Bisschoppen ondersteunen assemblee van Wereldraad 'Alarmkreet' over kerkelijk fusieproces Kerk Samenleving 'Vredespark' in Turkije ter ere van Sint Nicolaas RK-kerkleiders niet overtuigd van strafbaarstelling euthanasie DONDERDAG 9 DECEMBER 1993 UIT DE KERKBLADEN Stemmingmakerij (1) De hartekreet in Het Kerk blad van de hervormde pre dikant IJ. Roodsant uit Wou- brugge dat 'we de hervormde kerk kwijt zijn, echt kwijt zijn' heeft nogal wat beroe ring gewekt. De dominee kwam tot deze conclusie naar aanleiding van het aan nemen van de ontwerp- kerkorde voor de toekomsti ge Verenigde Protestantse Kerk in Nederland. Vorige week bood Roodsant al zijn excuses aan omdat hij met deze smartelijke uitroep ge meenteleden die er anders over dachten, mogelijk had gekwetst. En deze week krijgt hij ze, in hetzelfde kerkblad, nog eens van onderuit de zak van collega-predikant N.J.M. Hoogendijk uit Alphen. „Dat men emotioneel kan reage ren op bepaalde ontwikkelin gen wil ik nog voor lief ne men, al mag van schrijvers ook verwacht worden, dat ze hun emoties aan de rede toetsen voordat ze die op schrift stellen", schrijft Hoogendijk. „Dat is in Wou- brugge kennelijk niet ge beurd. Onjuist is echter de berichtgeving als gesteld wordt dat we 'de Nederland se Hervormde Kerk kwijt zijn'. Ik aarzel niet dit een overantwoorde stemming makerij te noemen, die tege lijk al diegenen, die zich - hoe moeizaam ook - wel in het SoW-proces begeven hebben, en daarin ook hun kerkzijn beleven als opdracht van de Heer der Kerk, dis kwalificeert." Stemmingmakerij (2) Roodsant stelde in zijn om streden bijdrage aan Het Kerkblad dat de 'democrati sche wet' bij dit synodewerk 'ons in dit diepe verdriet heeft gestort'. „En dat dan nog wel nota bene in Alphen aan den Rijn, in het prachti ge park Avifauna...", zo ver volgde hij met een verwijzing naar de plaats waar de ge wraakte synodevergadering werd gehouden. Ook dat is bij Hoogendijk verkeerd ge vallen: „Toemaar, denk ik dan. Van dik hout zaagt men planken. Alsof Avifauna z'n pracht niet ontleend aan het feit dat daar juist zo veel 'vo gels van diverse pluimage' zijn. Maar veel meer nog moet ik zeggen: Alsof de sy node die daar bijeen was ook niet begonnen is, zoals elke dienst en elke ambtelijke ver gadering, met de bede om de bijstand en de leiding van de Heilige Geest. Heeft die bede soms alleen maar in bepaal de kringen van de kerk gel dingskracht? Ik stel daarmee beslist niet, dat de aanroe ping van de Geest ons tijdens vergaderingen en gesprekken voor uitglijden zal bewaren. Daarvoor is ons hart vaak veel te eigenwillig. Maar men kan door kritiek te leveren op de manier zoals dat nu ge beurd is, de Geest niet alleen maar voor zichzelf of de ei gen gekoesterde groep reser veren. Dan wordt bij voor baat elk geestelijk en kerke lijk gesprek onmogelijk ge maakt." Stemmingmakerij (3) Het bericht van Roodsant be vat verder volgens Hoogen dijk ook nog onwaarheden. „Er is namelijk (nog) geen democratisch besluit geno men, waardoor wij de Ne derlandse Hervormde Kerk zouden zijn kwijt geraakt. Er is epn concept-kerkorde voor de Samen op Weg-kerk aanvaard in eerste lezing. Dat betekent, dat deze con cept-kerkorde nu ter consi deratie (overweging en amendering) naar de kerke raden en de classicale verga deringen gaat." En ook daar na is er nog een lange weg te gaan, wil hij maar gezegd hebben, De rooms-katholieke bisschoppen in Nederland steunen de uitnodiging van een zevental Nederlandse kerken aan de Wereldraad van Kerken om in 1998 de achtste assem blee in Amsterdam te houden. Amersfoort»anpAmersfoort hebben vergaderd, willen ook meewerken aan de De Wereldraad werd in 1948 in voorbereiding van de assemblee Amsterdam opgericht en her- vanuit 'hun verbondenheid met denkt over vijf jaar zijn vijftigja- en inzet voor de oecumenisché rig bestaan. De bisschoppen, samenwerking'. Zij hopen dat die'de afgelopen twee dagen in de assemblee puls voor het gesprek over het geloof in Nederland betekent. Het RK Kerkgenootschap in Nederland is lid van de Raad van Kerken. Omdat de RK Kerk geen deel uitmaakt van de We reldraad van Kerken, kan de Ne derlandse kerk de Wereldraad niet uitnodigen, maar sléchts de uitnodiging van de Nederlandse lidkerken steunen. Het Centraal Comité (uitge breid bestuur) van de Wereld raad beslist eind volgende maand over de stad waar de as semblee wordt gehouden. Am sterdam moet het dan opne men tegen de Zimbabwaanse hoofdstad Harare en wellicht een stad in Latijns-Amerika. Aan de assemblee nemen onge- veer 3000 vertegenwoordigers van de 320 lidkerken van de Wereldraad deel. BEROEPINGSWERK Nauta te Leiden. GEREF. KERKEN Beroepen: te Brouwershaven: A Krui- zinga, IJ. pred.te Johannesburg (Z.Afr.); te Lutten: C. Beiboer, kandi daat te Kampen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Almelo: J.R. Geersing te Lisse i.c.m. Voorschoten; te Neerlan- dia (Can.Ref.Church): L.S.K. Hoog- endoorn te Waddinxveen; te Hoog- vliet-Spijkenisse: M. de Vries, l.l. zen dingspredikant te Mamelodi (Z.Af.). Tentoonstelling over duivels utrecht anp van de burgemeester. De cere- de monie is door de regering ge- godsdiensten te symboliseren boycot omdat ze niet wilde werden de kerkleiders geza- deelnemen aan een bijeen- menlijk naar het strand geleid komst waarin een heilige zo voor een korte vredestoespraak centraal stond. Christenen, joden en moslims hebben in de Zuidturkse stad Demne, het vroegere Myra, een 'vredespark' geopend. Een aan tal religieuze leiders plantte bij Myra uit de vierde die gelegenheid een den op het Om de dialoog strand van de stad. Het park is opgedragen aan Sint Nicolaas, ter gelegenheid van de verjaar dag van deze bisschop van Het Catharijnecon- vent in Utrecht is van 27 maart tot 26 juni 1994 de tentoonstel ling Duivels Demonen te be zichtigen. De expositie laat zien hoe mensen zich in de loop der eeuwen een beeld hebben ge vormd van de duivel. Tijdens de tentoonstelling vertoont het Utrechtse filmhuis 't Hoogt een filmcyclus waarin de duivel centraal staat. De rooms-katholieke bisschoppen van Nederland zijn er niet van overtuigd dat de strafbaarstelling van actieve levensbe ëindiging (euthanasie) effectief zal zijn. Dat schrijven zij in een perscommuni qué naar aanleiding van de parlementai re goedkeuring van wijzigingen in de Wet op de Lijkbezorging. Zij vragen regering en parlement dan ook dringend toe te zien op een ade quaat en effectief vervolgingsbeleid, dat niet alleen op wilsonbekwamen betrek king zou moeten hebben. De rechterlijke i de laatste jaren doen de bisschoppen vrezen dat 'in een substan tieel aantal gevallen' actieve levensbe ëindiging en hulp bij zelfdoding straffe loos zullen plaatsvinden. Zij benadruk ken dat het plegen van deze daden 'ethisch ontoelaatbaar' is. De bisschoppen vinden het een goede zaak dat euthanasie strafbaar is geble ven, evenals hulp bij zelfdoding. Dit draagt volgens hen bij aan 'het behoud van het besef dat elk leven beschouwd dient te worden als een geschenk van God en dat dientengevolge over mense lijk leven niet vrijelijk kan worden be schikt'. Voor de Gereformeerde Bondspredïkanten is de maat nu vol De stemming binnen de Gere formeerde Bond is er niet vrolij ker op geworden. De Bonders hopen nog op een wonder, dat wel. Blijft dat wonder uit, dan is de zaak bekeken. Er is nu een laatste waarschuwing gelan ceerd. Wordt die genegeerd, dan zal de afscheiding een feit zijn, ook al is het officiële 'neen' nog niet uitgesproken. „Als er wordt gefuseerd naar een nieu we kerk toe, kunnen wij om ons geweten niet mee. Wij opteren voor achterblijven in de oude kerk, onze Hervormde Kerk." Heel diplomatiek formuleert ds. R. van Kooten zijn woorden als hij het heeft over de inhoud van de open brief die hij en achttien andere predikanten onlangs hebben gestuurd naar de hervonnde synode. Het zijn voor het merendeel dominees van de Gereformeerde Bond, die zich in hun schrijven duide lijk uitspreken tegen de fusie van de hervormde, gerefor meerde en evangelisch-lutherse kerk, beter bekend als het Sa men op Weg-proces. Nu hebben de Bonders zich in het verleden wel eens vaker kritisch uitgelaten over de fusie van hervormden, gereformeer den en lutheranen, die zich sa men presenteren als de Vere nigde Protestantse Kerk in Ne derland, maar die fase is voor bij. Het is nu menens. Hoewel Van Kooten het woord afschei ding niet in de mond neemt - 'de brief is een laatste directe waarschuwing, een alarmkreet' - is de kogel toch al wel door de kerk. De kerkelijke fusie is na melijk onomkeerbaar en de ontwerp-kerkorde voor de VP- KN is er ook al. De Gereformeerde Bond, ook wel de rechtervleugel binnen de Hervormde Kerk genoemd, is met enkele honderdduizenden niet onaanzienlijk in dit kerkge nootschap vertegenwoordigd. „Wij hebben een geweldige achterban," merkt Van Kooten op. Volgens hem zijn het niet alleen Bonders die bezwaren maken tegen de fusie, ook con- Dominee R. van Kooten: „Laat de r fessionelen en midden-ortho doxen staan niet te juichen. Heel frappant vindt Van Koot en, ook hervormd synodelid, dat de gereformeerde kerken unaniem de nieuwe kerkorde hebben aangenomen. Zo ook de lutherse kerk. „Bij de her vormden hebben 21 van de 75 tegen gestemd. We zaten toen ineens voor het naakte feit dat er alleen nog maar sprake is van een fusie." Van Kooten, predikant van de Ichtus kerk in Soest, doelt in dit verband op de laatste zitting van de triosynode (hervormd, gereformeerd en luthers), waar volgens hem het plan van een federatief verband met de nieu we kerk definitief van tafel werd kerkorde gelden voor die gemeenten die fuseren willen." geveegd. Met een federatief draagvlak kunnen de Bonders best leven, want zo'n kerkelijk 'model' betekent dat de her vormde signatuur niet verloren gaat. Voor de Gereformeerde Bond is de maat nu vol. Er kan nog wel wat aan de nieuwe kerkorde geschaafd worden, maar voor Van Kooten is het toch een defi nitief stuk, dat het reilen en zei len van de Verenigde Protes tantse Kerk bepaalt. „Wat me steeds heeft benauwd was de roep op de synode dat er nu een moderne kerk kan worden ge maakt, helemaal op de toe komstgericht." Dat nu wijst de Gereformeer de Bond pertinent af. Zij zal niet opnieuw water bij de wijn doen, of zoals Van Kooten zegt: „Laat de nieuwe kerkorde gelden voor die gemeenten die fuseren wil len. Maar rol niet over diegenen heen die niet willen meegaan in de fusie. Laat die onder de her vormde kerkorde leven en een federatieve relatie hebben met de nieuwe kerk. Ook de ge meenteleden zelf wijzen de fu sie af. Dit kan niet, zeggen ze." Van Kooten en de andere bondspastors gaan in de ko mende tijd proberen de ge meenten wakker te schudden. De nieuwe kerkorde wordt pas weer in 1995 op de synode be handeld. Maar de Bonders wachten dat jaar niet gelaten af. Integendeel, de verontruste pre dikanten hebben een oproep gedaan aan de hervormden om in actie te komen tegen het fu sieproces. Er zullen speciale bij eenkomsten worden belegd en ook vanaf de kansel zullen de zorgerlijke zieleherders precies zeggen hoe ze over de fusiezaak denken. „Er moet nog wat huiswerk worden gedaan, maar het fusie proces gaat gestaag door. Daar om wachten wij niet op de vol gende synode waar de kerkorde in tweede lezing aan de orde komt. Wij gaan de mensen nu waarschuwen: kom in verzet, want er wordt nu over u be slist", aldus Van Kooten. HET WEER HANS VAN ES Meer winterse perikelen In een week waarin de herfst met succes de kou van november naar de uithoeken van Europa verdreef, wordt de suprematie van de Atlan tische weermachine nog eens be vestigd door een volwaardige na jaarsstorm. Gistermiddag ver scheen ten westen van Schotland een snel dieper wordende depres sie met een kerndruk, die tijdelijk tot beneden 960 millibar terugliep Reeds in de ochtend begon het bij ons te regenen bij een scherp da lende barometer. Het kwik bleef een tijdlang steken bij 3 tot 5 gra den, maar rond 16.00 uur veran derde de situatie vrij abrupt. De matige zuidenwind klapte om naar zuidwest en bereikte aan zee weldra stormkracht. Met grote snelheid spoelde een tijdje subtro pische lucht over het hele land uit, waarbij het kwik binnen een ui 9 a 11 graden steeg. De regen tensiveerde en in de vroege mor genuren bulderde aan de kust en ge tijd een zware storm uit zuid west tot west (10 Beaufort). Daai bij daalde de luchtdruk in het no den van het land tot onder 975 In de loop van vandaag keert de rust tijdelijk weer, voordat een vol gende depressie er de vaart in zet. Vrijdag wordt weer een donkere dag met de gebruikelijke ingredi ënten: regen en harde wind, maar de onstuimigheid van de laatste 24 r uur wordt niet meer gehaald. Zaterdag passeert een rug van ho- gedruk met opklaringen. Het koelt geleidelijk af en als een nieuw frontaal systeem op zondag langs zij komt, kan de neerslag wel eens als natte sneeuw gaan vallen. Hier- j mee wordt al een beetje de trend gezet voor begin volgende week met meer winterse perikelen. Geen Siberische kou, maar een noorde lijke, maritiem-arctische lucht stroom vanuit het Groenlandse 1 kou-re tot Onderweg naar West-Europa strijkt de poollucht over warm oceaanwa ter, waarbij zich talloze sneeuw-en hagelbuien vormen,'die in de stro ming meedrijven. In de nacht kan het licht gaan vriezen; overdag blijft het enkele graden boven nul. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Engeland, Schotland, 3n langs de kust enige tijd Maxima 13 graden. Portugal en Madeira: Portugal: Perioden met zon, in het noor den van tijd tot tijd ook wolkenvelden en misschien wat regen. Middagtempera- tuur langs de westkust ongeveer 15 gra den, in de Algarve circa 19 graden. Ma deira: Enkele wolkenvelden, ook nu en dan zon. Vrijwel droog. Middagtempera- tuur ongeveer 19 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: In het zuiden droog en vrij zon nig. In het noorden wolkenvelden en vooral in de kustgebieden kans op re gen. Middagtemperatuur langs de Cos ta's van 18 graden aan de Costa Brava tot circa 20 aan de Costa Blanca en Costa del Sol. Canarische Eilanden: Vrij veel wolkenvelden en met name van daag kans op regen. Maxima aan de zuidstranden ongeveer 21 graden. Marokko en Tunesië: Perioden met meeste plaatsen droog. Middagtempera tuur aan zee van 19 graden bij Tanger tot 23 bij Agadir. Tunesië: Droog en overwegend zonnig. Middagtemperatuur uiteenlopend van 21 graden rond Tunis tot circa 25 graden nabij Sousse. Zuid-Frankrijk: WEERRAPPORTEN VRIJDAG 10 DECEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 08.36 Zon onder 16.24 Maan op 04.53 Maan onder 14.17 Waterstanden Katwijk Hoog water 23.49 12.19 Laag water 08.01 20.05 Weerrapporten 08 december 19 uur: vooral in de westelijke departementen op beide dagen kans op regen. In de noord-Franse Alpen vandaag later op de dag kans op sneeuw. Aan de Cöte d'Azur schijnt de zon af en toe en het blijft er op de meeste plaatsen droog. Maxima uiteenlopend van 13 graden in de Dor- dogne tot circa 17 graden langs de Mallorca en Ibiza: Droog en perioden met zon. Middagtem peratuur ongeveer 19 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: In het midden en zuiden geregeld vandaag lokaal bui. noorden ook wolkenvelden en in de Itali aanse Alpen plaatselijk sneeuw. Midag- temperatuur in het noorden tussen de 6 en 11 graden, in het midden en zuiden meest tussen de 17 en 20 graden. Cor sica, Sardinië: Op Corsica eerst nog veel geld zon. Middagtemperatuur rond 17 Turkije en Cyprus: Afwisselend wolkenvelden en zon. Voor al boven de Middellandse Zee enkele buien. Middagtemperatuur uiteenlo pend van 16 graden rond de Dardanel- len tot ongeveer 20 op Cyprus. Duitsland: Wisselvallig weer met vrij veel wolken en van tijd tot tijd regen of buien. In de ho ger gelegen gebieden valt nu en dan sneeuw. In het noordelijk kustgebied vandaag een westerstorm, elders zijn forse windstoten. Middagtempera tuur vandaag eerst rond 9 graden, daar na geleidelijk w Zwitserland: In het algemeen v westen enige tijd i, in de dalen overgaand in regen. Aan de zuidkant van het Alpenmassief waarschijnlijk droog. Temperatuur op 2000 i Alpenmassief tijde lijk dalend tot iets o w20 13 3 16

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16