Leidsch Dagblad 'Stuur de Senaat maar naar huis' rW 'Slachtoffers incest helpen met tehuis' Vf Leiden loopt niet warm voor indoorkermis BEL: 071-128030 Veel overlast, weinig schade door storm NU IN DE supermarkt: 3 FLESSEN K 1,5 L- Sassenheimse dood na ruzie GOED NIEUWS JONDERDAG 9 DECEMBER 1993 - 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40334 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 slieuwe leden NAVO 5 Midden- en Oost- europese landen die ;en nauwere band willen net de NAVO moeten zelf je kosten opbrengen. )en haag gpd Nog geen abonnee olanda, één van de slachtoffers /an de Eper incestaffaire, wil inet de opbrengst van het boek jjver haar leven een tehuis voor ncestslachtoffers opzetten. In Ben vraaggesprek met hét dag- plad De Telegraaf vertelt Jolan- ja „zelf betrokken te willen zijn pij de opvang. Ik wil dat er altijd emand is, mensen die te ver- rouwen zijn, die de zaken ook fiaar buiten durven brengen en pet er voor over hebben daar door dag en nacht bereikbaar te zijn". Aan de vooravond van pen kort geding dat vier Epese agenten hebben aangespannen pm inzage in het manuscript i/an het boek volgens Jolanda s zij eveneens door deze agen ten misbruikt hekelt zij de hulpverlening. De politie, waar bij ze als dertienjarige aangifte deed van de incest, zei dat ze tnaar wat fantaseerde. „Terwijl op datzelfde moment imijn broer tegen de kinderbe- schering en de maatschappelijk twerker vertelde dat hij mij had werkracht en dat mijn vader dat hok had gedaan. Ik heb zo vaak ^geprobeerd hulp te zoeken, maar ik werd nooit geloofd. Ook dat is een reden om dit boek te rnaken, de hulpverlening heeft gefaald." Het incestslachtoffer, dat met haar drie kinderen van 5, 6 en 7 {jaar oud („ik heb vermoedens wie de vaders zijn"), op een ge- |heim adres in het westen van het land woont, is door een be vriende politieman in haar hui- jdige woonplaats op het idee ge bracht haar ervaringen op te 'schrijven. „Ook om andere slachtoffers (een goede aanzet te geven aan gifte te doen. En om mensen die met deze praktijken bezig jzijn ermee te laten stoppen. Het politieteam heeft reacties gekre- jgen van mensen die melden dat ze precies hetzelfde is overko men. Abortussen, en niet alleen omdat de kinderen van hun-va der zouden zijn, maar ook van een broer of een ander familie lid. Ik'heb zelf een brief gekre gen van een mevrouw met wie ook incest is gepleegd en wier kinderen zijn doodgemaakt." Pagina 2: Eis Eper politiemen sen komt neer op censuur. Sneeuwvakanties 5 duurder den haag anp leidën Voorde indoorkermis in te hal. Alle denkbare kermisattrac- lerminst somber in. Hij verwacht De Groenoordhallen liep het Leid- ties zijn aanwezig, aangevuld met het publiek vooral 's avonds en in se publiek gisteren nog niet een kerstbraderie. Organisator J. het weekeinde. warm. Twee uur na de opening Steenbergen, die de vijfdaagse foto henk bouwman schuifelde slechts een handvol be- kermis yoor het eerst naar Leiden zoekers door de kleurrijk ingerich- heeft gehaald, ziet het echter al- Onderwijsuitgaven 3 De uitgaven voor on derwijs in Nederland mogen niet minder wor den, zo stelt minister Rit- P.C. Hooft 9 De auteur J. Bernlef krijgt de P.C. Hooftprijs voor poëzie: de jury noemt zijn oeuvre 'rijk en be weeglijk'. Bridge O C Bridgers moeten 3 niet met hun huwe lijkspartner aan tafel gaan zitten. Dat leidt maar tot echtscheidingen. PvdA 'er Wöltgens is politieke opstelling Eerste Kamer zat De Eerste Kamer moet zich bescheidener opstellen. Als de Senaat bezwaren heeft tegen een wetsontwerp, moet het kabinet vaker dan nu het geval is het been stijf houden en geen wijzi gingen in de wet aanbren gen. PvdA-fractieleider Wöltgens vindt dat het ka binet een conflict met de Eerste Kamer beter op de spits kan drijven dan, zoals nu vaak gebeurt, de Senaat zijn zin te geven met een wetswijziging (novelle ge heten). den haag gpd In het debat over de politieke en bestuurlijke vernieuwing waren de meeste partijen in de Twee de Kamer gisteren opvallend kritisch over hun collega's aan de overzijde van het Binnenhof. Wöltgens hekelde de „perma nente terughoudenheid" van het kabinet om het politieke ge vecht aan te gaan. Steeds vaker komt de regering de Senaat met wetswijzigingen tegemoet. De politieke invloed van de Eerste Kamer is daardoor toege nomen, waar de Tweede kamer van gruwt. „Als het kabinet het oneens is met het oordeel van de Senaat, moet die Kamer maar ontbonden worden", al dus Wöltgens, die daarvoor steun kreeg van Bolkestein (WD) en Lankhorst (Groen links). De meeste partijen zijn daar om tegen het uitbreiden van het recht van de Eerste Kamer om wetsontwerpen waartegen be zwaren zijn, terug te sturen naar de Tweede Kamer. „Dan onder graven we onze eigen positie", vreesde Brinkman (CDA). Ook Bolkestein vindt dat de Eerste Kamer de wetsvoorstellen moet 'slikken of anders stikken'. Pre mier Lubbers was het daarmee eens en riep ook op tot meer 'terughoudendheid' in de Eerste Kamer. De senatoren reageerden vanmorgen boos. CDA-fractie- leider Kaland wees er op dat niet de Tweede Kamer, maar al leen het kabinet de Eerste Ka mer kan ontbinden. Volgens Kaland, die als geen ander het voortouw heeft genomen met de veel hardere opstelling van de Senaat in de afgelopen jaren, moeten Kamer en kabinet juist blij zijn met de Eerste Kamer, waar mensen zitten die zich in de praktische problemen ver diepen. „Er is de laatste jaren een cultuur ontstaan waarbij de Tweede Kamer zo met het kabi net omgaat dat conflicten wor den vermeden. Wij hebben meer afstand van het kabinet. Wij kijken ernaar of de plannen een echte oplossing bieden voor het probleem". Kaland wilde niet zo ver gaan de Tweede Kamer openlijk te verwijten haar wetgevend ar beid niet goed te doen. Dat deed WD-fractieleider Luteijn wel: „Wij zijn niet lastig om las tig te zijn, maar kritisch omdat de wetgeving steeds meer ge breken vertoont. Wöltgens kan daar zelf iets aan doen door er voor te zorgen dat de Tweede Kamer haar wetgevende arbeid beter doet dan nu". Pagina 3: Wöltgens negeert kritiek met grof geschut. 'Griepepidemie vaak smoes voor ziekmelding' amsterdam gpd De griepepidemie wordt door veel gezonde werk nemers aangegrepen om zich ziek te melden. De directeur van de Amsterdamse gemeentelijke milieudienst Omegam, H. Heida, kan na wiskun dige analyse tot geen andere conclusie komen. In een brief aan zijn 207 ondergeschikten re kent de directeur voor, dat de piek in de ziekmel dingen statistisch niet kan worden verklaard met het griepvirus. Volgens Heida hebben zijn berekeningen een grote betrouwbaarheid en zijn er twee mogelijke verklaringen yoor het statistische raadsel: „Dat het weer tegenzit en weinig uitnodigt om de lan ge moeizame tocht van huis naar werk te onder nemen", en dat de werknemers het overtuigender 'griep' verkiezen" boven 'verkoudheid', „waar mee met enige goede wil kan worden doorge werkt". De brief van de directeur werd ingegeven door 'ergernis', verklaart Heida, omdat hij zelf de be wuste maandag in het ziekenhuis is behandeld en daarvoor een vrije dag had opgenomen. Heida stuurde zijn bevindingen 'ter lering en vermaak' aan de verantwoordelijke wethouders en de GG GD. „Dit verschijnsel overstijgt het belang van dit bedrijf. De griep wordt op grote schaal misbruikt door werknemers. De arbeidsomstandigheden in Nederland zijn absurd goed. We zijn het opti mum voorbij: het is allemaal zo goed geregeld dat de mensen alleen nog maar willen thuisblijven". HET WOORD IS AAN Sneeuwvakanties zijn het ko mend seizoen gemiddeld 5,1 procent duurder dan vorig jaar. De prijzen stijgen het sterkst in januari, namelijk 6,7 procent. In de drukste maanden december en februari bedraagt de stijging gemiddeld 3,9 procent. Dit blijkt uit cijfers van het CBS, ge baseerd op de wintersport brochures van de Nederlandse reisorganisaties. De afgelopen vier jaar zijn de prijzen voor wintersportvakan ties steeds gestegen. Het prijsni veau is thans 25 procent hoger dan in het seizoen '89-'90. De belangrijkste zonbestemmingen ^worden goedkoper. De fikse najaarsstorm die afge lopen nacht en vanochtend over Nederland raasde, heeft voor veel overlast en verkeers problemen gezorgd. De politie korpsen kregen tientallen mel dingen van omgewaaide bo men, steigers en verkeersbor den. Bij honderden gebouwen gingen alarminstallaties af. Voor zover bekend vielen er geen ernstige gewonden. In Leiden vielen drie balkons van pas opgeleverde flatwonin gen aan de Clara Visserplaats in de Strevenshof naar beneden. Twee balkons kwamen in het water van de Dobbewatering te recht, een derde balkon bleef op een lager gelegen balkon liggen. Persoonlijke ongevallen deden creëer uw eigen kerstsfeer met kerstplanten en bloemen, geurende takken, kerstengeltjes en ballen, veel losse materialen, kerstverlichting en zelfs alle soorten en maten kerstbomen. Graag tót ziens bij garden centre bloemendaal bv. PEPSI zich hierbij niet voor. De bal kons zijn in de loop van de och tend weggetakeld. In Wassenaar vielen op Pauw laan, de Landscheidingsweg en de Schouwweg bomen over de weg. Daarbij deden zich geen ongelukken voor. De bomen zijn inmiddels weggehaald. In Groot-Brittannië en Ierland kwamen elf mensen door de storm om het leven. Acht doden vielen op de wegen, waar wind snelheden van 120 kilometer werden gemeten. Een opvarende van de Neder landse viskotter Vrouwe Grietje sloeg voor de Britse kust, zo'n 50 kilometer van Great Yar mouth, overboord. De man wordt vermist, aldus het Kust wachtcentrum in IJmuiden. De Britse kustwacht heeft urenlang gezocht naar de man. Afgezien van de Vrouwe Grietje zijn geen Nederlandse schepen in de pro blemen geraakt, aldus het Kust wachtcentrum. Het luchtverkeer op Schiphol ondervond fikse vertragingen door de storm. Vanmorgen gold voor bijna alle vluchten een ver traging van ongeveer een uur. Door de harde wind kunnen de vliegtuigen voor het stijgen en landen alleen gebruik maken van de Kaagbaan. Het Korps Landelijke Politie diensten in Driebergen meldde vanmorgen langere files dan normaal. „We kampen bijvoor beeld met omgevallen vracht wagens", aldus een zegsman. De veerdienst Kruiningen-Perk- polder is vanochtend uit de vaart genomen. Op de lijn Vlis- singen-Breskens varen de boten zeer onregelmatig. Volgens het KNMI in De Bilt is afgelopen nacht de hoogste gemiddelde windsnelheid (kracht 9) gemeten in Vlissin- gen. De zwaarste windstoot werd geregistreerd in IJmuiden. Daar bereikte de wind een kort ogenblik een snelheid van 114 kilometer per uur. Storm in Nederland betekent vooral voor fietsers oppassen. Zelfs in de luwe grote steden, waar de storm van alle kanten kan komen. De vlakte tussen de Amsteloevers bij de Berlagebrug is zo'n windgat. Gelukkig staan er nog verkeerspalen. foto anp cor mulder Politie verdenkt plaatsgenoot van moord sassenheim peter van der hulst Een 60-jarige Sassenheimse vrouw is gisteravond vermoedelijk door een 42-jarige plaatsgenoot met een messteek om het leven gebracht. De politie trof, na een anoniéme tip, even na tién uur het le venloze lichaam van de vrouw aan op het plein van de voormalige kleuterschool aan de St. Anto- niuslaan. Op grond van getuigenverklaringen heeft de politie een vermoeden wie de vrouw is, maar haar identiteit is nog niet vastgesteld. De Sassenheimer kreeg eerder op de avond in een eetgelegenheid aan de Hoofdstraat ruzie met de vróuw, die hij daar wel vaker ontmoette. De man voelde zich door opmerkingen van de vrouw beledigd. Ruziënd verlieten de twee omstreeks half acht het restaurant. Buiten kreeg de vrouw een klap van de man. Ruim twee uur later werd zij in haar eigen bloed aangetroffen op het schoolplein. Met, vermoede lijk, een mes was zij eenmaal in de hals gestoken. Op fiet moment dat de politie bezig was met een onderzoek op het plein kwam een tweede anonieme tip binnen. De dader zou in het restau rant aan de Hoofdstraat zitten. Agenten troffen de man aanvankelijk niet aan. Terwijl zij mensen verhoorden die eerder getuige waren van de ru zie, liep de man echter langs het restaurant. Hij is aangehouden en overgebracht naar het politiebu reau in Katwijk, waar hij gisteravond is verhoord. Volgens politiewoordvoerder A. Gravekamp vertelde de verdachte een onsamenhangend ver haal en heeft hij nog geen bekentenis afgelegd. Een getuige hééft echter tegenover de politie ver klaard dat 42-jarige man tegen hem gezegd zou hebben dat hij de vrouw om het leven heeft ge bracht. De verdachte wordt vandaag verder ver hoord. Op het lichaam van de vrouw wordt vandaag sectie verricht. Ook hoopt de politie in de loop van de dag nog meer getuigen te horen. Hans van Mierlo (1992) Drie jaar lang is dit kabinet bezig te beginnen en nu het eenmaal is begonnen, begint het alweer met ophouden. VANDAAG Economie/Beurs 6 Familieberichten 15,17,18,19 Religie - Sport VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 7 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Regen Vannacht eerst enkele opklaringen en minimumtemperatuur om streeks 3 graden. In de loop van de nacht toenemende bewolking en van het westen uit regen. Middag- temperatuur ongeveer 6 graden. Zuidwesten wind, vrij krachtig, 5, aan de kust hard tot stormachtig, kracht 7 a 8. Grote steun voor intrekken van ouderenrichtlijn den haag anp De intrekking van de ouderen- richtlijn wordt gesteund door een grote meerderheid van de Nederlandse bevolking. Dat blijkt uit een onderzoek van de Vrije Universiteit Amsterdam. De uitkomsten werden vandaag gepresenteerd tijdens de officië le afsluiting van het Europese ouderenjaar in het Congresge bouw in Den Haag, dat werd bijgewoond door onder ande ren minister D'Ancona van wel zijn en koningin Beatrix. Tachtig procent van de on dervraagden is het oneens met de stelling dat vijftig-plussers hun werk moeten opgeven om hun plaats af te staan aan jon geren. De groep met deze me ning is sinds 1992 duidelijk toe genomen. Deze afwijzende houding is in Nederland veel sterker dan in de buurlanden. Volgens prof. dr. C. Knipscheer, leider van het onderzoek, is dit mogelijk een gevolg van het feit dat Neder land onder de 50-plussers een van de laagste percentages wer kenden heeft. Knipscheer vindt het in dit licht bedenkelijk dat ondernemers langs een zijweg getje toch proberen oudere werknemers te bewegen om (via individuele afspraken) voortijdig uit te treden. Ook ver wijt Knipscheer, een van Neder lands bekendste ouderendes- kundigen, minister De Vries een koehandel met principes van wege diens poging om handha ving van de ouderenrichtlijn aan te bieden in ruil voor loon- beperkende maatregelen. Het Nationaal Comité voor het Europees Ouderenjaar meent dat geen Europees jaar zo veel activiteiten teweeg bracht en zo veel impact had als dit Ouderenjaar. Voorzitter van het Nationaal Comité, J. Vellin- ga, had de indruk dat er in Ne derland veel meer gebeurde in het kader van het Europees ou derenjaar dan in andere landen. Het comité registreerde meer dan 2.600 activiteiten, projecten en evenementen in ons land. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws Dus neem ik nu een abonnement. Tel: (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste 2 weken j betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch I 29.30) j Per kwartaal via acceptgiro 85.55) I Q automatisch 84,55) I i Nr. bank/giro:. I Znrn j AWm« Of bel 071-128030 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1