LL UJ Vrouwen van Rusland blijven blij met de man Moreel verval van een Gladio-agent LAAT EL? Feiten &Meningen Hoedt u voor het anti-AIDS-preventie offensief 1ILAND DINSDAG 7 DECEMBER 1993 152 ROTTERDAM PIM FORTUYN Nederland heeft als samenleving voorbeeldig ge reageerd op de seksueel overdraagbare ziekte AIDS, die het afweersysteem van mensen op den duur totaal verwoest. Het is vooral in het laatste stadium een verschrikkelijke ziekte, die mensen ongelofelijk doet lijden. Het is een ziekte die in westerse landen vooral jonge mensen treft en binnen die groep weer voornamelijk homoseksu ele mannen. Toen de ziekte begin jaren tachtig algemene bekendheid verwierf onder het grote publiek was de reactie er een van schrik, maar ook een van 'nu ja, ik ben geen homoseksuele man dus het zal mij niet deren'. Homoseksuele organisaties in den lande onderkenden dit geval onmiddellijk en togen aan het werk. Al snel wisten zij de politiek voor dit vraagstuk te interesseren en werd er aan particuliere fondsenwerving gedaan. De inzet van al deze bewonderenswaardige in spanning was om de ziekte en vooral het voorko men daarvan bij een groot publiek bekend te ma ken en om het wetenschappelijk onderzoek naar een middel tegen deze ziekte te financieren. De Veilig Vrijen-campagne heeft er veel toe bijgedra gen mensen over te halen voortaan veilig te vrijen en vooroordelen over de ziekte te bestrijden. Zo weet nu iedere Nederlander dat je de ziekte niet van de WC-bril, van zoenen en hoesten of van het gezamenlijk gebruik van bestek en dergelijke kunt krijgen. Dat heeft bijgedragen aan een zekere rust en nuchterheid bij de bevolking. Voorts is goed duidelijk gemaakt dat ook in Ne derland de ziekte een ziekte van heteroseksuelen kan worden, net zoals dat in bijvoorbeeld Afrika het geval is. Het virus maakt immers geen onder scheid tussen homo- en heteroseksuelen. Ook het weténschappelijk onderzoek naar een remedie tegen AIDS heeft sedertdien een grote vlucht ge nomen. Jammer genoeg blijven echte doorbraken tot nu toe uit en zal het nog lang duren voordat er een middel is gevonden om de ziekte te bestrij den. Al deze resultaten worden de laatste tijd echter in een kwaad daglicht gesteld. Er is een forse te- genlobby op gang aan het komen. Een man als dokter Smalhout heeft zich woordvoerder ge maakt van het protest tegen al deze aandacht voor de ziekte AIDS. Geen middel wordt daarbij geschuwd. NOVA publiceerde op zijn aanwijzing een statistiek met daarin het geld dat uitgegeven wordt voor onderzoek en preventie inzake AIDS, afgezet tegen het aantal dodelijke slachtoffers. Door het goede voorlichtingsbeleid in ons land is dat dodental niet zo hoog. We weten overigens helemaal niet hoeveel er nog aankomen. Logisch dat de hoeveelheid geld afgezet tegen het aantal doden vele malen hoger is dan bij andere ver schrikkelijke en dodelijke ziekten. Daarnaast maakte Smalhout zaken als AIDS- memorialday en het vervaardigen van doeken friet daarop de namen van de dodelijke slachtof fers belachelijk. Naar zijn oordeel stellen we onsi aan en kunnen we onze aandacht beter verdelen j over de verschillende dodelijke ziekten. Inmid dels heeft de directeur-generaal voor de Volksge-j zondheid in ons land zich bij deze visie aangeslo-j ten. Er zijn meer dodelijke ziekten, dus ook de AIDS-bestrijding en -preventie moet maar geld inleveren. Een uitermate gevaarlijke ontwikkeling en| vooral ook zeer onmenselijk. Juist het feit dat de ze ziekte vooral jonge mensen knakt in de bloei, van hun leven moet ons motiveren alles op allesj te blijven zetten zolang er geen remedie tegen is. Het tegen elkaar uitspelen van de ene dodelijke ziekte tegen de andere is niet alleen cynisch en te walgelijk voor woorden, maar helpt noch dej AIDS-patiënt noch al die anderen die worden be zocht door de dood. Naar ik hoop zal het Neder landse publiek het tij van de gemakkelijke be-i leidsmaker weten te keren WD JOHÊié m>88BLPE6H-GBEHVtëRKoftlMr ovpefew Nier als E£féT& onts|A6Ek! N MTOÉN W/W HeêêewJ TÖCH rn wtè Op "^7 ew a& we oupe£ wofmi h&b&en ine l SeWOoD OEÖD KANS Op WÊftK, l/WT VGL JONGSLET) HG&6EK) TOCH MEEA KANSop\N£|2K"- Hoe jonger je start met de opbouw van je pensioen, hoe eer der je kunt zeggen: 'Ik stop met werken'. In het boekje Pensioen Timer staat wat de mogelijkheden zijn en welke maatregelen je daar zelf voor kunt nemen. Vraag het boekje aan via onderstaande coupon of bij je verzekeringsadviseur. TREK NÜ JE EIGEN PLAN MET EEN GOED PENSIOENPLAN. CORRESPONDENT Het gaf wel heisa thuis. Meneer Goendarev, acteur, vond het he lemaal niks dat z'n echtgenote Natasja, actrice, in de politiek wilde. Ze praatten er urenlang over. En kwamen tot de conclu sie dat Natasja niet in de wieg was gelegd voor een politieke carrière. „Voor die wereld ben je gewoon niet sterk genoeg", zei de echtgenoot. En Natasja knik te instemmend. Terwijl hij gerustgesteld op tournee naar Polen ging, kwam zij op andere gedachten. Ze ver telde haar zusters van de partij coalitie Vrouwen van Rusland, dat ze toch aan de verkiezingen mee wilde doen. Ze kreeg de derde plaats op de lijst. Natasja: „Hij reageerde bij thuiskomst woedend, omdat hij verschrik kelijk bang werd. 'Straks moet ik je nog voedselpakketjes bren gen, als je bij die andere politici in de gevangenis zit', zei hij. Maar m'n besluit stond vast." Meneer Goendarev gaat het nog moeilijk krijgen als echtgenote Natasja een zetel in de Staats- doema verwerft bij de verkie zingen van zondag. Natasja, 49, gevierd film- en toneelactrice, winnares van talloze staatsprij zen met mooie namen, praat met de snelheid van mitrailleur- vuur, springt van de hak op de tak, fiapt ei zo nu en dan maar wat uit. Dat kan nog voor hilari teit gaan zorgen in het nieuwe parlement. De Russische mannen lachen toch al in hun vuistje over het verschijnsel van heuse vrou wenpartij. Natasja: „Ze zeggen soms tegen me: wij hebben er een rommeltje van gemaakt, jullie zijn terecht niet tevreden, dus doe het nu zelf maar, wij zullen wel toekijken. Maar dat is VERKIEZINGEN gespeelde ironie. In hun hart zijn ze blij dat wij ook ons deel van de problemen van vandaag op onze schouders nemen." Geen feministes Zo'n uitspraak verraadt al dat de gelederen van Vrouwen van Rusland niet uit doorgewinterde feministes van het type man- nenhaatster bestaan. Intege- deel, het credo van Natasja en haar partij is 'harmonie'. In de politiek, maar vooral ook met de mannen. „Als we geen reke ning met de mannen houden, als we ze als tegenstanders be handelen, verliezen we alles", zegt Natasja. Het kan bijna niet Russischer. De vrouw, vóór de perestrojka op een voetstuk geplaatst, maar in het dagelijkse leven verne derd en uitgebuit.' Recht op een baan, natuurlijk. Een eigen plaats in de maatschappij, ui teraard. Maar wel snel trouwen en na de werkdag gezwind naar winkel en keuken om manlief en kroost te verzorgen. Na de perestrojka, nu het socia lisme officieel is afgeschaft, hui len de media over het lot van de vrouw. De werkloosheid slaat bij haar namelijk het heftigst toe; steeds vaker komt het voor Negen jaar geleden drong een 44-jarige landmachtma joor uit Papendrecht in opdracht van de Staat der Neder landen het gezin van een toen 29-jarige Roosendaler bin nen. De majoor, die als militair specialist op geen enkele loonlijst voorkwam, was belast met het recruteren van lo yale Nederlanders als agent van Gladio. Een geheime or ganisatie van mensen die in oorlogstijd bereid waren om sabotage-acties te verrichten en de regering in balling schap van informatie te voorzien. In de Roosendaler, een oud commando, dacht de majoor zo'n betrouwbare en vader landslievende figuur gevonden te hebben. Daarin vergiste hij zich niet. De man beschouwde het als een eer om zich als ge heim agent in vredestijd voor te bereiden op een taak achter de linies van een mogelijk in de toekomst bezet Nederland, en zei ja. Maar de eervolle opdracht ein digde in een nachtmerrie. De geheim agent raakte door zijn werkzaamheden, waar hij met niemand over mocht praten, naar eigen zeggen twee jaar ge leden al totaal verknipt. In juni werd hij, samen met een ander ex-Gladio agent, gearresteerd wegens een poging tot afpersing van het voedingsconcern Nutri- cia. De twee hadden gedreigd babyvoeding te vergiftigen als het bedrijf geen vijf miljoen gul den zou betalen. Hij is thans onder behandeling van een psychiater. Majoor Nick „Het werk voor Gladio was to taal anders dan mijn tijd bij het Korps Commandotroepen in Roosendaal. Daar opereerde je als groep, na afloop van de oe feningen zat je met elkaar aan de bar en werden de 'vijandelijkheden' besproken en gerelativeerd. Bij Gladio was ik altijd alleen, ik had geen contact met andere agenten en kende zeker in het begin niemand van de organisatie. Ik leerde met radioapparatuur omgaan en kreeg onderricht in het classificeren en ontrafelen van maatschappelijke groepe ringen. Wie waren er wel en niet te vertrouwen? Wat moest er gebeuren na uur U, de bezet ting van ons land, als de chaos was uitgebroken? Later kreeg ik meer contact met de majoor, mijn mentor, die ik negen jaar lang alleen als Nick heb gekend. Mijn vrouw wist vaag van het bestaan van een organisatie. In een relatie kun je natuurlijk geen nachten wegblijven zon der daar een verklaring voor te geven. Mijn werkgever wist van niets, ik nam voor het uitvoeren van de acties vrije dagen op. In het begin kwamen de berich ten in morse binnen. Er was een schema met de tijden waarop werd uitgezonden. Het ging al tijd om korte berichten. In de geest van: Ga naar de omgeving van Goes, bereid een actie voor voor vier man. Er werd dan een begin en eindpunt en een be gin- en eindtijd opgegeven. Dat Natasja Goendarev, een redelijk gevierd actrice met politieke aspiraties. dat vrouwen geen nieuwe baan krijgen omdat ze zwanger kun nen raken. Politici, het begon al bij Gorbatsjov, ontdekken plot seling de waarde van het gezin, met de vrouw als drijvende kracht. Thuis. Natuurlijk wordt dit ook bij Vrouwen van Rusland als on recht ervaren. Maar het recept ertegen is niet de confrontatie. Natasja: „Man en vrouw zijn partners. God is intelligenter dan wij. Daarom heeft hij man èn vrouw geschapen. Anders zou het mannelijk ras, in ter men van menselijkheid, alleen maar degraderen. Kijk eens hoe perfect de vrouwen zich voelen van mannen die de afgelopen jaren zijn doorgebroken. Ze voelen dat ze een schouder hebben gekr egen om hen te steunen. Dit soort partnerschap moet ook in de politiek worden gecreëerd." In de verkiezingsarena wekt zo'n uitspraak achterdocht. Komsomol Is dat Vrouwen van Rusland niet gewoon een voortzetting van vroegere 'massa-organisa ties' als de Unie van Sovjet- Vrouwen, de Vrouwen voor Vre de, de Vrouwen van de Marine? Is lijsttrekster Oljevtina Fje- doelova niet een doorgewinter- foto GPD de functionaris uit het centraal comité van de Komsomol, de jeugdbeweging van de commu nistische partij? Met andere woorden: zal Vrou wen van Rusland, als straks echt 10 procent van de stemmen wordt gewonnen, niet gemene zaak maken met conservatieve communisten en nationalisten die het ook al goed doen in de opiniepeilingen? Zegt zo'n Fje- doelova niet in interviews dat „de vrije verkoop van land rechtstreeks tegen haar hele we zen indruist"? En dat „de staat volledige werkgelegenheid moet garanderen"? In het fort Bakkershil bij Werkendam kregen de geheim agenten van Gladio hun opleiding. was alles. Als agent was je in fei te doofstom, je kon niks terug zeggen. Dat was ook het ken merkende van de hele situatie binnen Gladio. Het was alle maal eenrichtingverkeer. We mochten ook niets op papier zetten. Als je iets vergeten was of niet wist of je het wel goed begrepen had, kon je het ner gens verifiëren of corrigeren." Er was nog een andere manier om een contact tot stand te brengen tussen de agenten van Gladio: de methode van de 'dooie brievenbussen'. Op bij voorbeeld een lantaarnpaal in een straat werd een bepaalde sticker geplakt. „Dan wist ik dat er een dooie brievenbus werd gevuld. Dat kon van alles zijn, soms een plekje achter een re genpijp. In zo'n brievenbus lag dan een oud blikje cola met een stukje papier erin, of een ver frommeld pakje sigaretten. Daar stond voor een leek onbe grijpelijke tekst op. Maar het was een gecodeerde bood schap." Openbaar De Gladio-agent heeft in zijn werkgebied, dat zich uitstrekte van Zeeland tot de Biesbosch, volgens eigen zeggen tientallen opdrachten uitgevoerd. In Bre da, Zundert, Oosterhout en an dere Brabantse en Zeeuwse ge meenten. Hij ontmoette bij voorkeur zijn contacten in openbare gebouwen of plaat sen, zoals het handboek van Gladio voorschreef. Onder meer bibliotheken en spoorwegsta- Voor een vier man sterke Britse anti-terreureenheid van de SAS vond hij in de omgeving van de Zeeuwse plaats Goes een sa fehouse, een veilig onderkomen. „Dat kon van alles zijn, een on bewoonbaar verklaarde woning of een gat in de grond. Ik was 36 uur lang verantwoordelijk voor hun veilig verblijf hier. Overdag sliepen ze, 's nachts trokken ze erop uit om zogenaamd sabota geacties te plegen." De Roosendaler schat het aantal geheim agenten van Gladio op enkele tientallen. „Zeker niet meer. Elk gebied had er eentje, met een vervanger. Maar er wa ren wel enkele honderden sla pende agenten. Artsen, ge meenteambtenaren, loyale bur gers, aan wie gevraagd was of ze in oorlogstijd wat konden bete kenen. In mijn uitrusting zat een verzegelde lijst met namen van die mensen in mijn gebied. Ik had ook geld, wapens, code boeken en een methode om foto gpd vingerafdrukken te nemen. In oorlogstijd kon ik daarmee op gepikte mensen identificeren. De spullen waren opgeslagen in tassen op zolder, in een kast, die met een cijferslot was afge sloten." De voormalige Gladio-agent, die een desolate indruk maakt, zegt jarenlang onder een on draaglijke spanning te hebben geleefd. Te lang. De poging tot afpersing van Nutricia wil hij niet bagatelliseren. „Het ver schil tussen dag en nacht was verdwenen, alles werd grijs. Mijn dubbelleven ging mijn handelen beheersen. Het kwam tot een breuk met mezelf, alle gevoelens drukte ik weg. Mees ter Boone, mijn advocaat zei te gen mij: Man, je bent helemaal gek. Op vakantie zag ik nog overal safehouses en dooie brie venbussen. Nu nog. Als ik een verfrommeld pakje sigaretten zie,.wil ik het openen. De afpersing van Nutricia was een signaal. Ik zwaaide met ro de vlaggen, in een kreet om hulp. Pas toen ik acht weken in het huis van bewaring De Schie in Rotterdam zat, begon ik te beseffen dat er iets vreselijks was gebeurd." WIM STEVENHAGEN Natuurlijk wordt dat ontkend. Goendareva bijvoorbeeld zegt, dat ze zich politiek laat leiden door wat onder het volk leeft. Niet alleen omdat ze in haar films meestal de rol van vrouw uit dat volk speelt, maar ook „omdat ik tussen de mensen sta, weet wat er onder hen leeft, gewoon m'n boodschappen doe en dus zelf voel hoe hoog de prijzen zijn". Goendareva lijkt bijna te naïef voor de rol van conservatieve infiltrante. Als we vragen waar om ze eigenlijk op de lijst staat, zegt ze: „Ja, ik was al lid van de Vrouwen Unie en die is nu om gezet in een politieke partij. En acteurs zijn nu eenmaal popu lair, hebben een zekere invloed op het volk." Fjedoelova is wat gehaaider. Die reageert met „niemand van de huidige politici is na 1985 gebo ren", als naar haar partijverle den wordt gevraagd. En bena drukt dat Vrouwen van Rusland ijvert voor een grotere rol van de vrouw in de politiek. Im mers, zelfs als alle vrouwelijke kandidaten van alle partijen een parlementszetel zouden verove ren, blijft het 'zwakke geslacht' nog met krap 9 procent van de Doemazetels zwaar onderverte genwoordigd. Alles wat ik kook Zonder vrouwen geen democra tie, is het partijcredo. En het electoraat telt maar liefst 53 procent vrouwen. Een voorhoe derol zal Vrouwen van Rusland echter niet spelen. Gewoonweg omdat de massa van de Russi sche vrouwen daar niet aan toe is. Een waarlijk feministische partij zou in dit land nog geen tiende procent van de stemmen krijgen, bezweert een Russische vriendin. Vreemd? De vrouw van vice- premier en lijsttrekker Sergej Sjachrai, de 27-jarige Tanja, is filosofe, afgestudeerd aan de Moskouse universiteit. Wat eet je man het liefst, vraagt de jour naliste van Argoementi i Fakti. „Hij houdt van alles wat ik kook", zegt Tanja, Veel meer dan dat heeft ze niet te vertellen over haar leven als huisvrouw van een politicus. 's Avonds komt Sergej thuis en hoort dat Tanja een interview heeft gegeven. Tanja belt de journaliste. „Sergej was hele maal ontdaan. Ik ben zo be zorgd over wat ik allemaal heb verteld. Alles is zo onbelangrijk, zo leeg. Misschien moet je het maar niet schrijven." Postcode/Plaats Leeftijd Lijsttrekster Oljevtina Fjedoelova van Vrouwen van Rusland, een door gewinterde functionaris van de communistische jeugdbeweging Komsomol. foto reuter grigory dukor 1

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2