'We zien elkaar wel bij de Raad van State' Walenkamp neemt flink gas terug 'Er staat hier een dijk van een kermis Wethouder is afwachtende houding ondernemers beu iii///lllvanLeest Kerstmarkt in Hortus Botanicus DONDERDAG 9 DECEMBER 1993 chef gert visser. 071-356430, plv.-chef hans koenekoop, 071-356429 leiden wim koevoetConflict oveibinnenstadsplannen verscherpt Nog niet eerder lagen de plan nen voor de autoluwe en -vrije binnenstad zo zwaar onder vuur als gisteravond in Pancras- West, waar onder aanvoering van wijkvertegenwoordiger J. van Meijgaarden vooral veel binnenstadwinkeliers verant woordelijk wethouder J. Walen kamp (CDA/verkeer, economie en vervoer) een hoogst onaan gename avond bezorgden. Het ging er zo hevig aan toe dat na afloop D66-fractievoor- zitter P. Langenberg, die er al ja ren bij Walenkamp op aan dringt de autoluwe binnenstad in een hoger tempo gestalte te geven, zich hardop afvroeg of het wel wijs is om nog verdere besluiten te nemen vóór de ge- j meenteraadsverkiezingen. Vol gens Langenberg moet Walen kamp op heel korte termijn nog een extra op de bewoners en winkeliers afgestemde informa tiecampagne regelen. Lukt dat niet, dan wil hij proberen de be sluitvorming tot na de verkie zingen uit te stellen. Als er al een 'maatschappelijk draagvlak' is voor de plannen, zoals Walenkamp ook na de bij eenkomst bleef volhouden, dan waren daarvan in het afgeladen restaurant Koetshuis de Burcht geen vertegenwoordigers aan wezig. Duidelijk werd ook dat Walenkamps gesprekspartners van het KNOV, de Kamer van Koophandel en winkeliersorga nisaties zoals de Samenwerken de Ondernemers Leiden (SOL) de afgelopen jaren niet het standpunt van de betrokken middenstanders hebben ver kondigd. De belangenorganisa ties zijn voor de plannen mits aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan, maar de Leidse ondernemers zijn vierkant te gen. De oorzaak van dat ver schil werd heel duidelijk: slechts 30 procent van de winkeliers is aangesloten bij een belangenor ganisatie. Grootste tegenstander van Walenkamp is sinds gistëravond onmiskenbaar J. van Meijgaar den, een voormalig PvdA-raads- lid. Hij heeft het voor elkaar ge kregen dat bewoners en mid denstanders nu gezamenlijk op trekken tegen de plannen. ,,Ik ben een milieuman in hart en nieren. Ik fiets veel, ben lid van de fietsersbond en toch ben ik mordicus tegen deze plannen", begon hij zijn veelvuldig door luid applaus onderbroken ver haal. „Waarom? Omdat ze niet deugen. Ze zijn juist slecht voor het milieu, de stadseconomie en de bereikbaarheid. Boven dien wordt de vrijheid van de bewoners van Pancras-West be knot." Allemansgeest Pancras-West ligt geheel in het deel dat autovrij wordt. De be zoekers van dit stadsdeel moe ten aan de rand van de binnen stad parkeren en de bewoners in de autoluwe zone daartus sen. Volgens Van Meijgaarden kan het Koetshuis wel opdoe ken als gasten voor bruiloften en partijen moeten lopen van parkeerplaats naar feestzaal. „Leidenaars gaan hun feest vie ren in Allemansgeest in Voor schoten." Winkelbedrijven die omvang rijke goederen verkopen, wordt de nek omgedraaid als de con sument zijn aankopen niet meer in zijn auto kan inladen en ook de gemeentelijke kunst uitleen aan de Hooglandse Kerkgracht is ten dode opge Krot Van krot tot histo risch pandje; een van de twee beeldbepa lende bollenschuren die Warmond telt, is onlangs 1n de oude luister hersteld. schreven als klanten met schil derijen onder hun oksel naar hun auto in het autoluwe ge bied moeten lopen, voorspelde hij. Vrijwilligers van de hervorm de gemeente zullen het bijltje erbij neerleggen als zij met hun auto alleen maar terecht kun nen in de garage aan de Ir. Driessenstraat, die de gemeente onlangs heeft aangekocht. Die garage gaat al om half tien dicht. Dat is ook bezwaarlijk voor mensen die 's avonds op bezoek gaan bij bewoners van 15 Dicht Het Prins Willem- Alexanderbad in Koudekerk aan den Rijn blijft de komende zomer zo goed als zeker dicht. het autovrije gebied. „Na de koffie moet je het bezoek weer naar huis sturen." Volgens wethouder Walen kamp kan er aan veel bezwaren van Van Meijgaarden en tal van andere woordvoerders tege moet worden gekomen. Hij stel de voor om op heel korte ter mijn met de bewoners en win keliers verder te praten over de wijze waarop de plannen kun nen worden uitgevoerd. Op dat moment openbaarde het con flict zich in volle hevigheid. „De wethouder heeft weer niet ge luisterd", stelde Van Meijgaar den vast. „We hoeven helemaal geen gesprekken over de uit voering, we willen dat u uw plannen stopzet. We zien elkaar dus niet weer bij een nieuwe vergadering maar bij de Raad van State." COMPACT DISCS Leiden, Haarlemmerstraal 119, tel. 071-127565 Nerveuze overvaller leiden Een gewapende overvaller heeft gisteravond de 19-jarige medewerkster van een koffieshop aan de Lange Scheistraat met een pistool bedreigd. De man was kennelijk nerveus en ging er ten slotte zonder buit vandoor, nadat hij was opgeschrikt door een rinkelende telefoon. De overvaller kwam om half elfde kof fieshop binnen. Hij hield de medewerkster een pistool onder de neus en vroeg om de sleutels. De vrouw zei dat zij niet wist wat hij bedoelde. Daarop werd zij gedwongen in een hoek te gaan zitten. De overvaller morrelde wat aan de kassa, maar toen ging de telefoon. Nadat hij de draad van het toestel had doorgesne den vertrok de man zonder iets mee te nemen. Papegaaiemoordenaar opgenomen leiden* De 26-jarige Leidenaar die 16 november bij een inbraak bij rijwielhandelaar Van Dam aan het Noordeinde papegaai Paco de nek omdraaide, heeft zich gisteravond vrijwillig in de psychiatrische inrichting Endegeest laten opnemen. De man werd gisteravond door de politie aangetroffen bij een bloemen winkel aan de Haarlemmerstraat, waar hij met een schroeve- draaier probeerde een etalageruit te vernielen. Verder dan een paar krassen op het glas was hij niet gekomen. De man was vol gens de politie danig in de war. Tasjesrovers actief leiden Een 53-jarige Leidse is gistermiddag op de Breestraat haar tas met portemonnee, rijbewijs en giropas kwijtgeraakt. De tas moet gestolen zijn toen de vrouw hem even op straat had ge zet. Een 46-jarige Leidse hield aan een poging tot tasjesroof op de Haarlemmerstraat een fikse winkelhaak in haar leren jas over. Een dief had kennelijk een vergeefse poging gedaan de schou derband van haar tas door te snijden. Ook die band was bescha- digd. Bejaarde fietser zwaar gewond na botsing met vrachtwagen weg. De fietser werd bij het Een 82-jarige Leidenaar is gis- oversteken van de Lammen- termiddag zwaar gewond in het schansweg richting Zeemanlaan AZL opgenomen na een aanrij- aangereden door een van links ding op de kruising van Konin- komende vrachtwagen. Hij liep ginnelaan en Lammenschans- hoofdletsel en kneuzingen op. leiden hans koenekoop Buiten regent het, binnen is het sfeervol en behaaglijk. Maar het Leidse publiek durft deze eerste middag van de indoorkermis de Groenoordhallen nog niet te be treden. Twee uur na de officiële opening zijn de bezoekers van het mega-evenement op twee handen te tellen. Duizenden flikkerende lampjes verlichten een lunapark met roerloze bots auto's, rupsen, spinnen en an dere evenwichtsverstorende ap paraten. „Ik ben vol vertrouwen. Van daag had ik nog geen rijen dik voor de kassa verwacht. De mensen komen vast en zeker vanavond en in het weekeinde. Ik ken het Leidse publiek", zegt Jan Steenbergen, de man die de grootste vijfdaagse indoorker mis van het land naar Leiden heeft gehaald. Voor een sluitende begroting heeft hij 50 duizend bezoekers nodig. „Dan heb de huur van de hal, de reclamekosten en de be talingen aan het personeel eruit. Ik vertrouw erop dat er zoveel mensen komen. Er is hier ge noeg te doen. Er staat een dijk van een kermis, geen enkele topattractie ontbreekt. Morgen avond en vrijdagavond treden Marianne Weber en Ronnie To- ber op als publiekstrekkers. Bo vendien is de timing van de ker mis goed. Zo vlak voor de kerst dagen is er bijna niets te doen." Steenbergen moet een gebo ren optimist zijn, want de aan blik in de Groenoordhallen is troosteloos. De Blitzer, een lan Een enkeling stapte gistermiddag in een van de vele spectaculaire attracties op de indoorkermis. ge paal met draaiende zitbakjes, lucht. De botsauto's staan stil, tjes-gooi-tent. Achter hem staat doet- met toeters en bellen zijn de rups rijdt niet, en alle speelk- een hele rij nephonden. „Ik uiterste best de aandacht te ramen hangen nog propvol met hoop ze zondag allemaal kwijt trekken. Slechts een verdwaalde pluche troeteldieren. te zijn. Maar op een of andere scholier stapt in voor een aantal „Ik heb er een hard hoofd in", manier zie ik het niet zo zitten, razendsnelle rondjes door de zegt de exploitant van de pijl- Ik heb al eens vaker in Leiden FOTO HENK BOUWMAN een slechte omzet gemaakt. Al leen voor 3 oktober lopen ze hier warm." Zijn collega van de gokautomaten denkt er net zo over. „Misschien is die timing wel helemaal niet zo goed. De cember is een dure maand, de mensen geven al zoveel uit. Maar ja, we moeten maar even afwachten. Wellicht loopt het vanavond storm. D'r is geloof ik geen voetbal op televisie hè?" Toch zien de meeste exploi tanten de komende vijf dagen hoopvol tegemoet. „Je kunt er nu nog niets van zeggen. Het wordt in het weekeinde pas druk", verwacht de bewaker van de rups. Hij heeft nog weinig er varing met indoorkermissen, maar weet wel dat de Groningse kerstkermis in de Martinihal elk ja&r een succes is. „Dus waarom hier niet?" Organisator Steenbergen wijst nogmaals op de keur aan de at tracties die de kermis biedt. „Het Leidse publiek is verwend. De kermis op 3 oktober is er een van wereldklasse. Maar deze kermis doet er weinig voor on der." Op dat moment wordt juist buiten een tent afgebro ken. Het is de primeur uit Enge land: een doolhof waarin tel kens twee groepen van elf men den op elkaar schieten met laserpistolen die tot 15 mewter reiken. „Die tent stond te verre genen, we verplaatsen hem daarom naar binnen." De indoorkermis vandaag en morgen open van 14.00 tot 23.30 uur, zaterdag van 11.00 tot 23.30 uur en zondag van 16.00 tot 22.00 uur. De toe gang bedraagt 2,50 gulden, kinderen tot 12 jaar mogen gratis naar binnen. LEIDEN WIM KOEVOET CDA-wethouder J. Walenkamp heeft gisteravond stevig uitgehaald naar de Leidse ondernemers. Tijdens een discussie over de autoluwe binnenstad verweet hij ze dat ze heel slecht zijn georgani seerd (nog geen dertig procent is aangesloten bij een belangenorganisatie), dat ze daarom geen vuist kunnen maken en dat ze geen enkel initiatief ontplooien om de binnenstad te verbeteren. „U zit maar te wachten tot de overheid uw problemen oplost." „U kunt niet eens met z'n allen 30.000 gulden op tafel krijgen om het winkelend publiek op koopzondagen gratis niet de bus naar de stad te laten komen", hield hij zijn verbolgen gehoor voor. „Daarvoor klopt u bij de gemeente aan. U bent tegen de plannen voor de autoluwe binnenstad en vindt dat er parkeergarages moeten komen in het stadshart. Maar u laat de gemeente een parkeer garage aanschaffen waar door slecht ondernemerschap van de vorige exploitant slechts een bezet tingsgraad van vijftien procent werd behaald.1 Walenkamps tirade was een reactie op de niet minder scherpe kritiek die de Leidse ondernemer Rietveld op hem had afgevuurd. „Uw beleid heeft de stadseconomie naar de rand van de afgrond gebracht. Het Leidse winkelcentrum heeft z'n regiofunctie verspeeld aan de omliggende winkelcen tra zoals de Leidschenhage, Aarhof en Winkelhof. Die zijn beter bereikbaar, liggen maar een kwar tiertje rijden hier vandaan en je kunt er gratis of voor heel weinig geld parkeren." „En dat u die garage heeft gekocht, zegt me niks. Dat heeft de gemeente alleen maar gedaan om er zelf rijk van te worden. Want dat heeft het gemeentebestuur slim bekeken: eerst haalt het alle parkeerplaatsen weg en daarna zorgt het ervoor dat de gemeentelijke garages de enige mogelijkhe den zijn. U creëert uw eigen monopoliepositie." De slagbomen die in de toekomst het autovrije deel van de Leidse binnenstad afschermen, zullen veel vaker open moeten om aan de bezwaren van de bewoners tegemoet te kunnen komen. CDA-wethouder J. Walenkamp is daarom bereid de plannen voor de autoluwe binnenstad te versoepelen. Hij overweegt het autovrije gebied niet 24 uur per dag te vrijwaren van auto's. In de tropische kassen van de Hortus Botanicus aan het Ra penburg 73 wordt op zondag 19 december een kerstmarkt ge houden. Er staat onder meer een inzamelingspot van het Le ger des Heils en er worden kaar sen verkocht voor Amnesty In ternational. Verder brengen makers van kerstbloemstukken, wollen trui en, tuinboeken, aquarellen en kerstkaarten hun spullen aan de man. De kerstmarkt in de Hor tus gaat om 10.30 uur open. 'raonh*o^y De Nederlandse I versie von The Phantom Of The Opero koop je nu op o sublieme CD bij Van Leest! I Bovendien moak je dan kans op één van de sets met 2 toegangskaarten voor The Phantom Of The Opera in Scheveningen. Alleen bij Van Leest! Het rijtje uitzonderingen, waar: voor de bomen dus overdag omhoog moeten, bestond al uit bewoners met een privé-par- keerplaats, loodgieters en aan nemers die voor de deur van hun klanten moeten kunnen parkeren, bevoorradend verkeer dat niet meedoet met het stads distributiecentrum in het Roomburggebied, gehandicap ten, taxi's, alarmverkeer, ge meentelijke diensten en' 'ontheffingsverkeer', zoals con gresgangers en kerkbezoekers. Met Walenkamp, zo werd gis teravond tijdens een 'stadsge sprek' in en met Pancras-West duidelijk, is ook te praten over toestemming voor bewoners om met hun auto voor de eigen deur te rijden en een krat bier, een rol vloerbedekking of een surfplank in- en uit te laden. Ook de bewoner die bezoek krijgt van zijn slecht ter beende zijnde moeder moet even het autovrije deel in kunnen rijden. De wethouder geeft toe dat als hij de regels zo sterk versoepelt, het begrip 'autovrij' de lading niet meer dekt. „Het is dan be ter om in het vervolg van 'par- keervrij' te spreken." Maar dan nog zijn de bewo ners niet tevreden. Hun auto's zijn 'de harnassen van de twin tigste eeuw', aldus de wethou der, en die verlaten ze liever niet al als ze een paar straten van hun woonstraat zijn verwij derd. Vooral vrouwen vinden het eng om 's avonds een stuk te lopen van de parkeerplaats in het autoluwe deel naar hun wo ning in het 'parkeervrije' deel. Bovendien moeten ze ondanks hun duurbetaalde parkeerver- gunningen dikwijls lang zoeken naar een lege plek omdat veel café-bezoekers 's avonds ille gaal parkeren. De politie heeft geen tijd om daartegen op te treden. Die problemen kunnen wor den weggenomen door het 'par keervrije' deel 's avonds als de winkels dicht zijn vrij te geven aan de bewoners. Die kunnen dan hun voertuig voor de deur kwijt. Walenkamp: „Ik ben me er van bewust dat ik zo heel veel bezwaren kan wegnemen. Maar J. van Meijgaarden spuwde in het K het grote nadeel van het losla ten van die 24 uur is dat ik de straten in het parkeervrije deel niet kan herinrichten want er zijn dan toch *weer parkeer- etshuis zijn gal over de plannen voor plaatsen nodig. Sierbestrating en extra bomen kunnen dan niet meer. Daar komt bij dat je heel onveilige situaties schept. De voetganger die overdag nog de autoluwe binnenstad. FOTO-» JAN HOLVAST heerlijk ongestoord over straat banjert, loopt zodra de winkels dicht zijn kans ondersteboven te worden gereden door een be woner."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15