PWPtöm Student al in vierde jaar voor de klas Onze Top 5 van deze week. Binnenland Doorgedraaide groenten gaan naar 'Joegoslavië' m RUNDER GEHAKT "NAVELINA'S' ïoufrdepap Noodkreet: 'Hanja, ik kom bij jou Bijzondere aankoop f Verbod op hartoperatie werd peuter noodlottig TNO pleit voor bescherming milieu tegen vuurwerk 2 DINSDAG 7 DECEMBER 1993 CPD Gemeenschappelijke I SGP werkt mee aan polio-onderzoek den haag De Staatkundig Gereformeerde Partij wil meewerken aan een enquête onder groeperingen die zich principieel niet inenten tegen ziekten als polio. Dat heeft staatssecretaris Si mons (volksgezondheid) gisteren aan de Tweede Kamer gezegd. Het is nog niet bekend hoe het onderzoek er uit gaat zien. Zes procent van de Nederlandse bevolking onder wie veel aanhan gers van de SGP laat zich op principiële gronden niet inenten. Ze zien de ziekte als de wil van God. Hoge boetes voor veel vissende Urkers lelystad De economische politierechter in Lelystad heeft giste ren een Urker visser veroordeeld tot een boete van 125.000 gul den. De visser overschreed in 1991 zijn contingent tong met 19.000 kilo. De eis was 300.000 gulden, maar de politierechter hield er rekening mee dat de visser in grote financiële moeilijk heden zit. Negen andere vissers uit Urk kregen boetes opgelegd van totaal 150.000 gulden. Ze overschreden vangstquota voor tong en kabeljauw en vervalsten logboeken. Oplichter troggelt pastoors geld af tilburg Dertien Brabantse pastoors zijn in oktober en novem ber opgelicht door een 21-jarige man uit Oisterwijk. De man gaf zich uit als iemand van de stichting Jeugd en Gezin in Utrecht en struinde met een zielig verhaal pastorieën af in Tilburg, Ois terwijk, Haaien, Gilze en Rijen, Breda en Moergestel. Daar ver telde hij dat hij een vriend met slechte ouders had en in geld nood zat. De pastoors tastten steevast diep in de buidel, in totaal 3.700 gulden. In Tilburg liep hij tegen de lamp door een argwa nende pastoor, die de politie waarschuwde. Adminstratie Vie d'Or geconfisceerd den haag Justitie heeft gisteren huiszoeking gedaan bij de in geldnood zittende levensverzekeraar Vie d'Or in Veldhoven. On geveer veertig verhuisdozen met administratie van hel bedrijf zijn in beslag genomen voor onderzoek. Aandeelhouders heb ben aangifte gedaan van verduistering, valsheid in geschrifte en oplichting door de directie van Vie d'Or. De verzekeraar heeft vijftig miljoen gulden 'zoekgemaakt' en staat sindsdien onder curatele. Volgens Justitie zijn er (nog) geen verdachten. Ziekenhuisafdeling maandag weer open Dordrecht» De afdeling van het Merwedeziekenhuis in Dordrecht, die afgelopen weekeinde vanwege een griepgolf on der het personeel werd gesloten, gaat komende maandag weer open. Op dit moment is het aantal ziekmeldingen gelijk aan het aantal medewerkers dat zich beter meldt. Omdat griep door gaans zo'n drie dagen duurt, verwacht de directie begin volgen de week weer voldoende op sterkte te zijn. Op dit moment zijn 180 (12 van de 1500 personeelsleden van het Merwedezie kenhuis ziek thuis. Groenten die anders in Neder land wegens een te groot aan bod zouden worden doorge draaid, gaan naar vluchtelingen in het voormalige Joegoslavië. De groenten komen van tuin bouwveilingen in Venlo, Ba- rendrecht en Zwaagdijk en wor den in vrachtwagens vervoerd. De kosten van het vervoer wor den betaald door het ministerie van buitenlandse zaken. De hulpactie is een initiatief van de stichting Motherhood in Andijk en de Rotary Club in Venlo. De groenten, voorname lijk spruiten, bloemkool, andij vie en knolselderij, worden be taald door het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen (CBT). De zendingen worden aange vuld met onder meer knuffels ZONNE- BLOEM- OLIE literflakon van ^99 FROSTA KOOLVISFILET diepvries, pak 400 gram van 29® 500 gram 449 KILO van 1499 net 2 KILO en meubels. De transporten gaan naar Slavonski Brod op de grens van Kroatië en Bosnië. Ze zijn bedoeld voor een zieken huis ter plekke en voor Bosni sche vluchtelingen. Ook de plaatsen Karlovac en Osijek worden bevoorraad. De distri butie ter plaatse wordt verzorgd door de hulporganisatie Chari- tas. lp totaal zijn er dertien trans porten. Er zijn inmiddels al zo'n tien zendingen achter de rug. ,,Het CBT wilde daar in het be gin nog geen ruchtbaarheid aan geven, maar afwachten of de le veringen problemen zouden opleveren. De inzameling en opslag bij de veilingen verliepen goed en ook de transporten kwamen goed aan, aldus een woordvoerster van de stichting Motherhood. rotterdam gpd De schippersvereniging Toer beurt Nood-Zuid spant een kort geding aan tegen het Belgische bedrijf Tessenderlo. Dat heeft zijn pakket AKZO-zout van 300.000 ton per jaar, bestemd voor België, van de schippers- beurs teruggetrokken. De schippersvereniging beticht het bedrijf van contractbreuk. Het kort geding dient morgenmid dag in Rotterdam. De beslissing van Tessenderlo liet vorige week het overleg in het schippersconflict vastlopen. Actiecoördinator G. Veuger van de binnenschippers zegt dat het contract met Tessenderlo nog twee jaar loopt. Omdat de order 12 procent van het totale vrachtaanbod uitmaakt, noemt Veuger de order 'het zout in de pap' van de schippers. den haag rob hirdes Discriminatie personeel HEMA utrecht gpd Drie medewerkers van het dis tributiecentrum van de HEMA in Utrecht (Lageweide) zijn tot gisteren enkele dagen geschorst geweest wegens het verspreiden van discriminerende pamflet ten. De bedrijfsleiding spreekt van „een uit de hand gelopen grap". Na een intern onderzoek werd geoordeeld dat het hande len van de drie werknemers geen reden voor ontslag op staande voet was. Gisteren zijn zij weer aan het werk gegaan. Volgens HEMA-woordvoerder Vreuls van het hoofdkantoor in Amsterdam ging het om het ko piëren van geschriften en teke- ningen, die discriminerend voor buitenlanders waren. „Dat kon- f den wij beslist niet tolereren. De zaak is hoog opgenomen, ik spreek dan ook niet van een storm in een glas water." 'Snelle berging Bijlmerdoden was bewust' „Hanja, ik kom bij jou wonen!" Het klinkt als een noodkreet en zo is het ook bedoeld. Mevrouw de minister zet haar leesbril af en glimlacht zowaar. Maar verder blijft de man op de publieke tri bune van de grote vergaderzaal van de Tweede Kamer waarnaar het debat van de vaste kamercommissie wegens ruimtegebrek is verhuisd wat haar be treft een roepende in de 'Betuwe'. Een massaal en overwegend Gelders protest is ingeluid. Honderden aanwezi gen roeren zich luidruchtig. Het protest staat in schril contrast met het debat in de kamercommissie van twee weken ge leden. Toen was de trein zonder enige publieke commotie in beweging gezet. Maar het is alsof een onzichtbare wis sel is omgezet. Van het ene op het ande re moment ontspoort het kamerdebat over de Betuwelijn, de omstreden goede- renlijn van de Rotterdamse haven naar het Duitse achterland. Het rumoer gaat zelfs zover dat er voor de voorzitter niets anders opzit dan de beraadslagingen voor een kwartier te schorsen, een uni cum in de parlementaire geschiedenis van Nederland. Tegen het middaguur laat oud-pre mier Biesheuvel, die de kamercommissie voorzit, de politie de tribune met zachte hand ontruimen. Temidden van al dat tumult lijkt Gelderlands gedeputeerde Johan de Bondt een rots in de branding, 's Ochtends heeft hij met enig optimis me plaatsgenomen op de publieke tribu ne. Even daarvoor wist hij het PvdA-ka- merlid Feenstra te overtuigen van de ste vigheid van de financiële basis die onder het ultieme aanbod van de provincie Gelderland ligt. Dat alternatief behelst drie tunnels op vitale plaatsen en kost 7,9 miljard. De Bondt, met lichte triomf in zijn stem: „Feenstra heeft mij gezegd met het Gelderse verhaal uit de voeten te kunnen". Het Gelderse volksprotest, verpakt in een omhulsel van burgerlijke ongehoor zaamheid, doet de gedeputeerde goed. Ook al laat hij dat niet zo merken. Met de actie wordt nogmaals duidelijk aan gegeven hoe het met het maatschappe lijke draagvlak van de Betuwelijn is ge steld. En daar gokt De Bondt een beetje op. „Feenstra mag dan, zoals hij dat for muleert, met ons verhaal uit de voeten kunnen: waar kiest de PvdA uiteindelijk in het debat voor. Voor het maatschap pelijke draagvlak? Of voor de opstelling van het CDA als coalitiepartner?". Naarmate de tijd verstrijkt en de dis cussie verloopt, neemt de hoopvolle stemming van De Bondt af. Tot nul. Eerst bewerkstelligd door minister Maij- Weggen, die de rekensom van de provin cie afdoet met „de chronische neiging van Gelderland om de kosten te onder schatten". En vervolgens door CDA en PvdA, die als een eeneiige tweeling het aangepaste kabinetsvoorstel omarmen om de goederenlijn voor 7,1 miljard en geen cent meer aan te leggen. En dan voornamelijk bovengronds. Met hier en daar een kosmetische aanpassing. Maar de actievoerders uit het Gelderse zullen zich niet zo gauw gewonnen ge ven. Massaal, zo is de voorspelling, zul len ze gebruik maken van hun democra tische recht om een bezwaarschrift in te dienen. De Bondt: „Dat kan de aanleg nog aanzienlijk vertragen. Als de helft van het aantal mensen dat aan het tracé woont, een bezwaar indient, liggen er straks 250.000 bezwaarschriften. En ie dereen moet nu eenmaal in staat wor den gesteld zijn bezwaar mondeling toe te lichten. Met vijftien van die toelichtin gen per week, schiet dat niet echt op". Tijdens het debat hebben de ministers Maij en Alders (milieu) gewaarschuwd dat ze een dergelijke recalcitrante hou ding in elk geval van de provincie niet zullen accepteren. Alders sprak zelfs een dreigement uit: „Het kan niet zo zijn dat de provincie met een alternatief komt en vervolgens zegt: Als dit niet gebeurt, dan zal ik alle mogelijk procedures inzetten om de boel te vertragen. Ik kan u zeggen dat juist voor deze gevallen de Nimby- wet not in my back yard-wet, die het mogelijk maakt om procedures sneller af te handelen, red.) en de tracéwet (idem. red.) zijn ingevoerd". Tijdens de berging van de slachtoffers van de vliegtuig ramp in de Bijlmermeer zijn snelheid en zorgvuldigheid voortdurend tegen elkaar afge wogen. Er is welbewust gekozen voor een snelle afwikkeling om de nabestaanden van de slacht offers niet nodeloos lang in on zekerheid te laten. Dat droeg echter een zeker risico in zich. Dat zegt burgemeester Van Thijn naar aanleiding van het nieuws dat op de vuilstort men selijke resten van slachtoffers van de vliegramp zijn terechtge komen. Een lid van het Rampen Identificatie Team (RIT), die in de Bijlmer optrad als leider van een groep bergers, zegt dat in de documentaire 'Iemand moet het toch doen' die vanavond op televisie is. Volgens Van Thijn moest er snel een einde komen aan de onzekerheid over de aantallen vermisten en hun identiteit. Daarom was grote spoed bij de berging van de lijken geboden. Aanvankelijk werden 1.100 mensen als vermist opgegeven. Uiteindelijk zijn bij de ramp 43 mensen om het leven gekomen. Alle stoffelijke resten zijn geï dentificeerd. Het vierde studiejaar van de lerarenopleiding moet een praktijkjaar worden. Studenten moeten bij een school gaan werken en de status van leraar-in-opleiding (LIO) krijgen. Dat schrijft minister Ritzen van onderwijs aan de Tweede Kamer. De Kamer praat volgende week maandag over maatregelen om de kwaliteit van de lerarenopleidin gen te verbeteren. Ritzen wil dat LIO's worden be noemd in een bestaande vaca ture en dat ze maximaal een halve baan krijgen. Het salaris dat ze daarmee verdienen, ligt lager dan het aanvangssalaris van een pas afgestudeerde le raar. Hierdoor krijgen scholen extra financiële ruimte. Ze kun nen dat geld gebruiken om er varen leraren vrij te maken die dan weer de leraar-in-opleiding kunnen begeleiden. Het is de bedoeling dat LIO's het voor de klas staan combine ren met studeren aan de oplei ding. School en opleiding moe ten nauw gaan samenwerken. Naast het LIO-schap moeten al ternatieve afstudeermogelijkhe- den blijven bestaan, in het geval er „onverhoopt" niet voldoende vacatures blijken te zijn, zo schrijft Ritzen. Ritzen stelt voor om op korte termijn zowel in het basis- als in het voortgezet onderwijs te starten met experi menten met het LIO-schap. Hij geeft niet aan wat invoering van de maatregel gaat kosten. Wèl merkt hij op dat het de Rijks overheid „waarschijnlijk in de meeste gevallen" scheelt aan studiefinanciering, omdat de le raar-in-opleiding een salaris ontvangt. Het debat in de Tweede Ka mer is onderdeel van een dis cussie naar aanleiding van een rapport van de commissie-Van Es, genoemd naar het voormali ge GroenLinks-kamerlid Andrée van Es. Haar commissie onder zocht hoe opleidingen voor le raren beter op de praktijk kun nen aansluiten en een betere kwaliteit kunnen bereiken. emmen Het Noorderdierenpark in Emmen heeft een zeer bijzonder skelet aangekocht van een 75 miljoen jaar oude dinosaurus van het type Hypacrosaurus. Het ongeveer negen meter lange en vrijwel complete skelet werd in 1991 opgegraven doorZwartvoetin- dianen in Montana (VS). Het zal deze maand in Em men worden tentoongesteld. Het exacte aankoopbe drag wil het dierenpark niet meedelen, maar volgens een woordvoerder gaat het om enkele tonnen. Het skelet is in Canada geprepareerd en gemonteerd. Voor zover bekend is er alleen een vergelijkbaar exemplaar in een museum in Canada. Het geraamte is bedoeld voor een permanente expositie die naar verwachting in 1995 in het park te zien zal zijn. Daar voor zal het Biochron het in 1985 geopende deel van het park dat de geschiedenis van de aarde en het leven daarop laat zien ingrijpend worden ver bouwd. Wegens de huidige belangstelling voor di nosaurussen heeft de directie van het park besloten alvast een tijdelijke expositie in te richten waar onder meer het skelet te zien zal zijn. Een Canadese expert is gisteren begonnen met de opbouw. Op 21 decem ber zal de expositie worden geopend. Jz4r3.75 Iatrosoof vond ingrijpen arts onnodig Het tweejarige meisje mocht geen levensreddende operatie van haar iatrosoof ondergaan omdat artsen slagers zijn en zie kenhuizen slachterijen. Daar door overleed ze eind mei dit jaar aan een lichte hartafwij king. „Als tijdig was ingegrepen, had ze waarschijnlijk nog ge leefd", zei inspecteur Westerou wen Van Meeteren van de volksgezondheid in Noord-Bra bant gisteren voor de rechtbank in Breda in het proces tegen een 35-jarige iatrosoof uit Tiburg. De man staat terecht voor doodslag op het meisje. Centra le vraag is of deze iatrosoof, die principieel elke inmenging van de reguliere geneeskunst van de hand wijst, het doodzieke meis je naar een specialist in het zie kenhuis had moeten sturen. Volgens Westerouwen, getuige- deskundige in het proces, was het kind er na een operatie weer bovenop gekomen. Naast de Tiburger stond ook een 41-jarige iatrosoof uit Den Haag terecht, die wordt gezien als de goeroe. Zijn zaak is ook aangehouden omdat eerst ge tuigen moeten worden gehoord. De Haagse iatrosoof is vorige week veroordeeld tot twee maanden cel wegens belediging van het openbaar gezag. Hij raakte in opspraak door de dood van- een patiënt die hij had behandeld met alternatieve geneeswijzen. De Tilburgse iatrosoof zou volgens Westerouwen ook on der grote druk staan van de Ha genaar. De moeder van het overleden meisje stond op haar beurt weer onder grote invloed van de Tilburger waarmee het lot van het meisje volgens Wes terouwen was bezegeld. Justitie moet nog besluiten of de moe der strafrechtelijk wordt ver volgd. Gisteren werden alleen getuigen gehoord. Behalve de inspecteur waren dat ook een Tilburgse homeopate en een arts/patholoog uit Den Haag. De homeopathe stelde dat de iatrosoof wel degelijk had moe ten doorverwijzen, omdat dat gebruikelijk is als klachten lang aanhouden. Het meisje had een groeiachterstand en hoestte al maandenlang. De zaak wordt binnen drie maanden voortge- e 50% Goedkoper!! Schouderkarbonade, nr- verpakt, kilo JU99 5.99, 500 g Farmers Best Schouderkarbonade, kilo Ü996.99. 500 gram Ch Soepen extra gevuld, erwten, bruine bonen i299l of goulash izm, blik 0.8 liter Croky chips, diverse smaken, zak 300 gram Spanui Chico Clementines, net 1 kilo Ctl Keukenrollen, met kerstdecoratie, pak 2 rollen 1.1 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 11 december a.s. 'Zolang de voorraad strekt "Verkrijgbaar In de meeste bedlenlngsflllalen. 1 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Voor de dichtstbijzijnde Jac. Hermans bel 02154 -E Aanbiedingen geldig t/m zaterdag I ja, Hgrmam I 11 december 1993. IJauiClllWiuj Tijdens de komende jaarwisseling zul len door het afsteken van vuurwerk honderden tonnen stof, zwavel en zware metalen in de lucht terecht ko men. De afgelopen oud en nieuw heeft geleerd dat de wolken verontreinigen de stoffen, mede door toedoen van het weer, een bedreiging kunnen vormen voor de volksgezondheid en het milieu. Vuurwerkdeskundige drs. J. Mul van het Prins Maurits Laboratori um van TNO in Delft vindt het tijd worden dat de wetgever meer aan dacht aan dit aspect gaat schenken. De wetgeving voor vuurwerk is alleen gericht op het beperken van de directe lichamelijke risico's. Aan de gevaren voor de volksgezondheid en de aan tasting van de natuur en het milieu wordt niet gedacht. Windstilte en een hoge luchtvoch tigheid waren tijdens de afgelopen vie ring van het nieuwe jaar een ideale conditie voor de vorming van een dichte mist. Er waren omstanders en toekijkers op afstand die klachten had den over prikkelende ogen en moei lijkheden met de ademhaling. Gezien de aard van de stoffen kan de onderzoeker zich dat goed voor stellen. Het hoofdbestanddeel van vuurwerk, het zwarte buskruit, bestaat voor een groot deel uit zwavel. Bij ver branding ontstaan zwavelverbindin- gen. Tevens maken de vuurwerkma kers gebruik van zware metalen zoals strontium en barium. Deze milieube lastende stoffen zorgen respectievelijk voor de karmijnrode en groene kleur van de vonkenregen. Aluminium- of magnesiumpoeder dienen voor de helder witte glans van de uiteenspat tende hemelversierders. Jos Mul schat dat na het heffen van het glas champagne op de eerste dag van het nieuwe jaar 500.000 kilo fijn stof uit de knallers en het siervuurwerk door de lucht zal zweven, gemengd met 300.000 kilo zwaveldioxide, 20.000 kilo magnesium en aluminium en een zelfde hoeveelheid barium en strontium. De hoeveelheden fijne stof. zwavel- dioxyde, magnesium en aluminium vormen slechts enkele tienden van procenten van hetgeen jaarlijks wordt uitgestoten. Toch moet men er reke ning mee houden dat, hoe gering deze in verhouding ook zijn, de concentra ties in een paar uur zeer hoog oplopen zodat deze een bedreiging voor de ge zondheid vormen, aldus Mul.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3