Leidsch Dagblad Frans veto over handelsakkoord Ziekencontroleurs maken overuren Directeur universiteit op non-actief BIJ 3 FLESSEN MS 1,5 Lj Lekker mals krokodillekoteletje op tafel 21 Ontsnapte wolf na vier uur gevangen Hennepkwekerij ontmanteld Charters voor terugzending van illegalen Politie neemt massa illegale CD's in beslag tNU IN DE SUPERMARKT^ BEL: 071-128030 Kabinet staat proefboren naar gas toe in Waddenzee Gratis bellen naar Egypte GOED NIEUWS DINSDAG 7 DECEMBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40332 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Vrouwenpartij 2 Verkiezingen in zicht: Vrouwen van Rusland rukken georganiseerd op naar het parlement Voorde klas 3 Studenten van de lera renopleiding moeten in hun vierde jaar een jaar voor de klas staan, vindt onderwijsminister Ritzen. Bombrieven 3 In Oostenrijk viel giste ren het vijfde slachtof fer van een vermoedelijk neonazistische serie bom brieven. Gerrit Dou yt q Eric J. Sluyter I schreef nieuw boek over Leidse schilder: het superioriteitsgevoel van Gerrit Dou. Litmanen Jari Litmanen wees Ajax de weg bij Heerenveen. De Fin scoor de de eerste treffer. Ajax GAK wil eventueel ook 's avonds zieken gaan bezoeken Controleurs van het GAK gaan ook 's avonds zieken bezoeken, als de griepgolf zich blijft uitbreiden. Nu al maken de 27 rapporteurs in de regio's Leiden, Alphen, Gouda en Woerden overuren: ze gaan tot zes uur langs de deuren. Het GAK over weegt de controleurs ook 's avonds op pad te sturen omdat het aanstellen van part-ti mers niet zo eenvoudig is: ,,Je kunt niet ie dereen op de mensen afsturen", zegt dis trictsdirecteur J.E. van Buuren. Dat de griepgolf ook deze regio treft, merkte hij de afgelopen week. Het aantal ziekmeldingen steeg met tien tot vijftien procent en die stijging leek vooral op het conto van de griep te komen. Om te controleren of de mensen écht griep hebben, wil het GAK 'gewoon' de eerste of tweede 'ziekdag' een rapporteur langssturen. Net als bij andere ziekten. De avondcontrole is voor veel beroepsgroepen wèl bijzonder. Nu wordt die vooral verricht bij mensen die ploegendiensten draaien.of in de horeca werken. Die werknemers ma ken soms zelf kans in het weekeinde ge controleerd te worden, maar zo ver zal het voor grieppatiënten niet komen. Vreemd aan de controles lijkt dat het GAK briefjes rondstuurt met de medede ling dat werknemers 's morgens en 's mid dags thuis moeten zijn. 's Avonds mogen ze dan toch gewoon weg? „Als je écht de griep te pakken hebt, lig je gewoon in bed. Gemiddeld zo'n week lang", zegt Van Buuren beslist. Op de vraag of veel patiënten écht de griep hebben, durft de directeur geen ant woord te geven: „Bij ziekmeldingen gaan we altijd uit van de goede trouw van men sen. Maar we controleren het wèl." Dier ontsnapt door gat in omheining opvangcentrum Ongeveer twintig Amsterdamse politiemensen zijn gisteren vier uur bezig geweest een wolf te vangen. Het dier was om vier uur 's middags uit het opvang centrum De Zwaan in Amster dam-West ontsnapt. Pas nadat een politie-auto het beest met de bumper 'een zet' had gege ven, konden de agenten de ver doofde wolf 'inrekenen'. Het dier maakt het volgens Pieter Wijkmans, beheerder van De Zwaan, goed. Hij is niet ge wond geraakt door de klap van de auto. Wel heeft de wolf kapot gelopen voetzolen, omdat hij de hele middag heeft gerend. Het beest kon uit het dieren- centrum ontsnappen, doordat het gaas van de omheining was opengeknipt. Het is niet de eer ste keer dat dat is gebeurd. Vol gens een woordvoerder van de Amsterdamse politie zijn eerder ook ruiten van het opvangcen trum ingeslagen. Wijkmans zegt dat al vier keer is ingebroken. Wie de dader is, weet hij niet. De één jaar oude wolf - roep naam Wolfie - is niet gevaarlijk, aldus beheerder Wijkmans. Hij kan volgens hem rustig tussen kinderen lopen zonder dat hij iets doet. In De Zwaan wonen duizen den dieren, variërend van mui zen, reptielen tot roofvogels. In totaal herbergt het opvangcen trum in Amsterdam twee wol- Problemen over landbouw, vliegtuigbouw en filmindustrie brussel peter de vries Een onverwacht Frans 'onaanvaardbaar' heeft er van nacht toe geleid dat Europa en de VS nog geen punt heb ben kunnen zetten achter hun slepende handelsruzies. Drieentwintig uur van onderhandelingen bleken te wei nig om meningsverschillen te overbruggen over subsi dies aan de vliegtuigindustrie en de bescherming van de Europese filmindustrie. zou door de vrijere wereldhan del een impuls van ongeveer 270 miljard dollar aan de we reldeconomie geven. Daarvan zou volgens schattingen 70 mil jard dollar ten goede komen aan Europa. De ministers van buitenland se zaken, handel en landbouw van de Europese Unie, de op volger van de EG, komen van daag opnieuw bijeen. Op de bij eenkomst zullen naar verwach ting naast Frankrijk ook Por tugal en Spanje grote bezwaren naar voren brengen. Beide lan den vrezen de aantasting van hun textielindustrie, terwijl Spanje ook beducht is dat haar staalindustrie de hardere con currentie niet kan doorstaan. Frankrijk dreigde een jaar ge- correspondent De Amerikaanse onderhande laar Mickey Kantor zei vanoch tend dat er „enige vooruitgang" was geboekt in het nachtelijk overleg. Maar voorzitter Jacques Delors van de Europese Com missie noemde het uitblijven van resultaten „niet zo goed". Een Amerikaans-Europees handelsakkoord moet de weg effenenen voor een wereldwijd GATT-akkoord over een vrijere wereldhandel. De 112 bij de GATT betrokken landen moeten het in een race tegen de klok voor 15 december eens worden over zo'n handelsakkoord. Een succesvolle afronding van het zeven jaar oude GATT-overleg leden ook al met een veto tegen afspraken met de VS over ver mindering van de Europese ge- subsidiëerde landbouwexport. Dat Franse dreigement leidde tot een diepe crisis in de sa menwerking met de andere Eu ropese landen, terwijl dé VS lang weigerden opnieuw te on derhandelen over de gemaakte afspraken. Onderhandelaars van de twee handelsblokken lij ken een oplossing te hebben ge vonden voor de problemen door de vermindering van de landbouwexport veel( geleidelij ker te laten verlopen. Volgens minister Bukman zou dat „veel problemen oplossen" en ook goed zijn voor de Neder landse boeren. Maar de Franse minister van buitenlandse za ken Juppé voerde de spanning rond de onderhandelingen gis teravond op, door de aanpas singen tegenover journalisten „niet acceptabel" te noemen. Frankrijk eist onder meer ver hoging van de Europese land bouwuitgaven en compensatie voor de boeren. vijfhuizen In een loods achter een woning aan de Kromme Spieringweg in Vijfhuizen heeft de Haarlemmermeerse politie een hen nepkwekerij opgerold. Dertien vrouwen en mannen in de leeftijd van 22 tot 49 jaar zijn aangehouden. De verdachten zijn afl<omstig uit Haarlem, Haarlemmermeer, Amsterdam, Zaanstad en Purmerend. In de hennepkwekerij werden ongeveer negenhonderd hennepplan ten aangetroffen, die een straatwaarde verte genwoordigen van ongeveer tweehonderddui zend gulden. De hele kwekerij is ontmanteld. leiden rudolf kleun haarlem rob v m dobbelsteen De Directie Vreemdelingenza ken van het ministerie van justi tie is begonnen illegalen en uit gewezen asielzoekers per char tervliegtuig terug te brengen naar het land van herkomst. Zo is eind november een Boeing 767 (272 stoelen) van Martinair gehuurd om 25 Ghanezen naar Accra te vliegen. Het toestel bleef verder leeg. De maatregel werd genomen naar aanleiding van incidenten in KLM-lijntoe- stellen waarbij vechtpartijen, geschreeuw en andere ongere geldheden voorkwamen. Woordvoerder Moeksis van het ministerie zei vanochtend dat het beleid zal worden door gezet omdat het 'vele voorde len' heeft. „De financiële kant is daarbij niet het onbelangrijkste. Voor de uitwijzing van de 25 Ghanzen met een lijntoestel waren we 343.000 gulden kwijt geweest. Er moet in zo'n geval ook een groot aantal mare chaussees mee. Het charteren van het Martinairvliegtuig kost te ons 168.850 gulden." Kamerleden kennen wet niet den haag gpd Leden van de Eerste en Tweede Kamer (de wetgevers) vinden het onmogelijk om 'de wet' te kennen. Er zijn te veel wetten, ze zijn moeilijk leesbaar en de bedoeling is vaak niet duidelijk. Dit blijkt uit een enquête van de vakgroep bestuurskunde van de Universiteit van Amsterdam onder leden van de Staten-Ge- neraal. Maandag werden de on derzoeksresultaten gepresen teerd in Den Haag tijdens het symposium 'Ieder wordt geacht de wet te kennen'. De directeur bedrijfsvoering van de Leidse universiteit staat al ruim een maand op non-actief. Aanleiding voor die maatregel zijn rol zijn het bouwschandaal rond de uitbrei ding van het Sylvius Laboratori um, de Annex. Bij navraag onder medewer kers van de universiteit blijkt dat de directeur bedrijfsvoering al sinds begin november niet meer werkt. Aanvankelijk had hij verhuisverlof, maar dat is al lang afgelopen. Bij de directie Woordvoerder J. van Vliet van de universiteit wil bevestigen noch ontkennen dat er maatre gelen tegen de directeur zijn ge nomen. „Wij doen nooit mede delingen over individuele per soneelsleden." De betrokkene reageert op zijn huisadres met een korte ontkenning, maar weigert verder ieder commen- De directeur zou door aanne mersbedrijf De Kempen, dat de bouw uitvoerde, al in de loop van 1992 op de hoogte zijn ge steld van het feit dat zaken misliepen. „Dat gebeurde eerst mondeling, daarna schriftelijk. In augustus 1992 hebben we zelfs de begroting moeten bij stellen, toen was er al een gat van twee miljoen. In de periode daarvoor werden steeds afspra ken met de directeur bedrijfs voering om de zaak te bespre ken afgezegd." Het bouwbedrijf legde uitein delijk enkele keren de werk zaamheden neer vanwege uit blijvende betalingen. In februari van dit jaar gebeurde dat voor de vierde keer. Sindsdien is de bouwniet hervat. De universiteit heeft het dos sier van het project, dat onder verantwoordelijkheid van de Leusdense projectontwikkelaar Fibomij werd uitgevoerd, in middels aan Justitie overgedra gen. Vermoed wordt dat als ge volg van malversaties bij het project minimaal enige miljoe nen guldens zijn verdwenen. Volgens de universiteit is niet zij benadeeld, maar de ING-Bank. Pagina 16: Directeur nauw be trokken bij omstreden project. Het kabinet heeft er geen be zwaar tegen dat er boorplat- forms in de Waddenzee komen, maar alleen voor proefboringen naar aardgas. Winning van het gas mag alleen via 'schuin' bo ren, vanaf de kust, de Wadden eilanden of de Noordzee. De ministers Andriessen (Economi sche Zaken) en Alders (Milieu) overleggen hierover met de oliemaatschappijen NAM (Shell Esso), Elf-Petroland en Mo bil. Op 10 januari 1994 loopt het den haag» maakt. De in beslag genomen van ruim 100.000 gulden, tien- De politie heeft gisterochtend in Voorschoten, Den Haag, Woerden en Rijswijk duizenden illegale CD's in beslag geno men. Veertien mensen, die wor den verdacht van produktie en verspreiding ervan, zijn aange houden. Vier van hen zijn Voor schotenaren. Dit heeft de Haag se persofficier van justitie, mr. N. Zandbergen, bekendge maakt. De in beslag genomen CD's waren voor het grootste deel gevuld met de maandelijks verschijnende 'Nieuwe top-40 hits'. De politie vermoedt dat de illegale schijfjes maandelijks in een oplage van tussen de 15.000 en 30.000 stuks werden ver spreid. De politie nam bij de huis zoekingen ook honderden kilo's vuurwerk, zes auto's, tientallen schilderijen met een waarde 100.000 gulden, tien tallen illegale videobanden en geldbedragen van in totaal ruim 200.000 gulden in beslag. Het is nog onduidelijk of deze spullen en het geld zijn verkregen uit de handel met de illegale CD's. Aan de politie-actie ging een maandenlang onderzoek vooraf van de Haagse politie en teursrechtenorganisatie Buma/Stemra. leeuwarden gpd Los van de smaak, door de een vergele ken met kip en door de ander met ka beljauw: een krokodillekotelet is ge woon een mooi stuk vlees. Mals en wit, met een imposant bot in het midden. Goed gebraden een lust voor het oog. „Dan is het net een grote rozet. Het ziet er hartstikke mooi uit", vindt poelier Piet Westra uit Leeuwarden. Sinds kort heeft hij Nijlkrokodil in het assortiment. Het is 'een trend in vlees', krokodil. Net als kangoeroe, want ook de sprin gende Australische wolbaaltjes staan-in de warme belangstelling van de poe-, liersbranche. Krokodillestaart proefde Westra het eerst op de poeliersbeurs, eerder dit jaar in Hilversum. „En ik vond het prima." Lekkerder zelfs dan de duurdere tournedos van het dikke stuk van de borst. Overigens: ook ragout is verkrijgbaar. De consumptiekrokodil komt uit Zuid-Afrika, waar hij op grote schaal wordt gekweekt. Een Nijlkrokodil, want dat is het, kan tot zeven meter lang wor den, 300 kilo wegen en een leeftijd be reiken van honderd jaar. Zo ver laten ze het op de boerderij niet komen. Een krokodil bejaard laten worden is zonde van het huid en het vlees. Nee, drieën eenhalf jaar oud is de Nijlkrokodil opti maal geschikt voor gebruik. Een soepele huid, malse bout. Gestoofd, van de grill of van de barbecue. Er belanden steeds meer exoten in de poeliersvitrine. Nog voor kerst hoopt Westra de eerste zending kangoeroe vlees te krijgen, in goulash, filets of steak. Dat vlees heeft Westra nog niet geproefd, maar het staat in de branche wel in de belangstelling. Afnemers van het buitenlandse wild vinden vader en zoon Westra vooral bij de exclusievere horecabedrijven. Kroko dil is niet echt iets voor de aanbieding: de prijzen variëren van 42,50 tot tegen de 50 per kilo. Voor Westra is het daarom hopen dat de horeca snel over de aarzeling heen is en hij zijn eerste 220 kilogram voor kerst '94 aan de man kan brengen. Langer is het niet houd baar in de vriezer. \Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN Marga Minco Het toppunt van ellende: n een kil vertrek te moeten zitten met ie mand die uitsluitend ove zichzelf praat. VANDAAG 19 Feiten en meningen - De planten zijn door de politie afgevoerd en vernietigd. De apparatuur, onder meer 140 as similatielampen, is in beslaggenomen. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER POPPE DE BOER den haag anpzogenoemde „moratorium" af. Dat is de periode van tien jaar uitstel van de boringen, waartoe in 1984 werd besloten op grond van milieubezwaren. De maat schappijen hebben al conces sies die dateren uit de jaren '60. Vanaf 10 januari 1994 mogen de maatschappijen vergunning aanvragen om gas te gaan win nen dat onder de Waddenzee zit. Het gaat om een voorraad ter waarde van vermoedelijk vijftien miljard gulden, waarvan een groot deel in de staatskas vloeit. Lagere prijzen bij Holland International Holland International, Neder lands grootste reisorganisatie, verlaagt volgend jaar de prijzen voor vlieg- en autoreizen. De belangrijkste vliegbestemmin- gen Spanje. Griekenland en Turkije worden in het zomersei zoen vijf procent goedkoper; Portugal zelfs tien procent. Autoreizen naar Spanje wor den vijftien procent voordeliger en naar Frankrijk tien procent. Reizen naar Duitsland, het Ca- rïbisch gebied en het Verre Oos ten. plus bestemmingen in ei gen land worden duurder. De directie van Holland Inter national, een organisatie met een jaaromzet van 1.660 mil joen gulden, zegt af te willen van een duur imago. Verder heeft het bedrijf aangekondigd dat volgend jaar vakantievluch- ten vanaf de Rotterdamse lucht haven Zestienhoven worden ge organiseerd. Het bedrijf heeft in het afgelo pen boekjaar een winst ge maakt van 23 miljoen gulden, 3 miljoen minder dan vorig jaar. Programma's9 Randstad16 Regio11.13,14,15 Religie19 Sport21 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Regen en wind Wisselend bewolkten vannacht een bui. Minimumtemperatuur 4 graden. Overdag toenemende be wolking en regen. Maximumtem peratuur 7 graden. Naar zuid draaiende wind, matig. In loop van de middag draaiend naar zuidwest en toenemend tot krachtig, 6, in de kustgebieden naar hard of stormachtig, kracht 7 a 8 leiden hans koenekoop Gratis telefoneren naar het bui tenland. Dat hebben twee Noordwijjcers vermoedelijk vele keren gedaan vanuit een tele fooncel aan de Musschenbroek- straat in Leiden. Door een klei ne schroevedraaier in het appa raat te steken, hoefden ze geen muntjes in te werpen. Het tweetal (27 en 32 jaar) werd gisteravond rond half tien opgepakt. De PTT was er na lang speuren achter gekomen op welke momenten het gratis bellen gebeurde. De Leidse poli tie pakte het duo op, nadat ze zeker wist dat de twee telefone- renden de daders waren. Op dat moment hadden de Noordwij- kers voor ongeveer 150 gulden naar Egypte verbeid. Het duo zit nog vast op het politiebureau voor verhoor. Leidsch Dagblad C% NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. i Ja, dat is goed nieuws i Dus neem ik i nu een abonnement, i Plaats:. 'Tel: j (l.v.m. controle bezorging) j Na de eerste 2 weken I betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 29.30) Per kwartaal via acceptgiro 85,55) I automatisch 84,55) Of bel 071-128030 L_8__7_1 2 U1 400053__j

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1