Ruimtetelescoop krijgt nieuwe bril Wetenschap Anti-kankermiddel Taxol veel te duur' Bijnieren verwijderd via een kijk-operatie 'Sekse-keuze kan via grootte van zaadcellen' Tatoeage verdwijnt met de robijnlaser Voorouders in de bomen Forse mierekaken kunnen zeer snel dichtklappen Archeologen herontdekken S woestijnstad Astronomen op spoor supernova DINSDAG 07 DECEMBER 1993 2l|t UTRECHT ANP Taxol, een nieuw middel tegen kanker, is volgens de organisa tie van medisch-directeuren van ziekenhuizen (GV) veel te duur in verhouding tot het effect ervan. Daarom zal het middel volgend jaar niet in ziekenhuizen worden gebruikt, hoewel het onlangs is toegelaten op de markt voor de behandeling van ei erstokkanker met uitzaaiingen. Registratie voor het behande len van borstkanker wordt binnenkort verwacht. Volgens GV-voorzitter dr. G. van den Broek kost Taxol even veel als een harttransplantatie: 50.000 a 60.000 gulden. Bij on geveer een derde van de patiënten wordt het leven daarmee met 6 tot 12 maanden verlengd (het middel geneest niet), maar bij tweederde heeft het geen effect. Er zijn wel een heleboel bij werkingen, aldus Van den Broek. De vereniging pleit voor een gecontroleerde en verantwoor de invoering van nieuwe behandeltechnieken. Overheid, spe cialisten, verzekeraars en ziekenhuizen zouden een concreet plan moeten uitwerken. Van den Broek vindt dat de farmaceu tische industrie zulke dure middelen als Taxol beter helemaal niet op de markt kan brengen, omdat er toch maar een paar mensen mee geholpen kunnen worden. Wereldprimeur St. Radboud Nijmegen Als eerste ter wereld heeft uro loog drs. F. Froeling van het Academisch Ziekenhuis Nijme gen St. Radboud met een kijk operatie een dubbele bijnierver wijdering uitgevoerd. Via enkele kleine openingen in de buik, waarlangs camera en chirurgi sche instrumenten waren inge bracht, verwijderde hij bij een vrouw de twee bijnieren. De operatie was nodig omdat de bijnieren, die hormonen produ ceren, te hard werkten. De vrouw was binnen twee dagen volledig van de operatie her steld. „Dat grote herstel is ook het grote voordeel van deze tech niek", zegt Froeling. „Normaal worden de bijnieren verwijderd via de flank of buik. Dat is een pijnlijke operatie, omdat ver schillende spierlagen moeten worden gepasseerd. Het volledi ge herstel duurt dan gemiddeld enkele weken." Het opereren via kleine gaat jes is ook in cosmetisch opzicht aantrekkelijk. Wanneer de wondjes van de insteekopenin- gen genezen zijn, zie je er wei nig meer van, terwijl de gebrui kelijke operatie een flink litte ken achterlaat. Froeling deed de ingreep sa men met de Engelse uroloog dr. A. Joyce. In Nederland worden jaarlijks zo'n 100 bijnieren weggeno men. Deze bijnieren zitten als een soort hoedjes op de nieren. Meestal wordt één bijnier ver wijderd. Belangrijkste reden voor verwijdering zijn het voor komen van tumoren in de bij nier of een te grote produktie van zogenaamde stress-hormo nen. Froeling verwacht dat een deel van deze operaties voort aan via een kijkoperatie (laparo- scopisch) zal worden gedaan. Voortplantingsdeskundigen hebben ontdekt dat vrouwelijk gecodeerde spermacellen groter zijn dan de mannelijke versie. De ontdekking kan leiden tot nieuwe methoden om het ge slacht vooraf te bepalen. Het mannelijke zaad bepaalt eerder dan de vrouwelijke eicel het ge slacht van een foetus door het dragen van het vrouwelijke X- of mannelijke Y-chromosoom. „Voor het eerst is vastgesteld dat menselijke X-zaadcellen groter en langer zijn dan Y- sperma", aldus de onderzoekers Ke-hui Cui en Colin Matthews in het blad Nature. De wetenschappers, van de afdeling obstetrie en gynaecolo gie van de universiteit van Ade laide in Australië, zeiden donor sperma te hebben gefotogra feerd en de beelden te hebben uitvergroot om de relatieve grootte van het geslachts-geco- deerde sperma te meten. Ze noemden de verschillen 'aan- ook zienlijk'. Verschil in grootte in snelheid, gewicht enz. zou den volgens de onderzoekers geanalyseerd moeten worden om inseminatietechnieken te ontwikkelen, waarbij op sekse kan worden geselecteerd. Tot nu toe is selectie alleen mogelijk op basis van eiwit en een filtersysteem dat rekening houdt met de hogere zwem- snelheid van mannelijk sperma cellen. Met die methoden kun nen genetische ziekten als gees telijk achterblijven of spier dystrofie worden ontdekt. Maar de technieken zijn om streden in verband met het be staan van samenlevingen waar een geslacht, meestal het man nelijke, de voorkeur heeft. Eer der dit jaar wezen leden van de Britse Medische Vereniging het idee af, dat ouders het geslacht van hun baby zouden kunnen bepalen. Ze namen daarmee af stand van het standpunt van het bestuur, dat sekse-selectie ethisch aanvaardbaar vindt. UTRECHT» De eerste mensachtigen liepen niet voortdurend rechtop, maar brachten een flink deel van de dag in de bomen door. Dat blijkt uit onderzoek van drs. C. Spoor naar het evenwichtsor gaan bij levende en fossiele mensen en mensachtigen. Hij promoveert er 7 december op aan de Rijksuniversiteit Utrecht. De ontwikkeling van het evenwichtsorgaan geeft een in dicatie hoe mensachtigen zich hebben voortbewogen. Tot nu toe was dat slechts af te leiden uit de ontwikkeling van de bot ten van ledematen. Vergeleken met de mensapen (de nauwst nog levende ver wanten van de mensen onder de primaten) heeft het even- Paddestoelen slecht en goed voor milieu WAGENINGEN CPD Een groot aantal paddestoelen in Nederland produceert gechlo reerde aromatische verbindingen in hoeveelheden, die de Neder landse milieunormen ver te boven gaan. Dat ontdekte ir. E. de Jong uit Goes tijdens zijn promotieonder zoek (aan de Landbouwuniversiteit Wageningen) naar wit-rot schimmels. Deze schimmels zijn bruikbaar als hulpmiddel bij het milieuvriendelijk produceren van papier uit hout en hennep. Ze breken namelijk houtstof af, een stof die planten stevigheid geeft en beschermt tegen micro-organismen. Dat biedt volgens De Jong perspectieven voor andere toepassin gen, zoals waterzuivering en de verwijdering van milieuvreemde stof. De duurste en ingewikkel dste ruimtereparatie is be gonnen: het onderhoud van de Hubble Space Tele scope (HST) en de vervan ging van een aantal vitale onderdelen. Wetenschap pelijk geschoolde astro nauten hebben jarenlang getraind met speciaal voor deze missie vervaardigd gereedschap en onderde len. LEIDEN BEN APELDOORN De reusachtige satelliet is een geheel geautomatiseerd obser vatorium, waarvan het hart be staat uit een bijna 2,5 meter grote spiegel die het licht van astronomische objecten ver gaart en reflecteert naar allerlei uitgekiende instrumenten. Elke amateurastronoom die wel eens een spiegel voor een zelfbouw- telescoop heeft geslepen, weet dat de vorm van de spiegel na het polijsten met een vrij een voudige, optische proef (de Foucault-test) kan worden na gegaan. Daarmee zijn al heel kleine afwijkingen gemakkelijk op te sporen. Bij de eindfase van de HST- spiegel, die 'het summum van optische verfijning' had moeten worden, zijn deze tests verge ten. Dat bleek twee maanden na de lancering, toen men in de gaten kreeg dat de beelden van de ruimtetelescoop niet goed scherp waren te krijgen. Toch zijn met de HST al mas sa's schitterende plaatjes ver kregen, die met kop en schou ders boven de beste aardse tele- scoopbeelden uitsteken en waarop details zichtbaar zijn die geleerden soms in extase Astronaut Jeff Hoffman bezig met werk aan de ruimtetelescoop. brachten. Een verdienste van software-specialisten, die met rekensnufjes de beelden van de telescoop wat konden opvijze len. Nadat de ontzetting over de hoofdspiegel wat was geluwd, werden plannen gesmeed voor de bouw van een optisch instru ment. Costar genaamd Correc tive Space Telescope Axial Replacement), waarmee de spiegelfouten waren op te hef fen. De HST moet daarmee zijn ongekende beeldscherpte kun nen bereiken, waardoor bij wij ze van spreke de achterlichten van een personenauto op een afstand van 22.000 kilometer te zien zijn. Naast de installatie van Costar zullen ook enkele HST- onderdelen worden vervangen, zoals de onder auspiciën van de Europese ruimtevaartorganisa tie ESA ontwikkelde en gebouw de Wide Field Planetary Ca mera (WFPC) en de beide, mo torisch uitrolbare, reusachtige zonnepanelen. De panelen, met ruim 50.000 zonnecellen op een oppervlakte van bijna 70 vierkante meter om zonlicht om te zetten in 4,6 kiloWatt aan electriciteit, wor den vervangen vanwege perio diek optredende trillingen. Dit werd veroorzaakt door sterke temperatuurwisselingen tijdens de 1,5 uur durende omloop rond de aarde. De assen waar mee de panelen aan de HST be vestigd zijn, zijn in de nieuwe versie onder meer uitgerust met een verend systeem dat ook mi nieme trillingen bijna geheel dempen. Bovendien zullen vier gyro scopen, voor de precieze stand regeling van het gevaarte, wor den vervangen. Van de zes die in april 1990 mee omhoog gin gen hebben er inmiddels drie de geest gegeven en een vierde functioneert ook niet best meer. Verder wordt bekeken hoe het is gesteld met de twee magneto meters aan boord. Deze bepa len de stand van de telescoop aan de hand van het aardmag- netisch veld. Voor de zekerheid zal er in elk geval één worden vervangen. Dat alles vergt vijf ruimte wandelingen van elk zes uur door vier NASA-astronauten, die voor hun hachelijke preci siewerk op 600 kilometer hoog te, gedurende het afgelopen jaar ruim 400 trainingsuren in 'volle bepakking' doorbrachten in de enorme watertank van de NA SA. Twaalf dagen blijft de Endea vour in de ruimte. In die tijd moet de telescoop worden voorzien van een passende bril en nieuwe zintuigen. De expe ditie is baanbrekend, maar veel geleerden houden hun hart vast. Eén stuk gereedschap of één onderdeeltje dat niet past of .één foute handeling kan het welslagen van de peperdure operatie op losse schroeven zet ten. wichtsorgaan van de huidige mens grote verticale halfcirkel vormige kanalen. Dat verschil houdt waarschijnlijk verband met het vermogen het lichaam in opgerichte stand te houden tijdens het lopen op twee be nen. Spoor ontdekte ook dat het evenwichtsorgaan van de mens een andere vorm heeft dan dat van apen, vermoedelijk omdat het in de verdrukking is geko men bij het groeien van ons hersenvolume. Spoor onderzocht het even wichtsorgaan in 20 mensachtige fossielen, waaronder de Homo Erectus. Hij concludeert dat het lopen op twee benen veel later en veel geleidelijker kwam dan algemeen is aangenomen. „We zaten veel langer in de bomen dan we tot nu toe wisten." AMSTERDAM FRED VAN ESSEN De Amsterdamse arts L. van Ro zelaar biedt een oplossing voor mensen die spijt hebben van een tatoeage. Hij introduceerde onlangs de Q-switched ruby- laser in Nederland, waarmee zonder veel pijn en moeite ta toeages verdwijnen. De resulta ten zijn verbluffend en worden in de Britse vakpers voor plasti sche chirurgie geroemd vanwe ge het gave, littekenloze resul taat. In Engeland wordt de tech niek al twee jaar toegepast en zijn inmiddels 15.000 mensen behandeld. In het Medisch Centrum Jan van Goyen in Amsterdam loopt het storm vanuit het hele land. Van Rozelaar: „Tatoeëren is de laatste jaren erg populair ge worden. Maar er wordt niet bij stil gestaan hoeveel mensen er lijden onder hun tatoeage. Ze hebben 'm ooit eens in een on nadenkende bui laten zetten, er al snel spijt van gekregen maar dan zit dat ding daar. Ik heb ze huilend aan de balie gehad." Neem de 26-jarige schoon heid die Property of Big Wil op haar linkerbil had laten zetten. Helaas verdween Wil uit haar leven, maar zijn naam raakte ze niet kwijt. Het Rotterdamse zie kenhuis wilde haar niet opere ren vanwege de onvermijdelijke littekenvorming. Van Rozelaar: „Bij operatieve verwijdering wordt de huid weggesneden, moet er een lap huid uit dij of bil worden genomen die weer in de wond moet worden gezet. Dat is zeer ingrijpend, meestal is het resultaat niet fraai." Praktijkvoorbeelden genoeg. Een man uit Hoorn laat een ro de hobbelige verdikking aan zijn onderarm zien. Resultaat van chirurgisch wegsnijden van een 'zelfgezette' tatoeage. „Toen ik dat zag, heb ik de rest maar laten zitten", zegt hij. Zijn andere drie tattoos zijn na een behandeling aan de robijnlaser al veel fletser en sommige lijnen zijn zelfs al helemaal weg. „De laser doet minder pijn dan het zetten", zegt hij. Het kost hem 250 gulden per keer. Voor de operatie moest hij 675 gulden betalen. Het laserta rief is berekend naar de opper vlakte van de tattoo en begint bij 100 gulden. Voor een zelf gezette tatoeage zijn meestal 4 behandelingen nodig, voor een professionele 8. Van Rozelaar: „Een tatoeage is blijvend doordat het afweersys teem van het lichaam de inge brachte inkt inkapselt en af schermt van de rest van het weefsel. De laser maakt dat kap sel kapot en vergruist de pig mentdeeltjes, waardoor de witte bloedlichaampjes de kleurstof weer kunnen aanvallen en af voeren via de bloedbaan." De herhalingen zijn nodig door de hoeveelheid van het pigment, waardoor niet alle kleurstof in heel ander verhaal. één keer kan worden afgevoerd en het lichaam na de behande ling opnieuw kapsel vormt. De laser zit in een metalen kast, waarin de bij 12.000 volt opgewekte laserstraal door een robijn wordt gestraald. Met een slanke werkarm wordt de tatoe age bestreken. Weefsel, haar zakjes of bloedvaten blijven on beschadigd. „De huid wordt door de energie lichtrood als bij een muggebeet. Dat verdwijnt na een paar weken. Aan het ein de van de behandeling is de huid bleek, doordat ook het li chaamspigment is verdwenen. Maar die babyhuid is na drie tot zes maanden weer normaal ge kleurd. De tatoeage is dan echt spoorloos weg." De doorsnee-behandeling is een kosmetische ingreep en moet uit eigen zak worden be taald. Maar soms is de psychi sche schade zo groot, dat de verzekering bijspringt. Neem die Joegoslavische man, die door zijn vader op 13-jarige leeftijd werd opgesierd met een vijfpuntige ster op zijn slaap en een aantal Slavische woorden op de wangen. „Zelfs zijn baard kon niet alles bedekken. Die ARCHIEFFOTO man is zijn leven lang door een hel gegaan en dankte me op zijn knieën." Onlangs kreeg Van Rozelaar een heel bijzonder geval: een Bosnische moslim met op zijn armen: 'Dood aan de moslims'. „Getatoeëerd door zijn vijanden nadat ze hem bewusteloos had den geslagen. Hij zit nu in een Nederlands asielzoekerscen trum en wil erg graag van die tekst af." (Het Medisch Centrum Jan van Goyen is gevestigd aan de Jan van Goyenkade 2 in Amster dam. Telefoon (020) 6 71 44 21.) LEIDEN BEN APELDOORN Biologen van de universiteit van Würzburg hebben bij sommige mierensoorten een ongelofelijk snelle reactie geconstateerd bij het vangen van prooi. Er zijn re actiesnelheden van minder dan 1/3000ste seconde gemeten. Onderzoekers togen er met pin cet, ontleedmesje en stereomi croscopen op uit om naar de biochemische 'ontsteker', ver antwoordelijk voor het super snelle dichtklappen van de forse kaken van de diertjes, te zoe ken. Bij de tropische tak van de mierensoort Odontomachus zijn de kaken elk twee millime ter lang en ze staan, tijdens het jagen, zo wijd mogelijk open, dat wil zeggen onder een hoek van bijna 180 graden. Nabij de 'scharnieren' van de kaken be vinden zich enkele minuscule voelhaartjes en zodra een prooi die aanraakt, klappen de kaken zeer snel dicht. Om die snelheid te kunnen meten, gebruikten de biologen op hun microscoop een filmca mera met een beeldsnelheid van 3.000 per seconde. Het bleek dat de kaken binnen de tijd van één en hetzelfde film- Insecten beschikken c vergrote kopje van ee rer supergevoelige detectoren zoals dit sterk uit- i fruitvlieg. FOTO CPD beeldje (dus minder dan De kaken zijn elk hoogstens 1/3000ste seconde) al goeddeels enkele milligrammen zwaar gesloten waren na aanraking maar om die bij het schamier- van de voelsprietjes. „Ongelofe- punt zó snel dicht te klappen, lijk", aldus Jürgen Tautz, ver- vergt een spier van een voor dat bonden aan het Theodor Boveri diertje ongewone grootte. En de Institut van de Würzburg-uni- draaispieren van de mier zijn versiteit enthousiast. wel imposant maar toch veel kleiner dan minimaal noodza kelijk. Één van de onderzoekers kwam op het idee om de kaken zelf eens te determineren. Wat bleek? De kaken zijn groten deels gevuld met lucht waarmee hun 'massa' met bijna een fac tor drie werd gereduceerd. Nauwkeuriger analyse van de filmbeelden liet overigens nog zien dat de snelheid op het mo ment dat de kaken ongeveer voor driekwart gesloten zijn, duidelijk terugliep. De onder zoekers schrijven dit toe aan de door de evolutie ingebouwde mogelijkheid dat een (snelle) prooi wel eens zou kunnen wor den gemist. De dichtsuizende kaken zouden dan grote schade oplopen. Een ander probleem was de razendsnelle detectie: wat voor soort zenuwcellen zouden daar voor verantwoordelijk zijn? De filmbeelden leerden dat de mier zijn prooi eerst met zijn grote voelsprieten identificeerde en naar voren schoof om de prooi met zijn kleinere sensoren, be vestigd nabij de kaakscharnie- ren, te beroeren. Zowel de sensoren als de kaakspieren zijn elk via relatief geweldig brede zenuwstrengen verbonden met het centraal ze nuwstelsel. Dit laat 'informatie overdracht' in de vorm van prikkels, toe met een zeer hoge snelheid. De onderzoekers den ken hiermee ook de exacte syn- chroniteit te hebben verklaard waarmee beide kaken dicht klappen. Het hele systeem heeft eigen lijk meer weg van een grote condensator, bij voorbeeld die in een elektronenflitser. Zodra ergens een klein 'verbindings bruggetje' ontstaat, wurmt zich de hele, opgezamelde elektro- nenvoorraad daar langs. De prikkelingen ontladen zich in de fibrillen van de samentrekspie- ren van de kaken. Geheel verklaarbaar is daar mee tóch niet de ontzaggelijke snelheid waarmee de kaken ver volgens worden samengetrok ken. Volgens de Duitse biologen zou extra spankracht verkregen kunnen worden door een zeke re rangschikking van de spierfi- brillen ten opzichte van elkaar en een bekrachtiging naar ge lang dat patroon. De natuur heeft wonderlijke constructies bedacht als het gaat om de in standhouding. Snelheid speelt daarbij een bijzonder belangrij ke rol. Een team Chinese en Japans^, archeologen heeft in het westet van China een eeuwenoudL. woestijnstad teruggevonderi. die mogelijk bewoond werd door nakomelingen van soldata ten van Alexander de Grote. sc De stad, Niya, werd aan hef11 begin van deze eeuw bezochF door Europese archeologen*'1 Niya was een van de vele oaser in het zuiden van de uitgestrekt te Taklamakan-woestijn diÜ1" langs de Zijde-route tussen EuH ropa en Azië lagen. De oases kenden een eeuwenlange bloeit waaraan 1.000 tot 1.600 jaar ge leden vrij plotseling een eindifcy kwam. n De Britse archeoloog Sir Aurep Stein was in 1903 de eerste di(v; Niya bezocht. Stein en andenjw archeologen na hem, hebben iiN eigen land veel roem geoogst! met hun onderzoeken, maai zijn in China altijd verguisd opaL dat zij veel voorwerpen wegt haalden. De Japans-Chinese groep dier onlangs als eerste weer toeS stemming verwierf om Niya opn te zoeken, zei dat van de stacf nog delen van de muur, de hui zen en latwerk voor wijnrankerP overeind stonden. Buiten in heC zand lagen acht gemummifi-j ceerde lichamen of geraamten, temidden van munten, bronzen spiegels, ringen en andere per^ soonlijke bezittingen. In de huizen bevonden zichei werktuigen, potten en pannern en ander keukengerei. „Het ziettt er uit alsof de bewoners nogt( maar kort geleden zijn vertrok-E ken." Het blonde haar en de In-g do-Europese trekken van ddi mummies wijzen er op dat dew bewoners nakomelingen kun-ii nen zijn van het leger varm Alexander de Grote, dat in de vierde eeuw voor Christus op* een veroveringstocht naar het-* oosten trok. Een groep Amerikaanse en Eu-'^ ropese astronomen heeft in het'!1 heelal elementen geïdentifi-!1 ceerd die de weg kunnen wijzen5' naar een recentelijk geëxplÓT deerde ster (supernova). Boven-1 dien vonden zij een bron van de'' geheimzinnige kosmische stra-_ ling, aldus de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA. - De ontdekkingen werden ge daan met de Compton-tele- scoop die in 1991 met het ruim teveer Atlantis in een baan óm de aarde werd gebracht. Het in strument wordt gezamenlijk be heerd door Nederlandse, Ame rikaanse en Duitse wetenschap pers. Bij het ontrafelen van de gam- mastralen zijn sporen gevonden van de elementen titanium-44 en aluminium-26. „Deze ont dekkingen zijn zeer opwindend, dit is een echte doorbraak", ver klaarde Volker Schönfelder van het Max Planck-instituut voor buitenaardse fysica in Garching. „Het gaat om de eerste metin gen, waarmee theorieën over het ontstaan van elementen kunnen worden getoetst". Bovendien zouden deze relatief kortbestaande stoffen, die ont staan bij explosies van superno va's, de weg kunnen wijzen naar dergelijke, naar kosmische maatstaven recentelijk ontplof te, sterren. De onderzoekers vonden bo vendien dat de Orion-nevel eenj krachtige bron van kosmische straling is. De oorsprong van deze straling met energierijke deeltjes is sinds de ontdekking ervan een raadsel gebleven. „Al 80 jaar zoeken astronomen naar j de bron van deze straling", al dus Schönfelder. Nu kan men beginnen uit te zoeken waar door zij wordt veroorzaakt. Utrechts weerstation op Antarctisch ijs T GRONINGEN J1 Twee Nederlandse onderzoe-J kers, dr. Louk Conrads en drs. Raymond Schorno, zullen begin volgend jaar een onbemand. automatisch weerstation neer- rf zetten op de Antarctische ijs kap. Het station zal gedurende,^ twee jaar (tot de batterijen leeg jj, zijn) dagelijks gegevens oyer c temperatuur, luchtdruk, wind- snelheid en luchtvochtigheid j. via een satelliet doorsturen naar^e het Instituut voor Marien en At- mosferisch Onderzoek Utrecht^, (IMAU). Het station wordt tij- dens een Amerikaanse expeditie geplaatst op 78 graden zuider7 breedte en nul graden wester-.3, lengte. K

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20