scheuren. Oostenrijkse politie jaagt op neonazi's Syrië wil verder praten over vrede met Israël Buitenland Markus Wolf in beroep tegen gevangenisstraf A Regering Malawi weigert af te treden na onlusten Jeltsin bemiddelt tussen Ingoesjiërs en Ossetiërs Greenpeace: Rusland dumpplaats van Westen iDAG 7 DECEMBER 1993 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappelijke Persdienst Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter "Varten in regering Zuid-Afrika gg[A_» Zuid-Afrika heeft sinds vanaochtend na ruim drie n-en blanke overheersing een regering waaraan ook zwar- deelnemen. De zogeheten Uitvoerende Overgangsraad lm vandaag in Kaapstad bijeen voor zijn eerste zitting, raad heeft tot de eerste democratische verkiezingen in april rend jaar, zeggenschap en vetorecht over onder meer de bui- fandse politiek, defensie, binnenlandse veiligheid en fïnanci- Ret blanke-minderheidsbewind van president Frederik de rk blijft formeel aan tot na de verkiezingen een nieuw kabinet (et tot nu toe niet voor zwarten toegankelijke parlementsge- iw verzamelden zich vanochtend de vertegenwoordigers van [entien organisaties. Zij waren betrokken bij de opbouw van inieuwe politieke structuur voor Zuid-Afrika zonder rassen- auwe teddybeer alsnog verkocht 5EgENEen Canadese verzamelaar heeft gisteren op een vei- jin Londen 49.500 pond (ongeveer 135.000 gulden) betaald 'reen 85 jaar oude blauwe teddybeer met de naam Elliot. De irdeed in 1908 dienst als etalagemodel voor het Londense renhuis Har rods, maar de klanten bleken de kleur niet aan- tkelijk te vinden. De beer werd niet verkocht. „ftere zonnepanelen op Hubble Twee astronauten van het ruimteveer Endeavour gisteren op 600 kilometer boven de Aarde de twee zon- janelen van de ruimtetelescoop Hubble van elk twaalf bij drie vervangen door een nieuw type dat minder trilt en daar- ir de waarnemingen minder stoort. Eén zonnezeil liet zich meer oprollen en werd als afval in de ruimte achtergelaten. aok Syrië verbiedt de PKK it ara Syrië heeft, net als Duitsland, de separatistische Kurdi- je Arbeiderspartij PKK verboden en zal aanvallen door de or- ajisatie op Turkije vanaf Syrisch grondgebied verhinderen, dor Syrië is behoud van de territoriale integriteit van Turkije Diangrijk omdat een stabiel Turkije een garantie is voor vrede ije regio, aldus de minister van buitenlandse zaken. [ijnwerkers staken in Bulgarije |Ai Meer dan 20.000 Bulgaarse mijnwerkers, van wie de este met ontslag worden bedreigd, zijn gisteren in staking ge in om de regering te dwingen vier maanden aan achterstallige ien te betalen, de met verlies draaiende sector te vernieuwen nieuwe banen te vinden voor diegenen die op straat komen liaan. :ltsin verhoogt ambtenarensalarissen SKQuNog geen week voor de parlementsverkiezingen in sland heeft president Jeltsin bij decreet het minimum- jandloon voor ambtenaren verhoogd met 89 procent. Presi- "htieel woordvoerder Orfjonov hield vol dat de maatregel ,,ge- \1 toevallig" vlak voor de verkiezingen van zondag wordt afge- (ïdigd. De maatregel gaat deze maand in en betekent dat de 'pimale beloning voor werknemers in overheidsdienst van roebel omhoog gaat naar 14.620 roebel (23 gulden). «echter stelt vonnis Mölln uit ileswig In het proces rond de racistische moordaanslag op e Turkse vrouwen in het Noordduitse Mölln heeft de rechter teren geen uitspraak gedaan. Kort voor de geplande uitspraak am de advocaat van de twee verdachten plotseling met een getuige, die aanvankelijk had verklaard dat hij betrokken Is bij de daad. Maar later herriep hij deze verklaring. De recht- is nu begonnen met een nieuw onderzoek. Schuldig aan serie bombriefaanslagen Toestel verliest banden, maar landt veilig MOSKOU GPD In de serie bombriefaanslagen in Oostenrijk is gisteren een nieuw slachtoffer gevallen, het vijfde sinds het begin van de campagne afgelopen vrijdag. De medewerkster van een advocaat raakte zwaar gewond toen ze de post van haar baas opende. De politie zoekt de afzenders van de explosie ven in kringen van neonazi's. Sinds vrijdag zijn tien bombrieven ontdekt. WENEN DPA-Rtr Onder de geadresseerden waren de sociaaldemocratische minis ter van vrouwenzaken, Johanna Dohnal, en een in minderhe denproblematiek gespeciali seerde parlementariër van de Groenen. In deze twee gevallen konden de brieven worden on derschept. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft alle personen in het openbare leven tot voorzichtigheid gemaand. De meeste slachtoffers zijn bekend geworden door hun in-* gemeester Helmut Zilk en een rooms-katholieke priester wer den vrijdag de eerste slachtof fers van de bombriefcampagne. Bij verscheidene gedemon teerde bommen zijn briefjes ge vonden met de tekst: „We we ren ons, graaf Rüdiger von Star hemberg". Deze graaf had in 1683 Wenen met succes tegen de Turken verdedigd. Neonazi's gebruiken volgens Binnenland se Zaken zijn naam als code woord. De toestand van twee van de vier gewonden, de Weense bur- zet voor buitenlanders, vluchte lingen en minderheden. Ver moedelijk zijia ze daarom in het schootsveld van rechtsextremis- ten terechtgekomen. Een Kroatische journaliste van de Oostenrijkse omroep en een populaire plaatselijke politicus, is kritiek. Minister Löschnak (binnenlandse zaken) verklaar de dat de hoeveelheid zeer ex plosieve nitroglycerine in de brieven dodelijk kan zijn. De springstof is verborgen in met Rechter veroordeelt spionagechef DDR maand zeven jaar tegen de 70- jarige ex-generaal. Tegen de vroegere topspion waren 41 aanklachten ingediend. Wolf hoeft niet meteen naar de gevangenis. Na een kort voorarrest in de herfst van 1991 kwam hij op borgsom vrij. In verband met het goede gedrag van de voormalige topspion vindt de rechtbank een opslui ting tot de eigenlijke gevange nisstraf niet nodig. Rechter Klaus Wagner zei in de motivering van het vonnis dat de rechtszaak tegen Wolf geen politiek proces is geweest. Hij is niet veroordeeld als symbool van de vroegere DDR, maar we gens zijn verantwoordelijkheid voor spionage tegen West- Duitsland, aldus Wagner. „Het ging om de juridische gevolgen van een misdrijf." DUSSELDORF D PA-AFP-Rtr Markus Wolf, de voormalige baas van inlichtingendienst van de DDR, gaat in beroep tegen de veroordeling tot zes jaar ge vangenisstraf wegens hoogver raad en omkoping. Een recht bank in Düisseldorf had hem gisteren schuldig bevonden. Als chef van de Oostduitse spionagedienst vormde Wolf van 1953 tot 1986 een groot ge vaar voor de veiligheid van West-Duitsland, aldus de recht bank na een proces van zeven maanden. Het hof achtte Wolf in drie gevallen schuldig aan verraad en omkoping van func tionarissen. De aanklager had Wolf verder verweten informatie aan de KGB de geheime dienst van de Sovjetunie te hebben doorgespeeld. Hij eiste vorige Vindt u ze niet prachtig, de nieuwe decemberzegels? U kunt er al uw beste wensen mee versturen aan wie u maar wilt: aan uw familie, vrienden, kennissen of collega's. De zegels moet u wel voorzichtig scheuren. En vergeet u de postcode niet, dan zorgen wij ervoor dat uw beste wensen op tijd aankomen. Wij zorgen ervoor. kunsthars afgedichte plastic rietjes. „We hebben te maken met professionals of een hoog begaafde krankzinnige", zei Lö schnak, wiens ministerie een beloning van 100.000 schilling (16.000 gulden) heeft uitge loofd. De laatste jaren is het aantal aanslagen op vreemdelingen, vooral vluchtelingen, in Oosten rijk toegenomen, maar het ge weld heeft nooit de omvang be reikt van dat in Duitsland en Frankrijk. De bombriefaanslagen heb ben nu een politiek dispuut over de wortels van het extre misme ontketend. Jörg Haider, de leider van de uiterst-rechtse Vrijheidspartij legde de schuld bij Oostenrijks liberale asielpoli tiek. „Ons land is een centrum voor georganiseerde misdaad geworden en uit het buitenland zijn tal van conflicten geïmpor teerd", verklaarde Haider. Hei de Schmidt, leider van het van de Vrijheidspartij afgescheiden Liberale Forum, stelde Haider zelf verantwoordelijk voor „het aanwakkeren van nationalisti sche sentimenten". 'Glasnost' in Brussel voorbij BRUSSEL «PETER DE VRIES CORRESPONDENT Pogingen de sfeer van geheim zinnigheid rond 'Brussel' te doorbreken, zijn gisteren door de ministers van buitenlandse zaken van de Europese Unie de opvolger van de EG terug gedraaid. Interne documenten van de Europese Unie zijn voortaan in principe geheim en voor het publiek niet toeganke lijk. Ook uitslagen van stem mingen over het Europese justi- tiebeleid en de buitenlandse politiek worden in de toekomst niet meer gepubliceerd. De Nederlandse minister Kooijmans (buitenlandse za ken) verzette zich gisteren als een van de weinigen tegen de nieuwe afspraken. Kooijmans bedong wel dat de regering de Tweede Kamer gewoon 'gehei me' Brusselse stukken kan blij ven sturen. De 'Brusselse glasnost' begon vorig jaar, toen de Europa-elite tot zijn schrik bemerkte dat gro te groepen Deense en Franse burgers zich bij referenda over 'Maastricht' van de verdere Eu ropese eenwording afkeerden. De ministers van buitenlandse zaken spraken af vaker in het openbaar te vergaderen, stem uitslagen te publiceren en het publiek beter te informeren. Al snel bleek dat veel delegaties te gelijk vreesden dat die open baarheid de onderhandelingen binnen de EU zou bemoeilijken. Honderdtwintig passagiers en de bemanning van een Russisch verkeersvliegtuig kregen giste ren de schrik van hun leven toen het toestel di rect na de start twee banden verloor. De piloten zagen echter kans de Tupolev 154 veilig te laten landen. De verkeersleiding in Moskou waarschuwde de piloten dat twee banden van de achterste wielstellen in stukken uiteen waren gespat bij het opstijgen. De bemanning vloog door naar de geplande tussenstop, het Siberische Krasno- jarsk, liet de kerosine opbranden en zette het toestel vervolgens in een regen van vonken aan de grond. De piloten konden direct bij de bandenleve ranciers aan de bel trekken. De betreffende fa briek staat namelijk in Krasnojarsk. Volgens vice-directeur Koedelitsj van het privé-bedrijf Krasnojarsk Luchtvaart is het af voor de vierde keer dat de Krasnojarsk-banden aan flarden gaan. „Het rubber dat ze gebruiken, is niet be stand tegen de druk gedurende het opstijgen en landen", aldus Koedelitsj. Palestijnse jongeren marcheren door de straten van Hebron om een gevallen kameraad te eren. De spanning in het stadje op de westelijke Jordaanoever is de afgelopen dagen gestegen door wederzijdse moordaansla gen van Palestijnen en Israëli's. foto ap Jacqueline arzt JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Syrië is bereid eind januari de vredesbesprekin gen met Israël te hervatten. Volgens de Israëlische radio heeft de Amerikaanse minister Christopher (buitenlandse zaken) de Syriërs ervan overtuigd dat het overleg resulaat kan opleveren. De hervat ting van de onderhandelingen wordt donderdag officueel aangekondigd, tegen het eind van Christophers rondreis door het Midden-Oosten. Gisteren was de Amerikaanse minister in Am man, waar hij sprak met koning Hussein en PLO- voorzitter Arafat. Volgens Israëlische bronnen hebben de Jordaniërs laten weten dat ze vooruit gang willen boeken in de economische onder handelingen. Maar ze zijn nog niet bereid een vredesverdrag met Israël te sluiten. Arafat probeerde Christopher ertoe over te ha len in te grijpen in de Israëlisch-Palestijnse on derhandelingen. Maar de Amerikanen zijn daar toe alleen bereid als ook Israël het wil. Arafat noemde het van groot belang dat het Israëlische leger zijn terugtrekking in de Gazastrook en Jeri cho begint op de afgesproken datum, 13 decem ber. Maar de kans op vertraging is groot. Premier Rabin zei gisteren dat met de PLO stil zwijgend is overeengekomen het begin van de te rugtrekking twee weken uit te stellen. Volgens hem betekent dat geen schending van de over eenkomst, zoals de PLO meent. Het gaat erom, zei hij, dat de terugtrekking op tijd wordt afge rond. Arafat op 13 december in Nederland ont moet donderdag in de wandelgangen van een Unesco-conferentie in Spanje, de Israëlische mi nister Peres (buitenlandse zaken). Honderden Israëlische betogers hebben vanmor gen uit protest tegen het vredesverdrag met de PLO kruispunten geblokkeerd in Israël en de be zette gebieden. De actie volgde op de dood van twee Israëli's vader en zoon gisteren. Ze kwamen om het leven bij een aanslag door Pales tijnen in de buurt van Kiryat Arba. Drie andere kinderen uit het gezin raakten gewond. Onmiddellijk na het incident vernielden kolo nisten Arabische eigendommen in de buurt van Kiryat Arba en de nabijgelegen stad Hebron. Zo wel in Israël als in de bezette gebieden waren gis teravond duizenden betogers tegpn het akkoord met de PLO op de been. De sfeer in Hebron en omgeving, waar kolonis ten het afgelopen weekeinde een Palestijn dood schoten en drie anderen verwondden, is na de schietpartij van gisteren verder opgelopen. Voor de stad is een uitgaansverbod afgekondigd en de Israëlische troepenmacht is versterkt. niers, wordt verantwoordelijk gesteld voor de meeste van de gewelddadige incidenten van eind vorige week. De gevechten braken uit toen het leger het hoofdkwartier be stormde van de Jonge Pioniers in Lilongwe, de hoofdstad. De bestorming werd ondernomen uit vergelding voor de dood van twee soldaten in de noordelijke stad Mzuzu. Zij zouden door Jonge Pioniers zijn omgebracht. Malawi wordt-momenteel ge regeerd door een drie leden tel lende presidentiële raad. De hoogbejaarde president, Kamu- zu Banda, onderging ih oktober een hersenoperatie en droeg zijn bevoegdheden over aan het interim-college. De Consultatie ve Raad kreeg formeel de op dracht verkiezingen voor te be reiden die zijn uitgeschreven voor mei volgend jaar. MOSKOU DPA De regering van Malawi is naar eigen zeggen de situatie in het land meester. Er is een einde gemaakt aan de onlusten die 22 mensen het leven hebben ge kost en 109 anderen hebben verwond. De regering verwierp gisteren een oproep van de Na tionale Consultatieve Raad tot aftreden. Minister Ntaba (buitenlandse zaken) zei dat „kleine groepen" die op eigen gezag handelden, verantwoordelijk zijn voor de twee dagen van gevechten en plunderingen. Leger en politie gingen gisteren door met uit voering van orders van de rege rende presidentiële raad om een omstreden paramilitaire jongerenorganisatie van de re gerende Malawische Congres partij te ontwapenen. De afde ling, de zogeheten Jonge Pio- den voornamelijk door hun landslieden bewoonde plaatsen in de omgeving van de Noor- dossetische hoofdstad Vladikav kaz aan te sluiten bij Ingocsjië. Dit werd verhinderd door Oss- etische troepen en troepen van het Russische ministerie van binnenlandse zaken. Jeltsin riep de noodtoestand uit voor het gebied. In de afge lopen maanden moesten vele Ingoesjiërs de vlucht nemen uit Ossetisch gebied. Jeltsins plan is nu Ingoesjische vluchtelingen per decreet naar vier plaatsen in hun vroegere land rondom de Noordossetische hoofdstad Vla dikavkaz te laten terugkeren, maar bij aankomst zei hij „we zitten hier met een heel pak problemen, nationale, territo riale en problemen van terroris me, die wij samen met de plaat selijke leiders moeten pogen op te lossen". President Boris Jeltsin van Rus land is gisteren naar de Noord- Kaukasus gereisd om te bemid delen in het nationaliteitencon- flict tussen Ingoesjiërs en Oss etiërs. Hoofdpunt is het oplos sen van het vluchtelingenvraag stuk dat door het conflict is ont staan. De Ingoesjiërs, een in de Tweede Wereldoorlog uit de Noord-Kaukasus gedeporteerd volk, zijn sinds hun rehabilitatie in 1957 naar hun land terugge keerd dat zich Liitstrekte over de Russische deelrepublieken Tsjetsjenië en Noord-Óssetië. Vorig jaar werd een deel van de republiek Tsjetsjenië afge splitst en de republiek Ingoesjië geschapen met als hoofdstad Nazran. Daarna brak het con flict met de naburige Ossetiërs uit, omdat de Ingoesjiërs poog- MOSKOU HANS GELEIJNSE afval. „Wij zijn in januari '93 gebeld door het Britse bedrijf Euromet met de vraag of wij een mogelijkheid kenden voor de ver werking van 70 ton kwikhoudende batterij en. Wij hebben Euromet toen in contact ge bracht met het bedrijf in Krasnodarsk. De Britten hebben zelf de lading verscheept, waarschijnlijk naar Riga of St. Petersburg." Wat er daarna mee is gebeurd, is Neelen niet bekend. Ook weet hij zich geen raad met het Greenpeace-rapport. „Waar wor den we nou precies van beschuldigd", vraagt hij zifch af. „Ook iemand van Green peace in Nederland kon me dat niet vertel len. Ik weet dus niet eens waarlegen ik me moet verdedigen. Wij hebben in elk geval niets gedumpt." CORRESPONDENT Sovtrade Netherlands BV is een van de 93 westerse bedrijven die in Rusland indus trieel afval dumpen. Dat staat in het Green peace-rapport 'Rusland, de creatie van een afvalkolonie' dat vanmorgen is gepubli ceerd. De handelsonderneming probeerde be gin dit jaar 70 ton kwikhoudend afval, oude batterijen van de Amerikaanse firma Dura- cell, af te leveren aan een 'recycling-fabriek' in Krasnodarsk. De Russische douane heeft de zending echter onderschept. Volgens Greenpeace hebben de westerse bedrijven van 1987 tot november 1993 in totaal 34 miljoen ton afval geprobeerd te lozen. Greenpeace achterhaalde dat 4.000 ton afval (kwik, koper, radioactief en pestici den) daadwerkelijk in Rusland is terechtge komen. Volgens de organisatie is dit echter het 'topje van de ijsberg'. Volgens het rapport wordt de term 'recy cling' veelvuldig door de afzenders gebruikt om de aard van hun handelswaar te verhul len. Jan Rispens van Greenpeace Duitsland: „Recycling klinkt positief, milieubewust. Maar het komt, zeker hier in Rusland, vaak gewoon neer op dumpen. Als er al wordt verwerkt, blijven er vaak zeer milieuvervui lende afvalstoffen over, die gewoon op een lokale dump worden gestort." Directeur R. Neelen van Sovtrade Nether lands BV, gevestigd in Rotterdam, ontkent verantwoordelijk te zijn voor dumping van

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5