Belastingen: wapen tegen 'tijdrekken' f; 'Ik hou niet van tv-kijken' Leiden Regio Ooievaars blijven in Lisse Boete voor stelen onderbroeken en slaan winkelpersoneel WOENSDAG 8 DECEMBER 1993 ^'Werzoeken om kwijtschelding van gemeentelijke belas ting moeten voortaan binnen twee maanden na ont- jvangst van de aanslag worden ingediend. Dat hebben en wethouders van Leiden gisteren beslo- Op die manier wapent de gemeente zich tegen slim- imerikken, die de procedure eindeloos rekken. d£f! ilden aad rietveld ie Het aantal verzoeken om kwijt schelding van gemeentelijke be lastingen steeg dit jaar naar 3100. In 1992 waren dat er nog 1800. Wethouder S. de Vreeze (PvdA/financiën) wijt dat aan de reclame, die Leiden voor de ervregeling maakt, Maar door dat grote aantal verzoeken raakt de gemeentelij- •ke afdeling belastingen in de —^problemen. En die problemen 'worden nog vergroot doordat steeds meer mensen alle moge lijkheden van de regeling ken nen. Die vertragen de procedu re zo lang zij maar kunnen. Volgens De Vreeze zijn het vooral studenten die die taktiek toepassen. „Die laien bijvoor beeld na de aanslag gewoon niks van zich horen, totdat er een deurwaarder voor de deur staat. En dan gaan zij in beroep tegen de aanslag, waar ook weer maanden mee verstrijken. En pas als dat proces is afgerond komen zij met een verzoek tot kwijtschelding. De afdeling be lastingen heeft daar ontzettend veel extra werk aan. Met deze nieuwe regeling maken we daar een einde aan." lisse Ooievaars trekken in de wintermaanden naar warmere streken. Dat heeft iedere Neder lander op school geleerd. In Lisse denken de grote vogels er anders over. Storm, regen en vorst kun nen de dieren niet uit het bollen- dorp verdrijven. In Lisse bestaat op dit moment een echte ooie vaarskolonie, bestaande uit acht tien vogels die geen last lijken te hebben van het Hollandse weer. De ooievaars zitten vaak bij de Van Matenesselaan en de Marco- nilaan. Daar worden ze af en toe met eendagskuikens gevoerd. Sinds 1982 worden steeds meer ooievaars in Lisse gesignaleerd, 's Avonds zitten ze vooral in het weiland bij de Heemtuin achter de molen. Een aantal ooievaars nes telt in de Keukenhof maar ook de lantaarnpalen langs de Lissese Heereweg zijn een favoriete ver blijfsplaats. foto dick hogewo- ning CHEF GERT VISSER. 071 -356430. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 komst van de politie kreeg ik van alles naar m'n kop geslin gerd. Op een gegeven moment werd ik zo kwaad dat ik naar huis wilde. Ze pakten mij zoda nig dat ik een pijnscheut in mijn rug kreeg. Ik ben zwaar rugpatiënt. Op dat moment kwam ik met mijn arm per on geluk tegen het gezicht van een van de mannen." De rechter achtte de diefstal en de daarop volgende klap be wezen. „We hebben een video band waarop de diefstal staat. Bovendien komen op de kassa- uitdraai van de dag daarvoor nergens vijf onderbroeken van drie gulden per stuk voor." Ook merkte de rechter op dat de Sassenheimer een paar keer eerder voor diefstal is opgepakt, de laatste keer in 1984. Een boete van 750 gulden kreeg een 36-jarige man uit Sassen- heim gisteren van politierechter Van Overbeek in Den Haag op gelegd. Hij zou in mei 1992 vijf onderbroeken hebben gestolen bij de Hema in zijn woonplaats en de assistent-bedrijfsleider hebben mishandeld. De Sassen heimer ontkende en spuwde zijn gal over de slechte behan deling door het personeel van het warenhuis. De Sassenheimer vertelde dat hij de dag daarvoor vijf te grote onderbroeken voor zijn kind had gekocht. Hij wilde ze de an dere dag ruilen, maar kwam in de winkel tot de ontdekking dat hij het bonnetje kwijt was. Op dat moment besloot hij om vijf kleinere broekjes te kopen en de andere vijf aan een oudere zoon van hem te geven. Het personeel zou volgens de Sassenheimer het niet betalen van vijf onderbroeken onterecht als diefstal hebben beschouwd. „Toen ik naar buiten liep, werd ik op een agressieve manier door twee personeelsleden be naderd. In afwachting van de Noordwijkse maakt honderden stuks kinderkleding alice van schuppen Honderden kledingstukken zijn jde afgelopen vier jaar door de 79-jarige mevrouw C. van Hou- jten uit Noordwijk gebreid en genaaid. Urenlang besteedde ze [aan het van restlapjes stof kleer- Itjes maken voor kinderen in Roemenië, Polen en Bulgarije. Alleen het afgelopen jaar al breide en naaide ze meer dan tweehonderd kledingstukken bij elkaar. „Om in de weer te blij ven", verklaart ze haar opmer kelijke 'hobby'. „Maar het geeft pok veel voldoening als je weet ,Mi dat anderen er wat aan heb ben." De krasse Noordwijkse kwam ZAyier jaar geleden op het idee om l^'kinderkleertjes te gaan maken |yia haar zus. „Die zag al die ar- ^Tnoede in Roemenië op televi- vertelt Van Houten die zelf nooit televisie kijkt. „Toen ik dat van haar hoorde, kwam ik op het idee om kleertjes voor die kinderen te gaan naaieji met wat lapjes die ik nog had liggen. 2| In Hillegom was een actie voor 41 kindertehuizen in Roemenië en daar heb ik de kleertjes toen aan gegeven." Van Houten ging ook na de actie voor Roemenië door met j naaien en breien. „Van het een ee"komt het ander", vertelt de Noordwijkse. „Kennissen van mij gingen naar Polen en daar heb ik ook kleertjes aan meege geven. Weer later hoorde ik van de actie van Stichting Humani taire hulp Bulgarije. Daar is het werk van het laatste jaar naar toe gegaan?" Van Houten bepaalt niet van tevoren naar welk doel de kle ding gaat. „Ik wacht tot ik een paar dozen vol heb, anders is het de moeite niet om het weg te brengen. De actie die op dat moment aan de gang is, krijgt de volle dozen. Als de actie voor Bulgarije doorloopt, gaan de kleertjes die ik nu aan het ma ken ben, weer naar die stich ting." Met haar brei- en naaiwerk heeft de Noordwijkse inmiddels ook familie en kennissen en thousiast gemaakt. Ze komen regelmatig lapjes stof voor kle ding brengen. „Als de stofjes een beetje bij elkaar passen, maak ik stelletjes kleding", ver telt ze. „Een rok en een bloes bijvoorbeeld, of een broek en een bloes. Die bind ik dan aan elkaar, zodat het goed bij elkaar blijft." De Noordwijkse denkt ook aan de maten van de kle ding. Als de kleding naar een kindertehuis gaat met kinderen van drie maanden tot drie jaar oud, zorgt ze er zelfs voor dat er alleen dozen met kleding in de juiste maat de deur uitgaan. Het maken van kleding is niets nieuws voor Van Houten. „Vroeger was ik een soort 'aan huis naaister' en deed ik veel verstelwerk. Zo naaide ik eens overhemden voor zeven boe renzoons. Dat ging van dezelfde stof. Als de overhemden dan versleten waren, knipte je er een aan stukken. Daarmee kon je de andere zes overhemden dan weer oplappen. Dat is nu niet meer. Maar kleding maken is nog steeds mijn hobby." Hobby en goed doel gaan op deze manier goed samen. Maar de Noordwijkse zorgt ervoor dat ze er plezier in blijft houden. „Ik wil mezelf tot niks verplichten, haasten is niet nodig. Door-de- weeks werk ik bijna elke dag wel aan de kleertjes. Ik ben alleen en ik houd niet van televisie. Ik heb niets anders te doen en de mensen daar zijn er blij mee. Dat geeft voldoening." Van Houten heeft zelf geen grootste ideeën over haar werk. „Ik ben maar een kleine schakel in een groot geheel. De Stich ting Humanitaire hulp Bulgarije heeft ontzettend veel hulpgoe deren ingezameld. Mijn dozen met kleding zijn daar maar een klein deel van", zegt ze beschei den. Dat ze nooit iets van de kleding terugziet, vindt de Noordwijkse niet erg. „Je weet dat het goed terecht komt." Mevrouw C. van Houten uit Noordwijk achter haar naaimachine. De afgelopen tijd naaide ze honderden kinderkleertjes voor het goede doel. „Het geeft voldoening dat andere mensen hier blij mee zijn." foto holvast Bij vrijwel elk nieuw bouwplannetje in de Leidse binnenstad onstaat een levendige discussie tussen inwoners, architecten en de gemeente over 'de schoonheid'. Over smaak valt dus wel degelijk te twisten. Vorige week was in deze rubriek het relaas te lezen van directeur J.Turk van kamerve rh u urbureau Hogeland. Hij had zijn bedrijfspand in de Molensteeg ingrijpend en voor veel geld opgeknapt. Aan de buitenkant een gele pui, donkerrode kozijnen en een 'neonbak' annex klok aan de gevel. Dat kon de gemeente niet waarderen. Het stadsschoon was in het geding. Turk ontving een aantal brieven van de plaatselijke overheid waarin hij vriendelijk doch dringend werd verzocht het verlichte uithangbord weg te halen en andere kleurtjes te gebruiken. Dat schoot in het verkeerde keelgat van de kamerverhuurder. Hij schoof de Zwarte Piet direct door. „Belachelijk, als je hier uit de raam naar de overkant kijkt, zie je enkele grijze nieuwbouwwoningen die van geen kant passen bij de rest van de bebouwing. Er staan nota bene twee gele pilaren bij. Over stadsschoon gesproken. Als je verder door de binnenstad loopt zie je heel wat afwijkende kleuren. Als ze dat gaan aanpakken dan blijven ze bezig." Die opmerking van Turk viel weer in slechte aarde bij Piet Lan Veen. Hij is architect en verantwoordelijk voor die 'grijze nieuwbouwwoningen' in de Kampersteeg waar de kamermakelaar het over had. „De Kampersteeg is juist heel goed gerenoveerd. Het was een verpauperd geheel en zonder het karakter geweld aan te doen, worden er twee woningen en een uitbreiding van een achterliggende woning aan de Vliet van gemaakt. Ik heb Limburgse mergel als bouwsteen gebruikt en het is voor het eerst in Leiden dat dat gebeurt", aldus Van Veen die onder meer het veel omvangrijkere bouwplan aan de Pelikaanstraat ontwierp. Van Veen vindt de opmerkingen van Turk ongepast en de architect heeft gemerkt dat er de laatste tijd wel vaker door 'onkundigen' tegen moderne bouwplannen wordt geageerd. Van Veen heeft een simpele filosofie: „Je vindt in een stad als Leiden huizen uit de zestiende, de zeventiende, de achttiende en de negentiende eeuw. Zo is een stad gegroeid. Het zou niet goed zijn als je de vormen en technieken uit de Of het nu om een huis gaat uit de zestiende eeuw of uit de jaren twintig van deze eeuw, in kleur scheelt dat niet zoveel. Maar de naoorlogse architecten hebben hun creativiteit in vorm, materiaal, kleur wel erg de vrije loop gelaten. Ze maken soms kunstwerken waar je in kan wonen in plaats van huizen die er ook aardig uitzien. Kenners, zoals leden van de welstandcommissie kunnen een kunstig bouwplannetje wel VRIJE TIJD Prestatieloop Bij Ren- en Toervereniging Swift wordt zaterdag 10 decem ber de derde, zogeheten 'buit loop' op het parcours bij De Bult aan de Van der Madeweg verreden. De prestatieloop kent afstanden van 5, 8, 10 en 15 ki lometer. De start is om 10.45 Vogelexpo De Vogelvrienden houden ko mend weekeinde de jaarlijkse vogeltentoonstelling in het Vijf Hovenhuis aan de Hoflaan 169 in Leiden. Behalve zangvogels zijn ook diverse soorten parkie ten te zien en te horen. De Sassenheimer voelde zich hevig in de steek gelaten door de rechtelijke macht en opper de dat de rechter ook maar eens het Sassenheimse warenhuis aan moest pakken. „Toen ik een tijdje later nietsvermoedend een taart wilde kopen werd ik in het bijzijn van mijn vrouw en kinderen op een agressieve ma nier de zaak uitgezet." Architectuur prijsvraag zonder winnaar LEIDEN ERNA STRAATSMA De architectuurprijsvraag voor een complex seniorenwoningen aan de Cesar Franckstraat heeft geen geschikte bouwplannen opgeleverd. Geen van de 13 deelnemers is er in geslaagd een financieel haalbaar ontwerp te maken voor de bouw van zo'n 20 tot 30 goedkope huurwonin gen, op de plek waar nu nog een school staat. PvdA-wethou- der T. van Rij hoopt dat de win naar van de tweede prijs, de Leidse architect R. van der Kroft (van bureau Hans Bik), bereid is zijn plan aan te passen om het alsnog voor uitvoering geschikt te maken. Gistermiddag maakte Van Rij bekend dat de jury geen eerste prijs heeft aangewezen. Op een gedeelde derde plaats eindig den ontwerpen van Leidenaar F. Mulder en Sassenheimer H. Stol. Het plan van Van der Kroft achtte de jury het 'meest haal bare'. Zijn ontwerp 'is zorgvul dig en goed opgezet'. Het ont werp van Mulder, getiteld 'Gol ven' (met een golvende gevel), is volgens de jury 'architecto nisch sterk', maar beslaat een zo grote oppervlakte dat het on betaalbaar wordt. Stols 'Bingo' (een gebouw bestaande uit di verse 'ronde' schijven) wordt door de jury geprezen vanwege de afwijkende vormgeving, maar zou niet in de omgeving passen. Alle inzendingen van de ar chitectuurprijsvraag hangen in de hal van het stadhuis. Deze tentoonstelling blijft tot het ein de van het jaar staan. De architectuurprijsvraag is uitgeschreven door de Kring Rijnland van de Bond van Ne derlandse Architecten, ter gele genheid van de Dag van de Ar chitectuur op 1 juli 1993. Dit ge beurde in nauwe samenwerking met de gemeente leiden, die de prijsvraag sponsorde. Rommelmarkt Muziekvereniging Con Fuoco houdt zondag 12 december van 10.00 tot 14.00 uur een rommel markt in het clubhuis aan de J.C. de Rijpstraat 23 in Leiden. Architect Piet van Veen vindt dat er in de Leidse binnenstad wel degelijk hele mooie, moderne bouwsel zijn neergezet. foto loek zuyderduin juichend goedkeuren en de architect kan er schouderklopjes bij zijn collega's mee halen, maar de inwoners zitten tientallen jaren opgescheept met onbegrepen, afwijkende contructies in stadscentra. Zoals in Leiden bijvoorbeeld het 'pand van schaap' aan het Gravensteen of de 'glazen school' aan de Vliet. En valt het de gewone Leidenaar, een bouwkundige leek als Turk, te verwijten dat hij geen begrip kan opbrengen voor de modernste, fleurige architectuur? „Misschien niet", zegt Van Veen: „Maar je kan écht niet alleen maar bouwen in de stijl van wat men wel eens aanduidt als 'Anton Piëck'. Turk heeft er duidelijk geen verstand van en dan vind ik dat ik moet reageren als hij zich laatdunkend uitlaat. Daarbij, die 'glazen school' is toch prachtig." Zwart mysterie Een mysterieuze, zwarte bestel bus maakt sinds enkele maan den de straten in de Leidse bin nenstad onveilig. Dat ligt niet aan de rijstijl van de bestuurder, maar aan de ongelooflijke hoe veelheid lawaai die het zwarte Bedfordje produceert. En het is niet de moter die te hard ronkt of de knalpijp die lekt, het ge luid komt uit de bestelbus zelf. Tientallen decibel knalharde zo geheten 'techno-house'muziek worden door de getinte raam pjes van de bus uitgebraakt, af komstig uit enorme speaker boxen die in de cabine liggen opgesteld. Denderende mono tone dreunen teisteren de trom melvliezen van voorbijgangers als het busje passeert. Een laag- vliegende Boeing produceert aangenamer geluid dan deze house-band op wielen. Het is zo goed als zeker dat de eigenaar aanstuurt op een ge- hoorbeschadiging. Zelfs jonge ren die 'house' een warm hart toedragen, vragen zich bij het horen van het busje af of het niet wat 'mellow-er' kan. Bij de politie is dit zwarte verschijnsel vooralsnog onbekend en tast men bij navraag over de identi teit van de bestuurder in het duister. Maar het mysterie zal wel snel opgelost zijn want ge deisd houdt de buschauffeur zich in elk geval niet. Frank Buurman en Loman Leefmans tel: 071-356425 EINDELIJK EEN ECHTE PENSIOEN- DESKUNDIGE IN LEIDEN! U kunt uw pensioen nu optimaal regelen. Want vanaf 1 december is de Pensioendesk gevestigd in Leiden. Wij geven u een helder inzicht. En op basis van uw wensen en omstandigheden, krijgt u een onafhankelijk advies. Ook kan de Pensioendesk uw pensioen optimaal regelen of aan- Onze kosten? Meestal nihilI Kom daarom voor een kennismaking op de voorlichtingsavond. Of bel voor een afspraak. Gewoon doen, want de Pensioendesk biedt de oplossing die precies bij u past. de PENSIOEN pESK Stationsweg 28, Postbus 262, 2300 AG Leiden. 071

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15