Tactiek van Cruijff werpt vruchten af John Blankenstein grijpt drie keer naar rode kaart Ontluisterend scoreverloop voor Anderlecht tegen Werder Bremen Graeme Obree zweert bij zee-niveau Angsthaas Inter ontsnapt Sport MP ONDERDAG 9 DECEMBER 1993 nderwater. 071 -356463 Scheidsrechter staakt zaalvoetbalduel woubrugge In de hoofdklasse van het zaalvoetbal is de wed strijd tussen De Zwarte Wolf en ROAC'79 voortijdig afgeblazen. In sporthal Oudendijk in Woubrugge besloot scheidsrechter De Koning de wedstrijd te staken omdat hij in gezicht zou zijn ge slagen door Zwarte Wolf-speler Peter Gijsman. De consternatie ontstond toen De Koning Gijsman voor twee minuten naar de kant stuurde. Gijsman protesteerde en kreeg vervolgens een vijf- minutenstraf. Ook hiermee was de speler het niet eens, waarop de leidsman Gijsman definitief wegstuurde. Hierna zou de be wuste klap gevallen zijn, waarna De Koning zijn biezen pakte. Golfer Paul Azinger zwaar ziek orlando Bij golfer Paul Azinger is kanker geconstateerd. De winnaar van het PGA-kampioenschap in 1993 kan zijn sport de komende zes tot zeven maanden niet beoefenen. In die periode wqrdt de Amerikaan behandeld. Zijn manager David Moorman bracht het nieuws gisteren naar buiten. Moorman zei, dat dok toren de kans op volledig herstel op negentig procent inschat- Britse supporters alsnog veroordeeld Istanbul» Hen Turkse rechtbank heeft zes Britten bij verstek ver oordeeld tot voorwaardelijke gevangenisstraffen van achttien maanden en twintig dagen voor openbare dronkenschap en be trokkenheid bij gewelddadigheden tijdens de wedstrijd Galata- saray - Manchester United. De zes werden eerder vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs en op 1 december naar Engeland te ruggestuurd. Trap tegen vrouwebil zwaar bestraft Rio de janeiro» De Braziliaanse international Nonato is 210 da gen geschorst, nadat bewezen was dat hij een vrouwelijke grens rechter een schop onder haar achterste had gegeven. De verde diger ging in november aan Maria Edilene de Siqueira tijdens de competitiewedstrijd van zijn club Cruzeiro tegen Corinthians over de schreef. Nonato begreep niet waarom de vrouw weiger de te vlaggen voor buitenspel bij een doelpunt. Titelverdediger te licht voor Masters Amsterdam Sander Groen wordt niet toegelaten tot de Nationa le Masters in Amsterdam, het tennistoernooi dat hij vorig jaar won. Zijn zeventiende plaats op de Mitsubishi ranglijst bleek on voldoende voor de acceptatiecommissie. Trekpleisters in het laatste toernooi van 1993 zijn de (officieuze) dubbel-wereldkam- pioenen Paul Haarhuis en Jacco Eltingh. Cor Lems terug op oude nest Dordrecht» Cor Lems maakt zaterdagavond zijn rentree bij Dordrecht'90. De Dordtse eerste divisieclub en de Rotterdamse middenvelder kwamen gisteravond een anderhalfjarig contract overeen. De 32-jarige Lems was uitgekeken op zijn huidige club ADO Den Haag, waar hij vorig seizoen tot de rebellerende 'Ben de van Zes' behoorde. Onlangs nog sprongen de onderhandelin gen af met NAC en met een Belgische club. Beguiristain helpt Barcelona snel langs Monaco Barcelona nadert de laatste vier van de Champions Lea gue. De club van Cruijff versloeg gisteren in Nou Camp Monaco met 2-0. Die stand stond na 26 minuten op het bord. barcelona anp Monaco was ook alleen in het eerste half uur de mindere. Daarna kreeg Barcelona het vrij moeilijk. In de tweede helft wa ren in de eerste dertig minuten de beste mogelijkheden voor de Fransen. Daarna herstelden de Catalanen de orde. In de slotfa se miste Koeman nog een straf schop. Grote man bij de Spaanse club was Beguiristain. Hij maakte beide doelpunten. Eén op aangeven van de prachtig spelende Deen Laudrup, de an der na een actie van Bakero. Een kwartier voor tijd kreeg de trefzekere aanvaller een pu- bliekswissel. Beguiristain dook afwisselend met de kleine aanvoerder Ba kero op in de spits. De tactiek van Cruijff was erop gericht eni ge statische mandekkers van Monaco zonder directe tegen stander te laten dolen. Dat lukte in de openingsfase aardig. „We hebben vooral in de eerste helft een goede wedstrijd gespeeld", toonde de beoogde coach van het Nederlands elftal bij het WK in de Verenigde Staten zich te vreden over de flitsende eerste periode. Slachtoffer van de andere aanpak van Barcelona was Ro- mario, normaal de diepste man in de tactiek van Cruijff. De Bra ziliaan moest toekijken. Koe man, Laudrup en Stoitsjkov wa ren de buitenlanders. Stoitsjkov, overigens matig op dreef, begon op de linkerflank, Goicoechea op de rechter. De traditionele vleugelaanvallers van Cruijff wisselden na de hervatting van positie. Beguiristain startte zijn 'one- man-show' in de 16de minuut. Na een pass van Laudrup schoof hij de bal beheerst langs Ettori, de twijfelaar in het Fran se doel. Op het randje van bui tenspel tikte hij na 26 minuten nummer twee binnen. Bakero ondernam een solo, Beguiris tain plukte de bal van zijn voet en ging doodleuk verder. Daarna kwam Monaco, in het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen de ver vanger van het geschorste Olympique Marseille, beter in de wedstrijd. De Fransen, na de overtuigende winst op Spartak Moskou naar Spanje gekomen als lijstaanvoerder in poule A, kregen via Ikpeba en invaller Simba kansen het verschil te verkleinen. Het afmaken be hoorde gisteren echter niet tot de sterkste punten van Monaco. In de slotfase had Barcelona het duel weer in handen. De beste kans was voor Koeman. De Nederlandse international mocht het in de laatste minuut proberen van de strafschopstip, nadat Goicoechea was neerge legd. De specialist schoot echter op de vuisten van Ettori. Cruijff maalde niet om de misser van zijn landgenoot. „We zijn groepsleider, dat was ons doel." De overwinning kwam voor Barcelona op een goed tijdstip, voelde ook Cruijff. In de competitie vlot het de laatste weken een stuk minder. „Deze zege is goed voor de rust. Tot maart zijn we nu vrij van de Champions League. Voorlopig kunnen we alle aandacht op de competitie richten." Doelman Jean-Luc Ettori van Monaco (midden) probeert zich staande te houden in een kluwen van medespe lers en tegenstanders. foto epa moskou anp/sid/rtr John Blankenstein heeft in Moskou drie rode kaarten getrokken. De Hillegomse scheidsrechter deed het gisteren tijdens het Champions League duel tussen Spartak en Galatasaray (0-0). Hij gaf er twee aan de Russen, één aan de Turken. Verdediger Mamedov van Spartak verdween al na 27 minuten in de catacomben. Aanvoerder Onopko werd na een tweede gele kaart na tien minuten in de tweede helft naar de kleedkamer gestuurd. Het wegsturen van de laatste kwam Blankenstein op een lading kritiek van coach Tarkhanov te staan. De Rus verweet de scheids rechter dat hij het spel niet aanvoelde. De mid denvelder kreeg de tweede waarschuwing omdat Lij na het fluitsignaal de bal in de tribunes had geschoten. „Ik had het fluitsignaal niet gehoord", was het verweer van de Rus. Spartak speelde twintig minuten met negen te gen elf. Totdat een kwartier voor tijd Stumpf, de Duitse verdediger in Turkse dienst, na een tweede gele kaart van het veld werd gezonden. Blanken stein had zijn handen vol. Beide partijen schuw den het geweld niet. De thuisclub domineerde voor de rust, maar verzuimde de kansen te be nutten. Spartak wilde ten koste van alles winnen, want het had de eerste wedstrijd van Groep A in Monte Carlo van AS Monaco verloren: (4-1). Ieder geoorloofd en ongeoorloofd middel werd aange grepen om te winnen. Met als enig resultaat twee geschorste spelers. Want het gelijkspel tegen de Turkse landskampioen heeft de vooruitzichten voor de Russen op de halve finales flink geredu ceerd. Galatasaray, dat in de tweede ronde van de EC voor landskampioenen Manchester United elimi neerde, boekte zijn tweede puntendeling. Tegen Barcelona werd het tijdens de eerste wedstrijd in Istanbul ook 0-0. Na het vertrek van Stumpf keer de de rust in het veld ierug. Giften voor Zeelenberg teruggestort DEN HAAG ANP De pogingen van Limburgse motorsportfans om coureur Wilco Zeelenberg financieel te ondersteunen, hebben vertraging opgelopen. De Postbank stortte deze week als gevolg van een communi catie-stoornis een" aantal do naties terug naar de gevers. Volgens de familie Litjens, de initiatiefnemers van de actie 'Zet Zeel in het Zadel', ontstond een misverstand over de tenaamstelling van de geopende girorekening. „Mijn man opende die reke ning vorige week woensdag ten name van Zeel. Omdat dat niet correspondeerde met onze eigen naam, wer den de stortingen ongeldig verklaard", aldus mevrouw Litjens. „Had u maar niet zo overhaast moeten doen, werd er vanuit Leeuwarden gezegd." Op telefonisch advies van de Postbank werd het giro nummer op persoonlijke titel gezet. „Als we het namens een stichting hadden gedaan, was er van een maand wachttijd sprake geweest. Die tijd hebben we niet." Ge probeerd wordt nu alsnog de juiste tenaamstelling te ver krijgen. „Hopelijk storten al die fans dan nog een tweede keer. We houden moed." Op 15 december wordt be slist of 250cc-coureur Zee lenberg voldoende geld heeft om zijn fabrieks-Honda in Japan te leasen. Tegen een bedrag van circa 800.000 gul den per seizoen. Zijn mana ger, Jan Huberts van het DC Sports racingteam uit Roelo- farendsveen, praat deze week nog met een potentiële sponsor. Het vereiste budget bedraagt ongeveer 2,2 mil joen. bremen» anp Werder Bremen heeft het 'on mogelijke' tegen Anderlecht ge daan. Een achterstand van 0-3 bij rust werd volledig wegge werkt en omgezet in een over winning: 5-3. Met vlijmscherpe counters heeft Anderlecht zich slechts 45 minuten een kandidaat voor de halve finale van de Champions League betoond. Drie kansen, drie doelpunten. Een topploeg geeft zo'n voorsprong nooit meer uit handen, zeker niet met de ervaring van Anderlecht. Met de winst in Bremen zou An derlecht naast AC Milan aan de kop van groep A komen. Voor Werder dreigde de definitieve uitschakeling. De Duitsers had den de eerste wedstrijd al van Porto verloren. Anderlecht werd gisteravond in Noord-Duitsland voor 30.000 verbijsterde toeschouwers voor rust een handje geholpen door de Duitse doelman Oliver Reck, normaal toonbeeld van be trouwbaarheid. In de 16de mi nuut sloeg hij een hoge bal voor de voeten van Albert, die gretig scoorde. Twee minuten later was het 0-2 door Boffin, na een volkomen mislukt schot van Haagdoorn. In de 33ste minuut viel de normaal gesproken voortijdige beslissing door een houdbaar afstandsschot van - opnieuw - Boffin: 0-3. Trainer Otto Rehagel pro beerde in de rust orde te schep pen. Dat lukte. Werder kreeg weer moraal door de tegentref fer van Rufer in de 66ste minuut en de spanning kwam terug toen Bratseth 2-3 maakte. „Nor maal verlies je na een achter stand van drie treffers", aldus Rehagel. „Na de 2-3 geloofden mijn spelers weer in een goed resultaat." Op dat moment was er nog een dik kwartier te spelen. Bos man maakte de slotfase niet mee. De Amsterdammer, die de gele kaart kreeg, werd gewisseld voor N'ilis. Deze ingreep van coach Boskamp kwam te laat. Zijn ploeg werd platgewalst door de Duitse tank in een krankzinnig kwartier. „Werder speelde toen met vier mensen. Ze gooiden de bal voortdurend hoog voor het doel. Met die lan ge Duitsers in het strafschopge bied krijg je het dan moeilijk", verklaarde Boskamp de omme keer inde wedstrijd. De laatste tien minuten wa ren een regelrecht drama voor de coach en zijn spelers. Het werd gelijk door Hobsch in de 81ste minuut. Negen minuten waren voor Werder voldoende voor de eerste overwinning: 4-3 door Bode en 5-3 door Rufer. Boskamp zat in die periode versteend op de bank. „Het was verschrikkelijk." Een schuldige wilde de Nederlander niet aan wijzen. ook al was doelman De Wilde in de tweede helft de zwakste factor in de laatste linie van de Belgen. „Ik zoek geen schuldigen. Dat heeft geen zin. De Wilde speelde een goede eerste helft en was ongelukkig in de tweede. Maar winnen of verliezen doe je met het hele team." Twintig supporters van An derlecht zijn vóór het duel tus sen Werder Bremen en An derlecht in de Champions Lea gue opgepakt door de Duitse politie. De fans werden gisteren aangehouden wegens vernielin gen en het toebrengen van li chamelijk letsel. Een Belg zat gisteravond nog in hechtenis omdat hij tijdens de rellen een passant had verwond. Twee minuten voor tijd maakte Dennis Bergkamp voor Inter aan alle onzekerheid een einde door Norwich- doelman Cunn te verschalken. foto epa Bergkamp doet laatste gooi naar Gouden Bal Kort op plaats van Marbus deventer» anp Eredivisionist Go Ahead Eagles heeft Roy Kort gisteren toege voegd aan de selectie. De 21-ja rige verdediger van RBC speelt tot aan de rest van het seizoen op huurbasis bij de club uit De venter. Hij had bij zijn Brabant se werkgever geen basisplaats. Kort is aangetrokken als ver vanger van Noordwijker Cees Marbus. De centrale verdediger brak eind vorige maand in de uitwedstrijd tegen Ajax (4-0) zijn kuitbeen. Op Kort heeft GA Eagles een optie tot koop geno- Dennis Bergkamp heeft Inter verder geholpen op het pad naar internationaal eerherstel. In de afgelopen zes seizoenen overwinterde de tweevoudige wereldkampioen maar één keer in Europa. Gisteren zette de ex- Ajacied de eerste stappen naar een nieuw tijdperk. Inter scha kelde het stugge Norwich City uit via twee 1-0 zeges. In beide wedstrijden zorgde Bergkamp- voor het enige doelpunt. Hij treedt steeds meer in de voet sporen van Karl-Heinz Rumme- nigge en maakt zelfs kans om over een paar weken tot Euro pees Voetballer van het Jaar te worden gekozen. Gisteravond sloot de stembus voor de juryleden. In Parijs moest nog twee-derde van de stemmen binnen komen, zodat alle speculaties over de uitslag en een overwinning van Rober to Baggio onzin waren. Berg kamp is een grote kanshebber voor Gouden Bal. „Het is een eer als ik Van Basten mag op volgen. Maar ik zou het niet erg vinden, wanneer Baggio wordt gekozen", merkte de blonde spits nuchter op. In het voor de helft gevulde San Siro speelde Inter aanvan kelijk als een angsthaas. Nor wich City, dat liever countert, kreeg een veldoverwicht in de schoenen geschoven en wist daar weinig raad mee. De En gelsen probeerden met een hoog tempo de Italianen in ver legenheid te brengen. De Nige- riaan Ekoku was een permanent gevaar voor de 'nerazzurri', maar veel kansen leverden zijn daden niet op. Het jonge talent Sutton liet halverwege de eerste helft een goede mogelijkheid ongebruikt. Tien minuten later profiteerde Ekoku van een aar zeling van Zenga, maar zijn lob dwarrelde langs de verkeerde kant van de paal. Inter kwam tot aan de rust niet aan aanval len toe. De topploeg leek ver lamd door de gedachte dat Nor wich met een snelle counter kon toeslaan. Het publiek trac- teerde de thuisploeg op een fluitconcert, terwijl de meege reisde Britse fans de tifosi tij dens de wedstrijd overstemden. Na de pauze durfde Inter meer initiatief te nemen. De En gelse ploeg, die Vitesse en Bayern had afgetroefd, had wei nig kracht meer over na de in spanningen van de eerste helft. In het laatste kwartier moest zij nog meer risico's nemen, waar door Inter er lustig op los kon counteren. De Tsjechische arbi ter Krondl weigerde een straf schop'te geven, toen Bergkamp door Gunn ten val werd ge bracht. Twee minuten voor het einde brak Bergkamp nog een keer door. Hij negeerde de vrij staande Sosa en schoot zelf raak. Bergkamp is nu met zeven treffers in zes wedstrijden de topscorer van Inter in de UEFA- Cup. Trainer Bagnoli was in zijn nopjes met de Nederlander: „Als coach moet je dergelijke spelers vertrouwen geven. Zelfs als zij niet in vorm zijn. kunnen zij in hun eentje een topduel beslissen". AYR AFP/ANP De Schotse wielrenner Graeme Obree, wereldkampioen achter volging en voormalig wereld- uurecordhouder, vindt dat de wereldwielreriunie UCI record pogingen op hoogte moet ver bieden. Binnenkort proberen Francesco Moser en op langere termijn Miguel Indurain de 52,270 kilometer van de Engels man Chris Boardman op 2000 meter hoogte uit de recordboe ken te rijden. Obree onder neemt zelf volgende zomer weer een poging op een laag- landbaan. Hij noemt de Italiaan en Spanjaard onsportief. „De UCI kan de oneerlijkheid zo oplossen", stelt de contro versiële coureur, „door alleen nog records op zeeniveau te er kennen. Zeeniveau maakt de re cords toegankelijk en geloof waardig. Het wereldrecord ver dient bescherming, anders ver liest het zijn waarde." Obree bracht dit jaar het hoogterecord van Moser (51150 km) op zeeniveau in Hamar naar 51,596 km. Een week later reed Boardman in Bordeaux, eveneens op zeeniveau, bijna 700 meter meer: 52,270. Indien Moser of Indurain de prestatie van Boardthan in Mexico scherper stellen, ziet Obree zich genoodzaakt even eens de hoogte op te zoeken. „Hoogte heeft nu eenmaal een groot voordeel." Veldrit Richard Groenendaal heeft op Spaanse bodem een internatio nale veldrit gewonnen. De na tionale amateurkampioen bleef gisteren op een heuvelachtige parcours in Telleriarte (Basken land) Paul Herijgers voor. De Belg is de succesvolste veldrij der van dit seizoen. De voor sprong van Groenendaal be droeg op een tel na één minuut. De Nederlander ondervond in Spanje voornamelijk tegenstand van Herijgers, die dit seizoen al twee wereldbekerwedstrijden en twee races voor de Super Prestige won. De Belgische kampioen moest halverwege de wedstrijd de sterke Groenen daal laten gaan. Achter Herijgers werd diens landgenoot Danny de Bie derde, vervolgens kwamen de Neder landers Wim de Vos en Edward Kuyper als vierde en vijfde over de streep. Ook Frank van Bakel was in Spanje aanwezig. Tijdens de verkenning van het traject kwam de prof echter ongelukkig ten val en brak een sleutelbeen. Bondscoach Martin van Dijk heeft voor de wereldbekerwed strijd veldrijden aanstaande zondag in Igorre (Spa) vijf ren ners geselecteerd. Het zijn: Van der Poel, De Vos, Richard Groe nendaal, Kuijper en Kools. Re serves zijn: Brentjens, Gerritsen en Frank Groenendaal. Meerssen De Limburgse gemeente Meers sen vormt in 1994 opnieuw het decor voor de nationale titel strijd wielrennen. De wegwed strijden worden in het weekein de van 25 en 26 juni afgewerkt. Op zaterdag rijden de' vrouwen (87,7 km) en de amateurs (203.4 Graeme Obree vindt Francesco Moser en Miguel Indurain, die het we relduurrecord op hooglandbanen willen aanvallen, maar onsportief. eo to archief km), de profs (230,1 km) volgen alleen voor 1994. Start en finish een dag later. Het contract, dat v inden plaats op de l.ange Raar- gistéren werd afgesloten, geldt herg.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23