opbloeien, zoals Zuid-Korea en andere Aziatische landen. Dat zegt onder wijsminister Ritzen in reactie op een onderzoek van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ont wikkeling (OESO) naar het onderwijsniveau in de 24 aan gesloten lidstaten. den haag gpd Jongeren onder achttien jaar mogen niet meer op gokkasten spelen. Met dit wettelijke ver bod hoopt het kabinet de sterke toename van het aantal jeugdi ge gokverslaafden dat steelt, een halt toe te roepen. Om infiltratie van de georganiseerde misdaad in speelhallen te voorkomen, moet de exploitant een verkla ring van goed gedrag kunnen overleggen. Dat schrijft minister An- driessen (economische zaken), mede namens de staatssecreta rissen Simons (volksgezond heid) en Kosto (justitie), in een brief die gisteren naar de Twee de Kamer is verstuurd. De be windslieden maken zich zorgen over de toename van het aantal gokverslaafden en de stijging van de criminaliteit die daar mee gepaard gaat. Tal van maatregelen moeten de overlast terugdringen. Naast verhoging van de mini mumleeftijd voor het bespelen van gokkasten van zestien naar achttien jaar, wordt op de auto maten een sticker met waar schuwende teksten geplakt. Ge meenten moeten er scherper op toezien dat de gokkasten alleen in horecabedrijven en speelhal len staan opgesteld. Qaarvoor is een vergunning vereist. Ook wordt strenger gecontroleerd of het aantal automaten waarvoor een vergunning is verstrekt, niet wordt overschreden. den haag» anp Uit de OESO-rapportage blijkt dat Nederland de afgelopen ja ren relatief minder geld aan on derwijs is gaan besteden dan andere aangesloten landen. Vijf jaar geleden gaf Nederland nog 6,6 procent van het bruto natio naal produkt (BNP) aan onder- leiden anp De zorg voor bijzondere arres tanten zoals verslaafden, vreemdelingen en minderjari gen is op een groot deel (77 pro cent) van de Nederlandse poli tiebureaus niet voldoende. Dat blijkt uit een onderzoek van de vakgroepen Sociale- en organi satiepsychologie en Klinische en gezondheidspsychologie van de Rijksuniversiteit Leiden. Het onderzoek is uitgevoerd in op dracht van de ministers Hirsch Ballin van justitie en Dales van binnenlandse zaken. Zij kregen wijs uit. Nu is dat 5,8 procent ofwel 33 miljard gulden. Alleen Canada, Finland en Denemar ken gaven vijfjaar geleden meer uit dan Nederland. Nu zijn daar Frankrijk, de Verenigde Staten, Zweden en Ierland bijgekomen. Ritzen wijst erop dat het beeld is vertekend, omdat Ne derland alles in het werk heeft het vandaag aangeboden. De verzorging (op 95 procent van de politiebureaus) en de huisvesting (87 procent) kregen wel een ruime voldoende. Vol gens E. Blaauw, een van de on derzoekers, zijn dat stabiele fac toren. „Een goed gebouwde cel blijft goed en als schema's voor het uitreiken van eten worden aangehouden, kan er weinig misgaan." Van dat automatisme is vol gens hem geen sprake als de ar restant speciale aandacht ver eist. Zo krijgen bijvoorbeeld verslaafden wel methadon om gesteld om het overheidstekort terug te dringen. Daar waren bezuinigingen'voor nodig, ook op onderwijs. Andere landen hebben dat veel minder gedaan, en krijgen straks in de vorm van hoge rentelasten de rekening gepresenteerd. Maar vertekend of niet, de grens is volgens Ritzen wel be reikt. „Dat percentage mag niet verder zakken. Investeren in kennis is de sleutel naar volledi ge werkgelegenheid", aldus de minister. Hij merkt wel op dat de OESO zich nauwelijks heeft bezigge houden met de vraag wat de in vesteringen opleveren. Juist Ne derland slaagt er volgens de mi nister in om zeer doelmatig met het onderwijsgeld om te gaan, afkickverschijnselen tegen te gaan, maar krijgen ze het op een dusdanig tijdstip dat ze de hele nacht geen oog dicht kun nen doen. Vreemdelingen zouden ook meer speciale aandacht moeten krijgen, vindt Blaauw. „Zij ho ren immers eigenlijk in een huis van bewaring of het Grenshos pitium thuis. Daar kunnen ze hun familie bellen en contact met mede-gevangenen hebben. Dat kan op de politiebureaus zelden of nooit." Dat de aandacht voor speciale arrestanten vaak ontbreekt, vooral door goede leerkrachten in basis- en voortgezet onder wijs en een effectieve organisa tie van het hoger onderwijs. Het nieuwe OESO-rapport gaat uit van cijfers van 1991. In het vorige werden gegevens uit 1988 gebruikt. Als wordt geke ken naar andere dingen dan geld, dan is in de tussentijd wei nig veranderd. De deelname aan het onderwijs in Nederland is hoger dan gemiddeld, met uitzondering van het universi tair onderwijs. Het opleidings niveau van vrouwen ligt lager dan gemiddeld, maar Neder land is met een inhaaloperatie bezig. Het OESO-onderzoek be vestigt dat de leesvaardigheid van Nederlandse kinderen te wensen overlaat. komt volgens Blaauw doordat agenten de verzorging er vaak bij moeten doen. „Zij vinden de verzorging niet hun taak een agent hoort immers op straat of zij krijgen er maar weinig tijd voor", aldus de onderzoeker. In hun aanbevelingen pleiten de onderzoekers dan ook voor de aanstelling van aparte arres tantenverzorgers. Die zouden een speciale opleiding moeten krijgen, waarin zij leren met conflicten om te gaan en ziekte symptomen te herkennen. Voor het basis- en voortgezet onderwijs trekt Nederland rela tief weinig geld uit, aldus het rapport. Ritzen wijst erop dat het kabinet een miljard extra heeft uitgetrokken om de posi tie van leraren te verbeteren. Overigens reageerde de FNV- onderwijsvakbond ABOP giste ren negatief op Ritzens plan om het vierde jaar van lerarenoplei dingen een praktijkjaar te laten zijn. ABOP-voorzitter Vogelaar is bang dat die plannen in de praktijk zullen leiden tot een „nieuwe, goedkope onderlaag" in het onderwijs. Ritzen wil de studenten tijdens dat praktijk jaar een salaris geven dat lager ligt dan dat van een pas afgestu deerde leraar. den haag gpd Brandenburg slagerijen in Drie- bruggen IZuid-Holland) wordt waarschijnlijk de nieuwe rund vleesleverancier voor de Olvarit- kindermaaltijden van Nutricia. Brandenburg gaat vlees met been uitbenen en verwerken van Domburg Vlees in Bodegra ven. Waar het varkensvlees van daan moet komen, is niet be kend. Brandenburg en Domburg Via een hogere pensioenpremie gaan ambtenaren volgend jaar meebetalen aan het uitstel van de wel die de verzelfstandiging van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) per 1 ja nuari 1996 mogelijk moet ma ken. De maatregel levert 170 miljoen op. Het rijk draagt ruim 300 miljoen bij. Dat zijn de ambtenarenbonden en het mi nisterie van binnenlandse za ken gisteren overeengekomen. Het akkoord heeft tot gevolg dat lagere en middelbare amb tenaren er 0.6 tot 0,7 procent op achteruit gaan; hoger personeel gaat er 0,1 a 0,2 procent op vooruit. De Tweede Kamer wil de Wet financiële voorzieningen priva tisering ABP niet meer vóór 1 januari 1994 behandelen, zodat deze op zijn vroegst 1 mei 1994 in werking kan treden. De wet moet ervoor zorgen dat de ja renlang uitgeholde financiële positie van het ABP weer goed wordt. In de jaren tachtig ont stond daardoor een technisch tekort van meer dan dertig mil jard gulden. Door de late be handeling door de Tweede Ka mer dreigde een extra gat van een kleine 500 miljoen gulden. Door de overeenkomst van gis teren wordt dat extra tekort nu weggewerkt. Raak wil verbod FNV-Magazine den haag gpd Frisdrankenconcern Raak wil via de rechter een publikatie- verbod van het blad FNV-Maga zine. In het blad staat dat Raak het schimmelwerende middel Pimaricine toevoegt aan cassis en dat is bij de wet verboden. Een partij van 150.000 flessen is vorige week uit de handel ge haald voor vernietiging. Volgens de Raak-advocaat bevat het ver haal veel onjuistheden. De Keuringsdienst van Waren constateerde vorige week dat er Pimaricine in de cassis zit. Raak hangt een boete van maximaal 25.000 gulden boven het hoofd. Het spul is niet schadelijk voor de volksgezondheid. „Maar de consument moet erop kunnen vertrouwen dat alleen goedge keurde middelen in cassis zit ten", aldus Justitie. Volgens Raak zit het anti schimmelmiddel al 15 jaar in cassis en was de Keuringsdienst op de hoogte. Een oud-mede werker van Raak zegt in FNV- Magazine, dat toevoeging van Pimaricine door Raak geheim werd gehouden. „We gebruik ten het in mijn tijd om het gis tingsproces tegen te gaan. Zat het er niet in, dan spoot de cas sis tegen het plafond." zouden de plaats innemen van de Hilgersberger Vlees- en Vee handel (HW) en de slachterij UVS, uit Gorinchem. De kinder voedingproducent verbrak vori ge maand het contract omdat het vlees was besmet met een schoonmaakmiddel. Daarop zijn een miljoen potjes Olvarit met varkens- en rundvlees uil de handel genomen. Halverwe ge volgende maand moeten alle 26 soorten Olvarit-maaltijden weer te koop zijn. Verrassende kadcfs?. IKEA is er vol van. 20, 21 en 23 december is IKEA geopend tot 21.00 uur. AMSTERDAM DELFT DUIVEN/ARNHEM E1NDHOVEN/EKKERSRUT SLIEDRECHT haarlem sjaak smakman „Ontbinden die zaak", riep PvdA-fractie- ieider Wöltgens gisteren dreigend. Als de Eerste Kamer het waagt om de komende weken opnieuw dwars te liggen bij bela den onderwerpen als het schrappen van de inflatiecorrectie of de aanscherping van de Vreemdelingenwet, dan moet het kabi net desnoods maar grof geschut gebruiken en de Senaat ontbinden. Tussen de Eerste en Tweede Kamer wringt het al sinds jaar en dag. Officieel is de po litieke afweging voorbehouden aan de Tweede Kamer en moet de Eerste Kamer zich beperken tot een technische toetsing: strookt deze wet met de Grondwet en is ze pok praktisch uitvoerbaar. In werkelijk heid lopen die twee toetsingen steeds door elkaar. Of je nu de Abortuswet, de Euthanasiewet of bijvoorbeeld de nieuwe Vreemdelingenwet neemt: stuk voor stuk straalt de moeizame regelgeving uit hoe fel het politieke gevecht is geweest. En de ellende is: hoe feller het gevecht, des te moeizamer de regelgeving en dus hoe meer reden de Eerste Kamer heeft om Kamer, in die toetsing ligt het bestaans recht van de Senaat en daarop mag ze ook niet worden veroordeeld. In de praktijk echter wordt de behandeling in de Eerste Kamer steeds politieker. Het kamerbesluit om ook volgend jaar de inflatiecorrectie te schrappen, zou een hamerstuk moeten zijn in de Senaat. Technisch is het immers probleemloos uit te voeren. De senatoren vinden het echter niet aangaan dat de ho gere inkomens op deze manier voor de derde keer in deze kabinetsperiode slui penderwijs meer belasting moeten beta len. Dat is geen technische maar een poli tieke toetsing. Als de Eerste Kamer het niet eens is met een wetsontwerp, dan kan zij dat verwer pen of een aanpassing eisen. Bij dat laatste moet de betrokken minister dan een zogeheten novelle opstellen (waarin de eisen van de Senaat worden verwoord) en vervolgens voorleggen aan de Tweede Kamer. Geeft die het groene licht, dan kan de minister met het aangepaste wetsvoor stel weer naar de Senaat. Houdt de minister voet bij stuk, dan kan hij de senatoren voor het blok zetten door bijvoorbeeld met aftreden van hemzelf of desnoods het hele kabinet te dreigen. Het kabinet kan ook nóg zwaarder geschut in stelling brengen: de Eerste Kamer ontbin den en opnieuw laten kiezen door Provin ciale Staten (die sinds 1848 uit hun mid den de senatoren aanwijzen). Dat is sinds de oprichting van de Senaat in 1815 slechts één keer gebeurd in 1903. Omdat er dan geen nieuwe (staten)verkiezingen worden gehouden, verandert niets in de politieke verhoudingen. Wèl hebben de politieke partijen dan de gelegenheid om dwarsliggers uit eigen gelederen te verwij deren. En dat is nu waar Wöltgens, maar ook Bol- kestein (WD) en Lankhorst (GroenLinks) zich gisteren onomwonden voor uitspra ken: gebruik desnoods dit paardemiddel maar eens om de heren en dames senato ren goed de stuipen op hettijf te jagen. Één punt blijft echter pijnlijk in de lucht hangen. Dat is de vraag of de Eerste Ka mer niet op zijn minst een beetje gelijk heeft met haar kritiek dat in de Tweede Kamer politieke afwegingen zo vaak en zo snel de doorslag geven, dat de Tweede Ka mer haar controlerende functie ten aan zien van het kabinet niet meer waar maakt. CDA-senator Kaland noemde de kamerleden vorig jaar zelfs smalend 'stemvee'. Met zijn harde uitspraken ne geerde Wöltgens gisteren ten onrechte de forse kritiek aan het eigen adres. Want zou niet juist die fundamentele kritiek uit de Senaat aan de orde moeten komen bij uit gerekend een discussie over politieke ver nieuwing? Amsterdam Enkele tientallen mensen hebben gisteravond in Amsterdam de vijftien mensen herdacht die op 8 decem ber 1982 in Suriname door het leger werden vermoord. 4 Ook anderen die in de strijd voor de democratie zijn geval len, werden herdacht. Er werd een krans gelegd bij de Mo- zes- en Aaronkerk, waar ook een bijeenkomst werd gehou den. Op de foto draagt een vrouw kruisen met de namen nieuwe consul-generaal, N. Stadwijk-Kappel, uitgenodigd van de geëxecuteerden de kerk binnen. Eerder op de avond voor een kop koffie. „Dat ervaren wij als erkenning", zei was een fakkeloptocht gehouden naar het Surinaamse con sulaat. Het was voor het eerst dat de deelnemers het (Suri naamse) grondgebied rond het consulaat mochten betre den om de doden te eren. Later\verden zij zelfs door de voorzitter Hoost van het Komitee Herdenking Slachtoffers Suriname. foto anp arthur bastiaanse Kritiek onderzoekers op begeleiding bijzondere arrestanten KINDERPOSTZEGELS KOOP KERSTKAARTEN EN KINDERPOSTZEGELS BU ONZE VRIJWILLIGERS OP T POSTKANTOOR. Nieuwe slager voor Nutricia KINDERPOSTZEGELS KOOP KERSTKAARTEN EN KINDERPOSTZEGELS BU ONZE VRIJWILLIGERS OP 7 POSTKANTOOR.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3