Medische planten verdwijnen Hele wereld kijkt naar Ecotech Over leven Afgedankte koelkasten worden goed verwerkt Houtdag in Jaarbeurs HETVELD Haat-liefdeverhouding tot bos OENSDAG 8 DECEMBER 1993 977 19 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356439, PLV -CHEF MEINDERT VAN DER KAAIJ, 071 - 356442 vluchtelingen helpen wilgen knotten ciden» Uit het asielzoekerscentrum in Diemen komt op 18 de- ember een groep van 40 vluchtelingen helpen met het knotten an wilgen aan de rand van het Naardermeer. Ook andere jon- feren kunnen op deze dag meehelpen. Kennismaken en praten net mensen uit Afrika, Rusland, Bosnië enz. behoort tot de mo- jelijkheden. Informatie bij: Wolf Waterman, telefoon 020 - |650100 of kantooruren 035 - 559933. «r^VN-win ter vakanties voor jongeren ^iden Aankomende winter worden door het IVN weer verschil lende wintervakanties voor jongeren van 15 tot en met 30 jaar "behouden. Zij worden begeleid door leden van de jongerenwerk- Aoep binnen het IVN. Overdag word achterstallig onderhoud in natuurgebieden, 's avonds wordt gesproken over vJatuur en milieu. Kosten: tussen 15,- en 27,50. Opgeven bij •Hob van Neerrijnen, tel. 040 - 463272. «Milieu-inspecteurs studeren af egt fOfiDEN Zestien mensen van verschillende nationaliteiten ont- j (tangen op 14 december een diploma voor milieu-inspecteur, öeze groep is van mei tot november 1993 omgeschoold. De op- piding werd in opdracht van de stichting MAG ((Maatwerk Ar scholing Gemeenten) verzorgd door CBBM 1 ^Centrum dat Banen Bereikbaar Maakt), on \rchitecten storten zich op milieu Irchitecten (BNA) heeft in een door de internationale organisa tie UIA vastgestelde milieuverklaring geratificeerd. Op 16 maart loudt de BNA, in samenwerking met de Stichting Bouwre search, in Utrecht het symposium 'Architectuur en Milieu'. In renoemde internationale verklaring zeggen de ondertekenaars Jat ze te allen tijde de duurzaamheid van milieu en maatschap pij tot de kern van hun werk zullen maken. De BNA wilde vol gens eigen zeggen al langer van het milieu een vanzelfsprekend verkonderdeel maken. Natuurexcursies Texel -fexelDe stichting Natuurexcursies Texel heeft toestemming ge- tregen om excursies te verzorgen in de terreinen van Staatsbos- oeheer. De afgelopen twee jaar mocht de stichting al proefdraai en, nu is een definitief contract ondertekend. Staatsbosbeheer neeft wel een aantal voorwaarden gesteld. Zo moeten de rond leiders deskundig zijn en mogen de groepen in de natuurterrei nen niet te groot zijn. De boekingen voor de excursies moeten ria het Texelse natuurcentrum EcoMare gebeuren. Volgens Staatsbosbeheer bestaat er door de deskundigheid van de gidsen Eeen gevaar dat de natuurgebieden worden beschadigd. Straks meer excursies naar forten s-graveland De vereniging Natuurmonumenten wil meer ex cursies organiseren naar de forten van de Stelling van Amster dam. Van de 42 forten, gelegen in een wijde kring rond Amster- dam, heeft Natuurmonumenten er vijf in beheer: Nigtevecht, f Spijkerboor, Hinderdam, Botshol en Kijkuit. Binnenkort komen daar de forten Jisperweg en Middenweg bij. Nu zijn er alleen nog excursies naar het fort Spijkerboor bij Wormer, waar een ka non aanwezig is en door gevangenen tijdens de Tweede Wereld oorlog gemaakte wandschilderingen. Aanmelden voor een ex cursie (elke laatste zaterdag van de maand) via tel.035-559955. Rechtshulp bij milieuzaken den haag De behoefte aan juridische bijstand op het gebied van ihët milieurecht is bijzonder groot. Dat blijkt uit experimenten ijmet deze gespecialiseerde vorm van bijstand bij zes Buro's voor Rechtshulp. De resultaten van de proeven zijn aangeboden aan milieuminister Alders en vertegenwoordigers van het ministerie van justitie. De bijstand had betrekking op problemen met on der meer hinderwetvergunningen, bouwvergunningen, bestem mingsplannen en bodemverontreiniging. Minister Alders heeft toegezegd de projecten te blijven steunen. kruidendokter in een witte jas FOTO HENK BOUWMAN A.P. van Seters, gepensioneerd internist van het AZL en nu, als mede-oprichter van de stichting, vurig strijder voor het behoud van het regenwoud. Stichting wijst op onbekende gevolgen kap tropisch regenwoud Een enorme hoeveelheid medische planten gaat verloren door de kap van het tropisch regenwoud. Bovendien brengen houtkappers, goudzoekers en andere 'vreem den' ziekten zoals malaria en mazelen mee die ware slachtingen aanrichten onder de inheemse volken. De Stichting Rainforest Medical wil deze - veelal onbekende - gevolgen van het kappen van het regenwoud meer on der de aandacht brengen. leiden monica wesseling Dat het kappen gevolgen heeft voor het wereldklimaat, de be staansmogelijkheid van in heemse volkeren en voor het landschap ter plaatse, is bij ve len inmiddels wel bekend. Een tentoonstelling van de stichting in van sociale wetenschappen van de RUL wijst op de minder bekende aspecten. Tot 10 de cember is de expositie over me dicijnen, regenwoud en ziekten te zien. Instandhouding van het re genwoud levert voor zowel de Derde Wereld als voor het wes ten voordelen op, denkt A.P. van Seters, gepensioneerd inter nist van het AZL en nu als me de-oprichter van de stichting vurig strijder voor het behoud van het regenwoud. Zo worden er in Nederland 18 medicijnen gebruikt waarvan de grondstof fen uit het regenwoud afkom stig zijn. Deze stoffen, zoals bij voorbeeld kinine, zijn niet che misch na te maken. „Als de Mexicanen weigeren nog langer de knol van de wilde Yan te ex porteren ligt de hele anti-con- ceptieindustrie hier op haar rug. Wilde Yan is een wezenlijk en onvervangbaar bestanddeel van de pil." Het belang van het regen woud voor het westen is voor de stichting zeker niet de belang rijkste drijfveer, benadrukt Van Seters. „We streven naar uitwis seling van kennis. De westerse wetenschappelijke kennis komt ook in het oerwoud van pas. Veel inheemse volkeren maken gebruik van medicinale planten maar hebben geen idee van de beste doses. Er zijn nogal wat plantaardige medicijnen die in bepaalde concentraties giftig zijn. Wetenschappelijk onder zoek daarnaar kan hen helpen." De stichting wil dergelijke en Andere projecten in het buiten land ondersteunen, eventueel in samenwerking met andere ontwikkelingsorganisaties. Kwik De tentoonstelling draagt als ti tel 'Groeit kwik daar aan de bo men?' en daarmee is meteen het volgens Van Seters belang rijkste probleem aangekaart. Goudzoekers gebruiken onder meer uit Nederland geïmpor teerd kwik om het goudstof tot klontjes samen te laten ballen. Dat kwik verdampt en komt via de lucht in het water, dus in de vissen en uiteindelijk in de li chamen van bijvoorbeeld de Yanomami terecht. Van Seters is hier woedend over: „Dit is een vorm van milieuvervuiling die absoluut niet te accepteren is. Hier moet direct een eind aan komen. Nederland moet zich ook verantwoordelijk voe len voor de vernietiging van het milieu in het buitenland." De tentoonstelling van de stichting, waaraan ook het Na tionaal Natuurhistorisch Muse um heeft meegewerk, is gratis te bezichtigen. Vanaf 17 december tot en met 25 februari staan de panelen opgesteld in de Am sterdamse Hortus aan de Plan tage Middenlaan. Vlilieudefensie tvil meer leden Milieudefensie wil het ledental Irastisch uitbreiden. Voorzitter Jram van der Lek doet daarvoor jen beroep op de 30.000 leden, lie de vereniging al heeft. Ieder ld krijgt drie wervingsbrieven jm die aan vrienden en kennis- en te sturen. Het gaat niet om Jen kettingbrief-actie, want de intvanger wordt niet moreel mder druk gezet om lid te wor- len. „De beste leden wervers zijn le leden zelf," zegt Van der Lek. iDe helft van de leden komt iia-via binnen. Bij de vorige krerfactie zorgden onze leden foor 31 procent nieuwe aan meldingen." Milieudefensie noemt als wa penfeiten van de afgelopen ja- len de verkoop van onbespoten lardappelen (in twee jaar ver viervoudigd), het uitbannen van izon-aantastende spuitbussen, le strijd tegen kernenergie en iet terugdringen van het ge- )ruik van tropisch hout. Naast het voeren van acties ;eeft de afdeling milieukompas :ursussen en beantwoordt de nilieutelefoon (020-6262620) Tagen op milieugebied. Milieu- lefensie staat in contact met 52 oortgelijke groeperingen in het mitenland. Nederland telt 115 ilaatselijke afdelingen. Nieuwe leden ontvangen het ecent verschenen boekje 'Aar- iige aardappel in de puree', ge- «chreven door culinair journa- ist Johannes van Dam en chef- ;ok John Halvemaan. 'ieke bomen Dc bomen in Almere zijn dit 8 jaar getroffen door fatale ziek- 9 les. In totaal moeten ongeveer j ^200 bomen worden gerooid. baarvoor komen ruim 1600 bo- terug. Als gevolg van de hatte zomer staken ziektes als bacterievuur, iepziekte, water- Tnerkziekte en bacteriekanker de kop op. Meidoorns, lijster- "Hbëssen en fruitbomen hebben ite lijden onder bacterievuur. Ecotech Europe '93, de interna tionale vakbeurs over afvalver wijdering, recycling en milieu beheer, is nog tot en met vrijdag in de Jaarbeurs in Utrecht te be zoeken. Aan de beurs doen 400 exposanten uit binnen- en bui tenland mee. Tijdens de vakbeurs worden op diverse congressen en sym posia specialistische onderwer pen behandeld. Zo is er donder dagochtend een congres, geti teld 'Produktterugname, plicht of kans'. Hier staan de uiteenlo pende inzamelmethoden in Eu ropa ter discussie. Zo is bijvoor beeld de onlangs ingevoerde te rugnameplicht in Duitsland veel landen een doom in het oog. In Duitse pakhuizen liggen 1,1 miljoen ton oud papier, 0,9 mil joen ton gebruikt glas en' 0,24 miljoen ton plastics te wachten op verwerking. Duitsland kan deze stroom niet aan en pro beert de overschotten voor ui terst lage prijzen te dumpen in de rest van Europa. Dit heeft geleid tot sterke da ling van de prijzen van oud-pa- pier en gebruikt glas in andere landen, waar onder Nederland. Bestaande inzamelsystemen en prijsQpbouw van gebruikte pro ducten storten hierdoor in el kaar. Duitsland wil ook terugna meplicht invoeren voor sloop auto's en elektrische apparaten. Tijdens dit congres wordt de Jaarbeurs Milieu Award toege kend aan een persoon of instel ling die zich het afgelopen jaar verdienstelijk heeft gemaakt op het terrein van milieubeheer, recycling of afvalverwerking. Ecotech Europe is een toon aangevende vakbeurs. Zo zijn vandaag vertegenwoordigers van de Wereldbank zich komen oriënteren op de laatste ontwik kelingen rond milieutechnolo gie en schoner produceren. Om een indruk te krijgen van de toepassing van gebruikte materialen in de kunst kunnen de bezoekers terecht op de af deling Eco-art. Daar zijn objec ten van 45 kunstenaars te be wonderen. De Jaarbeurs in Utrecht is geopend van 10-17 uur. Toe gang/ 25,-. De verwerking van afgedankte koel- en vrieskasten door AVR- Recycling BV is door TNO posi tief beoordeeld. Het onderzoek was gericht op de demontage van koelapparaten en het ver branden van niet-herbruikbare CFK's (chloor-fluorkoolwattr- stoffen). Bij de demontage worden de diverse onderdelen met het oog op hergebruik zorgvuldig uit de koelapparaten verwijderd. De schadelijke CFK's worden ver brand. Het TNO-onderzoek wijst uit dat daarbij een vernie tigingsrendement van meer dan 99,99998% wordt gerealiseerd. AVR-Recycling biedt hiermee een milieuverantwoorde totaal oplossing voor de verwerking van afgedankte koel- en vries kasten. Deze oplossing heeft als toe gevoegde waarde dat alle be werkingen op één bedrijfsloca tie plaatsvinden. De ontmante lingsinstallatie van AVR-Recy- cling staat namelijk op het be drijfsterrein van de Afvalverwer king Rijnmond en AVR-Chemie. In het eerste produktiejaar 1993 worden ongeveer 20.000 koel en vrieskasten verwerkt. Voor 1994 wordt een aanbod ver wacht van ongeveer 50.000 stuks. In de Congreszaal van de Jaar- kundigen uit binnen- en bui- beurs in Utrecht heeft morgen tenland houden voordrachten. Houtdag '93 plaats. Het Cen- Ook het minder toepassen van trum Hout wil met deze mani- tropisch hout komt aan de orde. Het gebeurde vlak naast de au toweg Utrecht-Amsterdam. Ge lukkig zat deze keer een collega aan het stuur. Anders zouden er vast en zeker ongelukken zijn gebeurd. We hingen allerlei be langwekkende verhalen tegen elkaar op, toen ik plotseling - midden in een zin - opveerde. Een paar seconden daarvoor had ik vanuit mijn ooghoeken al een wolk spreeuwen gezien, vlak bij elkaar vliegend. Eerst dacht ik dat ze naar een slaap plaats vlogen. Maar daar was het nog iets te vroeg voor. En bovendien vlogen ze daar toch wel erg snel voor. En zo dicht bij elkaar...! Toen zag ik hem ineens. Een veel grotere vogel die achter de troep aanscheerde. Slanke vleu gels zag ik, en een relatief korte, smalle staart. Een slechtvalk! De spreeuwen zwenkten en draai den razendsnel. Alsof er één commando's gaf die de andere blindelings uitvoerden. Toen maakte er één een fout: hij ver dween uit de formatie. Daar had de slechtvalk op geloerd. Op één enkele vogel kun je je beter concentreren dan op zo'n kermis van rondwervelende ve- Onmiddellijk stoof de valk ach ter de afvallige aan. De roofvo gel kwam steeds dichterbij. En toen deed de spreeuw het enige verstandige dat hem nog restte: hij dook naar de grond. En daar is de snelste vogel ter wereld niet op zijn best. Een slechtvalk grijpt vogels in de volle vlucht, doodt zijn prooi in een fractie van een seconde door de kracht van zijn klauwen, maar op de grond kan hij nauwelijks uit de voeten. De spreeuw had dus ge luk. Ik was helemaal verrukt. Mijn buurman had het vanachter het stuur allemaal niet zo snel kun nen volgen. Sterker nog, hij had helemaal niets gezien. Het was ook allemaal in een paar secon den gebeurd. Ik denk dat de slechtvalk bovenop de hoog spanningsleiding langs de auto weg naar een prooi had zitten uitkijken. Had hij de spreeuwen te laat opgemerkt? Normaal ge sproken maakt hij eerst flink hoogte om dan met een ijzing wekkende stootduik met een snelheid van zo'n 300 kilometer per uur midden in de troep te duiken. Was hij afgeleid door het verkeer? Het gebeurt name lijk slechts zelden dat een slechtvalk faalt. Ondanks die hoge snelheid en de effectiviteit van zijn inspan ningen zijn er nog maar weinig slechtvalken in ons land. Enkele tientallen jaren geleden was dat anders. De belangrijkste reden voor hun verdwijnen is dat ze een voorkeur hebben voor dui ven en eenden als prooi. En daar waren enerzijds duiven- houders en anderzijds jagers niet zo blij mee. Vandaar dat er driftig jacht werd gemaakt op (broedende) slechtvalken. De doorslag gaf echter het ge bruik van insekten- en onkruid bestrijdingsmiddelen in de landbouw. Roofdieren staan aan de top van de voedselpira- mide. Het gif uit de prooidieren 'stapelt' zich in hun lijf op. Met als gevolg allerlei aandoenin gen, zoals bijvoorbeeld on vruchtbaarheid of dunne eier schalen waardoor jongen niet tot volwassen vogels kunnen opgroeien. Gelukkig wordt er nu heel wat minder gespoten dan zo'n twin tig tot dertig jaar geleden. Mis schien maken we nog mee dat slechtvalken gaan broeden op een richel van een torenflat, zoals ze doen op wolkenkrab bers in New York. ton in t veld Oud-minister van milieuzaken Ed Nijpels opende deze week Ecotech Europe '93 in Utrecht als v de Raad van het Milieubeheer. haarlem theo van der kaau Nog maar een paar honderd jaar geleden was het mogelijk om via de takken van de bo men van Sassenheim naar Haarlem te slingeren. De aan eengesloten duinbossen strek ten zich uit van Alkmaar tot Den Haag. Grote delen van de rest van Nederland waren nog bedekt met dichte loofwou- den. Holtland was de oor spronkelijke benaming, dat wil zeggen: met bomen bedekt land. In het boek 'Holland Hout- land' vertelt Jaap Buis de ge schiedenis van het Nederland se bos. Zijn verhaal is heel flauw in een zin samen te vat ten, in duizend jaar zijn de wouden in Nederland voor het overgrote deel verdwenen, door een combinatie van na tuurlijk sterven en menselijke kapdrift. Buis schetst hoe de mens vroeger een haat-liefde-ver- houding met het bos had. In cultuur gebracht land moest met de bijl tegen de opruk kende wildernis worden ver dedigd. Anderzijds bracht ge kapt hout veel geld op. Er wer den huizen mee gebouwd en haarden mee gestookt. Om oorlogen te kunnen bekosti gen werd in de middeleeuwen veel te veel hout tegelijk ge kapt en verkocht. Ook liet men graag varkens en runderen in de bossen grazen, maar die vraten rigoureus alle jonge aanplant weg. De auteur, afgestudeerd in de bosbouw, laat geen enkel feit ongemeld. vanaf geschrif ten die in het jaar 704 rappor teren over een bos te WaaJre aan de Dommel, tot het voor nemen van Natuurmonumen ten anno 1993 tot herstel van het oerbos Beekbergerwoud. Daar tussenin valt te lezen dat de Haarlemmerhout in 1428 en nog eens in 1573 radicaal gekapt is. Het boek is een wat saaie opsomming geworden en geen spannend verhaal, juist omdat werkelijk alles ge noteerd is. 'Holland Houüand' door Jaap Buis, uitgeverij Prome theus, 34,90.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19