Koudekerk dicht Televisieploeg volgt leider nieuwe partij Verrassing voor voetballers Rijnwoudenaren kunnen hand op de knip houden Waterleiding op het droge Rijn- en Veenstreek Rijnwoude in het donker Oudste inwoner Rijnwoude overleden hazerswoude» Aan de rand van de Papenvaart tussen Hazerswoude-Rijndijk en het Spookverlaat wachten grote stukken waterleiding op het moment dat ze worden ingegraven. De transportleiding moet het nieu we waterwingebied van de Watermaatschappij Zuid-Holland Oost (WZHO) ten oosten van Rotterdam verbinden met de leiding langs de nieuwe rijksweg 11 De WZHO koopt nu nog water van het energiebedrijf EWR. Zonder dat gekochte water zouden de kra nen in Alphen, Hazerswoude en Zoeterwoude zo goed als droog staan. Omdat de Nederlandse water maatschappijen binnenkort wettelijk verplicht worden om in hun eigen behoefte te voorzien, moest de WZHO actie ondernemen. Die actie bestaat uit een transportleiding met een lengte van tachtig kilometer die niet minder dan 100 miljoen gulden kost. In verband met de aanleg van de leiding is het Spookverlaat van maandag 13 tot en met vrijdag 17 december afgesloten voor doorgaand verkeer. Alleen voor fietsers wordt een noodbrug aangelegd. foto hielco kuipers 1 "~)NDERDAG 9 DECEMBER 1993 Iromfietser gewond bij botsing Ialphen aan den rijn Een 16-jarige Alphense bromfietser is gister- Smiddag gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising Prins ^jBernhardlaan/Havenstraat. De bromfietser, die op het Fietspad jvan de Prins Benrnhardlaan reed, kreeg volgens de politie geen «voorrang van een personenauto, die werd bestuurd door een 31 - jijarige Alphenaar. Het slachtoffer is met letsel aan been en enkel ^overgebracht naar het Rijnoordziekenhuis. Inbraken in restaurants alphen aan den run Bij twee restaurants in Alphen is geld uit de Hkassa gestolen. De eerste inbraak was in de nacht van dinsdag woensdag in een Chinees restaurant aan de Herenhof. Hier de voordeur opengebroken en een kettingslot doorgeknipt. Vannacht was het restaurant van de midgetgolfbaan aan de Bur- H gemeester Bruinsslotsingel het doelwit. De daders vernielden een ruit. Behalve geld uit de kassa, werd ook de inhoud van een gokkast meegenomen. Het is bij de politie niet bekend hoeveel geld er is gestolen. Alphense autokraker ingerekend I alphen aan den run Een 37-jarige Alphenaar heeft dinsdagavond een proces-verbaal gekregen omdat hij uit een op de Stuy- vesantlaan geparkeerde personenauto geluidsapparatuur had j gestolen. De inbraak werd gezien door een getuige die de au- i tokraker gelastte de buit weer terug te leggen. Daaraan voldeed '-'j de Alphenaar, maar de eigenares van de auto deed toch aangifte. Na overleg met de officier van justitie werd de man alsnog inge- j rekend en vervolgens weer weggestuurd met een 'prent'. Gunstige voorstellen in bezuinigingsnota Rijnwoude De voetbalverenigingen in Rijn woude gaan toch een minder hoge huur betalen. Deze mee valler staat vermeld in de nieu we bezuinigingsnota van het college van B en W. Niet zo lang geleden leek het er nog op dat de verenigingen voor hun vel den huurprijzen tot meer dan een ton per jaar moesten gaan betalen, voor sommige clubs betekende dat een vertienvou diging, van de huur. Felle en massSe protesten van de clubs brachten het gemeentebestuur niet op andere gedachten. Nu echter stellen B en W voor de verenigingen te laten kiezen. Ze kunnen de velden volledig in eigen beheer krijgen. Ze betalen dan geen huur, maar moeten zelf zorgen voor het - nogal kostbare - onderhoud van de velden. De gemeente is wel be reid een deel van de onder houdskosten te vergoeden. Die vergoeding neemt de komende Clubs kunnen velden zelf gaan onderhouden jaren af. Over vijf jaar zou de ge meentelijke bijdrage met zo'n 30,000 gulden worden vermin derd. De andere mogelijkheid is dat de clubs gewoon blijven hu ren. In dat geval gaat de huur de komende vijf jaar ongeveer 30.000 gulden omhoog. A. Lucas, voorzitter van voet balvereniging Bernardus, vindt het bedrag dat de clubs uitein delijk op tafel moeten leggen voor hun velden nog wel be hoorlijk hoog, 'maar het gaat zeker de goede kant op'. ,,We zijn ook zeker niet tegen privati sering. Ik heb zo het idee dat je dat als vereniging altijd goedko per kunt doen dan de gemeen te. Al is het ook niet zo dat we al het onderhoud zelf kunnen doen. Een groot deel van het werk moet per se door vakmen sen worden gedaan. En bij het werk dat je eventueel zelf aan zou kunnen pakken, blijft het moeilijk om mensen te vinden die dat in hun vrije tijd willen doen." J Lijsttrekker Initiatiefgroep Democratisch Alphen in EO-programma &en W Rijnwoude steken geen cent meer in openluchtbad Door de financiële problemen van Rijnwoude breken er donkere tijden aan voor de gemeente. Letterlijk. Om te beginnen schrappen burge meester en wethouders de gewenste verlichting langs de Gemeneweg. De drukke verbindings weg tusseh Hazerswoude-Dorp en Hazerswou de-Rijndijk blijft daardoor in het donker gehuld. Opbrengst: bijna drie ton. Maar de crisis brengt ook duisternis op plaat sen waar het nu nog licht is. De gemeente wil jaarlijks 60.000 gulden op de elektriciteitsreke ning van de straatverlichting besparen. Om dat te bereiken, worden de straatlantaarns om 23.00 uur gedoofd op plaatsen waar de openbare ver lichting uit het oogpunt van sociale veiligheid niet noodzakelijk is. B en W stellen voor te on derzoeken welke lantaarnpalen daarvoor in aanmerking komen. Wethouders maken minder uren De inwoners van Rijnwoude merken slechts in beperkte ma te in hun portemonnee dat het gemeentebestuur fors moet be zuinigen. De huizenbelasting gaat met vijf procent omhoog, twee procent meer dan was voorzien. Rijnwoude kampt voor vol gend jaar met een tekórt op de begroting van 2,9 miljoen gul den. Burgemeester en wethou ders presenteerden gisteren de bezuinigingsvoorstellen waar mee de begroting sluitend moet worden gemaakt. Sluiting van de twee gemeentelijke zwemba den is het meest ingrijpende be zuinigingsvoorstel van het col lege van B en W. Meer dan de helft van het tekort willen B en W dekken via boekhoudkundige ingrepen en de verkoop van ge meentelijke panden. De rest van het bedrag komt -op tafel door op een groot aantal zaken te bezuinigen, en door investe ringen uit te stellen of te schrappen. De extra verhoging van de huizenbelasting levert niet meer dan 50.000 gulden op. In Benthuizen worden ver schillende voorgenomen inves teringen geschrapt. De herin richting van het gebied rond molen De Haas gaat niet door, evenals het doortreken van de Heerewegh, de uitbreiding van het vrachtwagenparkeerterrein, de aanleg van een ophaalbrug tussen de Dorpsstraat en De Dijk en het gebruik van geluids arm asfalt op de Omleidings- weg. Daarnaast is het voorne men om in Hazerswoude de Gemeneweg van straatverlich ting te voorzien in de bezuini gingen gesneuveld. Op het onderhoud van wegen denken B en W 200.000 gulden kunnen bezuinigen. Door stevig te onderhandelen zouden de aannemers hetzelfde werk voor minder geld moeten doen. Het onderhoud van het openbaar groen moet volgend jaar 100.000 gulden goedkoper. Op de welzijnssubsidies schrappen B en W een bedrag van 70.000 gulden. Die bezuiniging was ei genlijk al gerealiseerd doordat de gemeente strenger is gewor den bij de toewijzing van subsi die. Tenslotte bezuinigen burge meester en wethouders ook op zichzelf. Rijnwoude telt op dit moment drie wethouders die al lemaal een aanstelling voor 80 procent hebben. Per 1 januari zouden dat drie voltijds aanstel lingen worden. In plaats daar van stellen B en W voor de 2,4 formatieplaatsen die de wet houders nu bezetten terug te brengen naar 2.0. Het budget voor de uitbrei ding van het gemeentehuis blijft ondanks alle bezuinigingen ge handhaafd op 11 miljoen gul den. B en W hopen deze klus uiteindelijk voor 10 miljoen te klaren, maar willen zich daar nu nog niet op vast leggen. onderdeel van het programma. Wanneer ze een gedetineerde filmen die na een lange gevan genisstraf wordt vrijgelaten, kan het ook zijn dat die man ont dekt dat zijn vrouw een ander heeft en dat de kinderen zijn ontspoord. Dat hoort erbij." De 40-jarige lijsttrekker is trots dat juist hij is uitgekozen voor de televisieserie. ,,De pro grammamakers hebben kunnen kiezen uit een enorm aantal plaatselijke politieke partijen en toch komen ze bij mij terecht. Ergens moet de IDA dan toch een bepaalde indruk hebben gemaakt, als we worden uitge kozen uit zoveel partijtjes", zegt hij. De uitzending van het pro gramma heeft geen enkele in vloed op de uitslag van de ver kiezingen, omdat Boogerd pas op de buis te zien is als de uit slag allang bekend is. „We heb ben er geen belang bij. Uit gangspunt om eraan mee te doen was, dat het een hele eer is. En dat het fijn is dat we nu al zoveel belangstelling krijgen, ook al bestaan we pas sinds fe bruari", aldus jje lijsttrekker. Volgens woordvoerder J. Pro- see van de Evangelische Om roep is. Boogerd gekozen om zijn 'bezielende persoonlijk heid'. „Hij is een boeiende man om op televisie neer te zetten. Vooral omdat het een man zon der politieke ervaring is, een ge wone burger die zich druk maakt over wat er in Alphen ge beurt." De uitzending van 'Morgen gebeurt het' over Boogerd, wordt in het najaar van 1994 uitgezonden. Op 101-jarige leeftijd is dinsdag in Huize Driehof in Hazerswou de-Dorp Johanna Huisman overleden. De op 20 december 1891 in Hazerswoude geboren schoenmakersdochter was de oudste inwoner van Rijnwoude. De nooit getrouwde mevrouw Huisman was actief in het vrij willigerswerk en ruim 50 jaar 'juf van de zondagsschool van de hervormde kerk in haar dorp. Zij heeft 17 jaar in Huize Driehof gewoond. Daar vierde zij twee jaar geleden onder gro te belangstelling haar 'eeuw feest'. Mevrouw Huisman wordt zaterdag in Hazerswoude be graven. De oudste inwoner van Rijn woude is nu mevrouw H. van Donselaar-Versteeg. Zij vierde 7 augustus van dit jaar haar hon derdste verjaardag en woont in Koudekerk. ie Ms hij, knoeiend met behan- verkiezingspamfletten e4>phangt, als hij thuis zit, achter achter zijn bureau en wanneer vergaderingen bijwoont, Iveral in Alphen. De lijsttrekker Van de Initiatiefgroep Democra- rjisch Alphen (IDAj Jaap ^jloogerd ziet de komende maanden bij elke stap die hij zet 3 ~bp het verkiezingspad, televisie- „ramera's op zich gericht. Het eltO-programma 'Morgen ge beurt het' volgt de Alphenaar tijdens de verkiezingscampagne —foor de gemeenteraadsverkie zingen van 2 maart volgend jaar. Het programma laat zien hoe poogerd toewerkt naar de 'mijl paal in zijn leven': zijn eerste gemeenteraadsverkiezingen, waarmee hij de IDA in de raad _jvan Alphen hoopt te krijgen. „Ze filmen me thuis, in mijn -h Werkkamer. Nee, niet met mijn t^gezin. Dat wil ik strikt geschei- arden houden. Ze blijven een hele 'd dag als we op verkiezingscam- 0:pagne zijn. En op 2 maart. Want als we op de knopjes van het stemapparaat drukken, gebeurt et het. Er wordt helemaaj niets in r- scène gezet, de cameramensen komen opdraven wanneer dat nodig is", vertelt Boogerd. m i- De serie toont in tien afleve- df ringen mensen die een belang- rijk keerpunt in hun leven be- reiken. Vooral de periode die a- daaraan vooraf gaat, wordt in in beeld gebracht. „Ze filmen bij voorbeeld een gedetineerde die vrijkomt, een musicus die zijn eet Prins Willem-AJexan- in Koudekerk blijft komende zomer zo a,jed als zeker dicht. Om begroting voor 1994 uitend te krijgen stellen irgemeester en wethou- trs van Rijnwoude voor het openluchtzwem- ptd te privatiseren. Maar ^>ch de stichting Vrienden het PWA-bad noch de n|fem- en poloclub Koude- c(|rk zien het zitten om de van het bad op iach te nemen. Sluiting van bad lijkt daardoor on- Jrmijdelijk. aan den run ruud sep hl cfc Vrienden en de zwemclub utn de enige serieuze gegadig voor het overnemen van njt PWA-bad. Wethouder G. Dogendoorn-Oskam zei giste- bij de presentatie van de 4pnnen te hopen dat deze in- het zwembad willen ifternemen. De gemeente is hehter niet bereid om ook maar :n cent bij te dragen aan de _jsten van het bad. op dit mo- ent 100.000 gulden per jaar. In Hazerswoude-Dorp wordt nds afgelopen jaar zwembad e Hazelaar volledig door vrij- illigers draaiende gehouden, ier namen de burgers het ini- atief nadat de gemeente het ad had gesloten. Slechts na («el aarzeling ging het gemeen- jEbestuur toen met de vrijwilli in zee. Nu komen B en W 5*|lf met het voorstel het bad De hekken van het Prins Willem Alexanderbad in Koudekerk blijven binnenkort wellicht definitief dicht. archieffoto wim dijkman aan particulieren over te dra gen. Voorzitter G. Smit van 'de Vrienden' is heel resoluut. „Dat doen we beslist niet. We heb ben al meteen bij de oprichting van de stichting gezegd dat we ons niet bezig houden met de exploitatie. We zijn wel bereid om zaken te repareren als er er gens iets kapot gaat. We moeten wel, want de gemeente is niet meer bereid om geld in het bad te steken. Maar om het bad te exploiteren hebben we het geld niet en de mensen niet." Voorzitter J. Nieuwenburg van de zwem- en poloclub rea geert ongeveer hetzelfde. „We hebben onze handen al vol aan de zwemclub. We zien geen kans om daar het zwembad nog eens bij te doen." Nieuwenburg beseft dat dat waarschijnlijk be tekent dat het PWA-bad straks niet meer open gaat. Voor de zwemclub is de slui ting van het PWA-bad een ramp. Maar daarmee zijn de Koudekerkse zwemmers er nog niet. Op 1 november volgend jaar loopt de ontheffing af op grond waarvan het overdekte zwembad De Dolfijn in Hazers woude-Rijndijk nog open mag blijven. Het bad voldoet niet aan de wettelijke eisen voor hy giëne en veiligheid en mag slechts open blijven bij de gratie van de ontheffing. Aangezien de gemeente niet van plan is om De Dolfijn aan te passen aan de eisen, zal dit zwembad binnen elf maanden de deuren moeten sluiten. En dan is de ramp compleet. „Als dat gebeurt moet de zwem en poloclub Koudekerk zichzelf opfieffen", stelt Nieuwenburg vast. „Zonder thuisbad heeft het geen zin om een zwemclub in stand te houden. Als het zover komt, zullen we onze leden moeten adviseren zich aan te sluiten bij één van onze zuster verenigingen." De voorzitter van de zwem club geeft de moed echter nog niet op. Maandag over een week moet de gemeenteraad een besluit nemen over de be zuinigingen. Er is dus nog an derhalve week om de raadsle den op andere gedachten te brengen. „We blijven hopen dat de gemeenteraad zo wijs zal zijn om niet te besluiten tot sluiting van ons zwembad." De lijsttrekker van de Initiatiefgroep Democratisch Alphen, Jaap Boogerd, ziet de komende maanden bij iede re stap die hij zet op het verkiezingspad, televisiecamera's op zich gericht. foto hielco kuipers eerste concert geeft en een echtpaar dat gaat emigreren", somt Boogerd op. Wanneer de IDA weet door te dringen in de gemeenteraad, wordt ook de triomf van Boogerd gefilmd. „Het kan na tuurlijk ook een teleurstelling worden, maar ook dat is een

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19