Leidsch Dagblad Zware versterking naar Jordaanoever Drugsgeld simpel naar Turkije FNV: werknemers kunnen meebetalen aan 'vierdaagse' tNU IN DE SUPERMARKT^ ►BI 3 FLESSEN K 1,5 L« Voor stoere jongens kan campagne rond vuurwerk niet hard genoeg zijn BEL: 071-128030 Opmerkelijk resultaat bij verkiezingsstrijd Gabon Brinkman ruimt de tafel af GOED NIEUWS WOENSDAG 8 DECEMBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40333 LOSSE NUMMERS 1,60 \Nog geen abonnee? AMSTERDAM Herald (24) stak vier jaar gele den een bom van 70 strijkers af. „Het was gewoon stoerigheid ten opzichte van vrienden, ver der niets. Iedereen zei doen. doen, doen! Ik was de stoere jongen." De klap was raak. Sindsdien mist hij zijn rechter hand en is het zicht in zijn lin keroog de helft minder. Vanaf een poster kijkt hij verongelijkt de wereld in, zijn kin steunend op het stompje aan zijn rechter- Voor het eerst treden echte slachtoffers op de voorgrond in de campagne Je bent een rund als je met vuurwerk stunt. De campagne van het ideële recla mebureau SIRE en de stichting Consument en Veiligheid werd gisteren gepresenteerd. Ze is vooral gericht op stoere jongens van 9 tot pakweg 24 jaar. Herald en vijf andere jongens onthul den gisteren affiches met hun eigen door vuurwerkstunts mis vormde beeltenis. Ook de nieuwe TV-spot is hard en confronterend. Hij toont gewonden meteen na binnenkomst in het ziekenhuis. Tussendoor zijn er beelden van een operatiekamer die in ge reedheid wordt gebracht. Aan het einde zegt een arts: „Oude jaarsavond. Wij zijn er klaar voor. Jij ook?" Jongeren en slachtoffers die de spot hebben gezien, vonden hem niet te hard. „Het is pre cies zoals het is", aldus een ge troffene. Projectleider W. de- Graaff zegt dat de campagne niet wil shockeren, maar de rea liteit moet laten zien. Vorig jaar waren er 1.900 vuurwerkslachtoffers. Dat is bij na een verdubbeling ten op zichte van 1991. Vooral jongens (93 procent) raken gewond; de meesten zijn tussen 9 en 13 jaar oud. Het aantal ernstige vuur werkletsels is echter afgenomen van 5,6 tot 1,6 procent van het totaal aantal ongevallen. Stunten is de voornaamste oorzaak van ongelukken, aldus C. Meyer van Consument en Veiligheid. „Zoals in de eerste uren van het nieuwe jaar, wan neer jongeren weigeraars zoe ken. Mensen moeten 's och tends de rotzooi op straat op- SIRE voert harde actie tegen verkeerd gebruik van vuurwerk. Voor het eerst in 15 jaar werken slachtoffers mee aan de campagne 'Je bent een rund als je met vuurwerk stunt'. foto anp ruud hoff hamburgerketen McDonalds, advertenties en billboards. De TV-spot en de posters zijn ook in het Arabisch, Surinaams en Turks gemaakt. De campagne bestaat naast de tv-spot onder meer uit drie radiospots, posters, briefkaar ten, 3,5 miljoen placemats voor Oorlogsgeweld 2 Nederlandse fotojour nalisten komen in actie tegen het voortdurende oorlogsgeweld in het voor malige Joegoslavië. I Ivoorkust 5 Afrika's langstzittende president, Felix Houp- I houët Boigny van Ivoor kust, is gisteren overleden. HET WOORD IS AAN 1jbreville President Omar Bongo, van het Centraalafrikaanse Gabon, heeft de eerste meerpartijenverkie- zingen van afgelopen zondag gewonnen met meer stemmen dan het aantal inwoners dat zijn kiesdistrict telt. Hierdoor kreeg de president meer dan 96 pro cent van de stemmen, zo maak te de plaatselijke overheid giste ren bekend. In de hoofdstad Libreville Israël vreest verjaardag intifada Israël heeft duizenden extra militairen naar de Westelijke Jordaanoever gestuurd. De afgelopen nacht zijn, bij een klopjacht op militante Palestijnen, 30 arrestaties verricht. De troepenuitbreiding is volgens militaire autoriteiten een van de grootste in de Israëlische geschiëdenis. Stormloop op kaartjes WK voetbal VS Het loopt in Nederland nu al storm op kaartjes voor het WK voetbal, volgend jaar zomer in de Verenigde Staten. Een woordvoerster van Roever, een van de twee reisorganisaties die in ons land kaartjes voor het eve nement mogen verkopen: „De belangstelling is enorm. Het maakt de mensen blijk-^ baar niets uit waar er wordt gespeeld. Per dag komen er tientallen reserveringen binnen. We verwachten nog meer belangstelling, als op 19 december de loting is ge weest en de steden waar het Nederlands elftal speelt, be kend zijn." De grote belangstelling voor het evenement zal on getwijfeld een rol spelen in het besluit van Transavia dat niet alleen het Neder lands elftal zal gaan vervoe ren, maar ook de meeste supporters om te overwe gen het sponsorcontract met de KNVB toch te verlen gen. Een jaar geleden nog meldde de Nederlandse vliegmaatschappij dat de overeenkomst met aan ze kerheid grenzende waar schijnlijkheid zou worden opgezegd. Woordvoerder Toon Moeskops van Transavia: „Dat hebben we toen ge daan naar aanleiding van de internationale luchtvaartsi tuatie, die weinig rooskleu rig was. Maar inmiddels is het perspectief zeker bij ons een stuk gunstiger geworden. We hebben de KNVB daarom laten weten dat we onder bepaalde voorwaarden door willen gaan. De voetbalbond heeft ons daarop een brief ge schreven die nu bij ons op tafel ligt. Ik vermoed dat de beslissing binnen enkele weken wordt genomen. Het ziet er positief uit." JERUZALEM Rtr-GPD Over de feitelijke omvang van het aantal ingezette militairen werden geen mededelingen ge daan. Wel is duidelijk, dat een deel wordt gestationeerd in He- bron, waar maandag twee Israë li's zijn vermoord. Over vijf dagen moet het be perkt zelfbestuur van de Pales tijnen in de Gazastrook en in de stad Jericho op de Westelijke Jordaanoever ingaan, volgens het akkoord tussen Israël en de Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie PLO. De autoriteiten in Jeruzalem beschuldigen radicale Palestij nen, die zich keren tegen de vredesovereenkomst, van de terreurdaden. Zij vrezen mor gen hevige onlusten als de zes de verjaardag van de intifada de Palestijnse opstand in de be zette gebieden wordt her dacht. In Bethlehem, op de bezette Westelijke Jordaanoever, open den Palestijnen vanmorgen het vuur op een Israëli. De man raakte ernstig gewond. Sinds het vredesakkoord is gesloten zijn ten minste 34 Palestijnen en 18 Israëli's vermoord. Israëlische kanonneerboten hebben vanmorgen enkele Li banese vissersboten beschoten toen zij de haven van Tyrus ver lieten. Volgens Libanese bron nen werd een boot tot zinken gebracht en raakte een visser gewond. De beschieting had plaats voor de kuststrook tussen Tyrus en Naqoura, even ten noorden van de Israëlische grens. Israël heeft in het gebied een nachte lijk visverbod afgekondigd na dat Palestijnse guerrillastrijders op 9 oktober een mislukte aan val hadden ondernomen met behulp van jet-ski's. Pagina 5: 'Israël heeft regering nationale eenheid nodig'. Tien miljoen gulden in één jaar ROTTERDAM GPD Justitie in Rotterdam stoort zich mateloos aan het gemak waar bedragen aan i banken in Ne- het buitenland Volgens officier van r. M.R. Witteveen omvangrijke 'drugsgeld' derland na verdwijn Justitie mr. werd door t werd Buitenlanders in Algerije vermoord In Algerije zijn opnieuw twee buitenlanders vermoord. De ambassade van het Verenigd Koninkrijk deelde vandaag mee dat een Brit, die werkt voor de Algerijnse staatsoliemaatschap pij, vermoord is in de stad Ar- zew, 300 km ten westen van Al giers. Het Franse ministerie van buitenlandse zaken maakte be kend dat dinsdag het lijk is ge vonden van een 67-jarige Frans man. Hij werd zo'n twintig kilo meter ten zuiden van Algiers doodgeschoten. Deze twee moorden brengen het totale aantal gedode buiten landers in Algerije op elf, van wie vier deze maand. drugsbende, die opgerold en gisteren voor de rechter verscheen, in één jaar tijd tien miljoen gulden middels 'normale' stortingen naar Tur kije overgemaakt. „En politie en justitie kon de bende geen stro breed in de weg leggen", stelde de gepikeerde aanklager. Zo werd begin dit jaar door een verdachte in deze zaak op één dag 260.000 gulden overge boekt naar een familielid in Turkije. Het ging om dertien stortingen van twintigduizend gulden, op verschillende punten in de stad. Zonder legitimatie en onder valse namen werden die stortingen gedaan. Mr. Witteveen: „In het grote postkantoor, vlakbij het politie bureau, werd op die manier twee keer geld overgemaakt, bij twee verschillende loketten. En bij kleine kantoren elders in de stad nog twee bedragen." Uit gegevens van de Postbank blijkt, dat in de periode van 9 ja nuari tot 31 januari 679.000 gul den aan overboekingen naar Turkije door 'bendeleden' plaatsvond. Naast de boekingen werden verder vele honderdduizenden gulden met eigen koeriers via Schiphol naar Turkije gebracht. In de periode van februari 1992 tot maart 1993 had de organisa tie, die de handel vanuit Turkije leidde, een omzet van zo'n tien miljoen gulden. De helft was winst. Door twee medewerkers van de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (Fiod) aan het rechercheteam toe te voe gen, kon justitie de financiële handel en wandel van de orga nisatie blootleggen. „Dat had overigens een ont nuchterende werking, vooral voor mensen die denken dat je met de Pluk Ze-wetgeving alles even oplost", betoogde mr. Wit teveen. Naast eisen tot vijftien jaar cel voor leden van de Ne derlandse tak van de organisa tie, vroeg hij de rechter meer dan tien miljoen gulden aan met de drugshandel verdiend geld van de verdachten terug te vorderen. vuurde de politie gisteren traan gasgranaten af om de tegen de uitslagen demonstrerende me nigte te verdrijven. Tot in de nacht was het onrustig. De op positionele Coalitie voor de Krachten van Verandering heeft opgeroepen vandaag een mas sale demonstratie te houden. Door de opmerkelijke uitslag is een tweede verkiezingsronde, die voor 19 december stond ge pland, overbodig geworden. De ze zou alleen plaatsvinden als geen van de kandidaten er in de eerste ronde in slaagde meer dan 50 procent van de stemmen te halen. Bongo is al 26 jaar aan de macht. Katwijkse flat ontruimd na brand KATWIJK PETER VAN DER HULST Een flat aan de Rijnmond in Katwijk is afgelopen nacht ont ruimd. Een brand in een kelder box veroorzaakte zoveel rook, dat de brandweer de bewoners van de acht appartementen sommeerde hun woning te ver laten. De bewoners zijn tijdelijk opgevangen in het politiebu reau aan de Piet Heinlaan en bij familie en kennissen. Ook de bewoners van een aangrenzen de flat zijn uit hun slaap gewekt, maar hoefden hun appartement niet te verlaten. De oorzaak van de brand, evenals de grootte van de scha de, is nog onbekend. De politie sluit echter niet uit dat het vuur door brandstichting is ontstaan. Even eerder was aan de Jan Tooropstraat afval, dat onder een afdakje stond, in brand ge stoken. Niemand raakte door de brand gewond. Wel werd een brandweerman tijdens het blus sen onwel. Na behandeling in een ambulance kon hij zijn werk hervatten. De brand in de kelderbox brak even na een uur uit. Nadat de brandweer met een ladder wagen en een tankautospuit bij de fiat aan de Rijnmond was ge arriveerd, constateerde de be velvoerder dat de rook zich in middels door de hele flat had verspreid. Daarop werd beslo ten de flat te ontruimen. Rond drie uur in de nacht was de brand in de kelder gedoofd en konden de bewoners naar hun flat terugkeren. leiden CDA-lijsttrekker Elco Brinkman deelde gisteren de maaltijden uit aan ouderen in het dienstencentrum in de Leidse Merenwijk. Brinkman was een van de veertig bekende Leidenaars die op uitnodiging van de Leidse Vrijwilligerscentrale en de Stichting Ouderenwerk meehielpen met het vrijwilligerswerk. Op tal van plaatsen in de regio werd gisteren aandacht besteed aan de internationale vrijwilligersdag. foto hielco kuipers Met Stekelenburg 'valt over financiering te praten \mm r DM 9 Cl CCCCM HM Invoering van een vierdaagse werkweek hoeft niet per se vol ledig voor rekening van werkge vers te komen. „Over de finan ciering valt te praten", zei FNV- voorzitter Stekelenburg gisteren op het congres, van de FNV Dienstenbond in Utrecht. De vierdaagse is de afgelopen weken weer een gespreksonder werp in de vakbeweging. De voorzet is gegeven door de dienstenbond, die bij het GAK en de bedrijfsverenigingen met collectieve arbeidstijdverkorting wil voorkomen dat er 1.650 ba nen verdwijnen. De bond is be reid in ruil daarvoor volgend jaar af te zien van loonsverho ging- De FNV ziet, blijkens de woorden van Stekelenburg, in die lijn mogelijkheden voor an dere sectoren. Inleveren van loon is vooralsnog niet aan de orde. „Het uurloon blijft voor ons altijd heilig", zo lichtte een FNV-woordvoerder toe. Over af zien van loonsverhogingen of eventueel inleveren van toesla gen of speciale premies valt vol gens hem wel te praten. „Wij willen niet expliciet een richting aangeven aan de onderhande laars van de bonden", zei hij. „Maar er valt over te praten." De discussie over de vier daagse moet volgens Stekelen- burg niet alleen in Nederland met werkgevers en overheid worden gevoerd. Ook op Euro pees niveau moeten gesprekken worden aangeknoopt. De voor zitter van het Europees Verbond van Vakverenigingen, Emillio Gabaglio, hield eind vorige week een pleidooi voor collec tieve arbeidstijdverkorting. Hij hield er eveneens rekening mee dat werknemers aan de kosten daarvan moeten bijdragen. Stekelenburg wees er in Utrecht op dat volledige werk gelegenheid „in de vorm van 40 jaar lang een 40-urige werkweek voor iedereen" niet zal worden bereikt. In dat verband riep hij het kabinet op afschaffing van de ouderenrichtlijn twee jaar uit te stellen. De ouderenrichtlijn maakt het bedrijven mogelijk om bij collectief ontslag werk nemers van 55 jaar en ouder met voorrang af te laten vloeien. Zo worden jongere werknemers gespaard. George Bernard Shaw Wie geen boeken leest, blijft zo dom dat hij altijd zijn eigen pro blemen oplost. VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Programma's Randstad Regio RTV Show Sport Stand van zaken - 23.00-01 00 EURO Sar verse Europese bekerwedstrijden 23 08-00.45 Ned 2 Studio Spor: HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond STORM Veel bewolking en buien. Tempe ratuur ongeveer 7 graden. Wind uit zuidwest tot west, krachtig, 6, aan de kust en op het Uselmeer, stormachtig tot storm, kracht 8 a 9. In de avond draaiend naar noordwest. Britten leggen 't af in legbatterij HEREFORD. Rtr Vier geldbeluste Britten waren er als de kippen bij om een weddenschap aan te gaan met een dierenbeschermer, die hun bijna 30.000 gulden zou opleve ren. Ze waren ervan overtuigd dat zii het zeker een week zou den uithouden in een legbatte rij. Maar al na achttien uur wa ren ze dolblij de koude, nauwe kooi uit te kunnen. Die kende geen sanitair, en mat slechts een vierkante meter bij een hoogte van twee. Blauw van de kou, verkrampt en hon gerig kwamen de vier eruit, al dus nieuwsberichten van giste ren over een weddenschap in Woolhope bij Hereford in het zuiden van Engeland. 1 lun uitdaagster, Rebecca Hall, vindt legbatterijen „concentratiekampen voor die ren". Ze meent nu bewezen te hebben dat „wij dieren niet aan dit soort omstandigheden kun nen onderwerpen, omdat zij geen gevoel zouden hebben". Defensie wil Amerikaanse helikopters den haag gpd Minister Ter Beek (defensie) en zijn staatssecretaris Frinking willen enkele tientallen Ameri kaanse Apache gevechtsheli kopters aanschaffen. Het zou daarbij gaan om een order van 1,5 miljard gulden. Nog voor het eind van dit jaar vallen besluiten. De helikopters zouden ingezet moeten worden bij de luchtmobiele brigade. Volgens Defensie gaat het bij de aankoop om een tussenop lossing. De helikopters die Ter Beek en Frinking echt willen hebben, zijn pas tegen het jaar 2000 beschikbaar. Daar kan niet op gewacht worden. Helikopters kunnen ook wel gehuurd worden, maar Defen sie ziet weinig in die mogelijk heid. Zeker als dat huren meer jaren zou moeten overbruggen. Ter Beek en Frinking hikken nog wel aan tegen de prijs van de Apache helikopters. Ook op Defensie worden zij erg duur geacht. EUROPACUP OP TV 17.40-19 30 RAI UNO UEFA Cup Caghan-KV 20.00-23.30 BRT 2 Champions League We- 20.15-22.20 RTL Champions League We- der Bremen-Anderiecht 20.20-22.25 Ned 2 Champions League Ba» ceiona-AS Monaco 22.50-23.15 RTL Samenvattingen van de I.eidsch Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat Is goed nieuws Dus neem Ik nu een abonnement. (I.v.m. controle berorglng) Na de eerste 2 weken betaal Ik mijn abonnement: 0 Per maand automatisch 29.301 Q Per kwartaal vla acceptgiro 85,55) automatisch 84,55) Nr. bank/giro:

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1