Ajax leidt de dans in eredivisie Rebellie in Russisch voetbalteam Veldkamp legt zich neer bij matige tien kilometer Sport Titelstrijd op Uithof loopt in het honderd 2IINSDAG 7 DECEMBER 1993 Vilé vindt geen bewijs van omkoping [jtrecht Er zijn geen aanwijzingen dat FC Utrecht in 1991 door MW is omgekocht voor een bedrag van 19.500 gulden. Ook'zijn er geen indicaties dat aannemersbedrijf Van de Biggelaar uit Velddriel als dekmantel heeft gediend. Dat waren gisteren tij dens een persconferentie in Utrecht de belangrijkste conclusies van mr. Eric Vilé die namens het interim-bestuur een onderzoek naar de vermeende omkoping heeft gedaan. Voor FC Utrecht is de zaak afgesloten, het Openbaar Ministerie in Maastricht zet nshet onderzoek naar frauduleuze handelingen bij MW voort, ter itijLoef stelt kandidatuur op 1000 meter [j jjtAMARArie Loef heeft voldaan aan de eisen voor de Olympi sche Winterspelen. De Brabander mag zich nu genomineerd hgnoemen. Loef voltooide gisteren tijdens wereldbekerwedstrijden c^in Hamar de 1000 meter in minder dan 1.15: 1.14,47. Gerard van ,enVelde (1.14,35) en Arjan Schreuder (1.13,80) deden dat ook. scMaar zij waren al genomineerd. De verrichting van Loef leverde de veertiende plaats op. Liefst twintig schaatsers finishten (jj^naandag onder de 1.15. Zoeterwoudenaar Jeroen Straathof fi- als 23ste in een persoonlijke toptijd van 1.15,06. se] jFair Play prijs voor Heerenveen-fans idtHEERENVEEN. De Stichting Fair Play Nederland heeft de Fair Play prijs 1992-1993 toegekend aan het publiek van SC Heerenveen. irepe aanhangers van de Friese club kregen de onderscheiding ditvanwege hun voorbeeldige gedrag bij zowel de uit- als de thuis- ereivedstrijden. W.G. Comeüo, voorzitter van de Stichting Fair Play i iifsJederland, reikte de prijs gisteravond uit aan de voorzitter van 'gsije supportersclub van SC Heerenveen. '[■Bram's Snackbar blijft winnen jjKATWUK» De zaalvoetballers van Bram's Snackbar zijn in de Tioofdklasse de ploeg in vorm. Na klinkende overwinningen op j£W Lisse (6-1) en KRV (4-1) ging gisteravond Café de WW voor t^jjde bijl: 5-1. In de Cleijn Duin nam Bram's Snackbar in de eerste |Uj nelft een 1-0 voorsprong, waarna de WW kort na rust via Noppe Jop gelijke hoogte kwam. Bram's Snackbar bleek echter de lang ste adem te hebben, en liep aan de hand van een hattrick van -c-Kamperveen uit naar 4-1. Pikaar zorgde voorde 5-1 eindstand. 'enfn diezelfde klasse versloeg KRV het Alphense ACS met 5-3. e' WK-comité mag knoop doorhakken ichzuERiCHHet organisatiecomité van het WK voetbal in de Vere- Staten mag zelf beslissen of een gewonnen wedstrijd met of drie punten wordt beloond. Dat benadrukte Sepp Blat- secretaris van de FIFA, gisteren tijdens een vraaggesprek. eventuele wijziging van het reeds aangenomen toernooire- In-glement moet nog wel ter goedkeuring worden voorgelegd aan dehet dagelijks bestuur van de FIFA. De beslissing over een derde devvisselspeler bij het geblesseerd uitvallen van de doelman wordt in-in maart genomen tijdens een vergadering van de spelregelcom- 'anmissie in Zwitserland, de [[[Proces Maradona opnieuw verschoven rome» Het proces tegen Diego Maradona, dat vrijdag bij een rechtbank in Rome zou dienen, is voor de tweede keer uitge steld. Een aantal getuigen is niet beschikbaar. De behandeling van de strafzaak betreffende drugsbezit is verschoven naar 5 maart 1994. Maradona is door één van zijn voormalige lijfwach ten beschuldigd van het gebruik van verdovende middelen. De veiligheidsman heeft voor de rechter verklaard, dat hij de Argen tijnse stervoetballer jaren geleden een pakket met kranten heeft overhandigd waarin drugs verborgen zaten. Individuele tijdrit bij WK wielrennen lausanne Tijdens het WK wielrennen, volgend jaar op Sicilië, zowel een ploegen- als individuele tijdrit gehouden voor en vrouwen. Dat heeft de Internationale Wielren Unie jfj.in Lausanne medegedeeld. De individuele rit tegen het uurwerk enis nieuw. De ploegentijdritten, die van het olympisch program- j0.ma zijn gehaald, voor mannen en vrouwen worden op 21 augus- ?n.tus in Palermo gehouden. Aan de individuele tijdrit nemen per deland twee deelnemers deel. Amsterdammers vijzelen doelsaldo op tegen Heerenveen SCOREBORD SPORTPRIJSVRAGEN De eredivisie heeft een nieuwe koploper: Ajax. De hoge schoolvoetballers uit de hoofdstad wonnen gisteravond met 4-1 van SC Heerenveen en namen de leiding over van Feyenoord. De noeste werkers uit Rotterdam-Zuid voerden sinds 26 september de boventoon en kraaiden negen competitieronden lang victorie. Qua puntental is er nog geen onderscheid tussen de twee aartsrivalen - beide hebben in 16 wedstrijden 28 punten bij elkaar ge graaid - maai- qua doelsaldo heeft Ajax al een amper nog te overbruggen voorsprong genomen: +36 tegen +22. heerenveen «jan mennega gpd-verslaggever In het bomvolle Abe Lenstra stadion hielden de Amsterdam mers en de Friezen de traditie in ere dat in krachtmetingen tussen beide ploegen veelvuldig wordt gescoord. In de derde ronde van de KNVB-beker werd onlangs afgesloten met een 8-3 overwinning voor Ajax. Een jaar eerder haalde de ploeg in de be kerfinale met 6-2 ook al flink uit. De laatste twee competitie wedstrijden eindigden eveneens in ruime Amsterdamse zeges: 4- 1 en 4-0. Aangezien Ajax in slechte doen was en Heerenveen met een tomeloze inzet ten strijde trok, wogen de ploegen aanvan kelijk tegen elkaar op, maar na de hervatting begonnen de Frie zen steeds nadrukkelijker ver moeidheidsverschijnselen te vertonen en uiteindelijk moes ten zij nog diep buigen voor hun kwalitatief betere tegen stander. „Ik vond ons in voorgaande wedstrijden tegen Ajax vaak wat te slap spelen stelde Foppe de Haan vast. De trainer van Heerenveen liet weten het der halve over een wat andere boeg te hebben gegooid. „We hebben geprobeerd duels te winnen om er op die manier een echte wed strijd van te maken. Maar op de cruciale momenten waren we net niet slim genoeg en boven dien zat het scoreverloop ons tegen." Omdat Heerenveen op de be slissende momenten inderdaad niet thuisgaf, kwam Ajax tame lijk goedkoop aan zijn doelpun ten. Bij de openingstreffer, na ruim een kwartier door Jari Lit- manen gemaakt, ging Tom Sier in de fout, Dp onlangs voor een half miljoen gulden van FC Vo- lendam losgeweekte verdediger verkeek zich op een voorzet van Mare Overmars. Voor de Finse topschutter van de eredivisie was het een koud kunstje zijn zeventiende competitiedoel- punt aan te tekenen. Het tweede Amsterdamse doelpunt kwam op slag van rust tot stand nadat de buitenspelval van Heerenveen te laat was dichtgeklapt. Clarence Seedorf kreeg daardoor een vrije door tocht naar Carlo l'Ami en profi teerde, hoewel pas in tweede instantie, van de hem geboden vrijheid. De Haan, die Piet Keur na veertig minuten met een mooie kopbal gelijk had zien maken, noemde de tegentref fers een vorm van 'onnozel' ver dedigen. Direct na de hervatting was het definitief gedaan met de thuisclub. De verder onzichtba re Ronald de Boer glipte een voudig bij Gert-Jan Verbeek weg. Via Litmanen en doelman L'Ami belandde de bal voor de voeten van Overmars en die hoefde de bal alleen nog in het lege doel te schuiven. De vierde treffer van Ajax kon geheel op het conto van L'Ami worden ge schreven. Hij dook in de slotfase finaal over een kopbal van Ro nald de Boer. Heerenveen stel de daar wat kansjes tegenover van de actieve Erik Regtop, Ger- rie Schaap en Tony Alberda, maar de Friezen konden geen krachtige vuist ballen. Direct nadat de Amsterdam mers een 3-1 voorsprong had den genomen, blies Finidi Ge orge noodgedwongen de af tocht. De Nigeriaan was gebles seerd geraakt na een wilde actie van het Friese kuitenbijtertje Maarten de Jong. Peter van Vos sen loste hem af. De man van tien miljoen draafde voor het eerst sinds 3 oktober (thuiswed strijd tegen VW) weer eens op in de hoofdmacht van Ajax. Door een reeks blessures heeft de Zeeuw in deze competitie al leen nog maar invalbeurten, vijf in getal, achter zijn naam staan. Van Vossen beëindigde de wed strijd trekkebenend. „Misschien heeft hij een bandje in zijn knie verrekt", luidde de eerste dia gnose van Louis van Gaal. Hoewel van goed voetbal geen sprake was, vermaakten de toeschouwers zich opperbest. Doelman Carlo l'Ami van Heerenveen lijkt Ajacied Jari Litmanen het Finse géVaéf té beteugelen. Vooral in de rust hadden zij de uit de luidsprekers het lied grootste pret. Joop van den En- de Produkties maakte toen op namen voor de André van Duin Show. De komiek racete op een bromfiets over het veld, terwijl de Pizza-man schalde. Voor de 14.000 tribuneklanten kon de avond toen al niet meer kapot. zinga), Echteld (60. Tammer) en De Visser; Alberda, Keur en Regtop. Ajax: Van der Sar; Silooy, Van den Brom, l-rank de Boer en Kreek; Rijk aard, Ijtmanen en Seedorf; George (51. Van Vossen). Ronald de Boer en Over- SCHAKEN inM.il/2-V2, Bosboom-Woi- ers (Aus) - Ku.|t 1-0. Re.nder- 1-0, Sokolov (Rus) - Armas tim brouwer de koning Zelfs na een afmattende ma rathon kunnen schaatsers nog bij hun positieven zijn. Dat bleek gisteravond op de Haagse Uithof, waar Henk Angenent gewestelijk kam pioen werd door Conrad Alle- blas in een rechtstreeks duel te onttronen. De rest van de uitslag werd in overleg met de deelnemers opgemaakt, om dat de jury gedurende de honderd róndjes de tel was kwijtgeraakt. Jolanda Grim bergen won - twee dagen na haar zus Petra in Noord-Hol land - de Zuidhollandse titel bij de1 Frans Biemond voelde zich uiteindelijk het grootste slachtoffer van de miskleun van de jury, die hem aanvan kelijk ten onrechte naar de derde plaats had geloodst. Hij mocht als enige van een ach- tervolgend kwartet met de twee onaantastbare koplopers in de baan blijven, terwijl Jan" Dirk Corts, Michel de Kroon 1 en Rick van der Hoorn ^lvast om de plaatsen vier, vijf en zes moesten sprinten. Corts won, maar brieste vervolgens dat hij geen vierde, maar der de was geworden. De Koudekerker had gelijk. Toen Biemond in de slotfase van de enerverende marathon de ontketende Angenent en Alleblas niet meer kon bijbe nen, was de ervaren schaat- ster uit Nieuwe-Wetering on middellijk afgezakt naar de groep-Corts, die niet veel later een 'lap' kreeg van het leiden de duo. In de warrige finale zette de jury Biemond op het verkeerde been, waardoor hij niet meesprintte met Corts en de zijnen. Achteraf, nadat de jury Corts alsnog de derde plaats had toegekend, be treurde Biemond dat. „Derde hoef ik niet te worden, maar zesde wil ik ook niet zijn. Kan ik misschien ergens daar tus senin worden geklasseerd?" De vrouwenwedstrijd oog de een stuk overzichtelijker. Het Rijnsburgse duo Grim bergen Henriette Vooys hoefde alleen af te rekenen met Marion Borst. De strijd lustige Leiderdorpse moest in de eindsprint genoegen ne men met de derde plaats. Alleen Ritsma in het spoor van Koss Stand: 1 Sokolov, V 1u' 1hoskou hans geleünse :r" jpd-correspondent ^eHet gistte al geruime tijd in het ^Russische nationale voetbal team. De vuile was is nu echter .jio opzichtig buiten gehangen, ld lat president Jeltsins sportadvi- ar4eur Sjamil Tarpisjtsjev zich gis- ieren persoonlijk met de kwes- „t.fie is gaan bemoeien. De voor- 'j" lekenen wijzen op ontslag van ,e :oach Pavel Sadyrin. :rr Veertien selectiespelers, on- :r~ Her aanvoering van de drie 'bui tenlandse sterren Igor Koly- vanov (een collega van Brian Roy bij Foggia), Sergej Kirjakov (Karlsruhe)' en Igor Sjalimov (een teammaat van Dennis Bergkamp bij Inter Milan), vin den Sadyrin maar een amateur. Ze willen dat hij plaatsmaakt voor de vroegere coach van het Sovjet-team Anatoli Bysjovjets. De vrijwel voltallige selectie heeft Sadyrin er een brief over geschreven. Maar de drie bui tenlanders gooiden de zaak in de openbaarheid middels een ophefmakend interview in het Russische weekblad Voetbal. Rusland heeft zich geplaatst voor het WK '94, ondanks Sady rin en met belabberd spel. Als het zo doorgaat, wordt het niks in de Verenigde Staten, zeggen ze. Vooral Kirjakov neemt geen blad voor de mond. „We willen niet meer met Sadyrev werken. De trainingen van Sadyrin slaan nergens op, de taktische be spreking voor de wedstrijd duurt vijf minuten en komt neer op: allemaal naar voren en win nen. Maar als het mis gaat, heeft iedereen het fout gedaan, behalve hij", aldus Kirjakov. Johann Olav Koss beseft na een adembenemende 10.000 meter dat hij ruim één seconde harder had moeten rijden om een nieuw wereldrecord te vestigen. foto anp Er was al' dikke ruzie bij de laatste WK-voorrondewedstrijd tegen Griekenland. De Russen verloren in Athene met 1-0 en eindigden daardoor in hun poule als tweede. Sadyrev kreeg de schuld van het slechte spel, het lawaaierige hotel en de slechte organisatie. Zo zouden de spelers zelf hun ontbijt heb ben moeten betalen. Bovendien ontstond er een conflict met de bond over de premies en een sponsorcontract met Reebok, waarin de spelers niet waren gekend. hamar paul berkhout gpd-verslaggever Haagse Bartje heeft zo zijn ei gen typering en tongval voor wanprestaties. „Het was bagger met uien!" Doorgaans zet het goudhaantje van Albertville die woorden laacht bij door zijn stralend blauwe zonnebril te vermorzelen, of een schaats per luchtpost te versturen. Zoals zondag. Gisteravond, na weer een rit zonder het befaamde hupje op Hamars record-ijs, was Bait Veldkamp echter de rust zelve. „Als ik straks lekker in mijn eentje op een bergtop zit, komt het gevoel heus wel te rug." Geen uitbarsting van woede of teleurstelling, na een Veld kamp-onwaardige tien kilome ter. De sportman-pur-sang volgde eerst vaderlijk bezorgd Falko Zandstra (te ziek om hard te rijden door irritatie van de luchtwegen). Complimenteerde vervolgens Rintje Ritsma - één van de uitblinkers in het Vi kingschip - met zijn verbazing wekkende topper (13.47,14), goede voor de tweede plaats achter Koss. Gaf ten slotte Jo hann Olav Koss, die het wereld record op een haar miste, vro lijk lachend een hand. „En hoe ging jij?", vroeg Koss. „Best re delijk", meldde Veldkamp. De Noorse krachtpatser zocht fron send over zo veel optimisme de kleedhokken op, in de weten schap dat hij drie sterke staal tjes had laten zien. Wanhoop Die sprong van ontgoocheling naar ontspanning is typerend voor Veldkamp. Eens per jaar schijnt zich in zijn geest een proces af te spelen, dat tot wan hoop drijft. Hij is een perfectio nist en een piekeraar. Een hartstochtelijk schaatser, maar soms kan het hoofd niet alle emoties in dat grote hart ver werken. „Er zit een hoop onze kerheid waardoor het niet gaat", verklaarde Veldkamp zijn zorgen. „Ik wilde een goede 1500 meter rijden. Fysiologisch kan ik dat aan, maar mentaal lukt het me niet. Als ik dan al die jongens keihard zie rijden, is het bij mij opeens niets meer. Dan wil ik forceren en klap ik dicht. Zo ben ik nou eenmaal; vrij gecompliceerd." En dan kan hij zich fünk afreageren. „Als wat ik wil niet lukt, heb ik flink de pest in." De 1500 meter, die altijd een schaduw weipt over zijn fasci nerende races, weigert Veld kamp echter af te zweren. „Als ik iets niet kan, blijf ik dat pro beren. Alleen raak ik daardoor helaas in onbalans." Het lijkt onbegrijpelijk dat een 26-jarige, gelouterde olympiër zich zo gek laat maken door iets wat een detail is op de snelweg naar ge luk (de Spelen). Coach Krook twijfelt niet aan de rentree van de oude Veld kamp. „Het is al lang niet meer zo ernstig als in voorgaande ja ren. Vandaag was hij het toch al weer eens met zichzelf." Bijrol Veldkamp nam ontspannen ge noegen met een bijrol op de tien kilometer, de discipline die op zijn lijf geschreven is. Het slotstuk van drie dagen pré- olympisch schaatsgeweld werd opnieuw gedomineerd door de twee beste allrounders van dit moment: Rintje Ritsma en voor al Johann Olav Koss. Koss deed een aanval op het wereldrecord (13.43,54), maar kwam iets meer dan een secon de tekort. „Zo zie je maar", glom Krook, „dat het bij hem ook niet op bestelling komt Hij was ingenomen met Koss' optreden. „Dankzij hem belooft het een spannend seizoen te worden. Daar ben ik hem dank baar voor, want andere landen kunnen ons niet bijbenen." Ritsma reed vrij als een vogel naar een tijd die bijna tien se conden sneller was dan zijn beste tien kilometer tot dan. „Ik heb me een beetje ingehou den", zei de Beer uit Lemmer, bij wie de vedette-status de blo zende wangen nog niet hebben verdrongen. „Dit is de eerste lekkere 10.000 meter uit mijn carrière. Vroeger nam ik altijd een walk-man mee. omdat het zo lang duurde." Ritsma klom in een weekeinde op van de ze vende plaats naar de top-drie op de wereldranglijst aller tij den. Pal achter Koss en Zand- Im ponerend Het gemak waarmee hij in het spoor van de Noorse rivaal bleef, was imponerend. Krook: „Het blijft een momentopname, maar de manier waarop Rintje reed, gaf mij een goed gevoel." Ritsma: „Ik kan nog sneller. Door mijn verbeterde techniek kan ik mijn kracht beter kwijt." Veldkamp zag nog weinig fraais aan die techniek. „Heel knap hoe die jongen dit rijdt. Heh ik alle bewondering voor. Hij heeft gewoon de les 'hoe kan ik hard schaatsen' geleerd. Heel effectief. Maar het druist tegen mijn esthetische gevoe lens in." Die gevoelens vormen tegelijkertijd de reden waarom Veldkamp zo vaak met zichzelf in de clinch ligt. „Straks in Davos komt het ge voel weer terug. Die omgeving inspireert mij, het natuurijs, de sneeuw." Dan zal Koss, die het gehijg van Oranje nu al van angstig nabij in zijn nek voelde, ook een getergde Veldkamp te gen komen. Het is nog tien we ken naar de Olympische Spelen. „Ik heb iets om naar toe te wer ken", aldus Veldkamp. „De an deren moeten dit niveau nog maar zien vast te houden." SPORT OP TV 15.00-16.30 EURO: 1 17 00-18.30 EURO: American I 17.40-17.55 BRT 1 Ssssports 19.30-20.00 EURO: Eurosportnews 19.30-20 00 BRT 1 Sport 20.00 22.00 EURO: Eurotenn.s 20 50-22 45 RTL Plus rechtstreeks L 21.30-22.00 BBC I A Quest.oi 21.35-22.05 BRT 2 Sport 22.35-23.00 BRT 1: Sport. 23.00-01.00 EURO Snooker. 00.10-01.10 Ned 3: Tennis Grai 01.00-01*30 EURO: Eurosportnt 09.00-10.30 EURO: Kunstri|den op de schaats in Gelsenkirchen. 10.30-11.00 EURO Eurofun. 11.00-12.00 EURO: Triathlon: vanuit Ala 13.00-15.00 EURO Am< 14 00-16.15 Ned 3: Ten 15.00-15.30 EURO: Eur Van Gennip is record kwijt Yvonne van Gennip is haar laatste wereldrecord kwijt. De drievoudige winnares van de Olympische Winterspelen van Calgary is bijna zes jaar na dato van de mondiale re- cordlijst verdwenen. Gunda Niemann nam gis teren de beste tijd op de 5000 meter over. Tijdens wereld bekerwedstrijden in Hamar noteerde de Duitse 7.13,29. Dat is bijna een seconde sneller dan Van Gennip op 28 februari 1988 (7.11,13). Carla Zijlstra eindigde op eerbiedige afstand van de Duitse als tweede.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21